Raadsel in Nijmegen Tropen adel r PASEN ZIERIKZEESCHF NIEUWSBODE vrijdag 19 april 1957 No. 18112 Uw proeven wordt smullen Uw smullengezondheid! Nederland op Brusselse Wereldtentoonstelling SCHAT VAN NEDERLANDSE BLOEMEN ZAL EXPOSITIE SIEREN Openingsdatum: 17 april 1958 Dr. Maurice Perlzweig, directeur van de afdeling internationale za ken van het Joodse wereldcon gres, heeft vandaag voor zijn ver trek uit New York naar Londen waar hij een vergadering van het bestuur van het Joodse wereld congres zal bijwonen, verklaard, dat de „weloverwogen weigering" van de Verenigde Naties en de gro te Mogendheden enigerlei openlij ke stappen te doen tegen de ver volging van joden in Egypte deel uitmaakt van een vergeefse po ging om president Nasser te be vredigen. Volgens Perlzweig hebben meer dan 20.000 Egyptische joden Egyp te reeds verlaten. Van de 30.000 joden die er nog zijn zouden tegen het einde van deze zomer slechts 10.000 overblijven. Hierdoor was een nieuwe vluchtelingenkwestie geschapen, hetgeen door de hoge commissaris officieel was erkend. Ingezonden mededeling EIST NU NATUUR-MARGARINE Zó uit de Natuur. Lichter verteerbaar. Smeuïger. Smakelijker. kleintjes uitÉ? A.et binnenland SCHIPHOL. Gezagvoerder van Ulsen zette op Schiphol de convair „Jeroen Bosch" aan de grond waar mee de eerste retourvlucht van de nieuwe lijndienst Amsterdam-Bel grado, waarvoor de machine maan dag was weggegaan, was volbracht. Een aantal gasten van de K.LM. was met deze vlucht uit de Zuid- Slavische hoofdstad meegekomen. 's-GRAVENHAGE. Prins Bern- hard heeft een kort particulier be zoek aan de Bondsrepubliek ge bracht. Hij keerde woensdag naar Nederland terug. De Prins heeft woensdagmiddag een onderhoud van een half uur met Bondskanse lier Adenauer gehad, die voor dit gesprek zijn bespreking met Duit se atoomgeleerden en hoge mili tairen over de oproep van de vo rige week van achttien vooraan staande Duitse atoomgeleerden, on derbrak. HET TANDARTSENCONFLICT Reactie van Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde Resultaten saneringssysteem in gevaar Paasdis - Levensverhaal - Kelders - Vlucht Symbool en Straks prekkefayaK aix Over precies een jaar - op 17 april 1958 - zal de wereldtentoon stelling in Brussel haar poorten openen. Er wordt op het tentoon stellingsterrein hard gewerkt, om op die datum klaar te zijn. Vele landen en tal van Belgische afde lingen zijn druk bezig en het Ato- mium wint langzaam maar zeker aan hoogte. Op de Nederlandse afdeling is men de afgelopen maand goed op geschoten. Er werken daar op het ogenblik ongeveer 125 man, waar van circa 50 Nederlanders. Op het ogenblik wordt van het paviljoen, waarin een algemene oriënterende inzending over Nederland en de rijksdelen overzee een plaats zal krijgen, het dak aangebracht. Met de bouw van het Philips-pavil- joen zal tegen het eind van de maand een aanvang worden ge maakt. Zoals reeds eerder meegedeeld, zal agrarisch Nederland met een belangrijke inzending op de Ne derlandse afdeling vertegenwoor digd zijn. Voor wat de sierteelt betreft, zal medewerking^ worden verleend door het centraal bloem bollen comité en door de vereni ging de Nederlandse bloemisterij. Het centraal bloembollencomité zal 100.000 stuks bloembollen, be staande uit 12.000 hyacinthen, 18.000 narcissen, 50.000 tulpen en 20.000 kleinere bolgewassen ter beschikking stellen, die, in ver band met de openingsdatum, spe ciaal zullen worden behandeld om, bij de opening en in de eerste we- I» Paaschen, Paaschen, I1 luide klinke i1 nu de slag van i' lerke en vinke, i1, nu de stem van mensche i en dier! I1, Paaschen, Paaschen, i1, wijdt het vier, wijdt het licht en 1 pint de lampen, d 1 laat den verschen i1 1 wierook dampen: i Hallelujah, 't jok is af i1 l van de dood en van het graf! i J i Paaschen, Paaschen, opgestanden, 1 (i is de God, dien ,l booze handen hadden aan het kruis gedaan: 11 Paaschen, Paaschen, Ivrij voortaan, 1 heeft Hij hout en 1steen en ijzer i 1overwonnen, die, Verrijzer, -i i Hallelujah, één uit al, (i leeft en immer leven zal! (i Paaschen, Paaschen, ,i dwaze mannen i» (i dwaze mannen (i dachten Hem in 't i1 ii graf te spannen, i' |i met Pilatus' zegelmerk: i1 (i Paaschen, Paaschen, i1 ii ijdel werk, i1 ij del waken: 1 God almachtiig I is verrezen, 1 eigenkrachtig, 1 Hallelujah, dóór den steen, i' eer de zonne in 't oosten i' i1 scheen, i1 II Paaschen, Paaschen, J, luide klinke nu de taal van I lerke en vinke, I nu de taal van mensche 1 I en dier! 1 Paaschen, Paaschen, i wijdt het vier, (i wijdt het licht en ,i (I spijst de lampen, ,t |l laat den blauwen (I wierook dampen: ,i Hallelujah, God is groot: ,i Overwinnaar van de dood! (i l'. Guido Gezelle, i1 f. uit Tijdkrans, i1 ken daarna de Nederlantfte inzen ding een kleurig aanzien te geven. De vereniging de Nederlandse bloemisterij zal een aantal perk- planten ter beschikking stellen tot een totaal van ongeveer 25.000 stuks. DE JODEN IN EGYPTE De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft schriftelijk geantwoord op de brief van 10 april j.l., van de Ko ninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst, waarin deze laatste als haar mening uitsprak, dat het con flict tandartsen-ziekenfondsen zou kunnen worden opgelost door een arbitraire uitspraak van een college van objectieve deskundigen, over de totale werktijd van de tandarts met een gelijktijdige beoordeling van de gemiddelde tijden voor de diverse verrichtingen. Het hoofdbestuur van de Neder landsche Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde deelt in haar schrijven mede, dat een stand punt ten aanzien daarvan pas be paald kan worden na kennis te heb ben genomen van de vorm, waarin door de Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst een derge lijke arbitrage wordt gezien, met inbegrip van de bevoegdheden van de Ziekenfondsraad en de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid met betrekking tot de goed keuring van overeenkomsten tus sen ziekenfondsen en medewerkers. Het hoofdbestuur, eventueel een delegatie van het hoofdbestuur, zal gaarne in de gelegenheid worden gesteld van de mening van de Ko ninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst kennis te nemen. De Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheel- Minister-president naar Amsterdam De minister-president dr. W. Drees, zal op vrijdag 10 mei, ver gezeld door zijn echtgenote, een bezoek aan Amsterdam brengen. Dr. Drees zal zich dan op de hoog te stellen van Amsterdams ont wikkeling sedert de bevrijding. Een programma voor dit be- bezoek zal nog nader in overleg met de minister-president worden vastgesteld. kunde deelt voorts in haar schrij ven mede, dat het hoofdbestuur zich in een tweetal vergaderingen over de inhoud van het schrijven van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering dei- Geneeskunst, ernstig heeft beraden. Het hoofdbestuur acht het even eens in hoge mate betreurenswaar dig, dat door de gerezen moeilijk heden de door middel van het sa neringssysteem bereikte resultaten met betrekking tot de tandheel kundige verzorging van een groot deel der bevolking verloren dreigen te gaan. RIDDERKERK. Het twee-jarige meisje M. J. Lodder uit Ridder kerk, is onder een vrachtauto, ge laden met zand, geraakt en gedood. STADSKANAAL. Het onderzoek naar de oorzaak van vergiftigings verschijnselen bij een aantal per sonen in Wildervank en Stadska naal, die vleeswaren hadden ge nuttigd van een slager in Stadska naal, heeft nog niets definitiefs op geleverd. Het wordt nog voortge zet. Naar van de zijde van de ge neeskundige inspektie volksgezond heid te Groningen wordt vernomen is wel komen vast te staan, dat het hier gevallen van paratyphus be treft. Bekendmaking Met het oog op het komende reis- seizoen wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat het in het belang van het publiek is, aanvragen tot afgifte of verlen ging van paspoorten geruime tijd voor de aanvraag der reis in te die nen. Hierdoor kan een spreiding in de aanvragen worden bereikt, waardoor tevens het tijdrovende wachten aan de loketten zoveel mogelijk wordt beperkt. De afdoe ning der aanvragen kan alsdan in het algemeen aanmerkelijk vlotter geschieden, zodat eventueel tevoren vastgestelde reisdata zonder be zwaar kunnen worden aangehou den. Daar de geldigheidsduur der paspoorten 5 jaren bedraagt, kan er geen bezwaar tegen vroegtijdig aanvragen bestaan. Er wordt dan ook een dringend beroep op het publiek gedaan, de aanvragen tot afgifte of verlenging van paspoor ten zoveel mogelijk reeds thans in te dienen. Voorts gelieve men eraan te den ken dat: a. het aanvragen en in ontvangst nemen persoonlijk dient te ge schieden; b. bij een aanvraag tot afgifte 3 nieuwe pasfoto's moeten worden ingeleverd; c de kosten bij de aanvraag moe ten worden voldaan. Deze be dragen f 6,50; d. het gewenst is, dat men zijn lengte kan opgeven; e. een eventueel oud paspoort of bewijs van Nederlanderschap bij de aanvraag moet worden inge leverd. Zij, die reeds houder van een paspoort zijn, gelieven zich te over tuigen van de afloopdatum, opdat men tijdig verlenging kan vragen. Tussen aanvraag tot afgifte of ver lenging en het in ontvangst nemen van het document kan ongeveer 14 dagen verlopen. Zierikzee, 17 april 1957. De burgemeester van Zierikzee, F. TH. DIJCKMEESTER. Het wordt Pasen. Zeer waar schijnlijk ook op Schouwen-Duive- land met heel veel eieren en een extra stukje vlees. Eilandman wil alleen maar vragen of wij bij de Paasdis ook aan de Hongaren den ken, die onder ons leven, veilig ge huisvest in de woonoorden, met hun eigenaardigheden en met hun verdriet. Vooral met hun verdriet, want dat sterft niet in vijf maan den. Eilandman kwam in gesprek met een echtpaar uit een van de woonoorden. Zij vertelden hem hun levensverhaal. Zij bewoonden in Boeda een huis met drie kamers en een keuken. Een weelde, want de (erik7.ee Overdracht woningen aan „Beter Wonen" In een schrijven d.d. 16 april '57 adviseren b. en w. de raad te be sluiten tot overdracht van enkele complexen woningen aan de wo ningbouwvereniging „Beter Wo nen". In haar schrijven wordt er aan herinnerd dat de woningbouw vereniging binnen afzienbare tijd 238 woningen in beheer zal hebben. Overwegende dat hoe groter het aantal woningen is, waarvan de ex ploitatie in één hand is. hoe voor deliger deze exploitatie kan wor den gevoerd, hebben b. en w. „Be ter Wonen" verzocht de woningen welke in het gemeentelijk woning bedrijf zijn ondergebracht, in be heer en exploitatie van de gemeen te over te nemen, waartoe zij - blij kens haar schrijven - gaarne be reid is. Voorgesteld wordt verder deze overdracht alsnog te stellen op 1 januari '57. De momenteel bij het gemeentelijk woningbedrijf en aan de woningbouwvereniging over te dragen woningen betreffen de complexen: 22 woningen (20 aan het 's-Heer Lauwendorp en 2 aan het Groene Weegje), 21 woningen (Molenstraat, Zuidwellestraat, P. D. de Vos-straat, Slabberswerf), 17 woningen (Beddeweeg, Rodedorp, Koraalstraat, Gravenstraat, Rave- straat, Molenstraat en Karnemelks- vaart), 15 woningen (Wevershoek, Kerkhof n.z. en Karnemelksvaart), 6 woningen aan de Regenboog straat, 7 woningen aan de Lange Blokweg en 5 duplexwoningen aan de Regenboogstraat. Hongaarse hoofdstad kent woning ellende, die de beschrijvingt tart en dat zal er na november wel niet beter op geworden zijn. De man werkte als journalist op een redak- tiebureau. Zijn vrouw werkte ook in het krantenbedrijf, want één mans verdienste is in Hongarije niet toereikend voor een huishou dentje). Toen het allemaal begon in Boedapest kwamen de vrijheids strijders in drommen het redaktie- bureau binnen en vroegen of op medewerking kon worden gerekend Er waren bijzondere klusjes te doen Die „klusjes" bestonden voor de re- dakteuren in het samenstellen van extra bladen met reportages, want het volk snakte naar nieuws, d.w.z. waar nieuws. De handschoen werd vlot opgenomen, zander aarzeling en zonder angst zelfs. In een van de bladen plaatste de thans op Schouw en-Duiv eland vertoevende journalist een reportage over de villa's van Gerö en Rakosi, eens de gevreesde leiders van het arme Hongaarse volk. In de kelders van die villa's vonden de strijders dat gene, wat het volk moest missen. Rijk gestoffeerde zalen werden hier aangetroffen, met smaak gemeubi leerd en voorzien van alle gemak ken. Zelfs een aparte filmzaal was er bij. Dat is. allemaal haarfijn in de krant gekomen, met foto's en al. Die krant is met nog veel meer nieuws (met een grote N) in een oplaag van 300.000 verspreid en U voelt wel dat deze krantenman moest vluchten toen het scheef ging. Samen met zijn vrouw is hij er vandoor gegaan, alles achterla tend. Eilandman vroeg aan die vrouw: „kon U helemaal niets mee nemen?" Ja toch, ze had nog iets meege nomen. Diep zocht ze in haar (in Nederland gekregen) handtasje en toen kwam het: een ruwkantig stuk ijzer, een scherf van een Russische granaat van de grond gegrist, toen zij dekking zocht onder de trap van haar huis voor tumulteus geschut vuur. Eilandman heeft dit Russi sche stukje ijzer in de hand gehad en het was veelzeggender dan een filmreportage. Met een granaat scherf als makaber symbool van het lijden dat hun vaderland door maakt, btf zich, is het echtpaar met vele andere lotgenoten on der ons. Het zou moeten zijn dat de woonoorden met Pasen leeg zijn. Die getroffenen kunnen dan ook de benen eens strekken in een gemak kelijke stoel en aanschuiven aan een goedverzorgde dis, want het kampeten is goed, maar de maal tijden in de gezinnen zijn natuur lijk lekkerder. Straks gaan ze naar Canada, een onzekere toekomst te gemoet. Dan is het althans voor ons alweer te laat, om iets goed te maken wat het leven aan hen mis dreef. door G. PLANTEMA 45 waren doorgedrongen. Daar hadden zij de bewusteloze mensen gevon den, maar pas nadat er gasmaskers waren gehaald, hadden zij iets kun nen vinden. De inspekteur, die de leiding had genomen, toen zijn kol- lega Broekman bewusteloos bleek te zijn, had onmiddellijk het hele gebouw laten onderzoeken en bo vendien Rika met de stok aan een nauwkeurig verhoor onderworpen. De oude vrouw kon of wilde niets vertellen. Het pakhuis was eigen dom van de expediteur Simons, die ergens anders in de stad zijn wo ning had. Dadelijk waren een paar rechercheurs naar hem toegestuurd maar vonden hem niet thuis. „Simons zat in ieder geval in het komplot", zei inspekteur Broekman. „Het is immers ondenkbaar, dat men zijn pakhuis gebruikt zonder medeweten. Als iemand van de ge heime kamers op de hoogte moest zijn, dan was hij het toch wel. Ik veronderstel, dat hij de benen ge nomen heeft. Misschien heeft me neer ons zelf wel gegast!" „Met dat al zitten we in een las tig parket", vond Ernst. „Heeft mijn zwager al iets van zich laten horen?" „Niets", zei inspekteur Broekman somber. „Het zou me weinig ver wonderen, als hij ook in het nauw is geraakt". „Sven rolt er gewoonlijk wel doorheen", merkte Else op. „Nou, ik hoop 't", bromde de in spekteur. „Maar voorlopig zitten we met een paar nieuwe raadsels. Ik ben benieuwd, of mijn mannen nog iets ontdekken. Ze zijn natuur- 'ijk druk bezig de stad te door zoeken". (Wordt vervolgd). De penningmeester van het Nationaal Rampenfonds mr. D. P. C. de Hoop Scheffer opende officieel het nieuwe - door het Rampenfonds ge subsidieerde - verenigingsgebouw te Sirjansland. De plechtigheid werd verricht door het verwijderen van de vaderlandse driekleur, die een in de gevel aangebracht mozaiekpaneel bedekte. Het paneel houdt de her innering levendig aan ramp en herstel. Rechts van mr. de Hoop Scheffer burgemeester Laurense van Oosterland. (Eigen foto). Ingezonden mededeling FEUILLETON „Politie", riep hij. „Is daar iemand binnen?" Uit de kamer drong ineens ver ward rumoer door, als of iemand poogde te roepen, maar dat om de een of andere reden niet kon. On getwijfeld was er iemand! Maar de deur bleef dicht en de inspekteur nam een resoluut besluit. Hij be gon ook dit obstakel open te ram- rqen met zijn zware schoenen. De deur bood meer tegenstand dan de eerste, maar na een paar pogingen kraakte zij en viel in haar geheel naar binnen. „We zijn zover", zei Broekman kalm. „Nu eens zien, wat er aan de hand is". Zij ontdekten het spoedig genoeg. Dit kamertje bevatte geen bed, ta fel of stoelen. Het was vrijwel kaal, maar tegen de achterwand stonden twee sofa's en op elk daarvan lag een menselijke gestalte. In het ver trek hing een eigenaardige, beklem mende lucht. De twee mensen, blijkbaar gevangenen, bleven lig gen, maar een van hen maakte zwakke bewegingen, terwijl hij bo vendien schorre geluiden uitstiet. Toen mr. Verhagen hem zag, uitte hij een kreet van verbazing. „Maar dat is de Zweed", riep hij Dat is de verdwenen Jörgensen! En waarschijnlijk is dat dan ,De Fransman Dupont!" vulde een koele stem aan. Bliksemsnel keerden Broekman en Verhagen zich om. Een ogen blik kregen zij een indruk v.d. man, die gesproken had. Zij ontdekten een geheel in het zwart geklede gestalte, die het gezicht bedekt had door een zwart voorwerp, dat op een gasmasker leek. Maar voordat zij verder iets konden zien of zelfs maar een beweging konden maken, voelden ze zich duizelig en slap worden. Nog schoot hen in een flits de gedachte aan het bedwelmende gas, waarmede de Scandinavische bandieten werkten, door het hoofd en toen verloren zij het bewustzijn. Mr. Verhagen ontwaakte met een stekende hoofdpijn. Fel elektrisch licht hinderde hem toen hij z'n ogen opsloeg. Toen bemerkte hij, dat hij zich in een ziekenkamer be vond. Inspekteur Broekman stond naast het bed, waarop hij lag en Else zat aan de andere kant. De inspekteur zag er uit, alsof hij zich allesbehalve prettig voelde. „Ernst!" De stem van Else drong nu tot hem door. „Ben je wakker? Gelukkig!" „Ja, ik ben wakker", zei Ernst ineens een heel stuk helderder. „Waar ben ik eigenlijk?" „Ze hebben ons naar 't zieken huis gebracht", vertelde Broekman. „Ik heb drie uur bewusteloos ge legen en u nog een uurtje langer. Rechercheur Brink is nog buiten kennis. Hij heeft blijkbaar een nog grotere portie van het gas naar binnen gekregen". Verhagen richtte zich op, hoewel hij zich nog duizelig voelde. Een glas water hielp hem echter in de goede richting. „Zo", riep hij, „dus rechercheur Brink is ook gegast. Dan is die ge- i maskerde meneer zeker ontkomen". „En nog wel met Jörgensen en Dupont", antwoordde inspekteur Broekman mismoedig. Ernst Verhagen hoorde, dat de ter versterking uitgerukte politie mannen In het ondergrondse huis

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5