Z1ER1KZEESCHEWNIEBWSB0D DE ZIERIKZEESCHE COURANT Egyptisch beheersorgaan blijft waken over vaart door Suez=kanaal DON DEK D.AG 25 APRIL 1957 No. 18145 118e Jafiï$anp Wc ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. waarin Opgenomen 1797-188» REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tell 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 1376F7 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochlffi Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. Memorandum aan Hammarskjoeld Recht van arbitrage voor Internationaal Hof erkend Radio-Cairo heeft de Inhoud be kendgemaakt van het memoran dum van de Egyptische regering, dat gisteren (woensdag) aan secre taris-generaal Hammarskjoeld is overhandigd. De regering te Cairo gaat akkoord met de arbitrage van het Interna tionale Gerechtshol te Den Haag ingeval zich geschillen voordoen omtrent het statuut van het Suez- kanaal. Voorts verplichten zij zich de tolgelden in de komende twaalf maanden niet met meer dan één procent te verhogen zonder toe stemming van de gebruikers van het kanaal. Ook verbindt de Egyp tische regering zich „een nauwe samenwerking tussen de kanaalge bruikers en het orgaan voor de ex ploitatie aan te moedigen". Boven dien verbindt zij zich tegenover de V.N., de geest en de letter van de conventie van Constantinopel van 1888 te eerbiedigen. Egypte blijft er bij, dat het Egyp tische beheersorgaan het recht heeft het tolgeld van elk schip, dat het kanaal wil passeren geheel en bij voorbaat te ontvangen. Van de bruto inkomsten zal vijf procent worden uitgekeerd aan de Egypti sche regering terwijl er 25 procent zal worden gestort in een fonds voor het onderhoud van het kanaal. De Egyptische regering verbindt zich vrijheid van scheepvaart te garanderen aan de schepen van alle landen. „Binnen de beperkingen van de bepalingen van de conven tie van Constantinopel". Geen bevoordeling Overeenkomstig deze conventie mogen geen schepen worden be voordeeld boven andere. Ingeval van een klacht over discriminatie of schending van het kanaalstatuut zal de kwestie geregeld kunnen worden door middel van onderhan delingen met het beheersorgaan. Indien men hierbij geen overeen stemming kan bereiken, kan de zaak worden voorgelegd aan een hof van arbitrage, bestaande uit een vertegenwoordiger van elk dei- betrokken partijen en een derde lid, door de twee partijen gezamen lijk aan te wijzen. Als men het niet over een gemeenschappelijke keuze eens kan worden, zal het derde lid worden gekozen door de president van het Internationale Gerechts hof. De beslissingen van het hof van arbitrage worden genomen bij VEILIGHEIDSRAAD GAAT SUEZKWESTIE BESPREKEN De Verenigde Staten hebben woensdag de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Brit sir Pier- son Dixon, verzocht de raad zo spoedig mogelijk bijeen te roepen voor een bespreking van de Suez- kwestie. De raad zal voor dit doel waar schijnlijk vandaag (donderdag) of vrijdag bijeenkomen onder voor zitterschap van sir Pierson Dixon. Vanaf 1 mei zal de Amerikaan Henry Cabot Lodge als voorzitter van de Veiligheidsraad optreden. De westelijke mogendheden ho pen Nasser in een positie te ma noeuvreren, die meer in de lijn ligt van de „zes eisen" voor een regeling van de Suezkwestie, die de Veiligheidsraad in oktober van het vorig jaar heeft goedgekeurd. Deze zes grondslagen houden ook de bepaling in, dat het Suezkanaal „geïsoleerd moet worden van de nationale politiek van elk land". Radio-actieve stoffen in melk Een lid van de Amerikaanse com- missie voor atoomenergie, dr. John Harley, hoofd van de dienst voor analyses der commissie, heeft dins dag te Saint Louis verklaard, dat de hoeveelheid radio-actief stron tium in melk „langzaam maar re gelmatig" toeneemt, maar nog verre van gevaarlijk is. De commissie bestudeert op het ogenblik de aanwezigheid van ra dio-actief strontium in de voedings middelen van de mens. Dr. Harley zei, dat de hoeveelheid stontium in de beenderen eveneens regelmatig groter wordt Zoals be kend is kan radio-actief strontium beenderkanker veroorzaken. meerderheid van stemmen. De par tijen verplichten zich deze beslui ten te goeder trouw na te komen. Het vraagstuk van de schade loosstellingen als gevolg van de na tionalisatie van de oude kanaal maatschappij zal overeenkomstig de internationale rechtsregels aan arbitrage worden onderworpen, in geval. de partijen zelf niet tot over eenstemming kunnen komen. De geschillen betreffende de toe passing van de conventie van Con stantinopel zullen worden geregeld in overeenstemming met de begin selen van de V N. Als men niet tot een regeling kan komen, zal de zaak aan het Internationale Gerechtshof worden voorgelegd. De Egyptische regering zal maatregelen nemen, opdat de eventuele uitspraken van dit hof worden nageleefd overeen komstig artikel 36 van het regle ment. Jordaanse regering afgetreden De Jordaanse regering van Cha- lldi is afgetreden, volgens berich ten van radio-Cairo. Koning Hoes sein van Jordanië heeft Ibrahim Hasjam belast met de vorming van een nieuw kabinet. Koning Hoessein heeft woensdag in een gesprek met vier Ameri kaanse correspondenten de huidige moeilijkheden in zijn land aan het internationale communisme gewe ten. Hij zei desnoods de staat van beleg te zullen afkondigen om het land te redden. „Wij zullen vechten voor datgene waarin wij geloven en onze verantwoordelijkheid na komen". Dan zelf niaar Dank zij de voortvarendheid van de kantoorhouder van de P.T.T. te Zoutelande, de heer K. Wouters, is het pro bleem van het plaatselijke postkantoor aldaar uit de wereld geholpen, 't Was al jarenlang veel te klein, daar waren de dorpelingen het met de vele badgasten roe rend over eens. De klaaglie deren van de kantoorhouder schenen echter langs de lan ge weg naar 's-Gravenhage zeer te verzwakken. Uitein delijk besliste men van ho gerhand: Zoutelande zou geen nieuw postkantoor krij gen. „Dan laat ik er zelf een bouwen", sprak de kantoor houder, en hij voegde de daad bij het woord. In de af gelopen maanden verrees gestadig het kantoor annex woonhuis. Nu is het klaar en op elke eerste van de maand krijgt de heer Wouters met zijn salaris prompt de be dongen huurpenningen, want de P.T.T. was direct bereil het kantoor van zijn perso neelslid te huren. En zo is alles tot volle tevredenheid van alle partijen opgelost. De pakhuisbrand te Amsterdam „Fikkie" stoken oorzaak Het staat thans vast dat de grote brand, waaraan zaterdag jl. vier pakhuizen op Wittenburg te Am sterdam ten offer vielen, is veroor zaakt door twee knaapjes die een vuurtje hebben gestookt tegen de deur van een dier magazijnen. De recherche heeft gisteren nl. de bei de jongens, resp. 7 en 10 jaar oud, woonachtig in de nabijheid van de pakhuizen, opgespoord. Van opzettelijke brandstichting is dus geen sprake. De jongens zijn slechts verhoord. Kustvaarder „Achilles" toch te redden De Duitse bergingsfirma Ottar Harmstorff uit Hamburg heeft goe de hoop de voor Westkapelle ge kapseisde Duitse kustvaarder „Achilles' 'tegen het einde van de ze week geborgen te hebben. Eerst zullen de luiken worden gedicht en zal men het water uit het ruim pompen, dan zal gepoogd worden het schip recht te trekken. Zodra de „Achilles" weer in nor male positie is, zal het gat aan stuurboord, dat een doorsnee van ruim een meter heeft, direct wor den gedicht. Installatie gouverneur Nederlandse Antillen De nieuwe gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink, is woensdag met zijn echtgenote aan boord van H.M. „Van Speek" op vlaggend Curasao aangekomen. Er waren heel wat mensen op de been. De plechtige installatie in de zaal van de Staten ging gepaard met militair vertoon in aanwezigheid van de regering en het eilandbe stuur en talrijke genodigden, die handel, industrie, geestelijkheid en ambtenaren vertegenwoordigden. De voorzitter van de Staten der Antillen, de heer R. J. Isa, zei in een rede o.m.: „De Antillen prijzen zich gelukkig dat het Hare Maje steit heeft mogen behagen de keuze van de nieuwe gouverneur der An tillen te doen vallen op een ervaren econoom, een persoon, die zijn spo ren verdiend heeft, zowel op na tionaal als op internationaal ge bied. Zowel volk, regering als wet gevend college in de Nederlandse Antillen hebben immers alle krach ten verenigd om de sociaal-econo mische opbouw van de Nederland se Antillen zo goed en zo efficiënt mogelijk ter hand te nemen". De gouverneur verklaarde in zijn antwoord onder meer, dat de pro blemen van dit rijksdeel hem niet onbekend zijn. „Reeds meermalen ben ik op papier ermee in contact geweest. Het is voor mij een aan trekkelijke gedachte u thans te kunnen helpen met de verdere ont wikkeling van uw land". Bollen en bloesems In de bollenstreek staan thans overal uitgestrekte tulpenvelden in bloei. Zaterdag 27 april zal in Lisse het jaarlijkse kindercorso worden gehouden. Om drie uur wordt ge start bij de gebouwen van N.V. Hollands Bloembollenhuis. In de Zuidhollandse bloesemge- bieden vindt men thans de pere en pruimebomen in volle bloei. De streek-V.V.V. „West-Betuwe en Bommelerwaard" meldt, dat, bij blijvend gunstige weersomstandig heden, gedurende het weekend van 27-28 april ook de appelbomen in de Betuwe volop zullen bloeien. De A.N.W.B. heeft een bloesemwan deltocht uitgeschreven, vanuit Gel- dermalsen, op 27 en 28 april, die begint bij het stationskoffiehuis te Geldermalsen. Zoutelandse traditie gebroken Drie Middelburgse meisjes, die hun Paasvacantie grotendeels op het zonnige strand van Zoutelande doorbrachten hebben aangifte ge daan van de vermissing van een fototoestel en een portemonnaie met geld. De meisjes hadden een strandwandeling willen maken en lieten daartoe wat van hun tassen en kleren in de duinen achter. Toen ze terugkwamen misten zij een fototoestel ter waarde van veertig gulden, een beurs met vijf gulden en een aantal pocketbooks. De rijkspolitie liet weten, dat zo iets zich te Zoutelande in 35 jaar niet heeft voorgedaan. In de editie van 19 april van het Hongaarse blad „Nepszabadasag" wordt gezegd, dat van foto's in het Amerikaanse blad „Life" gebruik wordt gemaakt bij het opsporen van deelnemers aan de opstand. Aan de hand van deze foto's heeft men een vrouw kunnen arresteren, die deelnam aan mishandeling van een ambtenares. De Egyptische president, kolonel Gamal Abdel Nasser, heeft dinsdag in zijn ambtswoning te Cairo ontvangen generaal Wheeler, de leider van de V.N.-bergingsvloot, belast met het vrijmaken van het Suezkanaal. - De foto geeft een beeld van de begroeting: tweede van links Nasser, die generaal Wheeler de hand drukt, achter Wheeler, geheel rechts, staat Jack Connors, zijn assistent, en achter Nasser Makmoed Yoenis, de di recteur van de genationaliseerde Suezkanaal-maatschappij Het Landbouwschap spreekt zich uit over het loonbeleid in de landbouw Loonadvies voor contractjaar 1957/1958 Nu de voorbereidingen voor een weikcLassificatie voor de landbouw nog niet zijn voltooid, heeft het be stuur van het Landbouwschap be- s' ;s->n een loonadvies voor het con- trr.ïtjaar 1957/1958 voor de akker en weidebouw en de veehouderij uit te geven, dat geen rekening houdt met deze komende wijziging. Er zal echter naar worden ge streefd zo spoedig mogelijk een loonbeleid op basis van werkclas- sificatie voor de landbouw in te voeren, eventueel nog in het thans aanvangende contractjaar. In het loonadvies wordt niet tot een eigenlijke loonsverhoging gead viseerd. Wel is rekening gehouden met enkele compensaties voor so ciale maatregelen. Evenals in de hoofdafdeling so- EERSTE KAMER Begroting van Justitie Bij de voortgezette behandeling van de begroting van Justitie heeft minister Samkalden, wat het ver keersprobleem aangaat, gezegd, dat van de zijde van zijn departement betrekkelijk weinig kan worden gedaan. De bloedproef is het enige middel dat een objectief criterium oplevert om vast te stellen of iemand alcohol heeft gebruikt. Hij meent, dat het best mogelijk is, dat de Kon. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst tot een nadere bepaling van haar po sitie zal willen komen. Een onder houd lijkt hem zinvol. Dezer dagen zal spr. een uitnodiging voor zo'n onderhoud doen uitgaan. Op de materiële zijde van de zaak meent hij daarom thans niet te moeten ingaan. In de toelichting van zijn beleid terzake zegt de minister, dat poli tionele dwangmaatregelen met voorzichtigheid gehanteerd moeten worden. De minister verklaart niet te kunnen inzien, dat door het maken van afspraken bij de kabinetsfor matie met betrekking tot de loterij- wet de rechtsstaat of democratie zouden worden geschaad. Spreker geef te kennen, dat hem van plichtsverzuim van politie of justi tie in verband met de reacties op de gebeurtenissen van november in Hongarije niets bekend is. De Sowjet-Unie heeft woensdag de Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou een memorandum over handigd waarin zij zich beklaagt over verscherping van een campag ne „tot belastering van de werk zaamheden van de Russische am bassade in de V.S. en haar staf". Ook de Russische ambassadeur in de V S. zou het doelwit zijn van lasterlijke beweringen. Een soort gelijke vijandige actie werd ook ge voerd tegen de Russische vertegen woordiger bij de V.N. en de staf van de vertegenwoordiging. ciale zaken, die het loonadvies had voorbereid, waren er enkele leden van het bestuur, die het onjuist achtten, dat wordt geadviseerd tot een loonbeleid, dat nog niet is ge baseerd op werkclassificatie en niettemin in beginsel geldt voor het contract 1957-58. Zij hadden er de voorkeur aan gegeven - ge zien het feit, dat zij het mogelijk achten het loonbeleid op korte ter mijn op werkclassificatie te base ren - de bestaande C.A.O. „in ge wijzigde vorm te verlengen tot 1 juli a.s. of nieuwe C.A.O.'s af te sluiten. Verbetering zwakke plaatsen Oosterschelde In de vergadering van het water schap „De breede watering bewes ten Yerseke" op Zuid-Beveland, is meegedeeld, dat plannen zijn ont worpen voor het verbeteren van zeven zgn. zwakke plaatsen in de zeewering langs de Oosterschelde. De werkzaamheden zullen een be drag van vijf zes ton vergen. Het werk voor verzwaring van de zeedijk te Schore is nu volledig in uitvoering. Verder is in deze vergadering meegedeeld betreffende de polder concentratie, dat de door 66 polders samengestelde adviescommissie een positief advies bij Gedeputeerde Staten heeft ingediend. Verwacht werd, dat de samenvoeging van de Zuidbevelandse polders niet eerder dan 1 januari 1959 een feit zal kun nen zijn. De vroegere vooraanstaande lei der van de Hongaarse communis tische partij en oud-minister van Defensie, Mihaly Farkas, is tot 16 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „ernstige inbreuken op de wet tijdens zijn ambtsperiode", al dus is donderdagochtend te Boe dapest bekendgemaakt. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Lang is de weg door lessen, i kort een doeltreffend door voorbeelden. Het drie-eilandenplan en de genieenten Op advies van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en onder voorzit terschap van gedeputeerde mr. dr. A. J. J. Mes, is een vergadering gehouden met de raden van ge meenten die aan het Veerse Gat en de Zandkreek zijn gelegen: Arne- muiden, Kattendijke, Kortgene, Veere, Vrouwenpolder, Wissekerke en Wolfaartsdijk. Gesproken werd over de recrea tie in het Veerse Gat en de Zand kreek na de uitvoering van het drie-eilandenplan. Men besloot een commissie te vormen, waarin iedere gemeente met twee leden vertegenwoordigd zal zijn. Deze commissie, die een adviserende taak zal hebben, zal haar gedachten niet alleen over de recreatie-kwes tie laten gaan, maar de ontwikke lingsmogelijkheden van het bij het drie-eilandenplan betrokken gebied in hun geheel onderzoeken. ierik-2 Commissoris der Koningin naar woonoorden Wü vernemen dat het in het voornemen ligt van de Commissa ris der koningin in onze provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, op vrijdag 3 mei een bezoek te brengen aan Schouwen-Duiveland, met het speciale doel een tocht te maken langs de Hongaarse woon oorden op het eiland. Door eigen aanschouwing wil de commissaris zich een beeld vormen van de om standigheden in deze woonoorden. Oe Zeeuwse Culturele dag Wij vernemen dat de Zierikzeese Oratorium Vereniging een uitnodi ging heeft gekregen medewerking te verlenen aan de a.s. zomer al hier te houden Zeeuwse Culturele dag. Collecte voor de Gezamelijke Militaire Fondsen (G.M.F.) (Ingezonden). In de week van 29 april-5 mei 1957 vindt alhier een huis en straat collecte plaats van bovengenoemd fonds Dit fonds heeft ten doel aan vullende hulp te verlenen aan we duwen, wezen en verminkten, na zorg ex-dienstplichtigen van alle gezindten, waartoe behoren: „Fonds 1813", voor oud-militairen en nage laten betrekkingen; Kon. Nationale Vereniging tot Steun aan Militairen „Stamil"; Vereniging „Ereschuld en Dankbaarheid"; Karei Doorman Fonds; Prins Bernhard Stichting; Stichting „Het van Weerden Poel man Fonds". Een woord van warme aanbeve ling voor deze collecte is wel op zijn plaats. In de loop der laatste jaren Kon men telkens weer ervaren; „Mensen met groot plichtsbesef STEUNEN steeds G.M.F.". Gemeente Dreischor gaat herberg aankopen voor eigen dorpshuis Gebouw verkeert in uitstekende staat Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is de gemeente voornemens om behoudens goedkeuring van Ge deputeerde Staten, over te gaan tot de aankoop van het café „Cen trum" op de Ring alhier. Reeds vanaf de ramp werd uit gezien naar de gelegenheid tot stichting van een dorpshuis, waar aan een grote behoefte bestaat. Aanvankelijk bestond het plan een gedeelte van de oude lagere school hiervoor te bestemmen zodra de nieuwe school gereed is. Nu het zich echter laat aanzien dat de bouw van de nieuwe school nog wel enige jaren kan duren, heeft het gemeentebestuur naar een an dere gelegenheid uitgezien en is met de eigenaar van het café „Cen trum", de heer M. Slager, overeen stemming bereikt over de aankoop daarvan. Het gebouw is na de oor log niouw gebouwd en bestaat nog slechts 10 jaar. Het bevat een voor zaal, een achterzaal, toiletten, gar deroberuimte, een hal, een buffet, keuken enz., alsmede een complete ruime woning, die uitermate ge schikt is voor de beheerder van het dorpshuis. Het pand verkeert in een uitstekende staat van onder houd en is solide gebouwd en kan met de volledige inventaris worden overgenomen. De gemeente, is hier toe in staat gesteld door de toezeg ging van een zeer belangrijke gift uit de gelden ten behoeve van de door de watersnoodramp getroffen gebieden. Door deze unieke gele genheid kan op afdoende wijze worden voorzien in de behoefte van een dorpshuis.dat plaats biedt aan 200 personen Het voornemen be staat dit als zodanig in gebruik te nemen na de a.s. kermis, zodat de exploitatie voor het a.s. najaar kan beginnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1