Kwestie verplaatsing Beatrixschool ter sprake in raad van Renesse halfzware shag Ministeriële goedkeuring voor bouw 20 woningen Deze week kwam de gemeente raad onder voorzitterschap van wnd. burgemeester M. de Roo in openbare zitting bijeen. De heer R. Blom was met kennisgeving afwe zig. Ministeriële goedkeuring is ont vangen om over te gaan tot de bouw van 20 woningwetwoningen voor f 266.400. Deze woningen zijn onderhands aanbesteed aan de fir ma Schutte Ooihorst. Over 2 a 3 weken zal met de bouw een aan vang worden gemaakt. Door G.S. werd goedgekeurd de toetreding tot de Reinigingsdienst Duiveland, de verhuur der volkstuintjes voor de eerder vastgestelde prijs en de bouw der 20 woningwetwoningen. Bij de behandeling der begroting 1957 der Beatrixschool merkt de heer Stevense op tot zijn verwon dering niets bemerkt te hebben van een commissie die zou worden benoemd om de mogelijkheid het ziekenhuis te Noordgouwe in te richten tot school onder het oog te zien. Voorts wilde de heer Stevense graag weten hoeveel gemeentera den zich hebben uitgesproken voor een dergelijke commissie. Medege deeld werd dat in het bestuur van de Beatrixschool verschil van me ning bestaat over de vraag door wie deze commissie moet worden samengesteld. De raad stelt vervol gens voor een verzoekschrift te lichten tot het bestuur van de Bea trixschool waarin dit bestuur ver zocht zal worden zijn visie te geven op het verzoek van Brouwershaven. Vervolgens werd een tweetal verzoeken om ontheffing van plaat selijke belastingen ingewilligd. Een viertal verzoeken van dezelfde strekking werd afgewezen. Aan de Dienst Geestelijke Volksgezond heidszorg in Zeeland werd een sub sidie toegekend van f 0,03 per niet R.K. inwoner. Voor de te houden Landbouwtentoonstelling in Zie- rikzee werd aan de Z.L.M. 'n sub sidie van f 25 toegekend. De Zeeuwse Muziekschool De raad verenigde zich vervol gens met de nieuwe gemeenschap pelijke regeling verdeling kosten Zeeuwse Muziekschool. Tegen het voorstel van b. en w. inzake garan tie geldlening N.V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten werd na eni ge toelichting geen bezwaar ge maakt. Goedgekeurd werden de begro tingswijziging Burgerlijk Armbe stuur '56, 5e begrotingswijziging '56 en le begrotingswijziging '57. Op voorstel van b. en w. werd hierna overgegaan tot toetreding tot I.Z.A. Zeeland. Besloten werd garant te staan tot een bedrag van f 5 per inwoner voor een door het Rode Kruis aan te gane geldlening. Op voorstel van b. en w. werd de prijs van de laatste toegekende volkstuintjes vastgesteld op f 3,50 per tuintje. De raad verklaarde zich akkoord met de verhuur van een perceel grond aan de Stichting '40-'45. De prijs hiervoor werd vast gesteld op f 25 per jaar, terwijl het contract loopt over 10 jaar, ingaan de 1 juli 1957. Tot lid van het bestuur van de Stichting Dorpshuis Renesse werd in de plaats van het aftredende lid de heer J. C. Braber (volgens de statuten niet herkiesbaar), gekozen de heer L. de Ruiter. Geen bezwaar bestond bij de raad legen het verhuren van een perceel grond aan de heer W. Hoogerhuis evenals met het verhuren van een perceel grond aan de heer C. van Splunder voor 20 per jaar. Het sportveld zal door de Heide Mij. in D.C.W.-verband worden uitgevoerd. De kosten hiervoor zijn geraamd op f 25.000. Het vaststellen van de plaats voor het woonwagenkamp was een uitvoerig punt van bespreking. Daar men niet tot het vaststellen van een geschikte plaats kon ko men werd dit punt aangehouden tot de volgende vergadering. DE RONDVRAAG In antwoord op een vraag van de heer Stevense wordt medege deeld, dat In een volgende verga dering een plan van de P.Z.E.M., om te komen tot een beperkte uit breiding der verlichting, ter tafel zal komen. Voorts leverde de heer Stevense kritiek op de aanplanting enz. aan de Stoofweg, die er ver schrikkelijk bij ligt. Spr. vindt dat de gemeente maar stiefmoederlijk bedeeld wordt en vraagt in ver band daarmede in hoeverre invloed uitgeoefend kan worden op de pro vincie. De voorzitter wees er op dat b. en w. de bedoeling van de provincie niet kent. De heer Ste vense zou het prettig vinden als b. en w. zich eens op de hoogte stel den van het bestek, dan is het nu misschien nog niet te laat. De voor zitter zegde toe dat b. en w. de nodige aandacht zullen geven aan deze kwestie. Hierna informeerde de heer Ste vense naar de zuiveringsinstallatie. Door het waterschap „Schouwen" is hierover een rapport opgevraagd bij de Cultuurtechnische Dienst. Dit rapport is inmiddels ontvangen en daaruit blijkt dat een volledige biologische reiniging van het af valwater wordt geëist. Ook door ir. Bos is nog een rapport samenge steld. De heer Westhoeve, die sa men met de heer Padmos de zaak ter plaatse heeft bezien, kan zich niet verenigen met de toekomstige plaats van de zuiveringsinstallatie. Spr. vindt de plaats van de vroe gere schaapskooi veel geschikter. De voorzitter zegt dat dit opnieuw moet worden bekeken. De heer Padmos betreurt het dat er nog steeds puin in de Luie weg wordt gestort, wat de omgeving ten zeerste ontsiert. De voorzitter wijst erop, dat het thans verboden is hier nog puin te storten. Van gemeente wege is voor vuilstorten een plaats aangewezen op het voormalige ba rakken-terrein aan de linkerzijde van de Moolweg. De toestand van het Wallenweegje noemt de heer Padmos vrij hopeloos. De muziektent In antwoord op een desbetref fende vraag van de heer Padmos deelt de voorzitter mee dat na on derzoek is gebleken, dat de mu ziektent in eigendom toebehoort aan de muziekvereniging. De heer Stevense vindt dat de gemeente de tent maar over moet nemen, daar het nu een onhoudbare toestand is. Dit is evenwel niet mogelijk volgens een oorkonde welke de muziekvereniging bij de schenking heeft gekregen. De heer Padmos attendeert hier na op de stenen op het Dorpsplein. Met het opruimen hiervan zal spoe dig worden begonnen. Dezelfde spreker brengt de aan te leggen speelweide voor de schoolkinderen ter sprake. Dit terrein, waar voor dien volkstuintjes waren, ligt nu geheel braak, terwijl het zeker nog voor nuttige doeleinden te gebrui ken zou zijn geweest. De heer Stevense wijst er hierna op, dat, ondanks de toezeggingen in vorige raadsvergaderingen, nog steeds geen groen tegen de school groeit. Wethouder v. Klooster zegt hierop dat hier maar van af is ge zien, daar het groen te veel scha duw zal geven in de school, waar door last met de hoofdonderwijzer, de heer De Nooyer, zou ontstaan. De heer Stevense zegt dat dit toch dingen zijn, die niet mogen ge beuren. Als er bezwaren zijn, dient men die aan de raad mee te delen. Hier wordt een raadsbesluit met voeten getreden! De raad besluit hierna wederom om tegen de school een beplanting aan te brengen. Wethouder v. d. Klooster zegt dat deze te duur zijn. De v oorzitter deelt daarop mede dat de totale kosten voor zes struiken f 30, zouden bedragen. De heer Dorreman vestigt nog de aandacht op de toestand van de Hoogenboompolder, Lv.rn. de af- heining en het puin dat daar ligt. Wethouder v. d. Klooster vraagt tenslotte of de gemeente er wat aan kan doen om de heer Stevense zijn terrein van het dode houtgewas te laten schoonmaken. De heer Ste vense zegt hierop dat hij dit ter rein aan de heer v. d. Klooster ver huurd heeft en dat hij er reeds enige tijd naar heeft uitgezien of dit door hem wordt schoonge maakt. Wethouder v. d. Klooster zegt dat hij alleen het gedeelte waarop geen houtgewas staat,>.ge- huurd heeft. De heer Stevense zegt dat hij dit niet heeft geweten, maar dat hij spoedig zal zorgen dat.het schoongemaakt wordt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Jaarvergadering Coöperatieve Boerenleenbank Herbouwkredieten van f 2.5 miljoen over twee jaar In „de Meebaal" werd de 32ste jaarvergadering van de Coöp. Boe renleenbank alhier gehouden. De voorzitter, de heer C. J. v. Westen sr., opende met een welkomstwoord tot het erelid de heer H. C. van de Zande en de overige aanwezigen. Het afgelopen jaar - zegt de voor zitter - is een jaar van spanningen geweest en een moeilijk jaar voor de landbouwers. Hij hoopt dat 1957 beter mag zijn. Hij herdacht de leden die in het afgelopen jaar zijn overleden. Tot secretaris werd benoemd de heer W. Flikweert Azn. De rekening en de balans over 1956 werden goedgekeurd. Door de kassier werd een uitgebreid ver slag uitgebracht. Het ledental be droeg op 1 januari 202, afgevoerd werden 8 leden, toegetreden zijn in de loop van dat jaar 39 personen, zodat het aantal leden thans 233 bedraagt. De rentevoet over 1956 bleef ongewijzigd. Het spaargeld bedroeg f 1.797.629,14; het aantal spaarders was 975; in 1956 werden 37 voorschotten verstrekt tot een bedrag van f 146.400,—, waardoor het aantal voorschotten steeg tot 53, tot een bedrag van f 207.471, De jaarrekening sluit met een be drag van f 22.420.466,14 in ont- vang en uitgaaf. De balans met HET NIJVERHEIDSONDERWIJS Duidelijke samenhang van de groepen in hedendaagse samenleving Veel belangstelling voor Nationale Onderwijsraad „Steeds meer wordt het duidelijk dat in onze hedendaagse samenle ving de belangen van de ene groep niet los kunnen worden beschouwd van die van andere groepen en steeds meer geldt voor ambtenaren, leraren en onderwijzers, dat hun belangen voor een groot deel ge meenschappelijke belangen zijn", aldus de heer G. N. Meurs, voor zitter van de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs, in de openingsrede die hij woensdagochtend uitsprak in de algemene vergadering van de ze bond in het Kurhaus te Scheve- ningen. In het begin daarvan deel de hij mee, dat het ledental van de bond in de afgelopen tien jaar met 75 procent is toegenomen en dat het jaarlijks budget in diezelfde tijd verdrievoudigd is. De heer van Meurs, die zeide dat bij het onderwijs in zijn diverse ge ledingen van een bewustwording van de noodzaak van samengaan •helaas nog weinig merkbaar is, deelde mede, dat de bond elke po ging, die tot concentratie van krachten zou kunnen leiden, van harte zal steunen. „Deze bereidheid doet ons ook met grote belangstel ling de stappen volgen, die gedaan worden om te komen tot de vor ming van een nationale raad voor het onderwijs", aldus spreker. Met de zusterorganisaties op het terrein van het onderwijs deelt de bond de bezwaren, die tegen de aanvanke lijke opzet en samenstelling daar van zijn geuit, maar men hoopt, dat een bevredigende oplossing zal worden gevonden omdat het belang van het onderwijs gecoördineerd overleg noodzakelijk maakt. f 2.806.672,27. Het aantal dagboek- posten is 19.379. In omloop zijn 185 spaarbusjes. In 1956 werden 17 her bouwkredieten verstrekt tot een bedrag van f 447.400,Over de jaren 1954 t/m 1956 is aan her bouwkredieten verstrekt een be drag van f 2Vi. miljoen. De voor zitter dankt de kassier voor zijn keurig en uitgebreid verslag en hem en zijn helpers voor het vele werk dat zij voor de bank hebben verricht. Het aftredende bestuurslid de heer A. N. Steendijk werd her kozen. In de plaats van de heer W. Flikweert Azn., die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd be noemd de heer R. P. Gaanderse. Als plaatsvervangend bestuurslid werd gekozen de heer Jac. Flik weert Giljamzn. Besproken werd de wijziging der statuten en het huishoudelijk regle ment. In het huishoudelijk regle ment komt een wijziging in dien geest, dat bestuursleden boven de 65 jaren niet meer herkiesbaar zijn. Aangezien het vereiste aantal le den niet tegenwoordig is, kan over de aangebrachte wijzigingen niet gestemd worden en zal een nieuwe vergadering worden uitgeschreven. De voorzitter dankt de heer W. Flikweert Azn., die gedurende 32 jaren het secretariaat heeft ge daan en benoemd hem, met in stemming der leden, tot erelid van de bank. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering en spreekt de wens uit dat 1957 voor de leden in hun ge zinnen een gunstig jaar mag zijn, evenzo voor de landbouw en de bank. Nogmaals vraagt hij om spaargelden en overtollig kasgeld steeds bij de boerenleenbank te de poneren. ierilrzGe Rode kruis-kolonne in uniform Een deel van de Rode Kruis-ko- lonne te Zierikzee is reeds gekleed in uniform. Een ander deel echter nog niet en om in deze leemte te voorzien, zullen de nog in civiel ge klede Rode Kruis-mensen zaterdag 27 april a.s. naar Den Haag reizen, om in het centrale kledingdepöt zich een passend uniform te laten aanmeten. Om 10 uur vanochtend is Konin gin Juliana in het koninklijk jacht „Piet Hein" bij stormachtig weer bij de Prins Hendrikkade te Zaan dam achter het raadhuis aangeko men. Onmiddellijk nadat zij voet aan wal gezet had, bood de 5-ja rige Casje Thomassen, het zoontje van de burgemeester. Hare Majes teit een boeket bloemen aan. Zijn 12-jarige zusje Liesbeth, dat ter eventuele assistentie achter haar broertje gereed stond, behoefde hem geen hulp te bieden. In de raadzaal sprak allereerst de burgemeester onze vorstin toe. Hij gaf een kort overzicht van vroe gere koninklijke bezoeken aan de stad, waarvan het eerste in 1768 werd afgelegd door stadhouder Willem V en zijn gemalin, met een jacht van.de admiraliteit en twee jachten van de Oost-Indische Com pagnie. Op 17 april 1899, zo vertel de hij o.m. bracht Koningin Wil- helmina met haar moeder Konin gin Emma, voor de tweede maal een officieus bezoek aan Zaandam. Ook zij kwamen per boot door de Voorzaan naar de stad. „Bij de Wil- helminasluis sprak uw moeder even met de sluiswachter", ging de bur gemeester voort, „en zij vroeg hem of hij dit werk al lang deed. De goede man zocht enige ogenblikken naar de naam van een vrouwelijke sire en zei toen: „Jawel, sirene ma jesteit, ik heb oewes pa ook nog geskut". Ingezonden mededeling toen wdX Koningin Juliana met de „Piet Hein" op bezoek in Zaandam Stormachtig weer tijdens reis Een „kilometerdag" Enkele ondernemers, die nauw betrokken zijn bij het vervoer over de weg hebben na overleg met een aantal eigen vervoers- en beroeps- vervoerbedrijven het plan opgevat op alle beroeps- en eigen vervoerders een beroep te doen aan de „Goed-Zo"- actie medewerking te verle nen in de vorm van een spe ciale „kilometerdag". Na overleg met de Goed-Zo- actie is besloten vrijdag 26 april te beschouwen als de kilometerdag voor Goed-Zo" Op deze dag zal voor elke gereden kilometer (tenmin ste) één cent worden afge dragen voor de lijdende en ernstig getroffen kinderen. l^jSeroas&sflts Een rioolwaterzuiverings installatie Als eerste gemeente in Schouwen krijgt de gemeente Serooskerke een rioolwaterzuiveringsinstallatie, met bronbemaling en put. De opzet van de installatie is betrekkelijk een voudig. Een der motieven voor de bouw is het verhinderen dat vuil water de polder Schouwen in stroomt. Vieuuerkerk Het verbrande bankbiljet In verband met het in het num mer van woensdag j.l. gepubli ceerde bericht inzake het ver brande bankbiljet, delen wij mede dat het ongelukje niet - zoals ge meld - plaats vond op het P.T.T.- kantoor, maar op het gemeente huis, hetgeen intussen geen af breuk doet aan de merkwaardig heid van het incidentje. Siirjanslancl Oranjefeest op 30 april De Oranjevereniging heeft in haar bestuursvergadering het be sluit genomen op 30 april een Oranjefeest te organiseren, om al dus deze datum niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Het programma dat vastgesteld is, ziet er zodanig uit, dat het een prachtig feest belooft te worden. Voor jong en oud is er gelegenheid zich op te geven voor allerlei at tracties. Zelfs autorijden met hin dernis en stoelendans te paard staat op het programma, 's Avonds zal het feest besloten worden met de vertoning van enkele film stroken. Aan de hand van kaarten en een midden in de raadzaal opgestelde maquette vertelde burgemeester Thomassen vervolgens nog allerlei bijzonderheden over het wel en wee van zijn stad en over het nieuwe streekplan. Dodelijk arbeidsongeval In de Prinses Margrietkazerne te Wezep is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 19-ja- rige verwarmingsmonteur M, C. v. d Beid uit Zwolle het leven heeft gekost. Van den B. was in de kelder onder het badhuis bezig het inwen dige van een verwarmingsketel te reinigen met een elektrische staal- borstel Daarbij schijnt hij door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak met de elektrische stroom in aan raking te zijn gekomen. Een collega die buiten de ketel stond bespeurde onraad en waarschuwde onmiddel lijk een militaire arts. Enkele ogen blikken later overleed het slacht offer. Aardbevingen in Nederland geregistreerd Seismografen van het K.N M.I. te De Bilt hebben gisteravond om kwart over acht en vanmorgen om half vier sterke aardbevingen ge registreerd. De afstand van de aardbevingen wordt geschat op 2700 kilometer en de haard ligt waarschijnlijk in zuid west Turkije. De aardbeving van vanmorgen half vier was nog sterker dan die van gisteravond. Land- Arbeidstijd Koninginnedag 1957 De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap beveelt zowel alle individuele werkgevers als alle combinaties van werkge vers in de agrarische sector aan, op Koninginnedag (30 april), voor zover het werk zulks toelaat, aan de in hun dienst zijnde arbeiders vrijaf te geven en deze vrije dag niet in mindering te brengen op de vakantie van de arbeiders. Mocht het bovenstaande voor ar beiders-veeverzorgers niet geheel doenlijk zijn, dan verwacht de hoofdafdeling, dat in onderling overleg tussen de desbetreffende arbeiders een regeling wordt ge troffen om het noodzakelijk werk te verrichten. Wat de doorbetaling van het loon betreft, adviseert de hoofdafdeling niet alleen aan de vaste en los- vaste arbeiders, doch ook aan losse arbeiders, die reeds de vier voor afgaande weken bij de betrokken werkgever in dienst waren of van wie kan worden verwacht, dat zij nog vier weken of langer in dienst zullen blijven, het loon over de Koninginnedag door te betalen, zo dat deze losse arbeiders geen va kantiebonnen behoeven te verzil veren. Het Nederlandse Rode Kruis heeft de cineast Otto van Nijenhoff opdracht gegeven een voorlich tingsfilm te maken over de ver schillende facetten van het werk van het Rode Kruis. Men is reeds begonnen met het maken van de opnamen van deze film, die begin september gereed zal komen. wAr UQT Dl bi n Verwachting tot vrijdagavond: Vrij koud Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; ma tige, af en toe vrij krachtige noord oostelijke wind; dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. 26 april. Zon op 5.23, onder 19.58. Mana op 3.45, onder 16.23. Nieuwe maan: 30 april te 0.54. Hoog waterst anden ZIERIKZEE: 26 april 0.49 v.m. 13.23 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 april 0.33 v.m. 12.53 n.m. Doodtij: 25 april. HET WEEROVERZICHT Het zwaartepunt van het hoge- drukgebied, dat zich al enige tijd van noord-Rusland naar de Azo- ren uitstrekt bevindt zich thans in het zeegebied tussen IJsland, Noor wegen en Schotland. Aan zijn zuid flank stroomt tamelijk koude lucht uit Sandinavië ons land binnen. Hierin komt vrij veel bewolking voor, waaruit het vannacht in het zuidoosten van het land onverwacht begon te regenen. De hoeveelheden waren vooral in zuid-Limburg aan zienlijk. Op het vliegveld Beek werd tot vanmorgen 7 uur zelfs 14 mm afgetapt. Deze weersontwik keling hangt samen met een storing in de hogere luchtlagen waarvan aanvankelijk werd verwacht dal deze zich in oostelijke richting zou verwijderen, maar zijn beweging werd vertraagd terwijl gelijktijdig de activiteit van de storing toenam. Boven Duitsland bevindt zich een nieuwe storing die in westelijke richting naderbij komt; deze zal in het zuiden opnieuw wat regen kun nen brengen In het overige deel van het land duurt de aanvoer van de continentale lucht voort met temperaturen die enkele graden be neden normaal zijn. Heden (donderdag) Dreischor, café Centrum, 7,30 uur algemene Iedenverg, Coöperatieve Boerenleenbank. Morgen (vrijdag). Noordwelle: café Lokker-van d. Zande, 7.30 uur verg. Coöp. Boe renleenbank Noordwelle. Kerkwerve: Ver. gebouw, film avond Oranjevereniging. Premiekeuringen stieren op Schouwen-Duiveland De premiekeuringen van stieren en vrouwelijk fokvee in Zeeland, uitgaande van de provinciale com missie ter bevordering van rijks wege der veefokkerij in Zeeland, zullen op Schouwen-Duiveland ge worden op 8 mei a.s. (Oosterland, Zierikzee, Bruinisse en Ouwerkerk) op donderdag 9 mei. (Nieuwerkerk, Dreischor, Noordgouwe, Brouwers haven en vrijdag 10 mei (Kerk werve, Haamstede. Ellemeet en Moriaanshoofd). Toenemende jeugdmisdadigheid in Ver. Staten In 1956: 2.563.150 misdreven Het Amerikaanse federale bu reau van onderzoek, de F.B.I., heeft in zijn verslag over de in 1956 in de Verenigde Staten ge pleegde misdrijven verklaard, dat het aantal misdaden in dat jaar In vergelijking met 1955, met 13.3 pro cent is gestegen. 46 procent van de gearresteerde bedrijvers van deze misdaden had de leeftijd van achttien jaar nog niet bereikt. Er werden in 1956 in de Verenig de Staten 2.563.150 misdrijven be gaan, hetgeen 300.700 meer was dan in 1955. Ér werden 12.620 moorden begaan, terwijl voorts 116.730 ver krachtingen of overvallen werden uitgevoerd, 56.770 maal werd inge broken .gepaard gaand met het ge bruik van wapens en 525.720 „ge wone" diefstallen werden gepleegd. Door de misdrijven werd in 1956 voor 440.000.000 dollar (1.694.000.000 gulden) schade aangericht. De F.B.I.-chef, Edgar Hoover, merkt in een toevoeging aan het rapport nog op, dat het aantal mis daden sinds 1950 in een verhouding van vier op één staat tot de toe neming der Amerikaanse bevolking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2