Financiële positie van de gemeente Ouwerkerk blijkt zorgelijk MILITAIRE NAVO-LEIDERS BESTUDEREN GELEIDE PROJECTIELEN-PROBLEMEN Bij Katwijk komt moderne zandwinningsinstallatie in zee Naar algehele heroriëntering van de westerse defensie Geen Nederlandse schepen door Suezkanaal BRITSE DEFENSIEPLANNEN VINDEN WEINIG GENADE IN DE NAVO MAANDAG 8 APRIL 1887 No. I81S5 11 Se iWreun» ZIERIKZEESCHEÉNIEUWSBOÉ ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN ÓPGENOMEN' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week i hiv Lange Nobelstraal 6. Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, DP 7|pR|K2_PFSCr|F C^jIJRANT na 18-08 uur 'e'* nr- 575, Girorekening nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs N kke,i!, V','h'n,l" nnT^ATn 7' _y ar VI. -1797- 1889 - Zierikree - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. 15 cent per mm. - Succes/es (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. - - Geen „grote moeilijkheden" te verwachten Verwarde situatie in zuid-Sumatra De waarnemende gouverneur van Zuid-Sumatra, Hoessein, heeft zon dag een beroep gedaan op president Soekarno en de regeringsleiders om „voorzichtigheid" in acht te nemen bij het regelen van de verwarde si tuatie in Zuid-Sumatra, teneinde een „burgeroorlog" te voorkomen. De oproep is door radio-Palembang uitgezonden. De provinciale miliatire comman dant luitenant-kolonel Barlian, die het bestuur in Zuid-Sumatra drie weken geleden heeft overgenomen, zei zondag, dat „alles kan gebeu ren" en dat de toekomst „niet te voorspellen" is. Brits ambtenaar spoorloos De Britse veiligheidsdienst heeft een onderzoek ingesteld naar de verdwijning van kapitein Frederick P. Shannon, een ambtenaar bij het ministerie van Luchtvaart belast met het vernietigen van afgehan delde, geheime documenten. Shannon is dinsdag per taxi uit zijn woning vertrokken en men heeft hem daarna niet weergezien. Volgens zijn hospita heeft hij een erfenis gekregen en kort voor zijn verdwijning zijn garderobe volledig vernieuwd. REUMA EEN VOLKSVIJAND De ziekte kost ons land jaarlijks bedrag van f 80 miljoen Zaterdagmorgen heeft de voor zitter van de Nederlandse Vereni ging tot Reumabestrijding, de arts P. L. Slot uit 's-Gravenhage de bij eenkomst ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vereniging in het Tropeninstituut te Amsterdam geopend. De taak, zeide hij, die de Nederlandse Vereniging tot Reuma bestrijding zich heeft gesteld, maakt onverminderde krachtsinspanning nodig terwille van de individuele patiënt, terwille van het milieu waarin deze patiënt leeft, en ter wille van onze volksgemeenschap en onze volkskracht, die door het zo veelvuldig voorkomende reuma op een dusdanige wijze belaagd wordt, dat men zeker mag spreken van een volksziekte, of meer in de huidige terminologie sprekend: van een volksvijand. Hij deelde mede, dat een hier te lande massaal uitgevoerd bevol kingsonderzoek aan het licht heeft gebracht, dat ongeveer 20 procent an de onderzochte bevolkings groepen aan reumatische ziekten lijdt of heeft geleden, dat een vijfde gedeelte van het totale bedrag, dat aan ziektegeld wordt uitgekeerd, besteed wordt voor reumapatiën ten en dat reuma het Nederlandse volk aan ziektegeld, aan invalidi- teitsrente enz. per jaar 80 miljoen gulden kost. Apparaat komt vijftig meter uit de kust Aanpassing aan het atoomtijdperk Tijdens zijn rede overhandigde de heer Slot cheques aan de belang hebbende instellingen uit de op brengst van de nationale reuma actie De totale opbrengst van de actie, bijdragen uit het bedrijfsle ven, van ziekenfondsen en de ge meenten, vermeerderd met de ren ten tot 15 april 1957, bedraagt f 2.055.815. lerik-zee Lezing over doel en wezen der vrijmetselarij Voor een flink aantal belangstel lenden sprak vrijdagavond in hotel van Oppen de heer dr. A. T. Winter uit 's-Gravenhage over het doel en wezen der vrijmetselarij. Namens de loge „De ster in het Oosten" sprak de heer C. A. Hartog te Haamstede een welkomstwoord, in zonderheid tot dr. Winter. Deze legde er de nadruk op dat bijeen komsten als onderhavige zo nodig zijn daar de meest onzinnige opvat tingen over de vrijmetselarij in om loop zijn. „Wij worden altijd be ticht van zaken waar niet direkt een dader voor aan te wijzen valt" aldus spr., waarbij hij herinnerde aan de zg. koningsmoord te Bel grado. Als „laster of stommiteiten" typeerde spr. de aantijgingen tegen de vrijmetselarij, die ook heden ten dage nog veelvuldig voorko men. Zeer beslist ontkende spr. ook dat door de vrijmetselarij „aan po litiek wordt gedaan". Door de orde als zodanig is dat zelfs verboden. Op beheerste wijze zette spr. ver volgens de verschillende artikelen der ordegrondwet uiteen. „Bij de mens is altijd een drang naar con tact met 't hoger-e om zichzelf op te heffen tot het onzienbare, het allerhoogste", aldus dr. Winter, die i.d.v. beklemtoonde dat de vrijmet selarij in wezen religieus is. „Wij komen niet met iets nieuws, maar met iets anders, door ons wordt de praktijk heel anders toegepast", al dus concludeerde spr. Ook legde spr. er de nadruk op dat de vrij metselarij in wezen hetzelfde na streeft als de kerk, maar op geheel eigen manier. Hierna attendeerde spr. op de uitzonderlijke positie der vrij metselaar, „die zich bewust is begiftigd te zijn met een vonk van 't goddelijke". Het voornaamste wat hem geleerd wordt is zich zelf op te voeden tot een hoger geeste lijk en zedelijk peil, waarvoor zelf kennis eerste voorwaarde is. Dit doel tracht men te bereiken om door een veelvuldig gebruik van symbolen en ritualen, dit op bestu deerde wijze op de juiste plaats en Wat redenaars aan diepte ontbreekt dat geven zij U aan lengte. I tijd. Dit is ook de grote kracht van de vrijmetselarij en niet het ge schreven of gesproken woord. Als de innerlijke drang aanwezig is en men wil tot de vrijmetselarij toetre den gaat hierom ook een uiterst zorgvuldig onderzoek naar de in borst van de kandidaat vooraf. „Men moet een vrij man van goe de naam zijn", aldus spr., „vrij wel te verstaan, om op geestelijk ter rein zichzelf te zijn". Ook wees spr. er nog op dat kerkgang en vrijmet selarij te kombineren zijn, vele pre dikanten zijn bijv. vrijmetselaar. Na het leerzame betoog van dr. Winter werd een druk gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarmee het einde kwam aan een zeer instruk- tieve avond. Toneelavond Nutsdepartement Op vrijdag 12 april organiseert het Nutsdepartement een toneel avond, die zal worden verzorgd door het hier welbekende toneelge zelschap „Jacob van Lennep" te Breda. Opgevoerd zal worden de psychologische thriller: „Flat te huur" („Love from a stranger"), een stuk in drie bedrijven van Frank Voster naar een verhaal van Agatha Christie. Vieuuerkerk .Oefening en Uitspanning' speelde voor bejaarden Donderdag 4 april heeft de mu ziekvereniging „Oefening en Uit spanning" alhier een mooie avond gegeven in „Rehoboth" voor de be jaarden. Het toneelstuk „Stenen voor brood, dat op de uitvoering zo'n succes had, werd opgevoerd. Ook nu werd het goed gespeeld, de bejaarden luisterden aandachtig en genoten zichtbaar. Door de leden van het muziekkorps werden nog enige mooie muzieknummers ten gehore gebracht. Dat ook vier jon ge muzikanten wat ten beste gaven was een attractie apart. De heer J. J. van Dijk heeft als voorzitter van de muziekvereniging deze avond met een toepasselijk woord tot de bejaarden geopend. Aan het slot sprak de heer M. Fonteijne namens de bejaarden woorden van dank voor de mooie avond die hen werd gegeven. Klein inwonertal maakt financiering moeilijk De militaire leiders van de NAVO vergaderden zaterdag te Washing ton onder voorzitterschap van de chef van de Nederlandse generale staf, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman. Generaal Hasselman zei In een verklaring, dat men niet verwachtte dat er zich „grote moeilijkheden" zouden voordoen. Hij voegde hier aan toe, dat de stukken al bestu deerd waren en dat het comité, waarin de veertien landen van de NAVO zijn vertegenwoordigd, inde acht jaar van zijn bestaan steeds eensgezind is geweest ten aanzien van „kwesties waar het werkelijk op aankwam". De leden van het comité hebben de afgelopen 11 dagen Amerikaanse onderzoekcentra bezocht. De bijeenkomst van het comité, dat tweemaal per jaar vergadert, wordt, zoals gewoonlijk, achter ge sloten deuren gehouden. In goedingelichte kringen in Washington geloofde men, dat o.m. gesproken zou worden over plan nen op lange termijn voor levering van Amerikaanse geleide projec tielen aan de NAVO-landen. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, heeft de regering aan de Nederlandse Redersvereni ging meegedeeld, dat het voorlopig ongewenst lijkt dat Nederlandse schepen het Suezkanaal bevaren. Dit omdat verschillende zaken, het beheer van het kanaal betreffend, nog niet geregeld zijn. De rederS- vereniging heeft de mededeling der regering aan haar leden doorge geven. Zoals bekend heeft Nederland in de Verenigde Naties het standpunt ingenomen, dat de vaart door het Suezkanaal vrij dient te zijn voor schepen van alle nationaiteiten. Kunstmaan weervoorspeller De Amerikaanse geleerde Elliott Felt, die belast is met de technische leiding van het lanceren van de eerste kunstmaan, het volgend jaar, heeft zich op een bijeen komst van het Amerikaanse raketgenootschap te Was hington uitgesproken voor het gebruik van kunstmati ge aardsatellieten door de weerkundige diensten. Dit zou duizenden mensenlevens en miljoenen dollars, die thans door orkanen, wer velstormen, sneeuwstormen, droogte e.d. verloren gaan, kunnen besparen. De geleer de is van mening, dat het mogelijk is in betrekkelijk kleine aardsatellieten instru- Dit maakt men op uit de bekend making, dat de militaire leiders zouden spreken over middelen „ter verzekering dat de militaire NAVO- plannen op lange termijn in over eenstemming zijn met de politieke richtlijnen". De levering van moderne geleide projectielen, op den duur, aan de NAVO-landen, acht men in Wash ington een logisch voortvloeisel uit de op Bermuda gesloten Brits- Amerikaanse overeenkomst over de geleide projectielen. Veteranen Legioen pleit voor behoud Nationale Reserve Het hoofdbestuur van het „Vete ranen Legioen Nederland" heeft een telegram gezonden aan de mi nister van Defensie waarin het hoofdbestuur zegt met grote zorg te hebben kennis genomen van de plannen tot opheffing van de Na tionale Reserve. Het bestuur doet een beroep op de minister deze plannen op te schorten, dan wel „tot behoud van het hoogstaande moreel van duizenden vrijwilligers ter verdediging van de nationale zaak, de Nationale Reserve een nieuwe taak toe te bedelen in de territoriale verdediging". Het telegram is namens het hoofdbestuur ondertekend door de heer F. Minnema, algemeen secre taris. Grote drukte eerste „bollenzondag" Een enortme stroom bezoekers heeft de bollenstreek op deze eerste niet al te warme maar toch droge bollenzondag getrokken. Het aantal buitenlandse bezoekers was bijzon der groot. Alleen Keukenhof te Lisse kreeg 25000 gasten, die zich verlustigden in het unieke bloe- menschouwspel rond de grote vij vers onder de eeuwenoude bomen. Op het parkeerterrein stonden 4500 personenauto's en 120 auto bussen. Ongeveer de helft van de bezoe kers kwam uit het buitenland, voornamelijk uit Duitsland. Het drukke verkeer wordt als „zeld zaam vlot" geschetst, zeker voor een bollenzondag. 29 militairen en twee burgers zijn gedood bij een overval door re bellen, vanuit een hinderlaag, op een konvooi van de Indonesische strijdkrachten. De overval, die reeds woensdag jl. zou zijn ge pleegd, geschiedde ongeveer 64 km. afstand van Makassar. Het militaire comité van de NAVO Het blad „Cobouw" heeft nadere bijzonderheden gepubliceerd over de zandwinningsinstallatie, die men bij Katwijk vijftig meter uit de kust in zee gaat bouwen. De in stallatie zal worden aangebracht op een betonnen platform, dat komt te rusten op betonnen palen, die de zeebodem worden ingeperst. Op het platform komt de eigen lijke zuiginstallatie, een elf meter lange mast met daaraan een giek van achttien meter waaraan de zuigbuis is opgehangen. De zuig- leiding wordt bestuurd vanuit een stalen cabine met ruiten van pant- seglas, die een centimeter dik zijn. Voorts is op het platform een ma chinekamer, waar de motoren en agregaten staan opgesteld die de nodige energie zullen leveren. De zuigleiding, 30 cm. dik, kan tot een diepte van zes meter in de zeebo dem worden geperst en kan langs het platform heen en weer worden bewogen ongeveer in de lijn noord zuid. Als de leiding aan het ene einde van haar baan gekomen is merieke sterkte der Britse Navo- strijdkrachten in grote mate ge compenseerd zal worden door Duit se divisies en dat de Amerikaanse strategische luchtmacht de voor naamste afschrikwekkende macht van het westen blijft die „het fort zal kunnen houden", terwijl Enge land drastische veranderingen in zijn defensie aanbrengt. In gezaghebbende kringen te Washington is gezegd, dat Enge- lands nieuwe defensiepolitiek, waarbij nagenoeg geheel wordt ge bouwd op kernwapens en projjec- tielen voor lange afstanden, in over eenstemming is met het aanvaarde Amerikaanse streven, gepast is aan het atoomtijdperk, hetgeen reorganisatie van de land strijdkrachten en hun bekwaming in het gebruik van wapens die voorzien kunnen worden van een atoomlading met zich meebrengt. Overdracht „Groene Draeck" op 8 juni Het jacht „De Groene Draeck", het geschenk van het comité Va rend Nederland aan prinses Bea trix ter gelegenheid van haar^acht- tiende verjaardag, zal zaterdag 8 juni aan de kroonprinses worden overgedragen. Het schip zal dinsdag 28 mei op de werf van de Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch door prinses Beatrix worden ge doopt en te water gelaten. heeft de zee inmiddels weer vol doend ezand aangevoeld aan het andere eind. Van het platform komt ^.ver betonnen paaltjes een loop brug naar de kust, waarover ook de persleiding voor het gewonnen zand en de aanvoer voor de olie voor de machines lopen. Op het platform komt bovendien een werkboot te hangen aan davits, die kan worden gebruikt voor repara tiewerkzaamheden aan de zuiglei ding en bij slecht weer voor con tact met het vasteland. Te zijner tijd zal langs de loopbrug nog een telefoonleiding naar de kust wor den gemonteerd. Het gewonnen zand wordt in een duinvallei vlak achter de kust ge perst. Dit zand wordt gestanspor- teerd met water: drie maal zo veel water als zand. Gevaar voor ver- zilting is hieraan niet verbonden doordat onder de opslagplaats voor het zand een naar ze'e afglooiende kleiplaat ligt, waarlangs het met zand aangevoerde water weer naar zee afvloeit. Onder voorzitterschap van bur gemeester J. Romeijn vergaderde de gemeenteraad. De voorzitter wenste de heer Hage van harte ge luk met zijn herstel. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van het Dagelijks Bestuur van de RD.D., houdende mededeling dat de moge lijkheid bestaat om voor de aan gesloten gemeenten uniforme vuil nisemmers met een inhoud van 50 liter beschikbaar te stellen. Een voorstel van b. en w. een bijdrage te verlenen van f 25 voor de te houden Z.L.M.-tentoonstelling werd aangenomen, met de stem van de heer van Klinken tegen. Onder de ingekomen stukken be vonden zich verder verschillende door G.S. goedgekeurde raadsbe sluiten. M.a.s. werd besloten de subsidie aan de afdeling van het Groene Kruis te verhogen tot f 600. Aangekocht wordt - in verband met de uitvoering van het weder- opbouwplan - het perceel E no. 312, groot 560 m2., eigendom van mevr. J. de Waal-Buschaard te Wasse naar. Een tweede wijziging van de be groting 1956 ging onder de hamer door. Om tot een sluitende begro ting te geraken is het nodig een be drag van f 5.000 van de saldireser- ve naar de gewone dienst over te schrijven. Een ontwerp-verordening voor de aansluiting van woningen op het gemeenteriool (waaraan zulks aan voorwaarden wordt gebonden) werd door de raad aangenomen. Besloten werd toe te treden tot de op te richten Stichting Werk plaats Schouwen-Duiveland te Zie- riltzee. Als vertegenwoordiger der gemeente werd gekozen de heer C. P. Kuijper. Besloten werd verder 10 pet. van het aanlegkapitaal te voteren, voor de aansluiting op het waterleiding net van panden in het onrendabele gebied, hetgeen voor de gemeente neerkomt op f 9.000. De rekening 1955 van de Dienst Sociale Zorg werd met een batig saldo van f 337,39 goedgekeurd. De heer J. L. Kuijper adviseerde tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1955, hetgeen daarna plaats vond (nadelig saldo gewone dienst f 13.966,14). De be groting 1957 voor de Dienst Sociale Zorg werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 12 053,50, waarin een geraamd subsidiebedrag van de gemeente van f 9.000. Hierna kwam in behandeling de gemeentebegroting 1957. De begro tingscommissie heeft een rapport opgesteld, dat aan de raadsleden ls toegezonden. De heer J. L. Kuijper zei dat de begroting een triest beeld vertoont. Voor de exploitatie van het badhuis Dit nummer bestaat uit 6 pagina's wordt f 1.000 bijdrage in het ex ploitatie-tekort geraamd. De sub sidie aan het Groene Kruis moet met f 600 verhoogd worden en het nieuwe verenigingsgebouw zal straks ook weer een exploitatie tekort te zien geven. De voorzitter zei dat ook het college de toekomst donker inziet. Om de begroting sluitend te maken is het nodig ge weest f 5500 van de saldi-reserve van de kapitaaldienst over te bren gen naar de gewone dienst. Wethouder Kuijper meende dat verschillende zaken (sportveld, ver enigingsgebouw e.d.) eenvoudigweg niet kunnen worden ontbeerd. Vol gens spr. dient de rijksbijdrage ge wijzigd te worden. De rijksbijdrage is hoog, maar met een zo klein in wonertal zal zij nog hoger moeten worden. Al de geschenken na de ramp gekregen, zullen onderhouden moeten worden. Ook de beplanting zal straks geld gaan kosten. Al de ze dingen moeten wij doen. Het is geen luxe of overdaad. Spr. be sprak hierna nog enkele posten. Vooral de salarissen nemen een he le hap weg van de gewone dienst. De begroting werd hierna vast gesteld m.a.s. met een totaal aan uitgaven op de gewone dienst van f 237.532,16, met een zelfde bedrag aan inkomsten en aan uitgaven op de kapitaaldienst van f 1.156.841,30 en als inkomsten f 547 948,32; na delig saldo van f 614.382,98. (Slot volgt). menten voor weerkundige waarnemingen te plaatsen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns is met de B.E.A. naar Londen gereisd, waar hij enkele besprekingen zal voeren, vervolgens vertrekt de mi nister met de „Britannic" van de Cunard Line naar New York. Als leider van de Nederlandse delega tie woont hij de debatten bij van de jaarvergadering van de econo mische en sociale raad van de Ver enigde Naties, welke 13 april aan vangt. heeft zaterdag in Washington be sloten, in juni op een bijeenkomst in Parijs de situatie van de Britse defensie en haar uitwerking op de Westeuropese militaire ordening te bestuderen, aldus is van gezagheb bende militaire zijde te Washington vernomen. Het comité zou tot de conclusie zijn gekomen, dat de heroriëntatie van de Navo-ordening zich ver schuift naar een strategie die aan- Naar verluidt zou het comité het verder er over eens zijn, dat de voorgenomen besnoeiing van de nu- Teveel vertrouwen in „druk-op-ile-knop-oorlog" Uit gewoonlijk betrouwbare bron In Londen wordt vernomen, dat de bondgenoten van Engeland in de NAVO, ongunstig gereageerd heb ben op de Britse defensieplannen, die voorzien In halvering van de Britse strijdkrachten en overscha keling op atomaire defensie. Men verwacht, dat de bezwaren op de vergadering van de NAVO- raad in Bonn, van 2 tot 4 mei, ter sprake zullen worden gebracht. Vooral west-Duitsland zou veel be zwaren hebben. De NAVO-landen op het Euro pese vasteland zouden menen, dat Engeland teveel gaat vertrouwen op technici voor een „druk-op-de- knop-oorlog", ten koste van de landstrijdkrachten. Zij zouden don derdag reeds, omiddellijk na de pu- blikatie van het witboek over de Britse defensie, hun bezwaren op een NAVO-bij eenkomst in Parijs geuit hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1