wiooiw Raadsel in Nijmegen Zeer grote tube ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE donderdag ii april 1957 No. 18137 l Noimale tube 44 ct uooc parelwit" taadm fi>"> dien Egypte zijn verplichtingen niet zou nakomen, moeten de Verenigde Naties krachtig tegen dit land op treden". „En wij kunnen nu zeggen dat het inderdaad tijd is, dat de inter nationale organisatie krachtig te gen Egypte gaat optreden", aldus Eban, die besloot met de opmer king, dat de oorlog met Egypte Is raël zowel winstpunten als ver liezen had opgeleverd. diening. Men mag er geen franje aan toevoegen en er hier en daar de kantjes wat afslijpen, opdat het niet te veel pijn zou doen bij de mensen. Bij Paulus gaat het alleen om de boodschap van Jezus Chris tus en Dien gekruisigd. Uitgaande van de Paulinische voorspelling wees de predikant er op, dat er te weinig uit de genade wordt geleefd. Spr. verwachtte echter van de ge meente van Ommeren, dat zij hei lige eerbied voor het Woord zal op brengen. Na de predikatie sprak ouderling van Venendaal, die ds. en mevr. van Vliet een hartelijk welkom toeriep in de gemeente. Een afgevaardigde van Haamstede wenste de gemeente van Ommeren geluk met de gedane keuzd? Aan het slot sprak ds. De Pre uit Ingen, de consulent in de periode van va- kature. Ds. van Vliet dankte alle sprekers voor hun woorden, inzon derheid de bevestiger ds de Lint. Staande werd ds. van Vliet door de gemeente nog toegezongen Psalm 119 1. i- - ^lülfï veiccAjt&s\ ROTTERDAM, 9 april. Aanvoer 6395 stuks vee (weektotaal 8307 stujcs). t.w.: 780 vette koeien en os sen; 2028 stuks gebruiksvee; 110 vette kalveren; 304 graskalveren; 2165 nuchtere kalveren; 156 var kens; 334 biggen; 210 paarden; 148 schapen en lammeren; 64 bokken en geiten. Prijzen per kg vette koeien en ossen f 3,30-3,50, f 3,00-3,25, f 2,85- 2,95; vette kalveren f 3,20-3,40, f 3,00-3,20, f 2,70-2,90; slachtpaar- den f 2,60-2,40-2,30. Prijzen per stuk: graskalveren f 500-400-300; nuchtere kalveren f 54-48-44; biggen f 58-50-44; scha pen f 150-125-100; lammeren f 145- 130-100; melkkoeien en kalfkoeien f 1180-990-780; vare-koeien f 900- 800-670; vaarzen f 850-750-550; pinken f 600-500-400. AMERICA S BEST TOBACCOS ANNA-JACOBAPOLDER Op het te Dinteloord gehouden examen van de Bond van leraren te 's-Gravenhage, slaagde voor ma- chineschrijven onze dorpsgenoot Rien Kramer. Hij genoot zijn oplei ding bij de heer de Haan uit Din teloord. Op de laatstgehouden spoed- bestuursvergadering van de Stich ting „Ons Dorpshuis" alhier is voor de per 1 juli te openen kleuter school als hoofdleidster benoemd mej. de Ronde van St. Phillpsland. Daar het hoofd der Christelij ke school alhier wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn taak in november zal neerleggen, is in zijn plaats be noemd de heer P. van 't Hoog uit Bodegraven. De scheidende onder wijzer is vanaf 1928 aan deze school verbonden geweest. In memoriam prof. dr J. H. Tuntler (Ingezonden). De Alg. Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis heeft door het overlijden van haar voorzitter, pro fessor dr. J. H. Tuntler, hoogleraar te Groningen, een groot verlies ge leden. Zijn staat van dienst is respecta bel: gemeente-arts te Groningen, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid, directeur van de G.G.D. te Amsterdam, hoogleraar te Groningen, alle functies en amb ten, waarin hij veel heeft gedaan in het belang van de volksgezond heid. In zijn functie van voorzitter van de A.N.V. Het Groene Kruis hebben wij hem lange tijd mogen kennen en van nabij mogen meemaken en tevens hem steeds meer leren waarderen. Overtuigd als hij was van de grote betekenis van het Groene Kruis voor de samenleving, gaf hij zich daaraan zoveel hem maar mogelijk was. Het was voor het Groene Kruis wel een bijzon dere eer een voorzitter van derge lijk formaat zovele jaren te mogen hebben. Hij was niet de hoog-tronende professor, die alles wist, maar een eenvoudig man onder de gewone Groene Kruis-bestuurders. Een vriendelijk, hartelijk en met ande ren meelevend mens, die altijd toe gankelijk was voor de argumenten van mede-bestuursleden, maar die ook wist te vechten voor zijn over tuiging, als hij stellig van mening was, dat deze de juiste was. Hij was een harde werker. Altijd stond hij klaar voor vergaderingen en besprekingen van het Groene Kruis, maar ook om deze organisa tie in allerlei besturen, commissies en instanties te vertegenwoordigen. Hij diende het Groene Kruis in gro te oprechtheid en eerlijkheid en met zeldzame trouw. Hij aarzelde niet om, als het moest, de degen te kruisen zelfs met autoriteiten en regeringspersonen, als de belangen van het Groene Kruis en het par ticulier initiatief naar zijn mening in het gedrang dreigden te komen. Wij denken in dit verband aan de voorbesprekingen over de Gezond heidswet. Hij sprak met kennis van zaken en daarom had zijn woord gezag. Het Groene Kruis is voor dit al les buitengewoon dankbaar. Maar het zal zijn prettige, soms humoris tische en steeds deskundige leiding heel erg missen. Kort na zijn reis door Zeeland in september 1956 met de vertegen woordigers van de Zwitserse schen kers van de vorstelijke gift voor de wijkgebouwen in het rampgebied, openbaarden zich de eerste symp tomen van een ziekte, waarvan hij helaas niet meer mocht genezen. Mogen alle werkers en werksters in het Groene Kruis zijn nagedach tenis eren door een toenemende ac tiviteit bij het werk aan de dag te leggen. A. DE LANGE. Goes, 9 april 1957. De „Prawda" heeft een artikel gepubliceerd van Walter Ulbricht, de eerste secretaris van de Oost- Duitse communistische partij. In dit artikel waarschuwt Ulbricht do leden van zijn partij voor de ten denties tot herziening, die zich de laatste tijd in oost-Duitsland heb ben voorgedaan. Kerknieuws Onmiddellijk na zijn aankomst op het vliegveld Logan bij Boston in de Verenigde Staten moest sir Anthony Eden, de voormalige Britse pre mier, naar het New England Baptist Hospital gebracht worden daar hij zeer ernstig ziek was. - Op de foto ziet men lady Eden gevolgd door sir Anthony, die zich bij het verlaten van het vliegtuig stevig aan de leu ning van de trap vasthield. Ds. van Vliet deed zijn Intrede te Ommeren (Van een bijzondere medewerker) Na bevestigd te zijn door ds. de Lint te Lienden (voorheen te Sint Philipsland) heeft de vroegere pre dikant der ned. Herv. gemeente te Haamstede, ds. van Vliet, zondag zijn intrede gedaan als predikant van de gemeente te Ommeren. De bevestiger koos als tekst Lucas 8 5-8 en als thema: „De zaaier en het zaaisel". Na de predikatie las ds. de Lint het bevestigingsformulier, waarop de nieuwe herder en leraar antwoordde met het: „ja ik van ganser harte". Staande werd de nieuwe predikant toegezongen Ps. 121 4. Ds. van Vliet verbond zich aan zijn nieuwe gemeente met de tekst uit 2 Tim. 4 1-4, met als thema: „Predikt het Woord" In zijn predikatie stelde ds van Vliet dat het gaat om de zuivere Woordbe- ISRAEL WENST KRACHTIG V.N.-OPTREDEN TEGEN EGYPTE Nasser kan oliestroom naar Europa regelen „De t(jd is rijp voor een krachtig optreden der Verenigde Naties Je gens Egypte, i.v m. de handeling van dit land met betrekking tot het Suezkanaal", aldus heeft de Israë lische ambasadeur te Washington, Abba Eban, die tevens permanent vertegenwoordiger van zijn land bij de Verenigde Naties is, in een toe spraak over de buitenlandse poli tiek verklaard, die hij hield in de Georgetown-universitelt in Wash ington. Eban verklaarde dat elke over eenkomst, welke Egypte het recht van volledig toezicht op het Suez kanaal verleent, inhoudt dat ieder land, dat van deze internationale waterweg gebruik maakt - de Ver. Staten inbegrepen - een gedeelte van zijn soevereiniteit prijs geeft. „President Nasser wenst in staat te zijn de temperatuur van elke kamer in west-Europa te bepalen. En dat kan hij, indien Egypte, via onbeperkt beheer van het Suez kanaal, de oliestroom naar Europa kan regelen", aldus Eban. De Israëlische minister bracht de verklaring in herinnering, die pre sident Eisenhower 20 februari j.l. aflegde en waarin hij onder meer verklaarde: „Wij moeten er niet van uitgaan, dat Egypte Israëlische schepen zal beletten gebriuk te ma ken van het Suezkanaal" en „in- Een permanent V.N.-politieleger Op de zitting van de algemene vergadering der V.N. in de komen de herfst zal waarschijnlijk worden gesproken over de oprichting van een permanent politieleger van de volkerenorganisatie, zo heeft de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, in een vraaggesprek met het Finse blad „Hufvudstadsbladet" verklaard. Volgens hem zal het niet een be roepsleger zijn, maar een politie macht, waarvoor zekere landen bij toerbeurt zullen worden uitgeno digd, een bijdrage te leveren. Egypte wordt steeds veeleisender Het Egyptische blad „Al Sjaab" schreef woensdag, dat het Egvote weinig kan schelen of de Ver. Sta ten het Egyptische memorandum over het Suezkanaal aanvaardt Egypte zal zijn eigen politiek voe ren en de weg volgen die het voor zichzelf uitgestippeld heeft Het zal niet toestaan dat imperialisten over de toekomst van het Suezka naal, dat een Egyptische waterweg is, beslissen, aldus het blad. „Al Sjaab" beschuldigt de Ver. Staten ervan, dat zij een dubbel spel spelen. Waarom dringt de Amerikaanse regering er de ene dag bij Egypte op aan het kanaal voor de scheepvaart open te stellen, terwijl zij de andere dag de Ame rikaanse reders aanraadt nog geen gebruik van het kanaal te maken? zo' vraagt het blad zich af. Het blad heeft ook kritiek op de vaart van een Amerikaans schip naar Eilath. Sterke radio-activiteit boven Stille Oceaan Het departement voor Openbaar Welzijn te Honoloeloe heeft mede gedeeld dat dinsdag boven Hawaii waargenomen radio-activiteit zes maal zo sterk was als normaal. De directeur van het departe ment, Francis Woo, verklaarde dat het „zeer goed mogelijk" was dat dit een gevolg was van de jongste Sowjet-Russische kernwapenont ploffing. Ingezonden mededeling FEUILLETON door G. PLANTEMA De rit ging over de Groesbeekse- weg, dan door een paar zijstraten naar de St. Annastraat, vervolgens naar de Graafseweg en daar sloeg de chauffeur de richting Grave in. Dat leek er op, dat hij niet van plan was, hen in de binnenstad te bren gen, maar tot zijn verbazing be merkte de advokaat daarna, dat hij hen naar Hees bracht. Toen ging het weer in de richting van Nijme gen en nadat zij onder de Hezel- poort door waren gekomen, stopte de wagen voor een garage aan de Korenbeurs, beneden aan de He- zelstraat. Het portier werd ge opend en zij stapten uit. Meteen kwam er een man op hen toe, die zij in de duisternis eerst niet her kenden. „Goedenavond heren", zei inspek- teur Broekman „U bent een beetje omgereden, omdat ik het veiliger vond, eventuele pogingen om uw spoor te volgen, te voorkomen". Broekman was in burger. Uit de garage kwamen al gauw drie man nen, die Ernst Verhagen onmiddel lijk als rechercheurs herkende. Er werden niet veel woorden verspild. Ze gingen de Hezelstraat op, de bei de inspekteurs en Ernst vooraan, de mannen van de recherche een eindje achter hen, zodat zij niet bij elkaar leken te horen. „Nu zullen wij het Stevenskerk hof in het oog houden", vertelde Sven aan Ernst. „We denken, dat daar de oplossing van een raadsel te vinden is". Welk raadsel hij bedoelde, werd niet verteld Ernst Verhagen be greep wel, dat het verband hield met de verschillende geheimzinnig heden, waarvoor de misdaden van de laatste dagen hen hadden ge steld. Het Stevenskerkhof bestaat uit een smalle straat, die in een halve cirkel loopt, uit het komplex van de kerk en een bestrate vlakte ach ter de kerk, door de straat omslo ten, die wat hoger ligt dan de toe gang tot de woningen. Inspekteur Broekman verkende het terrein en al gauw kwam hij terug met de mededeling, dat er op het ogenblik geen sterveling te ontdekken was. Haastig gingen zij nu, zo weinig mogelijk geluid makend, onder de Kerkboog door. Zij liepen dicht te gen de muren van de kerk gedron gen en het was hun bedoeling, zich op het verhoogde gedeelte te bege ven, waar geen mens kwam. Van die plaats konden zij goed het oog houden op het straatje,'zonder dat voorbijgangers hen in het donker konden onderscheiden. Het kostte enige moeite, zich daar zonder ru moer op te stellen, want er lagen nogal wat losse steenklompen, die zij nauwelijks konden zien. Ver scholen tegen de hoge muur bleven zij zwijgend staan. Ernst Verhagen stond naast Sven. Voor de politie mocht een on derneming als deze geen ongebrui kelijk tijdverdrijf zijn, voor hem was het wel zo en hij vond het niet plezierig. De regen maakte hem weliswaar niet meer nat, maar door al het vocht, dat die dag was ge vallen, bleek de temperatuur flink te zijn gedaald, zodat hij af en toe een rilling niet kon onderdrukken Hij kon in de duisternis van het pleintje, dat maarschamel werd verlicht door een enkele straatlan taarn, zijn zwager aan zijn rechter kant en Broekman links vaag on derscheiden. Die twee stonden met de handen in hun jaszakken roer loos in de richting van de huizen te kijken. Aan die huizen was niet veel te zien. Als zwarte schimmen stonden zij daar rond het pleintje. Een enkel streepje licht kwam uit een raam tussen de kieren van een gordijn door. „We moeten maar geduld oefe nen", fluisterde Ohlquist zijn zwa ger in het oor. „Misscjtxien kan ik je een beetje opvrolijken met de mededeling, dat we hier wellicht een paar uur helemaal voor niets zullen staan. We kunnen boffen, we kunnen pech hebben, dat valt nooit te zeggen".- „Dat is inderdaad een medede ling, die moed geeft", antwoordde Ernst was sarcastisch. „Op wie wachten we eigenlijk?" „Zelfs dat is onzeker", hoorde hij. „Ik heb wel een vermoeden, maar 't is best mogelijk, dat er iemand anders komt dan ik veronderstel". Daarmee moest Ernst genoegen nemen. Het bleef enige tijd dood stil op de plaats, waar de zes ston den te wachten. Ze hoorden na een kwartier voetstappen. Langs de steeg Achter de Hoofdwacht kwam iemand, plotseling vernamen zij een diepe zucht, gevolgd door een hikkend geluid. Even later ontdek ten zij, dat een man met een pet op zich langs de huizen voortbewoog, zich af en toe tegen de muur schrap zettend, omdat hij kennelijk te veel geestrijk vocht tot zich had geno men Deze man hoorde in een van de woningen op het Stevenskerk hof thuis, maar verderop dan de huizen, waarvoor de politie belang stelling had. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling Inderdaad, een verfijnd genot! Een Amerikaanse olietanker, waarvan de naam om veiligheidsredenen geheim wordt gehouden, is als eerste schip na de blokkade door de Golf van Akaba in de Israëlisch haven Eilat aangekomen. Met de ruwe olie, die de tanker aan boord had, zal de nieuwe pijpleiding van Eilat naar Beersheba worden ingewijd. - Op de foto ziet men het schip in de Golf van Eilat. Op de voorgrond houden Israëliërs, gewapend met een zware mitrailleur, de wacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5