DE ZIERIKZEESCHE COURANT WÊsm DINSDAG 16 APRIL 1957 No. 18140 113e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN. EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797,1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur (el. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. N.A.V.O.-strijdkrachten krijgen geleide projectielen Zij blijven onder Amerikaans beheer De Verenigde Staten zullen nog dit jaar de NAVO-str(jdkrachtcn met gelelde projectielen van de typen Honest John. Matador (voor gronddoelen) en Nike (voor lucht doelen) uitrusten, aldus een me dedeling van de NAVO-raad te Parjjs. Dit geschiedt als een onderdeel van het Amerikaanse wederzijdse hulpprogramma voor NAVO-lan- den, en is louter bedoeld om een aanvaller af te schrikken of af te slaan. Hoge ambtenaren van het Ame rikaanse ministerie van defensie verklaarden dat de Canadese strijdkrachten in Europa niet met deze geleide projectielen, die de VS aan de NAVO verstrekken, zullen worden uitgerust omdat een daarvoor noodzakelijke tweezijdige overeenkomst niet bestaat. Volgens Twee ongevallen inet dodelijke afloop Bij Geldermalsen zijn gisteravond twee ongevallen met dodelijke af loop gebeurd. De 26-jarige land bouwer J, van Haaften uit Neer rijnen kwam op zijn bromfiets met een paaltje langs de weg in aanra king, sloeg over de kop en bleef zwaar gewond liggen. Hij overleed in het ziekenhuis. De elfjarige M. van Galen, die een kerkdienst te Geldermalsen had bijgewoond en per fiets in gezel schap van een vriendje huiswaarts keerde naar zijn woonplaats Wad- denoyen, werd op de Tielerweg, die geen rijwielpad heeft, door een der elkaar tegemoetkomende auto's in het gedempte licht niet opgemerkt. Hij werd overreden en op slag ge dood. andere zegslieden zouden atoom ladingen voor deze raketten in de nabijheid van de lanceerplaatsen worden opgeslagen. Maar ingevolge de Brits-Ameri kaanse overeenkomsten zou Ame rikaans personeel er de controle over houden. In geval van oorlog zou president Eisenhower de macht hebben deze atoomladingen ter stond aan bondgenoten te doen verstrekken. De secretaris-generaal yau „The British Legion", die op het ogen blik met een vijftigtal bloedver wanten van in Nederland gesneu velde Britse militairen in Nijmegen is, heeft daar verklaard dat in En geland plannen in voorbereiding zijn om ook Nederlandse pelgrima ges naar Engeland te organiseren, ten behoeve van nagelaten betrek kingen van Nederlanders, die in de oorlog in Engeland zijn omgeko men. Tragisch ongeval te Woerden: Jongen schoot vriend met buks dood Een uitermate tragisch ongeval heeft maandagmiddag om vier uur het leven gekost aan de 16-jarige h.b.s.-er M. H. van der Elzen uit Woerden. De knaap was op bezoek bij zijn schoolvriend de 17-jarige T. van der Wind te Rietveld bij Woerden. Samen hadden zij op de boerderij van de familie van de Wind zitten studeren en tegen vier uur gingen zij een poosje naar bui ten om zich wat te vermaken. In de schuur hing een buks, die door de veehouders in deze streek ge bruikt wordt om op schadelijk ge vogelte en dergelijke te schieten. Geen moment er op bedacht dat de buks geladen kon zijn, haalde T. van der W. de buks van de spijker en trok aan de trekker. Tot zijn grote ontsteltenis ging het vuurwa pen af en zijn schoolkameraad werd in de hartstreek getroffen. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis te Woerden overgebracht, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overle den. Ferm antwoord op bedreiging Noorwegen zegt dat de defensie aan eigen regering dient overgelaten Premier Einar Gerhardsen van Noorwegen heeft Boelganin geant woord in een brief, die maandag in Oslo is gepubliceerd. Zoals be kend heeft Boelganin Noorwegen op 19 maart gewaarschuwd voor het gevaar, dat de NAVO-bases in Noorwegen en de Amerikaanse politiek t.ov. de NAVO-landen met zich mee brengt In zijn antwoord zegt Gerhard sen, dat het, zo lang er geen inter nationale ontwapeningsovereen- Sowjet-Unie zou inderdaad beperkt ontwapenings- accoord trillen Amerika vernietigd geen kernwapens In Amerikaanse kringen te Londen die betrekkingen onder houden met de subcommissie, was men maandagavond van oordeel, dat de Sowjet-Unie ernstig streeft naar een beperkt akkoord over ontwapening, zowel wat kern- als conventionele wapens betreft. De Russische vertegenwoordiger in de subcommissie, Zorin, heeft nog geen commentaar gegeven op nieuwe Amerikaanse voorstellen. Maar, zo werd in de Amerikaanse kringen gezegd, Zorin heeft maan dag ter zake dienende vragen ge steld. Hij vroeg ondermeer hoe de aanwezige voorraad militair kern materiaal ter beschikking zal moe ten worden gesteld voor vreedzame doeleinden en of het Amerikaanse plan voorziet in de vernietiging van bestaande voorraden. Stassen, de Amerikaanse ver tegenwoordiger, antwoordde, dat zijn regering niet van plan is de bestaande voorraad kernwapens te vernietigen. Gewapende gevechtstroepen van de fabrieken, gekleed in blauwe overall met rode band om de arm, en modern bewapend, zijn zaterdag in oost- Berlijn tijdens een oefening in actie gekomen tegen een „opstand" van verzetsstrijdersZij toerden bij de oefening geholpen door de ver eniging voor sport en techniek, een para-militaire organisatie, en de politie. Er werd gebruik gemaakt van pantserwagens, vrachtauto's en motoren. De westelijke mogendheden hebben bij de Sowjet-autoriteiten al vaak geprotesteerd tegen het bestaan van deze gewapende fabrieks- eenheden, dat zij een schending van de viermogendhedenovereenkomst achten. - De beide foto's geven een beeld van de oefening, welke be klemmend echt leek. komst met afdoende controle op de naleving hiervan is gesloten, aan elke individuele regering over gelaten moet worden de defensie van haar land te verzekeren op de wijze die zij het beste acht. Gerhardsen legde er de nadruk op dat er geen sprake van is, dat Noorwegen tegen zijn wil gedwon gen wordt bommenwerpers, oor logschepen of atoomwapens van vreemde mogendheden op zijn* ge bied te stationeren. Hij verklaarde dat het een grondprincipe van de NAVO Is, dat elk lid van de ver dragsorganisatie zijn recht tot zelfbeschikking houdt. De Noorse premier herhaalde de eerder aan Moskou gegeven verzekering, dat Noorwegen nooit zal deelnemen aan een aggressieve politiek en regelingen voor ontwapening toe juicht. Inzake Boelganin's opmerking, dat de Hongaarse opstand een „Fascistische" geweest is, legde Gerhardsen er de nadruk op dat de Noorse regering de gebeurte nissen, die in Hongarije hebben plaats gevonden, ziet als „de op stand van een volk voor zijn vrij heid en onafhankelijkheid". Voorts maakte hij gewag van het door Noorwegen, Canada en Japan ge dane voorstel om atoomproeven van te voren te registreren en gaf hij uiting aan zijn hoop, dat de Sowjet-Unie deel zal nemen aan de bespreking van dit voorstel. Chroesjtsjef over de Rus- sisch-Zuid-Slavische be trekkingen De secretaris van de Sowjet-Rus- sische communistische partij, Ni- kita Chroestjtsjef heeft maandag op een receptie op de Albanese am bassade verklaard, dat de Sowjet- Unie haar betrekking met Zuid- Slavië, die „bedorven" zijn, moet verbeteren. „Wij verwachten niet onmiddellijk volledige ideologische eenheid. Er zal voortdurende in spanning nodig zijn, maar ik ben optimist. Onze misverstanden zijn begrijpelijk". Hij zei, dat de gebeurtenissen in Hongarije nogal „scherp" van ka rakter zijn geweest, „zoals Hon gaarse paprika". Een Albanese delegatie brengt thans een bezoek aan de Sowjet- Unie. Premier Boelganin en andere Sowjet-leiders waren aanwezig op de receptie, evenals de Albanese premier, Shehu, en de secretaris van de Albanese communistische partij, Enver Hoxha. Volgens deze laatste weet het Albanese volk, dat het in de Sowjet-Unie een „grotere broer" heeft, door wie het nooit in de steek zal worden gelaten. h Zondagmorgen is de 48-jarige landbouwer van de Riet uit Etten in een brede sloot verdronken. De heer van de R. ging naar zijn vee in de Ettense beemden, moest om bij zijn vee te komen een smalle vlonder over en maakte daarbij een misstap. De heer van de R. die niet zwemmen kon is daarbij in de twee meter diepe sloot verdronken. Het slachtoffer was gehuwd. In de strijd om het wereldkampioenschap schaken, welke Botwinnik en Smislof op het ogenblik in het naar Tsjaikofski genoemde concertge bouw te Moskou strijden, heeft laatstgenoemde schaakmeester nu de leiding met 9*/> punt. Botwinnik heeft 7Va punt. - De foto laat zien hoe Moskouse schaakenthousiasten bij de ingang van het concertgebouw met behulp van zak-schaakborden de strijd van zet tot zet volgen. De westelijke verdediging Atlantische Oceaan even belangrijk als het Europese front De Amerikaanse admiraal J. Wright, opperbevelhebber van de NAVO-vloot in de Atlantische Oceaan, heeft maandag te Parijs tegenover verslaggevers verklaard dat verdediging van de Atlanti sche Oceaan even belangrijk is als verdediging van het Europese front. „Als we de macht over Europa zouden verliezen, zouden we de Atlantische Oceaan niet meer be heersen en omgekeerd, en de ver dediging van Noord-Amerika zou aanzienlijk moeilijker worden. We moeten in oorlogstijd de verbin ding over zee tussen Europa en Amerika open houden," aldus de admiraal. Aangaande een eventuele drei ging van de Sowjet-onderzeevloot die zes maal zo groot zou zijn als De dienstplicht in Frankrijk De Franse minister-president Mollet, heeft maandagavond in een radiotoespraak gezegd, dat de regering heeft besloten, dat dienst plichtigen van 1 juli aanstaande af niet langer dan twee jaar onder de wapenen zullen blijven. De nor male diensttijd blijft anderhalf jaar. Nederlandse zieken auto's voor Hongarije In het afgelopen weekeinde heeft onze landgenoot H. Haarlemmer van het Nederlandsche Roode Kruis in de Hongaars-Oostenrijkse grens plaats Hegyeshalom aan vertegen woordigers van het Hongaarse Ro de Kruis vijf ziekenauto's overge dragen. Het zijn vijf gebruikte auto's die met het eerste konvooi van het Nederlandsche Roode Kruis naar Hongarije zijn gegaan. Tjjdcns bezoek aan zieke vader: Gedetineerde nam de benen Uit het ziekenhuis te Venlo is de 19-jarige gedetineerde F. Kraus ontsnapt, die tot zijn 21ste jaar een straf in het tuchthuis in Haarlem moest uitzitten. K. was onder toe zicht van 2 bewakers naar Venlo overgebracht, om er zijn 81-jarige vader te bezoeken die in het zie kenhuis is opgenomen. Hij had zijn erewoord gegeven geen pogingen tot ontsnapping te zullen doen. Tij dens het bezoek verzocht hij tot tweemaal toe van het tollet gebruik te mogen maken, hetgeen beide malen werd toegestaan. Toen K. nog voor de derde maal toestem ming vroeg werd ook deze gegeven. Hij heeft toen het toilet aan de bin nenzijde gesloten, en is door een raampje ontvlucht. Terstond werd de politie gealarmeerd, doch on danks ijverige naspeuringen heeft men tot dusverre geen spoor kun nen vinden. Hitiers duikbootwapen, zei Wright dat de dreiging van die kant in derdaad groter is dan in 1939, maar dat men thans beschikt over grotere en beter ontwikkelde strijdmddelen tegen onderzeeërs en dat bovendien de mogelijkheid bestaat de bases met atoomwapens te bestoken. Uit de omgeving van het pa leis wordt vernomen, dat dr. Hoes sein Khalidi, gewezen minister van buitenlandse zaken, een kabinet heeft gevormd. Volgens deze bron maakt oud-premier Soelelman Na- boelskl er deel van uit. Het kabi net zou z(jn gevormd uit een con ferentie ten paleize. Bondsdagen gerefor meerde jeugdorganisatie De bond voor gereformeerde jeugdorganisatie houdt op 26 en 27 april de bondsdagen in „Musis Sacrum" te Arnhem. Op vrijdag 26 april wordt de huishoudelijke ver gadering gehouden en op zaterdag 27 april de bondsvergadering. Tijdens de huishoudelijke ver gadering zullen drie nieuwe be stuursleden worden gekozen. Voor de vacature van dr. J. L. P. Brants te Emmen, die herkiesbaar is, is tevens kandidaat gesteld de heer J. A. van Ruler te Zeist. Voor de vacature F. Diepersloot zijn kan didaat gesteld mej. M. van Doorn, 's-Gravenhage en mej. W. Wind- horst te Hazerswoude. Voor de vacature Jac. Hoogendam: de he ren C. de Niet, 's-Gravenhage en dr. R. Reinsma, 's-Gravenhage. Uit het jaarverslag over 1956 blijkt, dat het aantal clubleden in totaal met 386 is toegenomen, n.l. van 35.405 tot 35.791. Het aantal leiders en leidsters is in het jaar verslag met 39 vermeerderd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Koppigheid is de energie der dommen. De Rode Kruis-collecte Eind mei-begin juni, wordt weer in heel Nederland de jaarlijkse in zameling gehouden voor het Rode Kruis-werk. MEDEDELING Op Goede Vrijdag zal de i Zierikzcesche Nieuwsbode op i normale wijze worden uitge- geven. DE DIRECTIE rilt? De gemeentepolitie heeft on der haar beheer een tweetal brom fietsen, die door de rechtmatige eigenaars aan het bureau kunnen worden afgehaald. Het gemeentebestuur van Zie rikzee maakt bekend, dat de ge meentereiniging niet op vrijdag 19 en zaterdag 20 april het huisvuil ophaalt, maar op donderdag 18 en vrijdag 19 april. J!oordvjc-lh Diploma-uitreiking herbond v. Veilig Verkeer Vorige week vond in café-Lokker -v. d. Zande alhier de filmavond en uitreiking der diploma's van het Verbond voor Veilig Verkeer plaats. Hieraan werd medewerking ver leend door het muziekgezelschap van Renesse „Luctor et Emergo". In zijn openingswoord verwelkom de de voorzitter der afd. Renesse en omstreken van de Bond in het bijzonder de heer de Boer en de heer Bending van de Caltex-maat- schappij. Verder schetste spr. het doel van de bond en wekte op om lid der afd. te worden. Zeer toe passelijk vertolkte hierna de mu ziek de „Kijk-Uit-mars". Vervol gens sprak de heer Bending die vertelde over de Bond en zijn Maat schappij. Nadat enkele films waren vertoond werden na de pauze de diploma's uitgereikt alsmede de In signes aan de geslaagde cursisten. De heer A. J. Vasseur vertegen woordigt thans Noordwelle in het afdelingsbestuur. Door de heer A. P. Akkerdaas werd een eigen ge maakt gedicht voorgedragen waarin dank tot uiting kwam aan de cur susleider de heer Lindhout van de rijkspolitie. Vertoond werd verder de zeer mooie kleurenfilm „Land beneden de zeespiegel". Hierna sprak de voorzitter enkele woorden tot besluit en speelde de muziek enkele afscheidsnummers. lÓuwerkerk Ter gemeentesecretarie is neergelegd een voorstel tot wijzi ging of aanvulling van het Alge meen Reglement voor de Polders en Waterschappen in Zeeland. Be zwaren tegen dit voorstel kunnen worden ingediend tot 24 dezer. Besluit Provinciale Staten Schouwen-Duiveland krijgt een allesomvattend waterschap Indeling In acht districten In de voortgezette buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland is gisteren met alge mene stemmen aanvaard een voor stel van Gedeputeerde Staten om alle 80 a 90 polders en water schappen op Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Beveland samen te voegen in drie grote waterschap pen, een voor elk dezer eilanden. Hiermee wordt beoogd dit mede naar aanleiding van de waters nood van 1953, grote waterschap pen te vormen, die alle nodige maatregelen kunnen nemen om zo mogelijk herhaling van een derge lijke ramp te voorkomen. De ze tels dezer waterschappen zullen gevestigd zijn in Zierikzee, St. Maartensdijk en Kortgene. Op Schouwen-Duiveland zullen acht, op Tholen zeven en op Noord-Be veland vier districten worden ge vormd, om door districtsvergade ringen het meeleven der ingelan den te bewaren. Uit de staten werd van alle zijden hulde gebracht aan G. S. voor het grote werk dat hiermee is tot stand gebracht. Meegedeeld werd nog, dat de con centratie van polders en water schappen op Zuid-Beveland in de komende winterzitting aan de orde zal komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1