DE ZIERIKZEESCHE COURANT EISENHOWER EN MACMILLAN SPRAKEN OVER DE TOEKOMST VAN DE V.N. K0LENPR0DUKTIE IN LIMBURG REEDS MET VEERTIG PROCENT GEDAALD Nog geen enkele oplossing voor het tandartsenconflict Egyptische lening via de Verenigde Naties Verjaardagsfonds ingesteld voor restauratie van kerk te Dreischor DINSDAG 2 APRIL 1957 w No. 18132 113e jaargang yjERIKZFESCHEilNIEllWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Pr ij» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.90, per week 30 cent. lojse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma* 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN •1797*1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Crisis in regering <loor aftreden van lord Salisbury De Britse premier, Harold Mac Millan, heeft maandag in het La gerhuis verklaard, dat hU tijdens z(Jn recente besprekingen met pre sident Eisenhower op de Bermuda eilanden duidelijk het Britse stand punt uiteengezet heeft, volgens het welk alleen maar vertrouwen op de Verenigde Naties geen vervan gingsmiddel voor een buitenlandse politiek Is. Hij zei dit bij de opening van het debat over de Bermuda-confe rentie In het Lagerhuis. MacMillan verscheen in het parlement op een ogenblik dat er in zijn regering een crisis woedt als gevolg van het af treden van lord Salisbury, een der leidende figuren van de conserva tieve partij, die het niet eens is met de Britse politiek ten aanzien van Cyprus. Decimale muntstelsel in India In India waren maandag alle banken gesloten wegens de om schakeling op het decimale munt stelsel. De „Locomotief" in Semarang, de oudste Nederlandse courant in Indonesië, is maandag voor de laatste maal verschenen. Israëlisch proefschip naar het Suezkanaal De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, mevrouw Meir, heeft tegenover een correspondent van A.F.P. verklaard, dat Israël op een gelegen moment een proef schip naar het Suezkanaal zal sturen. „Niemand moet geloven", zei hij, „dat Israël van plan is te dulden dat Egypte aan onze sche pen de toegang tot het kanaal ont zegt", Als de Israëlische scheep vaart door de golf van Akaba be lemmerd zou worden, zou Israël zijn handelsschepen verdedigen. Stenen Farao-hoofd gevonden Zwitserse en Duitse archeologen hebben het eerste nagenoeg onbe schadigde stenen hoofd van een Farao uit de vijfde dynastie (onge veer 2500 jaar voor Chr.) 12 km ten zuiden van de pyramide van Gize gevonden. Dit is maandag in Cairo meegedeeld door professor Hans Stock, directeur van het Duitse ar cheologische instituut. Het hoofd een vondst van on schatbare waarde draagt de kroon van neder-Egypte. Volgens professor Stock is deze vondst uniek. Het voorwerp is gevonden on der de ruïnen van een zonnetem pel. De romp, waarop het hoofd gezeten heeft, is nog niet gevonden. De premier verklaarde, dat hij en president Eisenhower zeer open hartig over de huidige positie en de toekomst van de Ver. Naties ge sproken hebben. Hij heeft uiteen gezet, waarom Engeland „bezorgd is over de recente ontwikkeling in de Ver. Nates, die voortkomt uit een verdraaiing van de aanvanke lijk bedoelde opzet". Door het veel vuldig gebruik van het vetorecht in de Veiligheidsraad wordt de Algemene Vergadering belast met verantwoordelijkheden die haar aanvankelijk niet toegedacht wa ren. MacMillan geloofde, dat als de politiek van de leidende landen in de Ver. Naties in grote lijnen ge coördineerd kan worden, en als vooral Engeland en de Ver. Staten nauw zouden samenwerken, vol doende invloed kan worden uitge oefend om „minder verantwoorde lijke en wispelturige emoties, die soms de V.N.-leden schijnt te be ïnvloeden", tegen te gaan. Klein schilderij De Italiaanse schilder Piero Busanera, die bekend staat om zijn miniatuur schilde rijen, heeft een nieuw record gevestigd. Hij heeft een pro cessie geschilderd, die 2,8 bij 2,5 mm meetEr zijn 49 van deze schilderijen nodig om een gewone postzegel te be dekken. Op de processie staan acht kinderfiguurtjes, een toeschouwer die uit een raam hangt en een vlucht zwaluwen boven een kerk toren afgebeeld. In Londen staken meer dan 500.000 metaal arbeiders In enkele buitenwijken vai\ Lon den zijn stakersposten maandag in botsing gekomen met de politie. Deze moest versterkingen laten aanrukken om zich met geweld een weg te banen door de rijen stakers, die de wegen naar de fabrieken ifV Feitham (Middlesex) versperden, «de stakersposten wierpen auto's omver toen de bestuurders tracht ten de Vickers Armstrong fabrie ken in Weybridge binnen te rijden. In andere delen van Londen ont stond een handgemeen tussen sta kersposten en mensen die naar hun werk wilden gaan. Zoals bekend staken er in Londen en omgeving meer dan 500.000 metaalarbeiders. HOOP VOOR VERRE TOEKOMST Proefreactor voor vreed zame toepassing atoomenergie De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft maandag plan nen bekendgemaakt voor de bouw van een proefreactor voor toepas sing van thermonucleaire energie voor vreedzaam gebruik. Deze reactor, „stellarator" ge noemd, zou worden gebouwd in een instituut van de universiteit van Princeton en in 1960 of 1961 in ge bruik kunnen worden genomen. De werkzaamheden zullen deze zomer beginnen, indien het Congres de benodigde gelden beschikbaar stelt, aldus heeft de voorzitter van de commissie, admiraal Strauss, op een persconferentie meegedeeld. Strauss zei, dat een onder con trole staand vrijkomen van energie bij het thermonucleaire fusieproces ppn Koop. vnnr. derde toekomst i9. Langzaam-aan-actie in de mijnen Verdere desorganisatie te verwachten Sinds het begin van een lang-i zaam-aan-actie beeft de kolenpro-1 duktie In de Staatsmijnen en de| particuliere mijnen ongeveer veer tig procent van het normale be dragen, zo verklaart de voorlich tingsdienst der Staatsmijnen. De kooksproduktie was 25 procent la ger dan normaaL De gaslevering van de mijnen aan de gemeenten is tot nu toe nog niet gestremd. Nader deelt de Voorlichtings dienst der Staatsmijnen mee dat de kooksproduktie gisteren niet, zoals men aanvankelijk dacht, een kwart maar de helft minder is geweest dan normaal. Gevreesd wordt dat de kolen- produktie vandaag nog geringer zal zijn dan gisteren. In alle Lim- De ogen angstig opengesperd, het voorhoofd bedekt met bloed, zo werd de 25-jarige Armeniër Akopian, die zaterdag bij de Are de Triomphe in Parijs een handgranaat wierp tijdens een demonstratie tegen het gevan gen houden van Franse officieren door ongeregelde Marokkaanse troe pen, door de politie in bescherming genomen tegen de menigte die hem bijna had gelyncht. Het viel uiteindelijk allemaal nogal mee. De hand granaat zal wel een oefenprojektiel zijn geweest, want er werd niemand ernstig gewond. burgse mijnen werken per etmaal twee kolen-producerende ploegen, namelijk een van 6.00 tot 14.00 uur en één van 14.00 tot 22.00 uur, en een ploeg die, tussen 22.00 en 6.00 uur, voorbereidend werk doet voor de produktie van de volgende dag. Doordat de tweede ploeg gister avond om 22.00 uur geen normale dagtaak volbracht, kon ook de voorbereidende ploeg vannacht niet „uit de voeten", zodat vandaag een verdere desorganisatie te verwach ten is. kleintjes uit, het Irmnen 's-GRAVENHAGE. In de Grote Marktstraat stond zaterdag een vierwielige vrachtauto met 8.500 eieren geparkeerd. Een personen auto, die in file reed, moest plotse ling remmen, maar, naar de be stuurder verklaarde, weigerden de remmen. De personenauto week toen naar rechts en botste tegen de vrachtauto, die omsloeg. Alle eieren werden met één slag geklutst. De brandweer heeft de struif wegge spoten. BORNE. Gisternacht zijn bij een botsing tussen een taxi uit Hengelo en een personenauto (volkswagen) op de rondweg te Borne 1 persoon gedood, 1 zeer ernstig gewond, 2 personen zwaar gewond en zeven min of meer ernstig gewond. AMSTERDAM. Kapper van prin ses Wilhelmina kan terecht de 74- jarige heer A. Olthof uit Amster dam worden genoemd, die op 1 april zestig jaar in het dameskap- persvak werkzaam was. Sedert de heer Olthof in 1936 op het Konink lijk paleis op de Dam bij Koningin Wilhelmina werd ontboden, heeft ook in later jaren zijn koninklijke cliëntèle veelvuldig van zijn dien sten gebruik willen maken. Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de V.N. heeft maandag in New York verklaard dat de Egyptische regering beloofd heeft te beletten dat er invallen in Israël worden gedaan waarbij be- standsgrenzen van 1949 worden ge schonden. Hij zei dat het interna tionale polltieleger de plicht heeft bij de inlossing van deze belofte behulpzaam te zijn. Wanneer eerstdaags Nederlands miniatuurstad Madurodam in Den Haag weer open gaat, zal ook de nieuwste aanwinst, een geschenk van de ge meente Hilversum, te zien zijn. Het is het bekende Hilversumse stadhxiis, een schepping van de architect Dudok. - De voorbereidingen zijn al in volle gang zoals de foto laat zien. Mededeling In de wachtkamers Het conflict tussen de tandartsen en ziekenfondsen heeft tot gevolg gehad, dat overal In spreekka mers en wachtkamers een mede deling verschenen Is, waarbij fondspatiënten voor het feit wor den gesteld, zich 5 contant en te gen kwitantie te laten behandelen tegen het door de Ned. My. tot bevordering der tandheelkunde ge elste tarief. -iz- «yAruir hestaat. dat vele fondspatiënten een arwacmenue houding aannemen. Men laat zich slechts in dringende gevallen, ge paard met pijn, behandelen. In kringen der tandartsen neemt men aan, dat „op uitzondering van enfge zwakke broeders na," alle collega's zich aan de gestelde eisen zullen houden. Dit kan, zo meent men, wel enkele tandartsen, die zijn vijf schepen - een Egyptisch, een Duits, twee Itali aanse en een Panamees - In zuide lijke richting door het Suezkanaal gevaren. De tol is betaald aan de Egyptische kanaalautoriteit ln Egyptische ponden, marken, lires en dollars. uitsluitend of voornamelijk fonds patiënten behandelden, in moei lijkheden brengen, doch aangeno men wordt, dat die moeilijkheden te overwinnen zijn. De commissie voor bijzondere omstandigheden van de zieken fondsraad zal zich met de kwestie gaan bezig houden. Het is de vraag, of zulks deze week nog zal gebeu ren. De commissie voor de con tracten van de ziekenfondsraad zal aan het werk gaan, zodra de ge- Mij. tandheelkunde binnen zijn. Verwacht kan worden, dat deze commissies enige weken voor hun beoordeling nodig zullen hebben. De eerste dienstplichtigen van het nieuwe Westduitse leger, 9 733 man, zijn maandag opgekomen. Zij werden met auto's, bussen en vrachtauto's naar de geriefelijke centraal verwarmde kazernes ge bracht, waar zij de komende twaalf maanden gelegerd zullen zijn. Iede re rekruut kreeg eën pyama en een werkpak. De rekruten zullen met twaalf man in een kamer worden ondergebracht Het leger hoopt dit aantal echter tot zes te kunnen te rugbrengen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Boeken hebben, evenals men sen, hun succes vaak aan hun titel te danken. In een telegram uit Cairo aan de „New York Times" wordt gemeld dat president Nasser via de Ver. Naties een lening tot een bedrag van tien miljoen dollar wil sluiten voor het aanschaffen van nieuwe sleepboten, baggermachines en an der materiaal, dat nodig is om het Suezkanaal weer volledig voor het gebruik geschikt te maken. De opsteller van het telegram zegt van Egyptische zijde vernomen te hebben, dat Nasser zo spoedig mogelijk over het geld zou willen beschikken. De tien miljoen dollar zou ook dienen voor de aankoop van materiaal, dat in de plaats zou moeten komen van uitrusting welke gedurende de Bi-its-Franse actie tegen Egypte van november j.l., werd vernietigd. President Nasser zou tegenover John McCloy, de speciale deskun dige der Verenigde Naties voor met het gebruik van het Suezkanaal sa menhangende financiële vraagstuk ken, hebben verklaard dat h ij niet zou kunnen waarborgen dat in het Suezkanaal de best mogelijke navi- gatie-omstandigheden zouden heer sen, zolang bepaalde voorzieningen als verlichting en het verbindings stelsel niet in hun oude staat wa ren teruggebracht. Bloesemrit L.J.G. De Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland zal dit jaar een bloe- gedeeïten van Zuid-Beve^anBr"^SJS deze rit, die van Rilland-Bath naar Kapelle zal gaan, meldden zich reeds meer dan vijftig deelnemers aan. Deelgenomen kan worden door leden van de L.J.G., Z.P.M., Z.L.M. en Bond van Plattelandsvrouwen. Naast een wisselbeker en drie me dailles voor elke categorie: auto's, motorfietsen en bromfietsen - zijn nog een aantal prijzen beschikbaar. Voor bromfietsen bedraagt de lengte van het parcours 21, voor de andere voertuigen 60 km. De datum waarop de rit gehou den zal worden, zal van de ont wikkeling van de bloesems afhan gen. „Het gaat om de dorpseer" Kerk als cultuur-historisch monument moet behouden Naar aanleiding van de start van een verjaardagsfonds voor de res tauratie van de kerk van Drei schor, waarover alle inwoners van het dorp dezer dagen een rond- schryven ontvingen, hadden wy een vraaggesprek met de plaatse- ïyke predikant, ds. G. H. Duyven- dak. Onze eerste vraag was natuur lijk: „Waarom is voor deze actie de vorm van een verjaardagsfonds ge kozen?" De predikant antwoordde hierop, dat het om zulke grote be dragen gaat, dat men er nog niet mee klaar is, wanneer men een maal met een lijstcollecte het hele dorp rondgaat. Belangrijker is, dat gedurende enkele jaren alle inwo ners van het dorp geregeld op de dag die het meest hun eigen is, ge legenheid krijgen persoonlijk hun offer voor de restauratie te bren gen. Iedere bijdrage, naar draag kracht, is hartelijk welkom. Ook de jeugd zal in deze actie worden be trokken. „Ligt het in de bedoeling, dat ook aan hen die niet kerkelijk-meele- vend zijn of tot een andere kerk behoren, om een bijdrage zal wor den gevraagd?" „Ja zeker", aldus de predikant. „De restauratie van de kerk moet niet worden gezien als een zaak van de kerkgangers alleen. Deze waren meer gebaat niet een mo derne, kleinere kerk! Het gaat niet om de kerk als gebouw voor de eredienst, maar om zo te zeggen om de buitenkant: om de kerk als cul tuur-historisch monument. Men wordt dus als bewoner van het dorp aangesproken: kan langer worden geduld, dat in dit prachtige dorp, dat wij zo vol trots aan vreemdelingen tonen, de kerk er zo verwaarloosd en vervallen uit ziet? Dat is geen zaak van de kerk voogdij alleen of van de burger lijke gemeente, maar van ons al len, van het dorp als zodanig. De dorpseer staat op het spel. Op onze vraag om welke bedra gen het gaat, antwoordde de pre dikant, dat zeker 10 procent van de voorlopige begroting van f 481.000 niet gesubsidieerd zal worden, al heeft het Rampenfonds toegezegd hierbij te zullen helpen. Door maan delijkse extra collectes, losse giften, verlotingen van de vrouwenver eniging e.d. is reeds plm. f 2.500 bijeengebracht. Daarnaast is er de toezegging van de meeste aandeel houders van de vereniging „De Kraan"( in liquidatie i.v.m. de af sluiting van het Dijkwater) hun aandeel voor de restauratie te wil len afstaan. De liquidatie is nog niet geheel voltooid, maar we zijn erg dankbaar met de te verwachten grote gift. Maar, zoals te begrijpen valt, we zijn er nog niet. Wanneer beginnen? „Wanneer zal met de restauratie kunnen worden begonnen?" „Dat is nog niet te zeggen. Bin nenkort komen we hier meer over te weten. Maar we kunnen met onze actie niet wachten tot de res tauratie een feit wordt. Integendeel: uit de medewerking van het dorp zal eerst moeten worden afgeleid of er voldoende instemming met de plannen van de restauratiecommis sie bestaat om de vrijheid te heb ben op de ingeslagen weg voort te gaan. Door de betrokken instan ties wordt daar echter al op gere kend en het vertrouwen is gewet tigd dat zij niet in hun verwach ting zullen worden beschaamd. Lang zal de restauratie niet op zich laten wachten, maar ze zal wel de nodige jaren duren". Ds. Duyvendak toonde ons daar op de prachtige foto van de kerk, door Monumentenzorg speciaal voor dit doel afgestaan, die aan alle ja rigen zal worden uitgereikt. Hierop staat het doel van het verjaardags fonds nog eens duidelijk uiteenge zet. Voorgesteld wordt, dat men op zijn verjaai'dag het getal van de jaren vermenigvuldigt met een geldstuk, b.v. 25 cent, 25 stuivers, 25 dubbeltjes of iets dergelijks. De gaven kunnen worden gedeponeerd in het busje, dat de vertegenwoor diger van de kerk die komt felici teren, bij zich heeft. Op de foto zagen wij nog eens goed, hoe mooi de kerk van Drei schor eigenlijk is, maar ook hoe grondig zij restauratie behoeft. Wij beëindigden daarom ons gesprek met de oprechte wens, dat dit ver jaardagsfonds zo succesvol zal zijn als mag worden verwacht, opdat dit bouwwerk weer spoedig de schoonheid van dit aantrekkelijke dorp zal vervolmaken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1