DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 15 APRIL 1957 No. 18139 113e jaargang ZIER1KZEESCHEMNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN ÓPGENOMEN mz-tea* - - REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uilgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. NORSTAD NOEMT RUSSISCHE WAAR SCHUWINGEN „ONZINNIGE BEDREIGINGEN" Gevaar voor raketten niet wezenlijk De opperbevelhebber van de NAVO-strUdkrachten in Europa, generaal Lauris Norstad, heeft vrijdag op een persconferentie in z(Jn hoofdkwartier de Russische waarschuwingen aan het adres van enige NAVO-landen. naar aanlei ding van de mogelijkheid van de vestiging van atoombases in deze staten, „onzinnige bedreigingen" genoemd. Hij zei, dat het voor hem een grote geruststelling was, dat de be trokken landen deze dreigementen met kracht hadden afgewezen. Ook was hij van mening, dat dergelijke acties van de Russen steeds geleid hebben tot een versterking van de Navo-landen. De generaal verklaarde desge vraagd, dat de Navo-strijdkrachten die „nieuwe" wapens nodig hebben, deze moeten ontvangen. Het me rendeel van deze wapens kan zo wel een atoomlading als een lading van het conventionele soort af schieten. Norstad was niet van oordeel, dat de besnoeiing van de Britse defen sie een „kettingreactie" in andere Navo-landen zal veroorzaken. Vol gens hem zal het niet mogelijk zijn, als gevolg van het overgaan op nieuwe wapens het aantal militai ren drastisch te beperken. Dit zou z.i. zelfs in 1965 nog gelden. Op de vraag, of met het oog op de Russische waarschuwingen het plan of de wens bestaat om in an dere Navo-landen dan Engeland bases aan te leggen voor raketten met een reikwijdte van 2.500 km., antwoordde de opperbevelhebber, Boodschap van ter dood veroordeelde Ilonah Toth: „Bidt voor my" Enige maanden vóór het dood vonnis werd uitgesproken tegen de 25-jarige Hongaarse medische stu dente Ilonah Toth te Boedapest, is zij er in geslaagd een boodschap uit de gevangenis te laten smokke len die bij haar moeder terecht is gekomen en die ook werd gelezen door een vriendin van haar, die thans verblijft in een van de Ne derlandse woonoorden, waarin de Hongaarse vluchtelingen zijn opge nomen. De boodschap luidde alsvolgt: „El ke dag word ik door AVO-mannen (communistische politie in Honga rije) en Russen erg ruw behandeld. Men tracht mij op deze manier tot een bekentenis te dwingen met be trekking tot de moord, die in het ziekenhuis zou zijn gepleegd op een AVO-man. God weet, dat ik on schuldig ben. Ik vraag vrienden en bekenden voor mij te bidden. Ik heb weinig hoop hier levend uit te ko men". Deze woorden waren met de na gel in een stuk toiletpapier gekrast. Ilonah Toth, aldus haar vriendin, die samen met haar in het zieken huis St. Dominus te Boedapest ge werkt heeft, was een zeer begaafde studente. Zij was anti-communis tisch. dat de Navo in Europa op het ogen blik niet „wemelt" van dergelijke wapens. Hij meende, dat de Russen ook geen overvloed hiervan heb ben. Daarom geloofde hij niet, dat enig Navo-land onmiddellijk door dergelijke raketten wordt bedreigd. Zeven en vijftig duizend Hongaren sneuvelden Generaal Ferenc Parkas de Kis- barnak, een Hongaars leider, heeft in Taipeh (Formosa) verklaard, dat eind vorig jaar ook Bulgarije en Roemenië in opstand zouden zijn gekomen, als het westen Hongarije enige hulp had gegeven. Volgens Farkas zijn thans 57.000 Hongaren gesneuveld bij gevechten tegen de Russen, terwijl 100.000 Hongaren naar Siberië verbannen werden en 200 000 Hongaren naar het westen zijn gevlucht. 17 jaar in zwijnenstal Zeventien jaar heeft de Por tugees Ramiro Saraiva ge dwongen in een zwijnenstal doorgebracht, voordat de po litie achter dit schandelijke feit kwam en de ongelukkige bevrijdde. Saraiva, die het spreken verleerd had, is naar een ziekenhuis overgebracht. Dit voorval heeft zich afge speeld te Corga, in de pro vincie Beira Alta. Het schijnt dat Ramiro door zijn broeder Manuel in de zwijnenstal op gesloten werd. Ramiro had verschillende bezittingen in de Verenigde Staten en Ma nuel besloot te pogen deze in handen te krijgen. Te dien einde maakte hij bekend, dat zijn broeder overleden was, doch in werkelijkheid sloot hij hem in de zwijnenstal op. De politie stelt thans een on derzoek in naar de volledige toedracht. Nieuwe drank uit melk Sedert enige weken draaien in de geheel verbouwde zuivelfabriek aan de Oppers te Wolvega de Ame rikaanse bottelmachines, waarmee per uur 12 000 flesjes worden ge vuld met een nieuwe koolzuurhou dende en alcoholvrije natuurdrank. Dat zullen er, wanneer de fabriek op volle toeren draait, 18.000 per uur kunnen worden. In het gebouw waar voorheen een particuliere on derneming haar zuivelprodukten maakte, is nu door de coöperatieve condensfabriek „Friesland" de pro- duktie ter hand genomen van een voor ons land nieuwe drank, die een heldere goudgele tint heeft en bereid wordt uit melk, waaraan bij de kaasbereiding de vet- en case- inebestanddelen zijn onttrokken, maar welke nog de waardevolle melksuiker, melkzouten en vita- mine-b bevat. Voor de fabrieksraden van de Italiaanse Fiat-automobielfabrieken zijn verkiezingen gehouden waarbij de algemene vakbonden van de Chris ten-democraten met een absolute meerderheid van 56 pet. uit de bus kwamen. De communisten kregen de hardste klappen, hun zetelaantal is in de loop der jaren gedaald van 100 in 1954 tot 34 bij deze verkiezin gen. - Op de foto ziet men de arbeiders, waaronder ook vrouwen, die op het stembureau hun stem uitbrengen. Op de achtergrond ziet men de stemhokjes. Uitstel eerste oefening voor a.s. onderwijzers De minister van Defensie heeft aan zijn ambtgenoot van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld, dat maatregelen zijn getroffen om allen, die dit jaar eindexamen derde leerkring van de onderwijzersopleiding zullen afleg gen, niet voor oktober 1957 in wer kelijke dienst te doen komen voor het vervullen van de eerste oefe ning. Aan hen, die een herexamen dienen te ondergaan, zal voor zo veel nodig verlenging van uitstel worden toegekend. De opheffing van de Nationale Reserve Het Tweede Kamerlid de heer Visch heeft aan de minister van Oorlog en Marine, schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat in brede kring ongerustheid heerst met betrekking tot het besluit, de Nationale Reserve op te heffen en de tot dit korps behorende vrijwil ligers in de gelegenheid te stellen een andere voorbereidende oorlogs- taak te volgen? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid mede te delen op welke gronden dit besluit is genomen en voor welke bestemming deze vrij willigers in aanmerking komen? 3. Is de bewindsman niet van oordeel, dat in de afgelopen jaren bij de samenstelling en de opleiding van dit korps te veel is gelet op de kwantiteit en te weinig op de kwa liteit? 4. Is de bewindsman niet even eens van oordeel, dat de vrijwillige weerbaarheid van ons volk een uiterst belangrijke schakel vormt in onze totale defensie? 5. Indien de vragen 3 en 4 be vestigend worden beantwoord, is de bewindsman dan bereid, alvorens zijn besluit ten uitvoer te brengen, te doen nagaan of door nauwkeu rige selectie, zowel van het tot dit korps behorende kader als van de vrijwilligers, een kwalitatief beter voor zijn oorlogstaken berekend korps ware op te bouwen? kleintjes ui het BOXTEL. Te Boxtel is het vier jarig jongetje Corrie Wagenaars, toen hij voor de ouderlijke woning plotseling de weg overstak gegre pen door een personenauto. De autobestuurder trachtte het kind vergeefs te ontwijken; het werd ge dood. AMSTERDAM. In het Wilhelmi- nagasthuis te Amsterdam is aan zijn verwondingen bezweken de 55-jarige heer J. P. Uileman, die van het balkon op de eerste etage van zijn woning aan de Haarlem merweg was gevallen en op een stenen binnenplaats was terechtge komen. De man was bezig ramen te lappen aan de achterzijde van het huis. UTRECHT. De afgelopen voor- jaarsbeurs te Utrecht heeft een bij zonder rustig karakter gedragen. Het bezoek was iets minder dan het voorgaande jaar, terwijl de stem ming op de beurs niet bepaald ge lijk was aan de zon die de jaar beursterreinen overgoot. 's-GRAVENHAGE. Bij Koninklijk Besluit van 19 maart 1957 is in ver band met de grotere behoefte aan zilveren guldens het maximum bedrag waartoe deze munt mag worden geslagen, verhoogd van f 100 miljoen tot f 150 miljoen. De maxima voor kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen zijn ongewijzigd gebleven. 's-GRAVENHAGE. Op 1 maart van dit jaar telde ons land, blijkens een opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, 10.973.371 inwoners. Dat betekent een toene ming sinds 1 februari met 8.356. 's-GRAVENHAGE. De vereniging „De Koninklijke Marechaussee" be staat dit jaar vijftig jaar en zal dit jubileum vieren met een congres in Den Haag. Dit congres zal wor den gehouden op 5 juni. De meeste provincies van Af ghanistan zijn onlangs door over stromingen geteisterd, aldus is uit goede bron te Pesjawar vernomen. Verscheidene honderden mensen zijn om het leven gekomen en drie duizend dakloos geworden. De ma teriële schade, waaronder het ver loren gaan van gewassen, wordt op meer dan een miljoen dollar ge schat. GESCHIL OM SUEZ-KANAAL WORDT AAN VEILIGHEIDSRAAD VOORGELEGD Frankrijk en Engeland zijn het eens Te Washington werd zaterdag van diplomatieke z(jde vernomen, dat de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankryk het vrij wel eens zijn geworden, dat het geschil om het Suezkanaal opnieuw aan de Veiligheidsraad moet wor den voorgelegd. Een Franse functionaris ver klaarde, dat de drie landen hiertoe reeds hadden besloten. Van Britse en Amerikaanse zijde kon geen be vestiging of tegenspraak van deze Franse uitlating - die echter voor de hand liggend en waarschijnlijk werd genoemd - worden verkre gen. Van diplomatieke zijde werd nog vernomen dat de volgende stap zou zijn uit te maken, op welke wijze het Suezkanaalvraagstuk wederom aan de Verenigde Naties zal wor den voorgelegd. In goedingelichte Britse kringen in Londen is zondag verklaard.dat de Britse regering de jongste Egyp tische voorstellen voor een rege- Veertienjarig meisje vermoord In de bossen van de gemeente Ravestein is in de nacht van vrijdag het stoffelijk overschot gevonden van het veertienjarige meisje M Wolfs te Herpen, gemeente Rave stein. Zij is waarschijnlijk ver moord. De rijkspolitie van de post Ravestein staat nog voor een raad sel wat de identiteit van de dader betreft. Aangenomen moet worden dat het meisje toen zij 's avonds van een boodschap naar huis terug keerde niets vermoedend met haar Aioordenaar is meegegaan. Tegen half tien werd bij de rijkspolitie aangifte gedaan van haar vermis sing. Te circa half twee in de nacht werd het ernstig verwonde stoffe lijk overschot gevonden midden in de bossen, op enkele minuten van de ouderlijke woning verwijderd. Vrijdagmorgen is het naar het zie kenhuis in Oss overgebracht. De officier van justitie in Den Bosch heeft zich inmiddels op de plaats van het misdrijf op de hoog te gesteld. Anti-rook competitie Honderdeenenvijftig jongelieden, over het gehele land verspreid, hebben volgens de „Philipskoerier" positief gereageerd op de uitdaging van dit bedrijfsorgaan om „man nenmoed te tonen door gedurende een maand totaal niet te roken". De redactie van het orgaan re kent op de eerlijkheid en sportivi teit van de deelnemers: degenen hunner, die tussen 15 april en 15 mei a.s. door de knieën gaan, er tabak van krijgen, of hoe dan ook de rookstaking staken, moeten zich onmiddellijk melden. De bollenstreek beleefde „kleumcorso" Het jaarlijkse bloemencorso in de bollenstreek zal voor dit jaar waar schijnlijk in de annalen worden op getekend als het „kleumcorso". Kleurig en kleumig was dit festijn, dat uit 34 wagens bestond. Hoewel de saamgestroomde mensenmassa, menigmaal gestriemd door buien hagel, natte sneeuw en koude re gen, als het ware smolt van mede lijden met de figuranten op de cor sogevaarten, het kon haar niet af leiden van de smaak en fantasie rijkheid waardoor dit corso ook dit jaar weer gekenmerkt werd. Het corso droeg de fiere naam „Hollands Glorie", een naam die doet denken aan fel en onversaagd optornen tegen de woede der ele menten. En zo was het dan ook wel. Na een schitterend en zoel begin van een vroeg bollenseizoen was het weer een anticlimax, die, 'al thans in de morgen, velen weerhou den zal hebben naar het corso te gaan kijken. En desondanks was het toch druk in Sassenheim, Lisse en Hillegom, zij het lang niet zo druk als andere jaren. De 18-jarige H. Megens uit Koolwijk Herpen heeft voor de of ficier van Justitie te 's-Hertogen- bosch bekend donderdag jl. de 14- jarige Mia Wolfs om het leven te hebben gebracht in de bossen van Herpen, dicht bij haar woning. M. is een buurjongen van het omge komen meisje en woonde dicht bij de boerderij, waar zij melk moest halen en op weg waarvan naar huis zij niet terugkeerde. ling voor het Suezkanaal onvol doende acht. De Egyptische voor stellen zijn vrijdag in een memo randum aan de Amerikaanse am bassadeur in Cairo overhandigd. Zij zijn nog niet gepubliceerd. En geland is van de Egyptische hou ding op de hoogte gebracht. Beruchte zwarte ruiter' breekt uit ziju cel Tot nu toe spoorloos De wegens verschillende berovin gen en doodslag tot 15 jaar gevan genisstraf veroordeelde „zwarte ruiter", de 31-jarige koopman H Gruyters uit Mierlo, is er de vorige nacht in geslaagd te ontsnappen uit de gevangenis. Zondagmorgen tussen zeven en acht uur merkte het bewakend personeel, dat de man zijn cel in de penententiaire inrichting in Den Haag had verla ten. Het bleek, dat hij de tralies van zijn cel had doorgevijld zonder dat een van zijn drie celgenoten iets had gemerkt. Ook de ontsnap ping zelf is voor de celgenoten van de „zwarte ruiter" ongemerkt ver lopen. Bij het overklimmen van de verschillende muren van de gevan genis heeft de vluchteling gebruik gemaakt van een soort ladder, die hij had vervaardigd van touw en bezemstelen. Eenmaal buiten zijn gevangenis, is G. naar de Violen- weg gelopen, waar hij een daar ge parkeerd staande auto van een in Nederland werkzame Amerikaan heeft geforceerd. Met de gestolen wagen is G. toen naar een plaatsje tussen Weert en Roermond gereden. De verlaten wagen is daar in de loop van de dag gevonden. Van Keipen is hij waarschijnlijk met een andere auto meegelift. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de „zwarte ruiter", die 's morgens wel in de buurt van zijn woonplaats is ge signaleerd. Kerk en loterij De kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk van Arnhem heeft besloten zich tot de komende gene rale synode van Assen te wenden met het verzoek zich uit te spre ken over de vraag hoe in verband met de gevaren van de steeds toe nemende gokzucht de houding van de kerk behoort te zijn en of dit niet een dringende reden is tot een afwijzende houding ten aanzien van het gebruik van loterijen in ver schillende vormen van liefdadig heid. Aan de daarvoor in aanmer king komende lichamen, zoals het Centraal Jeugdverband, zal wor den verzocht zich te willen onthou den van loterijen en dergelijke. Dure zoen Vrijdagavond 11 uur veran derde op het Nassauplein te Amsterdam 6 vierkante me ter winkelruit in glasscher ven tengevolge van een zoen, nl. de zoen waarmee een 21- jarige jongeman afscheid nam. van zijn meisje. Een 24-jarige voorbijganger zag die kus. In de mening dat het tot ziens gezoende meisje zijn vrouw was, wilde hij de „booswicht" te lijf gaan. De ze week schielijk uit door de ruit. Optreden toneelveren. „Animafo" De Rotterdamse toneelvereniging „Animato" die dit seizoen voor de tweede maal in Renesse voor het voetlicht trad, besloot zaterdag avond In het Dorpshuis het winter seizoen met het toneelspel „De dienstknecht in huis", van Charles Renn Kenndey. Het stuk werd dooi de tonelisten op vlotte en kundige wijze ten tonele gevoerd en de aan wezigen - de zaal was helaas niet zo druk bezet als tijdens de eerste door „Animato" verzorgde avond - genoten met volle teugen van het uitstekende spel. Na afloop konden de medespelenden dan ook een spontaan applaus in ontvangst ne men. De thuisblijvers hebben zeker veel gemist. Critiefc is eigen lof langs een omweg. ierlki Geslaagde cabaretavond Ned. Heide-Mij Vrijdag heeft de Ned. Heide Mij. zijn personeel en vele genodigden, w.o. wethouder M. C. Verheijen en de gemeente-secretaris de heer Mulder een gezellige cabaret-avond aangeboden in „Concordia", ver zorgd door hel gezelschap „De Hei kneuters" o.l.v. de heer Peter uit Aalten. De avond werd geopend door de heer S. Aartzen, inspec teur der Heide Mij. te Goes, die de geheel gevulde zaal plezierige uren toewenste. Hierna was het woord en de daad aan de Heikneuters die er een eer in hebben gesteld deze avond uitstekend te doen slagen. De twee kneuters Hendrik en Jan en Hendriks wederhelft Jet brach ten non-stop kolder in Gelders dia- lekt. Uitstekend op elkaar inge speeld slaagden zij er in de zaal te boeien en ware lachsalvo's te ontlokken. De kronkelige hersens van Jan en Hendrik hadden zwaar te lijden toen het aankwam op het maken van slagzinnen en met ma gen die draaiden „om akelig van te worden" kwamen de klonten terug van een tochtje naar Schiphol. Niet zo dom waren deze Achterhoekers echter of zij onderkenden wel de waarheid van het aloude „t)romen zijn bedrog" en „Spreken is zilver, zwijgen is goud", getuige de twee sketches waarmee het eerste deel van het programma werd afgeslo ten. Uiteraard ook namen Hendrik en Jan een kijkje over de grenzen (hoeft het gezegd dat Jet niet mee ging?) terwijl „Zomeravond op de boerderij" zich dankbaar leende voor het spuien van wat sentimen tele overdenkingen ter ere van de schone Achterhoek. Ook de moraal ontbrak niet, gepresenteerd door Jet waarop na de finale boer Hen drik - nog steeds in sappig Gelders - zei dat het in Zierikzee plezierig optreden was en dat hij het publiek ten zeerste zal aanbevelen. De heer Aartzen vertolkte met een fraaie bloemenhulde aan Jet en de pia niste van het gezelschap de gevoe lens van alle aanwezigen. Na een verloting met prachtige prijzen was hierna nog geruime tijd volop ge legenheid tot het maken van een dansje, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt. laa/n-stede Toegangskaarten voorde Domaniale duinen in Westelijk Schouwen Wanneer het hopelijk met de a.s. feestdagen mooi weer zal zijn, zul len een groot aantal vreemdelingen onze Westhoek komen bezoeken, om alvast een voorproefje te hebben, van wat hun wacht als zij hier dit seizoen hun vacantie zullen door brengen of nog pogen een onderdak voor hun vacantie te vinden, wat niet zo gemakkelijk meer gaan zal, gezien het vrijwel volgeboekt zijn van alle daarvoor in aanmerking komende huisjes etc. Velen zullen dan wellicht ook een bezoek aan de Domaniale duinen willen brengen, waarvoor kaarten nodig zijn. Deze kaarten kunnen op de volgende adressen bekomen worden: ge meentehuis Burgh; Pompstation waterleiding; A. M. v. d. Weel, in gang duinen bij „De Houtsnip"; Foto „Berge", Haamstede; Garage Dijkman, Haamstede; Hotel „Haam stede-Station", Haamstede; „Toren hoeve", Haamstede; Jac. v. Dijke, Elzenpad, Haamstede; C. v. d. Klooster, Westenschouwen; Joh. Borgmeijer, Renesse; Busstation R. T.M., Zierikzee. b Vijftien vooraanstaande west- Duitse atoomgeleerden hebben vrij dag gewaarschuwd tegen uitrusting van het Westduitse leger met atoomwapens. In een gezamenlijke verklaring, die door de Max-Planck universiteit van Goettingen is uit gegeven, verklaren zij, dat een klein land als de Bondsrepubliek zichzelf het beste beschermen kan en de vrede kan dienen door vrij willig afstand te doen van alle soor ten atoomwapens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1