ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 12 APRIL mi N». UISS FINANCIEN EN ECONOMIE Groeiende technische Nederlandse afzet in Afrika Duitsland een grote concurrent De technische sector van de Ne derlandse Industrie is bezig zich een groeiende afzet te verzekeren op markten van het Afrikaanse continent. Dit verklaarde drs. A. de Vos, adjunct-directeur van het Afrika- Instituut, tijdens een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs. Volgens drs. de Vos richten han delsondernemingen, bijvoorbeeld in Zuid-Afrika, in toenemende mate hun blik op het Europese conti nent. En dus ook op Nederland. Vroeger, aldus drs. de Vos, oriën teerde men zich speciaal op Enge land, maar het groeiend verlangen naar onafhankelijkheid in Afrika, is er, volgens drs. de Vos, de oor zaak van, dat deze eenzijdige oriën tatie geleidelijk aan verslapt. Zo vinden Nederlandse metaalwaren al een afzetmarkt in Zuid-Afrika en liggen daar zijns inziens moge lijkheden voor de zware industrie. Eenzelfde ontwikkeling is merk baar in Rhodesia en in west-Afrika. Deze ontwikkeling, aldus de heer de Vos, gaat ongetwijfeld verder, naar gelang Afrikaanse gebieden hun onafhankelijkheid verkrijgen. Duitsland probeert, evenals in „VERKENNEN IN NEDERLAND" Boodschap van „Movavedo" „Verbonden door dezelfde wet en belofte, willen wij, als dank aan lord Baden Powell, in dit herden kingsjaar nog beter dan voorheen trachten de opdracht, die hij ons gaf, naar ons beste weten uit te voeren". Aldus luidt de boodschap van „Movavedo" (moeder van vele dochters, zoals H.M. de Koningin bij de padvindsters heet) in de zo juist verschenen gezamenlijke uit gave van het Nederlandse Padvind- stersgilde, de Nederlandse Gidsen Beweging, de vereniging „De Ne derlandse Padvinders" en de Ver kenners van de Katholieke jeugd beweging. Deze uitgave, getiteld „Verken nen in Nederland", schenkt aan dacht aan het feit dat het 22 fe bruari jl. honderd jaar geleden was dat Robert Stephenson Smyth Ba den Powell in Londen werd gebo ren en aan de omstandigheid dat, naar wordt aangenomen, het ver kennen op 25 juli 1907 een aanvang nam toen B -P. met een aantal jon gens uit Londen ging kamperen op het Brownsea eiland aan de zuid kust van Engeland. Geharnaste spoken De huisbewaarder van een kasteel nabij Neurenberg werd dezer dagen 's nachts opgeschrikt door spookach tige geluiden. Nadat hij po- litiev er sterking had gekre gen ging hij op onderzoek uit. In de grote zaal van het slot zag hij in het maanlicht vier geharnaste ridders, die elkaar met hellebaarden en lansen te lijf gingen. Bij het zien van de politie gingen de ridders op de vlucht, maar drie van hen konden worden aangehouden. De ridders bleken vier jongelui te zijn, die na een feest hadden be sloten voor de grap bij het kasteel in te breken. Hier voor moesten zij over de twintig meter hoge verster kingen klimmen. Eenmaal binnengekomen hadden zij zich in de oude wapenrus tingen gestoken voor een toernooi. De „ridders", van wie er niemand werd ge wond, zullen zich voor de rechter moeten verantwoor den. andere werelddelen, ook in Afrika zijn economische invloed te ver groten, aldus de heer de Vos, die opmerkte dat Nederland zich niet moet voorstellen op eenzelfde ni veau te kunnen werken. Het ves tigen van een dochteronderneming of delen in bestaande ondernemin gen, noemde hij een van de belang rijke voorwaarden voor Nederland om in Afrika op de markt te blij ven en zijn invloed uit te breiden. „Extra uit Idlewild Eerste nieuwe Douglas 7c in Nederland Het stond er zo eenvoudig op het bord, waarop de aankomsttijden der vliegtijden in de hal van Schip hol werden geschreven: extra uit Idlewild New York: PH-DSL, de eerste DC-7-C. Maar groot was de belangstelling van de zijde van de K.L.M., de Douglasfabriek, pers, film en fotografen, toen deze eerste „Seven Seas", met de naam Baltic Sea (Oostzee) het platform van dc- nationale luchthaven opdraaide. Zilverwit stond de slanke vogel in het magere zonnetje, terwijl de mannen van passage en technische dienst al druk bezig waren de ge wone formaliteiten le vervullen. De afstand tussen Californië en het vliegveld Idlewild was afgelegd met een gemiddelde snelheid van 370 mijl per uur en de tocht over de oceaan, afwisselend gevlogen op 23.000 en 25.000 voet, was zonder dat er Iets te melden viel, verlopen. De piloot van de Douglasfabrieken captain Mullin was bijzonder te vreden over deze eerste oceaan- vlucht van de nieuwe machine. Overdenking Is u we] gezond Nee, dit is geen advertentie, maar een meditatie. Een dominee stuit in z'n werk mensen, die door de loop van de nog al eens op verhoudingen onder jaren heen zó scheef gegroeid zijn, dat de gedachte opkomt: dit is niet meer te herstellen. Er zijn huwelijkslevens, die, van de buitenkant gezien, uitstekend in orde schijnen, maar in werkelijk heid totaal kapot zijn. In een jaren lang verborgen tweestrijd hebben de beide echtgenoten elkaar losge laten en hebben ze een stille en verborgen tegenstelling tegenover elkaar ingenomen, die 't samen leven helemaal verknoeit. Kom je met zulk een mislukt leven In aanraking, dan overvalt je soms het gevoel: hieraan is niets meer te herstellen; dit is te zeer vastgegroeid. Trouwens, hoe kunnen, ook bui ten het huwelijksleven, twee men sen alsmaar ruzie met elkaar heb ben, als maar elkaar treiteren, 't Schijnt wel haast onherstelbaar. Vooral in 't dorpsleven is dit zo. Toch mogen we aan deze ge dachte niet toegeven. De meest verouderde verwijdering kan nóg altijd hersteld worden en omgezet in een geheel nieuw en gelukkig leven, ais beiden maar waarachtig geloven in Jezus' genadekracht. De fout is meestal, dat óf beiden óf één van de twee niet waar achtig genezen willen worden. Wer kelijk, u Is er ziek van. Wel niet zoals de zieke die acht en dertig jaar in „Bethesda" gelegen had en toen Jezus ontmoette. Maar u is er ook al lange tijd ziek van. Hoe lang duurt de vete nu al? Ziet u dan niet, dat u er kapot van gaat? Dan vraagt Jezus, evenals aan EEN ZEEUWS WOORDENBOEK Door subsidies van verschillende zijden wordt uitgave mogelijk Ook de jeugd draagt steentje bij (Van een bijzondere medewerkster) Prof. dr. G. G. Kloeke, reeds ja renlang donateur, om advies ge vraagd in deze Impasse, wijst op de mogelijkheid, dat de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek steun zou willen verlenen. Er wordt contact opgenomen: in maart 1952 wordt, voor een tijdperk van 5 jaar, sub sidie toegezegd. Het onderzoek kan weer voortgaan, op gedrukte lijs ten, in het oude handige formaat Hiermede lijken de zware jaren voorbij. En er openen zich wijdere perspectieven. Mr. C. J. van Scha- gen maakt de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk opmerkzaam op de verzame ling interessant materiaal, dat bij de secretaresse, - huiselijk, maar handig, in kartonnen dozen gerang schikt - op uitgave ligt te wach ten. Het omvatte intussen de zeer „gegroeide" letters A t.m. M en be sloeg duizenden kaarten. De Pro vincie, door de Stichting Zeeland voorgelicht, bleek nu andere op vattingen toegedaan dan enkele jaren geleden. Aanbevelingen voor de uitgave van het Zeeuws Woor denboek werden van deskundigen in binnen- en buitenland verkre gen, met wie de Zeeuwse Vereni ging voor Dialectenonderzoek reeds jaren in contact stond En na vele voorbereidingen - de officiële weg is een lange weg - was aan het eind van 1956 de zaak in kannen en kruiken. Met subsidie van Z.W.O. ener zijds, de provincie Zeeland ander zijds, en een bijdrage van de pro vincie Zuid-Holland, zal bij G. B. v. Goor en Zonen's uitgeversmaat schappij het Zeeuws Woordenboek verschijnen. De laatste hand - het was tijd rovend en precies werk - moest in tussen worden gelegd aan het pers- De Duitse firma Ottar Harmstorf uit Hamburg tracht op het ogenblik met twee bergingsvaartuigen, de Ottar Harmstorf 1 en 9, het wrak'van het kustvaartuig „Achilles", dat enige weken geleden bij Westkapelle strandde, te bergen. Het voorschip van de „Achilles" hebben de bergers van Harmstorf reeds vrijgespoten uit het zand. Als ook het achterschip helemaal vrij is, zullen er vier kabels onder het schip worden doorge trokken, waarna men bij slecht weer het schip nog verder het strand op zal zetten en bij mooi weer het naar de haven van Vlissingen slepen. De bergers hebben in de romp een rond gat ontdekt met de bramen naar binnen gekeerd zodat men aanneemt dat het schip bij het vlottrekken op een paal is getrokken. - Op de foto ziet men v.l.n.r. de „Harmdorf 1 en het wrak „Achilles" tijdens de werkzaamheden. klaar maken van het eerste deel, dat de letters A t.m. H. zal omvat ten; terwijl het verdere materiaal in kaartsysteem wordt gebracht. De letter P nadert zijn voltooiing. Maar ook de enquête moet nog voortgaan, die tot midden in S is gevorderd. Een grote letter, die aan het eind van 1957 nog niet geheel bewerkt zal zijn. Resten nog T tot Z. en vooral de letter V heeft.een aardige omvang! Nieuwe zorgen, want de termijn van vijf jaar van het subsidie door Z.W.O. verleend, is dit jaar ten einde en voor de voortzetting van het onderzoek moet de Z. Ver. voor Dialectenon derzoek zelf de kosten dragen. Een vernieuwing van subsidie is niet te verwachten, tenzij eerst alle middelen zijn uitgeput om van Zeeuwse kant, hetzij door de ver werving van donateurs, hetzij door een bijdrage van Zeeuwse vereni gingen met een cultureel doel, steun te verkrijgen. U begrijpt wel, dat dit niet het ogenblik is, bij de provincie aan te kloppen? Die deed meer dan ge noeg in zake de uitgave van het Woordenboek. De bekostiging van het onderzoek valt daarbuiten. Schouwen-Duiveland heeft aan het bijeenbrengen van de Zeeuwse woordenschat en het beantwoorden van de dialectlijst krachtig deelge nomen. Enkele namen: A T. C. Hu- bregtse te Burgh, Joh. Hoogen- boom te Renesse, C. A. Swenne te Oosterland, behoorden tot onze vroegste medewerkers. Toen in de loop der jaren de ouderen ons ont vielen, namen jongeren hun plaats in. Na de oorlog zijn hieronder een aantal leerlingen van het Zierik- zees lyceum onder leiding van hun leraar. Misschien dragen ouders en grootouders ook wel een steentje bij. In ieder geval, over het resul taat valt niet t'e klagen. Mogelijk vindt het wel en wee van het Zeeuws dialectonderzoek, zoals het hierboven werd geschetst belang stelling bij de lezers van dit blad. de zieke in „Bethesda": „Wilt u ge zond worden?" Dit is geen naïeve vraag! Wilt u eigenlijk wel anders? Is 't werke lijk wel uw groot verlangen? Dan hebt u niets anders nodig dan uw gehele bestaan open en bloot onder Jezus' oog te leggen. Concreet is 't misschien 't beste om een derde in vertrouwen te ne men, van wie beiden aannemen, dat hij of zij een oprecht kind van God is, en met deze derde samen nu alles te bespreken, onder Gods oog. En dan - we leven nu in de lij densweken! - scherp er aan den ken: hoeveel moest Jezus lijden om óns te kunnen yergeven? Zou u dan dit kleine niet kunnen ver geven? 't Is vreselijk, te bedenken, dat eens de alwetende God tot u zou moeten zeggen: „U hebt niet ge wild!" Want alle dingen zijn moge lijk, als we geloven. Als 't dus niet in orde komt, is 't uw schuld. Wilt u gezond worden? Zeg maar: „Here, ik wil, maar o, kom m'n onwil te hulp!" H. J. H. M. Langere telefoon- wachtlijst Het is mogelijk dat de wachtlijst voor telefoonaansluitingen, die se dert 1945 groeiende is, in omvang zal toenemen. De behoefte aan aan fluitingen is door tal van factoren sterker gestegen dan de technische en financiële mogelijkheden van de P.T.T. toelieten. Aldus de minister voor Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, in een brief aan de Am sterdamse Kamer van Koophandel. Afdeling Ned. Chr. Vrouwenbond Woensdagavond hield de plaatse lijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond haar maandelijkse bijeenkomst in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw, onder voorzitter schap van mevr. A. M. Baas-Kloet. Nadat gezongen was Gez. 49 1 en 4 ging de presidente voor in gebed, las Joh. 19 1-16 en richtte vervolgens een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzon der tot de spreker van deze avond, ds. H. R. Timmerman Uit Yerseke. Nadat zij nog enige mededelin gen had gedaan, o.a. betreffende de Provinciale dag op 19 juni a s., verkreeg ds. Timmerman het woord om te spreken over het onderwerp „De Man van Smarten". Spr. ging hierbij uit van drie hoofdpunten n.l.: le. Hoe ging de Here Jezus in de dood?; 2e. Waarom ging de Here Jezus in de dood?; 3e. Waarvoor ging de Here Jezus ln de dood? Bij de behandeling van het eerste punt wees spr. er op dat de Here als „Man van Smarten", als Man van Smaad en als Man van Over gave in de dood ging en dat hel voor ons een zegen Is als wij Zijn kruis willen dragen, welke zegen doorvloeit in het gezinsleven. Hij ging in onze dood om onze zonden, om onze vloek te dragen en om een pleitgrond te hebben voor de voor- bede. Hij geeft ons aldus het kleed van Zijn gerechtigheid, omdat Hij de laatste vijand wilde verslaan en omdat Zijn verzoening nu een ge weldige kracht voor ons leven is Als wij de weg van de Man van Smarten heben gezien, dienen wij ieder voor onszelf te vragen: Heb ben wij de zekerheid des geloofs? Als dat het geval is, dan zal Zijn Naam verheerlijkt worden. In aansluiting aan het gespro kene zong hierna een koortje o.l.v. mevr. J. Bij de Vaate-Eckhardt: „O hoofd bedekt met wonden". Na de pauze zong dit koortje: „Dochter Slons wees verheugd", waarna gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen. Hier van maakten enkele der aawezigen gebruik. Nadat ds. Timmei-man deze had beantwoord, dankte de presi dente hem voor zijn mooie inlei ding, waarna ds. Timmerman met dankzegging eindigde. Nog zij ver meld dat zich tijdens de vergade ring één nieuw lid opgaf. faa.fn.Uede Vergadering afdeling Ned. Chr. Vrouwenbond In het jeugdgebouw vergaderde de afdeling Haamstede van de Ned Chr. Vrouwenbond. Een zestigtal leden waren aanwezig. Na de ge bruikelijke opening door de presi- Concertzaal brengt de boeiende film over de Olympiade 1952 Stuk geschiedenis in: „Es geschah am 20 juli" Mantovani en zijn Charmaine- orkest zijn te beluisteren in de füm „Gitaren der liefde" (Gitarren der Liebe"), een Duits product met Vlco Torriani, Elma Karlowa en vele anderen. De füm wordt door de Concertzaal met het weekeinde uitgebracht. Vier jonge mensen rij den al musicerend door Italië en komen in contact met een lotge noot, die even goed blijkt te kun nen chaufferen als zingen. De zan ger-chauffeur wordt ook nog ge zocht door een manager van Man- tovani's orkest, waarin een zan geresje optreedt. Om bepaalde redenen wil zij het orkest verlaten en dat is de kans voor de chauf feur, die echter tegelijk de kans schoon krijgt het zangeresje een aardig meisje te vinden. Een kwade genius vertelt allerlei boze dingen over haar, maar als dat alles on waar blijkt te zijn, gaat het met sneltreinvaart op een happy end aan. Een brokstuk contemporaine ge schiedenis wordt gegeven in de film „Dit gebeurde op 20 juli 1944" („Es geschah am 20 juli"), met Bernhard Wicki, Karl Ludwig Diehl en anderen. De film geeft het ware verhaal van de aanslag op Hitler in 1944, waarvan het ge lukken mogelijk de geschiedenis een andere wending had kunnen geven. De aanslag mislukte echter ten dele en dit werd voor de on dernemers katastrophaal. In een spannend tempo zien wij de dra matische gebeurtenissen zich tot een climax ontwikkelen. Een film van klasse is de sport- füm van het jaar „Ontmoeting der werelden", die de uitgebreide re portage geeft van de Olympische Spelen van 1952 te Helsinki. Een reportage boeiend als de span nendste film. Het celluloid liegt dit maal stellig niet. De Nederlandse zwemsters versloegen de zwemsters van Amerika op de viermaal 100 meter estafette, Fanny Blankers moest opgeven op de 80 meter hor den en de Tsjechische lokomotief Zatopek vermorzelde op de 5.000 en 10.000 meter al zijn tegenstan ders. Deze Olympiadefilm geeft het boeiende beeld van de sportieve strijd der naties in het land van de middernachtzon. Hotel Bom brengt de bekende - hier reeds eerder besproken film - „Terug uit de hel", dat het authen tieke verhaal geeft van Amerlka's meest gedekoreerde soldaat Audie Murphy. dente bi-acht deze verslag uit van haar bezoek aan de gewestelijke vergadering en ontvouwde de plan nen v. h. bijwonen van de Gewes telijke Landdag in Goes op 19 juni a s., waarvoor men zich voor 14 mei dient aan te melden. Na de pauze was het woord aan de heer N. M. Laarman, te 's-Gravenhage, secre taris van de Bond tegen het vloe ken over het onderwerp: „Hoe spreekt Uw kind?" Spr. gaf eerst een overzicht van het werk van de bond, waarna hij er op wees dat het de eerste taak van de mens is te leven en te spreken tot eer van God. Motto van de Bond is: „Spreekt vrijmoedig over God, maar misbruikt Zijn Naam niet". Het kind spreekt wat de ouders en opvoeders het leien. Ook hierbij gaat het er om de kinderen het eren van God voor te leven. Mevr. de Haas dankte de spr. voor zijn be toog, waarna sluiting volgde. u Het tienjarige Amerikaanse jon getje Robert Storm heeft dinsdag in New York bij het televisiespel „quitte of dubbel" zijn winst op 160.000 dollar gebracht door vragen op wetenschappelijk gebied goed te beantwoorden. Officiële publikatie Ministerie van Buitenlandse Zaken Bij de Afdeling Rehabilitatie In dische Oorlogsslachtoffers is een mededeling verkrijgbaar betreffen de de verdere behandeling van de door de Indische oorlogsslachtof fers ingediende aanvragen om een tegemoetkoming wegens schrijnend monetair verlies en schrijnende materiële schade, anders dan huis- raadschade. Deze mededeling kan worden af gehaald aan het adres van de Af deling, Nobelstraat 10, 's-Graven- hage, van maandag tot en met vrij dag tussen 9 en 16 uur. Degenen, die in de onmogelijkheid verkeren om de mededeling persoonlijk af te halen, kunnen uitsluitend per brief kaart, te richten aan evengemeld adres, toezending hiervan vragen. Op de briefkaart duidelijk naam en adres van de afzender vermelden alsmede „Schrijnende gevallen". De hier bedoelde mededeling ts geheel gelijk aan die, welke inmid dels reeds in een aantal bladen van organisaties is verschenen. Aan de genen, die op deze wijze reeds ken nis hebben genomen van de inhoud van de mededeling, wordt verzocht die mededeling thans niet meer bij de Afdeling aan te vragen. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Wijziging programma De voor zaterdag as. in de 2e klasse C zaterdagmiddagcompetitie vastgestelde wedstrijd MEVO I- Goes IV is uitgesteld. Ingezonden mededeling TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR 37. Er woi-dt geklopt op de deur van Morghans studeervertrek. „Ik schijn vandaag niet rustig te kunnen werken", moppert de magiër geërgerd. „Waar komen jullie mij nu weer mee stoi-en, schelmen!" De woorden besterven op zijn lippen, als hij de roerloze gestalte van Aram ziet, die op een draagbaar wordt binnenge bracht. „Watwat betekent dit!" sist hij toornig, „wie heeft het gewaagd mijn gevangene die dolk in de rug te planten?" Nadat de mannen het slappe lichaam op de tafel uitgestrekt hebben, ver telt de poortwachter dat Jonker Tobias Aram, tijdens een twist in de kerker, met de dolk dodelijk heeft getroffen. „Laat mij met hem alleen!" snauwt de tovenaar, met een driftig handgebaar naar de deur. Als de knechten verdwenen zijn, blikt Morghan een korte tijd in zwijgend gepeins op zijn aartsvijand neer. „Dat gij nu toch nog aan mijn wraak ontsnapt zijtmompelt hij dan zachtjes. „Juist, nu Ik het ganse koninkrijk aan mij ga onderwerpen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5