liH Corset Centrale HAGE SLAGER Quist Noordgouwc Plaating Zierikzee VERLOOFD! Hoe zit dat - Koopt nu uw V.W. Direct leverbaar: Volkswagen Standaard f 4525 Volkswagen de Luxef 5225 Volkswagen met schulfdak f 5525 Volkswagen de Luxe met leren bekleding f 5275 Bestelwagen geslotenf 5690 Bestelwagen met ruitenf 5890 Garage BROUWERSHAVEN Telefoon 19 15, 16 en 17 april komt de uit Rotterdam (corsetten en B.H.'s naar maat en confectie sedert 1925) met eigen medewerksters naar Schouwen en Dulveland Als u ons schrijft, komen wij gaarne GEHEEL VRIJ BLIJVEND onze nieuwe collectie tonen en geven U gaarne vakkundig advies. Wij verlangen geen vooruitbetaling en al onze maat- corsetten en B.H.'s worden voor aflevering bij U thuis gepast. CORSET-CENTRALE Burg. Meineszlaan 20b - Rotterdam „Grondig" bekeken... Uw kamer krijgt een geheel ander aanzien als u dit voorjaar nieuw Viltzeil Krommenie neemt. Dan is opeens uw interieur fleuriger, moderner... en veel gezel liger. Informeer bij ons naar de lage prijs van Viltzeil Krommenie en kom de mooie collectie zien. Woninginrichting Appelmarkt. Telef, 2 Zierikzee Viltzeil Krommenie Onze BRILLEN zijn af door kwaliteit en goede pasvorm Altijd iets aparts Ziekenfondsverzekerden krijgen normale KORTINQ In Verrekijkers grote sortering BERGMANS uw Opticiën Telefoon 418 - Zierikzee Citroën-contract Indien u een kleine Citroen, de 2 C V dus, koopt, in luxe of bestel-uitvoering, nieuw, kunt u een contract sluiten voor: OUe vullen en verversen, doorsmeren, banden ver nieuwen en alle normale reparatie voor een prijs van: 3 cent per km Indien u ook benzine er bij wilt hebben, kost het 5,6 cent per km Zodoende kunt u van tevoren uw kosten bepalen tot 100.000 km, met een minimum van 10.000 km per jaar. Alle inlichtingen bij: Citroën - Panhard dealer K. J. GOEDBLOED Telefoon 45 - RENESSE Oók als U losse steunzolen draagt K/es dan da Nijma mediform met volop ruimte voor een losse steunzool èn voor Uw voet. In zwart en beige calfsleer en zwart suède 27.90 Schoenhandel J. J. SMALLEGANGE Meelstroat 3, Tel. 376 Zierikzee Vraag Zebralin de enige glans-houdende kachelpasta! Houd Uw kachel of haard mooi. Geef m die nieuwe, diepzwarte glans terug met Zebralin. De beste kachelpasta voor de mooi ste glans. Ende glans, die langer houdt! Zebralin kunt U ook op niet te warme kachels aanbrengen 27 c*nt per tube sSSSs? Reckltt* N.V., De Bilt PROFITEER VAN ONZE KEURKOOPJES Woensdag: 500 gram kwaliteitsgehakt voor slechts f 1,78 Palingworst met de smaak van gerookte paling, kost woensdag aan het stuk 42 cent per 100 gram. Onze Hamburgers zijn verrukkelijk en voordelig - donderdag betaalt u voor vier stuks slechts f 1, Brabants keurgeliakt volgens speciaal recept bereid, 150 gram voor 68 cent Al deze VOORDELEN bij de Keurslagers: De Rotterdamse Toneelvereniging „ANIMATO" komt op veelvuldig verzoek op zaterdag 13 april 1957 in het „Dorpshuis Renesse" met het toneelstuk door Charles Rann Kennedy „De Dienstknecht in het Huis" F 1.75 per plaats. Kaartverkoop: zaterdagmiddag 13 april a.s. van 2 tot 5 uur en indien voorradig des avonds aan de zaal. Aanvang: 8 uur Geen toegang beneden 14 jaar Het ziekenhuis te Noordgouwe (oud telefoonnummer 1) is met ingang van dinsdag 16 april a.s., te 13.00 uur, telefonisch bereikbaar onder nummer 351 DREISCHOR Plaatst dan uw advertentie in de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE met het spinnewiel? Het spinnen geschiedde lange tijd uit de hand, doch reeds in 1400 was een zeer primitief spinnewiel bekend. In 1530 werd het verbeterd door het vervaardigen van een zg. lang staartspinnewiel, uitgevonden door de Duitse houtgraveur en beeldsnijder Johann Jürgens te "Watenbüttel bij Bronswijk. Hij vond ook de trapbeweging uit. In 1757 voegde de Engelsman John Kay er zijn snelspoel aan toe. In de 19e eeuw werd het echter ver drongen door het zg. stoeltjes- wiel. In 1755 vond de Engelse wever Ja mes Hargreaves een reeds aan merkelijk verbeterde spinmachi ne voor katoen uit, welke hij naar zijn dochter Jenny noemde. Hij ondervónd echter van de hand spinners zoveel tegenwerking - zij waren natuurlijk bang over bodig te worden - dat hij in 1778 in grote armoede stierf. De Engelse barbier en handelsrei ziger sir Richard Arkwright, die steeds al belangstelling had ge koesterd voor werktuigen, vond in 1768 een spinmachine uit, wel ke zijn landgenoot John Kay op zijn aanwijzingen construeerde. In 1769 werd hierop het eerste patent verleend. In 1789 fabriceerde de Engelsman Samuel Crompton na vijf jaar ex perimenteren een machine voor de fijn-spinnerij, bestaande uit een combinatie van Hargreaves' Jenny en de machine van Ark wright. Zijn vinding bracht een geweldige ommekeer teweeg in de textiel-industrie. Door middel van een prijsvraag in 1810 van keizer Napoleon I ont stond de machinale spinnerij, uitgevonden door de Fransman Philippe de Gerard en in Enge land verbeterd. Pas in het begin van de vorige eeuw werden de eerste stoomspinnerij en geopend en thans geschiedt het spinnen uitsluitend machinaal Desalniettemin telde Nederland "vóór de laatste wereldoorlog nog twee spinnewiel-makers, nl. de heer de Weerd, genaamd Vossien te Staphorst, die reeds van zijn elfde jaar af in het vak was en de heer J. H. Beune te Hellen- doorn. Het is ons helaas niet be kend of een van beiden nog in leven is. (Nadruk verboden). Gevonden voorwerpen Kindermuts, das, tas met inhoud, ballpointpen, verlichtingsbak van een auto, jongenspet, 4 sjaals, 8 bankbiljetten, 12 broches, zakmes, 7 portemonnaies met inh., vulpen houder, jongenspet, rubberlaars, wollen das, gebreide das, glacé handschoen, jongenspet, gebreide das, tenen mand, armband, jon- gensjopper, capuchon, gebreide das, baco sleutel, zaketui met kam, bril, roeispanen, vulpen, padvinders- fluit, kinderportemonnaie, padvin- dersriem, kroiskoppeling, medail lon, jongenspet, herenpolshorloge, alpinomuts, vulpenhouder, plastic etui, haarstrik, gebreide muts, 1 eiut, haarstrik, gebreide muts, 1 paar klompschoenen, autoped, ver grootglas in etui, 1 paar rolschaat sen, hoedje, gymschoen, damesring, 1 paar kleppers, 1 paar regenpij pen, armbandje, rijwielpompje, stropdas, 1 paar schoenen, kinder pet, luchtpomp met handvat, scha kelarmbandje, rijwieltas, ceintuur, benzinedop v.e. bromfiets, cein tuur, dashouder, rijwielpomp, plas tic springtouw, sigarettenkoker, he renhorloge, duimstok, bril, arm bandje, zilverbon, vijf overhemd- boorden, schroevendraaier, plastic tasje, schoen, boord van een over hemd, diverse wanten en hand schoenen. Emma-bloem-collecte Van 8 tot 24 april wordt in de ge meente Zierikzee weer de bekende Emmabloemkollekte gehouden ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Mis schien ten overvloede zij er nog op gewezen dat de baten van deze kol- lekte ten goede komen aan alle ge zindten. Graag doen wij dan ook een beroep op het publiek om naar vermogen te geven opdat mede door Zierikzee een steentje wordt bijge dragen aan de bestrijding van deze gevreesde volksvijand. ^aamstede „Schouwens Schoonheid" in Arnhem In het kader van de AGFA-dagen welke van 1-13 april in Arnhem ge houden worden, is de bekende serie gekleurde diapositieven „Schou wens Schoonheid" door de directie van de Agfa-fabrieken dit jaar uit verkoren om aan te tonen wat op het gebied van de kleurenfotogra fie bereikt kan worden. De serie wordt iedere dag getoond aan een deel van de Nederlandse fotografi sche wereld, die vrijwel geheel uit beroepsmensen bestaat en die una niem vol lof zijn over wat door de heren Jac. v. d. Berge en J. P. C. Boot op dit terrein bereikt werd. Dit is niet alleen een zeer mooie re clame voor de Agfa-fabrieken, doch ook voor onze streek, die daardoor bekendheid verkrijgt in het gehele land bij een bijzondere groep van vakmensen, hetgeen voor het vreemdelingenverkeer zeker vruch ten zal afwerpen. \5f\esse Geslaagde kabarefavond Végékruideniers Öe door de gezamenlijke VéGé- kruideniers te Renesse, in de afge lopen week aangeboden cabaret avond was, gelet op de opkomst, een groot succes, daar het Dorps huis tot de laatste plaats was be zet. Nadat de heer H. de Feiter de avond had geopend met een kort welkomstwoord, trad het amateur cabaretgezelschap „Klaver Vijf" uit Roosendaal voor het voetlicht met een programma dat was getiteld „Tempo-Tempo". Het afwisselend programma van zang, sketches en muziek werd inderdaad in een vlot tempo afgewerkt De zaal had spoe dig de juiste sfeer te pakken en zo kon men naar hartelust genieten van de Brabantse „humor" die gul werd getapt. Een speciale vermel ding verdient zeker de jeugdige accordeonist van het gezelschap die m*et verbluffende vaardigheid de toetsen hanteerde. Veel succes had hij met zijn populaire potpourri waarmee hij de zaal tot meezingen wist te brengen. In de pauze sprak de heer H. Broers te Middelburg, een propagandistisch woord over de VéGé-artikelen. Door de samen werking van reeds meer dan 1700 VéGé-kruideniers in den lande i9 het mogelijk geworden via de fa brikant de beste kwaliteiten aan te bieden tegen normale prijzen. Door deze samenwerking is het tevens mogelijk 10 pet. korting te geven zonder dat dit aan de kwaliteit iets afdoet. Verder wees spr. op de ge degen verpakking der VéGé-artike len, het gratis verstrekken om de 14 dagen van de VéGé-krant, met vele leerzame tips en de service welke in iedere VéGé-zaak wordt gegeven. Ten slotte wees de heer Broers er op dat de VéGé-kroide- nier een geheel zelfstandig bedrijf heeft waardoor hij steeds zal trach ten het beste van het beste aan te bieden. In de pauze werd aan de bezoekers een kop VéGé-koffie aangeboden. Verder werd een groot aantal artikelen gratis verloot. Aan het slot van de geslaagde avond sprak de heer M. Krijnse Lokker, zowel tot het publiek als het gezel schap woorden van dank, waarbij hij aan de laatste een souvenir van Renesse aanbood. VAALS. Zaterdagavond, om streeks half zeven, werd te Lemiers (bij Vaals, Limburg) bij het begin van de weg naar Holset de 22-ja rige mej. L. uit Rotterdam, die se dert de bezettingstijd als pleegkind bij de familie J. te Lemiers ver bleef, bij het oversteken van de weg door een auto aangereden. Zij werd zeer ernstig gewond en over leed enige ogenblikken later. Men heeft haar de laatste sacramenten nog toegediend. Ker/tfii teuws Vereniging van predikanten van Geref. Kerken in Nederland De algemene vergadering van de vereniging van predikanten van de Gereformeerde Kerken in Neder land zal op 24 en 25 april onder voorzitterschap van ds. P. D. Kui per uit Sassenheim in het Jaar beursgebouw te Utrecht worden ge houden. Als referenten zullen optreden de hoogleraren prof. dr. N. H. Ridder bos uit Amsterdam over het onder werp: „Het Oude Testament in de geschiedenis"; prof. dr. H. Berge nia uit Baarn, over „De veranderde situatie in het oosten en de toe komst der zending" en prof. dr. G. B. Wurth uit Kampen over „De kerk als moeder van onze heden daagse jeugd". In de huishoudelij ke avondzitting van 24 april zal ds. H. Torenbeek uit Den Ham ditmaal de causerie houden. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 8 aprü. Binnen landse granen, ochtendbeurs - of ficieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe: rode op vochtconditie f 28-28,35. Voedergranen uitgesproken kalm. Zomergerst, naar kwaliteit f 21-22, extra daarboven; haver, naar kleur, droogte en kwaliteit f 18-20,50, extra blanke f 21; rogge, doorsnee kwaliteit f 20, gedroogde f 21,25, bakrogge (geschoond) f 22,25. Peulvruchten: practisch zonder zaken. Groene erwten en schokkers resp. van f 26-35 en van f 35-56 genoteerd. Bruine bonen in de blanke droge kwaliteit van f 52-54. Aardappelen ROTTERDAM, 8 aprü. Klei aardappelen, 35 m opw.: Eigenhei mers f 10-16, Bintjes f 7,50-8, Be velanders f 11,50-12,50, Furore f 9- 10; z a n d aardappelen geen note ring; v o e r aardappelen f 3-3,50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Vlas ROTTERDAM, 8 april. Markt- stemming iets geanimeerder. Vlas lint: waterroot f 1,75-2,30, dauw- root f 1,45-2,00, breekvlas t 1,45; strovlas: ongerepeld f 0,08-0,20, ge repeld f 0,10-0,22, lijnzaad f 0,45- 0,47. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR 35. Verwonderd kijkt Aram naar het dolkmes, dat Jonker Tobias uit zijn laars tevoorschijn toverde. „Wat moeten we daarmee be ginnen?", zegt hij dan mismoedig. „De tralies kunnen we er immers niet mee doorvijlen en iemand aanvaüen kan ook niet, want er komt hier niemand..het eten wordt door een klein luik naar beneden geschoven...." - „Geduld, geduld, m'n waarde", grinnikt Tobias, „dit is geen gewoon mes, o nee. Kijk maar eens!" en met een vlugge beweging klapt hij plotseling het lemmet in tweeën. „Aar dig, nietwaar", gnuift de Jonker. „Let nu op. Het spijt mij, maar ik zal uw buis een weinig moeten opensnijdenzo.nu plaats ik de dolk zó, dat de omgeklapte schacht langs uw rug loopt. Het heft steekt nu loodrecht naar buiten. Wees zo goed, eens languit op de grond te gaan liggen". Glimlachend strekt Aram zich uit op de stenen kerkervloer. „Bravo", roept Jonker Tobias opgetogen. „Ge zijt warempel een prachtige dode! Nu behoef ik alleen nog maar een ijselijke kreet te geven en die ezels van soldaten komen je wel halen. Ridder Aram van Barranca tijdens een twist door Jonker Tobias Bluff neergestoken. Hahahaha! Maar zorg er voor, dat ze je niet begraven, vriend, dat zou benauwd worden".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5