Qfadeda Ideaal van vele Zeeuwen gaat langzaam maar zeker in vervulling MAATSCHAPPIJ BEVORDERING GENEESKUNST DRINGT AAN OP ARBITRAGE Prov. Staten van Zeeland over samenvoeging van polders op Schouwen-Duiveland Een Zeeuws woordenboek Voortdurende tegenslag ontmoedigde werkers niet (Van onze redacteur) Er is, ai jaren lang, een samen werking aan de gang tussen een aantal Zeeuwen en oud-Zeeuwen. Het gaat in alle stilte. Er zijn bui ten hun kring weinigen, die iets weten over de manier, waarop deze coöperatie in z'n werk gaat en met hoeveel toewijding en volharding hier wordt gewerkt. De medewer kers - merkwaardig genoeg - ken nen elkaar voor het grootste deel niet persoonlijk; ze wonen ver spreid over de provincie en zelfs daarbuiten, hun leeftijd varieert van zo omstreeks 14 of 15 tot plus minus tachtig. De enige zichtbare band tussen hen zijn de blaadjes, met de weinigzeggende en saaie naam: Verenigingsnieuws van de Zeeuwse Vereniging voor Dialec- tenonderzoek, die zo omstreeks tweemaandelijks aan hen wordt toegezonden. Maar dit is een bedriegelijke wij ze van voorstellen. Want wat hen werkelijk bindt is hun belangstel ling en liefde voor de taal, die ze nóg spreken, of als kind gesproken hebben, het besef, dat het vastleg gen van de klanken, woorden, uit drukkingen van hun dialect en de humor, de verbeeldingskracht, de opmerkingsgave die er uit spreken, de moeite waard is. Het begon nu bijna 30 jaar gele den met het geestdriftige, maar nog wat vage initiatief van enige Zeeuwse jongelui De praktische or ganisatie volgde in 1929, toen de eerste, nog heel bescheiden, dialect lijst werd uitgezonden. Van het begin af stond de mede werkers als ideaal voor ogen: het samenstellen van een Zeeuws Woordenboek, dat meer zou zijn dan een woordenlijst van een be paalde streek of eiland Het zou het gehele gebied moeten omvat ten, daarbij inbegrepen Goeree- Overflakkee, waar de taal zo sterk aan het Zeeuws verwant is. Er bestonden enkele plaatselijke lijsten, lange of korte, gedrukt of in handschrift, waarvan kon wor den uitgegaan. Maar veel belang rijker werd al gauw, wat de mede werkers inbrachten. Sommigen, die al „zo maar eens" begonnen waren op te tekenen, wat hun merkwaar dig leek, zonden het verzamelde in, anderen begonnen van stonde af systematisch te verzamelen. Verrassende verscheidenheid Al dadelijk bleek, bij alle ver wantschap, de-verscheidenheid in vorm en woordenschat verrassend en lokte tot nader onderzoek. Put tend uit de nog bescheiden voor raad begon men de alphabetische rondvraag. - „Dit woord is hier, dat déér aangetroffen. Kent U het? In dezelfde of in een andere vorm? Of gebruikt men een heel ander woord?" - Niet tevreden met het beantwoorden alléén, voegden de deelnemers er eigen lijstjes bij, met woorden en gezegden, kriskras door elkaar, zoals die hun invielen. Kos telijk materiaal, maar moeilijk te hanteren. Dus kwam het idee op van de fichesbladen, 6 blanco fi ches, geperforeerd op één blad, met het verzoek, op elke fiche slechts één woord of uitdrukking aan te tekenen. De alphabetische rang schikking kwam nu op het secreta riaat gemakkelijk in orde. De ver zameling groeide, het werden er honderden, duizenden. En daarmee het besef, hoeveel er lééfde in deze streektaal, wat in „beschaafd Ne derlands" allang was verstard of verdwenen, hoeveel woorden een eigen Zeeuwse ontwikkeling had den doorgemaakt, hun eigen „kleur" hadden gekregen, of een betekenis hadden vastgehouden, ouder, oorspronkelijker dan in de algemene taal, die zoveel meer van slijtage te lijden heeft. De resultaten van de tweemaan delijkse enquête - tussen 60 en 70 lijsten kwamen geregeld in - wer den gaandeweg, via verzamellijsten kaartsysteem gebracht. Men raakte allerlei kanten van het volksleven, van landbouwtermen af, tot volksgebruiken en kinder spelen toe. Als U eens wist, wat het inhoudt, orde te scheppen in de vele manieren van bikkelen op de Zeeuwse stoepen, en de termen, die erbij horen! Het was duidelijk: hier lag een werk voor jaren Maar dit dempte de geestdrift niet. In de voor-oorlogse, zoveel goed kopere tijd leverde de financiering van dit geheel op eigen krachten drijvende onderzoek geen bezwaren op Met de zeer bescheiden contri buties van een paar honderd leden en donateurs - sommigen steunden alleen financieel, anderen werkten tevens mee - kon men druk- en verzendkosten aan. Meer was niet nodig. Het eigenlijke werk werd gratis verricht. In 1939 ging men denken over de Canadese Nederlanders naar ons land Donderdag 18 april zal op Schip hol een chartervliegtuig van de Canadian Pacific Airlines landen, waarvoor uitsluitend Nederlanders die in Edmonton, in de provincie Alberta (Canada), woonachtig zijn, als passagiers hebben geboekt. Het vliegtuig zal van Edmonton ver treken en de vlucht tussen dit stadje en Amsterdam maken over de Noordpool. Onder de passagiers, die als va kantiegangers naar ons land ko men, bevindt zich Leo Verheul, de vroegere achterspeler van het Rot terdamse Sparta, die zeven jaar geleden naar Canada emigreerde. Verheul, die in Edmonton verte genwoordiger is van muziekin strumentenfirma's en af en toe voor de Canadese radio-omroep op treedt, is leider van de vakantie trip der Nederlanders, die onge veer zes weken in Europa ver blijven. De terugreis is op 3 juni bepaald, wederom met een char termachine van de Canadian Pa cific. De reis is mogelijk gemaakt door een spaarfonds, dat de aangeslote nen op gemakelijke wijze in de ge legenheid stelt met verlof naar Europa te komen. ^X"X~X^~X-X^"I~X~XMX»«X~X~ j' In bijgaand artikel, waarvan X X wij het tweede deel hopen y V te publiceren in het nummer A van vrgdag a.s. schrijft op ons verzoek dr. H. C. Af. x Ghysen te Domburg over een zaak, die zeker iedere recht- X gaarde Zeeuw zal interesse- ren, «l. de samenstelling van een Zeeuws woordenboek. >-X"X-X"X"X"X"X"X"X"X"X-X druk van het eerste deel, lopend over de letters A t.m. G. Een inte kenlijst zou worden geopend. - De oorlog maakte aan dit plan dras tisch een einde Een groot deel van de gereedliggende kopij ging met de brand van Middelburg ten on der. Deze tegenslag bracht geen verslagenheid, maar verdubbelde energie, geboren uit verontwaardi ging. Er wéren nog kladaantekenin gen; met de enquête, die gelukkig buiten de Kulturkammer viel, kon worden doorgegaan. Maar het kost te een paar jaar, eer de hiaten wa ren aangevuld. En toen - januari '44 - moest als gevolg van de tal rijke evacuaties enz. het werk wor den stilgelegd. Eerst in 1947 kon het worden hervat. Kort daarop kwamen de finan ciële moeilijkheden: stijging van druk- en papierkosten, tot het dub bele en meer. Er werd eens bij de autoriteiten gepolst of er kans was op financiële steun. Niet de minste, was de uitspraak. Maar een cy clostyle ter griffie bracht tijdelijk uitkomst, zover het de drukkosten betrof Totdat Korea de papierprij- zen zó deed stijgen, dat zelfs die bo ven ons bescheiden budget gaan, óók met verhoogde contributie. En per slot moeten de financiële bij dragen \trijwillig blijven, medewer king is hoofdzaak. Het tandartsenconflict Volksgezondheid door huidige toestand in gevaar Het hoofdbestuur der Konink lijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft - zo deelt het mede - kennis genomen van het conflict dat is ontstaan tussen tandartsen en zie kenfondsen. Het hoofdbestuur vreest dat dit, mede door het feit dat geen terugbetalingen worden gedaan, vérstrekkende gevolgen zal hebben voor de volksgezond heid in het algemeen en voor de ziekenfondsverzekerden in het bij zonder. Bovendien meent het hoofd bestuur dat het goed functioneren van het ziekenfondswezen in ons land hierbij in het geding is. Het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst meent, zowel op grond van de bezwaren, die- voor een groot deel der bevolking zijn ont staan door het wegvallen van de tandheelkundige verzorging uit het ziekenfondswezen, alsmede op grond van de gevaren die hier uit kunnen voortvloeien voor de ge hele ziekenfondsverzekering en voor de geneeskundige verzorging van de verzekerden, dat het op zijn weg ligt uit te spreken: 1. Dat het in hoge mate moet wor den betreurd, dat de verzeker den verstoken blijven van tand- .'..*w*..XmX~XmX"XmX"X~X**XmX,*X' 5: i Radio in pil In het Rockefeller Instituut te New York heeft men een kleine radio-zender gede monstreerd, die ingebouwd is in een gemakkelijk in te nemen plastic pil. Men kan op die wijze gegevens ver krijgen over de toestand van maag en ingewanden. Telexnet in Nederland geheel geautomatiseerd De minister van Verkeer en Wa terstaat, J. Algera, heeft woensdag morgen de automatische telegraaf- centrale te 's-Gravenhage officieel in bedrijf gesteld waarmee tevens de automatisering van het telex- verkeer in ons land voltooid werd. Deze indienststelling van de tele- graafcentrale verrichtte de minister door het zenden van een telexbood- schap aan de N V. Nederlandse Aardoliemaatschappij in Oldenzaal. In deze boodschap zegt hij: „Wij hebben zo juist de automatische centrale te 's-Gravenhage voor het telexverkeer in gebruik genomen en hiermee het automatische ver bindingsstelsel voor de telexdienst los van het telefoonnet voltooid. Het is mij een genoegen aan u, die de verste verwijderde abonnee van de nieuwe centrale bent, een eersle bericht te sturen' Moge de nieuwe techniek voor het telexverkeer u in alle opzichten voldoen". heelkundige verzorging via de ziekenfondsen, tengevolge van het feit, dat geen overeenstem ming kon worden bereikt over de werktijden; een onderwerp; dat moeilijk op verantwoorde, wijze kan worden beslecht door onderhandeling. 2. Dat de oplossing voor het ge schil kan worden verkregen door een arbitraire uitspraak van een college van objectieve deskundigen over de totale werktijd voor de tandarts met een gelijktiijdige beoordeling van de gemiddelde werktijden voor de diverse verrichtingen. Hervat Amerika hulp aan Israël De Amerikaans-Israëlische on derhandelingen over hervatting van de Amerikaanse hulp aan Israël, zijn met succes bekroond, zo heeft het Israëlische blad „Jediot" uit goedingelichte kringen in Tel Aviv vernomen. De Amerikaanse hulp werd vo rig jaar, toen Israël Egypte aan viel, stopgezet. Zij zou volgens de nieuwe overeenkomst voor dit jaar bestaan uit landbouwoverschotten en kredieten tot een bedrag van twintig miljoen dollar. a Naar het voorbeeld van het Haagse Madurodam zal er aan de Wörthersee in Karinthië (Oosten rijk) een Europese miniatuurstad worden gebouwd, waarin op schaal van 1 op 25 allerlei bekende bouw werken, zoals de Weense Stephans- dom, de scheve toren van Pisa en de Are de Triomphe, te zien zullen zijn. Men hoopt het stadje in drie jaar Voltooid te hebben. GEWESTELIJKE AFDELING C.B.T.B. HAD DRUK BEZET 1956 Enkele excursies ln de komende zomer De gewestelijke afdeling e* de Coöperatieve Aankoopvereniging van de C.B.T.B op Schouwen-Dui- veland, hielden dinsdagavond jl hun jaarvergadering in het „Huis van Nassau" te ZIerikzee. De ver gadering werd gepresideerd door de heer J. A. van der Bijl, voorzitter van beide verenigingen, die na Schriftlezing en gebed de niet tal rijke aanwezigen een welkom toe riep en daarna een overzicht gaf van de gebeurtenissen in het afge lopen boekjaar. Vele landbouw vraagstukken vroegen de aandacht van het bestuur; de omzet van de aankoopvereniging nam met ruim f 20.000 toe en de vereniging mag zich in de belangstelling der leden verheugen, mede door de prettige samenwerking met de bond van Chr. Plattelandsvrouwen. Er werd dit jaar veel werk verricht. Spreker deelde mede dat de gew. afd. het volgend jaar op passende wijze zijn 25-jarig bestaan hoopt te herden ken. In de komende zomer zullen en kele excursies worden georgani seerd. In gevoelvolle woorden her dacht de voorzitter de kortgeleden gestorven ere-bestuursleden de he ren A. Dalebout en Joh. van der Sluis, waarna enkele ogenblikken stilte in acht werden genomen Hierna werden het jaarverslag en de balans en verlies- en winstre kening over 1956 van beide vereni gingen aan de vergadering voorge legd. Na toelichting en bespreking werden deze jaarstukken goedge keurd, zulks op aanbeveling van de financiële commissie belast met het nazien der kas en boeken. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden bij akklamatie her kozen, nl. voor de gew. afd. de he ren B. den Boer te Zierikzee en M. Krabbe te Nieuwerkerk; voor de Coöperatieve Aankoopvereniging de heren L. C. Hanse te Ellemeet en S. J. bij de Vaate te Zierikzee De heer C J. Kleemans trad af als lid van de financiële commissie en de heer F. Kik te Oosterland werd in zijn plaats benoemd. Na de pauze werd een documen taire film vertoond over gebeurte nissen van verschillende aard die in de laatste jaren op het eiland hebben plaats gevonden alsook een film over het leven van roofvogels. Na de rondvraag sprak de voorzit ter een dankwoord tot de aanwezi gen en eindigde de heer A. M. den Hoer de bijeenkomst met dankge bed. kleintjes uit0? het binnenjfitnd ASSEN. De artist Kees Manders uit Amsterdam, die samen met „Zwarte Riek" op weg was naar Assen, om aldaar op te treden, heeft op de rondweg om Zwolle een 7-jarig kind aangereden, dat plot seling uit de haag langs de weg te voorschijn sprong met de bedoeling de weg over te steken. Om het kind te ontwijken, remde hij uit alle macht. De auto viel daardoor op de zij, maar richtte zich later door de snelheid weer op en kwam weer op de wielen te staan. Het kind, de zevenjarige W. B. Steffens uit Zwolle, kreeg een klap van de zij kant van de auto, het liep een sche- delbasisfractuur op. Officiële publikatie Financieringsstop herstelbaar beschadigde schepen Ter kennis van de belangheb benden wordt gebracht, dat de ter mijn voor de aanvrage van finan ciële tegemoetkomingen ingevolge de artikelen 8, 71 en 72 van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden sluit op 31 augustus 1957. Een en ander betreft de uitkeringen, kre dieten of rentevergoedingen, welke men onder bepaalde voorwaarden voor het herstel van oorlogsschade aan schepen kan vragen boven een reeds vroeger ontvangen bijdrage naar het prijspeil van 9 mei 1940, dan wel boven een reeds ontvangen uitkering uit hoofde van de Zee- en Luchtvaartverzekeringswet 1939 of de gratis-molest-regeling voor de binnenvaart of soortgelijke uit keringen. Voor sommige van deze gevallen gold reeds een eerder af lopende termijn ingevolge de Uit voeringsbeschikking Vervangings waarde; deze termijn blijft dan van kracht. Aanvragen kunnen tot ge noemde datum worden ingediend bij het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, afdeling Vaartuigen, Heemraadsingel 241, Rotterdam. NIJMEGEN. Onder leiding van prof. dr. Brunsling en onder aus piciën van het Rijksbureau voor Oudheidkundig Bodemonderzoek worden sinds maandag aan de Lan ge Nieuwstraat, de straat welke vlak langs de oostzijde van het stadhuis loopt opgravingen gedaan op historische bodem. Hier zijn sinds kort - in het belang van de sanering van de binnenstad - enige eeuwenoude huizen afgebroken. Dinsdag heeft men een Romeins graf blootgelegd en zijn de contou ren van andere graven vrijgeko men. Veiligheid van hel eiland eist één waterschap Over Tiet algemeen hebben de leden van de Provinciale Staten in Zeeland veel waardering voor de voorstellen van Gedeputeerde Staten over de concentratie van polders op Noord-Beveland, Schou wen-Duiveland en Tholen. Dit bi(jkt uit het versla*, dat van de afdelingsvergaderingen is verschenen. Na de ramp van 1 februari 1953 is de vraag naar concentratie aller- wege naar voren gekomen. De vei ligheid eist, zo werd opgemerkt, dat tot concentratie wordt over gegaan. Uit het verslag blijkt voorts, dat in een der afdelingen de vraag is gesteld of concentratie werkelijk nodig en wenselijk is en of een groot waterschap een waarborg is, dat aan vele gevaren het hoofd kan worden geboden. Naar aanleiding van een in een der afdelingen gemaakte opmer king dat het principieel verkeerd is, dat de gemeentebesturen geen eigen plaats in het waterschapsbe- stel hebben gekregen, maar wel het Kroondomein, vennootschappen e.d. merken Ged Staten op, dat de ge meenten, indien zij eigendom in het waterschap hebben, daaraan stem bevoegdheid kunnen ontlenen, evenals het Kroondomein en de vennootschappen e.d. De leden zijn van mening, dat de verantwoordelijkheid voor de zee weringen ook behoort te liggen bij de niet aan de zee gelegen polders. Niets is de polders dwingend op gelegd. De veiligheid voor Schou wen-Duiveland eist een waterschap zo werd opgemerkt. Verwacht wordt, dat ook de bin- nenpolders groot voordeel van de concentratie zullen hebben, daar om zullen naar het oordeel van vele leden deze polders ook in de lasten moeten bijdragen. Zelfs wordt be weerd, dat 99 pet. van de bevol king van Schouwen-Duiveland de plannen toejuicht. Ged. Staten zijn van mening, dat van aantasting van autonomie geen sprake is. Concentratie is ook wen selijk, menen Ged Staten, omdat de mogelijkheid bestaat dat dan de regering meer financiële steun zal verlenen. De „zwakke plaatsen" De moeilijkheid betreffende de afrekening van de zg. zwakke plaatsen zou, naar het oordeel van Ged. Staten, kunnen liggen in het feit, dat de minister nog geen de finitief standpunt heeft ingenomen. Na de concentratie komen de kos ten van de zeeweringen ook van de zg. zwakke plaatsen - ten laste van de nieuwe waterschappen, voor zo ver geen bijdrage van het rijk ge noten wordt. Na de concentratie wordt het draagvlak voor de kosten der zeeweringen groter. Ged. Staten menen, dat het prin cipe, dat ook de achterliggende pol ders dienen bij te dragen in de kos ten der zeeweringen volkomen juist is. Ged. Staten wijzen er met nadruk op, dat samenwerking nooit het ef fect van samenvoeging kan bena deren. Ook meent het college, dat na de concentratie in verschillende pol ders meer aandacht kan worden besteed aan de situatie, waarin de wegen verkeren. Met betrekking tot de kosten van verbetering van de zeedijken na de ramp van februari 1953 is van de zijde van Ged. Staten medegedeeld, dat de beveiliging niet aüeen de geografische polder, maar ook het daarachter liggende gebied betreft, zodat het leggen van de draag kracht op alleen de geografische polder moeilijk houdbaar is. Toegegeven wordt, dat stimule ring van de concentratie door Den Haag een gevaar voor het bepalen van de draagkracht over een groot gebied kan inhouden, doch dat juist na concentratie de streek zijn zaak beter kan bepleiten. De grote kosten in een water schap worden echter niet alleen veroorzaakt door een buitenbeheer, maar ook door het blnnenbeheer, t.w. aanleg en onderhoud van we gen, waterleidingen enz. Ged Sta ten merkten tenslotte op, dat ook de polders in de kosten van het herstel van de zwakke plaatsen zullen moeten bijdragen. Over de vraag of en in hoeverre de achter liggende polders zullen moeten bij dragen wordt een briefwisseling gevoerd tussen Ged. Staten en de minister. Daarbij is gesteld dat de polders, niet boven hun draag kracht kunnen worden belast. Fneezonden mededpllnr R Opgepast voor kille dagen! Draag de warmte mee in anti-reuma wol. Brei met Neveda Reumanon. Let op de ,yRop de ombandï TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR 36. Met kennersblik monstert Jonker Tobias zijn vriend Aram, die bewegingloos op de grond ligt. Het heft van de dolk rechtop tussen Arams schouderbladen, het omgeklapte staal is onder zijn buis verborgen. „Juist", gnuift de Jonker tevreden, „daar zullen Morghans knechten wel inlopen. Het is een onsmakelijke grap, maar we hebben geen keus, het spel kan beginnen". Dan haalt hij diep adem en stoot een langgerekte, ijselijke kreet uit. Even blijft het doodstil, maar daar naderen reeds haastige voetstappen. „Zij komen", fluistert de Jonker. „Blijf doodstil liggen, Aram". Grendels knarsen, krakend draait de f-Weur open en twee van Morghans knechten staan in de deuropemg. „Wat is hier gebeurd", schreeuwt een van hen, de poortwach-'r> als hij de roerloze gestalte op de grond ziet liggen. „Een on"uk". stottert Tobias, die in goedge- speelde angst tegen de mur staat te trillen. „Wijwij hadden een kleine twistik tro mUn dolk.... Aram struikeldeen toenach, welk een in\pmijn beste vriend Aram van Barranca door mijn hamtf^oodl"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6