Raadsel in Nijmegen Vestiging te Sirjansland is veel aantrekkelijker geworden AANTAL POLITIEKE LEIDERS VAN JORDANIË IN ARREST GESTELD Een ongezond ieven? ZIERIKZEESCHE ^TEUWSBODE dinsdag april mi No. isho Opening nieuw verenigingsgebouw Ook de kerk wordt nog gerestaureerd (Van onze redacteur) B(j gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe verenigings gebouw door de penningmeester van het Nationaal Rampenfonds, mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, heeft het hoofd der openbare lagere school, de heer A. Heule, speciale aandacht gevraagd voor Sirjansland, waar van het inwonertal de neiging heeft tot dalen. Tevoren had spr. namens een vijftal verenigingen, n.1. de Culturele vereniging, de Korfbalvereniging, de Oranjevereniging, het Rode Kruis en de IJsclub, dank gebracht aan het Nationaal Rampenfonds, de com missaris der koningin, de burgemeester en de gemeenteraad, voor hun steun bij de totstandkoming van het nieuwe gebouw. De heer Heule wees er op dat er in de loop van de jaren heel wat is veranderd op het dorp. Vroeger waren er twee café's, thans geen enkele meer. De school worstelt met het probleem van een terug lopend leerlingenaantal. Voor de ramp telde de bevolking 300 zielen, maar dit aantal is thans beneden deze „gevaarlijke grens" gedaald, zodat het ook voor de verschillende verenigingen moeite kost het hoofd boven water te houden. Vroeger waren er drie kruideniers op het dorp, thans maar een meer. Nu de grote Deltaplannen ten uitvoer zul len worden gelegd, wilde spr. de speciale aandacht vestigen op Sir jansland, dat best door meer men sen zou kunnen worden bewoond. Belangrijke verbeteringen immers zijn aangebracht. Er kwam een nieuwe bestrating en een nieuwe riolering, de school werd opge knapt, een sportterrein aangelegd, terwijl ook een verenigingsgebouw beschikbaar is. Door afsluiting van het Dijkwater zijn er belangrijke rekreatieve mogelijkheden geko men en de economische mogelijkhe den kunnen worden vergroot door het beoefenen van de tuinbouw en de bollenteelt. Een prettige bijzon derheid vond spr. de goede ver standhouding, die er onder de be volking heerst. Het was naar spr. Incidenten in Bulgarije Volgens in Parijs ontvangen be richten zouden zich vorige week in Bulgarije - in het gebied van Ko- ralowgrad - botsingen hebben voor gedaan tussen boeren en soldaten. Ook wordt bericht, dat er de laat ste tijd verscheidene personen uit Sofia zijn weggevoerd. Terechtstellingen in Hongarije Volgens het Hongaarse dagblad „Nepszabadsag" zijn Ferenc Polya en Joseph Bencik, die 25 maart jl. door de te Boedapest zetelende krijgsraad wegens onwettig wapen bezit ter dood veroordeeld werden terechtgesteld. Hun verzoek om gratie was door de Hongaarse pre sident afgewezen. Een derde ter dood veroordeelde, Eugene Bencsik, kreeg wel gratie. Het over hem gevelde doodvonnis is in vijftien jaar gevangenisstraf gewijzigd. Weer spionagegeval in Zweden Volgens 't Zweedse blad „Svens ka Morgon-bladet" is de 29-jarige assistent-secretaris van de Zweed se commissie voor atoomenergie, Damstedt, door de veiligheidspoli tie gearresteerd, verdacht van het verkopen van bepaalde Zweedse atoomgeheimen aan de Sowjet- Unie. De Zweedse openbare aanklager, Ryhninger, heeft later bevestigd dat Damstedt, „wegens militaire spionage" gearresteerd is. mening zo, dat hier minder haken en ogen voorkomen, dan elders wel het geval is. Met een „denk aan Sirjansland" en een driewerf hoera op het Ram penfonds, de Commissaris der Ko ningin en het gemeentebestuur, werd de toespraak van de heer Heule besloten. Burgemeester Laurense vond het een uitstekend idee dat de speciale aandacht eens op Sirjansland wordt gevestigd. Spr. meende dat vooreen al te grote ongerustheid overigens ook weer geen aanleiding is. De stem van de kerk Nadien sprak de plaatselijke hulpprediker, de heer Sijthoff, die namens kerkeraad en kerkvoogdij uitdrukking gaf aan zijn vreugde over de totstandkoming van het nieuwe gebouw. Hij herinnerde aan de destijds door ds. Aalbers onder nomen pogingen te komen tot op richting van een eigen kerkelijk ge bouw. Daar is toen niets van ge komen en het verdroot spr. niet dat thans een gebouw ten algemenen nutte is gebouwd. De eerste pogin gen mislukten trouwens, ook al werd nog wel een fonds je gevormd. Het nieuwe gebouw zal vooral ook dienstig zijn voor het comité be jaardenzorg en de vrouwenvereni ging. Spr. roerde daarna de zeer noodzakelijke restauratie aan van de Ned. Hervormde kerk, die er slecht voor staat. Het nieuwe ver enigingsgebouw zal het in de toe komst mogelijk maken, dat er dien sten kunnen worden gehouden, als met de kerkrestauratie eenmaal wordt begonnen. Spr. wees er op dat na grondige kerkrestauratie het dorp eerst keurig netjes zal kun nen worden genoemd. Namens de kerkvoogdij bood spr. daarop sym bolisch het reeds geplaatste harmo nium aan, ter completering van de inventaris. Tandartsen: niet wachten met behandeling Het hoofdbestuur van de Neder landse Maatschappij tot bevorde ring der Tandheelkunde heeft ken nis genomen van mededelingen via de radio en anderszins - zo zegt het in een telegram aan het A.N.P. - met de strekking dat de verzeker den wordt geraden om tot het uiterste te wachten met het inroe pen van tandheelkundige hulp. Het hoofdbestuur moet stelling ne men tegen deze mededelingen, om dat daaruit uit medische overwe gingen ernstige bedenkingen be staan. Wanneer, aldus het telegram, pijn optreedt dan is in vele geval len reeds onherstelbaar kwaad aan gericht. Het gegeven advies is vol ledig in strijd met elementaire op vattingen over gebitsverzorging en het zou een ernstige en onverant woorde achteruitgang met betrek king tot de tandheelkundige ver zorging van het Nederlandse volk betekenen wanneer het zou worden opgevolgd. De burgemeester deelde mede dat de perspektieven voor de kerkres tauratie - eveneens dank zij een toezegging van het Rampenfonds - gunstig zijn. De architect de heer Bodegraven bood namens zijn bureau een klok aan, gevolgd door de aannemer de heer Joh. Boogert, die eveneens een klok aanbood. Deze klok werd dankbaar geaccepteerd, waarop de heer Bodegraven de (toegezegde) klok verving, door een vlag. De middag werd besloten met de verdienstelijke opvoering van het toneelstuk: „De ooievaar vergist zich". In ieder geval heeft de ooie vaar, die de boreling „nieuw ver enigingsgebouw" ter plaatse bracht, zich niet vergist. kleintjes uit ket binnen i-GRAVENHAGE. De Unie „Een school met den Bijbel" zal 23 april te Utrecht onder presidium van prof. dr. K. Dijk uit Amsterdam in de 78e algemene vergadering bij eenkomen. De voorzitter zal een openingsrede houden getiteld: „Een klacht van het ouderhart". HASSELT. De 34-jarige Neder landse mijnwerker Hendrik Salden uit Grevenbicht, die in de kolen mijn van Eisden in België, het slachtoffer werd van een ongeval is aan zijn verwondingen overleden. APELDOORN. Op de Loenense- weg te Beekbergen nabij de Rau- wenhul is een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 70-jarige T. Schroeder uit Eerbeek werd gedood en diens echtgenote en 20-jarige dochter zwaar werden gewond. De chauffeur van de uit Eerbeek af komstige huurauto, die met het ge wonde meisje verloofd is, kwam er met enkele lichte verwondingen af. De auto, die vermoedelijk met grote snelheid heeft gereden, is uit de bocht gevlogen, ramde een lan taarnpaal en botste vervolgens te gen een boom. De slachtoffers zijn naar het Juliana ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. ROTTERDAM. Bij het bedrijfs klaar maken van een ballastleiding in een droogdok bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij is de 30-jarige bankwerker K. Verheij uit Poortugaal door een expansiestuk, dat met kracht uit de leiding werd geperst, getroffen. Met een schedel- basisfractuur werd de man naar het Havenziekenhuis overgebracht, en is daar korte tijd later overleden. AMSTERDAM. Op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam is de daar gebouwde tanker „Naess Commander" aan de eigenaar, de Nederlandse Norness Scheepvaart Maatschappij N.V. overgedragen. De „Naess Commander" meet 39 duizend ton, en het is voorlopig het grootste onder Nederlandse vlag varende tankschip. 's-GRAVENHAGE. De 75-jarige heer S. H. R. uit 's-Gravenhage is op de Laan van Meerdervoort al daar onder een tram van lijn 2 ge raakt en later in het ziekenhuis Westeinde overleden. De heer R. stak ter hoogte van de Pomonalaan de trambaan over zonder dat hij ge keken had in de richting waaruit een tram van lijn 2 naderde. De trambestuurder zag de heer R. en gaf belsignalen; de heer R. hoorde deze signalen, zag de tram naderen en was blijkbaar zo geschrokken dat hij bleef staan en werd over reden. Buiig - Jolige vogel - Ruggestootje Wijnherbergen - „Lustige kerk" en Zand Koning Hoessein grijpt in Mogelijk wordt het kabinet ontbonden De weerkoppenmakers xoaren in hun sas, want met een benijdens- waardige vlijt hebben ze allemaal de beroemde slagzin uit hun pen laten vloeien: „April doet wat hij wil" en dat klopte in de ergste buienperiode wonderwel. Ook in ander opzicht trouwens, want de lente wordt niet tegengehouden door een buiige aprilmaand. Een jolig winterkoninkje aan de Burgh- seweg te Haamstede bewees het, die blijkbaar het traditionele stru weel een beetje vervelend begon te vinden en daarom een nestje heeft gemaakt onder het zadel van een toevallig geparkeerde fiets. En heus mensen, die fiets wordt nu voorlopig niet gebruikt. Het „duim pje" mag daar rustig broeden on der het zadeldak, want het zaad van de Vogelwacht draagt natuur lijk vruchten. Het vogeltje is de hele dag druk in de weer om het grote festijn voor te bereiden, maar dat kan (nog) niet gezegd worden van alle Zierikzeese buurtvereni gingen, die best een stootje in de rug kunnen velen. Het Koningin nefeest staat straks weer voor de deur en men behoeft alleen maar het ontroerende verhaal te lezen van de Hongaarse studente llona Toth om te beseffen, dat een eigen nationale feestdag in Nederland niet onopgemerkt voorbij mag gaan en zeker niet gaan zal, ook niet op Schouwen-Duiveland, waar Drei- schor het eerst met een tip-top' feestprogramma uit de bus kwam. Misschien wordt het daar wel zo gezellig als heel vroeger te Wes- tenschouwe(n), waar - toen het in zijn bloei was - niet minder dan acht en twintig Rijnse wijnherber gen tegelijk geweest zijn. Laat Eilandman er voor het krimpen acht mogen afdoen, dan betekent het nog altijd dat men daar in een twintig wijnkneipen zich aan het edel vocht tegoed kon doen na wat rond te hebben gewandeld in de „lustige plantagiën" rond Haam stede, die er toen ook al waren. Want het is daar wat geweest in Westenschouwen. Vanuit die plaats vertrokken de koopvaardijschepen naar oost en west en vele „haring buizen" vertrokken vandaar. In 1438 werd de vaart tot in Spanje en Portugal uitgebreid. In de 15e eeuw werd daar voor het eerst in Zeeland begonnen met het timme ren van hoeks- of visboten. Voor heen werden pinken en zg. slobber- scheepjes gebruikt, naar Eilandman in een oud foliant heeft ontdekt. Er stond - en dat wil hij er nog wel even bijvertellen - een „lustige kerk" en de plaats had een dreef van bomen aan beide zijden van de Kerkstraat, met veel schone hul zen en kelders, zo zelf dat de his torieschrijver concludeert „dan of het een stad geweest ware". Tegen het einde van de 15e eeuw is het toen allemaal misgegaan, omdat de haven ging verzanden en kerk en huizen werden tenslotte tot een puinhoop. En wat die Rijnse wijn- herbergen betreft? Nee, die zijn er ook niet rheer, maar er is nog wel wat anders in dit genre en dat her innert toch nog weer aan de oude door het zand vergane glorie. Ingezonden mededeling Om Jat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige „Margriet", is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! In Jordanië is een „ernstige" toe stand ontstaan, doordat koning Hoessein de stafchef van het leger, generaal Ali Aboe Noewar, heeft ontslagen en een aantal politieke leiders heeft laten arresteren, zo heeft het door de Egyptische rege ring gesteunde persbureau voor het Midden-Oosten gemeld. In een bericht uit de Syrische hoofdstad Damascus zei het bureau, dat de vorst ook Me aanhouding van generaal Noewar had gelast, maar het was niet duidelijk of de generaal zich in arrest bevond. Koning Hoessein zou generaal Ali El Hij ara als opvolger van Noewar hebben aangewezen. Volgens het genoemde persbu reau zijn er zaterdag bij botsingen in het kamp Zirka twee personen gedood en enkele gewond. Generaal Aboe Noewar, de ont slagen opperbevelhebber van het Jordaanse leger, zou volgens be richten uit Damascus naar Syrië zijn gevlucht, waar hij politiek asyl zou krijgen. De leiders der pro-Egyptische en pro-Russische partijen in Jordanië zouden gearresteerd zijn. Onder hen zouden zich de afgetreden pre mier Naboelsi, leider van de na tionale socialisten, en de minister van Buitenlandse Zaken in zijn re gering, Rimawi, die leider van de ,A1 Baath" is, bevinden. Men acht het mogelijk, dat de koning het parlement, waarin de linkse partijen de meerderheid be zitten, zal ontbinden en de grond wet opschorten. De Britse eerste minister, Mac- Millan, heeft gistermorgen een bij zondere vergadering van het kabi net belegd. Uit gewoonlijk welin gelichte bron is vernomen, dat het doel hiervan was de kritieke ont wikkeling in Jordanië te bespre- ken, waar Engeland nog steeds enige troepen heeft. Engeland be gon zijn troepen uit Jordanië terug te trekken nadat de vorige maand, op verzoek van Jordanië, het Brits- Jordaanse vriendschapsverdrag be ëindigd was. Kerknieuws Chr. Ger. Kerk Zierikzee Ds. H. Hoogendoorn 75 jaar Onze oud-stadgenoot ds. H. Hoo gendoorn te Apeldoorn, emeritus predikant van de Christelijk Gere formeerde Kerken in Nederland hoopt Paasmaandag (22 april) zijn vijfenzeventigste verjaardag te vie ren. - Ds. Hoogendoorn werd op 22 april 1882 te Dubbeldam bij Dordrecht geboren en liet zich in 1906 op 24-jarige leeftijd inschrij ven als student aan de theologische school van de Christelijk Gerefor meerde Kerken welke in die dagen nog te Rijswijk in Zuid-Holland was gevestigd. Nadat kand. Hoo- gendoorn in 1914 was beroepbaar gesteld in de Christelijk Gerefor meerde Kerken in Nederland werd hij in datzelfde jaar 1914 te Zaan-r dam in het ambt bevestigd. Daarna diende de jubilaris verder nog de Christelijk Gereformeerde Kerken van Lisse (1917-1921), Vlaardingen (1921-1924), Bunschoten (1924-1929), Zierikzee (1929-1947) en tenslotte nog ruim vier jaar die van Steen- wijk, waar hem met ingang van 1 februari 1952 op bijna zeventigja rige leeftijd emeritaat werd ver leend. Ds. Hoogendoorn vestigde zich toen metterwoon te Apeldoorn en heeft tot oktober van het vorige jaar nog vrij regelmatig preekbeur ten vervuld. Toen in de öoiTogsja ren de bevolking van Zierikzee moest evacueren diende ds. Hoo gendoorn zeventien maanden de Christelijk Gereformeerde Kerk van Amsterdam-oost. Tijdens zijn achtendertig jarige ambtsbediening heeft ds. Hoogendoorn vele be stuursfuncties en deputaatschappen vervuld. Hij genoot steeds een uit stekende gezondheid. Ned. Herv. Kerk - Ouwcrkerk Op een gehouden bijeenkomst van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente is besloten, om, zoals tot dusver eveneens het geval was, aan de lidmaten het recht te geven, het college van ouderlingen en diakenen te verkie zen. De nieuwe Kerkorde heeft na melijk nog twee andere mogelijk heden, om in vakatures te voor zien, geschapen. Gedurende het verdere verloop van deze bijeen komst heeft ds. Franke bijbelse ta ferelen geprojekteerd, die handel den over het lijden en sterven van Christus, zoals de grote meesters van de schilderkunst dit hebben uitgebeeld. Ingezonden mededeling Velen lelden een ongezond, onnatuurlijk ieven. Gevolgenslappe werking der orga nen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug I Verkrijgbaar bij apotheker of drogist a f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. .:~X*X"X"XKMX^"X,X"X~X"X"XK*X^XKMX"X«X~X»X~XKK«XK^X'»XMX*X*X,X*X"X«X*X*X~X»X*- FEUILLETON door G. PLANTEMA Op de vuile grond waren de af drukken van schoenen duidelijk te zien. Het leek wel, of door de kel der van de trap naar de wand een smal pad liep, gevormd door schoenafdrukken, waarvan de pun ten naar beide kanten wezen. Vlak bij de muur waren zij nog te zien. De inspekteur en de rechercheur bestudeerden de muur met argus ogen. Zij speurden naar afdrukken van handen, die onmiddellyk op de groezelige oppervlakte zichtbaar zouden moeten zijn. Er was een plekje, dat vettig glom. Broekman zette daar zijn duim op en begon te duwen. Merkwaardig was het resultaat. Het glimmende plekje gaf een tikje mee en vlak er naast sprong met een klik een stukje muur naar binnen. Daar vertoonde zich heel duidelijk een sleutelgat. De rechercheur haalde dadelijk een loper tevoorschijn en probeerde die. Even bleef het zonder resultaat, maar toen hij wat wrikte, pakte de loper ineens en met een lichte tik sprong een slot open, terwijl met een een gedeelte muur wat naar achteren ging. Zij bemerkten, dat een deur open was gegaan en in spekteur Broekman bedacht zich geen sekonde. Zij kwamen in een duistere ruim te, waar de zaklantaarns goede diensten konden bewijzen. Het was een kil vertrekje met grauwe mu ren en geen spoor van een voor werp. Maar in de achterwand was een houten deur. Inspekteur Broek man legde zijn hand op de klink en drukte die neer. De deur ging open en hij- ging, gevolgd door de beide anderen, een gang binnen. In de andere wand van die gang zagen zij een drietal nieuwe deuren. ,Kijk eens aan, dat is een kom- plete ondergrondse behuizing", merkte de Nijmeegse inspekteur op. „Dat is allemaal uitgegraven onder het Stevenskerkhof. En daarvan hebben wij nooit iets geweten!" Zij stonden even naar de drie deuren te kijken. Het was hier doodstil, maar plotseling schrokken zij van een vreemd geluid. Het was, of in een van de kamers, die zich achter de deuren moesten bevinden, een mens een diepe zucht had ge slaakt! „Brink, jij blijft hier op post, zo dat er niemand door deze deur kan verdwijnen", beval inspekteur Broekman op gedempte toon. De rechercheur knikte en trok een revolver uit zijn jaszak. Ernst Verhagen had in de gang nog eens rondgekeken en nu zag hij een lichtschakelaar. Hij stapte er op af, draaide het knopje om en meteen straalde van het plafond een helder licht uit drie sterke lampen. Zij ontdekten nu, dat de gang niet ver waarloosd was als de kelder. De wanden waren bekleed met hout, dat keurig in de verf zat. De vloer was bedekt met linoleum en het plafond bestond uit bruin geschil derde gladde steen. De drie deuren droegen letters. Recht voor hen stond op de deur een grote witte S, links een witte C en rechts een witte P. Inspekteur Broekman stapte naar de deur recht vooruit en opende haar. Vol verbazing keek hij. De kamer, die met S werd aan geduid, was een soort pijpenla. Maar die pijpenla was schitterend gemeubileerd. De vloer werd be dekt door een kostbaar tapijt. In het voorste deel van de kamer stond een vierkante tafel met vier stoelen, terwijl meer naar achteren rond een schouw enige luxueuze leunstoelen prijkten. Bovendien stonden tegen de zijmuren aan weerskanten twee sofa's, waarop zware oosterse tapijten lagen. De kamer werd verlicht door twee kronen, een boven de tafel en één meer naar achteren. Aan de wanden hingen een paar mooie schilderstukken, terwijl de achterwand werd ingenomen door een goedgevulde boekenkast. „Wel, heb ik ooit! Hier is het wel uit. te houden, als de grond je te warm onder je voeten wordt!" riep de inspekteur. Van een bewoner was niets te ontdekken, Een asbak bevatte de restanten van een paar sigaretten, die echter al een tijd tevoren moes ten zijn opgerookt. „Dan gaan we eens verder kij ken", besloot Broekman. Zij gingen naar de deur, waarop een C stond. „Het zou me weinig verbazen, als we hier een keuken vinden", merkte Verhagen op. „Waarom denkt u dat?" vroeg inspekteur Broekman. „Ik denk, dat C niets anders be tekent dan cuisine, zoals de S voor salon staal", antwoordde de advo- kaat, misschien is dit verblijf oor spronkelijk voor een Fransman in gericht". Hij had gelijk. De C-deur gaf toe gang tot een kleine, maar kraak zindelijke keuken, die, voorzover de mannen konden oordelen, vrijwel volledig was ingericht. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5