Raadsel in Nijmegen woonoord Oosterland indrukken weer Vluchteling uit geeft zijn Oordeel van Hongaar HOUTVESTER 7ÏFRTK7FFSPHE NIEUWSBODE DONDERDAG 4 APRIL 1957 No. 18133 Nederland geporteerd voor Amerikaanse raket „Honest John" Ter versterking van vuurkracht artillerie De Nederlandse minister van De fensie, ir. C. Staf, heeft op een pers conferentie te Washington in ant woord op een vraag verklaard, dat Nederland geen bezwaar zou heb ben tegen het opslaan van atoom ladingen op Nederlandse bodem, maar hu voegde eraan toe, dat men ons land hierom nog niet heeft ver zocht. De minister zei na twee dagen van besprekingen met hoge ambte naren van de ministeries van De fensie en Buitenlandse Zaken, dat hij in het bijzonder belang stelt in het verkrijgen van raketten van het type „Honest John" ter vergroting van de vuurkracht van de artille rie van het Nederlandse leger. Hij zei, dat het waarschijnlijk is, dat Nederland deze raketten in de na bije toekomst op grond van het Amerikaanse program voor militai re hulp zal krijgen, maar hij wist niet precies wanneer. Hij had ook gesproken over het geleide luchtdoelprojectiel van het type „Nike", maar hij legde er de nadruk op, dat hij niet om leve ring van dit type op eenzijdige ba sis vroeg. „Wij moeten de verdedi ging tegen vliegtuigen internatio naal organiseren. De verdediging van Rotterdam en die van Antwer- Temperamentvolle schone Een temperamentvolle 21- jarige Amsterdamse schone, wier rendez-vous met haar verloofde op de Borneokade maandagavond om 8 uur vrijwel onmiddellijk in hoog lopende ruzie ontaardde, nam geen halve maatregelen. Qe daad bij het tevergeefs ins dreigement geuite woord voegende, sprong zij met een hart, dat in onstuimigheid niet voor het IJ onderdeed, pardoes in het water met de bedoeling haar vriend tot rede te brengen. Zij slaagde in zoverre, dat de jongeman haar de hand toereikte en haar druipend, maar overi gens volkomen gezond weer op de kade trok. Daarmede achtte hy echter zijn plicht matige menslievendheid vol bracht en zonder verder een woord aan het voorval te verspillen verdween hij in het duister. Totaal ontnuch terd riep het meisje de hulp in van de eerste de beste die zij tegen kwam. De politie en geneeskundige dienst wer den gexvaarschuwd en het meer vochtige dan amoureu ze avontuur eindigde voor de doortastende drenkelinge in een ambulance, waar zij met gezwinde haast mee naar de ouderlijke woning werd ge bracht. Een levensles wijzer kroop het teleurgestelde meisje onder de wol, nadat haar moeder haar tranen en haar U-water had afge droogd. Gymnastiek voor Sowjet-militairen De Sowjet-minister van Defensie maarschalk Zjoekof, heeft een or der uitgevaardigd, dat alle Sowjet- militairen, van gemeen soldaat tot maarschalk, met ingang van tien april een uur per dag gymnastiek moeten doen. Volgens het orgaan van de Russische vloot „Sovietsky Flot", dat deze order publiceert, geldt de maatregel ook voor mili tairen, die bureauwerk verrichten. Onlangs had minister Zjoekof verklaard, dat er onder de Sowjet- militairen te veel zwaarlijvigheid voorkwam, waardoor de gevechts- waarde van de troepen werd ver minderd. pen zijn nauw met elkaar verbon den". De minister zei, dat de Nike, die een actieradius van 130 km. heeft, mogelijk in 1958 in het raam van een internationaal program aan Nederland ter beschikking zal wor den gesteld. Benzineprijs zou omlaag kunnen De benzineprijs in Zwitserland is door twee prijsverlagingen in de afgelopen weken teruggebracht van 0,58 franc per liter tot 0,54 franc (van 50,5 tot 47 cent). De K. N.A.C. heeft van de Zwitserse zus tervereniging, de Automobile Club de Suisse, bericht ontvangen, dat verdere prijsdalingen te verwach ten zijn, waardoor de literprijs om streeks mei weer op hetzelfde ni veau kan staan als vóór de Suez- crisis, namelijk ongeveer 43 cent. De K.N.A C. heeft zich per brief tot de in Nederland werkende benzine maatschappijen gewend met de vraag of het aflopen van de Suez- crisis in Nederland eveneens kan leiden tot ongedaan maken van een in december 1956 doorgevoerde prijsverhoging. Ingezonden mededeling PLASTIC PERFECTE HULPSTUKKEN De Egyptische kanaalmaatschap pij heeft geweigerd een Brits schip, dat de kanaalrechten niet aan haar wilde betalen, door het Suezkanaal te laten varen, aldus een bericht dat de Egyptische pers, volgens ra dio-Cairo, op zeer opvallende wij ze heeft gebracht. Groot-Brittannië heeft er dins dag in de subcommissie van de Ver enigde Naties voor ontwapening te Londen bij de Sowjet-Unie op aan gedrongen te zeggen of zij instem men met een beperking van het aantal proeven met atoomwapens, aldus is van gewoonlijk betrouw bare zijde te Londen vernomen. uuersA.cu/e/i Burgerlijke stand en loop der bevolking over maart 1957. Geboren: Aarnoud Jacobus, z. van Th. C. Schiettekatte en J. Over- beek; Glijn Petrus, z. van J. de Masier en K. F. v. Tiggelhoven. Ingekomen: mevr. W. van Ast- Quist uit Oosterland; hxevr. Ch. van de Sande-Smits uit 's-Graven- hage. Vorige week vond ten stadhuize te Zierikzee een unieke huwelijksplech tigheid plaats. Vijf Hongaarse paren werden door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester in de echt verbonden. De paren ontvingen van de gemeente - als herinnering aan deze dag - een siertegel. De huwelijken werden ingezegend in de R.K. parochiale kerk. De bruiloftsdag werd verder gevierd met een maaltijd en een feestavond in de cantine van het woonoord Zeikepolder. De paren hebben hun intrek genomen in de vroegere I.V.H.-barak in genoemd kamp. (Eigen foto) Vertrokken: de heer J. de Bx-uin© en gezin naar Zierikzee; dames Bos naar 's-Qravenhage; de heer P. C. v. d. Linde en gezin naar Bruinisse. Nederland door Hongaarse bril Geen Koningin Wilhelmina-straat" meer in Boedapest De gemiddelde Hongaar - zelfs wanneer het een uitgesproken ont wikkeld man betreft - weet door gaans van Nederland niet veel. Hü weet alleen te doen te hebben met een zeer vlak land, dat voor een deel onder de zeespiegel ligt en dat de Nederlanders de eeuwen door veel tegen het water hebben moe ten vechten. Natuurlijk weet hjj ook dat hier de mooiste tulpen bloeien en dat melk en kaas volop voorhanden zjjn. Ten plattelande lopen de mensen op klompen (de Hollandse klompen-idylle Is toch werkelijk internationaal - Red.); er zjjn veel windmolens en de beste radiotoestellen worden b(j Philips in Eindhoven gemaakt. Dat is het dan wel ongeveer. Maar er is meer. We wisten ook dat de Nederlanders een goed hart hebben, want nimmer vergeten wij dat na de eerste wereldoorlog - toen de levensmiddelen in Honga rije uiterst schaars waren - vele honderden Hongaarse kinderen in Nederland hun pleegouders vonden waarbij zij maanden, soms zelfs ja ren verbleven. Om uiting te geven aan onze dankbaarheid noemden wij een van de fraaiste straten van Boedapest: „Koningin Wilhelmina- straat" („Vilma Kiróhjné-ut"). Na de tweede wereldoorlog verander den de communisten deze naam - alleen maar om de Russen honing op de mond te smeren - in Gorky- allee. Acht en twintig honderd firma's exposeren op Utrechtse Jaarbeurs Accent valt vooral op scheepvaartkundig gebied Iu Utrecht is dinsdagochtend de 68ste Jaarbeurs geopend. Tot en met II april zullen ruim 2800 fir ma's uit binnen- en buitenland in de Jaarbeurshallen op het Vree burg en aan het Croeselaanterrein exposeren. Meer dan 1400 ondernemingen geven een overzicht van de Neder landse produktiemogelijkheden, ter wijl daarnaast buitenlandse artike len van bijna 1400 firma's, afkom stig uit 23 landen op de beurs zul len worden getoond. De totale ex positieruimte van deze voorjaars- beurs beslaat 44000 m2. Onder de buitenlandse inzendingen neemt west-Duitsland met een aantal van 546 de belangrijkste plaats in. Daar na volgt Engeland met 252, de Ver enigde Staten en Zwitserland met 90 en Frankrijk met 72. Dertien landen exposeren met collectieve inzendingen in de nieu we Julianahal. Het zijn België, Ca nada, west-Duitsland, Groot Brit- tannië, Israël, Italië, Yoegoslavië, Luxemburg, Mexico, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, de Verenigde Staten en Zwitserland. In de technische sector van de jaarbeurs, op het Croeselaanterrein vraagt ditmaal de bijzondere aan dacht de afdeling scheepsbouw, een nieuwe groep die de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in het leven heeft geroepen met het oog op de grote betekenis van deze tak van nijverheid voor het Nederlands economisch leven. Aan binnen- en buitenlandse re ders en scheepvaarttechnici wordt op de Utrechtse jaarbeurs, gezien het uitgebreid internationaal aan bod van machines en materialen voor de scheepsbouw, gelegenheid geboden zich op de hoogte te stel len van de technische ontwikkeling op scheepvaartkundig gebied. De Hongaarse vluchteling - Geörgi Arvai Ldszló - ver toeft in 't woonoord Ooster land. De naam is vertaal baar in het Duits en Engels en luidt dan respektievelijk Georg Ladislaus en George Lesie. De heer Ldszló heeft zich bereid verklaard spe ciaal voor ons blad een ar tikel te schrijven over zijn indrukken, die Nederland op hem en op zijn landgenoten heeft gemaakt. Nevenstaand is het eerste artikel van zijn hand afgedrukt. Het moet - naar wij met stelligheid aan nemen - voor onze lezers in teressant zijn het oordeel te vernemen van deze typische Hongaarse intellektüeel, die zijn talen uitstekend spreekt en daarom beter dan vele van zijn lotgenoten in de ge legenheid is uitdrukking te tteven aan zijn gevoelens. ment bestreken in de tinten wit, geel of lichtgrijs. De uiterst zuivere huizen hier maken een wat donkere indruk, door de soort gebruikte steen. Bijzonder opvallend was dat de meeste Nederlanders in eigen huizen wonen, terwijl zelfs de be woners van flats toch eigen trap pen en een eigen huisdeur hebben. Op 11 februari zijn we in Neder land aangekomen. Toen de trein bij Roermond de grens ovei'kwam speelde een militaire kapel de volksliederen van Hongarije en Ne derland, waarvan wij buitengewoon diep onder de indruk waren. In Weert hielpen ons soldaten met het dragen van de bagage naar de autobussen. Het was nog maar kort geleden, dat wij gezien hadden hoe A.V.O -soldaten (geheime politie) in Hongarije op de onbewapende me nigte schoten, waaronder zich vrou wen en kinderen bevonden. Hier traden de militairen ons tegemoet met hulp en vriendschap. Wij wer den ondergebracht in het moderne en zeer fraai gelegen militaire kamp Budel en we vielen daar van de ene verbazing in de andere. Ve len onder ons waren soldaat ge weest, de ouderen in het leger van Horthy en de jongeren bij het zg. volksdemocratische leger. Daar leefden zelfs de stafofficieren niet in dergelijke ultramoderne, ruim van badkamers voorziene, gebou wen en zeker kregen ze niet zulk uitstekend eten als de militairen in Nederland. Wij als vluchtelingen mochten hiervan - dank zij de grootmoedigheid van de Nederland se regering - eveneens profiteren. Gedprende ons kox-te verblijf te Budel kregen wij een prachtig ge schenk in de vorm van fonkelnieu we kledingstukken van eerste kwa liteit tot een waarde van f 400. Op 17 februari maakten we de reis door Noox-d-Brabant naar Oostex-- land. Ons allen viel op de bijna pijnlijke schoonheid van de steden' en dox-pen die wij passeerden en de bijzondere kwaliteit van de wegen. Vergelijkenderwijs zijn de huizen klein, maar elk hüis maakt de in- druk van een juwelenschrijn. In Hongarije zijn de huizen met ce- Ingezonden mededeling manchester '7 1 SCHUTTERSVELD PRODUCT Auto reed tegen lichtmast De draglinemachinist de heer L. alhier, moest toen hij in een luxe wagen reed, op de hoek van het Kerkplein en de Ds. Waardenburg straat-Oudestraat, plotseling sterk remmen voor een van rechts ko mende fietser, met als gevolg dat hij de controle over het stuur ver loor en tegen een lichtmast van de straatverlichting opreed. Deze licht mast knapte af, terwijl de auto schade opliep. De inzittende kwam met de schrik vrij. Zand in zijn ogen Een Amsterdams jongetje t'an acht jaar kwam gister middag in de Van Baerle- siraat een apotheek binnen, klagend dat hij niets kon zien, omdat hij zand in zijn ogen had gekregen. De apo theker belde de politie op. Oom agent onderzocht het geval, en na enig vragen kwam de waarheid er uit: het jongetje had het verhaal verzonnen. Hij was te laat en bang dat hij thuis straf zou krijgen. ONDERWIJS RÜkslandbouwwlnterschool, Goes Aan de Rijkslandbouwwintei-school te Goes wei-den o.a. bevorderd van de le naar de 2e klas: de leerlingen P. J. Flikweert te Nieuwerkerk. W. J. de Keüzer 1e Schuddebeurs, M. Koopman te Zierikzee, M. J. der Weduwen te Kerkwerve. ^Sporfe.^ VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zondag 7 april a.s. luidt: le klasse B: Ziex-ikzee II-Renesse I (half 3, scheidsx*. A. de Looze); Brouwershaven I-Burgh II (half 3, scheidsx-. J. v. d. Werf). 2e klasse C: SVOWK I-Brou- wershaven II (half 3, scheidsr. P. J. Rieteco). Zaterdagmiddagcompetitie 6 april 2e klasse C: Wolfaartsdijk I-ME- VO I (4 uur, scheidsi\ J. Gabriëlse); Wissekerke I-Goes IV; Kapelle I- Yerseke III; Kloetinge I-Heinkens- zand I; Kats I-SVD I. 2e klasse D: MEVO II-Burgh III (4 uur, scheidsx-. Th. Sies); Bruse Boys II-MEVO III (4 uur, scheidsr. N. Speelman). Juniorencompetilie: Zierikzee I- Renesse I (3 uur, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende); Zierikzee II-Bux-gh I (4 uur, scheidsr. J. de Jonge); Brou wershaven I- MEVO I (3 uur, scheidsr. J. de Wit). „LANGZAAM-AAN"-ACTIE IN MIJNEN GING ALS NACHTKAARS UIT Productie in volle omvang hervat 't iMtt, 'tiwtë,/ Dinsdagavond is in principe over eenstemming bereikt tussen de werkgevers en de werknemers In de Limburgse rnünindustrie. Zulks betekende dat het werk woensdag ochtend normaal hervat werd. De directies der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg en de besturen der Katholieke organisa ties van arbeiders en beambten in het mijnbedrijf delen het volgende mee: In een gehouden bespreking van de directies der gezamenlijke mij nen in Limburg en de leiding van de Katholieke organisaties van ar beiders en beambten in het mijn bedrijf, is volledige overeenstem ming bereikt omtrent beëindiging van „de langzaam-aan-actie", wel ke maandagochtend jl. was aange vangen. De werkzaamheden op de bedrijven werden terstond op nor male wijze hervat. De directies en de leiding der Ka tholieke organisaties doen een be roep op het gehele personeel om de produktie zo spoedig mogelijk in volle omvang te herstellen. Tevoren hadden de mijndirecties medegedeeld, dat de mijnen zouden worden stilgelegd, indien geen op lossing voor het conflict zou zijn gevonden, teneinde verder gaande desorganisatie van de bedrijven te gen te gaan. Kort na de bekendma king van dit besluit, leidden de be sprekingen tot succes. X-*****<"XXX~X"XX«X*V«X"XXXKX'"X'<xxkkkx«X~XXK<"XKK~XK"X«XK"X~X'-X~X'»X"X"X~X~X«X- FEUILLETON door G. PLANTEMA 36 „Uit de mededelingen van de dienstbode op de morgen na de moord valt op te maken, dat Van der Zuyden toch tenminste één man had, die min of meer zijn ver trouwde was". „U bedoelt zijn knecht! Dat is een zekere Andries Prater, die echter ondanks zijn naam niet erg loslippig schijnt te zijn. Hij ligt op het ogenblik in het ziekenhuis. Ik heb natuurlijk geïnformeerd, hoe het met hem staat. De man is al dagen bewusteloos. Hij moet er ernstig aan toe zijn, maar de dok ters geloven niet, dat zijn leven in gevaar is. Het eigenaardige is, dat de man door het eten van 't een of ander een vergiftiging heeft opge lopen. Volgens de dienstbode, die de knecht niet erg sympathiek schijnt te vinden, heeft de man de gewoonte in de provisiekast hiel en daar van te proeven en het is de mening van de dokters, dat hij op die manier iets heeft gebruikt, dat bedorven was". „Dat is lang niet onmogelijk", stemde Sven toe. „Maar het is wel vx-eemd, dat Van der Zuyden net vermoord wordt, als zijn knecht in het ziekenhuis ligt. Is er voorlopig geen kans om de man een verhoor af te nemen?" „Helaas niet!" „Jammer genoeg. Hij moet zeker iets van de zaken weten waarmee Van der Zuyden zich bezighield, want hij ging vaak met hem op reis. Het schijnt, dat xïievrouw Van der Zuyden ons niets kan vertellen" „Vreemd genoeg is dat een feit", zei inspekteur Broekman. „Zij houdt vol, dat ze alleen weet, dat hij zaken deed met allerlei vreem delingen. Overigens was ze nog niet lang met Van der Zuyden getrouwd Toen ze hem leerde kennen, scheen hij al welgesteld te zijn, al woonde hij nog bescheiden in Amsterdam. Niet lang daarna verhuisden zij naar Nijmegen Verder schijnt het tussen de echtelieden niet al te best te zijn gegaan". „De hele kwestie ziet er op het ogenblik ondoorzichtig uit, konklu- deerde inspekteur Ohlquist. „Maar hoe meer ik er over nadenk, hoe sterker ik de indruk krijg, dat deze moox-den en het geheimzinnige ge drag van de beide vreemdelingen iets hebben uit te staan met de zaak waarvoor ik hier ben. Ik heb nog geen gelegenheid gehad, daarover met u te praten, omdat er sedert mijn komst in Nijmegen allerlei dingen gebeurd zijn, die onze aan dacht bezig hielden. Ik ben in ver band met een andere vreemde ge schiedenis hier gekomen en het lijkt me goed, u daar nu itls van te vertellen". Broekman knikte belangstellend: „Ik luister!" „Welnu dan", begon de Kopen- haagse politieman. „In de laatste maanden zijn in de Scandinavische landen, maar vooral in Denemar ken, verschillende inbraken ge pleegd, zonder dat men er in kort slagen de daders op te sporen. Het begon er meer op te lijken, dat een bende de hand in het spel had en wel een zeer goed georganiseerde bende. Misschien hebt u er iets over vernomen?" „U bedoelt waarschijnlijk de reeks juwelendièfstallen, waardoor een aantal rijke xriensen is bena deeld", opperde inspekteur Broek man. Juist. In Kopenhagen zelf, in kleine steden op het Deense platte land, in alleenstaande villa's, vex*- der in Stockholm, Oslo en diverse andere Zweedse en Noorse plaat sen zijn inbraken gepleegd, waarbij uit brandkasten kostbare edelste nen zijn ontvreemd. Het eigenaar dige is, dat zelfs alarmsystemen van de modernste konstruktie de dieven niet konden tegenhouden. In de eerste plaats moeten de daders uit stekend ingelicht zijn geweest over de plaats waar de buit te vinden was, maar daar komt bij, dat zij met groot vakmanschap gewerkt hebben". „Inderdaad", stemde Broekman toe. „Wij hebben natuurlijk de bij zonderheden zo weinig mogelijk be kendgemaakt", ging Sven Ohlquist voort. „Toch is een journalist er achter gekomen, dat de bende bij al deze inbraken de bewoners van de huizen door middel van gas be wusteloos maakte. Zo doende kon zij ongestoord werken. De gebrui kelijke gang van zaken was, dat de bestolenen en hun pex-soneel nog vx-ij vroeg in de avond door de in- werking van een blijkbaar uiterst snel werkend gas onschadelijk wer den gemaakt, want gekonstateerd is, dat vrijwel steeds na enige uren de mensen weer bijkwamen, nog in hun stoel zittend, om dan tot hun verrassing te ontdekken, dat dieven de kostbaax-heden hadden meege nomen. In geen geval behoefden de inbrekers tot krachtiger maat regelen over te gaan!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5