Luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en deVen Staten DE ZIERIKZEESCHE COURANT STAKENDE ARBEIDERS IN ENGELAND HERVATTEN VANDAAG HET WERK Voorlopig geen Britse schepen door Suezkanaal Joden in Sowjet-Unie emigreren naar Israël EGYPTE WEIGERT INTERNATIONALISATIE VAN HET SUEZKANAAL ALGERIJNSE NATIONALISTEN DOEN BEROEP OP DE V.N. REGERING-KADAR VALT TERUG IN STALINISTISCHE PRAKTIJKEN Egypte's antwoord aan de Ver. Staten Ttu Ij DONDERDAG 4 APRIL 1957 No. 1813S 118e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbeteling f 4.IS, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt meandeg, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-.1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikiee, Postbus nr. 1, Te|. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De zaak is nog „niet helemaal van de baan" 8?^ De staking In de Britse scheeps bouw. en metaalbewcrkingslndu- strle ls dinsdag door de veertig be trokken vakbonden afgelast. De ar beiders zouden vandaag het werk hervatten. De vakverenigingen verklaarden in een gemeenschappelijk commu niqué dat de werkgevers door de staking gedwongen zijn recht streeks te onderhandelen over de geëiste tien procent loonsverhoging. Op een grote vergadering van de vakverenigingen werd met 710 177 tegen 449.162 stemmen besloten de staking te beëindigen. Men schat dat de weerstandskassen van de bonden sedert het begin van de sta king ruim zestig miljoen gulden aan stakingsgelden hebben uitge keerd. De stakers hebben ongeveer 250 miljoen gulden aan loon ge derfd; de werkgevers zeggen dat het niet te schatten is hoeveel de staking hun aan stilstand in de produktie en gemiste opdrachten heeft gekost. De Britse reders hebben besloten geen schepen door het Suezkanaal te zenden, zolang de kwestie van de betaling der tolgelden en de vei ligheid van het kanaal niet ge regeld ztfn. Dit is woensdagavond bekend ge maakt door een functionaris van de algemene raad voor de Britse scheepvaart, nadat de voorzitter van de raad besprekingen had ge voerd met de Britse minister van Vervoer, Watkinson. De woordvoerder zei, dat niet be kend is of het kanaal veilig is en aan wie de tolgelden betaald moe ten worden. Eerder op de dag had minister Watkinson in het Lagerhuis ver klaard, dat de regering nog wacht op de intrekking van de Egyptische waarschuwing van november, dat er in een bepaald gebied van de Golf van Suez mijnen gelegd wa ren. Voorts betwijfelen de Britse autoriteiten, of de technische uit rusting van het kanaal compleet is. De Israëlische premier, David Ben Goerion heeft woensdag in Tel Aviv verklaard, dat wellicht een grootscheepse emigratie van Joden uit de Sowjet-Unie naar Israël kan worden verwacht. Vooraanstaande Israëliërs die on langs een bezoek aan de Sowjet- Unie hebben gebracht verklaren, dat bijna alle jonge Joden in Rus land naar Israël willen vertrekken, aldus Ben Goerion. In een kamp voor fanatieke le den van de Mau Mau nabij Nairobi, de hoofdstad van Kenia, is woens dag een oproer uitgebroken, waar bij de commandant van het kamp in de borst werd gestoken. Politie- versterkingen slaagden er in de or de te herstellen zonder gebruik te maken van vuurwapens. De Britse minister van Arbeid, MacLeod waarschuwde het Lager huis er voor dat men niet moet me nen, dat met het afgelasten van de staking de zaak helemaal van de baan is. Hij hoopte de rapporten van het hof van onderzoek binnen circa acht tien dagen In zijn bezit te hebben. Wil Mindszenty weg wit Hongarije De Hongaarse premier Kadar heeft woensdagavond tegen corres pondenten van westelijke bladen gezegd, dat kardinaal Mindszenty de paus heeft meegedeeld dat hij weg wil uit Hongarije. Kadar zei: „Voor zover ons be kend is, heeft de paus er twee keer bij kardinaal Mindszenty op aan gedrongen zijn ambt van primaat van Hongarije weer op te nemen, doch hij heeft hiertoe geen neiging getoond. Integendeel, hij heeft te gen de paus gezegd dat hij naar het buitenland wil". Op de vraag of de Hongaarse re gering bezwaar zal maken tegen het vertrek van de kardinaal, ant woordde Kadar: „Dat hangt ervan af. Voor zover wij weten heeft het Hongaarse volk hem niet nodig, regering heeft hem stellig niet no dig". Teleurstelling over ui'blij een land ngsrechten in Los Angeles Er Is een nieuwe luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en de Verenigde Staten tot stand gekomen, die Nederlandse vliegtuigen het recht geeft diensten te onderhouden op New York en Houston en van de Nederlandse Antillen naar Miami vla tussengelegen plaatsen en direct naar New York. Dit ls woensdagavond ln Washington bekend gemaakt door het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De overeenkomst geeft Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen ruime rechten voor diensten naar Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. De overeenkomst geldt voorlopig vanaf de dag van ondertekening. Met het communiqué is een brief van de leider der Nederlandse de legatie, drs. van der Beugel, aan de Amerikaanse onderminister Chris tian Herter gepubliceerd, waarin de heer van der Beugel zijn teleur stelling uitspreekt over het feit dat het op dit ogenblik niet mogelijk is geweest in de overeenkomst de K. L.M. het recht te geven een dienst van Nederland naar Los Angeles te openen. De heer van der Beugel zei ver der in zijn brief, dat de Nederlandse regering van plan is de kwestie van een dienst naar Los Angeles weer ter sprake te brengen. Herter antwoordde, dat de minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles, van het Nederlandse standpunt „kennis had genomen". De overeenkomst geeft Ameri- Radio-Cairo heeft woensdagavond meegedeeld, dat Egypte Internatio nalisatie van het Suezkanaal wei gert en „nog steeds In zjjn weige ring volhardt". Radio-Cairo antwoordde in het Arabisch op een uitnodiging van Dulles aan Egypte om binnen 48 uur akkoord te gaan met het voe- ren van onderhandelingen over een Egyptisch blijven". aanvaardbaar plan voor het beheer van bet Suezkanaal. „Als wij ons verlaten op de ver klaringen van Dulles, zullen wij zien dat het voorgestelde plan bin nenkort neerkomt op internationa lisatie van het kanaal en het stellen van het kanaal onder beheer van het westelijke blok, aldus het radio station. Hij voegde hieraan toe: „Maar het kanaal is Egyptisch en zal Frankrijk beschuldigt van niet-naleving resolutie In een nota aan Dag Hammar- skjoeld heeft de beweging van Al gerijnse nationalisten Frankrijk woensdag beschuldigd van niet-na leving van de resolutie, die door de algemene vergadering van de V.N. is bekrachtigd, en waarin ge vraagd wordt om een oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Het Algerijnse bevrijdingsfront dringt er bij de V N. op aan de be schuldigingen van „excessen" door het Franse leger tegen de Algerij nen begaan, te onderzoeken. De vertegenwoordiger van de be weging bij de V.N. zei, dat de Franse regering er toe is overge gaan om haar militaire inspanning te vergroten en meer geweld te ge bruiken met het doel een militaire overwinning te behalen. Amerikaanse verklaring over Hongarije: Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woens dag een verklaring over Hongarije uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de regering-Kadar terugvalt in „sommige van de ergste praktijken van de Stalinistische terreur". De Hongaarse en de Sowjet-re- gering hebben in hun gemeenschap pelijke verklaring van 28 maart de feiten verdraaid met de bewering, dat de opstand van vorig jaar een fascistische tegen-revolutie was, ontketend door de Ver. Staten, al dus het „State Department". De opstand was echter een spon tane revolutie, gesteund door het gehele Hongaarse volk en hij kon alleen met behulp van Russische troepen neergeslagen worden. De maatregelen van de regering- Kadar kunnen slechts uitgelegd worden als „verdere stappen naar algehele onderdrukking van alle rechten van de mens en alle vrij heden in Hongarije, aldus de Ame rikaanse verklaring. Pospelof, de secretaris van de Sowjet-communistische partij, heeft woensdag in een rede voor radio- Moskou ter gelegenheid van de be vrijding van Hongarije in 1945 ver klaard, dat „onweerlegbare feiten" bewijzen, dat de Hongaarse op stand van vorig jaar oktober door de westelijke mogendheden werd gesteund. Pospelof noemde Imre Nagy „de bondgenoot" van de westelijke mo gendheden. Volgens hem heeft de Franse „oorlog" in Algerië de diepe ver ontwaardiging van de wereld ge wekt. Leiders van het bevrijdings front worden gemarteld en daarna „in koelen bloede geëxecuteerd als zij niet bezwijken voor de be handeling van de Franse politie", aldus de vertegenwoordiger. De vertegenwoordigers van de Afrikaanse en Aziatische landen bij de V.N. hebben woesdag een speciale vergadering gewijd aan de ontwikkeling in Algerië. Franse benzine duurder voor Nederlanders Op 13 april aanstaande gaat in Frankrijk een nieuwe regeling in voor de afgifte van benzinebonnen aan buitenlanders. Volgens mede delingen van de K N A.C. zou deze regeling de Franse benzine voor de Nederlanders 13 procent duurder maken. Van 13 april af kunnen buiten landse bezoekers van Frankrijk benzinebonnen nog slechts verkrij gen bij banken, wisselkantoren e.d. op een basis van 25 liter per dag. De bonnen worden alleen verstrekt, indien tegelijkertijd met buiten landse deviezen francs worden ge kocht en wel tot een bedrag, waar van de waarde overeenkomt met die van de hoeveelheid benzine waarvoor men bonnen verlangt. m De afgevaardigden van de La- bourpartij in het Britse Lagerhuis hebben woensdag een resolutie goedgekeurd, waarin de regering verzocht wordt de komende kern proeven uit te stellen en onmid dellijk stappen te doen om te ko men tot een internationale over eenkomst voor het afschaffen van waterstofbomproeven. kaanse luchtvaartmaatschappijen ruime rechten voor diensten naar Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen en verder. De overeenkomst, bekendgemaakt in' een gemeenschappelijke Neder lands - Amerikaanse verklaring, werd namens Nederland getekend door drs. van der Beugel en na mens de V.S. door Herter. Constitutionele goedkeuring De overeenkomst zal definitief van kracht worden, wanneer de Amerikaanse regering officieel op de hoogte is gesteld van de in Ne derland constitutioneel vereiste goedkeuring. De overeenkomst gaat vergezeld van een briefwisseling over de kwestie van landingsrechten in Los Angeles. In zijn brief aan Herter, waarin hij namens de Nederlandse regering zijn teleurstelling uit spreekt over het-feit, dat nog geen landingsrechten in Los Angeles zijn verleend, zegt drs. van der Beugel verder, dat de Nederlandse redering zo spoedig mogelijk be sprekingen hieroV&r wil voeren op basis van bepalingen, die vervat zijn in artikel twaalf van de over eenkomst. In zijn antwoord namens minis ter Dulles, aan wie de brief van drs. De Verenigde Staten hebben een „voorlopig antwoord" van Egypte ontvangen op hun voorstellen voor het beheer van het Suezkanaal, al dus heeft het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken woensdag bekendgemaakt. De woordvoerder van het mini sterie wilde niets over de inhoud meedelen. Van betrouwbare zijde te Lon den werd vernomen, dat het Egyp tische antwoord een verwerping in houdt van een compromis-voorstel, volgens hetwelk het Egyptische memorandum, de zes beginselen van de Verenigde Naties en de briefwisseling tussen de secretaris generaal der V.N., Hammarskjoeld, en Fawzi, als basis zullen moeten dienen voor multirale onderhande lingen. van der Beugel gericht is, zegt Her ter, dat van het Nederlandse stand punt kennis is genomen. Hij ver volgt: „Zoals u weet, zijn de bepa lingen inzake overleg, vervat in ar tikel 12 van de overeenkomst, on der meer bedoeld om een manier te verschaffen, waardoor wijzigin gen ten aanzien van de routes op verzoek van een der partijen onder ogen kunnen worden gezien om te verzekeren, dat de overeenkomst zoveel mogelijk voor beide partijen bevredigend zal zijn". Minister Luns: Belgische regering niet ongerust over Rijn- Schelde-verbindingen Het is minister Luns gebleken, dat in enkele Belgische bladen een zekere ongerustheid tot uiting is gekomen over de inhoud van zijn op 13 maart in de Eerste Kamer af gelegde verklaringen over de Rijn- Schelde-verbindingen. Deze onge rustheid bestaat naar 's ministers overtuiging niet bij de Belgische regering. De minister heeft na zijn verklaring in de eerste Kamer nog over deze kwestie een nadere be spreking gehad met zijn Belgische Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een goed lezer ts haast even zeldzaam als een goed schrij- 1 ver. aamstede Oudpopier-actie '„Witte van Haemstede" Doordat bij de schoonmaak veel oud papier te voorschijn komt, wordt op velerlei verzoek het oud papier reeds a.s. zaterdagmiddag opgehaald inplaats van op de 2e zaterdag in de maand, zoals eerder werd gemeld. Van deze gelegenheid maken wij gebruik aan de land- en tuinbouwers te verzoeken de papie ren kunstmestzakken niet te ver branden, doch deze, zo mogelijk af zonderlijk voor „de muziek" te be waren, daar deze, na verwijdering van de teerlaag, als oud papier, hoge waarde hebben. ambtgenoot. Daarbij is niet van misverstanden gebleken. Dit heeft de minister geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer van der Goes van Naters. Deze had de mi nister onder meer gevraagd, of het hem bekend was dat zijn verklarin gen in België ongerustheid hebben gewekt, omdat ze daar zijn uitge legd als het plotseling en eenzijdig stellen door Nederland van een voldongen feit, terwijl deze eenzij digheid in de Benelux-verhouding uiteraard niet meer past. BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT INFORMATIES NAAR SCHOUWSE DIJKEN IN DE EERSTE KAMER Verslapping tempo versterking gevaarlijk Bij de behandeling van de be groting van het departement van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer heeft de heer de Vos van Steenwijk (V.V.D.) nadere inlich tingen. gevraagd over de plannen voor de dijken op Schouwen-Dui- veland. De heer Geuze (C.H.) wilde na dere inlichtingen over de dijken op Schouwen. Dezelfde spr. vroeg zich af, wat de wegen in Zeeland betreft, of deze niet teveel aan het Deltaplan wor den opgehangen. Spr. betoogde dat de concentratie van waterschappen voordelen hebben kan, maar ze kan ook aanleiding zijn tot verhoging van de kosten voor de eigenaren. De minister zegt - zo vervolgde de heer Geuze - dat in het algemeen het tempo van de versterking der zeewaterkeringen wel voldoende is, maar de vraag is hoe dat moet wor den verstaan Op sommige kritische punten gebeurt niets. Spr. meende dat ook de minister ongerust moet zijn over optredende vertragingen. Enkele andere sprekers spraken zich bovendien uit tegen verslap ping van de versterking der zeedij ken met het oog op de bestedings beperking. In het Olympisch stadion te Amsterdam is woensdagmiddag een voet balwedstrijd gespeeld tussen Nederland en Duitsland. In een pittige wedstrijd verloor ons Nederlands elftal met 1-2 van het Duitse. Nadat Duitsland een voorsprong had verkregen van 1-0 maakte Wilkes de gelijkmaker 1-1, waarvan deze foto een beeld geeft. V.l.n.r. doelman Tilkowski, Wewers, Wilkes, van der Gijp, Ehrhardt en Appel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1