Raadsel in Nijmegen AMERIKA ACHTER WESTELIJKE VOOR- STELLEN INZAKE SUEZ-KANAAL PEurlQQ |j^ J^rLvjCrue Even E wachten TIF.RTKZEESCHE NIEUWSBODE D1N8DAG APR,L 1W' No-181311 Helft tolgelden voor Egypte De Verenigde Staten hebben Egypte ervan op de hoogte gesteld dat 2U de westelijke voorstellen voor een oplossing op korte termijn van het geschil om het Sueakanaal blijven steunen, aldus is zondag uit gezaghebbende bron te Washington vernomen- Washington's eerste commentaar op president Nasser's plan voor het Egyptische beheer van het kanaal, werd het afgelopen weekeinde door de Amerikaanse ambassadeur, Hare, aan de minister van Buiten- kleintjes uil A.et l>inner AMSTERDAM. Zaterdagavond is van het Centraal Station te Am sterdam de eerste van twaalf stu- dentengroepen naar Oostenrijk ver trokken om gedurende veertien da gen te gaan werken in een stu dentenwerkkamp nabij Linz, ten behoeve van de vluchtelingenwo- ningbouw. De groep bestaat uit 40 studenten, die uitgeleide werd ge daan door mr. C. Brouwer, ver tegenwoordiger van de hoge com missaris voor de vluchtelingen in Nederland. AMSTERDAM. In zijn woning te Amsterdam is op 72-jarlge leeftijd overleden de bekende koordirigent Antoon Krelage Sr. De overledene maakte zich vooral verdienstelijk op het gebied van de arbeiders zangverenigingen. Hij was voorzit ter van de Federatie van Neder landse zangverbonden. Hij was te vens geruime tijd voorzitter van de afdeling Amsterdam van de „Stem des volks". WORMERVEER. In de gemeente Wormerveer is de 3Vz-jarige Petro- nella ten Wolde, die plotseling de provinciale weg Hembrug-Limmen overstak, door een auto gegrepen en in ernstige toestand naar het ge meente-ziekenhuis te Zaandam ver voerd, waar zij aan de bekomen verwondingen is overleden. Een verfje in het voorjaar landse Zaken, Fawzi, overgebracht. In het Egyptische plan, neergelegd in een memorandum, wordt niet verwezen naar de zes beginselen voor het beheer van het kanaal, welke in oktober jj- door de Vei ligheidsraad der V.N. zijn goedge keurd. Hare deelde volgens genoemde bron mede, dat de Verenigde Sta ten blijven bij het voorstel, volgens hetwelk de Wereldbank de helft der tolgelden in bewaring houdt en de andere helft aan Egypte wordt gegeven ter dekking van de kosten van het beheer. Men verklaarde voorts in Wash ington, dat deze eerste Amerikaanse commentaar geen verwerping van president Nasser's memorandum is, daar dit als onderhandelingsbasis zou kunnen worden gebruikt. Hare zou in de komende dagen nog een aantal malen met de Egyptische re gering van gedachten wisselen. Het eerste Amerikaanse ant woord wordt „constructieve kritiek" genoemd. Er wordt onder meer in gezegd, dat het in Nasser's belang is een voor Engeland, Frankrijk en andere kanaalgebruikers aanvaard bare oplossing tot stand te brengen. Nu het voorjaar de kamers weer opvrolijkt treedt ook onbarmhartig, aan het licht dat een verfje zo hier en daar zeker niet overbodig is. Het houtwerk kan best wat hebben en dat speeltafeltje van de jongste mag er wel wat fleuriger uitzien. Willen we ons gehele huis opknap pen, dan zal de vakman daaraan te pas moeten komen. Daar de schil ders het werk door de vele nieuw bouw en het onderhoudswerk juist in het voorjaar nauwelijks aankun nen, zullen vele huisvaders -moeders bij kleine verfkarweitjes zelf de kwast of rolborstel ter hand moeten nemen. De Nederlandse verfindustrie houdt hiermede reke ning door het fabriceren van spe ciale verven voor gebruik door par ticulieren, terwijl schilder of verf- detaillist alle voorlichting geven. Er bestaan voor dit doel Neder landse lakverven en muurverven. Dat de Nederlandse verf buiten on ze grenzen wordt gewaardeerd blijkt uit het feit dat zij wordt ge ëxporteerd naar meer dan 100 lan den en gebieden voor een totaal be drag van 30 miljoen gld. per jaar. Ingezonden mededeling De grootste sortering Gratis advies van onze binnenhuis-architect ierikzee Televisieuitzending ziekenhuis In verband met de datum van de le april, heeft de kleurentelevisie uitzending van het interieur van het nieuwe Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis alhier, geen doorgang gevonden. Viering 40-jarig jubileum Groene Kruis-afdeling Nadat de leden van de jubileren de vereniging alsmede belangstel lenden 's avonds in de gelegenheid waren gesteld het nieuwe wijkge- bouw te bezichtigen, kwam men in het Verenigingsgebouw bijeen voor het bijwonen van een feestavond in eenvoudige stijl. Nadat de heer van Langeraad z'n feestrede had uitge sproken (zie het vorige nummer), verkreeg burgemeester Franke het woord. Eerder op de dag had hij de vereniging met de ingebruikneming van het nieuwe wijkgebouw mogen feliciteren, nu feliciteerde hij de le den met het veertigjarig bestaan van de vereniging. „De leden heb ben zich het nieuwe wijkgebouw waardig getoond", aldus spr., „ge tuige de renteloze lening die ge plaatst is kunnen worden en de op brengst van de bazar". Hierna sprak dr. van Eldik woorden van gelukwens en bewondering aan het adres van de leden. In de volgende pauze werd een verloting georgani seerd die f 101 ten goede deed ko men aan de vereniging. Vervolgens verzorgden zr. de Vries en mevr. Rotte het tweede gedeelte van de avond door opvoering van een schimmenspel, dat het Groene Kruis tot onderwerp had. Hierna volgde sluiting door de heer van Langeraad. •cuuersAaven. Toneelavond besloot het Nutsseizoen Zaterdagavond besloot de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen Departement Brouwershaven het seizoen met een toneelspel, door eigen krachten. De voorzitter van het Nut, de heer P. Lij baart, ver welkomde de geheel gevulde bo venzaal van hotel „Jacob Cats". Op gevoerd werd het toneelspel in drie bedrijven van Hans Nesna „Het meisje met het leeuwenjong". Dit melodramatische stuk werd door de tonelisten voor het voetlicht ge bracht op een wijze die aller res- pekt afdwong. De rollen waren stuk voor stuk in goede handen en de vele, onder kundige regie gehou den repetities bleken dan ook deze avond hun vruchten af te werpen. Tietske, een meisje met een sterk karakter, wordt verliefd op Arend Landman, maar de weg der liefde gaat niet over rozen, maar - via een heel lange omweg - komen de geliefden bij elkaar. Rondom deze botsing zijn diverse conflicten, zo als tussen de moeder van Arend en de vader van Tietske; tussen de fi guur van dokter Stark en het weel derig verwende meisje Mary van Lanschoten; en het vermakelijke conflict tussen de openhartige Maaike en Dries, de postbode. En tenslotte de dominerende figuur van grootvader Borkel, welke een creatie op zichzelf was. Met dit stuk heeft het Nut het seizoen op een waardige en succes volle wijze besloten. De mooie de cors en de prima verzorgde grime, door de heer van Doorn uit Zie- rikzee, werkten mede tot het wel slagen. Aan het einde van de avond dankte de heer Lijbaart de tonelis ten voor hun medewerking en de heer v. d. Bos in het bijzonder, die als souffleur fungeerde. De dames medespelers ontvingen uit handen van de voorzitter een fraai bou quet bloemen. Een gezellig bal o.l.v. de Jantjes hield allen nog enkele uren bijeen. „ön.n.Gnxa.ire Ouderavond o. I. school In een der lokalen van de om school alhier werd een ouderavond gehouden, die geheel stond in het teken van het kinderboek. De bij eenkomst werd geopend door de voorzitter van de Oudercommissie de heer J. M. Goemans, die een 35- tal aanwezigen welkom mocht he ten. Hierna volgde het jaarverslag van het hoofd der school, de heer K. Mandemaker. Hierna volgde een lezing over de waarde van het goe de kinderboek door de heer Theo Vesseur, zelf schrijver van boeken over en voor de jeugd, woonachtig te Amsterdam. Deze lezing oogstte bijzondere waardering bij de ouders en werd nog verduidelijkt door de tentoonstelling van goede kinder boeken, welke verzorgd werd door boekhandel S. Ochtman en Zoon te Zierikzee. Er mocht teruggezien worden op een geslaagde ouder avond. Op woensdag 27 maart volg de nog een contactavond om het werk der leerlingen met het perso neel te bespreken. Sociaal-Economische Raad adviseert inzake jaarlijkse seizoenuitverkopen Data gekozen van 15 juli en 15 januari De Sociaal-Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken desgevraagd een advies gegeven inzake het be palen van de aanvang en de duur van de in artikel 3 van de Uitver- kopenwet 1956 bedoelde tijdsruim ten, waarbinnen de zgn. seizoen verkopen mógen worden gehouden. De raad adviseert jaarlijks twee perioden aan te wijzen voor de hiervoor genoemde seizoenverko- pen, deze te doen aanvangen op 15 juli en 15 januari - met di«i\ ver stande dat, indien deze data op zondag vallen, de begindata 14 juli en 14 januari zijn - en de duur van de perioden te bepalen op negen tien werkdagen. De raad acht het gewenst, dat slechts bij factoren van een meer blijvend karakter de begindata der opruimingsperioden gewijzigd wor den. De raad heeft het verzoek om ad vies en de daarop uit het bedrijfs leven ontvangen reacties ter be oordeling voorgelegd aan de com missie adviezen vestigingsregelin gen, waarna in zijn vergadering van 8 maart het advies werd vast gesteld. NOORDWELLE Interessante en leerzame ouderavond openbare lagere school Kwestie sexuele voorlichting ter sprake In een der lokalen van de oJ.- school alhier vond vrijdag de jaar lijkse ouderavond plaats, in tegen woordigheid van vrijwel alle ouders Mede aanwezig was het vrijwel voltallige gemeentebestuur, dat in zonderheid werd welkom geheten door de voorzitter van de ouder commissie de heer S. Hart. Spr. wijdde enkele woorden ter nage dachtenis aan het in het schooljaar overleden personeelslid mevrouw Blauw, waarop enkele ogenblikken stilte in acht werden genomen. De secretaris de heer M. C. Moermond gaf daarop een verslag van een ge maakte schoolreis. Blijkens het fi nancieel verslag is een kleine re serve ontstaan. De heer S. Hart werd met grote meerderheid van stemmen herkozen als lid van de oudercommissie. De fotograaf deel de mede dat van het St. Nicolaas- feest vervaardigde foto's volgende week klaar zullen zijn. „Het beroep van onderwijzer(es)" was titel van een causerie, die, gehouden werd door het schoolhoofd de heer K. Zevering. Spr. wees op de zeer uit eenlopende aard en karakters der kinderen, waardoor het moeilijk is de doelstellingen van het onderwijs te bereiken. Spr. zeide wel enige moeite te hebben met de onder wijsvernieuwing, waarover ook zeer uiteenlopend wordt gesproken. Namens de familie Blauw dankte spr. voor de laatste eer aan de overleden onderwijzeres bewezen en voor de steun die zij in haar le ven van Noordwelle altijd heeft mogen ontvangen. In de pauze be stond gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichtigen, waarvan volop gebruik werd gemaakt. Na de pauze sprak de schoolarts de heer A. J. Schilstra, die een film vertoonde over kinderuitzending en hierop de nodige toelichting gaf. Spr. achtte het Centraal Genoot schap voor deze streek het meest doeltreffend. Als lid van het Ge nootschap kan men zich opgeven bij de secretaris-penningmeesteresse van de afdeling Renesse-Noordwel- le-Serooskerke, mevr. Steur-Prins. De kosten voor een zesweekse uit zending bedragen f 200. Dokter Schilstra sprak nadien nog over de Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Bevestiging en intrede ds. C. Bezemer te Zierikzee Ds. C. Bezemer zal zondag 28 april afscheid nemen van de Her vormde gemeente van Kerkdriel in de classis Bommel en de week daarop nl. zondag 5 mei a.s. 's mid dags om drie uur, na 's morgens om half elf te zijn bevestigd door ds. Bouwman van Katwijk aan Zee, zijn intrede doen als predikant van de Hervormde gemeente te Zierik zee, waar hij beroepen is in de va- kature van ds. J. P. van Roon, die op 17 maart 1.1. naar Ermelo is ver trokken. Ds. Bezemer werd op 6 maart 1924 uit een onderwijzersgezin te Kat wijk aan Zee geboren, bezocht eerst de christelijke h.b.s. te Leiden, deed daarna staatsexamen en stu deerde vervolgens aan de rijks-uni versiteit te Leiden. Nadat kand. Bezemer in februari 1953 na gehou den colloquium te Amsterdam was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 22 maart van datzelfde jaar (1953) door ds. J. J. van der Krift van Ermelo, toen nog predikant te Katwijk aan Zee te Kerkdriel in de classis Bommel in het ambt beves tigd. Tijdens zijn vierjarige ambts bediening te Kerkdriel was ds. Be zemer o.a. voorzitter van het schoolbestuur, voorzitter van de af deling van het Nederlands Bijbel genootschap en van de afdeling van het „Groene Kruis". Verder was hij daar voorzitter van de bouwcom missie voor een nieuwe kerk, wel ke in september 1953 in gebruik is genomen. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Blokzijl: kand. J. Strating, Den Haag; te Pernis: kand. G. J. Meijer, Oldehove. Het Amerikaanse leger heeft be kend gemaakt, dat dit jaar onge veer 4.400 Amerikaanse militaix'en uit Groot-Brittannië zullen worden teruggetrokken. De maatregel be treft „hoofdzakelijk een normale hergroepering". De betrokken mi litairen - het personeel van een brigade hoofdkwartier en een afde ling gennie - hadden een speciale taak, die nu „in grote trekken is voltooid". Zij zullen worden ver vangen door Britse militairen. Volgens radio-Boedapest zijn 15.000 Hongaren, die na 23 oktober 1956 het land „onwettig" hadden verlaten, in Hongarije teruggekeerd. Het decreet inzake amnestie voor Hongaren die willen terugkeren, is sedert j.l. maandag niet meer van kracht. Voortaan zal elk geval van Hongaren die wensen terug te ke ren, op zijn eigen waarde worden beoordeeld, aldus de radio. FEUILLETON sexuele voorlichting, waarbij hij de ouders wees op de plicht deze voor lichting op verstandige en open hartige wijze en op het juiste tijd stip aan de kinderen te geven. De heer Zevering sprak daarop een dankwoord namens ouders en on derwijzend personeel. Burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens bracht dank aan het per soneel voor de wijze waarop zij het onderwijs dienen. Spr. getuigde dat de resultaten voor de ouders niet onzichtbaar blijven. Tenslotte sprak de heer Zevering nog woorden van lof over de wijze waarop van ge meentewege altijd medewerking wordt verleend ten nutte van het onderwijs. De heer S. Hart dankte namens de oudercommissie. Wereldcongres voor weduwen en weduwnaars Op 13, 14 en 15 september 1957 zal te Nijmegen, met als centrum het hotel „Groot Berg en Dal", het eerste wereldcongres voor wedu wen en weduwnaars gehouden wor den. Het initiatief tot dit congres is genomen door de heer G. Greijn te Grevenbicht, de organisator van de wereld-vrijgezellencongressen. Het congres heeft ten doel de we duwen en weduwnaars meer van elkanders problemen op de hoogte te brengen en zo mogelijk een op lossing voor deze problemen te vinden. Niet bridgen, maar uitbreken Uit de strafgevangenis te Sche- veningen zijn zondagavond de 30- jarige A. H., een bekend Haags in breker, en de 27-jarige A. M. uit Heerlen, ontsnapt. Er was die avond een bridge drive, waaraan M. niet, maar H. wel wilde deelnemen. In plaats van naar de bridgedrive te gaan, ge lukte het H. in de cel van M. te komen. De mannen zijn er toen in geslaagd een spijl van twee centi meter diameter door te zagen om vervolgens te ontsnappen uit een opening van 28 bij 32 centimeter. Zij zijn vervolgens zes meter afge daald - hóe is nog niet bekend - en kwamen terecht op een binnen plaats. Via het dak van een in aan bouw zijnde drukkerij zijn zij de vrijheid tegemoet gegaan. Op de binnenplaats werd een aantal ijzer figuurzaagjes aangetroffen. Autobusboycot in Johannesburg De boycot van de autobusdien sten in Johannesburg en omgeving, die de negerbevolking drie maan den geleden begon uit protest tegen een verhoging van de tarieven, schijnt resultaat te hebben. Maan dag kwamen vierduizend negerar- beidei-s uit Alexandi-a per bus naai de stad, nadat hun was meege- deld dat zij dat konden doen tegen het oude tarief. Aan de actie nemen in het ge heel veertigduizend negerarbeiders deel, die buiten Johannesbui-g wo nen en in de stad hun werk hebben. Vlucht naar de vrijheid Een Hongaarse treinbestuur der, Laszlo Pal, is zondag in zijn diesellocomotief met een snelheid van 90 km. over de Oostenrijks-Hongaarse grens gereden. Hij heeft om poli tiek asiel verzocht. Hij wil zich bij zijn vrouw en kind voegen, die in november naar Oostenrijk vluchtten. Hij heeft zijn vlucht vier maan den voorbereid. Ingezonden mededeling „Dupont en Jörgensen moeten zich ergens in Nijmegen verborgen houden", meende inspekteur Broek man. „Het gekke is, dat zij vreem delingen zijn, die geen Nederlands spreken. In een hotel zijn zij niet, want dat heb ik natuurlijk onmid dellijk laten informeren. Ook alle bekende pensions zijn wij afgegaan. Trouwens, in een pension kunnen twee vreemdelingen midden in de nacht toch niet terecht. Zij moeten dus een kennis in de stad hebben, die bereid is, hen verborgen te hou den". De heer Nabarescu kwam in de namiddag thuis van zijn reis. Hij werd dadelijk op de hoogte ge bracht en zijn verbazing bracht dui delijk aan het licht, dat hij zijn twee gasten zejter niet van de ge pleegde misdrijven zou hebben ver dacht. Overigens, van Jörgensen wist hij weinig te zeggen, want hij had de Zweed alleen uitgenodigd om de nacht bij hem door te bren gen, omdat mevrouw Van der Zuy- den hem dat had verzocht. Van Du- pont kon hij alleen zeggen, dat deze een scheikundige uit Parijs was, met wie hij besprekingen voerde over een kleine vinding die de Fransman had gedaan. Dat Dupont en Jörgensen elkaar kenden, had hij niet geweten. In de middag - een ongewoon tijdstip weliswaar, maar dit ge beurde op verzoek van de heer Na barescu - werden de beide ver moorden ter aarde besteld. Het was een uiterst sobere plechtigheid. Het tijdstip was ook opzettelijk in de middag gekozen, om dan nieuws gierigen, die vermoedelijk op de be grafenis in de morgenuren reken den, op een dwaalspoor te brengen. Zodoende stonden er maar enkele mensen voor de ingang van het kerkhof, toen de stoet daar binnen ging. Op dat zelfde moment zat op het politiebureau inspekteur Ohlquist met z'n kollega Broekman te px"a- ten. „Het is een geheimzinnige ge schiedenis", merkte de Kopenhaag- se inspekteur op. „We weten nu, dat Dupont en Jörgensen de daders zijn en dat André Boorneman onschul dig is. Maar alle drie zijn ze ver dwenen, waarbij volgens de verkla ringen van mej. Ilescu uw jonge landgenoot door toedoen van de beide anderen met geweld wordt verborgen gehouden. Uit de verkla ring van de musicus Louis Mulder kunnen wij afleiden, dat het Dupont moet zijn geweest, die André Boor neman op de bewuste avond in een auto heeft gelokt, waarna hij hem spoorloos heeft laten verdwijnen". „Aangezien de beide daders bui tenlanders zijn, is het duidelijk, dat zij in Nijmegen medeplichtigen hebben zitten", stelde Broekman vast. „Natuurlijk hebben wij in deze stad verschillende personen, die ge woonlijk een beetje in het oog wor den gehouden. Die komen in dit ge val nauwelijks in aanmerking, dunkt me, want dat zijn geen intex-- nationale bandieten en de meesten van hen spreken geen vreemde ta len". „Nu is het maar de vraag, waar- om de twee er toe kwamen, Van der Zuyden te vermoorden", merkte Ohlquist op. „Volgens de verklaring van mej. Ilescu hadden zij daar re den toe omdat uw stadgenoot iets over hen had ontdekt. En dat kan slechts iets zijn geweest, waardoor zij in gevaar verkeerden". „Het zal niet gemakkelijk zijn, dat uit te vinden", meende Broek man. „Ik moet eerlijk zeggen, dat Van der Zuyden zelf min of meer een raadselachtige figuur is ge weest. Voorzover wij weten, is hij afkomstig uit Amsterdam, waar hij in zijn jonge jax-en een handeltje opzette in tweedehands goederen. Het is nooit zekerheid geworden, maar er bestaat een sterk vermoe den, dat hij weldra als heler ging fungeren. De man is echter buiten gewoon voorzichtig en sluw ge weest, zodat hij altijd buiten schot bleef. Dat hij echter rijk is gewox-- den door transakties, die het dag licht niet konden verdragen, staat vrijwel vast. Enkele jaren geleden is hij in Nijmegen komen wonen. Terwijl hij in Amsterdam altijd ta melijk bescheiden leefde, installeer de hij zich hier in een grote villa op de Kwakkenberg, schafte zich een dure auto aan en leidde een le ven als een prins. Natuurlijk heeft dat de aandacht getrokken. Dat hij geld had, bleek duidelijk genoeg, want al zijn kostbare inkopen wer den vlot betaald. Maar waar dat geld vandaan kwam, is een raadsel gebleven". „Het zou ons dan vermoedelijk een heel eind op weg helpen, als wij de reden van zijn welvaart kon den ontdekken". „Ongetwijfeld", stemde inspek teur Broekman toe. „Maar als de Amsterdamse politie ons al niets kan vertellen, dan wordt het er voor ons niet gemakkelijker op, want konnekties had de man in Nij megen niet. Hij ging met vrijwel niemand om, ook al misschien om dat zijn buren toonden, dat zij wei nig op hem gesteld waren. Hij had nogal eens gasten, maar dat waren bijna zonder uitzondering buiten* landers". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5