«df kiest de zon zon nige PANG Provinciaal secretaris opende nieuw Groene Kruis-wijkgebouw sproeten-^-«« Ingezonden mededeling EEN PRODUCT VAN DE KING FA BRIEKEN GROTE BELANGSTELLING VOOR ZIEKENHUIS Philips Studio verzorgt kleurentelevisie- uitzending van interieur Beeldschermen te Haamstede, Brouwershaven en Zlerihzee Vrijdag en zaterdag hebben zeer vele eilandbewoners gebruik ge maakt van de gelegenheid om het nieuwe Zweedse Rode Kruis zie kenhuis te bezoeken. Zowel uit Zie- rikzee als uit de buitengemeenten was de belangstelling buitenge woon groot. De kijkers stonden zelfs queue alvorens binnengelaten te worden. Het dagelijks bestuur heeft echter de indruk dat, ondanks de honderden kijkers, toch nog zeer velen het interieur van het zieken huis zouden willen zien. Teneinde ook hen nog een kans te bieden, is een bijzondere oplos sing gevonden, dank zij medewer king van de Studio voor experi mentele kleurentelevisie van de Philipsfabrieken te Eindhoven. Deze studio - die, zoals bekend, sinds ge ruime tijd proeven neemt met kleu rentelevisie - is bereid gevonden het nieuwe ziekenhuis in te scha kelen als proefobject voor uitzen dingen binnenshuis. Een reportage wagen zal derhalve heden (maan dagsavond zich naar het Rode Kruisziekenhuis begeven, teneinde een reportage met commentaar te verzorgen, die (uiteraard in kleu ren) zal te zien zijn op een drietal in de openlucht opgestelde groot beeldschermen, t.w. te Haamstede, Brouwershaven en Zierikzee. Naar het hoofd van de experi mentele afdeling, ir. C. T. A. Sche- merdink, ons vanmorgen mede- deelde, bestaat er een redelijke ver wachting dat het experiment zal slagen, als tenminste de weersom standigheden niet aanzienlijk on gunstiger worden. Het projectiescherm te Haam stede zal worden opgesteld nabij de muziektent, te Brouwershaven op het Havenplein bij het standbeeld van Jacob Cats, terwijl te Zierikzee het scherm eveneens op het Haven plein wordt geplaatst. Gerekend wordt op een proefuit- zendlng van ongeveer twintig mi nuten. Verloopt deze voor-ultzen- ding gunstig, dan kan het bruik bare beeld om rond acht uur op de schermen te zien zijn. Een gunstige ontvangst is in hoge mate afhankelijk van een zo gering mogelijk verkeer bij en rond de op genoemde projectieplaatsen. Een vertegenwoordiger van de Ned. Maatschappij tet bevordering van de Geneeskunst, dr. P. T. Vlun- ders te Apeldoorn, alsmede de ar chitect, de heer J. J. van der Lin den, zullen het commentaar ver zorgen bij deze uitzending, die mo gelijk - maar dan in zwart-wit - door de Ned. Televisiestichting op het televisienet zal worden gebracht als extra-uitzending. Ingezonden mededeling komen vroeg in 't voorjaar Koop tijdig SPRUT9L ierikzee Rechtz. zondagsschool Dinsdag 9 april organiseert de Nederlandse Zondagsschool Vereni ging een contactavond met de ouders van de kinderen. In het N. H. Verenigingsgebouw in het Vrije wordt 's avonds de nieuwe N.Z.V.- film „Kind en Zondag" gedraaid. Ook belangstellenden zijn welkom. Een forum zal er actuele Zondags school-problemen behandelen. Des middags is er - eveneens in het Verenigingsgebouw - een filmpro gramma voor de kinderen. Ver toond wordt de fraaie propaganda film „De grote sportdag". erzG e „Luctor et Emergo' concerteerde in woonoord Hongaren dankbaar voor muzikale geste Vrijdagavond gaf het muziekge zelschap „Luctor et Emergo" uit Renesse, onder leiding van de heer Roseboom, voor de Hongaarse vluchtelingen een concert in de kantine van het kamp aan de Kerk- weg alhier. De voorzitter van het Comité voor de Hongaarse vluch telingen, burgemeester C. Padmos van Eikerzee, sprak een welkomst woord. Hij dankte het muziekge zelschap voor de bereidwilligheid om de Hongaarse vrienden enige ontspanning te bezorgen. Het con cert werd begonnen met het Hon gaarse volkslied, dat door de aan wezigen staande werd aangehoord. De verschillende nummers werden met een dankbaar applaus ont vangen. Besloten werd met het Wilhelmus. Een der Hongaren dankte met enkele gevoelvolle woorden voor het mooie concert. Hij sprak er over hoe vreemd het voor de Hongaren is om thans in volle vrijheid te vertoeven. Het Ne derlandse volk zal altijd een ruime plaats in hun hart blijven innemen voor de vele vriendelijkheid, welke zij ontvangen. De tolk, mevr. de Koster, vertaalde de gesproken woorden in het Nederlands. De voorzitter van de muziekvereniging de heer L. de Ruiter sprak nog en kele woorden. Hij hoopte, dat de Hongaren straks in Canada een tweede vaderland mogen vinden en tot volle tevredenheid in de vrij heid mogen leven, welke zij in hun eigen vaderland moesten ontberen. Hierna werden nog twee coupletten van het Hongaarse volkslied ge speeld, welke door de Hongaren werden meegezongen. i^^^jrouuerskaven. Plattelandsvrouwenbond adopteert Hongaars gezin Vorige week belegde de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Brouwers haven, een vergadering in het Nèd. Herv. Jeugdgebouw. De presidente mevr. Jansen-Glas riep in haar openingswoord een bijzonder wel kom toe aan mej. v. d. Leeden, pro vinciaal secretaresse in Zeeland. Na behandeling van verscheidene in gekomen stukken, vertoonde mej. v. d. Leeden de Bondsfilm, welke bij allen zeer in de smaak viel. De ze film toonde verschillende mooie natuuropnamen. Een duidelijk over zicht werd verkregen van het werk dat de bond verricht. Vervolgens werd besloten een Hongaars gezin te adopteren. Besproken werd de reis naar de Keukenhof, welke op 16 april a s. doorgang zal kunnen vinden. Aangiften voor deelname kunnen nog geschieden bij mevr. Ontspanningsavond S.V. „Renesse" De elftallen werden hartelijk gehuldigd Zaterdag gaf de s.v. „Renesse". in de tot de laatste plaats bezette grote zaal van het Dorpshuis, een ontspanningsavond voor haar leden en donateurs. Na een welkomst woord te hebben gesproken gaf de heer J. de Wit een resumé van de verrichtingen der vereniging in het afgelopen jaar. Hierna verschenen de leden van het eerste elftal op het podium die van een donateur (die onbekend wenst te blijven) als geschenk een fraaie aansteker kadoo kregen voor het behaalde kampioenschap in de le klas B van de afd. Zeeland. Nadat de spelers met een hartelijk applaus waren ontvangen overhandigde de heer de Wit aan de spelers dit fraaie ge schenk. Hierna kwam het tweede elftal voor het voetlicht. Zonder een enkel verliespunt wist dit elf tal in de 2e klas C beslag te leggen op het kampioenschap, waarvoor iedere speler van de vereniging een fraaie foto van het elftal werd aan geboden. Vervolgens werden op het toneel door de leden welke aan de indoortraining deelnemen een aan tal standen en oefeningen gebracht. De aanwezigen kregen hiermede enigszins een beeld wat voor de le den door de vereniging aan licha melijke oefening wordt gedaan in het winterseizoen. Opvallend was het grote aantal juniorenleden dat de vereniging momenteel telt. Ge zien het feit dat dit jaar voor het eerst in het Dorpshuis met deze training is begonnen werden de oefeningen zowel door de junioren als door de senioren op uitsteken de wijze uitgevoerd. De leider van deze training, de heer W. v. Sluis, komt dan ook zeker een woord van lof toe voor hetgeen hij in deze kor te periode reeds wist te bereiken. Na de pauze werd een filmprogram ma vertoond. Voor de voetballief hebbers kwam „Koning Voetbal' op het witte doek. Deze Engelse film, waarop helaas de Nederlandse tekst ontbrak, gaf een uitgebreid overzicht van het voetbal in Enge land te zien. Tal van cupwedstrij den, waaronder ook de finale, kon den worden aanschouwd, waarbij tevens de camera nog eens extra op tal van bekende Engelse spelers werd gericht. Aan het slot werden, met Nederlands commentaar, beel den getoond uit de interlandwed strijden Oostenrijk-Duitsland, En- geland-Oostenrijk, Nederland-Fin- land en Nederland-België. Het filmprogramma werd besloten met een komische film. sierland Hongaarss huwelijk voltrokken Heden morgen is op het gemeen tehuis te Oosterland het huwelijk voltrokken van een Hongaars paar. In het fraaie gemeentehuis werden Jenö Kurucz en Angela Horvath in de echt verbonden. Als getuigen traden op burgemeester S. W. A, Laurense en de heer A. R. Deurloo. d. Wekken-v. Sluis. Over de Keukenhof liet mej. Remeeus nog enkele filmpjes zien. In juli a.s. komt de Z.L.M.-tentoonstelling te Zierikzee. Besloten werd, dat de af deling ter plaatse hieraan mede- wex-king zal verlenen. Het hand- werkclubje zal de stand van hand werken verzorgen, terwijl verschil lende dames zich opgaven te hel pen bij de verkoop der consump ties. In de plaats van mevr. Jan sen, die zich niet meer beschikbaar stelde voor een bestuursfunctie in het Prov. bestuur, werd m.a.s. ge kozen mevr. v. d. Wekken-v. Sluis en als plv. lid mevr. Versteeg. Na de pauze begon het „Spreken in het openbaar". Jammer dat het al zo laat was geworden, zodat diver se dames moeten wachten tot een volgende keer. Mevr. v. d. Hamer- v. d. Weele droeg het verhaal „Het dorp bemoeit zich er niet mee" voor en mevr. Gaanderse-Ganzeman „Jaone op de bromfiets". Beide da mes kweten zich bijzonder goed van haar taak. Met een dankwoord door de presidente werd deze bij eenkomst besloten. Ingezonden mededeling Rustig nijlpaard wordt plotseling razend I Het eerste gedresseerde nijlpaard ter wereld was Oedipus, het braaf ste en vredigste dier, dat men zich kon denken. Jarenlang werkte hij rustig mee in de voorstellingen van circus Sarrasani en liep dromerig en onverschillig van zijn bassin naar de piste en weer terug. Juist omdat hij zo gesteld was op rust, zal het altijd wel een raadsel blijven wat er op een avond in Oedipus is omgegaan. Wat hem er toe heeft gebracht zijn eendere kalme loop plotseling te onderbre ken en zich onverwachts, in vol slagen razernij, op de olifanten te werpen, die niets vermoedend op hun plateau stonden te wiegen. Allen, die het zagen, waren als aan de grond genageld Zo begint één van de tientallen ver halen, die u kunt lezen in het cir cusalbum „De bonte droom van het Circus". Een boeiend en afwisse lend verhaal met talloze penteke-j ningen, vele prachtige kleurenpla ten en plaatjes, geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Do- veren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboter- album", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes, ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. TJ vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zon dag! Slip verliezen mag De Britse zwembond heeft tn een vergadering besloten dat een zwemmer, die tijdens een wedstrijd zijn slip ver liest niet zal worden gedis kwalificeerd en de wedstrijd mag tiitzwemmen. Deze ha chelijke kwestie is aan de orde gekomen omdat de Brits Olympische zwemmer Bland tijdens regionale kampioen schappen welke het vorig jaar te Gateshead werden gehouden, zijn slip kwijt raakte. Bland zwom door en ivon de wedstrijd. Dank zij de uitspraak van de zwem bond zal hjj de titel niet ver liezen. HET WEEKOVERZICHT Gedurende het weekeinde werd het weer in west- en noord-Europa bijna overal beheerst door een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië. Oostelijke winden voerden betrekkelijk koude en vochtige lucht uit Duitsland en het Oostzeegebied naar het westen. In deze lucht bevonden zich uitge strekte wolkenvelden. In ons land kwamen zondag in hoofdzaak ten zuiden van de grote rivieren echter ook opklaringen voor; maandag morgen breidden deze zich over het hele land uit. De hoofdkern van een depressie- gebied op de oceaan verplaatste zich de laatste dagen langzaam naar de omgeving van de zuid punt van Groenland. Een stuk er van trok echter over de Golf van Biscaye naar Frankrijk, hetgeen langs de Franse westkust en in zuidwest Engeland nogal wat regen veroorzaakte. Dit storingsgebied zal zich langzaam verder over Frankrijk uitbreiden, maar tege lijkertijd in betekenis afnemen. In ons land zullen ook de ko mende 24 uur de oostelijke winden aanhouden en de regenkansen blij ven zeer klein. Aanwinst voor Kerkwerve Vele giften maakten bouw mogelijk (Van onze verslaggever). Op zeer originele w^ze heeft Kerkwerve zaterdagmiddag zyn nieuwe Groene Kruis-gebouw in gebruik genomen. In een vuurrode doos met wit kruis en wit lint, sym boliserend het land van de bergen - Zwitserland - presenteerde de jeugdige Corrie Kesteloo de sleutel, vastgeklonken aan een lange ket ting, aan de waarnemend voorzit ter van de Algemene Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis, de heer A. de Lange, die hiermede de toegang tot het zeer fraaie gebouw ontsloot en het als eerste betrad. Dit was het grote moment voor het Groene Kruis van Kerkwerve, een der laatste gemeenten die door Zwitserse hulp nu eindelek een eigen medisch sociaal centrum ge kregen heeft. i) De feestvreugde rond deze ge beurtenis was algemeen, maar werd nog onderstreept door de merk waardige coïncidentie dat de afde ling op de dag van ingebruikne ming zijn veertigjarig jubileum mocht vieren. Vóór de officiële opening van het trotse gebouw had in het op steen worp afstand gelegen verenigings gebouw een gezellige bijeenkomst plaats, waar de voorzitter van. de afdeling Kerkwerve een hartelijk welkom sprak op deze gewichtige dag, waarbij hij zich inzonderheid richtte tot de heer A. de Lange, burgemeester S. Franke, wethou ders en leden van de gemeenteraad, waarnemend burgemeester Roel- vink van Zonnemaire, vertegen woordiger van het Groene Kruis aldaar, de heren J. Vijverberg en N. Flikweert van het Groene Kruis te Noordgouwe, de heren Post en Huntelaar van het bazarcomité, alsmede dokter van Eldik, de aan nemer de heer Bijkerk en de bode de heer Landman. De heer De Lange sprak na ,dit welkom een feestrede uit, waarbij hij voorzitter en bestuur felici teerde met de belangrijke dag, waarop de gedachten onvermijde lijk teruggaan naar de februarida gen van 1953. „Dit plechtige gebeu ren speelt zich immers af tegen een donkere achtergrond", aldus spr. „Ook die donkere wolk had echter een zilveren randje", typeerde spr. de woelige dagen waarin de „ge- luksketting" werd ontketend, met als wonderbaarlijk resultaat een hele serie wijkgebouwen voor de getroffen gemeenten. Spr. bracht zijn grote dank tot uiting aan het Zwitserse volk en de Zwitserse ge zant. De heer De Lange wees er op dat de exploitatie een hoofdstuk apart is en dat het werk gedragen moet worden door het vertrouwen der leden. Nadat spr. dieper was ingegaan op de werkzaamheden van het Groene Kruis, besloot hij met de wens uit te spreken dat in het nieuwe gebouw tot in lengte van dagen de medisch-sociale belangen vna de bevolking van Kerkwerve gediend zullen mogen worden. Ver volgens overhandigde de heer De Lange namens de Prov. vereniging de gebruikelijke fraaie klok en fe liciteerde hij mede namens jhr. Röell, die wegens drukke bezig heden verhinderd was persoonlijk aanwezig te zijn. Nadat het nieuwe wijkgebouw be zichtigd was, werd in het vereni gingsgebouw een verversing ge bruikt, waarna de heer Van Lange- raad de heer De Lange dankzegde voor zijn officiële openingsdaad. Hierbij getuigde de voorzitter dat het bestuur zich zeer wel van de moeilijkheden wat betreft exploi tatie bewust is. „Wij hebben echter gegronde hoop om deze moeilijkhe den te overwinnen", aldus. spr. Staande de vergadering werd be sloten een telegrafische dankbetui ging te zenden aan de Zwitserse gezant. Veertig jaar Groene Kruis De voorzitter gaf vervolgens een overzicht van de afgelopen veertig jaar der vereniging te Kerkwerve, die op 30 maart 1917 werd opge richt o.l.v. wijlen burgemeester Boogerd. Tijdens die vergadering gaven zich reeds 28 personen als lid op en werd een bestuur gekozen bestaande uit de heren G. J. v. d. Cingel en J. Bravenboer. In 1918 besloot de vereniging toe te treden tot de Prov. vereniging. In 1920 werden er twee ligtenten aan geschaft voor een gezamenlijke waarde van f 850,Bij het tien jarig bestaan in 1927 waren er 137 personen lid van de afdeling. Op 10 april 1927 werd, na advies van dok ter Steur, als wijkverpleegster aan gesteld mevr. C. P. van Zijp-Bijlo, die op zaterdag 1 juni van dat jaar haar werkzaamheden begon. Spr. herinnerde vervolgens aan het 25- jarig jubileum en aan de alom ge waardeerde medewerking van zus ter Van Zijp, die ten allen tijde gereed stond voor hulp aan de lij dende mens. Dat haar werk buiten gewoon gewaardeerd werd bleek op 30 april 1955, toen de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, haar ten deel viel. De voorzitter memoreerde ten slotte als eerste van de bijdragen die voor het wijkgebouw werden beschikbaar gesteld de f 25.000,— van de „Chaine du Bonheur", van de Stichting Steunfonds Kinderbe scherming f 1.000,—, van de pro vincie Gelderland f 2.000,—, de Ro tary f 250,vrouwencomité „Tot Opbouw" te Leeuwarden een kleu terweegschaal, van de gemeente Kerkwerve de bouwgrond voor de somma van één gulden (werkelijke waarde f 8.064,—). Veel dank be tuigde de voorzitter ook aan de leden. Zij hebben er voor gezorgd dat na hun vrijwillige contributie verhoging van f 5,— op f 7,50 ook nog een renteloze lening kon wor den geplaatst ten bedrage van f 7.000,wat de stoutste verwach tingen overtrof. Verder herinnerde spr. aan het werk van het bazar comité, dat resulteerde in een netto bedrag van f 3.200,—. De plannen voor het nieuwe ge bouw werden ontworpen door het architectenbureau Veeze en Twijn- stra (dat een gascomfoor schonk voor de dokterskamer). De bouw werd verzorgd door de firma Bij kerk en Steur te Burgh, de inrich ting door de firma Tanis te Nieuwerkerk en de verwarming is geleverd door de firma Timmerman te Zierikzee. Na dit overzicht van de voorzit ter, waaruit wij een algemene greep deden, feliciteerde burgemeester Franke namens de gemeente, waar bij hij herinnerde aan het contact tussen gemeente en Groene Kruis, dat altijd prettig is geweest. Dokter Van Eldik zei hierna dat hem altijd was opgevallen de moed van het bestuur, dat toch dikwijls zijn neus heeft gestoten. Ook her innerde dokter Van Eldik aan de offervaardigheid van de bevolking, waarna hij zich bepaalde bij de gang van zaken in vroeger jaren. Hierna spraken nog waarnemend burgemeester Roelvink van Zonne maire en de heer Vijverberg, die een uitvoerig een welgemeend com pliment richtte aan het adres van zuster Van Zijp. Droog weer Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden, maar plaatselijk ook opklaringen. Droog weer. Overwegend matige oostelijke wind. Weinig verandering In tem peratuur. 2 april. Zon op 6.16, onder 19.17. Maan op 6.50, onder 22.00. Eerste kwai-tier: 7 april te 21.23. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 april 4.40 v.m. 17.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 april 4.07 v.m. 16.21 n.m. Springtij: 2 en 16 april. Doodtij: 10 en 25 april. Goudvissen in blik Een onderneming te Tokio is van plan levende goudvissen in blik naar Europa uit te voeren. Een woordvoerder van de maatschappij zei, dat de uitvoer tot dusver beperkt was, daar de vissen niet via de tropen konden worden vervoerd. De goudvissen zul len worden verpakt in roest vrije blikken met een glazen deksel. Behalve water zal het blik zuurstof bevatten. De al dus verpakte goudvissen kunnen per vliegtuig naar alle plaatsen in de wereld worden vervoerd. Proéven hebben aangetoond, dat de vissen 6 dagen in de blikken kunnen leven. ZIERIKZEE Begin van brand in kantoor Omstreeks half tien hedenmox-- gen werd de brandweer gealar- meex-d naar het kantoor der Neder landse Heide Maatschappij aan de Lange Blokweg alhier, waar door een lek in de verwaxmingsinstalla- tie een begin van bi-and was ont staan in de kelder onder het ge bouw. Door de zware en adembe nemende rookontwikkeling was hel moeilijk de vuurhaard op te sporen. Toen dit evenwel gelukt was werd een houder CO2 in de kelder gespo ten waarop de rookontwikkeling steeds minder werd. Als oorzaak van de brand moet waarschijnlijk een constructiefout worden gezocht. Ford-filmprogramma in Concertzaal Velen hadden vrijdagavond ge volg gegeven aan de uitnodiging van de heer M. P. Glerum tot bij woning van een Ford-filmprogram ma in de Concertzaal. Na een in leidend woord van een der Ford officials, werd de documentaire: „Fox-d-lractoren doen het goed" vertoond, een zwart-wit film, waar op men de Ford-tractor aan het werk zag, onder typisch Nederland se omstandigheden. „De ploeg" gaf een indruk van de Fordson-major- trekker, waarin bijzondex-e aan dacht werd gevraagd voor het af stellen van de werktuigen. „Kiest uw partner" was eveneens gewijd aan de Ford-tractox-en. Bijzonder interessant was de dokumentaix-e: „Technic of to morx'ow", waax'in 'xx beeld werd gegeven van de ver gaande mate waarin de automati sering is toegepast in de Ford-ino- torenfabriek te Cleveland (U.S.A.). De film „Rodeo-stuntstrijders" gaf een indruk van de nauwelijks voorstelbare toeren, waaraan een groep stunters zich wagen op de autobanen, waarbij gebruik wordt gemaakt van normale types Ford automobielen. Een film over de Lincoln Continental toonde het ont staan van deze uitzondex-lijke wa gen, die een begrip van degelijkheid en traditie is geworden. „The Ford- people" gaf een beeld van de mens in de Fordfabrieken, die - in tegen stelling met vroeger - juist ook door het automatiseringsproces ver lost is van veel zwaar werk. Het filmprogramma gaf in het algemeen een indx-ukwekkend beeld van de hoedanigheid der Ford-px-oducten en van de technische vervolmaking der fabx-ieken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2