OpdeaUi Kuidgenezing Koninginnedag 1957 )nderwi/s Verschillende wijken van Haamstede krijgen aanmerkelijk betere verlichting Kampeerhuisjes slechts op aangewezen terreinen Woensdag 10 april kwam de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. R. Röell in openbare vergadering bijeen. Bij de opening wenst de voorzit ter de heer A. van Nieuwenhuize geluk met zijn herstel en spreekt de hoop uit dat de echtgenote van de heer van Nieuwenhuize spoedig algeheel hersteld weer thuis zal komen. Naar aanleiding van bij de inge komen stukken ontvangen medede lingen dat de gemeentebesturen van Noordwelle en Serooskerke medewerking verlenen in de aan de te Haamstede gevestigde tandarts te verlenen vestigingstoelage, deelt de voorzitter mede dat de tandarts dezer dagen zijn praktijk te Haam stede zal beginnen. Het wachten was nog steeds op het ontbrekende instrumentarium. Tevens spreekt de voorzitter de hoop uit dat het conflict tussen ziekenfondsen en tandartsen spoedig opgelost moge worden. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten wordt vastge steld een verordening tot wijziging van de kinderbijslagverordening in deze gemeente. Kennis wordt genomen van de door het Waterschap Schouwen vastgestelde namen van de nieuwe wegen in de Westhoek van Schou wen. Aan Ged. Staten zal verzocht worden de Provinciale weg, liggen de op het grondgebied van Haam stede, lopende van Haamstede naar Serooskerke de naam te geven van „Serooskerkseweg" en de Provin ciale weg van Haamstede naar Re- nesse de „Renesseseweg". Naar aanleiding van een opmer king van de heer van Waveren over de zeer slechte toestand van het wegdek tussen Serooskerke en Moriaanshoofd - waarmede de raad geheel instemt - wordt besloten dit onder de aandacht van Ged. Staten te brengen en op spoedige verbete ring aan te dringen. De heer van Waveren meent dat het in deze nog slechts gaat om een kwestie van uitvoering. Besloten wordt garantie te ver lenen voor een door het bestuur van het Zweedse Rode Kruis zieken huis te Zierikzee aan te gane geld lening. De kampeerverordening Hierna wordt op voorstel van b. en w. vastgesteld een nieuwe kam peerverordening. Op door de heer van Waveren gedane vraag deelt de voorzitter mede dat alleen ge kampeerd mag worden en/of kam- peerhuisjes zullen mogen worden geplaatst' indien deze aan de ge stelde eisen voldoen en indien de eigenaar van het betreffende ter rein in het bezit is van een door b. en w. afgegeven exploitatievergun ning. In het in ontwerp zijnde uit breidingsplan, waartoe opdracht is gegeven aan het Stedebouwkundig Bureau Schat Schut te Middel burg, zullen deze terreinen dienen te worden aangewezen. Hierna komt in behandeling een voorstel van b. en w. toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Muziekschool. Unaniem is de raad van mening dat muziek onderwijs zeer nuttig is, doch de vraag komt naar voren of het ge wenst is dat de gemeente ook voor oudere leerlingen, die voor plezier muziekonderwijs volgen, de gestel de bijdrage dient te verlenen. Na enige discussie wordt besloten tot genoemde gemeenschappelijke re geling toe te treden, doch uitslui tend voor leerlingen tot en met de 18-jarige leeftijd, zulks ingaande met het leerjaar 1956-1957. Een voorstel van b. en w. tot ver betering van de straatverlichting langs de Kloosterweg tot Vertons- weg, Hogezoom, Dapperweg en Ho- geweg wordt ter tafel gebracht. Met het oog op de bestedingsbeperking stellen b. en w. voor op het door de P.Z.E.M. aangeboden plan enige versobering aan te brengen. Voor gesteld wordt langs de Kloosterweg tot de Vertonsweg 10 lichtmasten aan te brengen met HPL-verlich- ting en verder een HPL-lantaarn aan te brengen aan de oostkant van de Ring. Met de 11 daardoor be schikbaar komende oude lantaarns kan door tussenplaatsing verbete ring worden aangebracht aan de Hogezoom, Dapperweg en Hogeweg. Verder zullen in de lantaarns aan de Zuidstraat een nieuw soort HPL lampen 50 Watt worden aange bracht, wat ook een zeer grote ver betering zal geven. De heren van Waveren, Slager en Evertse beplei ten verder gaande verbeteringen, zoals door de P.Z.E.M. worden voorgesteld. De heer A. van Nieu wenhuize acht het niet juist de ene weg schitterend te verlichten en een andere weg sober. De heer Goudzwaard is voor een goede ver lichting en gelooft dat plan b. en w. een goede verbetering zal zijn. Lie ver zag hij in de Kloosterweg nog dat het rijwielpad verbreed werd, wat zeer noodzakelijk is. De voor zitter zegt dat indertijd aan Ged. Staten is verzocht langs de Kloos terweg een voetpad aan te leggen. Het rijwielpad zou dan beter ge legd kunnen worden aan de andere zijde van de weg. Na enige discus sie wordt het voorstel van b. en w. tot verbetering van de openbare verlichting aangenomen, waarbij de heren van Waveren, Slager en Evertse de hoop uitspreken dat b. en w. zullen medewerken tot ver dere verbetering van de straatver lichting. Op daartoe gedaan verzoek wordt medewerking verleend voor de aan schaffing van nieuwe schoolbanken voor de Chr. Nat. school alhier en van gymnastiekmateriaal voor de openbare lagere school en de Chr. Nat. school. Op voorstel van b. en w. en op daartoe door de Zeeuwse Land bouw Mij. gedaan verzoek wordt unaniem besloten een bijdrage groot f 200 te verlenen in de kos ten van een te Zierikzee te houden landbouwtentoonstelling. Aan b. en w. wordt machtiging verleend tot verhuur van een ge- Ingesonden mededeling doe^néér met KAAS KAAS is voedzaam en gezond Publ. Ned. Zel.elbure bouwtje aan de Coöperatieve Diep vries Burgh-Haamstede voor de inrichting van een diepvriesinstal latie. Op een door de voorzitter ge stelde vraag deelt de heer van Wa veren mede dat alle boksen inmid dels zijn verhuurd. De inrichting is echter nog voor uitbreiding vat baar. Betreffende herstel of eventuele nieuwbouw van een muziektent komt de wens naar voren een nieu we tent te bouwen met hulp van ambachtslieden. B. en w. zeggen een onderzoek toe en ook te zullen bezien op welke plaats deze tent eventueel gebouwd zal kuntven worden. Het geheel opnieuw ingezaaide speelterrein bij de Prinses Beatrix- school zal in beperkte mate, voor lopig eenmaal per week, in gebruik gegeven kunnen worden aan de korfbalvereniging „De Zeemeeu wen". De heer A. van Nieuwenhui ze gelooft dat het beter zou zijn de grasmat nog met rust te laten om dat deze naar zijn mening nog niet sterk genoeg is. De heer A. van Nieuwenhuize be pleit verwijdering van de bomen langs de Hogezoom aan de oostzij de omdat deze over de tuintjes heen groeien. B. en w. zeggen een onderzoek toe. De heer Goudzwaard vestigt de aandacht op de onhoudbare toe stand van de uitmonding van de riolering van hotel Haamstede aan de Hogezoom in de sloot langs de weg, waarin ook de toiletten lozen en waarin dezer dagen de beerput is leeggepompt. B. en w. -zeggen een spoedig onderzoek toe. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de verga dering. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidqezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. lentezee Afd. Schouweneed. Bond van Plattelandsvrouwen De voorjaarsvergadering van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zal gehouden worden op 17 april a.s. O.m. komen ter sprake de deelna me aan de Z.L.M. tentoonstelling en het zomerprogramma. Bejaardensociëteit gesloten Op woensdag 10 april werden de bijeenkomsten van de bejaardenso ciëteit voor dit seizoen besloten in het dorpshuis. Nadat ds. van Liere had geopend met het lezen van een overdenking, droeg de heer M. L. de Feiter enkele humoristische stukjes voor. Vervolgens nam de bijeenkomst zijn gewone loop. Aan het slot van de middag dankte de De nieuwgebouwde kerk voor de Herv. Gemeente te Eikerzee Kerk en pastorie staan te Scharendijke (Ingezonden) Naar aanleiding van een gepubli ceerde foto van de te Scharendjjke nieuwgebouwde Ned. Hervormde kerk, attendeert ds. A. van den Ban, Ned. Hervormd predikant te Eiker zee, er op, dat het hier het kerk gebouw betreft van de Ned. Herv. gemeente te Eikerzee, hetgeen wjj trouwens by de lezers bekend ver onderstelden. Als nadere toelichting schrijft de predikant dan het volgende: „In de tijd van de reformatie was in de Nederlanden aanvankelijk één Hervormde kerk. Terwille van de taalmoeilijkheden werden spoe dig in die ene kerk de gemeenten gesplitst in Nederduits Gerefor meerde of Hervormde gemeenten en Waals Gereformeerde of Her vormde gemeenten. Uit het Neder duits is de Nederlandse taal voort gekomen, terwijl heden ten dage Waals gelijk is aan Frans. Deze onderscheiding heeft door de loop der tijden haar zin verloren, aan gezien het aantal Waals sprekende gemeenten in de Ned. Hervormde kerk tot een fractie is teruggelo pen. De Kerkorde van de Ned. Her vormde Kerk, die mei 1951 in wer king is getreden, bepaalt in art. 1 dat de Ned. Hervormde Kerk be staat uit al de Hervormde gemeen ten, waarbij zijn opgenomen de Waals-, Presbyteriaanse-Engelse en Schotse gemeenten in het buiten land, die in het verband van deze kerk zijn opgenomen. In Nederland kan men derhalve slechts spreken van: de Hervormde Gemeente te De Hervormde Gemeente te Ei kerzee omvat het gebied van de burgerlijke gemeenten Ellemeet, voor een deel, Duivendijke en Ei kerzee. Hieronder vallen de dorpen Ellemeet, Eikerzee, Scharendijke en Looperskapelle met Brijdorpe. Het kerkgebouw en de pastorie van deze Hervormde Gemeente stonden voor de ramp van 1953 in Eiker zee. Na de ramp zouden deze wor den verplaatst naar het dorp Scha rendijke, dus binnen de Hervormde Gemeente Eikerzee. De pastorie te Scharendijke is inmiddels gereed gekomen en bewoond, terwijl de kerk dan binnenkort gereed zal ko men. Het zal na het bovenstaande dui delijk zijn, dat het niet juist is om te spreken van de Hervormde Ge meente Scharendijke, nog minder van de Ned. Hervormde Gemeente te Scharendijke. Het is en blijft de Hervormde Gemeente Eikerzee, wier kerk en pastorie dan nu in Scharendijke staan". oudste deelnemer, de heer J. J. Perduijn, namens de bejaarden alle medewerkenden: inzonderheid het damescomité, de dames die zich be schikbaar stelden met hun auto om te rijden, voorts ook de heer C. van Liere, de kerkeraad en de predi kant. Een door de bejaarden spon taan gehouden collecte leverde een bedrag op van f 61,30. De middag werd ook door de kerkeraad met een woord van dank besloten. Het ligt in de bedoeling, om in de maand september de bijeenkomsten weer te hervatten, die het afgelo pen seizoen zich steeds in een goe de belangstelling mochten verheu gen. yrouuershctven. Aankoop Paasvee Door de firma W. A. v. Nieuwen huize te Brouwershaven werd op de paasveetentoonstelling te Rot terdam een os aangekocht met twee brede tanden, welke een tweede prijs verwierf. Dit dier werd ge mest door de heer H. v. Nieuwen- huizen te Kruisland. Op dezelfde tentoonstelling werd door de firma O. v. Nieuwenhuize alhier een zware os aangekocht. Op deze tentoonstelling werd ech ter door genoemde firma een os aangevoerd, welke een tweede prijs verwierf. 1 Óosterlctnd Geslaagde filmavond Kon. Ned. Middenstandsbond De afdeling Oosterland van de Kon. Ned. Middenstandsbond hield woensdagavond in de Conferentie kamer een goed geslaagde film avond, die tevens ook stond in het teken van de Nederlands-Hongaar se vriendschap. De voorzitter, de heer Bram Bolle, opende de bijeen komst met een welkomstwoord, in zonderheid tot de burgemeester, de wethouders, de burgemeester van Ouwerkerk, mr. Kluijver uit Goes, en tot de verdere leden van het co mité voor de Hongaren. Het ver heugde spr. dat talrijke Hongaren aan de oproep gevolg hadden ge geven. De heer Kluijver, het woord verkrijgende zeide verheugd te zijn dat deze avond zo goed was bezocht ook door de Hongaarse vrienden. In alle leeftijden waren er present, de jongste bezoeker was 8 maan den. Verder wekte de heer Kluijver tot een actief bondsleven op, mede omdat een goede en sterke organi satie vooral in deze tijden onont beerlijk is. De heer Jumelet van Bruinisse ging hierna over tot het draaien van enige films, waarvan de eerste een machtig bergnatuur- tafereel te zien gaf. Het bekende jeugd-orkest uit Californië kwam hierna op het doek, en aardig was vooral het 6-jarig piano-virtuoosje in actie te zien en te horen. Nadat nog enige filmpjes opwekten tot verhoging van de produktiviteit in de industrie, kwam tot slot nog een bijzonder actuele en spannende Hongaarse film, weergevende de vlucht van een Hongaars echtpaar, kunstenaars, uit Budapest naar de vrijheid. Mr. Kluijver hield ten slotte in de Duitse taal nog een toe spraak tot de Hongaren, hetgeen door ir. Kovacs in het Hongaars werd vertaald. Hij wenste de uit- heemsen alles goeds toe, en straks een behouden aankomst in Canada. Met een dankwoord sloot de bonds- adviseur deze gezellige avond. De Simavi-collecte, die in onze gemeente werd gehouden door de jongedames: Henny v. d. Zande, Truus Nouwen, Rie Hage, Tony Zwager, Willy Stouten, Ria v. d. Werf, Mieneke Boogert, Martina v. 't Hoff, Corrie en Maatje Roks bracht op de som van f 103,24. Geefsters, gevers en collectanten hartelijk dank. Op de Paasveetentoonstelling te Goes wex-d door de slager C. Stouten, Groenendaal alhier, aan gekocht een 4-jarige os, die een 2e prijs behaalde. Het prachtige dier werd gemest door de heer Joh. Kos ten te Yerseke. Door slager Geelhoed alhier werd op de Rotterdamse Paasvee tentoonstelling aangekocht een os die een derde prijs behaalde en gemest werd door de landbouwer P. Maris te Zevenbergen, zomede een varken, welke met een eerste prijs bekroond is. Het bestuur van de Zierikzeese Oranjevereniging wil de bij zondere aandacht van de burgerij vestigen op de a.s. Koninginne dag. Het is gezien in het raam van de jongste internationale gebeurtenissen zinvol andermaal te wijzen op het onschatbare voorrecht dat ons land en volk het Koninginnefeest in vrede en vrijheid mogen vieren. Andere volken zuchten onder een mens onterende vrijheidsberoving en terreur en het is daarom een zaak van hoog belang op de 30ste april op feestelijke en gepaste wijze uitdrukking te geven aan de dankbaarheid voor de natio nale vrijheid, die ons nog is gelaten. In dit verband doet het bestuur dan ook een dringend beroep op de Zierikzeese burgerij naar vermogen te willen bijdragen tot een passende viering van de feestdag bij uitnemendheid, de jaardag van onze Vorstin. Inzonderheid geldt dit beroep de na de ramp wat ingeslapen buurtverenigingen, die weer tot nieuw leven gewekt zouden dienen te worden. Deze, de burgerzin in hoge mate bevorderende instellingen, kunnen en mogen niet langer worden gemist in onze stedelijke samenleving. Het is de overtuiging van het bestuur dat met bescheiden middelen toch een passend feest valt te organiseren, maar van de Z.O.V. alleen kan het niet komen. Vandaar dit appèl aan allen, naar vermogen bij te dragen tot de feestelijke omlijsting van de Koninginnedag, waarop wij ons bij vernieuwing willen verheugen over het bezit van het geliefd Oranjehuis. Bijzonder soort plastic ontdekt Sterker dan staal Het chemische concern Monte- catini te Milaan heeft bekendge maakt, dat er een zeer licht plastic is ontdekt, dat naar beweerd wordt sterker is dan gewoon staal. Het draagt de naam „moplen" en is de lichtste plasticstof die ooit werd geproduceerd. Zij is bestand tegen temperatu ren tot 160 graden Celcius en zou naar beweerd wordt ook zeer goed weerstand bieden aan chemische en corrosie-invloeden. Een dunne strook moplen van drie cm breedte en een halve mm dikte, kan vol gens Montecatini gemakkelijk een gewicht van meer dan driehonderd kg dragen. De leider van het Montecatini- concern, P. Giustniani, deelde mee dat uit proefnemingen gebleken is, dat moplen gebruikt zal kunnen worden voor vrijwel alle soorten produkten. Het zou gebruikt kun nen worden voor huishoudelijke apparaten, buizen, platen, appara ten voor de chemische industrie, machine-onderdelen voor de tex- tiel-industrie, de elektro-technisch, de elektronisch, de radio- en de televisie-industrie, medische uit rusting (die ben hoge temperaturen gesteriliseerd kan worden) en films, zo werd medegedeeld. Ook zou het in enkel- en veelvoudige draden voor textielvezels gebruikt kunnen worden. Zondagsartsendienst doktoren Zondag 14 april: dokter van Hoorn. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Benoemd tot voorg. van de afd. Nunspeet van de Ned. Protestan tenbond: C. A. Schenk, as. em.pred. Scheemda. Beroepen te Nieuwdorp: B. Zood- sma, legerpredikant; te Rheinhau- sen-Hoch Emmerich (Evangelische Kirche Rijnland) toez.: W. K. Post, Warmenhuizen. Ger. Kerken Beroepen te Lexmond: kand. A. van Asselt, Baarn; te Oudewater: C. Klapwijk, Bennebroek. Aangenomen naar Heerlen (2e pred.pl.): A. A. Leenhouts, Castri- cum. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Hijken-Hooghalen: kand. J. G. Meijer, Oldehove (Gr.). Chr. Ger. Kerk Beroepen te Vlissingen: H. W. Eerland, Lisse. Ingezonden mededeling Bezinning van u.l.o.-krachten op pedagogische-didactische problemen De overtuiging dat het noodza kelijk is van tijd tot tijd de leer krachten bij het u l.o. te confron teren met de resultaten van weten schappelijke beoefenaren van peda gogiek, didactiek en psychologie bij het richting geven aan individuele studie, heeft geleid tot het organi seren van conferenties voor u.l.o.- leerkrachten uit Amsterdam, Aals meer en Amstelveen. Dit jaar zullen de leerkrachten op 16 en 17 april a.s. bijeen komen op het Troelstra-oord te Egmond aan Zee. Prof. dr. W. Banning houdt een inleiding over „Onderwijs en moderne maatschappij". De heer J. F. Nijhoff, lid van de sectie u.l.o. van het Pedagogisch Centrum, houdt een lezing over een nieuwe Ingezonden mededeling R UMANO^ De ideale wol voor reu malijders, kinderen en vol wassenen, voor ieder met kans op kouvatten. Let op de „R" op de omband! Verwachting tot zaterdagavond: Zware nachtvorst Wisselende bewolking met hier daar enkele buien; matige, tijdelijk zwakke noordwestelijke wind; in de nacht op vele plaatsen zware nachtvorst; dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. 13 april. Zon op 5.51, onder 19.36. Maan op 18.43, onder 5.01. 14 april. Zon op 5.48, onder 19.37. Maan op 20.03, onder 5.29. 15 april. Zon op 5.46, onder 19.39. Maan op 21.20, onder 5.59. Volle maan: 14 april te 13.09. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 april 2.11 v.m. 14 april 3.01 v.m. 15 april 3.46 v.m. BROUWERSHAVEN: 1.46 v.m. 2.32 v.m. 3.14 v.m. 14.50 n.m. 15.33 n.m. 16.17 n.m. 13 april 1.46 v.m. 14.10 n.m. 14 april 2.32 v.m. 14.52 n.m. 15 april 3.14 v.m. 15.35 n.m. Springtij: 16 april. Doodtij: 25 april. HET WEEKOVERZICHT In geheel west-Europa is nu koude en onstabiele lucht uit de poolstreken binnengestroomd. Tij dens opklaringen daalden de tem peraturen hierin als gevolg van de sterke uitstraling tot om het vries punt. De laagste temperatuur werd uit Leeuwarden gemeld, namelijk min 2 graden. Op vele plaatsen is dan ook zware nachtvorst opge treden. De koude noordelijke luchtstro ming, die in stand gehouden wordt tussen een hogedrukgebied ten westen van Schotland en een de pressie boven west-Rusland, neemt nog verder in kracht af, zodat ook de komende nacht opnieuw op tal van plaatsen zware nachtvorst kan worden verwacht. Aangezien de luchttemperatuur enkele graden lager is dan de tem peratuur van het Noordzeewater, zullen ook het komende etmaal nog buien landinwaarts drijven, die soms met hagel gepaard gaan. didactiek voor het Engels. De heer W. Gehrels zal demonstreren met grammofoonplaten, hoe men 12- tot 17-jarigen kan inleiden in het rijk van de muziek. ZIERIKZEE Geslaagden Inas-opleiding Huishoudschool leggen eerste proef af Nieuwe loot aan stam van het huishoudonderwys Heden (vrfldag)middag zullen aan dc Landbouwhuishoudschool alhier de leerlingen van de zgn. Inas-op leiding hun eerste cxamenproef voltooien. De Inas-opleldlng is een nieuwe loot aan de stam van het nijver heidsonderwijs, waarvoor de Land bouwhuishoudschool alhier - met nog slechts negen andere scholen in Nederland - by wijze van proef werd uitgekozen. De Inas-opleldlng verschaft de leerlingen het door de NtJverheldswet beschermde diplo ma inrichtlngs-assistente. De opleiding is even uitgebreid als gecompliceerd. Het begint met een tweejarige primaire opleiding aan de school, gevolgd door een jaar opleiding assistente in de huis houding, eveneens aan de school te volgen. Hiermede echter is de door de Inspektie van het Nijverheids onderwijs in samenwerking met de Inspektie van de Volksgezondheid opgezette cursus nog niet voltooid. Na de theoretische opleiding op de school volgt een zg. stage-tijd, waarin de meisjes eerst 6 maanden in 'n ziekenhuis voor Schouwen- Duiveland t.z.t. het Rode Kruiszie- kenhuis) tewerk worden gesteld, daarna drie maanden in een in richting (tehuis voor bejaarden bv.) en tenslotte twee maanden in een gezin. Het jaar wordt besloten met een maand vakantie, waarna de leerlingen terugkeren naar school voor de tijd van drie maanden. Na gunstig afgelegd examen volgt uit reiking van het diploma. Het les rooster telt veertig uur per week en heeft betrekking op talrijke vak ken. Aan de cursus, waarvan he denmiddag de eerste proef wordt afgelegd, nemen acht meisjes deel. De cursus begon in september 1956.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2