DE ZIERIKZEESCHE COURANT Programma koninklijk bezoek aan Zweden in grote lijnen gereed Nederlandse jeugd gaat Hongaarse jeugd in Oostenrijk helpen ERNSTIGE WAARSCHUWING TEGEN ATOOMBOMPROEVEN GERUCHTEN UIT JORDANIË OVER AFTREDEN VAN DE REGERING WOENSDAG 24 APRIL 1937 No. 18144 113e gang ZIERIKZEE SCHESNIEUWSBOD ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1M9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel, jjt. na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137j77 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Och|man,i 1 Zierikzee - Redakteur: M. BIJ DE VAATE - Tel 3Qft,%vl. Van 21—23 mei Koningin en prins reizen per kruiser H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen van 21-23 mei een staatsiebezoek aan Stockholm bren gen. De koninklijke gasten zullen per kruiser Hr. Ms. „De Zeven Pro vinciën" aankomen. De kruiser wordt geëscorteerd door de tor- pedobootjagers Hr. Ms. „Friesland" en Hr. Ms. „Rotterdam". 21 mei: De koninklijke gasten zullen op de aanlegsteiger aan de „Logardstrappan" worden verwel komd door o.a. de Zweedse koning en koningin, leden van de konink lijke familie, de premier Tage Ei lander, de minister van Buiten landse Zaken Osten Unden met an dere leden van de regering, de Zweedse ambassadeur in Nederland en leden der Nederlandse ambas sade. Langs de route naar het paleis zullen militairen, opgesteld zijn en zal muziek door militaire bands ten gehore worden gebracht. 13.30: privélunch bij het Zweedse koningspaar; 15.30: ontvangst door Nederlandse koningspaar voor chefs de mission; 19.30: uitvoering man nenkoor op Lejonbacken; 20.00: staatsbanket in Carl XI-galerij. 22 mei: Bezoek van Zweedse ko ning en Koningin Juliana aan Stockholm's vakschool „St. Görans- daghem", een tehuis voor ouden van dagen en de Kon. Technische Hogeschool. Bezoek van prins Ber- til en prins Bernhard aan lucht vaart- en marine-instituten. 13.30: lunch in stadhuis door het stads bestuur van Stockholm, 's Middags: bezoek aan Riddarholm-kerk en receptie voor Nederlandse kolonie in Zweden; 19.50: privédiner met Zweedse koning en koningin; 20.30 gala-voorstelling in de koninklijke opera. NAVO-beraadslaging over kernwapen- oorlogvoering Generaal Lauris Norstad, opper bevelhebber der NAVO-strijd- krachten in Europa, heeft dinsdag medegedeeld, dat burger en mili taire deskundigen op geneeskundig gebied, op de vandaag (woensdag) te Parijs beginnende medische NAVO-conferentie zullen spreken over de ontwikkelingen, die zich in een met kernwapens gevoerde oorlog kunnen voordoen. Prins en prinses in Rome Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Beatrix zijn maandagmor gen per vliegtuig in Rome aange komen, waar zij enige dagen het internationale officiële concours- hippique zullen bijwonen. De prins doet zulks in zijn kwali teit van president van de Fede ration Equestre Internationale. De prins en prinses worden ver gezeld door de eerste stalmeester van H.M. de Koningin en mevrouw Bischoff van Heemskerck. Het ge zelschap wordt a.s. zaterdag in Ne derland terugverwacht. Koningin Elizabeth de Tweede van Engeland heeft zondag temid den van haar familie op het kasteel Windsor haar 31ste verjaardag ge vierd. Officieel zal haar verjaardag worden gevierd op 13 junL 23 mei: 10.00: bezoek van Konin gin Juliana en de Zweedse koning aan de N.V. Scania Vabis in Söder- talje; 9.45; kranslegging door Prins Bernhard en Prins Bertil bij het Linnaeus standbeeld in Humlegar- den. Daarna bezoek aan Zweedse instituut voor houtveredeling. 12.30: lunch met leden van de koninklijke familie in kasteel Cripsholm; 20.00: Koningin Juliana en Prins Bern hard geven een staatsbanket voor Zweeds koningspaar en speciaal gelnviteerden; 20.00: taptoe dooi de marine-band van de Kon. Ned, marine. 24 mei: Vertrek van vliegveld Bromma. Ir. J. W. Albarda overleden Vrijdag is op de leeftijd van 79 jaar in het ziekenhuis „Bronovo" te 's-Gravenhage overleden ir. J. W. Albarda, oud-minister van Wa terstaat, oud-lid van de Raad van State, oud-lid der Tweede Kamel en oud-voorzitter van de Sociaal democratische Tweede Kamerfrac tie. De begrafenis heeft gistermor gen in alle stilte plaats gehad op de begraafplaats Nieuw Eyken- duynen te 's-Gravenhage. In 1925 werd de heer Albarda voorzitter van de Sociaal-democra tische fractie der Tweede Kamer als opvolger van mr. P. J. Troel stra. Met ingang van 10 augustus 1939 werd hij benoemd tot minister van Waterstaat in het tweede ka binet-De Geer. Met dr. J. van den Tempel was hij de eerste socialist die zijn intrede deed in een Neder landse regering. In mei 1940 nam hij als minister van Waterstaat zit ting in het kabinet-Gerbrandy te Londen, in 1942 tevens als (tijdelijk) minister van Financiën, in welke functie hij in 1945 werd opgevolgd door ir. Ph. Tromp, toen hij be noemd werd tot lid van de Raad van State. In dit college had hij zitting tot 5 juni 1952, toen hij af trad bij het bereiken van de 75- jarige leeftijd. Mooi weer meer ongelukken Een door het Bureau van Sta tistiek te Amsterdam gehouden tel ling heeft uitgewezen, dat zich in maart van dit jaar 1745 verkeers ongevallen hebben voorgedaan, te gen 1431 in dezelfde maand van het vorige jaar. Deze stijging van ruim 21 wijt men aan het uitzonder lijk mooie weer in maart, waardoor voertuigen die in de wintermaan den nog niet op de weg verschij nen, vroeger dan anders van stal zijn gehaald. Het aandeel der ern stige ongevallen was lager dan in het vorige jaar. Vijf en twintig personen kwamen in het eerste kwartaal van dit jaar tengevolge van verkeersongevallen om het leven. In het vorige jaar werden in de eerste drie maanden tien mensen bij ongevallen gedood. Het totaal aantal slachtoffers in het eerste kwartaal (1053) lag 31.8 procent hoger dan in het vorige jaar. De Britse geleerde Bruce heeft, om aan te tonen dat potvissen soms aan tandpijn kunnen lijden, een museum van Sheffield een tand aangeboden, waarin een rotte plek ter grootte van een tennisbal voor komt. HONGARIJE GLIJDT VERDER AF Onderscheidingen voor hen die de revolutie bestreden Radie-Boedapest meldt dat de Hongaarse president Istvan Dobi een besluit heeft uitgevaardigd, in houdend dat alle leden van de Hon gaarse militie - de veiligheidsmi litie - die ln de oktober-revolutie z(jn gesneuveld, posthuum in rang ztfn bevorderd. Alle gesneuvelde minderen krij gen de officiersrang. Gevallen of ficieren krijgen promotie naar de naast hogere rang. Aan de gezin nen van de gesneuvelde militie leden worden de pensioenen, ver bonden aan de nieuwe rang, uitbe taald. De kinderen krijgen voor rang, wanneer zij scholen voor middelbaar onderwijs en hoge scholen willen bezoeken. Een aantal regimenten der ar beidersmilitie krijgt speciale ere titels. Leden der staatspolitie, die aan de oktober-gevechten hebben deelgenomen en deze hebben over leefd, krijgen voorrang bij sollici taties. Aan alle militiemannen, die aan de onderdrukking van de opstand hebben deelgenomen, zullen spe ciale eremedailles worden uitge reikt. Tijdens zijn officieel staatsiebezoek aan. Zweden in de tweede helft van mei, zal het Nederlandse Koninklijke 'paar o.m. ook een tocht maken met de Noorse koningssloep „Vasaorden" en het spreekt welhaast van zelf, dat er daarom op het ogenblik met deze sloep al druk wordt ge oefend. - De foto geeft daarvan een beeld. VIER TOVERBALLEN VOOR EEN GULDEN De toverballen bevatten geheimen De gehele Nederlandse jeugd gaat zich inzetten ter leniging van de grote nood die heerst onder de circa drieduizend in Oostenrijk ver blijvende Hongaarse vluchtelingen tussen de 14 en 20 jaar. Onder auspiciën van de Neder landse Jeugdgemeenschap en in samenwerking met het Nederlands Olympisch Comité en de Neder landse Studentenraad begint zater dag 27 april a.s. de grote landelijke toverbalactie onder het motto „Ken je het geheim van de toverbal?" De leden van de bij de Jeugdge meenschap aangesloten organisa ties en die van de bij het Neder lands Olympisch Comité aangeslo ten verenigingen, gaan dan trach ten één miljoen doosjes, elk inhou dende vier toverballen één gul den per doosje), te verkopen. Elk doosje ballen, dat tegelijkertijd als lot dient, mag niet geopend worden tot op een dag in eind mei, waarop via de radio het geheim zal worden bekend gemaakt. De toverballen bevatten namelijk geheimen. Er zitten huizen, auto's, televisietoe stellen, radio's, bromfietsen en stu diebeurzen in verborgen, tot een totale waarde van f 140.000, WIERINGERWERF. De 41- jarige mottorrijder G. D. uit Bak- kum is op tweede Paasdag op de Zuiderzeeweg tussen Middenmeer en Slootdorp verongelukt. De heer D. reed als vierde in een kolonne van zestien motorrijders, die op weg waren naar een puzzelrit en is bij het passeren van twee wiel rijders door onbekende oorzaak ten val gekomen. De motorrijder overleed vrijwel onmiddellijk. Maar het grootste geheim van deze actie heeft de voorzitter van het N.J.G., ds. N. O. Steenbeek, reeds onthuld bij de introductie van deze actie. Het is het geheim van de liefde en het medeleven van de Nederlandse ouderen en jongeren met de medemens, die zoveel min der heeft en die in grote nood leeft. Moordzaak-Nieuwland 7 juni voor De arrondissementsrechtbank te Middelburg zal op vrijdag 7 juni de aanklacht behandelen tegen de taxi-chauffeur L. H. te Nieuw- en St Joosland, die ervan wordt ver dacht de jonge weduwe S. K.-R. te Nieuw- en St. Joosland om het leven te hebben gebracht en zich haar spaargelden van ruim 6.000 gulden te hebben toegeëigend. EDE. Wandelende kinderen hebben zondagmiddag in 'n oefen- baan voor handgranaatwerpen van de landmacht op de rijksheide bij Ede het ontzielde en verminkte lichaam van de 17-jarige D. J. uit Ede gevonden. Vermoedt wordt, dat hij een handgranaat op de heide heeft gevonden en het pro jectiel heeft laten exploderen. Schweitzer: „Behoefte aan inzicht" Twee van de meest prominente Europeanen hebben zich gisteren vla de radio tot de mensheid ge wend met een waarschuwing tegen het grote gevaar, waarin zij zich bevindt, en een somber beeld ge schilderd van een wereld die wordt bedreigd door radio-activiteit. De 82-jarige dr. Albert Schweit zer had de tekst van zijn rede uit Lambarene naar radio-Oslo ge zonden, waarvoor zij achtereenvol gens in het Noors, Frans, Duits, Engels en Russisch werd voorge lezen. Ook vele andere radiosta tions, overal ter wereld, zonden de rede uit. En in Parijs hield de eminente Franse natuurkundige professors -y( Frederic Joliot-Curie, een toespraak voor radio-Parijs, waarvan hij de tekst eerder in het avondblad „Le Monde" had gepubliceerd. „Ik verhef mijn stem", aldus Schweitzer, „tezamen met anderen, die de laatste tijd gevoeld hebben, dat het hun plicht was om in woord Communisten roepen op tot staking De Jordaanse regering van pre mier Chalidi komt vandaag (woens dag) vermoedelijk voor een nieuwe krachtproef te staan, als de bevol king gehoor geeft aan een stakings- oproep, dio dinsdag door de com munisten en de andere oppositie partij is uitgegeven. Sommige waarnemers geloven, dat de regering zal aftreden als er door de staking incidenten zouden ontstaan. In betrouwbare kringen is dinsdag vernomen, dat de minis ter van Binnenlandse Zaken, Said Moefti, al verklaard heeft dat hij wil aftreden, omdat hij niet ver antwoordelijk wil zijn voor even tueel optreden van de politie tegen betogers. De oppositiepartijen eisen her stel van het militaire bestuur, zo als dat bestond voor twee weken geleden de crisis in Jordanië be gon. De overwegend linkse par tijen in Jordanië beschuldigen ko ning Hoessein ervan, dat hij met „misdadige Brits-Amerikaanse im perialisten" samenzweert, om Jor danië de Eisenhower-leer te laten aanvaarden. Arabische nationalisten en anti- westelijke partijen oefenen krach tige druk uit op premier Chalidi om hem over te halen plaats te maken voor een nationale coalitie. Er blijven geruchten de ronde doen dat de regering van Chalidi reeds afgetreden is, ook al zijn die geruchten dinsdag door officiële kringen tegengesproken. Volgens radio-Cairo, die Het agentschap voor het Midden-Oos ten aanhaalt, is de Jordaanse re gering dinsdagmiddag afgetreden. en geschrift te handelen als waar- schuwers tegen het gevaar. Mijn leeftijd en de sympathie, die ik heb gewonnen door de idee van eer bied voor het leven voor te staan, vergunnen mij te hopen, dat mijn beroep zal bijdragen tot het berei den van de weg voor het inzicht, waaraan zo'n dringende behoefte bestaat". B Zaterdag zal in een klein stadje bij New York de grootste open luchtbioscoop ter wereld worden geopend. Het geheel beslaat een oppervlakte van tien hectare. Er is een standplaats voor 2.500 auto's en een afdak waaronder 2.500 toe schouwers plaats kunnen vinden. erder zijn er twee eetzalen, van waar de gasten tijdens het diner de film kunnen zien. Voor belang stellenden, die niet onmiddellijk een plaats kunnen krijgen, is er ondermeer een zwembad. De kos ten van deze nieuwe bioscoop be dragen ruim een miljoen dollar. Een uur het goede te doen is i meer dan een jaar er over te praten. Verhoging personele belasting Indien het wetsontwerp betref fende de personele belasting tot wet wordt verheven, zal, naar glo bale raming, de opbrengst van deze belasting met inbegrip van de pro vinciale en gemeentelijke opcenten met ongeveer 7 miljoen per jaar toenemen. Het genoemde bedrag van 7 miljoen komt derhalve ten goede aan de gemeenten en provin- cieën. Nu in het verleden aan deze lichamen voor een verlaging van de personele belasting van rijkswege compensatie is verleend, acht de regering het redelijk deze compen satie thans "met de bedoelde meer opbrengst te verminderen. De com pensatie-uitkering, welke gegeven wordt wegens vroegere tariefsver laging, wordt zodanig aangepast, dat uit de voorgestelde verhoging van de personele belasting geen vergroting van de middelen der la gere publiekrechtelijke lichamea voortvloeit. Landdag van oud strijders te Delft Op vrijdag 26 en zaterdag 27 ?pril wordt te Delft een landdag gehouden door de Nederlandse Bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis. Delft werd uitgekozen omdat daar, tien jaar geleden, de bond werd opgericht door generaal Win kelman, de toenmalige burgemees ter mr. G. van Baren en de heer C. M. Hage. Het vluchtelingen vraagstuk Ernstig beroep op alle regeringen De hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Na ties, dr. Lindt, heeft woensdag bij alle regeringen aangedrongen op beëindiging van de lange wachttijd, waarvan de vluchtelingen blijvend psychologisch nadeel ondervinden. Dr. Lindt deed dit beroep op de re geringen in een memorandum aan de commissie voor sociale en huma nitaire kwesties van de thans te Nice gehouden bijeenkomst van de interdepartementaire unie. Het is niet alleen de plicht van alle landen de nog niet geplaatste Hongaren te helpen, maar ook om de „vergeten" vluchtelingen, van wie een aantal meer dan tien jaar in kampen wacht, te hulp te komen, aldus Lindt. Radio-Boedapest heeft woens dag gemeld, dat er te Komaron vijftien personen in hechtenis zijn genomen, die er van worden ver dacht stakingen te hebben willen organiseren en daarna het commu nistische regime met geweld om ver te hebben willen gooien. De zaak van deze groep van vijftien is overgedragen aan de openbare aan klager. a Kardinaal Wyszynski, aartsbis schop van Warschau, zal 6 mei a.s. naar Rome vertrekken, waar hij 8 mei zal aankomen. De „J enner"-tunnel in de Franse havenstad Le Hnrre is zonder twijfel het meest moderne en meest originele kunstwerk, dat langs de wegen van Europa te vinden is. De bogen van deze sierlijk gevormde tunnel zijn voorzien van een soort ajour-patroon dat veel licht toelaat. In de tien maanden dat de tunnel nu al in gebruik is registreerde het auto matische tel-systeem gemiddeld per dag: 3.500 auto's, 12.500 fietsen en motorfietsen en 2400 wandelaars.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1