DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAO TSE TOENG VAN ROOD-CHINA GAAT OP UITNODIGING NAAR POLEN KOOPVAARDIJ-MONUMENT TE ROTTERDAM DOOR PRINSES MARGRIET ONTHULD Koningin Elizabeth plantte kerseboom te Parijs H.K.H. PRINSES BEATRIX OPENT ZWEEDS RODE KRU1S-ZIEKENHUIS HONGARIJE WEIGERT NEDERLANDSE GESCHENKZENDING POOTAARDAPPELEN De scheepvaart in het Suezkanaal DONDERDAG 11 APRIL 1957 No. 18137 113e Jaargang ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraal 6, Zierikiee, Postbus nr. i. Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Merkwaardig bezoek Meer decentralisatie in communistische wereld In gezaghebbende Amerikaanse kringen heeft het bericht, dat Mao Tse Toeng, de president van com munistisch China, de uitnodiging vande regerlng-Gomulka voor een bezoek aan Polen, heeft aanvaard, nogal opzien gebaard, al Is er van officiële z(jde nog geen commen taar gegeven. Men wijst er op dat dit voor Mao, afgezien van zijn reis naar Moskou in de winter van 1949- 1950, zijn eerste bezoek aan het buitenland zal zijn sedert de ves tiging van het communistisch re gime in China. De mogelijkheid WEER PROCES TE BOEDAPEST Het Hongaarse blad „Esti Hir- lap" meldt, dat donderdag in Boe dapest weer een proces tegen „con tra-revolutionairen" begint. Er zullen 19 mensen uit het ge bied van Miskolc terecht staan, die beschuldigd worden van een ge organiseerde aanval op het plaat selijke politiebureau op 26 oktober. Bij die aanval zijn verscheidene politiemannen ow. functionarissen van de geheime politie, gesneuveld. Een giraffe-huwelijk t Over ongeveer een week zal de mannelijke giraffe in het X. dierenpark Wassenaar een gezellin hebben en daarmee vermoedelijk de eerste gi- .j. raffe zijn die „op een adver- y. tentie" is getrouwd. De mo- gelijkheid hiertoe is gescha- *j* pen door een Haags waren- huis (magazijn „De Bijen korf'), dat in november jl. in een grote advertentie de aandacht wilde vestigen op speelgoed giraffen, en daar bij vermeldde dat een le vensgrote giraffe 7500 kost te. Het warenhuis werd *5' daarmee ongewild huwe- X lijksbemiddelaar in giraffes, «j* want de directie van het X Wassenaars dierenpark be- stelde onmiddellijk een lang- ,i, nek voor deze spotprijs. En, hoewel het warenhuis niet in giraffes „doet" accepteer- de het de bestelling als een gewone order. Op woensdag 17 april zal het, zij het met meer vertoon dan bij een normale boodschap het dier -j* aan het dierenpark afleve- X. ren. De giraffe, een vrouwe- lijk exemplaar waarvoor nog 's* een naam gezocht wordt, ar- riveert aan het station Staatsspoor en xoordt voor X de hoofdingang van het wa- y renhuis symbolisch aan de directie van het dierenpark y overgedragen. In optocht X gaat het dan naar het die- renpark, waar de giraffe X Pieter de verrassing van zijn leven zal krijgen. Twee technici van het Hon gaarse leger, die aan de Oosten- rijks-Hongaarse grens moesten hel pen bij de aanleg van mijnenvel den, zijn maadag naar Oostenrijk gevlucht. Hongaarse militairen kwamen bij de achtervolging van de vluchtelingen op Oostenrijks gebied, doch zij trokken zich terug toen Oostenrijkse grenswachten hun geweren op de indringers richtten, aldus een mededeling van de Oostenrijkse politie. wordt gesteld, dat Mao door dit bezoek zijn steun aan de door de regering-Gomulka gekozen, meer van Moskou onafhankelijke, koers wil demonstreren. Dit zou zijn uitwerking kunnen hebben op het verloop van de aan de gang zijnde Pools-Amerikaanse onderhandelingen. Degenen, onder wie senator Knowland, die schij nen aan te dringen op voorzichtig heid bij het verlenen van steun aan de Poolse regering, zou moge lijk minder sterk komen te staan wanneer Mao's bezoek inderdaad als een bevestiging van de tenden tie naar decentralisatie in de com munistische wereld blijkt te moe ten worden opgevat, aldus doel men verstaan. Adenauer weer naar de Verenigde Staten In Westduitse regeringskringen wordt meegedéeld, dat Bondskanse lier Adenauer voor de vijfde maal naar de V S zal gaan, volgens de voorlopige plannen op 23 mei. Hij is in februari door president Eisen hower uitgenodigd. Naar verwachting zal hij met de president en minister Dulles be sprekingen voeren over internatio nale problemen. In regeringskringen zei men voorts, dat de Bondskanselier in juni een officieel bezoek van drie dagen aan Wenen zal brengen. Amerikaans echtpaar spioneerde voor Rusland Jack Soble en zijn vrouw, My ra, hebben woensdag verklaard schul dig te zijn aan samenzwering met de Sowjet-Unie tot het verkrijgen van documenten over de Ameri kaanse defensie en ander materiaal. De 53-jarige Soble en zijn 52-ja- rige vrouw werden In januari in hun woning t'e New York in hech tenis genomen. Ook wordt het echtpaar Soble beschuldigd van een samenzwering tot het doorgeven van geheime in lichtingen over de Amerikaanse defensie aan de Sowjet-Unie. Dit delict kan met de dood wor den bestraft. GLAS BIER VIJF CENT DUURDER Ondanks aanzienlijke kostenver hogingen hebben de brouwerijen hun verkoopprijzen sedert 1951 niet gewijzigd. Met het oog op een zo laag mogelijke bierprijs hebben de brouwerijen deze kostenstijgingen tot dusverre voor eigen rekening genomen. Daar echter prijsverho ging thans niet langer kan worden uitgesteld, is overleg gepleegd met de minister van Economische Za ken, die zich met een beperkte ver hoging van de bierprijzen heeft kunnen verenigen, aldus deelt het Centraal Brouwerijkantoor mede. De brouwerijen zijn voornemens de bierprijzen met ingang van 29 april 1957 te verhogen. Deze nieuwe prij zen leiden tot verkoopprijzen per glas, die 5 cent hoger liggen dan het vroegere peil. „Zij hielden koers" Krauslegging aan de voet van „De boeg" Door de hefboom van een scheeps- telegraaf op „volle kracht vooruit" te zetten, heeft Prinses Magriet gistermiddag op de punt Boomp- jeskade-Leuvehaven te Rotterdam de op de sokkel uitgehouwen spreuk „Zij hielden koers" en daarmee te vens het nationale monument voor de koopvaardij „De boeg" onthuld. De prinses, in wier gevolg zich jkvr. C. E. B. Röell, hofdame van de koningin, en majoor J. J. L. Baron van Lynden, adjudant van H.M., bevonden, was naar het plat form bij het monument gevaren met het m.s. „Erasmus". Een aantal van de genodigden volgde hier naar het monument. Verder stonden op het platform autoriteiten op scheepvaartgebied, vertegenwoordigers van het Prin ses Margrietfofids (oud-opvarenden en enkele familieleden van geval len opvarenden), en leden van het uitvoerende comité. Voordat de prinses het monu ment onthulde, had de harmonie kapel van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd de „Last Post" ten gehore gebracht en de heer Veder een toespraak gehouden. Na de onthulling werden de aan vankelijk „halfstok" hangende na tionale en Nederlandse rederijvlag- gen in top gehesen. Nadat namens de regering mr. J. Algera en namens de gemeente Rotterdam burgemeester Van Wal- sum nog hadden gesproken, legde de prinses, vergezeld door de heren Veder en A. L. van Beek Hzn., secretaris van het uitvoerend co mité, een krans aan de voet van „De boeg". Daarna volgden krans- Een paasv er rassin g op het Elysee Koningin Elizabeth heeft woens dag een bezoek gebracht aan de Britse ambassade te Parijs, waar zij dertig leden van het personeel aan zich liet voorstellen. Vervolgens onderhield de vor stin zich met 150 leden van het Britse legioen, een organisatie van oud-strijders, en met vooraan staande figuren uit de Franse ver zetsbeweging. O.a. werd aan haar voorgesteld mevr. Valerie André, een arts, die met een hefschroef- vliegtuig hulp verleend heeft aan gewonden in de Indochinese oor log. Bij een van deze acties liep zij verwondingen op. In de tuin van het ambassade gebouw plantte koningin Elizabeth een kerseboom, een traditionele taak voor Britse vorsten die een bezoek aan Parijs brengen. Voor haar vertrek van het Ely see had de koningin op de schoor steenmantel een paasverrassing ge vonden - een tachtig cm hoog ei van chocolade met rode rozen van suiker. leggingen namens de regering, de gemeente Rotterdam, de organisa ties van Nederlandse reders, ka piteins, officieren en opvarenden ter koopvaardij, het Prinses Mar grietfonds en het uitvoerende co mité. Door vlaggend Rotterdam werd vervolgens naar het clugebouw van de koninklijke roei- en zeilvereni ging „De Maas" gereden, W§ar honderden Maasstedelingen de prinses een hartelijk welkom had den bereid. Op zaterdag 11 mei H.K.H. Prinses Beatrix is voornemens het te Zierikzee gebouwde Zweedse Rode Kruis-zieken- huis op 11 mei a.s. officieel te openen. De bouw van dit ziekenhuis is mogelijk ge maakt door de hulp van het Zweedse Rode Kruis na de watersnoodramp van 1953. Twee elektrische treinen, die ieder met een snelheid van ongeveer 70 km. per uur reden, zijn tijdens de spitsuren te Woodstock in de omge ving van Kaapstad, Zuid Afrika, op elkaar ingereden. Bij dit ongeluk het ergste in Zuid Afrika sinds 31 jaar, kwamen minstens 26 mensen om het leven terwijl meer dan 70 personen zware verwondingen op liepen. - De foto geeft een beeld van een personenrijtuig dat ver boven de ravage uitsteekt. De eerste woordvoerder voor buitenlandse zaken van de Britse socialistische partij, Aneurin Be- van, heeft woensdag in Nieuw- Delhi gepleit voor een spoedige bijeenkomst van de hoogste staats lieden der wereld, om een afdrij ven „naar de ramp van een atoom oorlog" te voorkomen. Grenzeloze onbeschaamdheid Onwaar motief: „Aangetast door schurft en aardappelaaltje" Hongarije heeft aan het Inter nationale Rode Kruis te Genève laten weten, dat het de Neder landse geschenkzending pootaard- appelen, in totaal 2500 ton, weigert, omdat deze zending zou ztfn aan getast door schurft en het aard appelaaltje, dat aardappelmoeheid verwekt. De hele partij is uit Nederland in gedeelten verstuurd. Men heeft nu het laatste gedeelte van de zending aan de Oostenrijks-Hongaarse grens opgehouden. De eerste zen dingen waren geaccepteerd en reeds onder de Hongaarse boeren gedistribueerd. Naar de Hongaarse regering aan het Internationale Rode Kruis heeft medegedeeld, zul len deze eerste zendingen bij de boeren worden teruggehaald. Na deze berichten is een Neder landse deskundige van de Planten- ziektenkundige Dienst in Wagenin- gen naar Oostenrijk gereisd, hij heeft daar In samenwerking met een Deens deskundige, de partij onderzocht. De Nederlandse deskundige heeft juist een voorlopig rapport uitge bracht, waarin de partij gezond be - vonden wordt. Naar van de zijde van het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wordt verno men, is deze geschenkzending poot- aardappelen, net als iedere partij, die voor export bestemd is, op nor male wijze gekeurd door de Neder landse algemene keuringsdienst voor zaaizaad en pootgoed en ge zond bevonden. Ook heeft de Plan- tenziektenkundige Dienst, zals ge bruikelijk, de normale exportkeu ring verricht. Naar voorts vernomen wordt, heeft de Hongaarse regering ook een geschenkzending zaaigranen van Düitsland om redenen van in ferieure kwaliteit geweigerd. De Nederlandse regering had de zending ter beschikking van het In ternationale Rode Kruis te Genève gesteld als geschenk aan het Hon gaarse volk. Het Rode Kruis zal nu moeten beslissen wat er met de pootaardappelen gebeuren gaat. De woordvoerder van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat er plan nen zijn gemaakt om in noodgeval de president, het personeel van het Witte Huis en een zeker aantal journalisten met hefschroefvlieg- tuigen naar een geheim te houden plaats over te brengen. De hef- schroefvliegtuigen worden waar schijnlijk in de buurt van Washing ton in gereedheid gehouden. Der gelijke voorzorgsmaatregelen wor den ook genomen voor de hoofden van de voornaamste departemen ten en hun medewerkers. Jaarvergadering chr. kruideniersbond De voorzitter van de Christelijke Kruideniersbond, de heer G. Ren- kema, die op de gisteren te Utrecht gehouden 9e jaarvergadering als zodanig werd herkozen, heeft daar enkele beschouwingen gehouden, o.m over de prijsstabilisatiepolitiek van de regering. Ofschoon de bond, zoals bekend, het voor de regering noodzakelijk acht de prijzen in de hand te hou den, noemde de voorzitter de wijze waarop dit in de praktijk wordt toegepast, voor de kruideniersbran che grievend. Naar zijn mening be lemmert de zeer vergaande over heidsbemoeiing de verantwoorde lijkheid van diegenen, die deze be horen te dragen en dreigt het ge vaar, dat de verantwoordelijkheid komt te liggen in handen van en kele ambtenaren. De voorzitter achtte het veront rustend, dat de bond zich heeft ge stoten aan de macht van deze amb tenaren. De vertegenwoordigers van de fabrikanten, groothandel en detaillisten in zijn branche, zullen binnenkort deze zaken met het mi nisterie bespreken. De heer Ren- kema wees voorts op de concurren tie in deze verschillende groepen, die zodanig is dat het publiek ze ker niet teveel betaalt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Denk 's morgens, handel des 1 middags, eet 's avonds, slaap 1 's nachts. Woensdag zijn twaalf schepen door het Suezkanaal gegaan, waar onder het Italiaanse passagiers schip „Oceana" van 12.839 Ion. Vier baggermolens zijn bezig het kanaal bevaarbaar te maken voor schepen tot elf meter diepgang. Het kanaal is thans toegankelijk voor schepen met een diepgang van ma ximaal tien meter. Raymond Hare, de Amerikaanse ambassadeur in Cairo, heeft woens dag voor de tweede keer een onder houd gehad met de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken over internationale deelneming aan de exploitatie van het Suezkanaal. Een bijzondere foto De heer C. J. Brouwer, des tijds eerste stuurman, maak te deel uit van de delegatie van de Nederlandse koop vaardij, die in 1943 in Otta wa tegenwoordig was bij de doop van prinses Margriet. De lieer Brouwer, die gister middag tijdens de plechtige onthulling van het monu ment voor de koopvaardij te Rotterdam aanwezig was en aan de prinses werd voorge steld, vertelde dat hij in 1943 opvarende was van het Nederlandse regringsschip „Pieter de Hoogh". Dit schip was het eerste Nederlandse, dat naar Rusland voer. Zijn vrouw evenwel, die in Bus- sum woonde, was tijdens de oorlog uiteraard onkundig van het doen en laten van haar man. Na de bevrijding zag ze in haar woonplaats een foto in een etalage, die betrekking had op de doop plechtigheid in Ottawa en daarop zag zij haar man voorkomen. Zij wist, dat hij dus in 1943 nog leefde. Di rect schreef zij Prinses Juli ana en kort daarop ontving zij de foto, vergezeld van een hartelijk briefje. Korte tijd daarna stond haar man in levende lijve weer voor haar. Buenos Aires met D.D.T. bespoten Stakingen en stank De Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is de afgelopen nacht uit de lucht met DDT bespoten ter voor koming van epidemieën. Door een staking van gemeentepersoneel blijft het huisvuil op straat staan, een verpestende stank versprei dend. De staking heeft een politiek aspect gekregen door het besluit van de socialistische partij om de stakers te steunen. Heden, donderdag, leggen 18.000 textielarbeiders eveneens het werk neer. Bij de koelhuizen zijn al 00 duizend man in staking. b In Moskou woont een vrouw van 154 jaar, die nog goed gezond is en zich de Napoleontische legers nog herinnert, de afschaffing van de slavernij en de eerste spoorweg in Rusland. Een gevaarlijke situatie NEDERLANDSE EXPORT NAAR AMERIKA BLUFT BENEDEN IMPORT Voor meer dan 300 miljoen dol lar per jaar bljjft de Nederlandse export naar Amerika beneden de Import uit dat land. Dit verklaarde de heer Ph. J. Gomperts, secretaris van dc Neder landse Kamer van Koophandel in Noord-Amerika, tijdens een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs. De heer Gomperts noemde dit een vrij gevaarlijke situatie. De „dollarput" wordt momenteel gedempt door het verlenen van diensten, vreemdelingenverkeer en transitohandel, aldus de heer Gom perts, die een grotere concentratie van het fabricageproces in Neder land als enige oplossing zag om uit deze kritieke situatie te komen. Teveel worden, aldus de heer Gomperts, in de onderscheidene Nederlandse industrieën dezelfde produkten vervaardigd. Er dient, volgens hem, meer naar een geper fectioneerde specialisatie te wor den gestreefd, waardoor de Neder landse industrieën een grotere kans op de wereldmarkt hebben. De heer Gomperts heeft bij zijn bezoek aan de jaarbeurs geconsta teerd, dat het gemiddelde Neder landse produkt beter is afgewerkt dan vroeger het geval was. Ook aan de verpakking wordt meer ge daan en men is duidelijker gewor den met betrekking tot de aandui dingen op het pakket over inhoud enzovoorts.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1