|||H Qptfeda Opa Kip in Amsterdam Sirjansland beleefde geslaagde propaganda-avond Nederlandse Blindenbond Bond dankbaar voor steun op Schouwen-Dulveland De propaganda-avond van de Nederlandse Blindenbond die vrij dag in het Verenigingsgebouw al hier werd gehouden, kan ongetwij feld zeer geslaagd worden ge noemd. De blinde propagandist, de heer Joh. v. d. Berg, als ook de heer De Graaf, filmoperateur, wa ren over deze eerste kennismaking met het Sirjanslandse publiek dan ook hoogst voldaan. De bijeenkomst werd geopend door burgemeester Laurense, die er aan herinnerde dat reeds voor de ramp de heer v. d. Berg te Ooster- land kwam. Verder wees spr. er op dat deze avond allerminst bedoeld was om medelijden op te wekken, dit zou stellig ongerijmd zijn. „Wel is nodig", aldus spr., „dat ieder van zijn medeleven blijk geeft, want hiermede bewijzen we de blinden een dienst". De heer v. d. Berg getuigde van zijn dank voor de hartelijke woor den van de burgemeester, waar mede deze de Blindenbond te Sir jansland had geïntroduceerd. „Wij dragen het eiland een warm hart toe", aldus spr., „door de grote be langstelling die wij in alle gemeen ten op Schouwen-Duiveland hebben mogen ondervinden". Na deze inleidende woorden de clameerde de heer v. d. Berg een lentegedicht van Jan Prins, getiteld „De Bruid", gevolgd door twee streekgedichten". Vervolgens kwam hij tot zijn toespraak die met grote aandacht werd gevolgd en waar door men een beeld kreeg van het leven en werken der blinden. Niet minder dan 1300 blinden zijn bij de Nederlandse Blindenbond aange sloten. Een in brailleschrift ver vaardigd blindenorgaan wordt in grote oplage uitgegeven. De heer v. d. Berg, zelf op 17-jarige leeftijd blind geworden, vertelde dat mede lijden totaal misplaatst is en dat ook de blinden van het leven ge nieten. In vele gevallen staan blin den onbevooroordeeld tegenover mensen en omstandigheden. Er zijn twee soorten licht, aldus spr., n.l. het licht van de zon en het licht van de geest. Vooral op dit laatste is de blinde in hoge mate ingesteld. 4700 blinden In Nederland zijn 4700 blinden, waarvan er niet minder dan 800 na deskundige opleiding een ver antwoordelijke plaats in de maat schappij innemen. Na de toespraak van de heer v. d. Berg werd vertoond de film „Een van ons", die de woorden van de heer v. d. Berg nog duidelijker deed uitkomen. De film geeft het levensverhaal van een jongeman die het licht in zijn ogen verliest. Via de Nederlandse Blindenbond wordt hij opgeleid en krijgt einde lijk een volwaardige vooraan staande positie in de maatschappij. In de pauze werd een Braille- demonstratie gegeven, waaraan een prijsvraag was verbonden. De drie prijzen, door blinden vervaardigd, werden gewonnen door Mina Zan- dijk, mevr. Dorst-v. d. Maas en F. C. Fluijt. Tussen de bedrijven door vertelde de heer v. d. Berg nog een en ander over ontstaan van het Brailleschrift. Hierna volgde nog een film over sport en spel van blinde kinderen. Na afloop werden niet minder dan 28 nieuwe leden ingeschreven, waarvoor de contributie f 3,per jaar bedraagt Hiervoor krijgt men dan de Blindenbode toegezonden. Namens de aanwezigen dankte de heer Sijthoff de heren v.d. Berg en De Graaf in hartelijke bewoor dingen voor de prachtige avond, waarmee het einde kwam aan deze geslaagde kunst- en filmavond. faam-stede Activiteit van de Floraliavereniging Wellicht gestimuleerd door het mooie weer van de laatste dagen kwam vrijdagmiddag het bestuur van „Floralia" bijeen om het pro gramma voor deze zomer weer vast te stellen. De voorzitter, Jhr. R. Röell, stelde in zijn openingswoord vast, dat „Floralia" in 1956 een vrij goed jaar heeft gehad ondanks de minder gunstige weersomstandig heden. Hij sprak de hoop uit, dat deze zomer het weer beter zou zijn, waardoor vooral de voortuinen be ter tot hun recht zullen komen. Er werd besloten ook deze weer te keuren en wel vier keer waarvan de eerste keer nog voor Pasen zal plaats hebben, zulks met het oog op de vele tuinen waarin bolbloe- men staan. Aan de 4 hoogste klas sen van de lagere scholen zullen weer potplanten worden uitgereikt, terwijl de lagere klassen veldboe- ketten zullen maken. Eind juli of begin augustus zal weer een ten toonstelling worden georganiseerd, zodat eventuele inzenders reeds- nu hiermee rekening kunnen houden, door zich op bepaalde kweekpro- dukten toe te leggen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad zal op woens dag 10 april a.s. des namiddags om 2.30 uur in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komen voor: Vaststelling namen van we gen in de gemeente, voorstel garan tie eventueel geldleningen en re kening-courant overeenkomsten Rode Kruis ziekenhuis; voorstel nieuwe kampeerverordening, voor stel Inzake toetreding gemeentelij ke regeling muziekschool; voorstel verbetering straatverlichting in Kloosterweg en Ring; aanvraag be stuur Chr. Nationale school ver nieuwing banken; voorstel aanvul ling materiaal lichamelijke oefe ningen O.L. school en Chr. Nat. school; voorstel financiële bijdrage tentoonstelling Z.L.M. te Zierikzee. J/oordi/elle Afd. Bond van Plattelandsvrouwen Vorige week organiseerde de af deling Noordwelle en omstreken van de Bond van Nederlandse Plat telandsvrouwen een gezellige avond in het Dorpshuis te Renesse. De avond stond onder leiding van me vrouw Elenbaas-Kik en werd ver zorgd door eigen krachten. Mede uitgenodigd waren de echtgenoten en huisgenoten van de leden. De avond werd gevuld met een pro gramma van deklamatie, zang, gymnastiek en toneelspel, hetgeen bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. De presidente dankte na af loop alle medewerksters, inzonder heid ook de heren die assistentie verleenden, om de avond te doen slagen. De avond bewees de goede geest in de afdeling, die de laatste tijd zeer actief is. Geruime tijd bleef men na afloop nog gezellig bijeen. ■ouoerskaven. Vergadering gemeenteraad Aanstaande woensdag komt de raad der gemeente Brouwershaven des avonds 8 uur in openbare ver gadering bijeen ter behandeling der volgende agendapunten: Aankoop brandweerkleding; aankoop maai- machine; verkoop grind in de Dril- hoekstraat. De kollekte t-b.v. „Het Hoo- geland" heeft in deze gemeente op gebracht f 36,51. fieuuerkerk, Burg. Stand over maart. Geboren: 2. Cornelis Leonard, z. van J. Rotte en J. M. de Jonge; 3. Jacoba Cor nelia, d. van H. A. ten Hove en J. M. van Rossum; 16. Johan An- thonie, z. van W. Wandel en L. de Later; 25. Elizabeth, d. van D. Geuze en J. van Klinken; 31. Cor nelia, d. van M. Mol en N. v. d. Wielen. Overleden: 4. Willem Flikweert, 68 j., echtgenoot van M. W. Melis; 15. Janna Lena de Roo, 82 j., wed. van Joh.s Brouwer. Sjjjj "SmtniMe '^Angstig avontuur van twee jongens Het volgende is ontleend aan het „Algemeen Handelsblad" van za terdag jJ. Twee jongens uit Bruinisse, uit welke plaats een aantal mossel schepen momenteel op de Wadden zee ten westen van Harlingen aan het vissen is, hebben op de Noord zee een angstig avontuur beleefd. De 16-jarige A. Okkerse en de 17-jarige H. Kik gingen donderdag morgen aan boord van een roei bootje om op Vlieland brood en an dere levensmiddelen voor de Brui- nissenaren te halen. Toen zij na enkele uren niet waren terugge keerd, gingen enkele andere man nen van de vloot ook naar Vlieland om te kijken waar zij waren ge bleven. Zij waren wel in het dorp geweest en hadden daar brood ge kocht, maar nadien waren zij niet teruggekeerd. Doordat het plaatse lijk mistte, werd men ongerust en toen de jongens donderdagavond nog niet waren teruggekeerd, ging men het ergste vrezen. De motor- reddingboot „Rosulee" van Vlie land voer uit, maar keerde onver- richterzake terug. Pas in de loop van vrijdag zijn de jongens op de Noordzee terug gevonden. Het vissersschip Yer- seke 62 ontmoette hen daar, terwijl zij ronddreven zonder te weten welke richting zij moesten kiezen. De jongens werden naar Harlin gen gebracht en daar zijn zij vrij dagavond direct op de trein gegaan. Zij wilden n.l. naar Zeeland en zei den dat zij voorlopig genoeg van het vissen hadden. ASEtigjr» Heden (maandag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, Ko ning der manége (14 j.). Morgen (dinsdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw, contactavond rechtz. Zondags school; Concertzaal, 8 uur, Abott en Costello en de mummie (a.l.). Haamstede: Bioscoop hotel Bom, 8 uur, De zoon van de wreker. Ingezonden mededeling Last vau zenuwen? Mijnharde'* Zenuwtablettea C helpen U er overheen. 4 LAATSTE NIEUWS Koningin Elizabeth en prins Philip vertrokken Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip zijn maandagoch tend per vliegtuig uit Londen ver trokken voor een officieel bezoek van vier dagen aan Parijs. Bij het vertrek van het Londense vliegveld waren premier MacMil- lan, de ministers van Binnenlandse en Buitenlandse Zaken, Butler en Lloyd, en leden van de koninklijke familie aanwezig. Gecombineerde mode- en kapshow trok veel belangstelling Keurcollectle van moderne draagbare modellen In het tot de laatste plaats be zette jeugdgebouw te Brouwers haven hebben de firma J. Stoel, textielhandel, in samenwerking met het modehuis „De Nijverheid" te Zierikzee en Maison „Etiëne", da mes- en herenkapper, een grote ge combineerde show gepresenteerd. De avond werd geopend met een inleiding van de heer Koster, die uiteenzette waarom deze show van kleding en kapsels werd gehouden. Het werk van hen die de mode brengen en de kapper, aldus de spreker, is erop gericht om het uiterlijk schoon van de dames te vergroten. Ook al hebben zij een principieel verschillend beroep, toch hebben zij dezelfde taak, n.l. het dienen van dezelfde meesteres; de schoonheid van de vrouw. Voor de show verschenen aller eerst de oudste en de jongste mede werkster, n.L een oudere dame met lang wit haar, wat door een zilver spoeling en ondulatie een fraai ef fect gaf. Het jongste model was een meisje van 3 jaar. Zij was gekleed in een leuk rood jurkje met opge stikte garnering, terwijl het haar in model geknipt was en heel licht Ingezonden mededeling Kameel schreeuwde als een bezetene Juist op het moment, dat de circus- trein passeerde, stortte - op de weg van Palermo naar Messina - een tunnel in. Er ontstond een paniek. Hulpgeroep weerklonk in het don ker. olifanten trompetterden, leeuwen en tijgers brulden. Het was een chaosGelukkig bleek er maar één gewonde te zijn: de dompteur Gert Simoneit. Des te groter was echter de materiële schade: vier wagens, waaronder die met de belangrijkste onderdelen van de nieuwe tent, bleken zwaar beschadigd. Tijdens het opnieuw inladen van de circustrein barstte een hevig onweer los: een kanon- nade van donderslagen, oogver blindend weerlicht en een klette rend geweld van hagelstenen. Als men aan voortekenen geloofde, kon het niet erger. De olifanten driegden zich los te rukken en in een panisch geweld alles te verplet teren, de roofdieren sprongen tegen de wanden van hun wagens om hoog, een kameel schreeuwde als een bezetene. Ieder was op zijn post, sjouwde en zwoegde door, geen droge draad meer aan het lijf Belééf die spanning van het lief en leed achter de schermen va nhet circus. Lees de boeiende en afwisselende geschiedenis van het circus van vóór onze jaartelling tot heden. De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomassen schreven 't voor u: het standaardwerk „De bonte droom van het Circus". Met leuke pentekeningen en prachtige kleu renplaten. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw room- boterleverancier of rechtstreeks be stellen bij het Kantoor „Roombo- teralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het al bum dan per omgaande toegezon den, onder rembours. Er is ruimte voor nog meer kleurenplaten en treffende fotoreprodukties, die u gratis krijgt voor rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u zo'n merk aan. Neem *n pakje extra voor de zon dag! ierik7.ee Met ingang van 1 juni is de heer J. v. d. Gaast, ambtenaar ter ge meentesecretarie alhier, benoemd tot verkoop-manager bij de N.V. Samson te Alphen aan de Rijn. Als rayon is hem toegewezen de pro vincie Gelderland. ROTTERDAM, 4 april. Aanvoer 1912 stuks vee, w.o. 985 vette koeien en ossen en 927 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien en gegolfd. Beiden oogstten een flink applaus en wandelden samen de zaal rond, die speciaal voor deze show was ingericht. Vervolgens waren er verschillende modellen van blond en donker haar. Voor de pauze werd door de fa Stoel een uitgebreide collectie da meskleding getoond. Hiervoor tra den de vier plaatselijke manne quins voor het voetlicht. Dit was voor de vele aanwezigen een lust voor het oog. Zij droegen zeer aan trekkelijke voorjaars- en zomer jurkjes in fijne pasteltinten van geglansd edelkatoen, het bekende Merita-nylon en satijn. Deze mo dellen waren ook speciaal voor deze show gekapt en het was een fleurig geheel. De mannequins toonden vele prachtige modellen, waarin de laatste modesnufjes wa ren verwerkt. Er was een kerncol lectie van jurken, jerseypakjes en rokken, blouses van verschillende soorten stof, wollen vesten en jum pers, schorten, pyama's en peig noirs. Het eerste gedeelte werd be sloten met prachtige cocktailtoi letjes. Tijdens de pauze, waarin koffie werd aangeboden werd be kend gemaakt, dat er een collecte zou worden gehouden ten bate van de „Goed Zo"-actie, hetgeen een bedrag van f 101,- opbracht. Een tweede collectie Na de pauze bracht het mode huis „De Nijverheid" uit Zierikzee een prachtige collectie mantels, mantelpakjes, toppers, japonnen en regenkleding. Uit deze collectie bleek wel zeer duidelijk, dat ook op het platteland de dames het op prijsstellen tot in de puntjes ge kleed te gaan. Tevens stelde de heer Holty de aanwezigen in de gelegenheid met deze unieke col lectie, kennis te nemen, wat Ne derlands Fabrikaat ook op dit ge bied kan brengen. Ook enkele bui tenlandse modellen ontbraken niet. Zeer leuk was een imitatie su- èdejasje, wat aanmerkelijk voorde liger in prijs ligt, dan de echte. Deux-pièces werden gebracht in Wevenit en Otterman-zijde. Het bleek wel uit deze avond dat kleu ren een belangrijke rol spelen. Veel succes oogstte een fijn geruit mantelpakje met vestje, terwijl ook de regenkleding die getoond werd niet alleen doelmatig maar ook flatteus is. Ook voor oudere dames werden er zeer gedistin geerde japonnen en mantels ge toond. Tot slot verschenen allen die hadden medegewerkt aan deze succesvolle avond ten tonele en konden een daverend applaus in ontvangst nemen. ossen f 3,30-3,50, f 3,00-3,25, f 2,85- 2,95; varkens (levend gew.) f 1,77- 1,75-1,73. Vette koeien en ossen: aanvoer enkele prima's boven notering, varkens: aanvoer veel groter, han del stroef, dalende prijzen. als gast van het weekblad Vry Nederland Lees het uitvoerig verslag van deze feestelijke gebeurtenis in Nederlands modernste weekblad Vrij Nederland OPA KIP, de 106-jarige uit Dreischor was voor het eerst in zijn leven i* Amsterdam. Twee dagen achtereen. Als gast van het vooruitstrevende Nederlandse weekblad 'Vrij Nederland'. LEES hoe'Opa Kip officieel door de burgemeester van Amsterdam op het stadhuis lóerd ontvangenl LEES hoe'Opa Kip heeft genoten van deze 'grootste reis in deze eeuw'! LEES hoe Opa Kip samen met zijn dochter en de burgemeester van Drei- schor onvergetelijke dagen beleefde! KORTOM: grijp deze unieke kans om het exclusieve verhaal te lezen van een hartveroverende episode uit het leven van Opa Rip Maak meteen kennis met het blad, dat U elke week weer boeiende, waardevolle en afwisselende lectuur biedt. Voor slechts ƒ2— krijgt U VRIJ NEDERLAND tien weken achtereen franco thuis gestuurd; om te beginnen ontvangt U al direct het verhaal van Opa Kips grote reis. Zend onderstaande bon vandaag nog ingevuld in (of geef hem aan Uw boekhan delaar) en U bent er zeker van geen letter te missen. (Kan als drukwerk met 2 ct porto worden verzonden) Vrij Nederland Raamgracht 4 Amsterdam-C. STUUR MIJ ONMIDDELLIJK 'VRIJ NEDERLAND' MET HET EXCLUSIEVE REISVERHAAL VAN OPA KIP plus de negen volgende nummers van Uw week blad. Voor dit proefabonnement, dat mij tot niets verplicht, zend ik U twee gulden. Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening 1 WAT UQT Dl BILT Verwachting tot dinsdagavond: Meer bewolking Veel bewolking met hier en daar wat motregen; vannacht minder koud, vooral in het noorden van het land; morgen overdag over het algemeen iets lagere temperaturen; overwegend matige wind uit noor delijke richtingen. 9 april. Zon op 6.00, onder 19.29. Maan op 13.18, onder 3.13. Volle maan: 14 april te 13.09. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 april 9.54 v.m. 22.33 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 april 9.30 v.m. 22.20 n.m. Doodtij: 10 en 25 april. HET WEEROVERZICHT Tussen IJsland en Schotland ligt het centrum van een hogedrukge- bied dat het weer in het grootste deel van Europa bepaalt. Zondag onderging dit hogedrukgebied een uitbreiding over Scandinavië v/at tot gevolg heeft gehad, dat de wind in ons land naar het noordoosten draaide waarbij zeer droge lucht uit Scandinavië werd aangevoerd. In de nacht verdween vrijwel overal de bewolking hetgeen een zeer ster ke afkoeling veroorzaakte. Op ver scheidene stations in ons land daal de de temperatuur in de nanacht tot even beneden het vriespunt. Tussen Groenland en Noorwegen ontwikkelde zich gisteren een de pressie, die met grote snelheid naar Finland is getrokken. De wolken velden van deze depressie zakken naar het zuiden en zullen waar schijnlijk in de nacht ook ons land bereiken. Ineczonden mededeling R f U M A N O-*4 Brei aan de gezondheid van uw gezir met de nieuwe anti-reuma wolNeveda Reumanon. Let op de „R" op de omband! Vergadering k.v. „D.O.S.K.O." Dezer dagen vergaderde de k.v. DOSKO in café Lokker-V. d. Zande te Noordwelle. Slechts een matig aantal leden was aanwezig. In zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer J. van Sluijters, allen welkom, waarbij hij er zijn voldoe ning over uitsprak dat ondanks de matige opkomst de jeugd goed ver tegenwoordigd was. „Dat is voor onze vereniging zeer nodig", aldus de voorzitter. In verband met de afwezigheid van enige leden-spe lers wordt besloten om niet deel te nemen aan de serie-wedstrijden te Nieuwerkerk. Bij de bestuursver kiezing worden de aftredende leden mej. C. Wesdorp en de heer J. C. Hendrikse met grote meerderheid herkozen. De twaalftalcommissie ziet er als volgt uit: mej. L. v. d. Hoek, de heer Toon Jonker en de heer W. Oosse. Bij besprekingen over de materiaalpositie geeft de heer Oosse een toelichting. Deze wordt door de v.oorzitter dank ge bracht voor het vele werk in het belang van de vereniging. Ter spra ke komt verder nog de kompetitie. De financiële positie der vereniging is gezond te noemen, hoewel de bus reizen zwaar drukken. Met het gemeentebestuur zal kontakt wor den opgenomen omtrent het sport terrein in aanleg. Aan mevr. J. Jon ker-Hart en de heer P. Jonker zal een bedankje worden gestuurd i.v. m. het vele werk op het groene veld en het tonelistisch gedeelte. De woordvoerder van het leger in Djakarta heeft vandaag gewei gerd commentaar te leveren op het besluit van de militaire comman dant in Zuid-Sumatra, overste Bar- lians, om de voormalige leden van drie Sumatraanse bataljons op te roepen voor actieve dienst in dit gebied. Ook wilde hij niet reageren op de berichten over voorbereidin gen in Palembang voor het vormen van een „Sumatraans vrijwilligers- bataljon".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2