Hoe zit dat JONGELUI VOGELWACHT SCHOÜWEN-DOIVELAND De heer Piet Bos sprak over Nat. Historisch Museum „De Holterberg" Boeiende lezing over het dierenleven Ingeleid door de vice-presidente van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westelijk Schouwen, mevrouw Lysen-Beerens, sprak vorige week de heer Piet Bos, directeur van het Nat. Hist. Museum „De Holterberg" voor de Vereniging van Huisvrou wen en de Vogelwacht te Burgh. De heer Bos, die zich in het be gin van zijn lezing vooral als jager ontpopte en dit gilde der groen ge- rokten een warm hart toedraagt, begon zijn lezing met de medede ling, dat de 220 stuks reewild in de omgeving van de Holterberg aan de jagers te danken waren. Zonder intensief jachttoezicht was zo iets onmogelijk. Op een bijzonder smeuiige manier - af en toe in het Saksisch dialekt - nam hij de toehoorders mee naar zijn terreinen, naar de Diepe Hel, een grote vallei van de Holterberg, die voor 20 jaar nog ongerept was, naar de verwilderde katten, bun zings, wezels en hermelijnen, ree- en, wilde zwijnen en vele vogels. Een 40-tal opgezette exemplaren van deze bosbewoners had hij ter verduidelijking meegenomen. De mens mag ingrijpen in de na tuur, moet dit zelfs doen, maar dan regelend. Over de zintuigen van vele dieren gaf hij de luisteraars enige cijfers. Een ree, varken en hert kunnen door verwaaiing op 300 meter afstand de mens al be merken; uilen, vooral de kerkuil hoort 20 maal scherper dan de mens terwijl een valk op 120 m. hoogte een muis uit zijn gaatje ziet komen. Bijzonder frappant waren zijn waarnemingen op het gebied van het samenleven der dieren. Zo woonden er dieren, zonder elkaar geweld aan te doen, zoals vos, ko nijn, bunzing, patrijs, sperwer en duif tezamen. Het nut, de schade en de samen hang in de natuur van vogels en dieren kwam natuurlijk ook ter faamstede Bijenhouders kwamen bijeen Een stand op de Z.L.M.- tentoons telling In hotel Bom te Haamstede kwa men zaterdagmiddag een aantal le den van de bijenhoudersvereniging „Schouwen-Duiveland" bijeen, ter bespreking van de deelname aan de deze zomer door de Kring van de Z.L.M. te Zierikzee te organiseren landbouwtentoonstelling, waarop ook bovengenoemde vereniging met een stand zal uitkomen. De voor zitter deelde mede, dat van de af deling handel van de Ned. ver. tot bevordering der Bijenteelt bericht was ingekomen, dat voor de inrich ting van deze stand een aantal ar tikelen beschikbaar zullen worden gesteld, zodat een instructieve stand kan worden ingericht. Daar naast zullen enkele leden door hen zelf vervaardigde voorwerpen, die bij de behandeling van de bijen ge bruikt worden, tentoonstellen. Verder zal, wanneer daarvoor op het terrein gelegenheid bestaat een kleine bijenstand geplaatst worden, waarbij verschillende ty pen kasten aanwezig zullen zijn, o.m. een zg. „demonstratiekastje", waarbij men de bijen achter glas in hun doen en laten kan gadeslaan. Zowel in de „stand", als bij de bij enstand zal steeds iemand aanwezig zijn, die de nodige inlichtingen zal verschaffen, om daardoor zo mo gelijk bij te dragen tot uitbreiding van de bijenteelt op ons eiland. sprake. In dit verband was het in teressant o.a. te vernemen, dat een kerkuil meer muizen vangt dan 3 katten, dat door toepassing van muizenvergif, hij als preparateur in één seizoen 67 vergiftigde kerk uilen toegezonden kreeg en dat bos bouwers in midden Brabant een te kort aan muizen hebben geconsta teerd, met als gevolg te veel scha delijke rupsen voor het houtgewas (de muis is hier een natuurlijke vij and voor vele insecten). Het was eigenlijk één grote, al leraardigste excursie, waarop spr. zijn hoorders meenam. Lang stond hij ook stil bij aller lei vogels, zoals de kauwtjes, bui- zerden, zwarte spechten en nacht zwaluw, speciaal de aandacht ves tigend op de schutkleuren van veel jong gedierte. Ook hiervan gaf hij uit eigen waarnemingen vele voor beelden. De heer Bos noemde het ook een voorrecht voor ons allen buiten te leven, ver van het drukke asphalt. Hij eindigde met de be kende woorden, eerbied te hebben voor alles wat groeit en bloeit. Te Brouwershaven sprak de heer Bos de volgende dag voor de leden van de Vogelwacht aldaar. Burge meester van Leeuwen, die evenals alle toehoorders bekoord was door dp lezing, somde in zijn afscheids woorden enige kwaliteiten op van de spreker. Hij zag hem niet in de eerste plaats als jager, noch als bontkoopman of preparateur, doch als causeur en voordrachtskunste naar. Op beide avonden werden weer nieuwe leden ingeschreven, zodat de moeite van de Vogelwacht wel werd beloond. Voor ruim 150 kinderen van de beide scholen te Brouwershaven en de hoogste klassen van de school te Zonnemaire en de respektieve- lijke onderwijskrachten, hield de heer Bos verder zijn „excursie bin nenshuis". Ook voor de school jeugd werd de lezing een succes en te hopen is thans dat de ouders te Brouwershaven en Zonnemaire steeds meer het belang zullen gaan inzien van de vogel- en natuurbe scherming en hun kinderen de kans zullen geven jeugdlid te worden van de Vogelwacht. ^uuerkerk. Vrouwenvereniging op reis De vrouwenvereniging maakte, ondanks het gure weer, een gezel lige trip per toeringcar. Des mor gens om 6 uur werd gestart. De reis gold de „Keukenhof" te Lisse, waar de dames genoten van de lente-kleurenweelde. In Den Haag bezocht het gezelschap Madurodam en werd gewinkeld. Ongeveer 9 uur kwam het gezelschap weer be houden te Ouwerkerk aan. '^j^Bruinisse Filmprojeklie in verenigingsgebouw Mej. H. Tol, een Amerikaanse journaliste, wier voorouders Brui- nisser bloed in de aderen hadden, vertoeft reeds lange tijd in Europa, komt van tijd tot tijd in Bruinisse terug en maakt ook hier zowel als elders talrijke opnamen met haar camera. Een gedeelte van wat zij zoal heeft gezien, alsmede een aan tal opnamen uit het dorp zelf, met met de Nobelprijs? De nobelprijzen hebben hun naam te danken aan de Zweedse che micus Alfred B. Nobel, die van 1833-1896 leefde. In 1860 begon hij met de vervaardiging van ontplofbare stoffen, die hij ge bruikte voor het winnen van erts. Zeer teleurgesteld werd hij, toen bleek, dat zijn uitvinding moest dienen om in de oorlog mensen levens te vernietigen. In 1895 stichtte hij een fonds van ongeveer 20 miljoen gulden, waaruit telkenjare vijf prijzen van ca. f 100.000 worden uitge reikt aan hen, „die in het afge lopen jaar aan de mensheid het grootste nut hebben bewezen". Er is een nobelprijs op het gebied van de natuurkunde, der schei kunde, der geneeskunde of phy- siologie, der letterkunde (het beste werk dat zich door verhe ven idealen kenmerkt) en 'n no belprijs voor degene, die zich de grootste verdienste verwierf op het gebied van de verbroedering der volken en het tot stand ko men van de wereldvrede. De nobelprijzen werden voor de eerste maal uitgereikt in 1901. On middellijk in dat jaar kwam hier voor een Nederlander in aanmer king, nl. prof. J. H. van 't Hoff, die de nobelprijs voor de schei kunde ontving. In 1902 waren het weer twee Ne derlanders en wel de geleerden H. A. Lorentz en P. Zeeman, die de prijs voor de fysica samen moesten delen. Meermalen zijn daarna nog Neder landers in aanmerking gekomen, zoals v. d. Waals, natuurkunde (1910); Asser, vredesprijs (1911); Kamerlingh Onnes, natuurkunde (1913); Einthoven en Eykman, ge neeskunde (1924) en prof. Zer- nicke, natuurkunde (1953). De nobelprijs voor de vrede is o.a. gegeven aan de stichter van het Rode Kruis, Henri Dunant, de Oostenrijker A. H. Fried, de Amerikaanse president Wilson, de Poolreiziger Fridtjof Nansen, de staatslieden Chamberlain, Briand en Stresemann en niet te vergeten de alom bekende prof. Albert Schweitzer. Een nieuwe prijs wacht de vredestichter in het nabije oosten (Nadruk verboden). name de muzikale festiviteiten tot afsluiting van de adoptie-aktie met Gorssel, was in filmstroken gepro jecteerd te zien in het Verenigings gebouw te Bruinisse, ter vervan ging van de gebruikelijke Instuif. Het is altijd weer aardig zichzelf op een filmstrook terug te zien, zo dat voor een en ander ook goede belangstelling bestond. „Koekslag op de Dam" „De koekslag op de dam" te Amsterdam, die de Neder lands Hervormde predikant ds. W. J. Bruinsma zaterdag heeft geleverd ten behoeve van een geldinzameling voor de restauratie van zijn kerk in het Friese plaatsje Gaast- meer, is voor de ijverige pre dikant een volledige over winning geworden. Hij nam uit Gaastmeer op zijn tocht naar Amsterdam 12.900 voor een niet gering deel zelf ge bakken Friese kruidkoeken mee, bracht ze alle op de Dam aan de (Amsterdamse) man en kon daardoor aan het einde van de drukke zater dag 5000 toevoegen aan het reeds bijeengebrachte bedrag van f 25.000. De predikant hoopt thans nog vele bestel lingen via zijn postrekening nummer (vier koeken voor vijf gulden) te kunnen uit voeren om de voor de res tauratie van de kerk nog ontbrekende f 20.000 te ver krijgen. ^Sporfe-^ VOETBAL Selectiewedstrijd zaterdagvoetbal afdeling Zeeland K.N.V.B. Elftal A-Elftal B 3-3 Het A-elftal heeft zaterdagmid dag te Amemuiden tegen een 3 re serves tellend B-elftal dat eenvou diger doch effectvoller speelde ge noegen moeten nemen met een ge lijk spel. Met de rust leidde de B- ploeg met 1-3, het had de harde wind schuin in jje rug. Rechtsbin nen Haverhoek (MEVO) kogelde na 5 min. het eerste doelpunt langs doelman Bendegem (AZVV). Na 20 min. werd het 2-0 door een hoog vleugelschot van rechtsbuiten Haak (AZVV) uit een pass van Haver hoek (MEVO). De A-spelers ver kleinden daarop de achterstand, toen doelman Traas (Nieuwdorp) zich vergiste bij het uitlopen en de rechtsbinnen in het verlaten doel schoot (2-1). Een fraai doelpunt van middenvoor Verwey (Colijns- pl. Boys) bezorgde het B-elftal een 3-1 ruststand. Na de rust hield de B-verdediging lange tijd uitstekend stand, om even voor het einde, me de door een omwisseling van de A- voorhoede 2 maal te moeten capi tuleren. Na goed voorbereidend werk van Domissie (Nieuwdorp) scoorde middenvoor K. Poortvliet (Arnemuiden) 2 maal (3-3). De B- voorhoede kwam in deze helft en kele malen gevaarlijk voor doelman van Bendegem, die zich niet liet passeren. Deze wedstrijd werd georgani seerd in verband met het samen stellen van het Zeeuws zaterdag elftal, dat op 11 mei a.s. te Kapelle uit zal komen tegen het zaterdag elftal van de afd. Noord-Brabant. Junioren Burgh-Renesse 2-2 Tijdens deze wedstrijd bleek dat de jeugdige voetballers nog te wei nig technische gaven in hun mars hebben om de stormachtige wind volledig weerstand te kunnen bie den. Voor de rust had Renesse de wind in de rug. Reeds de le min. wist A. Westra Renesse de leiding te geven (1-0). Renesse had echter bepaald pech toen enige schoten op de paal en de lat belandden. Door Th. Matthijsse ging de rust in met een 2-0 voorsprong voor Re nesse. Na de rust was Burgh, ge steund door de wind sterker. Reeds spoedig kreeg Rijnberg een fraaie kans maar zijn schot ging hoog over. Aan de andere zijde huppel de een vleugelschot van Goossens Jagen en jachten en nooit even wachten De xoijzer regeert en de bel commandeert! Natuurlijk, tijd is goud. Maar... uw gezondheid niet soms? Denk daaraan - en denk dan aan melk. Ja, melk. Want melk is nu precies wat dit moderne tempo eist. In melk zit n.l. lecithine. En choline. Lecitbine en choline: ideale herbouw stoffen voor het zenuwstelsel, dat door spanning, haast en drukte zo sterk wordt aangetast. Daarom, èn om de eiwitten, kalk en vitaminenneem voldoende melk - tenminste driekwart kan per dag. Voor de beste bescherming in een nerveuze tijd! MET Melk MEER MANS Publikatie van het Nederlands Zuivelbureau - Telefoondistrict Breda vraagt om volgens het leerlingstelsel telecommunicatie te worden opgeleid tot monteur. Leeftijd 15 t/m 17 jaar. Vereistediploma L.T. S., afd. elektrotechniek, instrument maken of machinebankwerker Indienstneming geschiedt in de rang van vakman. Loon- en pensionkostenvergoeding volgens rijksregeling. Vergoeding reiskosten voor gezinsbezoek eenmaal in de 14 dagen. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van naam, voornamen, geboortedatum, opleiding, diploma's, huisadres en woonplaats binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan de directeur van het Telefoondistrict Breda, Oude Vest 4 te Breda. op de lat net achter. Uit een (be twistbaar) handsgeval bij v. d. Vaate scoorde Felius uit een straf schop onhoudbaar in (1-2). Tien mi nuten voor tijd maakte Burgh zelfs gelijk toen Westra binnen de be ruchte lijnen hands maakte en Fe lius de strafschop onfeilbaar be nutte (2-2). In de slotfase kreeg Re nesse nog de beste kansen op de overwinning toen Goossens tot twee maal toe de verdediging wist te doorbreken. Deze kansen gingen echter verloren toen deze speler uit zijn moeilijke positie zelf op het doel schoot en niet overspeelde aan een vrijstaande speler. Door dit kostbaar punt in de wacht te sle pen wisten de Renesse-junioren be slag te leggen op het kampioen schap. Hierdoor hebben thans alle elftallen waarmede Renesse in de kompetitie uitkomt beslag gelegd op de titel in hun afdeling. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR 39. Arams hand sluit zich in een ijzeren greep om de vuist, waarin Morghan zijn zwaard geklemd houdt, en met een kreet van pijn laat de oude tovenaar het wapen vallen. „Denk niet, dat je het deze keer van mij zult winnen, Aram", sist Morghan, zijn pijnlijke hand wrijvend. „Je mag dan sterk zijn door de jeugd, maar tegen mijn hersens kun je niet strijden, vriend. Op dit ogenblik reeds schieten mijn magische vuurmonden de wallen van Barranca tot puin!" Aram wil antwoorden, maar plotseling hoort hij achter zich een licht gerucht. Snel draait hij zich om en staat oog in oog met de poortwachter. Een ogenblik staat deze als versteend, als hij de doodgewaande ridder gewaar wordt. Maar daar trekt de poort wachter reeds zijn slagzwaard. Zwiepend schiet het staal door de lucht. Bliksemsnel werpt Aram zich op de knieën en terwijl het wapen rakelings over zijn hoofd flitst, tast hij naar het zwaard van Morghan, dat vlak voor hem op de grond ligt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6