Z1ERIKZEESCHEWNIE11WSB0DE Hongaars vluchtelingenprobleem komt nog dit jaar tot een oplossing DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 10 APRIL 1057 No. 18112 113e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. waarin Opgenomen 1797«teS9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6» Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. MONTGOMERY OVER TOEKOMSTIGE NAVO-WAPENS Defensie gaat grotendeels op geleide projektielen rusten De plaatsvervangende opperbe velhebber van de NAVO-strJjd- krachten, veldmaarschalk Montgo mery, heeft donderdag op een pers conferentie in het hoofdkwartier van de NAVO te Pary's gezegd, dat projektielen met eigen voortstu wing niet alle problemen van de NAVO tot oplossing kunnen bren gen. Er z(jn vele moeilyke vraag stukken aan dergelijke projektielen verbonden. Veldmaarschalk Montgomery sprak na een stafoefening van drie dagen in het hoofdkwartier. Hij zei, dat binnen tien jaar de defensie waarschijnlijk voor het grootste deel op geleide projectielen zal berusten. Hij dacht echter niet, dat het kanon zal worden afge schaft. Verwacht wordt, aldus de veld maarschalk, dat het westelijke bondgenootschap voor 1965 gebruik zal kunnen maken van oppervlak teschepen en duikboten met atoom aandrijving, atoomkoppen of -gra naten voor elk passend wapen, waaronder veldgeschut, strategische projectielen en geleide projectielen met een actie-radius tot 800 kilo meter. Ook zullen er dan intercon tinentale ballistische projectielen Spoorwegstaking in Frankrijk vanochtend geëindigd In Frankrijk was vanochtend (vrijdag) vroeg het treinverkeer weer vrijwel normaal, nadat het personeel van de staatsspoorwegen zjjn staking van 48 uur had be ëindigd. Donderdagavond laat begonnen de treinen van de buurtspoorwegen in het gebied van Parijs weer te rijden, gevolgd door verscheidene exprestreinen op de grote lijnen. Naar schatting heeft de staking het land tien tot vijftien miljard francs (ongeveer 100 tot 150 mil joen gulden) gekost. De spoorwegen verwachten, dat er vandaag (Goede Vrijdag) een record aantal passagiers zal worden vervoerd. Ook het personeel van de metro en de autobusdiensten in Parijs hebben order gekregen het werk te hervatten, na twee dagen te heb ben gestaakt. Een dergelijke oproep is ook gericht tot het grondperso neel van de „Air France", dat don derdag voor 24 uur in staking ging. Moskou wenst bezoek van MacMülan Radio-Moskou heeft donderdag in een uitzending voor Engeland eraan herinnerd, dat het een jaar geleden is dat maarschalk Boelga- nin en partijsecretaris Chroesjtsjef een bezoek aan Engeland brachten. Het radio-station vond het jam mer dat premier MacMillan van Groot-Brittannië geen tegenbezoek aan Rusland brengt. De regering van de Sowjet-Unie is van haar kant bereid alles te doen om de sfeer van een jaar geleden terug te roepen en een verbetering in de betrekkingen tus sen beide landen te bevorderen, al dus radio-Moskou. met een werkingsbereik tot 8 000 kilometer zijn, maar deze zullen, voornamelijk nog in het prototype stadium zijn. Voor aanvallen op lange afstand zal nog ln hoofdzaak van bemande vliegtuigen gebruik moeten worden gemaakt, aldus veldmaarschalk Montgomery. Niet zo secuur Toen mevr. Kareisen uit Borselen met haar baby aan het wandelen was, vond zij een briefje van f 25 op straat Zij raapte het op en ontdek te weldra dat er nog meer briefjes op straat lagen. Over enkele tientallen me ters verspreid vond ze f 1350 in briefjes van f 25 en f 10. Een andere voorbijganger vond een bedrag van onge veer f 2.000. Het geld bleek even tevoren verloren te zijn door een zakenman die van de markt huiswaarts keerde, en zijn „slappe was" niet zo secuur in zijn zakken opgeborgen had. Bezoldiging van de burgemeesters in kleine gemeenten Minister Struijcken deelt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting mee, dat er aanleiding bestaat de bezoldiging van de burgemeesters in de kleine gemeenten nog eens onder de loep te nemen. Voorts zegt de minister niet afwijzend te staan tegenover de suggestie inza ke het afzonderlijk regelen, buiten het bezoldigingsbesluit om, van de salarissen voor de ministers en staatssecretarissen. Naar de wen selijkheid van een dergelijke rege ling, die wellicht ook een afzonder lijke regeling van de vakantie-uit kering zou kunnen inhouden, wordt thans een onderzoek ingesteld. 4 a 5000 Hongaren blijven in Oostenrijk De verwachting mag worden uitgesproken, dat het Hongaarse vluch telingenprobleem nog dit jaar tot een oplossing zal kunnen worden gebracht. Van de 172.000 Hongaren, die naar Oostenrijk z(jn gevlucht, zullen aan het einde van het jaar nog 4 A 5.000 in Oostenrijk overge bleven zijn. Dit zijn mensen, die er om bijzondere redenen de voorkeur aan geven, zich blijvend in Oostenrijk te vestigen. Voor de 26.000 Hongaren die naar Joegoslavië zijn gevlucht, is juist dezer dagen de mogelijkheid geschapen te vertrekken naar de landen waar zy zich blijvend kunnen vestigen. Ook daar zal het probleem dan zijn opgelost. Deze mededelingen zal de com missaris voor de Emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heden (vrijdag)- avond doen, in een regeringsuitzen ding van de radio. „Niet alleen in Nederland, doch over de gehele wereld hebben de ongehoorde gebeurtenissen in Hon garije vele spontane reacties, hulp acties en steunverleningen op grote schaal opgeroepen. Men kan be paald zeggen, dat de hele vrije westelijke wereld door de gebeur tenissen in Hongarije tot op de ziel geschokt is en ln beweging geko men. De een kan meer bijdragen dan de ander, doch geen land laat Nieuwe regeling kraamgelduitkeringen voorgesteld Er is een wetsontwerp ingediend waarbij de kraamgelduitkering zal worden geregeld aan werknemers, die niet ingevolge het ziekenfond- senbesluit zijn verzekerd. Hiermee wordt beoogd een aan vulling te geven op het wetsont werp, waarbij de uitkeringen van kraamgeld niet meer ingevolge de ziektewet, maar ingevolge het zie- kenfondsenbesluit zullen worden gedaan. Een gtoot aantal werkne mers (een deel van het overheids personeel en personeel bij het bij zonder. onderwijs) valt namelijk niet onder het zlekenfondsenbe- sluit, hoewel zij een inkomen heb ben dat beneden de zogenaamde weistandsgrens ligt. Het nu inge diende wetsontwerp strekt ertoe, dat deze werknemers toch kraam geld zullen kunnen ontvangen. verstek gaan. Dit is een bijzonder gelukkig verschijnsel. Het is im mers de absolute voorwaarde om tot een spoedige oplossing te ko men van het vraagstuk waarvoor de vlucht uit Hongarije de weste lijke landen gesteld heeft", zo ver klaarde dr. Haveman. Dr. Haveman bracht in herinne ring wat in Nederland is gedaan en zal worden gedaan. „Spontaan werd door ons volk bijna 10 mil joen gulden bijeengebracht voor directe hulp. Ondanks ons bevol kingsvraagstuk besloot de regering drieduizend Hongaarse vluchtelin gen in ons land blijvend toe te laten. Voor de Canadese regering ontvingen wij tijdelijk bovendien nog tweeduizend vluchtelingen". V.N.-COMMISSIE KWAM TUSSENBEIDE Gevecht in grensgebied tussen Israëliërs en Syriërs Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft donderdag in Tel Aviv meegedeeld, dat een Is raëlische patrouille ten noorden van het Meer van Galilea door Sy riërs onder vuur is genomen. De patrouille, die het vuur niet be antwoordde, kon niet verder op rukken. Na aankomst van versterkingen kon de patrouille zich onder dek king terugtrekken, aldus de woord voerder. Naar verluidt zijn waarnemers van de V.N., die toegevoegd zijn aan de gemengde Syrisch-Israëlische wapenstilstandscommissie, tussen beiden gekomen om tot een staken van het vuren te komen. Krachtens de wapenstilstands overeenkomst bezit Israël ten noor den van het meer van Galilea slechts een nauwe strook grond, die ongeveer tien meter breed is. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de commissie van de V.N., die belast is met het toezicht op de naleving van de bestands overeenkomst, een beroep op Is raël heeft gedaan om het vuren on middellijk te staken. Een woord voerder van het ministerie zei dat Israël hiermee heeft ingestemd. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger hebben Jor daanse „invallers" en een Israëli sche patrouille donderdag in de bergen van Hebron een vuurge vecht gehouden. Zeldzame munten gestolen De unieke muntenverzameling van het oudheidkundig museum Flehite te Amersfoort is dertig gouden en zilveren munten armer geworden. Zij zijn in de nacht van woensdag op donderdag na ver breking van een vitrine weggeno men door iemand die zich na het indrukken van een ruit toegang tot het museum had verschaft. De da der moet ter plaatse goed bekend zijn geweest. EINDHOVEN. De 39-jarige mo torrijder L. K. uit Valkenswaard kwam op het kruispunt Noord- Brabantlaan-Loderstraat in Strijp in botsing met een personenauto. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij drie uur later in het Bin- nenziekenhuis is overleden. Het slachtoffer was vader van twee kinderen. BURGH-HAAMSTEDE Voorjaarsvergadering „Het Groene Kruis': Bromfiets werd aangeschaft voor wijkzuster De voorjaarsvergadering van „Het Groene Kruis", die in hotel Bun» in Haamstede gehouden werd, was deze keer al heel matig be zocht, wat vermoedelijk wel het gevolg was dat het wat laat in het voorjaar was. Een kort openings woord werd gesproken door de voorzitter, jhr. R. Röell. Uit het jaarverslag, dat hierna werd voor gelezen, bleek, dat het werk van de wijkzuster, een normaal ver loop heeft gehad over 1956. In to taal werden door de zuster 4129 bezoeken afgelegd. De voorzitter dankte de secretaris voor zijn uit voerig en nauwkeurig verslag en Zr. de Meijer voor haar vele werk voor de vereniging in het alge meen en voor de zieken in het bij zonder. Vervolgens was de reke ning over het jaar 1956 aan de orde. De rekening sloot met een nadelig saldo van f 856,72 en werd na een gunstig rapport van de fi nanciële kommissie, bij monde van de heer M. Vlaander, goedge keurd en aan de penningmeester décharge verleend. De voorzitter deelde mee, dat het materiaal in goede conditie verkeert. Verder deelde hij mee, dat voor de zuster een bromfiets is aangekocht, wat een grote ver betering is in verband met de vrij grote afstanden, die zij steeds moet afleggen. Voor de Hongaarse vluchtelingen zijn Rode Kruis ver pleegsters uit Canada gekomen, zo dat de wijkzuster daar geen hulp behoeft te verlenen. Wel heeft zij indertijd geholpen bij de inenting, toen zij hier aankwamen. Tot aan schaffing van een couveuse, waar toe in de najaarsvergadering reeds was besloten is nog niet overge gaan, omdat deze wellicht in sa menwerking met de zustervereni ging te Renesse, Noordwelle-Se- rooskerke, zal worden aangeschaft. Getracht zal worden voor deze aankoop een bedrag uit het fonds Kinderpostzegels te bekomen. Ter verduidelijking van de contribu tieregeling, deelde de voorzitter nog eens mee, dat voor bepaalde groepen de minimum-contributie f 2,50 bedraagt, terwijl deze voor de anderen op minimaal f 5,- is vastgesteld. Verder deelde de voor zitter nog mee, dat de tandarts na de Paasdagen met zijn praktijk zal beginnen. In dit verband deed hij ook nog enkele mededelingen om trent de moeilijkheden, die gere zen zijn tussen de tandartsen en de ziekenfondsen en adviseerde toch naar de tandarts te gaan han gende deze kwestie. Op een vraag, van een der aanwezigen deelde de voorzitter mee, dat men vrij is naar de tandarts te gaan, die men verkiest, doch dat dit niet kan, zo lang men nog onder behandeling van een bepaalde tandarts is. Wat de kwestie van de schooltandarts betreft, is dit een zaak tussen de tegenwoordige schooltandarts en de heer de Kup, zodat daarover nog geen mededelingen gedaan kunnen worden. Bij de rondvraag bracht de bode het bedanken van enkele leden ter sprake, omdat het ledental teruggelopen was van 837 tot 819, wat mede veroorzaakt was door overlijden en vertrek. Hij wees er op, dat wanneer deze weer lid worden, zij de achterstallige contributie dienen te betalen, wat wel eens tot moeilijkheden aanlei ding zou kunnen geven, wanneer zij op een gegeven ogenblik weer hulp van het „Groene Kruis" no dig zouden hebben. Het is daarom beter niet te bedanken, ook al heeft men in geen jaren een be roep op de vereniging hoeven te doen. Woensdag is met een feestelijke openlngsrit de nieuwe geëlektrificeerde spoorlijn Roosendaal-Vlissingen inge wijd. - Op de foto rechts ziet men de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, die een beeldje onthult dat de Nederlandse Spoorwegen was aangeboden door mr. dr. N. Bolke- steijn, burgemeester van Middelburg, namens de ge meenten welke zijn gelegen langs de nieuwe spoor lijn, Het beeldje was opgesteld in de stationshal van Vlissingen. - Links ziet men dr. ir. den Hollander en drs. D. J. Wansink, directeur van de Nederlandse Spoorwegen, die op het station Kruiningen een plateel- afdruk van het watersnoodmonument krijgen aange boden door de burgemeester van Kruiningen, de heer A. Schipper. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'* Hoe meer iemand aanleiding geeft tot klachten des te meer denkt hij zelf reden tot kla gen te hebben. Garantietoeslag '55-'56 voor melkveehouders Uit berekeningen is gebleken, dat de gemiddelde netto-opbrengst van alle melk gedurende het melkprijs jaar 1955-'56 beneden de voor dat jaar geldende algemene garantie prijs voor melk heeft gelegen. De overheid past het verschil bij uit het Landbouwegalisatiefonds. Hier mede is een bedrag van circa 21 miljoen gulden gemoeid. De uitbe taling van de in het kader van de garantie voor bepaalde gebieden van ons land geldende melkprijs toeslagen waarmee begin april 1957 een aanvang is gemaakt vergt on geveer 53 miljoen gulden, zodat de voor het melkprijsjaar 1955-'56 in het vooruitzicht gestelde garantie in totaal ongeveer 74 miljoen gul den zal vergen. Krachtens een in de Nederlandse Staatscourant gepubliceerde be schikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zal ter doorbetaling aan de veehouders van wie de melk is betrokken, aan de zuivelfabrie ken en standaardisatiebedrijven een bedrag van f 0 112 per procent vet per 100 kg. melk of room uit gekeerd worden. i-GRAVENHAGE. Dinsdagmid dag hebben te Waulsort bij de be klimming van de Freyr-rots twee jonge Nederlandse bergbeklimmers de dood gevonden, nl. de 21-jarige J. Kamps die studeert te Delft en afkomstig was uit Meppel en de 20- jarige P. Dikkenberg uit Utrecht. iiii>uu|ffiiHUiuiiii!iiiiiaiii]i!iiiiiiiiiuiiiinuiiauiiiiurdii{nfliiiiiuitiimiiiiiuui!iuiiiiiuoiin:iiiiiii>u>jh Overdenking ^miiiilipirainimuuiiiniiniiiBiiaijiiiuiniiiinaiiniiiiiiiiiHiiisRiiiiiiëiiiiinitiiiiiiiiiiiniiiiHiii^ „Wat zoekt gij de levende bij de doden?" Lukas 24 5b. Het is te begrijpen, dat die vrou wen van huis zijn gegaan met de gedachte de Here Jezus te zullen vinden zoals ze Hem hebben neer gelegd op die vrijdagavond. Wat een veranderingen allemaal. Een open graf en geen lichaam, vandaar dat ze zoekende zijn in de directe omgeving. Gelukkig dat ze geholpen worden uit deze verwarring van gedachten. Voor die engelen was nu de tijd gekomen om te spreken. Wat zoekt gij de levende bij de doden? Wij zouden zeggen, die engelen hebben makkelijk praten, die heb ben het allemaal zien gebeuren. Maar voor die vrouwen is het allemaal zo vreemd, zoals het voor u misschien ook allemaal nog even vreemd is, dat godsdienstige gedoe. Door de preek van de engelen worden ze indachtig, denken ze na, en dan moeten ze het zelf toege ven: „Wat doen wij hier eigenlijk op het kerkhof?" Lijkt onze wereld ook niet veel op een kerkhof? En wij maar zoeken, links en rechts, dan horen wij hier geluid en dan daar. Maar intussen blijft de onzekerheid omtrent Jezus Christus bestaan. Pas als de engelen spreken wor den ze opmerkzaam. Dan wordt het Pasen, ze verlaten de dodenakker met de zekerheid „Hij leeft!" Is het ook uw zekerheid al? Hou er toch mee op, om degenen die zich aansprijzen in deze wereld, als de Ubermens te geloven. Wij zoeken als tussen de doden, terwijl de levende Christus ons voorgaat met de bedoeling dat wij achter Hem aan zullen wandelen. Wanneer wij in deze wereld zullen blijven ronddraaien, zal de vreugde er wel zijn, maar het zal pas ons deel zijn of worden wanneer wij hebben leren luisteren naar de boodschap die van Godswege tot ons komt. De boodschap van: „Hij is hier niet, Hij is opgestaan!" De vrouwen waagden het er mee en werden medeverkondigsters van het blijde nieuws. Pasen, nieuw leven voor dege nen die op Christus zijn hopende. „Och", zegt u, ,,'k zal wel zien wat het wordt 1" 't Is voor uw rekening wanneer het u wordt voorgehouden en u hier onder niet koud of heet wordt. Vlucht dan uit deze wereld van ondergang tot Hem die leeft in alle eeuwigheid. Wanneer u dat aan durft, dan is het Pasen, het over winningsfeest geworden. Haamstede. M. C. M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1