DE ZIERIKZEESCHE COURANT Algemene kleuterschool te Nieuwerkerk werd officieel in gebruik genomen ,w0AG 12 APRIL 1957 No. 18138 USe jaargang Z1ER1KZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs tS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-108? REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelsfraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN Brits voorstel tot instelling van werkcommissie Alle v(jf afgevaardigden van de landen - de Ver. Staten, de Sowjet- Unie, C.root-Iirlttannië, Frankrijk en Canada - die deel nemen aan dc besprekingen, die de subcom missie voor de ontwapening der Verenigde Naties thans te Londen voert, zijn donderdag aan het woord geweest. De Amerikaanse vertegenwoordi ger Harold Stassen, herhaalde zijn voorstel om de sterkte der strijd krachten en de hoeveelheid wapens van alle landen In de eerste twee jaar na het tot stand komen van een internationale overeenkomst met een kwart - tien procent in het eerste jaar en vijftien procent in het tweede - te verminderen. De Britse afgevaardigde, Allan Noble, sloot zich aan bij zijn Franse collega Jules Moch, die woensdag j.l. voorstelde dat eerst zou worden uitgemaakt welk bewapeningspeil voor elk land nodig was, waarna alle staten hun bewapening en de sterkte hunner strijdkrachten tot dat peil zouden moeten vermin deren. Hij stelde voor dat alle staten overeen zouden komen uit te gaan Koningin Elizabeth naar Londen teruggekeerd Koningin Elizabeth en Prins Phi lip zijn donderdagavond van het vliegveld van Rijssel naar Londen teruggekeerd na hun bezoek van vier dagen aan Frankrijk. Bij haar vertrek zond Koningin Elizabeth een telegram aan presi dent Coty, waarin zij onder meer zegt: „Ik ben er trots op te kunnen denken, dat ons bezoek een demon stratie is geweest van de kracht der banden, die onze volken reeds zo geruime tijd in oorlogs- en vredes tijd hebben verbonden en waaraan wij zoveel waarde hechten". President Coty verklaarde in een antwoordtelegram er zeker van te zijn, dat de reis van het Britse vor stenpaar naar Frankrijk „in de ogen van een ieder de kracht van het Brits-Franse bondgenootschap en de warme gevoelens, die onze volken elkander toedragen, heeft onderstreept", waaraan hij toe voegde: „uw bezoek heeft aldus bij gedragen tot versterking van het internationale evenwicht, waarvan de wereldvrede afhankelijk is". Pijnlijk zwaard Een zwaard, dat in het begin van dit jaar bij graafwerk in de omgeving van Keulen te voorschijn was gekomen, heeft tot een pijnlijke ver gissing van de archeologen van het plaatselijke muse um geleid. Zij dachten nl. dat 't een Germaans zwaard was uit de vijftiende eeuw voor Christus. Als zodanig werd het tentoongesteld en er verschenen foto's in de pers. Een onderwijzer te Keulen, die deze foto's zag, meende zich te herinneren, dat de nazi's oude Germaan se wapens hadden laten na maken om de trots van de Duitse schooljeugd over hun voörouders uit het Teuto- burgerwoud aan te wakke ren. Bij een nader onderzoek bleek, dat het zwaard inder daad nooit door een Ger maanse strijder kon zijn ge bruikt, maar waarschijnlijk door een vreesachtige peda goog in 1945 was begraven. Dreigt overstroming in de Po-vlakte? Zwaar weer in Italië De Po wast, dit als gevolg van drie dagen van onafgebroken re genval, hetgeen gepaard gaat met hevige stormen, waarbij de wind een snelheid van meer dan hon derd kilometer per uur bereikt. Speciaal de inwoners van het del tagebied gevoelen zich bedreigd De waterstand in alle Venetiaanse kanalen is aanzienlijk hoger dan normaal. Overigens heerst thans in geheel Italië, en in Sicilië en Sardinië slecht weer. van een bepaalde basis-eenheid voor de verschillende weermachts onderdelen - b.v. de divisie of bri gade voor het leger, het „squa dron" voor de luchtmacht en be paalde scheepstypen voor de vloot - waarna zou moeten worden be paald hoeveel van deze eenheden elk land nodig heeft Noble stelde ook voor een werk commissie te vormen, die zou moe ten nagaan op welke wijze de ge bruikelijke bewapening kan wor den verminderd. Britse kernproeven voor Intern. Gerechtshof De Japanse rechtsgeleerde Mas- toshi Mitsushita, die gisterochtend uit Londen in ons land Is aange komen voor een bezoek van twee dagen, hoopt een onderhoud te heb ben met de president van het In ternationaal Gerechtshof in den Haag, naar aanleiding van de ko mende Britse proeven met H-bom- men nabij de Christmaseilanden. Hij verklaarde gistermiddag niets te kunnen mededelen over de juridische basis, waarop even tueel deze proeven - waartegen Japan zich verzet - aan het Hof kunnen worden voorgelegd, „daar hier nog geen studie van is ge maakt". Wel zeide hij het mogelijk te achten, dat hiertoe het beginsel van de vrije scheepvaart op volle zee zou kunnen dienen. Mitsushita verklaarde, dat Japan vreest, dat de Britse proeven zul len worden gevolgd door proeven van andere landen, waarbij hij west-Duitsland noemde. „De Ja panse regering maakt zich ernstig bezorgd over het voortduren van dergelijke proeven", zei hij. Nederlandse tulpen naar Arable Op Goede vrijdag en Pasen zul len de drie nederzettingen van de „Arabian American Oil Company" in Saoedie Arabië, te weten Dhah- ran (hoofdkantoor), Abquaiq en Ras Tanoera weer volop in - Ne derlandse - bloemen staan. Evenals vorig jaar, maar nu in nog belangrijk groter hoeveelheid, zullen Nederlandse tulpen van alle mogelijke kleuren per vliegtuig naar het warme woestijnland wor den gezonden, waar de bloemen tij dens Goede vrijdag en de komende Paasdagen zullen prijken in de ge koelde kantines en andere gemeen schappelijke lokalen. De totale zending omvat 20.000 tulpen die, in bossen van tien stuks gebundeld, zijn verpakt in 100 do zen. Donderdagochtend is op Schiphol de eerste van de 10 door de K.L.M. bestelde Douglas DC-7, uit de serie „Seven Seas", die de naam „Oost zee" draagt, geland. Uiteraard bestond er veel belangstelling voor de nieuwe aanwinst van de K.L.M., zoals de foto laat zien. Landelijke bloemen hulde op Koninginnedag Door samenwerking van de oranjeverenigingen van Baarn en Soest zal de traditionele bloemen hulde op de verjaardag van Ko ningin Juliana dit jaar een lande lijk karakter krijgen. Uit iedere gemeente van ons land zullen delegaties van twee perso nen naar Soestdijk worden afge vaardigd. Het défilé, dat één uur zal duren, vangt precies elf uur aan. Zij, die niet aan het défilé kunnen deel nemen, worden eveneens in de ge legenheid gesteld bloemen neer te leggen. De koninklijke familie zal zich namelijk te voet begeven naar de Koningslaan, waar duizenden een plaats zullen vinden. Hier kunnen de bloemen in ontvangst genomen worden. Landelijke U.V.V. vergadert De landelijke Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers zal op woensdag 8 mei in Enschedé haar achtste landdag houden. Op deze dag zal dr. A. L van Schelven, directeur van de Stichting Textielvak, spre ken over „Een veranderend patroon op een oud stramien". EEN GEMEENSCHAPPELIJKE AMERIKAANS-ARABISCHE VERKLARING Tegen drijven der communisten Te Riad, de hoofdstad van Saoedl- Arabië Is, na twee dagen van be sprekingen tussen koning Saoed en James Richards, Eisenhowers spe ciale vertegenwoordiger, die thans het Midden-Oosten bezoekt, een gemeenschappelijke Amerikaans- Arabische verklaring uitgegeven, waarin wordt verklaard dat beide staten „zich zullen blijven verzet ten tegen het drijven der commu nisten, andere vormen van impe rialisme en alle andere gevaren voor vrede en stabiliteit in het Midden-Oosten". In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat gesproken is over de „Eisenhower-leer voor het Midden- Oosten", waaromtrent wordt opge merkt dat deze „ten doel heeft de landen van het Midden-Oosten krachtiger te maken en ze in staat te stellen hun onafhankelijkheid en nationale veiligheid te verzekeren". Verlaging benzineprijs in Engeland De grote oliemaatschappijen in Engeland hebben donderdag een verlaging van de benzineprijs met een penny per gallon bekend ge maakt. De maatschappijen deelden mede, dat zij wegens de verbete ring van de aanvoer tot prijsver laging zijn overgegaan. Dinsdag jl heeft de Engelse re gering de extra belasting van 1 shilling per gallon opgeheven, die voor de duur van de Suezkanaal- crisis was ingesteld. Volgens de bekendmaking heeft Richards opnieuw verklaard dat de Amerikaanse regering agressie, van welke kant ook, zal bestrijden. Apothekers en drogisten verlagen prijzen De kleinhandelsmarges voor far maceutische produkten zijn ver laagd, nadat daarover door het mi nisterie van Economische Zaken en de organisaties van apothekers en drogisten overleg Is gepleegd. Het desbetreffende bedrijfsleven heeft maxima vastgesteld, welke over het algemeen zullen leiden tot een ver laging van de thans toegepaste marges. Voor zogenaamde „patent u.a. geneesmiddelen" (patentge neesmiddelen die uitsluitend door apothekers mogen worden ver kocht) zullen deze verlagingen van 1.33 tot zes procent bedragen, doch zij kunnen met name voor de po pulaire farmaceutische specialité's nog belangrijk groter zijn. Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag de regering van Soeleiman Naboelsi haar ontslag gegeven, maar haar tevens ver zocht in functie te blijven totdat een nieuw kabinet is samengesteld De Indische premier, Nehroe, zal worden uitgenodigd tot een be zoek aan Zweden, Noorwegen, De nemarken en Finland, aldus is door een zegsman, die in nauw contact met het Finse ministerie van Bui tenlandse Zaken staat, meege deeld. Kinderwagen reed de vaart in De heer C Oostbaan, vertegen woordiger uit Vlaardingen zag toen hij met zijn auto in het Friese dorp Terwispel stilstond in de achteruit kijkspiegel hoe een kinderwagen met een meisje er in de diepe dorpsvaart inreed De heer Oost- baan sprong onmiddellijk uit de vagen in de vaart en wist het kind 'op net droge te brengen. De beide broertjes van het kind hadden de kinderwagen losgelaten. In het zondagse pak van de va der van de vierjarige drenkelinge heeft de heer Oostbaan later zijn reis kunnen vervolgen. Tandartsen overwegen arbitrage O O Het hoofdbestuur van de Neder landse maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde heeft don derdagavond de aanbeveling van het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst inza ke arbitrage als oplossing voor het tussen ziekenfondsen en tandartsen gerezen geschil besproken. Het hoofdbestuur wil deze moge lijkheid, naar het mededeelt, ern stig overwegen, doch meent hier over geen definitieve uitspraak te kunnen doen alvorens contact te ^hebben opgenomen met de initia tiefnemers omtrent de wijze waar op zij zich deze arbitrage voorstel len en alvorens de bestuursraad en zo nodig de algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij DU nummer bestaat uit 10 paglna'9 Leden Tafelronde van Schouwen-Duiveland naar Steenbergen Gistermiddag ontving burge meester mr. dr. L. de Gou van Steenbergen de leden van de Tafel ronde uit Antwerpen, Goes, Breda, Bergen op Zoom en Schouwen- Duiveland in de raadszaal van het stadhuis, „Zes of zeven eeuwen geleden zou het vanzelfsprekend geweest zijn, wanneer u uw bijeenkomst in Steenbergen gehouden zou heb ben", zei de burgemeester, daarbij doelend op de belangrijke haven stad, die Steenbergen in de veer tiende eeuw was. „De internatio nale facetten van het parlemen taire werk", was de titel van de causerie, die de burgemeester voor het hoge gezelschap hield. Hij gaf een geschiedkundig overzicht van Europa, vanaf de middeleeuwen - toen Europa althans geestelijk een eenheid vormde - tot heden. Ongeveer tweehonderd mensen, voornamelijk vrouwen en kinderen, zijn verdronken, doordat twee bo ten met pelgrims woensdag op de rivier de Godavari omsloegen, al dus is officieel meegedeeld. De twee boten, die aan elkaar waren bevestigd, staken de rivier over nabij Bhadrachalam, ongeveer 300 km. van Haiderabad. tot bevordering der Tandheelkun de te hebben geraadpleegd. Hierbij moet tevens worden bedacht dat de ziekenfondsraad bezig is aan de hand van da door partijen verstrek te feiten en gegevens te onderzoe ken of stappen zijnerzijds mogelijk zijn. Vreugde na droefheid Herbouwprogramma kleuterscholen thans voltooid (Van onze verslaggever). Nieuwerkerk heeft zijn eigen nieuwe algemene kleuterschool. Een feestelijk zonnetje zette gister middag een blij accent op de inge bruikneming van het moderne ge bouw, dat officieel geopend werd door mej. H. J. Glasz, inspectrice van het kleuteronderwijs Onder de plechtige tonen van het Wilhelmus hesen de kleuters Rinie Zwaai en Ida Kik, beiden vijf jaar, de vader landse driekleur, temidden van de samengestroomde ouders, belang stellenden en genodigden. De zes jarige Lyda Clarisse en haar 2 jaar jonger vriendinnetje Carla v.d. Vel de overhandigden hierna ieder een prachtig boeket na-rampse bloemen aan mej. Glasz en haar opvolgster in het distrikt Zeeland mej. A. van Weasberge. Blitzlampen flitsten en camera's klikten toen mej. Glasz het gebouw officieel ontglpot en hierna zei: „BurgemeesterTnet is zover, U kunt naar binnen". Een hartelijk „hoera" vertolkte de ge voelens van alle aanwezigen en de kleuters zwaaiden dapper met hun kleurige vlaggetjes. De gebruikelijke officiële toe spraken hadden tevoren plaats ge vonden in het jeugdcentrum van de Ger. kerk aan de Stationsstraat, waar burgemeester A. A. van Eeten het presidium voerde en zorgde voor een vlotte afwerking van het programma. In zijn openingswoord riep de burgemeester inzonderheid de beide inspektrices van het kleu teronderwijs een welkom toe op deze dag „die weer een mijlpaal be tekent in de rij van gewichtige ge beurtenissen voor onze gemeente". In het vervolg van zijn toespraak wees hij op de grote moeilijkheden van de laatste jaren m.b.t het kleu- teronderricht in de gemeente. „Het was hopeloos" konstateerde spr. veelzegend, en herinnerde aan de grote medewerking van mej. Glasz bij de totstandkoming van fret nieu we gebouw. Uit een andere wereld en voor de huidige generatie wel haast onbegrijpelijk waren de her inneringen geput door de heer L. v. d. Have uit oude raadsnotulen die hierna door de burgemeester werden gereleveerd. Tijdens de raadsvergadering van '8-6 1891 werd besloten tot de bouw van een kleu terschool. Hiervoor bedroeg de ra ming met bestekkosten e.d inbe grepen een bedrag van precies f 3.339,41! Het eerste schoolhoofd was mej. J. M. van Oost, bezoldigd met een jaarwedde van f 250 De officiële opening had precies 65 jaar geleden plaats gehad, op 11 april 1892. Teruggekeerd tot de dag van vandaag feliciteerde spr. het schoolbestuur en de leidster mej. S. SJootmaker. Dank betuigde de bur gemeester vervolgens aan de ont werper, ir. 't Hooft, de dagelijks opzichter de heer J. M. Verburg en de onderaannemers P. de Raat, W. A. en C Lievense, J. Ta nis, A. Flikweert en J. de Braai, alsmede aan de distrikts-opzichter van de Centrale Dienst de heer F. Schui ling. Toespraak mej. Glasz Mej Glasz wees er op dat gaarne de uitnodiging om de officiële ope ning te verrichten is aangenomen, ook al is zij thans geen inspektrice meer in dit distrikt. Door mijn vele bemoeiingen hier heb ik echter de kans gegrepen om mijn dank te be tuigen voor alles wat voor de kleu terscholen in het rampgebied is ge beurd. Droevig was de herinnering aan de verdrinkingsdood van de 17 kleuters van de kleuterschool te Nieuwerkerk. Dit was het hoogste aantal van alle kleuterscholen in het rampgebied. De Zweedse ver eniging „Radda Barnen" zorgde met behulp van het Jeugd Rode Kruis voor nieuwe inventarissen voorde kleuterscholen in het rampgebied, in totaal 82. Ook herinnerde mej. Glasz aan de opbrengst van de gro te collecte door de Franse school jeugd. Spreekster besloot hierna met de wens uit te spreken dat door het nieuwe gebouw de voorwaarde vervuld zal mogen worden voor een goede omgeving waar het kind gelukkig zal mogen zijn en moge lijkheden voor ontplooiing zal mo gen vinden. „U krijgt eerst nu recht gelegenheid Uw vleugels uit te slaan", aldus richtte spr. zich tot de leidster mej. Slootmaaker. Mevr. Westerhof-Sjoerdsma, pre sidente van het schoolbestuur, sprak woorden van dank aan b en w. en de raad, alsmede aan de he ren Tanis en Lievense die een prachtige poppenkast aan de school kadoo hebben gedaan. Zij onder streepte vervolgens dat de school een algemene is, die voor iedere gezindte toegankelijk is en een voorbereiding wil zijn voor beide lagere scholen in de gemeente. Mej. van Waesberge sprak van een ide al e school en wees er op dat de be ginselen van de school, liefde, vreugde en vrede de grondslagen zijn voor een betere maatschappij. In een keurig speechje bracht mej Slootmaker hierna dank aan allen die medewerkten, inzonder heid ook voor de prachtige poppen kast en de vele bloemstukken. Na mens de openbare lagere school sprak het hoofd de heer J, Buijsse, voor de Chr. Nat. school het hoofd de heer J. Slingerland. De school arts dr. Schilstra herinnerde er aan dat met de totstandkoming van het gebouw het herbouwprogramma van kleuterscholen is voltooid. Ook sprak nog het oud-bestuurslid de heer W. van Dijke en namens de onderaannemers de heer Lievense. Rest nog te vermelden dat de linoleum-insets in de vloer van een der speellokalen vervaardigd zijn naar ontwerp van de heer Th. J. Laagland te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1