Parijs ontvangt Koningin Elisabeth van Engeland en Haar gemaal DE ZIERIKZEESCHE COURANT Overeenkomst tussen de V.S. en Saoedi-Arabië Studie plan tracee nieuwe verbinding Rotterdam-Antwerpen ISRAEL RAPPORTEERT VEILIGHEIDSRAAD NIEUWE INCIDENTEN ,Lang gewacht Kadar zet vriend van massamoordenaar op Boedapester planken DINSDAG 9 APRIL 1937 No. 18130 a 113e Jaargang ZIERIKZEESCBEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN ÓPGENOMEN 1797-.1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lafcenman 6> Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Frans-Britse vriendschap krachtig bezegelt Op een wijze waarop alleen Frankrijk het geheim kent, heeft Parijs gisteren Koningin Elisabeth van Engeland en Haar gemaal Prins Philip, welkom geheten. Parijs toonde op deze lentedag al zijn charmes en was voor deze gelegenheid op passende wijze ver sierd. Talrijke hoogtepunten kende deze voor de Parijzenaars en de vele buitenlanders onvergetelijke dag. Zo legde Koningin Elisabath 's mid dags een krans van twee meter hoogte op het graf van de onbe kende soldaat in de Are de Tri- omphe. Er heerste tijdens de plech tigheid een doodse stilte. De Verenigde Staten en Saoedi Arabië hebben hun overeenkomst voor het gebruik van de luchtbasis Dahran door Amerikaanse strijd krachten met vijf jaar verlengd, al dus is door het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken maandag bekend gemaakt. De Verenigde Staten zullen op hun beurt oorlogsmateriaal aan Saoedi Arabië leveren tegen ge deeltelijke terugbetaling. Zij zul len verder hulp verlenen bij de op leiding van manschappen voor de Saoedi-Arabische grond-, lucht- en vlootstrij dkrachten. Amerikaanse geleide projectielen voor Engeland In Amerikaanse regerings- en luchtvaartkringen gelooft men, dat Engeland over ongeveer anderhalf jaar de eerste gelelde projectielen met een reikwijdte van 2.400 km van Amerika zal krijgen. In Amerikaanse kringen erkent men, dat als gevolg van de voor genomen vermindering van de om vang der Britse strijdkrachten, een spoedige levering van deze projec tielen, om de vuurkracht van de Britse strijdkrachten te vergroten, nodig is. Amerikaanse technici geloven, dat zij nu aan de laatste faze van de ontwikkeling van geleide pro jectielen met een reikwijdte van 2.400 km bezig zijn. Deze faze om vat het leiden van de projectielen op het laatste gedeelte van hun tra ject naar het doel. Vorstelijk telexportret De „Daily Telegraph" maakt met waardering melding van de uitzending, via de telex, van een portret van konin gin Elizabeth door het Fran se persbureau Agence France Presse. De Parijse correspon dent van het blad schrijft, dat het portret bijzonder goed lijkt. Het is samenge steld uit 2.348 letters, voor namelijk genomen uit de naam Elizabeth. De uitzen ding duurde 25 minuten. Voordat de koningin naar het Elysee terugkeerde bood een meisje haar namens de bevolking van Pa rijs bloemen aan. De Champs Ely sees, die feestelijk versierd was, zag zwart van men sen, die het vorstenpaar en presi dent Coty toejuichten. De lentewarmte veroorzaakte vlak voor de lunch een paniek on der de banketbakkers van het Ely see, toen een grote taart dreigde in een te zakken. Men kon hem echter nog juist voor de aankomst van de koningin „restaureren". Koningin Elizabeth verklaarde maandagavond in een in het Frans uitgesproken toespraak, die zij hield na het banket in het Elysee, het pa leis van de Franse president Coty, dat de Brits-Franse overeenstem ming „de beste belofte inhoudt voor de toekomst van Europa". De koningin bracht hulde aan de kameraadschap, die de Franse sol daten in de tweede wereldoorlog jegens de Britse militairen hadden getoond en zij bracht de „gedurfde daden der Franse verzetsstrijders gedurende de Duitse bezetting" in herinnering. „Onze twee landen vullen elkaar aan en onze volken begrijpen el kander. Het wederzijdse vertrou wen, dat tussen Frankrijk en Groot Brittannië bestaat, is de krachtig ste band tussen staten van de oude wereld geworden", aldus de konin gin, die hieraan nog toevoegde: „Vrijheid vormt de stuwingskracht van het hart van het Britse geme nebest, Europa is er sinds mensen heugenis de bakermat van geweest, en Frankrijk was immer een harer vurigste kampioenen. Het begrip, dat tussen de volken van Frankrijk en Groot-Brittannië bestaat, vormt de beste waarborg voor hun beider toekomst. Laat ons in deze geest, tezamen met de vol ken, die dezelfde idealen zijn toe gedaan als wij, voorwaarts schiij- den". President Coty, die vóór de ko ningin het woord had gevoerd, ver klaarde dat het jonge Frans-Britse bondgenootschap „in de afgelopen tien jaar is omgezet in een onver brekelijke unie, die-werd bezegeld door het bloed, dat de zijde aan zijde strijdende Britse en Franse militairen hebben geofferd". President Coty heeft 's middags na het noenmaal, dat de Britse ko ninklijke gasten in zijn gezelschap en dat van andere gasten in een der salons van het presidentiële pa leis hadden gebruikt, prins Philip het Legioen van Eer uitgereikt (de koningin bezit deze onderscheiding reeds). Oorspronkelijk plan vla Tien Gemeten van de baan? Naar wij vernemen is een plan in studie, waarbij het tracee van de nieu^ve verbinding Rotterdam- Antwerpen - onderdeel van het Deltaplan - dwars door het Haring vliet tussen Numansdorp en Oolt- gensplaat komt te lopen. Hiermee zou dan het oorspronke lijke plan, bruggen van Goeree- Overflakkee via het eiland Tienge- meten naar de Hoekse Waard, ko men te vervallen. Bij de nu in studie zijnde weste lijker gelegen verbinding door het Haringvliet, zou gebruik worden gemaakt van de strekdam bij Oolt- gensplaat. Deze strekdam zou wor den verlengd en in aansluiting daar op zou dan een brug de verbinding met de Hoekse Waard vormen. In noordelijke richting loopt dit weg gedeelte dan via een brug over de Oude Maas en Oud-Beijerland door Het kindernoodfonds van de V.N. Op de openingsvergadering van het uitvoerend comité van het kin dernoodfonds van de V.N., heeft de directeur van het fonds, Maurice Pate, maandag verklaard dat Polen en Hongarije samen met het fonds plannen willen opstellen voor hulp op lange termijn in deze landen. Pate, die Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen en de Sow jet-Unie heeft bezocht, zal het uitvoerend comité voorstellen 500.000 dollar beschikbaar te stellen voor kinde ren en moeders in Hongarije. Nieuwe terreurcampagne op komst In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft Israël maandag negentien gevallen opge somd van „infiltratie en stroop tochten" vanuit de strook van Gaza. Abba Eban, de Israëlische vaste vertegenwoordiger bij de V.N., zegt in het schrijven, dat dergelijke in cidenten „de onmiskenbare voor boden zijn van ernstige uitbarstin gen van geweldpleging en terreur in het gehele gebied. In de mededeling wordt niet ver zocht om bepaalde maatregelen Gevraagd wordt slechts de brief te laten circuleren onder de andere leden van de Verenigde Naties. De ze procedure sluit evenwel niet de indiening van een officiële klacht bij de raad en een verzoek om een debat en maatregelen op een later tijdstip uit. De opgesomde incidenten zouden tussen 10 en 27 maart zijn voorge vallen. Generaal Burns, bevelhebber van het politieleger der VN., heeft er maandag bij Israël op aangedron gen, langs de grens met Gaza een prikkeldraad- en mijnversperring aan te leggen. Het voorstel van Burns Is door Israël aanvaard. Burns zei te gelo ven, dat de Egyptische reactie op zijn idee positief is. naar Rotterdam. Naar het zuiden komt van Flakkee een aansluiting op het vasteland van west-Brabant met vandaar verbinding naar de richting Bergen op Zoom-Antwer- pen. DE MELKPRIJS Het Tweede Kamerlid de heer Peschar heeft aan de minister van Economische Zaken schriftelijk de volgende vraag gesteld: Wil de minister uiteenzetten wel ke overwegingen hem er toe heb ben gebracht de melkprijs in het westen van het land per 1 april jl. niet met een cent te verlagen en tevens, zodra hem dit mogelijk is, gemotiveerd, mededelen welke prijsverhoging verwacht mag wor den per 1 juli a.s.? Graven in Abdijkerk in El ten geopend Gisteren zijn in de Abdijkerk in Elten twee graven geopend van vroegere abdissen, die zich voor de herbouw van de in de tachtigja rige oorlog verwoeste kerk hebben ingespannen. Naar aanleiding van werkzaam heden aan de kerk, waarbij de vloer in zijn geheel lager moet komen te liggen, worden de grafkelders in de kerk geopend, de stoffelijke overschotten worden later onder de lagere vloer in de grafkelders ge legd. Naar de heer Leo Gies, lokaal historicus in Emmerik, die uit in teresse de werkzaamheden bij woonde, mededeelde, zijn 2 graven, nadat de zerkdekken opzij gescho ven waren, ongeschonden te voor schijn gekomen, De kleren van de abdissen, die van brokaat waren, waren nog intact, evenals de rozenkrans en een kruis. Ook was nog duidelijk te constateren, dat de stoffelijke overschotten van de begravenen, aan de voeten spitse schoentjes met vlechtwerk aan de voorzijde had den. Het Westduitse ministerie van Defensie heeft 900 Amerikaanse tanks van het type M-48 besteld, zo heeft de sociaal-democratische fractie van de Bondsdag maandag bekend gemaakt. De tanks zullen tegen 1961 geleverd^ worden. De M- 48, die is uitgerust met een 90 mm. kanon, is een moderne versie van de M-47, waarvan west-Duitsland er reeds 1.100 ontvangen heeft. Donderdag 11 april zal de nieuwe kleuterschool aan Koningin Maudplein te Nieuwerkerk officieel worden geopend door de inspeklrice van het kleuteronderwijs te Dordrecht mej. H. J. Glasz. Het heeft lang geduurd met de kleuterschool te Nieuwerkerk en daarom is het lako- nieke motto boven de dezer dagen verstuurde uitnodigingskaart des te begrijpelijker: „Lang gewacht en stil gezwegen, nooit gedacht en toch verkregen". (Eigen foto). Heropvoeding grootmoeder „Baboesj ka", de Russische grootmoeder, moet een poli tieke heropvoeding krijgen, aldus luidt het consigne, dat door het tijdschrift „De Agi tator" aan de propagandisten is gegeven. Het blad, dat een uitgave van het centrale co mité van de Russische com munistische partij is, schrijft, dat een aantal moeders en i grootmoeders verre van so cialistisch denken. In talrij ke gezinnen zijn zij echter de voornaamste opvoeders van de toekomstige generaties en het is moeilijk te zeggen, welke invloed groter is, die van de school of van „Ba- boesjka", aldus het blad, dat een communistische opvoe ding van de grootmoeders en huisvrouwen dan ook aanbeveelt Het tweejarige jongetje van de familie v. d. H. uit Tiel is in een onbewaakt ogenblik de weg opge lopen en onder een melkauto ge raakt. Het kind overleed ter plaatse Bij opgravingen in Griekenland onder leiding van professor Threp- sadis heeft men op de plaats waar Aülis gelegen moet hebben het cir kelvormige altaar teruggevonden waarop volgens de legende Aga memnon zijn dochter Iphigenia ge offerd zou hebben om de bescher ming der goden voor de veldtocht tegen Troje te verkrijgen. FINANCIEEL NIEUWS Scheldebank N.V. - Zierikzee Na ar wij vernemen zal aan de algemene vergadering van aandeel houders der Scheldebank N.V. wor den voorgesteld over het boekjaar 1956 10 pet. dividend uit te keren. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Vele mensen verliezen liun I i verstand nooit omdat ze het 1 niet hebben. ,1 Actie van de Vogelwacht Poging te Brouwershaven j'eugdleden te krijgen Vrijdag 12 april kunnen de kin deren van de scholen uit Brou wershaven en Zonnemaire met toe stemming van de inspekteur van het L.O. een morgen bijwonen, die is georganiseerd door de Vogel wacht. Als spreker is de heer Piet Bos gevraagd, directeur van het Nat. Hist, museum „Holterberg" te Holten en preparateur. De heer Bos die een grote kist met opgezette vogels en viervoeters meebrengt, za 1 op het gebied van de natuurbe scherming de jeugd ongetwijfeld wel weten te boeien. Het is de be doeling van de Vogelwacht, die thans ruim 435 leden en 215 jeugd leden heeft, in Brouwershaven en omstreken ook jeugdleden te krij gen. Omdat deze omgeving vooral wat vogels betreft, ruim is bedeeld en zowel het gemeentebestuur als de rijkspolitie zeer sympathiek te genover de Vogelwacht staan, kan van deze aktie wel resultaat wor den verwacht. Het ledenaantal is vooral te Brouwershaven de laat ste weken bijzonder toegenomen. Ruim 30 inwoners traden tot de vereniging toe. 's Avonds zal de heer Bos te Brouwershaven voor de ouderen spreken. Ook niet-leden zijn van harte welkom. BESTEDINGSBEPERKING VOORAL FUNEST VOOR DE WEGENBOUW Beleid uit vroeger jaren wreekt zich „De bestedingsbeperking dreigt voor de wegenbouw en het verkeer een nationale ramp te worden". Dit zei de heer A. G. M. Boost, direc teur Wegen en Verkeer van de A. N.W.B., tijdens de officiële ope ning van een nieuw technostation aan de Coehoornsingel te Gronin gen. „Nog doet zich het wegenbouw- beleid 1930-1939 gevoelen, zo ver volgde hij. De toen ontstane ach terstand in wegverkeersvoorzie- ningen is oorzaak, dat men thans niet meer in staat is de ontwikke ling van het verkeer, zelfs op rede lijke afstand bij te houden. De goede weg als produktiemid- del heeft een rentabiliteit van 8 tot 12 °/o of meer ten opzichte van ge brekkige verbindingen. Voorzie ningen betalen zich zelf. Een sterk vertakt landwegennet voor industriespreiding en Inten sieve landbouw vergen vergaande verkeerstechnische voorzieningen. Ons wegennet vertoont talloze knelpunten en andere tekortko mingen, waaronder legio extreme gevarenpunten, die samen ons land vele tientallen miljoenen guldens aan vertraging en ongelukken kos ten, plus niet in geld te waarderen mensenlevens. De bestedingsbeperking woekert in de verkeerssector veel verder door dan elders, omdat de precaire financiële positie van gemeenten en provincies de gevolgen nog ver sterkt. Het is ontmoedigend, dat niettemin steeds gegrepen wordt naar het wegverkeers- en ver- voersapparaat om daaruit buiten sporige belastingsopbrengsten te halen, terwijl de uitvoering van de nodige verkeersvoorzieningen tel kenmale wordt afgeremd en be perkt", aldus de heer Boost. Maleter moet sterven, maar Pijlkruiser is welkom (Van een medewerker). Nadat de Hitlerlanen de Hon gaarse president Hortliy - na zyn vredesverklaring van 15 oktober '44 - hadden gearresteerd en Honga rije volledig hadden bezet, greep de minderwaardigste Quisling, die het nationaal socialisme voortge bracht heeft, Szalasi, naar de macht. Een van diens beste vrienden was Anton Pager, zonder twijfel een ta lentvol toneelspeler, die zowel by de film als op het toneel groot suc ces had. Pager echter was een toonaan gevend lid van de zg. Pijlkruisers, die veel hebben bijgedragen tot de nazificering en gelijkschakeling van het Hongaarse theaterwezen. Na Hitiers nederlaag vluchtte Pager dan ook naar Spanje en nog later ging hij met zijn vrouw en twee dochters naar Zuid-Amerika, waar hij zijn brood verdient als schilder, daar het hem aan voldoende ken nis van het Spaans ontbreekt, om daar te kunnen optreden. De regering van Kadar in Hon garije wist dat Pager onder zeer bescheiden omstandigheden leeft en heeft hem daarom gevraagd terug te komen naar zijn land. Voor elke keer dat hij optreden zal, is hem een bedrag van 2000 forint (f 125) Een van de Hongaarse vluch telingen op Schouwen-Dui- veland, die nog uitstekende contacten met zijn land on derhoudt, heeft zich bereid verklaard voor ons blad en kele artikelen te schrijven over het heilloos streven der huidige marionettenregering -Kadar, die een waar schrik bewind uitoefent in zijn va derland. Hierbij het eerste artikel van zijn hand. geboden, hetgeen gelijk staat met het maandsalaris van een ingeni eur. Bovendien beloofde men hem zijn villa terug te geven. De terug keer van deze prominente Pijlkrui ser heeft zowel bij de communisten als ook bij de niet-communisten, zowel in theaterkringeri als onder het publiek algemene verontrusting veroorzaakt. Alle mensen zijn onder de indruk dat een Nazi van het eerste plan in een zg „socialistisch land" kan en mag optreden. Zelfs de gewezen Pijlkrulsers en de rechts georiën teerde mensen vinden het uiterst onrechtvaardig, dat de „kleine zon daars" verschillende maanden of jaren zijn gearresteerd, gedwongen waren slechts in provinciesteden te spelen of zelfs helemaal niet meer mochten optreden, terwijl Nazi-to neelspeler no. 1 door de regering- Kadar met open armen wordt ont vangen en de gage ontvangt van een topster. Naar aanleiding van het 60-jarlg jubileum van het „Lustspiel-the- ater" in Boedapest (tegenwoordig heet het „Theater van het volksle ger") waren nog vier in leven zijn de leden van het vroegere ensem ble tegenwoordig. Het waren mevr. Frieda Gombaszögi, mevr. Marga- retha Ladsmerszky, de heer Ed mund Bardi en een oude technische medewerker. Toen ze de heer Pa ger op het toneel gewaar werden, stonden ze op en verlieten de zaal ogenblikkelijk. Generaal Maleter, „De held van Boedapest", is in de kerker opge sloten en zai waarschijnlijk ter dood worden veroordeeld De regering- Kadar verbant de sociaal-demokra- ten en de partij der kleine boeren cn verder ieder die zich niet on voorwaardelijk wil voegen naar zijn eisen, maar Pager, de vriend van de massa-moordenaar Szélasi, de laatste trouwe satelliet van Hitier is hartelijk welkom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1