Groot aantal autoriteiten aanwezig bij opening Zweedse Rode Kruis ziekenhuis mm1 Nieuw gemaal bij Ouwerkerk werd voor het eerst in bedrijf gesteld Grootse dag voor Schouwen-Duiveland Prinses Beatrix komt per helikopter Naar wy van de z(Jde van het dagelijks bestuur van het Zweedse Rode Kruis-zlekenhuis vernemen, hoopt H.K.H. Prinses Beatrix op 11 mei - dag van de officiële opening van het ziekenhuis - onge veer drie uur in de middag per helikopter van de Marineluohtvaart- dienst te arriveren. Over de landingsplaats van het toestel is nog niets bekend. Dit hangt af van het oordeel van de piloot. Gedacht is o.m. aan het sportpark „Bannink", waar - zoals men zich zal herinneren - na de ramp ook reeds helikopters zijn geland. Het blijkt intussen dat een zeer groot aantal hoge gasten -onder wie de minister van 8ociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff - naar Zlerikzee komt. Aan het diner dat op vrijdag 10 mei door het Rode Kruis in de re sidentie wordt aangeboden, zullen eveneens talrijke gasten aanzitten, als het bestuur van het Rode Kruis, de leden van het Bouwbureau zie kenhuis Zierikzee, de leden van de Bouwcommissie en een aantal ver tegenwoordigers van de Zweedse kolonie in Nederland. Het diner wordt gehouden op het kasteel Oud Wassenaar. De volgende morgen Ingezonden mededeling Een ééndagsvlieg? Heeft het leven zin of is het maar een ééndagsvlieg. En dan nog een ééndagsvlieg die vaak aan alle kanten wordt bedreigd? Concreter kan de vraag niet worden gesteld. Heeft al het sjouwen en ploeteren zin of is het leven een maskarade met aan het einde het cynische doekje voor het bloeden: dood is dood? Zo ooit dan moet men met Pasen die vraag toch wel stellen, want bij Pasen gaat het juist om de essentiële vragen van leven en dood. Op de Goede Vrijdag zien wij de Christus de verschrikkelijke kruisdood sterven voor een schuld- beladen mensheid en met Pasen volgt de herrijzenis, de glorievolle overwinning op de dood. Op dit historisch feit is in wezen onze cul tuur opgebloeid en natuurlijk zijn wij niet onwetend van het feit, dat daar aan alle kanten aan wordt ge tornd. Het is wel eens nuttig tot de kern van de zaken door te drin gen en dan Pasen eens een keer niet te zien als een traditionele feestdag die er nu eenmaal bij hoort. Niet het ei, niet de spelende lammeren in de wei en zelfs niet het ontroe rende jonge groen dat allerwege ontluikt is het allerbelangrijkste, maar het Paasfeit zelf, losgemaakt uit allerlei theologische cocons, waarin het is ingesponnen. Men moet immers de bijbel toch wel als een goochelboek willen gebruiken, om in het simpele, maar daarom juist zo magistrale Paasverhaal, dubbelzinnigheden te lezen. Hier is regelrecht sprake van Opstan ding, een doorbreken van de kracht van de dood en dit frontpagina nieuws uit de tijd van Pilatus en Kajafas klinkt door tot in onze tijd. De dood heeft niet het laatste woord, ook al lijkt het er verdacht veel op in deze wereld. Er is een ontkomen, er is een zinvol leven te lijden, er is een weg geopend ook uit het moeras van deze lage tijd, met zijn spanningen, dreigin gen en vermaterialisering. Dit opbeurende nieuws komt nu weer tot de mensen en het won derlijke is dat zij er zelfs nog mee „mogen" doen, wat ze willen ook. De een noemt het een sprookje en de ander „gelooft er geen barst van" en nog een derde vindt het allemaal volmaakt onbelangrijk, maar wellicht is er aanleiding bij deze Pasen er nog eens ernstig over na te denken, want in heel bijzon dere zin is Pasen triomf van het leven, dat ook in de symboliek der natuur wordt geopenbaard. De kracht van de dood is gebroken en zijn successen zijn tijdelijk.- Pasen spreekt er van vertrekt het hoge gezelschap om acht uur uit Den Haag met auto bussen naar A.J.-polder waar een speciale boot gereed ligt, die de gasten naar Zierikzee zal vervoe ren. Ten stadhuize van Zierikzee vindt een ontvangst plaats. Lunch in Schutterszaal In de gerestaureerde Schutters zaal van het stadhuis zal de ge meente Zierikzee aan de gasten een lunch aanbieden. Behalve de gasten die uit Den Haag zijn gekomen wordt het gezelschap uitgebreid met autoriteiten, die door het dage lijks bestuur van het ziekenhuis zijn uitgenodigd, als de leden van G.S., de burgemeesters van alle ge meenten op het eiland en alle art sen van Schouwen-Duiveland. O.m. zijn verder uitgenodigd vertegen woordigers van het Prov. Rode Kruis, mevr. douairière Schuurbe- que Boeye-Tollenaar en mevr. douairière E. W. C. van Citters-de Vulder van Noorden, ds. Y. J. Tie- mersma als vertegenwoordiger van de predikanten van Schouwen-Dui veland. een tweetal zusters van het Cornelia-ziekenhuis te Zierikzee, pastoor Dekker, de hier aanwezige Canadese Rode Kruis-zusters, de voorzitter van het Rode Kruis-zie- kenhuis te Beverwijk, de burge meester van St. Hilaire, dr. Cuche en de burgemeester van Amster dam en diens echtgenote. De opening Na de lunch begeven allen zich naar het Rode Kruis-ziekenhuis, waar de genodigden een plaatsje zullen vinden in de hall, waar de officiële openingsplechtigheid zal plaats vinden. Het gezelschap wordt hier nog uitgebreid met alle artsen van het eiland, predikanten, ver tegenwoordigers van alle zieken huizen in Zeeland, maatschappelij ke werksters, vertegenwoordigers van het Groene Kruis, de Herver kaveling, de aannemers, vertegen woordigers van het Rode Kruis in Zeeland en alle raadsleden van het eiland. De voorzitter van het Interna tionale Rode Kruis de heer Emil Sandström, zal het ziekenhuis over dragen aan de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis ir. van Tuyl van Serooskerken, die het op zijn beuit zal overdragen aan de voorzitter van het dagelijks bestuur mr. F. Th. Dijckmeester. Met een bijzondere handeling zal prinses Beatrix deelnemen aan de ope ningsplechtigheid. Na de opening hoopt de prinses een rondgang door het ziekenhuis te maken. Uerik-zee Rioolgemaal Zuidhoek Voor de bouw van het rioolge maal in de Zuidhoek is het nood zakelijk dat de gemeente de eigen dom verkrijgt van een westelijk ge deelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Zierikzee sectie F., no. 273 (gelegen op de hoek van de weg naar de Val en het Groene- weegje). Met de eigenaar van dit perceel heeft b. en w. reeds over eenstemming bereikt over de koop prijs. De grondgebruiker is voor het jaar '57. vervangende grond in het bouwplan Malta aangeboden. Bovenstaande delen b. en w. me de in een schrijven aan de raad. Zondagsschoolkinderen vieren Pasen Eerste Paasdag 's middags om half drie komen de kinderen van de rechtzinnige Zondagsschool in de Grote Kerk bijeen. De kinderen mogen voor deze Paasdienst fruit, eieren, bloemen en dergelijke sur prises meebrengen, dit alles be stemd voor zieken en ouden van dagen der kerkelijke gemeente. Na de dienst, waarin de kinderen Paasliederen zullen zingen o.l.v. mej. R. Steendam en waarin de Paasgeschiedenis zal worden ver teld door zr. de Vries, gaan de kin deren in groepjes met het Zon- dagsschoolpersoneel alle delen van de stad in om de oudjes en zieken door het afgeven van een bakje fruit e.d. een vrolijke Paasgroet van de Zondagsschool te gaan brengen. Bijdrage kosten aanleg waterleiding In een schrijven aan de raad stellen b. en w. voor een krediet beschikbaar te stellen van f 6.500 (af te schrijven in 25 jaar) en ak koord te gaan de opname van dit krediet in een wijziging op de be groting van '57 op te nemen, als een gemeentelijke bijdrage in de kosten (10 pet.) om tot aansluiting te geraken op het waterleidingnet van in herverkavelingsgebied ge legen percelen. Per perceel kunnen de kosten voor de gemeenten ge steld worden op f 500. In Zierikzee gaat het voorlopig om 13 aanslui tingen, zodat met een gemeentelij ke bijdrage een bedrag van f 6.500 gemoeid zijn. Hongaren op reis De in het woonoord Burghsluis vertoevende Hongaarse vluchtelin gen hebben dinsdag en woensdag een tocht gemaakt met twee R.T.M. toeringcars naar de bollenvelden en „Keukenhof". Gezelschap Anneke Elro brengt Piggelmee Zaterdag a.s. zal Anneke Elro met haar gezelschap, het Rotter dams Kindertoneel, voor de laatste maal in 1957 in Zierikzee optreden. Hiermede komt dus een voorlopig einde aan de sprookjesserie van dit seizoen. Voor dit voorlopige af scheid brengt Anneke Elro een spe ciale attractie. Zij zal ten tonele brengen het eeuwenoude sprookje Piggelmee. Met deze voorstelling zal Anneke Elro en haar gezelschap zonder twijfel veel succes boeken. Het gezelschap dat binnenkort vijf tien jaar bestaat, beschouwt deze voorstelling dan ook als het begin van een jubileumserie. Verkeersexamen voor de jeugd Aan het te Brouwershaven ge houden verkeersexamen voor de jeugd van de beide lagere scholen namen 32 leerlingen deel. Hiervan slaagden er voor het volledig exa men 16 candidaten, nl. Paula Slie- ker, Kees de Moor, Tonnie Moelker, Mattie Malepaard, Bettie van Nieuwenhuize, Freddy Koster, Plet van Bloois, Nellie Ringelberg, Kees Fonteine, Adrie de Nooyer, Tannie van Nieuwenhuize, Herman van Wijk, Jan v. d. Velde, Geertje Jan sen, Jo van Wijk en Wim van Oeveren. Óosterlarid Onze dorpsgenoot de heer D. van der Werf Johz., is benoemd tot assistent-boekhouder bij het eer lang te openen Rode Kruis-zieken huis te Zierikzee. Heden (vrijdag) Geen opgaven ontvangen. Morgen (zaterdag) Zaterdag: Café La France, vanaf 19 uur, optreden Hongaars orkest; Concertzaal, 8 uur, Avontuur in Hönkong (14 j.). Haamstede: Bioscoop hotel Bom, 8 uur, The Benny Goodman-story (alle leeft.). Overmorgen (zondag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, Va dertje Langbeen (a.l.). Maandag (2e Paasdag) Zierikzee: Café La France, vanaf 14 uur, optreden Hongaars orkest. Ver.gebouw, 2 uur, film voor de jeugd, 7 en 9 uur film „Tot vijf over twaalf". Mijlpaal bereikt Gecombineerde waterlozing van drie polders (Van onze redacteur). Donderdag heeft het aan de zeedjjk ten zuiden van Ouwerkerk gebouwde gemaal, dat de waterlozing van de polders Vierbannen van Duiveland, Oosterland en het waterschap Bruinisse voor zjjn rekening zal nemen, proefgedraaid. Wfl vernemen dat het proefdraaien een uitstekend verloop heeft gehad en zich geen onregelmatigheden hebben voorgedaan. Het ligt dan ook in de bedoeling dat het gemaal voorlopig in bedrijf blyft. Over een eventuele officiële opening staat echter nog niets vast. Met de totstandkoming van het nieuwe gemaal is een belangrijke mijlpaal bereikt in de ontwikke lingsgang naar een nieuwe en be tere waterlozing van de Duive- landse poldergebieden. Nieuw - in vergelijking met de toestand van voor de ramp - bij deze waterlozing Is de combinatie van de drie pol ders. Zoals bekend, is om een ge combineerde ontwatering mogelij k te maken in de Rampaartsedijk een kunstwerk aangebracht, even als in de Oude dijk zodat ook het water in de achterliggende polders van de Vier Bannen zijn weg naar het Ouwerkerkse gemaal kan vin den. Gedeeltelijk zal het water schap Bruinisse nog wel direct op zee blijven sueren. Voorlopig be maalt het nieuwe gemaal alleen de Vierbannenpolder. De schuif in de Rampaartsedijk is nog niet geheel bedrijfsklaar, terwijl de lozing van het waterschap Bruinisse nog iets later zal volgen, zulks in verband met de stand van de herverkave lingswerkzaamheden. Het gemaal te Ouwerkerk bezit twee pompen met een capaciteit van 210 m3. per min. per pomp, aangedreven door twee elektromo toren van 245 p.k. De afwerking van het gemaal is nog niet geheel (Eigen foto). gereed. Na de vorstperiode van fe bruari 1956 werd een aanvang ge maakt met de bouw, die werd uit gevoerd door de firma Leys te Ka- pelle (bij Goes), dezelfde firma die ook het Sasgemaal heeft gebouwd. De installaties werden geleverd door Werkspoor. Bij het gemaal zijn een tweetal dienstwoningen gebouwd, die zeer binnenkort gereed komen. De ene zal woixlen betrokken door de wa terbouwkundig ambtenaar van de polder de heer N. v. d. Linde, ter wijl de andere bestemd is voor de machinist de heer C. J. Zoeter. Ingezonden mededeling I Koop zo'o Kwarta pakje elketvcek! i 100 gram 't if weer Algemene vergadering „Schuttevaer" Op de tweede dag van de alge mene vergadering van de Konink lijke Schippersvereniging „Schutte vaer" te Deventer heeft men zich in hoofdzaak bezig gehouden met de, tot het respectabele aantal van 210 opgevoerde, voorstellen, die op verbeteringen of wijziging van spe cifieke schippersaangelegenheden betrekking hadden. Sluizen en havens in alle delen van het land kwamen aan de orde, ook verbeteringen van vaarwegen en havens, van seinen en bebake- ning, van verlichting van sluizen en bruggen, enz. enz. werden be pleit. De heer Rietdijk uit Amster dam hield voorts een warm plei dooi voor een leerplicht voor het schipperskind. Zondagsartsendienst doktoren te Zierikzee Zondag 21 en maandag 22 april (le en 2e Paasdag): dokter Vogelaar. PREDIKBEURTEN Zondag 21 april (1ste Paasdag) Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur vic. v. Dijk, 7 uur ds. Duyvendak; Ver. gebouw: 10 uur ds. v. Royen (mede werking van kerk- en zondags schoolkoor). Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift, Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 en 7 uur ds. Swaak. Haamstede: geen opg. ontv. Renesse: 9.30 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 11 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 en 7 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemalre: 10 uur ds. v. Wijck. Noordgouwe: 10 uur ds. Buinink. Drelsohor: 10 uur ds. Duyvendak. Onwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nleuwerkerk: 10 uur ds. Wester hof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 en 6.30 uur dhr. Sijthoff. Bruinisse: 10 uur dhr. W. G. de Jonge, 5 uur vic. v. Dijk. St. Phlllpsland: 9.30 en 2.30 uur ds. v. Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. N. J, Pabon uit Arnhem. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Meijer. Renesse: 7.30 uur dr. Bec ker. Scharendtyke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 u. ds. Schuddebeurs, 2.30 uur ds. Pon tier uit Vlissingen. Zonnemaire: 10 uur ds. Pontier uit Vlissingen, 2.30 uur ds. Schuddebeurs. Nieuwer- kerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oos terland: 10 en 2.30 uur ds. Hom burg uit Vlissingen. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Smit, legerpred. Anna- Jacobapolder: 10 en .2.34 uur cand. v. Ulden uit den Haag. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis; maandag 22 april: 10 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. Meijering. Haamstede: 10 uur ds. Meijering, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur lees dienst. Nleuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst; maan dag 22 april: 10 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 u. leesd. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan; maandag 22 april: 10 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur dhr. Gebraad; maandag 22 april: 9.30 uur dhr. Gebraad. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel 't Wapen van Burgh). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur Paasjubel, 6.30 uur straatzang (omgeving St. Do- musstraat), 7.30 uur jeugdrally; leiders: brigadiers Govaars. ZIERIKZEE „Tot vijf over twaalf" Wij vestigen de aandacht op de film „Tot vijf over twaalf" die maandagavond in het Verenigings gebouw zal worden vertoond. Deze film volgt de dramatische ontwik keling van het voormalige Derde Rijk, eindigend in de bunker van Hitler in 1945, op de voet. ïZo/vve/Hc^rG In aansluiting op ons verslag van de telefoonautomatiseringf in ons nummer van donderdag j.l.) zij nog medegedeeld dat de gelden voor het kadoo aan de heer M. Ver- seput, zijn ingezameld door de heer A. J. Flikweert, P.T.T.-besteller ter plaatse, WAT HOT Dl BILT Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk regen Vannacht weinig bewolking en in het binnenland hier en daar lichte nachtvorst, morgen toenemende be wolking met later plaatselijk regen. Wind krimpend naar zuidwest of zuid en aanwakkerend tot matig of krachtig. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 20 april. Zon op 5.35, onder 19.48. Maan op 1.12, onder 9.58. 21 april. Zon op 5.33, onder 19.49. Maan op 1.48, onder 11.01. 22 april. Zon op 5.31, onder 19.51. Maan op 2.17, onder 12.05. 23 april. Zon op 5.29, onder 19.53. Maan op 2.42, onder 13.09. Laatste kwartier: 22 april te 00.00. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 april 7.10 v.m. 19.30 n.m. 20.15 n.m. 21.14 n.m. 22.25 n.m. 21 april 7.53 v.m. 22 april 8.50 v.m. 23 april 9.55 v.m. BROUWERSHAVEN: 20 april 6.40 v.m. 19.05 n.m. 21 april 7.25 v.m. 19.53 n.m. 22 april 8.23 v.m. 20.56 n.m. 23 april 9.29 v.m. 22.10 n.m. Doodtij: 25 april. WITT WEEKOVERZICHT In de nacht van donderdag op vrijdag passeerde een oceaanfront het grootste deel van ons land, waarbij plaatselijk 3 tot 6 mm regen viel. Achter dit front voer den noordwestelijke winden polaire lucht naar ons land, waarin flinke opklaringen voorkwamen. Deze werden in de hand gewerkt door een rug van hoge druk, die over de Britse eilanden naar het oosten trekt. Deze rug wordt weer ge volgd door een nieuwe oceaansto ring, die ons morgen in de loop van de dag zal bereiken. De be wolking gaat dan weer toenemen en er moet later op enige regen gerekend worden. Ingezonden mededeling DE WESTHOEK IN LENTETOOI De Westhoek heeft zich met de lente getooid en de omgeving noodt tot een bezoek. Er staan reeds tal van planten in bloei in de voortui nen en in de boomgaarden staan de perebomen in vol ornaat te prij ken. De vroege appels beginnen ook reeds te bloeien. Bijzonder mooi is de dorpskom van Burgh, waar de perebomen uitbundig staan te pronken. Duinen en bossen zijn met een waas van teer groen over trokken. Van de wilde planten be gint het pijpkruid zijn eerste bloemschermen te ontplooien. In deze ontluikende natuur laten zich de gevederde zangers meerstemmig horen. De duinstreek is nu op zijn mooist. De ouverture van de zo- mersymphonie is ingezet. VOETBAL Zierikzee I-De Schutters I J. Stoutjesdijk d.; A. Rossen en F. A. v. d. Westen a.; C. Simmers, C. M. v. Aken (aanv.) en A. v. d. Westen m.; T. Simmers, C. v. d. Westen, C. Krello, J. Stoel en D. de Boer v. Reserves: W. Kouijzer en A. Bcrrevoets.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2