Raadsel in Nijmegen Gaten in huizenrij op de Ring te Ouwerkerk baren zorgen hoest? weg hoest! STEEDS SNELLER Proces in Hongarije DEURLOQ Een ongezond leven? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 9 aphil 1957 No. miss Verzorging graven rampslachtoffers begonnen Bij de openbare aanbesteding dei- vier geprojecteerde woningwetwo ningen aan de Laan der Wereld veteranen te Ouwerkerk, was de firma Wijsman te Zierikzee de enige inschrijver voor een bedrag van f 63.000,Deze bouwkosten ad f 63.000,zijn echter veel te hoog. Ir. Klokke heeft daarna ge probeerd de2e woningen, in com binatie met hetzelfde type wonin gen in andere gemeenten aan te besteden. De fa. Raats te Wouw heeft nu een prijs opgegeven van f 55.000,— plus f 5.000,— kosten vreemde arbeiders. Bij het college van b. en w. leeft de vrees dat, indien de door krot opruiming ontstane gaten op de dorpsring weer volgebouwd wor den, men met lege woningen blijft zitten. De geprojekteerde vier wo ningwetwoningen zouden gebouwd worden met drie oorlogsschade claims, welke overgenomen zijn, en één oorlogsschadeclaim die de ge meente zelf bezit. Bij de bouw van vier woningen kan geen rendabele huur gerekend worden; worden er drie gebouwd dan is dit wel het ge val, omdat er van een oorlogs schadeclaim te weinig rijksbijdrage ontvangen wordt. Weth. Kuijper zegt i.d.v. het geen gezicht te vin den al die gaten op de dorpsring. „Volbouwen, dat is de eerste zorg", aldus spreker. De heer v. Klinken meent dat de eerste tien jaren de woningnood niet is opgeheven. De mensen zitten te springen om woningen, terwijl er ook op Schouwen-Duiveland vele jonge mensen zijn die dolge lukkig met een woning zouden zijn. Hun hoofddoel is een woning en 't is voor hen geen bezwaar om van hun werk verwijderd te zitten. „Wij zijn nu in staat hen deze woningen te verschaffen en mogen dit niet nalaten", aldus besloot de heer v. Klinken. De heer Hage vindt dat de aan besteding niet in orde is. De eerste is niet geannuleerd en dan wordt er reeds aan een andere aannemer prijsopgave gevraagd. „Dit is niet in orde", aldus spr. De voorzitter antwoordt echter dat dit geheel buiten b. en w. is omgegaan. Het is een verzuim van de architect dat de eerste aanbeste ding niet is geannuleerd. Het voor stel van b. en w. om deze woningen niet te laten bouwen, wordt ver volgens in stemming gebracht en met de stem van de heer v. Klinken tegen aangenomen. Ineezonden modedellne Stichting Rode Kruis-ziekenhuis In behandeling komt vervolgens een schrijven van het dagelijks be stuur van de Stichting Rode Kruis- ziekenhuis Schouwen-Duiveland, waarin verzocht wordt dat de ge meenten zich garant zullen stellen voor het aangaan van een reke ning-courant met de N.V BanK voor Ned. Gemeenten, teneinde de beschikking te krijgen over de no dige kasmiddelen voor de bedrijfs- uitvoering. De heer Smits merkt hierbij op dat de bestuurssamenstelling toch te wensen over laat. „De mogen wel betalen, maar hebben de minderheid in het bestuur"; al dus spr. „Er zou van iedere ge meente een afgevaardigde in het bestuur moeten komen". De voor zitter wijst er op dat dit reeds tij dens een vorige vergadering ter sprake is gekomen. Al waren er destijds bezwaren tegen de be stuurssamenstelling, toch is beslo ten toe te treden tot de Stichting. Daarom zijn we nu ook verplicht deze Stichting in staat te stellen het ziekenhuis te exploiteren", al dus de voorzitter. M.a.s. wordt ver volgens besloten om voor het voor de gemeente komende deel garantie te verlenen. Op voorstel van b. en w. besluit men toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling muziekschool Zeeland. Bouw verenigingsgebouw De voorzitter deelt mede dat er een nieuw schetsplan gemaakt moet worden, daar het aanvankelijk op gezette plan te groot en te duur is. Voorts deelt de voorzitter mede dat de gemeente Enschedé begon nen is met de uitvoering van de verzorging der graven der ramp slachtoffers. Het ligt in de ver wachting dat in het najaar het mo nument geplaatst kan worden. De raad besluit vervolgens m.a.s. over te gaan tot de bouw van een fietsenberging bij de bejaardenv>o- ningen. In behandeling komt hierna het ontwerp voor de nieuwe gemeen schappelijke regeling Beatrixschool. De gemeente maakte destijds be zwaren tegen de redaktie van art. 17, daar door deze bepaling de mo gelijkheid bestaat dat de gemeente naast zijn aandeel in de exploitatie kosten, waarin de vervoerskosten van openbaar vervoer van leerlin gen uit andere gemeenten zijn op genomen, ook nog geheel of ge deeltelijk de vervoerskosten van eigen leerlingen voor haar rekening moet nemen. Nu is in de notulen van de algemene vergadering der Beatrixschool opgenomen, dat dit voor Ouwerkerk geen moeilijkhe den inhoudt, waarna de raad m.a.s. besluit het ontwerp voor de nieuwe gemeenschappelijke regeling Bea trixschool goed te keuren. De rondvraag De heer Raamsdonk wijst op de schuurtjes en andere bouwwerken die achter de woningwetwoningen gebouwd worden. Destijds is er be sloten dat er geen bouwwerken^on- der toestemming van b. en w. ach ter de woningwetwoningen ge bouwd mogen worden, maar daar wordt niet veel de hand aan ge houden. De voorzitter antwoordt dat de districtsopzichter opdracht gegeven zal worden hiernaar te kijken. De heer Smits wijst er op dat bij regenval het water van de Ring in de volkstuintjes naast de Laan der Wereldveteranen loopt. Dit is door straatkolken te voorkomen. Weth. Kuijper meent dat als straks de zij kant der laan beplant is, dit euvel wel grotendeels verholpen zal zijn. Bovendien zal er naast de laan nog een goot voor waterafvoer worden aangelegd. Op een desbetreffende vraag van de heer Smits antwoordt de voor zitter dat de brandweer binnenkort georganiseerd zal worden en dat er dan ook geoefend zal worden. Op een vraag van dezelfde spr zegt de voorzitter voorts, dat bij de oplevering der bejaarden woningen gekonstateerd kan worden of de kantpannen verschillend van lengte zijn. Verder vraagt de heer Smits of er maatregelen genomen kunnen worden om het rijden van auto's over trottoirs te voorkomen. Voorts vraagt de heer Smits of bij de ver huur van de woningwetwoningen een borgsom is gevraagd, hetgeen ontkennend door de voorzitter be antwoord wordt. Wel zal een huur contract worden opgemaakt en zal in de toekomst een borgsom wor den verlangd. In antwoord op een vraag van de heer Hage zegt de voorzitter, dat de districtsopzichter opdracht zal worden gegeven te letten op het onderhoud van de muziektent en die maatregelen te nemen om tot her stel over te gaan. Verder deelt de voorzitter op een desbetreffende vraag van de heer Hage mede dat geen aanleg van een ijsbaan kan geschieden, daar de begroting dit niet meer toelaat. Wel ligt het in de bedoeling t.z.t. een ijsbaan aan te leggen, al zal deze niet zo groot worden als aanvankelijk werd ge dacht. De hiervoor aangewezen grond houdt dan ook die bestem ming. Op een desbetreffende vraag van de heer Hage antwoordt wethouder Kuijper dat de volkstuintjes dit voorjaar nog niet gedraineerd kun nen worden. N.a.v. een vraag van de heer v. Klinken zegt de voorzitter dat nog niet bekend is wanneer de bouw van een toren zal aanvangen. De bouw is wel aanbesteed en gegund. Verder deelt de voorzitter op een vraag van de heer v. Klinken mede dat de exploitatie van het badhuis, ondanks het tekort, voor Ouwer kerk wèl goed loopt, op een desbetreffende vraag van de heer J. L. Kuijper zegt de voor zitter voorts dat de taxatierappor ten van de commissie voor de Onteigeningsvergoedingen nog niet ontvangen zijn. Ook kan de voor zitter de heer Kuijper geen verdere inlichtingen verstrekken op zijn vraag betreffende de verplaatsing van de smidse. De heer Raamsdonk merkt op dat het meerdere malen voorkomt dat de straatlantaarns door de jeugd uitgeschopt worden, terwijl deze tevens takken van de bomen rukken. Zijn vraag of de politie hierop geattendeerd kan worden, wordt bevestigend beantwoord. 5§öKQOSdK9QSc£ AmeriKu s eerste sirual-verkeersvliegtuig, de Boeing 707 Stratoliner, is van Seattle in Washington naar Baltimore, Maryland, een afstand van ruim 4.700 km., gevlogen in 3 uur en 48 minuten - een gemiddelde snel heid van 980 km. per uur. Dit vliegtuig is het prototype van een vloot van 141 vliegtuigen, die in bestelling zijn voor 11 Amerikaanse en bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen. Het kan van 80 tot 110 passagiers vervoeren, tijdens de proefvlucht waren er 52 aan boord. De kruishoogte bedroeg 9.300 meter en op een bepaald traject vloog het in een tram continentale luchtstroom met een snelheid van 1.120 km. ten opzichte van de grond. - Boven: het vliegtuig stijgt op in Seattle. - Onder: bij aankoms op Friendship Airport bij Baltimore worden passagiers en be manning verwelkomd door een aantal officiële persoonlijkheden. kleintjes uit/ji he( (rin.net Drie doodvonnissen uitgesproken In het grote proces tegen elf „te- genrevolutionairen" te Boedapest '-ijn gisteren drie doodvonnissen geveld. De betrokkenen - de 25-ja- rige studente in de medicijnen Ilona Toth, de 28-jarige Milos Gyoengy- oesi, die tijdens de opstand uit de gevangenis was bevrijd, en de 26- iarige voormalige luitenant Ferenc Goenczi - hadden bekend, dat zij in het ziekenhuis, waar Ilona werk te, een man, van wie zij geloofden dat hij lid van de geheime politie was, met messteken hadden gedood. Het was het eerste grote proces, dat naar aanleiding van de opstand in het openbaar is gevoerd. Het duurde zes weken. De drie terdoodveroordeelden verbleekten, toen zij het vonnis hoorden, maar zij toonden verder geen tekenen van emotie. Ingezonden mededeling Atlanta bovenmatras Prijs f 79,- De nieuw gebouwde kerk van de Ned. Hervormde gemeente te Scharen- dijke nadert zijn voltooiing. Druk is men bezig met de afwerking van het monumentale gebouio, dat in sterke mate de omgeving beheerst. (Eigen foto). Identificatie-team van oorlogsgravenstichting naar Tsjecho-Slowakije Onder leiding van de adjunct-di recteur van de oorlogsgravenstich ting, de heer P. W. de Hertogh jr., is een identificatie-team van deze stichting naar Tsjecho-Slowakije vertrokken. Het team zal er werken aan de opsporing van ongeveer honderd oorlogsslachtoffers, voor het me rendeel militaire krijgsgevangenen uit de laatste oorlog, die verspreid over het gehele land begraven zijn. De Tsjecho-Slowaakse autoriteiten verlenen - naar vernomen wordt - aan de oorlogsgravenstichting bij werk in hun land alle mede werking en geeft het identificatie team vele faciliteiten. Overleg over de onderwijzerssalarissen De bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg voor het on derwijzend personeel bij het lager onderwijs heeft op vrijdagavond de besprekingen over de onderwij zerssalarissen voortgezet. Zij heeft haar standpunt ten aanzien van de regeringsvoorstellen bepaald en dit in een rapport ter kennis van de regering gebracht. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie stelt op het ogenblik een on derzoek in naar de identiteit van een door de rivierpolitie in de mon ding van de Rijnhaven aangetroffen stoffelijk overschot van een naar schatting 7-jarige jongen. Voor zo ver op het ogenblik bekend, wordt er in Rotterdam geen jongen van deze leeftijd vermist. AMSTERDAM. Met de Super Constellation „Griffioen" zijn ze ven leden van de Nederlandse in dustriële handelsmissie naar Zuid- Afrika vertrokken. NIJMEGEN. Het vierjarig meisje H. R. uit Nijmegen, is toen zij on verwacht de Koninginnelaan te Nijmegen overstak, door een per sonenauto aangereden. Zij is in het Canisiusziekenhuis overleden. MAASTRICHT. In het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht is over leden de 34-jarige heer Boulanger uit Haccourt in België, die bij een verkeersongeval op de Akener- steenweg te Heer bij Maastricht ernstig werd gewond. Hij reed met zijn motor tegen een voor hem rij dende auto, die juist links af sloeg op, en kreeg een schedelbasisfrac- tuur. Waarschijnlijk heeft hij de auto nog willen passeren. EINDHOVEN. Minister president dr. W. Drees en zijn echtgenote hebben een bezoek gebracht aan de N.V. Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven. AMSTERDAM. Een Amsterdam se brouwerij heeft besloten als nieuw product voortaan, behalve het flessenbier ook bier in blik op de binnenlandse markt te brengen. Tot dusver was bier in blik uitslui tend voor export bestemd en werd het met name geleverd aan de Amerikaanse troepen buiten de Ver. Staten. Duizenden hoorden het David Coleman heeft het ge daan bij de Britse televisie kijkers. Sinds deze televisie commentator in een sport- uitzending een weinig parle mentaire uitdrukking bezig de werd het bureau van de B.B.C. overstroomd met pro testen van Engelse kijkers. Op een moment waarop Co leman van mening was dat er iets niet in orde was met beeld en geluid, had hij een krachtterm gebruikt, die be stemd was voor de technici, doch die - aangezien van een storing geen sprake was - door duizenden verblufte kijkers in Engeland werd ge hoord. Een woordvoerder van de B.B.C. heeft ver klaard het voorval te betreu ren, doch hij vestigde er te vens de aandacht op dat iemand, die in grote span ning berkeert, er gemakke lijk toe komt van sterke, on dubbelzinnige termen ge bruik te maken. Hoge prijs voor middel eeuwse handschriften Een merkwaardige collectie van 19 handschriften uit de middel eeuwen en de renaissance uit het bezit van sir Sydney Cockerell, zijn bij Sotheby in Londen geveild. De verzameling bevatte een volledig handschrift van een filosofisch werk door Boethius, daterend van het einde van de tiende eeuw. Dit werk werd voor 1.000 pond ingezet en de biedingen liepen weldra op tot 6.600 pond. Het ging voor dit bedrag naar een Londense boekver koper. Een Florentijns manuscript van Plato's dialogen, in het Grieks geschreven door Leonardo Aretino tijdens de eerste helft van de vijf tiende eeuw, ging voor 5.800 pond onder de hamer, nadat het voor 500 pond was ingezet. Een Engels psalmboek met gezangen en litanie, geschreven op velijn tijdens de twaalfde eeuw bracht 2.800 pond cp. Een vroeg-dertiende eeuws Frans missaal, geschreven voor de kathe draal van Notre Dame te Parijs, bracht 1.900 pond op. Ingezonden mededeling Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgen: slappe werking der orga nen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug Verkrijgbaar bij apotheker of drogist üf.T.80 per groot pak, voldoende voor maandeni FEUILLETON Sven grinnikte. „Ik geloof, dat jij je wel een beetje geneerde", merkte hij op. „Laat ik je vertel len, dat ik iemand in een van die huisjes zag binnengaan en ik wilde kijken, of ik die „iemand" kon ont dekken". „En is je dat gelukt?" „Nee, 't ging niet", antwoordde Sven. „Maar dat is geen ramp. Luister eens, Ernst, hier scheiden onze wegen. Jij moet toch nog naar kantoor. Ga je gang. Ik wil zien, dat ik inspekteur Broekman te pakken krijg. Tot straks, jong!" Hij gaf Ernst amikaal een klap op zijn schouder en ging met lange, rustige passen op weg naar het hoofdbureau van politie, ongeveer zeven minuten lopen. Z!n zwager stond hem even verbluft na te kij ken. Instinktief keerde hij zich dan nog eens om, teneinde in de rich ting van het Stevenskerkhof te kij ken, maar dat was niet meer te zien omdat de bochtige steeg het plein tje aan het oog onttrok. Ernst haal de de schouders op en enigszins on bevredigd begon hij de wandeling naar zijn kantoor. Toen hij in de namiddag thuis kwam, bleek Sven er al te zijn. Die zat met Else in de woonkamer en keek vergenoegd naar een glaasje wijn. „Dat smaakt met deze onver wachte nattigheid in de atmosfeer" was de groet, waarmee de rechts geleerde verwelkomd werd. Daarna werd er over koetjes en kalfjes ge praat en Sven Ohlquist wist alle pogingen van zijn zwager om over de wandeling te spreken, handig te omzeilen. door G. PLANTEMA Pas na de maaltijd, toen zij sa men in de leunstoelen zaten, uit kijkend over de vochtige tuin, be gon hij er zelf over. „Ongetwijfeld is je nieuwsgierig heid in hoge mate geprikkeld dooi de gebeurtenissen van deze mid dag", begon hij. „Ja, nou en of", zei Ernst. „Maak je dan klaar, om er van avond met mij op uit te gaan", lachte Sven. „En laten jullie mij alleen?" vroeg zijn zuster met een zweem van ver wijt in haar stem. „Als ik kon, liet ik Ernst rustig bij jou", antwoordde Ohlquist, „Maar hij is me belangrijk, omdat ik de taal van dit land niet ken Vanavond om tien uur worden wij afgehaald". „Om tien uur!' 'riep Else uit. „Dat ken ik. Dan komen jullie misschien morgenochtend om zes uur pas thuis". „Maar het zal je een troost zijn, dat wij niet aan de rol gaan", grin nikte haar broer. „Integendeel, het is dienst vanavond. Hoe lang het duurt? Dat kan ik je niet vertellen, zus". ,,'t Is me toch wat", merkte zij op, „dat jij in Kopenhagen halve nachten van huis bleef was tot daar aan toe. Maar dat je nu probeert mijn man op het slechte pad te brengen, vind ik wel erg". Maar Else Verhagen bedoelde het toch niet zo erg met haar verwijt, want ze zorgde er voor, dat de twee mannen niet 's nachts van honger om zouden komen. Sven vertelde verder niets over de gebeurtenissen die zouden komen. Hij bleef ge makkelijk in zijn stoel zitten, tot ongeveer 10 uur een auto voor het hek stopte. Toen rekte hij zich uit en zei tegen Ernst: „Het is zo ver. Jas aan, makker, en de deur uit". Nog bedekten donkere wolken de hemel, toen zij in de auto van de Nijmeegse gemeentepolitie de natte weg afreden. Maar de regen had opgehouden en mr. Verhagen, die veronderstelde, dat zij zich niet binnenshuis zouden ophouden, was daar blij om. Hij wist nog niet, wat zijn zwager van plan was, noch wat de Nijmeegse politie met het geval te maken had, maar hij nam aan, dat de onderneming in verband stond met de wandeling van 'smid- dags. Met z'n tweeën zaten ze achter in, terwijl zich verder alleen een chauffeur in de wagen bevond. Deze man had blijkbaar opdracht, hen ergens naar toe te brengen. Hij stuurde zijn wagen in de richting van de stad, maar sloeg daarbij en kele malen een zijstraat in, zodra ze in de bebouwde kom van de ge meente waren gekomen. Met grote snelheid nam de auto een paar ge vaarlijke bochten en eens kwamen ze bijna in botsing met een andere wagen, die van de andere kant kwam. De remmen werden krach tig aangetrokken en de banden gierden over het plaveisel. Dan zette de chauffeur er weer vaart achter. In de stad brandden de straatlantaarns en daardoor kon Ernst ontdekken, dat zij allerlei merkwaardige omwegen maakten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 4