DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hammarskjoeld ziet nog veel welwillendheid aan de kant van Egypte VRIJDAG 5 APRIL 1957 No. 18134 llSq j»&rg»n« ZIER1KZEESCHESN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling I 4.J5, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. L WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Engeland zet snoeimes drastisch in de defensie-uitgaven Na. 1960 geen dienstplicht meer De Britse regering heeft mede gedeeld, dat zij de defensieuitgaven voor 1957/'58 met 128 miljoen pond zal verminderen. B(j -het maken van de plannen gaat men er van uit, dat er na I960 geen dienst plichtigen meer zullen worden op geroepen. Het Britse Rijnleger zal van 77.000 tot 64.000 man worden ver minderd in de loop van de komen de 23 maanden. Een verdere ver mindering is mogelijk. De ge- vechtswaarde van dit leger zal dpor nieuwe wapens worden vergroot. Het aantal vliegtuigen van de tweede tactische luchtmacht in Duitsland zal tot de helft worden teruggebracht. Als compensatie zullen enkele squadrons met atoombommen worden uitgerust. De regering wil de strijdkrachten tegen 1962 stabiliseren op een be roepsleger van 375.000 man, daar bij niet begrepen de troepen over zee (op het ogenblik circa 60 000 man) in totaal zijn er nu ruim 700.000 man onder de wapenen. Het rapport zegt dat Engeland de laatste jaren een onevenredig Acht jaar NAVO President Elsenhower heeft don derdag ter gelegenheid van het achtjarig bestaan van de NAVO verklaard, dat de Atlantische ge meenschap steeds meer aan een heid en aan kracht zal blijven winnen. Het Atlantisch verdrag werd op 4 april 1949 te Washington ge tekend. Door samenwerking hebben de NAVO-landen een sterk verdedi- gingsschild gemaakt, dat van grote betekenis is voor de handhaving van de vrede in Europa, aldus Eisenhower. De samenwerking van deze lan den is nu ook uitgebreid tot niet- militaire activiteit, aldus de Ame rikaanse president, die als zijn oor deel uitsprak, dat deze ontwikke ling zich zal voortzetten. Boomstronken van vroeger bos In een pas drooggevallen ge deelte van de polder Oost- Flevoland, ongeveer 500 me ter van de ringdijk Rogge- botsluis-Elburg heeft men tientallen boomstronken en wortels ontdekt, afkomstig van een bos, dat, naar des kundigen aannemen, daar zo'n 500 jaar geleden ge weest moet zijn. De boom stronken komen voor over een oppervlakte van onge veer 10 ha, Het merendeel van deze stronken is afkom stig van naaldbomen, maar ook is te zien dat hier elzen en veel struikgewas hebben gestaan. De grond is ter plaatse zeer veenachtig en men neemt aan dat het bos vroeger nog groter is ge weest, daar waarschijnlijk nog meer overblijfselen van dit bos onder water zitten. Ook de baggermolens hebben in deze omgeving veel boom stronken aangetroffen in het randmeer. groot deel van de westelijke de fensie heeft gedragen. Erkend moet worden, dat er op het ogen blik geen middel bestaat om het Britse volk afdoende tegen een atoomaanval te beschermen. De militaire plannen moeten dan ook gericht zijn op het voorkomen van oorlog en niet op het voorbereiden ervan. 600.000 Amerikanen naar Europa Het Amerikaanse reisbureau „American Express" heeft donder dag voorspeld dat 600 000 Ameri kanen in 1957 een bezoek aan Euro pa zullen brengen. Het vorig jaar waren het er on geveer 24.000 minder. Men schat dat Amsterdam door 150 000 Ameri kanen bezocht zal worden (4.000 meer dan verleden jaar), Den Haag door 22.000 (2.000 meer dan in 1956), Brussel door 135.000 (10.000 meer dan het vorig jaar), Berlijn door 15 duizend, Parijs door 400.000, Rome door 250.000 en Madrid door 200 duizend. Meer dan duizend ladingklerken in de Londense haven hebben don derdagavond besloten met ingang van vrijdag (vandaag) het werk neer te leggen uit solidariteit met de ladingklerken in Tilbury, die staken uit protest tegen het te werk stellen van niet-georganiseerd personeel. Restitutiekosten tandheelkundige hulp Minister Suurhoff is niet bereid er toe mee te werken dat zieken fondsen, met toepassing van artikel 8 van het Ziekenfondsbesluit, res titutie kunnen geven aan patiënten die gedurende het huidige tandart senconflict zelf de tandheelkundige behandeling betalen. Hij heeft dit aan de Maatschappij tot bevorde ring der Tandheelkunde meege deeld in antwoord op het telegram dat deze maatschappij hem, zoals bekend, woensdag heeft gestuurd. De minister vraagt zich in zijn ant woord af of het genoemde artikel voor een situatie als de huidige is geschreven en merkt op dat hij de toepassing er van in ieder geval niet kan overwegen zonder daar over advies van de Ziekenfonds raad te hebben ontvangen. Ontstellend woning tekort in Amsterdam Amsterdam telde op 1 december j.l. 871.188 inwoners en 271.847 ge zinnen met woningbehoefte. Het aantal woningen in de hoofdstad bedroeg 245.405,, zodat in Amster dam 26.442 woningen tekort zijn. Sedert de bevrijding zijn ruim 23.000 woningen gebouwd, waarvan het grootste deel woningen van de 33 bouwverenigingen. Op 31 de cember j.l. waren in aanbouw 5500 huizen. In voorbereiding was de bouw van totaal 10.475 woningen en 5 tehuizen met 116 woongele- genheden. Van de 5716 in de oorlog verwoeste huizen waren er op 31 december j.l. 2280 herbouwd of hersteld. Tweede Kamer over wijzigingen huurwet Beleid gericht op aanpassing huren vooroorlogse woningen aan nieuwbouw In het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet, gisteren gepubliceerd door de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, wordt medege deeld dat de opvatting van de re gering, dat op de gronden, in de Memorie van Toelichting ontwik keld, het beleid erop gericht zal moeten ztfn, een aanpassing te eniger tijd van de huren van de vooroorlogse woningen aan de hu ren van de nieuwbouw te bewerk stelligen, vrijwel algemeen werd onderschreven. Vele leden konden zich in begin sel verenigen met het streven van de regering, de woningbouw op de duur weer zelfdekkend te maken en de subsidieverlening te beper ken tot woningen, welke voor be paalde financieel-zwakke bevol kingsgroepen bestemd zijn. Mis schien zal het mogelijk zijn het huurpeil in bepaalde etappes dus danig te doen stijgen, dat om streeks het tijdstip, waarop het wo ningtekort achterhaald is, de huren van nieuwe woningen in overeen stemming zijn met de dan gelden de kostprijs. Of deze mogelijkheid echter wer kelijkheid kan worden, achtten zij voornamelijk van twee voorwaar den afhankelijk. De eerste is, dat de omstandigheden een aan de huurstijging evenredige inkomsten vermeerdering voor de grote massa der huurders moeten toelaten. De tweede is, dat de voortdurende stij ging van 't kostenpeil van nieuwe SOWJET-UNIE WAARSCHUWT NEDERLAND Commentaar op achtste jaardag van de NAVO In een serie commentaren op de achtste jaardag van het Noord-At lantisch pact, heeft radio-Moskou donderdagavond de NAVO-landen gewaarschuwd, dat de Sowjet-Unie terug zou slaan, Indien zü wordt aangevallen. De Nederlanders worden gewaar schuwd, dat de Sowjet-Unie,. in dien zij wordt aangevallen, „ge dwongen zou zijn de doeltreffend ste maatregelen te nemen om de aanvaller een vernietigende slag toe te brengen en de militaire bases van waaruit de aanval was onder nomen te vernietigen". „Een bom op Soesterberg zou ge noeg zijn om Amsterdam, den Haag, Utrecht, Amersfoort en het gehele gebied tussen deze steden weg te vagen", aldus de radio. In een waarschuwing aan de Britten wordt verklaard, dat de kleine en middelgrote landen, voor al die welke in west-Europa bij el kaar liggen, over hun gehele lengte en breedte hard kunnen worden ge troffen. „Het is een grote dwaling zelfs een ogenblik te denken, dat aanvallen met warmtekernwapens (zoals waterstofbommen) eenzijdig kunnen of zullen zijn". In een uitzending voor west- Duitsland zegt de radio, dat de le vering van atoomwapens aan het Westduitse leger vele gevaren voor west-Duitsland met zich mee zou brengen. „Ingeval van een atoom oorlog zou west-Duitsland het voor naamste strijdtoneel zijn. De logica van de oorlog eist, dat de vernie tigendste slagen worden toege bracht juist op die plaatsen waar zich atoomwapens bevinden". woningen, welke door de overspan ning van de bouwmarkt gestimu leerd wordt, een einde neemt en zo mogelijk Dlaats maakt voor een da ling. Met betrekking tot de vooroor logse woningen waren deze leden van mening, dat het huurpeil, met inachtneming van kwalitatieve ver schillen, bij dat der nieuwe wonin gen behoort te worden aangepast. Bij een overval door een goed gewapende bende van 250 man op een militaire post bij Tjitapen in West-Java zijn woensdag negen Indonesische militairen en een burger gedood. Vijf militairen werden ernstig gewond. De bende leden maakten zich meester van een aantal vuurwapens, staken 33 huizen in brand en ontvoerden vijf burgers toen zij zich na een vuur gevecht van 2 uur terugtrokken. Prins Philips van Engeland heeft tijdens zijn bezoek aan het hoofdkan toor van de „Motor Industry Resarch Associatio-n" te Nuneaton in het Engelse graafschap Warwickshire tweemaal een rit gemaakt in de nieuwe 3Vz liter Jaguar XKSS, een auto die alleen bestemd is voor de export. Tijdens de eerste ronde over het circuit had de 35-jarige test chauffeur Norman Dewis de wagen met een snelheid van ruim 200 km per uur voortgejaagd, daarna had de prins achter het stuur plaats ge nomen en maakte het rondje met een snelheid van ongeveer 160 km. per uur. - De foto geeft een beeld van de wagen waarin de prins heeft plaats genomen. Minister acht 12.5 huurverhoging voldoende voor exploitatie Voor woningbouw beroep op kapitaalmarkt nodig De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is van mening, dat de 12Vz °/o huurverhoging, die do eigenaar ingevolge de aanhan gige wetsvoorstellen zal ontvangen, voldoende is voor een normale ex ploitatie. De vrees voor een grote admini stratieve rompslomp, verbonden aan de gedeeltelijke blokkering van de uit de voorgestelde huurverho ging voortvloeiend gelden, is vol gens de minister ongegrond. Het systeem van huurverhoging met ge deeltelijke blokkering is van stonde af aan op zijn uitvoerbaarheid ge toetst en de minister heeft dit sys teem eerst aanvaard, nadat geble ken was dat de administratieve op zet en behandeling heel eenvoudig konden zijn. Dit deelt de minister mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting voor 1957. De minister verwacht, dat door de bij de Staten-Generaal inge diende huurvoorstellen een nieuw begin voor een oplossing van het huurprobleem mogelijk wordt. Hoe wel hij de gedachte van een vast plan voor verdere huurverhogingen in beginsel aantrekkelijk vindt, meent hij dat het thans moeilijk zou zijn een zodanig plan te reali seren. De door het overleg met de le vensverzekeringmaatschappijen en andere institutionele beleggers ge schapen leningsmogelijkheden zijn op zichzelf niet voldoende om de woningbouw in 3rS57 ongestoord voortgang te doen vinden. Bij een produktievolume van 35.000 wo ningwetwoningen zal een beroep op de kapitaalmarkt moeten worden gedaan van rond 550 miljoen gul den. DE ONTWAPENINGS COMMISSIE Op de vergadering van de sub commissie voor de ontwapening van de Ver. Naties te Londen heeft de Sowjet-afgevaardigde, Zorin, donderdag verklaard, dat de Sow jet-Unie tot bepaalde concessies bereid is als het westen dat ook doet. Hij zei dit in antwoord op een verklaring van de Franse gedele geerde, Moch, die de hoop had uit gesproken, dat de Sowjet-Unie een verzoenender houding zou aanne men. De commissie heeft donderdag gesproken over ontwapening op het gebied van gewone wapens, de nu merieke sterkte van de strijd krachten en de defensie-uitgaven Verschillende regeringen onderhandelen over Suezkwestie De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft donderdag op een perscon ferentie te New York gezegd, dat de nieuwe Egyptische voorstellen voor het Suezkanaal niet ingaan tegen zfjn brief van 24 oktober aan de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Fawzi. In deze brief vatte Hammarskjoeld z^n conclu sies samen van zijn te New York gehouden besprekingen met Groot- Brittannië, Frankrijk en Egypte. Een aantal onderwerpen, die in de brief waren behandeld, worden in de voorstellen echter niet aange roerd of niet uitgewerkt. Hammarskjoeld zei van oordeel te zijn, dat de Egyptische regering wat betreft de arbitrage over ge schillen over het kanaal, feitelijk geheel het in de brief samenge vatte standpunt deelt. Verder zei Hammarskjoeld, dat de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal, één van de onderwerpen is, die hij bij zijn re cente besprekingen met president Nasser van Egypte ter sprake had gebracht. Op de vraag van een verslagge ver of de kwestie van het Suez kanaal weer in de Veiligheidsraad moet worden besproken, zei Ham marskjoeld, dat verscheidene rege ringen thans met elkaar in overleg zijn over de kanaalkwestie. Hij achtte het niet juist van de^onder- handelingen over te gaan op een behandeling in de Veiligheidsraad, zolang alle mogelijkheden bij deze onderhandelingen nog niet uitgeput zijn. De onderhandelende landen kunnen het het beste beoordelen of de zaak weer aan de Veiligheids raad moet worden voorgelegd. Deze onderhandelingen, zo zei Hamarskjoeld, worden te Cairo ge voerd tussen de Egyptische rege ring en „zekere ambassades". Hij zei volledig van het verloop ervan op de hoogte te worden gehouden. DE AMERIKAANS-NEDERLANDSE LUCHTVAARTONDERHANDELINGEN Er Is thans iets bereikt De president-directeur van de K.L.M., de heer Aler, heeft er de aandacht op gevestigd dat het de K.L.M. thans toegestaan is twee nieuwe lijnen te openen, n.l. sterdam-Montreal-Houston (Texais) en New York-Curagao. genomen dat het de K.L.M. is toe gestaan de lijnen Amsterdam-New York en Miami-Curaqao te vliegen; de Nederlandse luchtvaartmaat schappij vloog al op deze lijnen, maar de toestemming daai-voor was niet vastgelegd in een luchtvaart verdrag. Zij geschiedde op basis van een voor de V.S. afgegeven vergunning. Men kan, al naar zijn aard, met het bereikte resultaat nu twee din- .gen doen, zo zeide de heer Aler on geveer. „Men kan, zoals jk, omdat In het verdrag is voorts nu op—-dat mijn aard is, accentueren dat dit resultaat een partieel succes is, of men kan er over gaan zitten hui len en zeggen, dat hebben we ge vraagd en moet je nu eens zien wat we slechts hebben gekregen". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De kunst van het lezen be- i staat uit het oordeelkundig overslaan. Minister Staf op terugreis Geleide projectielen naar Nederland De Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft donderdag, voor zijn vertrek uit New York met de „Nieuw Amster dam", een gesprek gehad met ver slaggevers. Op de vraag of geleide projectielen het doel waren van zijn bezoek aan de V.S. antwoordde de minister: „Ik ben er van over tuigd, dat de Navo-landen ze zul len krijgen en ze zullen naar Ne derland gezonden worden in het verband van de Navo-verdediging". Hij had in Washington gesproken over projectielen als de „Honest John" maar „niet over de ingewik kelder dingen, die wellicht later zullen komen". Minister Staf voeg de er aan toe, grote verwachtingen te koesteren, dat Nederland ze zelfs vroeger dan verwacht zal krijgen. Desgevraagd zei de minister nog, dat Nederlandse troepen waar schijnlijk met Amerikaanse troepen in Duitsland opgeleid zullen wor den in het gebruik van de projec tielen. Nederlandse deskundigen zouden misschien ook naar de V.S. gaan. Een Nederlandse delegatie van industriëlen onder leiding van de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, is donderdag per vliegtuig te Johannesburg in Zuid-Afrika aangekomen. ierik7.ee Benoeming Ter voorziening in de vakature H. Leendertse, is benoemd tot op zichter bij de N.V. Waterleiding- Maatschappij de heer J. den Os te Zwijndrecht. \gn.GSse Toneelvereniging „Animato" komt Wij vernemen dat de Rotterdam se toneelvereniging „Animato" op veelvuldig verzoek heeft besloten nog een toneelstuk te Renesse op te voeren. Op zaterdag 13 april zal nl. het stuk „De dienstknecht in het huis" in het Dorpshuis alhier ten tonele worden gevoerd. Twee jaar geleden werd dit stuk van Charles Rann Kennedy met veel succes voor het eerst te Rotterdam opgevoerd. De persrecensies waren enthousiast gesteld en zonder twij fel zal deze voorstelling alhier dan ook weer de waardering krijgen, die het verdient. 1 Óosierland Met ingang van 1 april is onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. D. van der Werf Johz. benoemd als dienstgeleider bij de Inspectie van de dir. belastingen, invoer rechten en accijnzen te Zierikzee. Het badhuis Uit het overzicht van de maand maart betreffende de resultaten van het badhuis alhier, blijkt, dat er in genoemde maand 799 baden genomen zijn. Namelijk doucheba- den door personen boven de 14 jaar 524, douchebaden door personen beneden de 14 jaar 235, en kuipba den alle leeftijden 40. Naar de bad meester de heer van Dijke mede deelde zijn de buitengewone hoge cijfers deze maand te wijten aan het feit dat er in maart 5 weeken den vielen. Indien er 4 weekenden berekend worden, zouden de cij fers een kleine teruggang te zien geven. Wegverbeteringen worden voortgezet De wegverbredingen in onze pol der, die worden uitgevoerd door de firma Sanderse zijn na een rusttijd weer begonnen. Allereerst is een aanvang gemaakt met de Lage Maireweg. Ongetwijfeld zal deze weg, voornamelijk het nieuwe ge deelte, weer prima in. orde komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1