DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eerste elektrische trein reed op het baanvak Roosendaal=Vlissingen Hoessein van Jordanië poogt zijn uit rode vloed te redden land DONDERDAG 18 APRIL 1957 No. 18141 113e Jaargang ZIER1KZEESCHESNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN Rii8§Ï9che kritiek inaar geen verwerping van Amerikaanse voorstellen De subcommissie van de V.N. voor ontwapeningskwesties heeft In Londen het debat over de ontwa pening op kerngebied voortgezet. In westelijke conferentiekringen werd gezegd, dat de afgevaardigde van Rusland, Zorin, kritiek leverde op de voorstellen die de vorige week door de Amerikaanse gede legeerde Stassen zijn ingediend. Stassen heeft voorgesteld, dat de mogendheden die kernwapens ma ken, moeten overschakelen van produktie voor militaire doeleinden op produktie voor vreedzame doe len op basis van een internationaal controlesysteem dat in maart in het leven zal worden geroepen. Volgens Zorin gaan de voorstel len van Stassen niet ver genoeg om te komen tot vernietiging van de voorraden kernwapens en het ver bod om deze wapens te gebruiken, aldus werd van genoemde zijde meegedeeld. Brits transportvliegtuig verongelukt 22 inzittenden gedood Een „Valetta"-transportvliegtuig van de Britse luchtmacht met 22 leden van het Britse leger aan boord is woensdag bij de start van het vliegveld van Akaba in Jor danië verongelukt, waarbij alle in zittenden om het leven zijn geko men. De passagiers waren soldaten, die krachtens het Brits-Jordaanse ak koord over ontruiming van de Brit se steunpunten in Jordanië, naar hun v aderland zouden worden over gebracht. Aangenomen wordt, dat de be manning van het toestel uit vier of vijf personen bestond. Westduitse nota's aan de -Unie Sowjet-1 De Westduitse regering heeft gis teren In een te Moskou overhan digde nota meegedeeld, dat zij be reid is dadelijk onderhandelingen met de Sowjet-Unie te beginnen over de handel, de repatriëring van Duitsers en de consulaire betrek kingen. Voorgesteld wordt de bespre kingen te Moskou te houden. Het hoofd van de Westduitse delegatie zal de rang van buitengewoon am bassadeur hebben en de bevoegd heid om overeenkomsten te para feren. In een brief aan maarschalk Boelganin, die dinsdag in Moskou is afgegeven, zegt bondskanselier Adenauer, dat de betrekkingen tus sen beide landen slechts kunnen verbeteren, als de repatriëring van de Duitse staatsburgers uit de Sowjet-Unie wordt opgelost binnen het verband van de hangende pro blemen. West-Duitsland stelt, dat er nog ongeveer 100.000 Duitsers in de Sowjet-Unie zijn, terwijl de Sow- jet-regering heeft meegedeeld, dat de repatriëring voltooid is. Hoessein pleit voor Arabische eenheid De nieuwe Jordaanse premier, Hoessein El Khalidi, heeft in een telefonisch vraaggesprek tegenover een verslaggever van het Syrische blad „Al Alam" verklaard, dat ge neraal Ali Aboe Noewar, de staf chef van het Jordaanse leger, niet ontslagen is maar slechts met ver lof is. Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag in een radiotoe spraak voor Arabische eenheid ge pleit. „Ik zal niemand toestaan tussen mij en mijn volk, noch tus sen mij en mijn leger te komen". Het wereldjodendom en het Zio nisme waren er op uit Israëls po sitie in het hart van een grote Ara bische wereld te versterken, maar de Arabieren waren zich, met Jor danië in de frontlinie, van dit ge vaar bewust. De kantoren van het onafhan kelijke Indonesische persbureau „Pia" (vroeger bekend als „Aneta") zijn op last van de militaire auto riteiten gesloten. De deuren werden door de militaire politie verzegeld. Men voegde hieraan toe dat Zo rin, hoewel hij kritiek leverde op de Amerikaanse voorstellen, deze niet heeft verworpen. Stassen gaf daarna een toelichting op zijn voor stellen. De subcommissie heeft woensag het vraagstuk van de internatio nale controle-organen en de syste men voor toezicht op de ontwape ning besproken. Koningin bezocht bejaardentehuis H.M. Koningin Juliana heeft dinsdagmiddag incognito een be zoek gebracht aan het bejaarden centrum van de Nederlandse Pro testantenbond „Braamhage" te Soest. Zij werd ontvangen door de directrice, mejuffrouw C. A. M. van Zwet, die haar het gebouw en de paviljoenen liet zien. In de eet- en conversatiezaal gebruikte H.M. temidden van alle bejaarden de thee. Mevrouw Goedewaagen bood Hare Majesteit een bouquet oranje rozen aan. Koningin Juliana ver bleef ongeveer een uur in het be jaardencentrum. BOLLEN EN BLOESEM In de bollenstreek is de tijd van volle bloei aangebroken. Naast de hyacinten komen nu ook steeds meer tulpen in bloei, zodat de streek tijdens het Paasweekend een feestelijke aanblik zal opleveren. In Zuid-Holland staan thans ook de pruimebomen in bloesem, hier en daar afgewisseld met enkele vroege perebomen. Aantrekkelijke bloesemtochten kunnen worden gemaakt van Gouda uit langs de Hollandse IJssel (Stein- schedijk aanhouden) naar Oude water en van Gouda uit langs de Vlist naar Schoonhoven. De „May/tower 11", de natuurgetrouwe kopie van het zeilschip, waar mee de „Pilgrim Fathers" destijds de tocht naar Amerika maakten, welke nu door het Engelse volk als „goodwill-gift" aan het Amerikaanse zal worden geschonken, zou gisteravond van de Engelse havenstad Ply mouth naar Plymouth in de Amerikaanse staat Massachusetts vertrek ken. Het fraaie schip is voor het eerst uit de haven van Brixham, waar het werd gebouwd, gesleept en heeft volledig onder zeil door de wateren buiten de Torbay-baai gekoerst. - De foto toont de opmerkelijke ver schijning op zee. Zeeland in feeststemming Amsterdam-Vlissingen nu in minder dan drie uur Gistermorgen heeft Zeeland de eerste trein die over het geheel ge ëlektrificeerde baanvak z(jn grondgebied binnenreed op harte lijke wijze verwelkomd. De elek trificatie was een feit, toen de trein, die omstreeks half zeven uit Utrecht was vertrokken, het station te Roosendaal om twee minuten over negen verliet en de spoorlijn Roosendaal-Vlissingen opreed. De reisduur op het traject Vlissingen-Amsterdam is nu tot minder dan drie uur terugge bracht. Voor het vertrek overhandigde de burgemeester van Roosendaal ir. F. Q. den Hollander, president directeur van de Nederlandse Spoorwegen een antiek kistje, ge vuld met kandij alsmede vijf wo ningen voor personeel van de N.S. Te Bergen op Zoom bood de bur gemeester een verzilverde krab aan met inscriptie. Aan de grens van Noord-Brabant en Zeeland, die te ongeveer 9 25 werd bereikt, werd de feesttrein opgewacht door het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland, o.w. de Commissaris dér Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Te Rilland-Bath ston den ter verwelkoming een groep dames in Zuid-Bevelandse dracht en schoolkinderen, die een voor deze gelegenheid gecomponeerd lied zongen. Ook in Krabbendijke wa ren enthousiaste mensen en zin gende schoolkinderen om de trein te begroeten. De veiling Krabben dijke schonk een fruitmand en de vlasvezelplatenfabriek een mon sterkistje. In Kruiningen-Yerselce uitte de burgemeester zijn erken telijkheid voor het vlugge herstel na de februariramp in 1953. Aan geboden werd een verklein model van het Kruiningse Ramp-monu ment. De burgemeester van Yerse- ke bood een opgezette kreeft aan, waarna de genodigden oesters gin gen eten. Over de Vlakebrug arriveerde de trein nu in het fruitcentrum Ka- pelle, dat een houten treintje ge vuld met fruit schonk. Ook in Goes, Amemuiden en Middelburg stapten gasten in en precies te elf uur kwam de trein op zijn eind punt Vlissingen aan. Tijdens een korte plechtigheid in de hal van Heksenketel Midden-Oosten Een nieuwe politieke krater ontstond (Van een medewerker). De Britse Times schreef een hoofdartikel, waarin het publiek er op werd voorbereid, dat de sche pen der westelijke mogendheden wel genoodzaakt zouden zijn, tol gelden aan de Egyptische maat schappij te betalen, om de hoge kosten te vermijden van het varen rond de Kaap. Natuurlijk, aldus het blad, kan men weer een beroep op de Veiligheidsraad doen, tenminste als niet een nieuwe krater uitbarst van de vulkaan die nabije oosten heet. Er zijn inderdaad vele kraters. En één er van is vuur gaan braken: Jordanië. De jonge koning Hoes sein staat daar bekend als pro- westers. Maar hij is door de meer derheid van het parlement en door leiders van roerige massa's ge dwongen geweest, samen te gaan met Egypte en Syrië. Zijn eerste minister Naboelsi dwong hem - en Naboelsi „beheerste de straat" - om neutraal te blijven en min of meer aan te leunen tegen de Sow jet-Unie in het verzet tegen het westen. Zo kwam er veel Russische propaganda binnen en werd het nieuws verbreid van het Moskouse persbureau Tass. Nabolsi volgde de koers van de huidige Syrische regering, die wa pens kocht in de Sowjet-wereld. En hij steunde het Arabische na tionalisme van Nasser. Toen de oorlog in Egypte begon, zei Na boelsi een aanval te vrezen van Is raël. Syrische troepen legerden zich in het noorden van het land. Doch dat kon alleen, doordat Na boelsi ook eenheden van Irak en van Saoedisch Arabië toeliet, en die landen zijn veel meer pro-westers. In het noorden zijn nu nog Syriërs, in het zuiden (bij de Golf van Aka ba) Saoediërs. Hoessein valt aan Koning Hoessein besloot evenwel een einde te maken aan de anti westerse agitatie, uit vrees dat hij afhankelijk zou worden van Mos kou. Hij begon de Russische pro paganda te verbieden en kwam daardoor in conflict met Naboelsi. Verleden week dwong hij deze af te treden. Hij rekende toen op zijn stafchef en beheerser van het Ara bische Legioen, Noewar. Het viel echter de koning moei lijk een nieuwe premier te vinden en hij stuitte daarbij op het verzet van nationalisten, die weer op straat kwamen. Bij die relletjes bleek dat ook Noewar onbetrouw baar was. De koning zond toen hem en Naboelsi het land uit. Ze kwa men aan in Syrië, waar heftige agi tatie begon tegen Hoessein. Deze kon nog steeds rekenen op de of ficieren van het leger enop de bedoeienen, zeer afkerig van elke vorm van communisme en geflirt met de Sowjet-Unie en trouw aan de koning. Maar in het westen van Jordanië staan de zaken anders. Jordanië telde vroeger maar een half mil joen inwoners. Daarbij zijn een half miljoen roerige vluchtelingen ge komen uit het tegenwoordig tot Is raël behorende deel van Palestina. Eneen half miljoen Arabieren in het geannexeerde gebied van Palestina, ten oosten van Jeruza lem De vraag was nu, of de „echte" Jordaniërs macht genoeg hadden, om hun koning te redden-tegenover de oppositie van een deel der „nieuwkomers". In elk geval bleef het uitermate roerig in het land, toen deze week begon. Internationale crisis Natuurlijk heeft men hier niet te doen met een uitsluitend binnen landse aangelegenheid. Hoessein kon steunen op Irak, waar zijn neef koning is, en dat samenwerkt met Engeland en Amerika. In zekere zin ook op Saoed, die pas weer aan de Amerikanen een luchtbasis ver huurd heeft voor vijf jaar en die zijn olie verkoopt aan een Ameri kaanse maatschappij. Maar Saoed is het koningshuis der Hasjemieten, dat in Jordanië en Irak regeert, niet zo best ge zind. Maandag sprak men al van de mogelijkheid, dat Hoessein zou moeten vluchten. Maar hoe ook de strijd verder zou verlopen, de kans was groot dat interventie van de buren niet. te vermijden zou zijn. Vervalt het land in een chaos dan zal iedereen proberen er wat van te plukken ofer de baas te worden. Het ontvangt nu subsidies van Syrië, Egypte en van Saoed. Tegenstrijdige invloeden werken er dus, en een soort balkanooriogje was mogelijk. het Vlissingse station, bood de burgemeester van Middelburg, mr. dr. Bolkestein namens alle ge meenten die aan de lijn liggen een beeldje in brons aan, vervaardigd door de beeldhouwer ten Klooster uit Veere. Het gemeentebestuur van Vlissingen ontving daarna de genodigden in hotel Brittannia. Daarna begaf het gezelschap zich weer naar Middelburg, waar de feestelijkheden werden voortgezet met een ontvangst in de burger zaal van het stadhuis door het gemeentebestuur en het provinci aal bestuur van Zeeland. Het woord werd hier o.a. gevoerd door de commissaris der Koningin, jhr. de Casembroot, die zijn vreugde over de vooruitgang van de spoor wegverbinding in Zeeland niet on der stoelen of banken stak. De feesttrein vervolgde na deze bij eenkomst waar verschillende vooraanstaande personen nog het woord voerden, zijn weg fe onge veer 15.02 uur, stopte nog te Ar- nemuiden en kwam tenslotte te 15.27 aan op het eindpunt van de openingsrit, Goes. Onmiddellijk na de aankomst werd hier tijdens een korte plechtigheid waarvoor gro te belangstelling bestond door de inwoners der Hanzestad, de Sta- MAKARIOS IN ATHENE Aartsbisschop Makarios van Cy prus is woensdag met een vlieg tuig van de „Air France"' uit Nai robi in Athene aangekomen. Hij was vergezeld van drie gees telijken, die vorig jaar met hem van Cyprus naar de Seychellen waren verbannen, en een grote groep journalisten, die hem tot Nairobi tegemoet waren gereisd. Athene bereidde de aartsbis schop, die niet naar Cyprus mag terugkeren, een groots welkom. tionsweg omgedoopt in de Frans den Hollanderlaan. Het naambordje heeft de vorm van een sein paal. Het gezelschap begaf zich hierna naar het Schuttershof waar een tentoonstelling was ingericht door alle leerlingen der Goesse scholen, die zich uitgeleefd had den in het maken van treinen en spoortekeningen. Tot besluit van dit Zeeuwse feest volgde een diner in hotel „De Korenbeurs". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie alleen voor zichzelf leeft leeft voor niemand. De zwakke dijkplaatsen in Zeeland In een brief aan de eerste ka mer heeft de minister van Ver keer en Waterstaat enige medede lingen gedaan over de in 1954, 1955 en 1956 uitgevoerde werken tot verbetering van de tot dus verre als zodanig aangemerkte zwakke plaatsen in de zeeweringen van de provincies Zuid-Holland en Zeeland. Een overzicht van deze werken is ter griffie ter inzage voor de leden gedeponerd. In 1953 is naast het herstelwerk nog geen sprake geweest van ver betering van zwakke plaatsen. Ten aanzien van de normen, waar naar de door het rijk te verlenen bijdragen in de verbetering van zwakke plaatsen zullen worden bepaald, is thans van alle betrok ken provinciale besturen advies ontvangen. Deze adviezen zijn in studie genomen, aldus de brief. Op historische zitting besloten Staten van Zeeland tot polderconcentratie Zetel Waterschap Schouwen-Duiveiand te Zierikzee In een buitengewone zitting hebben de Staten van Zeeland gisteren besloten de tachtig pol i ders en waterschappen van Schou-" wen-Duiveland, Tholen en Noord- Beveland samen te voegen tot drie. „Terecht hebben verschillende statenleden deze zitting een histo risch feit genoemd", zo sprak de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot aan het slot van de zitting, „en het is te vens van grote betekenis, dat alle fracties achter dit besluit staan. Laten we hopen, dat het doel be reikt is en dat de nieuwe water schappen voldoen aan de verwach tingen. Laten we ook hopen, dat het goede, dat in de oude toestand lag behouden blijft". Met de wens, dat God deze nieuwe polders en waterschappen zal behoeden voor een rar.ip als die van februari '53, sloot de commissaris deze histo rische bijeenkomst. Door de aanvaarding van dit voorstel zijn alle bestaande pol ders en waterschappen op de drie eilanden opgeheven, en zijn nu drie waterschappen gevormd, t.w. Schouwen-Duiveiand (acht distric ten) met als zetel Zierikzee, Tholen (zes districten) met als zetel Tho len, en Noord-Beveland (vier dis tricten) met als zetel Kortgene. Gedeputeerde Philipse maakte aan het eind van de zitting be kend, dat de concentratie van pol ders en waterschappen op Zuid- Beveland nog dit jaar zijn beslag zal krijgen. Woensdagochtend heeft H.M. de Koningin een informeel bezoek ge bracht aan „Oud Sitio" in Doorn: een tehuis voor bejaarden van de vereniging „Pro Senectute", van welke vereniging H.M. Beschermvrouwe Is. We zien de Koningin hier tijdens het bezoek in gesprek met me vrouw E. Koolhaas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1