de Nescafé kan! Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire kunnen automatisch telefoneren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 18 APRIL 1857 No. 18141 FINANCIEN EN ECONOMIE Coöperatieve Boerenleenbank Haamstede droeg bij tot financiering landbouw Nlet-agrarische aanvragen worden doorgaans afgewezen De jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank voor Haamstede e.o. werd maandagavond onder voorzitterschap van de directeur, de heer P. L. Vis, in hotel „Het wa pen van Burgh" gehouden. Uit zijn zeer uitvoerige openings rede memoreren wij, dat de boeren leenbanken over het afgelopen jaar niet ontevreden kunnen zijn, hoe wel de resultaten in de landbouw in dat jaar teleurstellend geweest zijn. Zowel op politiek- als op fi- nancieel-economisch gebied traden in sterke mate spanningen op. De verkrapping van de geld- en ka pitaalmarkt, alsmede de daaruit voortvloeiende wijzigingen in de rente, hebben in het afgelopen jaar een einde gemaakt aan de bij de boerenleenbanken doorgaans rusti ge ontwikkeling ten aanzien van deze materie. Was de traditionele voorjaarskredietbehoefte groter dan voorgaande jaren, in de maanden juli en augustus openbaarde zich een snelle uitbreiding van aanvra gen, vooral van de zijde van lagere publiekrechtelijke lichamen, terwijl de besparingen afnamen en in ok tober zelfs vrijwel tot stilstand kwamen. Diverse instellingen, die door andere geldgevers niet meer konden worden geholpen gingen een beroep op de boerenleenbanken doen, teneinde te trachten hun be hoeften aan gelden op langere ter mijn te dekken. Hiertegen werden door de Centrale Bank te Utrecht verschillende maatregelen genomen Ondanks deze min of meer schok kende feiten, is de indruk, dat de rentabiliteit van de boerenleenban ken toch bevredigend is. Met het oog op de ook dit voorjaar te ver wachten beroep op de banken ter voorbereiding van de oogst, zal het nodig zijn, zich te onthouden van uitzettingen op langere termijn, vooral van uitzettingen, die ten doel hebben investeringen te finan cieren. Speciaal niet-agrarische aanvragen worden streng geschei den en moeten vaak afgewezen worden. Hierna gaf hij enkele cij fers, waaruit bleek, dat bij de boe renleenbanken de spaargelden ste gen met f 65 miljoen tot een bedrag van f 1.573 miljoen. De credietsaldi in rekening-courant gaf een daling met f 14 miljoen te zien. De reser ves der gezamenlijke banken be draagt ruim f 76 miljoen. Tenslotte wees hij er op, dat ook in het afgelopen jaar de boeren leenbanken in belangrijke mate hebben bijgedragen in de financie ring van de landbouw, wat ook in meerdere mate met de plaatselijke bank het geval was, hetgeen blijkt uit het feit, dat in 1956 het bank gebouw weer is uitgebreid moeten worden met een kamer, want een nieuw bankgebouw annex woning is naar de mening van het bestuur nog niet verantwoord. Rekening en balans goedgekeurd Hierna werd door de voorzitter de heer H. van Toledo tot secreta ris voor deze vergadering aange wezen en benoemde hij ook twee stembureaux. De voorzitter deelde mee, dat 52 leden aanwezig waren, terwijl er 25 volmachten ingeleverd waren. In dit verband deelde hij mee, dat het hierdoor bij de behan deling van de Statutenwijziging niet mogelijk zal zijn tot stemming over te gaan, omdat het benodigde 3/4 van de leden niet ter vergade ring aanwezig was. Hij wees er nog eens op, dat het bestuur iedere eerste zaterdag van de maand ver gadert, zodat men hiermee bij aan vragen rekening kan houden. Hier na werden de rekening en de ba lans zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd, met resp. f 9.931.005,13 en f 2.960.593,91. Op voorstel van het bestuur werd de winst groot f 4.127,98 aan de reserve toegevoegd die daardoor steeg tot f 87.140,61. Uit het verslag van de kassier, dat hierna werd uitgebracht nemen wij over, dat de totale omzet van de bank steeg met ruim f 260.000. Het aantal spaarrekeningen steeg van 1433 tot 1458, waarbij 249 schoolspaarders zijn, die in 1956 een bedrag van f 3.427,60 spaarden, De 4 en 5 mei- herdenking op de scholen De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft in een circulaire aan de directeuren en rectoren van de rijksscholen er op nieuw op gewezen dat hij het van groot belang acht, dat elk jaar bij het onderwijs aan de betekenis van de 4- en 5-mei herdenking aandacht wordt geschonken op een wijze, die zich het best aanpast aan de plaat selijke omstandigheden. Voorts heeft de minister besloten dat in de toekomst op de middag van de 5e mei geen lessen zullen worden gegeven. Op 5 mei moet op alle rijkssscho- len de nationale driekleur worden gehesen en op 4 mei moet tussen 18 en 20 uur halfstok worden ge vlagd. In een circulaire aan alle ge meente- en schoolbesturen heeft de minister in overweging gegeven op overeenkomstige wijze te handelen als is voorgeschreven voor de rijks scholen. In welk verband de kassier dank bracht aan het onderwijzend per soneel voor hun nooit aflatende aandacht en opoffering voor het stimuleren van deze spaarmethode. Het aantal voorschotten bedroeg op 31 dec. 1956 82 met in totaal f 414.445, wat een vermeerdering van f 57.000 betekent. Op 31 dec. bedroeg het aantal rekeninghou ders 291, waarvan 86 met krediet tot een totaal bedrag van f 628.000 krediet kunnen opnemen. Het aantal leden der bank be droeg op 31 dec. 357 of 1 minder dan vorig jaar. De voorzitter dank te de kassier voor dit zeer uitvoe rige en duidelijke verslag. Spr. dankte ook de beide dames van het kantoor de dames Blom en v. d. Hoek. De heer P. L. Vis werd als be stuurslid herkozen, terwijl tot lid van de raad van toezicht de heer W. Gilijamse herkozen werd en als nieuwe leden gekozen werden de heren N. Steur en J. A. Friderichs. De voorzitter dankte de heer M. W. Landegent, die zich niet meer her kiesbaar stelde voor het vele dat hij voor de bank gedaan heeft. Hierna stelde de voorzitter de Statutenwijziging aan de orde, waarop hij een toelichting gaf, nl. dat het in de bedoeling ligt de mo gelijkheid te openen tot het verle nen van blanco-krediet tot maxi maal f 3.000 en dan alleen voor agrarische objecten. Bij de voorge stelde wijziging van het Huishou delijk Reglement deelde hij mee, dat het in de bedoeling ligt dit te wijzigen in die zin, dat de leeftijds grens voor leden van het bestuur en raad van toezicht gesteld wordt op 70 jaar. Daar het vereiste leden tal niet aanwezig was werd beslo ten op 28 april weer een vergade ring te beleggen en dan wel tot stemming over te gaan, waarbij dan 3/4 van de aanwezige leden voor deze wijzigingen dienen te zijn, willen ze doorgevoerd kunnen worden. Zoet uit zout Deze zomer wordt zowel aan Amerika's westkust als aan de oostkust begonnen met de bouw van drie experimen tele waterzuiveringsinstalla ties. Deskundigen van het ministerie van Binnenlandse Zaken verwachten dat de kosten voor de omzetting van zeewater in zoet water on geveer een halve dollar per 1.000 gallon (3.785 liter) zal kostenhetgeen aanzienlijk lager is dan de kosten van de methoden, die thans in gebruik zijn. De proefinstal laties werken alle volgens het distillatiesysteem. HET V.N.- KINDERNOODFONDS 49 acties in veertig landen Het bestuur van het Kinder noodfonds van de V.N heeft dins dag zijn goedkeuring gehecht aan 49 acties in veertig landen en ge bieden, waarmee een bedrag van ruim acht miljoen dollar is moeid. Ook werd een voorstel aanvaard om komende winter aan ongeveer 100.000 kinderen van vier tot tien jaar in Boedapest en andere indu striële centra in Hongarije warme kleren te verschaffen. Het geld van de begroting zal als volgt worden verdeeld: 355.500 dol lar voor Afrika, 2.887.500 dollar voor z.-Azië, 1.445.000 dollar voor de landen aan het oostelijke bek ken van de Middellandse Zee, 130.000 dollar voor Europa en 3.022.431 voor Midden- en Zuid- Amerika. Voor noodgevallen wordt een bedrag van ruim 150.000 dollar gereserveerd. Provinciale voordrachtwedstrijd Tweetal leerlingen van het Prof. Zeeman lyceum had succes Ook dit jaar zijn er in Vlissin- gen door leerlingen van middelba re scholen prestaties geleverd op het gebied van declamatie. Er zijn 18 prijzen toegekend op 69 deelne mers. Twee prijzen werden door het Professor Zeeman lyceum in de wacht gesleept. Frans Kik won met een fragment uit „Novemberland" van Koos Schuur een 2e prijs in de groep jongere jongens. Erika Lugt ver wierf een le prijs in de groep oudere meisjes met „Oude steden" van J.'C. Bloem. Na afloop van de wedstrijd deel de de jury mede, dat het ook dit jaar moeilijk geweest was, de prijs winnaars aan te wijzen. Het is op vallend, dat er dit jaar vrijwel geen 3e prijzen en in het geheel geen „eervolle vermeldingen" zijn uitge reikt. De presidente van de jury, mej dr. H. C. M. Ghijsen, had voor ieder die met een prijs ging strij ken een vriendelijk woord, waarna de dag met nog enkele toespraken besloten werd. Ingezonden mededeling Grijp Uw laatste kans op Nescafé geeft U de laatste kans op zo n sierlijke, handige Nescafé kan!* De prijswinnaars op de derde limerick advertentie hebben inmiddels ook reeds bericht ontvangen. Zorg dat U nü bij de gelukkigen bent. Ziehier Uw laatste kans! Doe ais volgt: Maak deze limerick afl Een schuchtere bakker uit Laren, kon geen moed tot zoenen vergaren. „Zij" schonk Nescafé, toen viel het best mee Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toeUw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan: Nescafé, Postbus 8043. Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 25 april 1957. Alléén prijs winnaars krijgen bericht vóór 15 mei a.s. Oe«t «.v-p- de naam van Uw wlnkallar op Junior bus i 1.43 - Normale bus I 2-55 - Familie bus f 9.20 CoBelnevrij - Normale bus f 2,90 Familie bus f 10.45 Nescafé is bel gedeponeerde merk oplosbare koffie, >r de kan is onlworpaw. Weer een schakel Medio november is centrale te Zierikzee klaar Weer Is er een schakel toege voegd aan de „ketting der tele foonautomatisering" om deze beeldspraak hier te gebruiken, want dinsdagmiddag heeft burge meester A. Vermeulen door het kiezen van het nummer van de plaatselijke arts op het toestel in de nieuw gebouwde telefooncen trale aan de Gaandersweg, de overschakeling van handtelefoon op automatische bediening officieel gemaakt, in aanwezigheid van diverse P.T.T.-functionarisscn en de burgemeesters van de gemeen te Zonnemaire, Noordgouwe en Brouwershaven, de laatste in diens kwaUteit van lid der P.T.T.-ka- mer. De te Dreischor gebouwde cen trale is in alle opzichten vergelijk baar met de onlangs geopende centrale te Burgh-Haamstede. Het betreft dus ook hier een „self sup porting" apparatuur, die alleen een oogje van de technici nodig heeft als er iets scheef gaat. Bij de ope ning waren verder aanwezig de di recteur van het telefoondistrict ir. Diks en mr. en mrs. Busby te Den Haag, vertegenwoordiger van de Engelse firma, die de apparatuur heeft geleverd. Om precies een uur begonnen de aanwezige technici met het doorknippen van de dra den en wilde het goed zijn dan moesten de abonné's thuis ook deze bijna rituele handeling verrichten. Het betekende dat de „oude ban den" werden doorgesneden en werd overgeschakeld op het nieuwe automatische systeem. Na afloop van de officiële inge bruikstelling vond in hotel „De drie schapen" een bijeenkomst plaats, waar ir. Diks de puntjes nog weer eens op de „i"s der telefoonautoma tisering van Schouwen-Duiveland heeft gezet. Het staat nu wel vast dat de hoofdcentrale te Zierikzee medio november in gebruik zal kunnen worden genomen. Als het eenmaal zover is, dan is het gehele eiland opgenomen in het automa- Britse dienstplichtigen krijgen uitstel De Britse minister van Arbeid, MacLeod, heeft dinsdagavond een serie maatregelen bekendgemaakt, die betrekking hebben op uitstel van militaire dienst. Totnogtoe hebben 80.000 vakleer lingen en studenten uitstel van mi litaire dienst gekregen. Voortaan zullen ook technici, leerlingen van avondscholen en iedere jongeman die aan kan tonen dat hij een am bacht leert, van de mogelijkheid tot uitstel gebruik kunnen maken. Tenslotte kan het uitstel van be paalde studenten, die het eerste deel van hun studie hebben vol tooid en van leerlingen die een stage hebben gemaakt, verlengd worden. (Van onze redacteur) tische telefoonnet, want de auto matisering van Dreischor (en straks van Brouwershaven en andere sec toren) is een partiële. Zij vergunt nog slechts het automatisch lokaal telefoneren. Voor interlokale ge sprekken is de tussenkomst van de telefoonjuffrouw nog noodzakelijk. Ir. Diks ging de ontwikkelings plannen van de automatisering nog eens na en herinnerde er aan' dat deze feitelijk van voor de oorlog dateren. Zowel de oorlog als de wa tersnood staken een spaak in het wiel. Thans echter zit er schot in het werk en het is een gelukkige omstandigheid dat de apparatuur voor Schouwen-Duiveland tijdig kon worden afgeleverd. 2020 aansluitingen De automatisering voor Dreischor maakt tevens Zonnemaire en Noordgouwe automatisch. Alle huisjes voor de apparatuur zijn thans klaar. Het eiland heeft thans 2020 aansluitingen; voor de oorlog 860. Spr. bracht dank aan de ge meentebesturen van de drie ge meenten voor hun medewerking en wees er op dat reeds een groot deel van de bovengrondse leidingen „onder de grond is gestopt" door mannen van de P.T.T.-buitendienst te Zierikzee. Spr. richtte zich daarna tot de heren M. Verseput en M. I. Geluk, die respektievelijk te Zonnemaire en Noordgouwe hun beste krachten aan de telefoonbediening hebben gegeven gedurende tal van jaren. Spr. bood beide heren een ge schenk aan als stoffelijk blijk van waardering. Burgemeester A. H. Vermeulen dankte ir. Diks nog eens voor het geen zijn dienst deed om na de ramp zo spoedig mogelijk normale verhoudingen te krijgen op het eiland. Wat de automatisering be treft meende spr. dat Schouwen- Duiveland geen slecht figuur slaat, gelet op het feit dat de landelijke automatisering eerst in 1959 zijn beslag krijgen zal. Burgemeester van Wijk van Noordgouwe sloot zich aan bij de woorden van zijn collega en dankte zijnerzijds de heer Geluk voor diens werk. Burgemeester Roelvink her innerde er aan dat de heer Verse put de telefoonbelangen gedurende 26 jaar diende. Namens de telefoon- abonné's bood hij een fraai radio toestel aan. Dit toestel is gekocht van gelden bijeengezameld door een comité, bestaande uit mevr. Vis-Hendrikse en de heren A. P. Kort en Th. Ganzeman. Ook de echtgenoten van de bei de heren ontvingen - zij het niet aanwezig - woorden van dank. La ter ontving de heer Geluk uit han den van burgemeester Vermeulen een polshorloge en diens vrouw een weekendtas. Zo kreeg de toch al tijd wat donkere wolk van het af scheid, een zilveren rand en de abonné's in de drie gemeenten be nutten de tijd om te zien of het wel ging met de draaischijf. En of het ging. Bellen dus maar! GEWELDIGE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN SLEEPBOOT Drie doden en vijftien gewonden Omstreeks half 12 dinsdagmor gen heeft zich aan boord van de sleepboot „Gunnard", van de Ned. Rijnvaart Vereniging, die bij de N.V. Scheepswerf en Machinefa briek „Waalhaven" aan de Waal haven te Rotterdam in reparatie lag, een ontploffing voorgedaan, waarbij een duizenden kilo's we gende zijwand van een ketel door het luchtruim werd geslingerd. Met een enorme slag boorde het stuk zich op een afstand van enige honderden meters in de weg^waar- bij een motorrijder werd geraakt en gewond. Hef onderzoek door de Rivier politie heeft gisteren de gehele dag geduurd en is nog niet geheel be ëindigd Drie personen worden vermist en men neemt aan dat zij omgekomen zijn. Het zijn de 65-jarige kapitein van de „Gunnard" M. J. v. d. Est uit Rotterdam, de 22-jarige stoker P. Hagen uit den Bosch en de 56- jarige bandwerker van de werf „Waalhaven" C. Visser uit Rotter dam. Behalve deze drie vermisten, die men wel tot de doden kan re kenen, zijn er in totaal 15 gewon den Zes van hen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, de negen anderen konden na behan deling naar huis terugkeren. Giro 777 van het Ned. Rode Kruis Girorekening 777 van het Neder landse Rode Kruis ten behoeve van de Hongaren heeft op 16 april de 5 miljoen overschreden. De stand is nu f 5.004,813,53. In de afgelopen week zond de intendance van het Rode Kruis naar de vluchtelingen kampen in Oostenrijk 19 wagons uien met een totale inhoud van 112% ton, alsmede 60 complete ge reedschapskisten voor timmerlie den. De laatste zending was een ge schenk van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis. Bekendmaking De burgemeester der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat op maandag 29 april, aanvangende te 20 uur, ten stadhuize van Zierikzee een openbare vergadering van de raad dier gemeente zal worden ge houden. Zierikzee, 17 april 1957. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat op vrijdag 19 april en zaterdag 20 april a.s. de gemeente-secretarie voor het publiek gesloten zal zijn. Met betrekking tot de zaken van de Burgerlijke Stand zal de secre tarie geopend zijn op vrijdag 19 april en zaterdag 20 april a.s. des voormiddags van 9 tot 10 uur. Zierikzee, 18 april 1957. Burgemeester en wethouders van Zierikzee, F. TH. DIJ CKMEESTER, burgemeester. MULDER, secretaris. De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat ter gemeente secretarie wederom kosteloos ver krijgbaar zijn formulieren tot het aanvragen van vis- of hengelakten. Voor nadere mededelingen hier omtrent wordt verwezen naar het gemeentelijk aanplakbord. Zierikzee, 15 april 1957. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJ CKMEESTER. ^ISpor MOTORSPORT Eierzoekrit op lste Paasdag De motorclub „Sparta" te Zierik zee organiseert op eerste Paasdag haar traditionele eier-zoekrit voor auto's, motoren en scooters. Deze rit loopt over goede wegen en moet worden verreden met een gemid delde snelheid van 35 km per uur. De route is plm. 60 km. Langs de route moet een aantal tekens verzameld worden waar door men tevens aan de finish be landt. Wanneer de deelnemers binnen zijn wordt te voet en ge zamenlijk gestart naar een afge- pijld terrein, waar men de ge kleurde eieren gaat zoeken die de Paashaas daar keurig in nestjes van 1, 2 en 3 heeft neergelegd. De gevonden eieren mag men houden. Voor de kinderen is een apart stuk terrein afgepijld zodat zij niet in het gedrang komen. Na afloop wordt naar Zierikzee gereden waar in het Huis van Nassau de prijs uitreiking plaats vindt De start heeft plaats om 14.30 uur vanuit het Huis van Nassau te Zierikzee. Inschrijving is daar mogelijk tot 14 uur In het afgelopen weekeinde is men in communistisch China offi cieel begonnen met de bouw van een grote dam in de middenloop van de Gele rivier, in het gebied van de Samen-engte (noord-Honan) TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR 40. De poortwachter verliest een ogenblik, door de misslag, zijn evenwicht en dit is voor de jonge ridder voldoende. Met katachtige lenigheid springt hij overeind en ontwijkt een tweede uitval. Dan springt Aram hoog op, zet zich met een been af tegen Morghans schrijftafel en suizend komt zijn zwaard neer op de helm van zijn aanvaller. De poortwachter waggelt als een dronkeman tegen de tafelrand, zijn zwaard valt rinkelend op de stenen en zonder een kik te geven zakt de kerel verdoofd in elkaar. „Terug Morghan!" snauwt Aram tot de magiër, die met een mes in de hand achter hem langs tracht te glippen. Met van woede fonkelende ogen blijft de oude staan. Snel loopt Aram naar de deur, waar hij zich nog even omdraait. De poortwachter tracht al weer overeind te krab belen en Morghan schudt dreigend met de vuist. „Wij spreken elkaar nog wel, Aram!" schreeuwt hij met schelle stem. „Tot ziens dan", grinnikt deze spottend, „ik zal uw vriend Conrad van Ta rente dan wel meebrengen, heer Morghan". En met deze luide slag sluit hij de deur en schuift aan de buitenkant de zware grendel dicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5