Z.LM.-landbouwtentoonsteIling begin juli wordt groots opgezet DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEMENGDE V.N.-PATROUILLES OPEREREN IN STROOK VAN GAZA Russische druk op Scandinavië Egyptisch program voor Suez-kanaal Kritieke situatie in zuid-Siunatra Konvooien door het Suez-kanaal VAART DOOR SUEZ-KANAAL VERBONDEN AAN KWESTIE VLUCHTELINGEN v \SV<sV\ i MAANDAG 1 APRIL 1957 No. 181S1 IIS* ZIERIKZEESCHEMNIE11WSB0D ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90, per week. 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag on vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per rnm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797^1849 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. V.N. instrument van Egyptenaren Door het Internationale polltie- leger en de Palestijnse politie z(jn In de strook van Gaza gemengde patrouilles opgericht, aldus heeft Tekoah, adviseur van het Israë lische ministerie van Buitenlandse Zaken Inzake vraagstukken die be trekking hebben op de wapenstil stand, vrjjdag In Jeruzalem mede gedeeld. Volgens hem zijn de Ver. Naties in feite een instrument van de Egyptenaren geworden om Israël te bestrijden. Hij sprak zich uit voor een blijvende barrière tussen de strook van Gaza en het Israëlische grondgebied. Provokatleve brief aan Denemarken Maarschalk Boelganln heeft in een brief, welke hij vrijdag aan premier Hansen heeft gezonden, Denemarken gewaarschuwd geen toestemming te verlenen voor de legering van met atoomwapens uit geruste Amerikaanse eenheden. De Sowjet-premier zegt in zijn boodschap, waarvan de inhoud za terdag te Kopenhagen is bekend gemaakt, dat een groot deel van het Deense grondgebied, n.l. Groen land, al een militaire basis van de V.S. is. Door het stationeren van atoomwapens in Denemarken zelf zou het land grote kans lopen in een oorlog, waarin vanzelfsprekend ook door de tegenpartij atoomwa pens zullen worden gebruikt, vol komen te worden vernietigd. Kolonel Abdel Kadar Hatem, directeur van de Egyptische voor lichtingsdienst, heeft zondag ver klaard, dat Egypte besloten heeft onmiddellijk een grootscheeps pro gram tot verbetering en herstel van het Suezkanaal uit te voeren. Egypte zou een groot deel van de kanaalgelden besteden voor verbe tering van het kanaal ten behoeve van de scheepvaart en de interna tionale handel. Met de uitvoering van het plan was reeds een begin gemaakt. De militaire commandant van zuid-Sumatra heeft zondagavond bekendgemaakt, dat hij een poging van een aantal officieren „om tegen de militaire hiërarchie in te gaan", had verijdeld. Hij zei, dat de officieren uit Pa- lembang, de hoofdstad van de pro vincie Zuid-Sumatra, waren ge vlucht. Zijn bekendmaking werd uitgezonden voor radio-Palembang, nadat de situatie „kritiek" genoemd was. Tekoah verklaarde dat men sinds de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de strook van Gaza had waargenomen dat de grens tussen dit gebied en Israël 23 maal ille gaal is overschreden, en wel 15 maal voor het plegen van sabotage daden of diefstallen, vier keer voor het leggen van mijnen, en vier keer voor het stelen van oogsten. Zaterdagochtend ls een tweede konvooi, bestaande uit vier sche pen, bij Suez het kanaal ingevaren. Het eerste konvooi, bestaande uit 10 schepen, dat vrijdag eveneens in noordelijke richting het kanaal binnenvoer en dat vrijdagavond in de Bittermeren voor anker ging, heeft zaterdagochtend de reis naar Port Said voortgezet. Algemene vergadering N.C.V.B. De Nederlandse Christ. Vrouwen bond houdt de jaarlijkse algemene ledenvergadering op donderdag 23 mei in gebouw Tivoli te Utrecht. Op de agenda staat onder meer een bespreking van de statutenwijzi gingen. K.N.V.T.O.-toerwagen- rallye 1957 De plannen voor de 6e K.N.V.T.O. Toerwagenrallye verkeren thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Deze rallye zal worden gehouden op dinsdag 14 mei e.k. en wederom uit 3 onderdelen bestaan, nl. een oriënteringsrit, een kaartleesrit en een klassementsproef. De finish van de oriënteringsrit is in het Goffert-stadion te Nijme gen, waar ook de klassementsproe ven zullen moeten worden afgelegd. In Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg te Rhenen, dat in de komende zomermaanden zijn 25- jarig bestaan hoopt te vieren, zal het slot van de rallye zich afspelen en de prijsuitreiking plaats vinden. Naar in doorgaans betrouwbare diplomatieke kringen te Boedapest verluidt, heeft het Hongaarse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een aantal westelijke gezantschap pen verzocht, geen hulppakketten meer te geven aan Hongaren, om dat alleen het Internationale Rode Kruis en het Hongaarse Rode Kruis daartoe bevoegd zijn. n Radio-Boedapest meldt, dat de politie van Szolnok een zekere San- dro Alsorjai met zijn vijftien „me deplichtigen" heeft gearresteerd. De groep wordt er van beschuldigd verscheidene Russische soldaten te hebben vermoord en „terroristische groepen te hebben gevormd om de volksrepubliek omver te werpen". VERWACHTING VAN DULLES: „Wij zullen nog lang onder de schaduw van de oorlog leven" Internationale politiemacht nodig Het oorlogsgevaar zal bleven be staan, zolang geen instellingen voor het handhaven van de vrede, zoals een doeltreffend organisme van In ternationaal recht en een interna tionale politiemacht, z(jn ingesteld en zolang men niet tot ontwape ning overgaat, zo heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, verklaard in een nieuw voorwoord voor zijn boek „Oorlog of vrede", dat in 1950 voor het eerst gepubliceerd is. Ik vrees dat wij nog lang onder de schaduw van de oorlog zullen leven, aldus Dulles. „Het verlangen naar vrede is nooit voldoende ge weest om oorlog te verhinderen". Zelfs in de best georganiseerde sa menleving slaagt de politie er niet in gewelddaden geheel te verhin deren. Het beginsel van een internatio nale politiemacht kan misschien toegepast worden op de gemeen schap van volken. Een ander aspect van het vraagstuk is echter, dat er op de lange duur geen werkelijke vrede kan bestaan zonder recht en eerbied voor de wet, zo meent Dulles. Ondanks de kritiek op Stalin in het Sowjet-blok houden de com munisten vast aan de Stalinistische leer, zo vervolgt de minister. Wat communistisch China be treft zei hij, dat een regering die door een burgerloorlog aan de macht komt, pas na verloop van „een redelijke termijn" erkend kan worden. Hij blijft zich nog tegen toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties verzetten. Dulles heeft afstand gedaan van de auteursrechten op dit boek, om een zo groot mogelijke verspreiding tegen lage prijs mogelijk te maken. 50.000exemplaren van deze her druk - 25.000 ln het Japans, 20.000 in het Turks en 5.000 in het Ara bisch - zullen in het buitenland voor 15 dollarcent te koop 2ijn. De warmste maart sedert eeuwen Naar het K.N.M.I. bericht, is de zojuist geëindigde maand maart de warmste sedert het begin der waar nemingen in 1706. De gemiddelde temperatuur be droeg te De Bilt 8.4 graden Celsius, dit is 0.4 graden hoger dan die van maart 1750, welke tot nu toe de warmste maart kon worden ge noemd. De afgelopen maand had dan ook een gemiddelde tempera tuur, die ongeveer normaal is voor april. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 116 tegen 133 normaal. De hoeveelheid regen was overal groter dan normaal, hier en daar is zelfs het dubbele van de normale maandsom gevallen. ZIEKENFONDSEN STAKEN TANDHEELKUNDIGE HULPVERLENING Geen terugbetaling van rekeningen Als gevolg van de omstandigheid dat„de tandartsen van 1 april 1957 af niet meer aan de algemene zie kenfondsen verbonden wensen te blijven, zijn de ziekenfondsen op grond van wettelijke en reglemen- tarls voorschriften genoodzaakt de tandheelkundige hulpverlening te beëindigen. De ziekenfondsen moeten consta teren, dat zij voor de onmogelijk heid zijn geplaatst hun verzekerden Nieuwe stunt van Nassex- President Nasser van Egypte heeft tegenover een groep Ameri kaanse dagbladredacteuren ver klaard, dat de kwestie van het ge bruik van het Suezkanaal door Is raël „verbonden is met het vraag stuk der Arabische vluchtelingen". „Wij willen dit als één geheel op lossen", aldus Nasser. De Egyptische president zei: „Wij willen vrienden met Amerika zijn, marA- men kan vriendschap niet dwingen". Nasser ontkende her haaldelijk, dat hij of Egypte bezig waren communistisch te worden. Later zei Nasser, dat Egypte zich zal verzetten tegen het gebruik van het kanaal door Israëlische sche pen, zolang het probleem van de Arabische vluchtelingen niet is op gelost. „Dit probleem is dringender dan dat der Hongaarse vluchte lingen", zei hij. de hulp, verleend door tandartsen, overeenkomstig de bepalingen van het Ziekenfondsenbesluit, hun sta tuten en reglementen, te verstrek ken. Dit delen de algemene zieken fondsen mee. Om dezelfde redenen kunnen de ziekenfondsen ook geen terugbeta ling doen van door de verzeker den rechtstreeks aan de tandarts betaalde bedragen voor verleende hulp. De verzekerden wordt in over weging gegeven zelf te beoordelen of het Inroepen van tandheelkun dige hulp onder deze omstandig heden dringend noodzakelijk is. Indien blijkt, dat tandartsen be reid zijn na 31 maart de verzeker den op de totdusverre voor de zie kenfondsen geldende voorwaarden te blijven behandelen, kunnen de verzekerden uiteraard op de nor male wijze van de tandheelkundige hulp voor rekening van het zieken fonds gebruik maken. De verzekerden wordt aangera den zich zo nodig te vergewissen of hun tandarts bereid is aan zieken fondsverzekerden op de vóór 1 april 1957 geldende voorwaarden voor fondsrekening tandheelkundige hulp te blijven verstrekken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Alleen een grote geest durft een eenvoudige stijl te hebben, 4 iGrik-zee Voordracht over vrijmetselarij Op vrijdag 5 april zal alhier een voordracht worden gehouden over: „Doel en wezen van de vrijmetse larij". Men verzocht ons er op te willen attenderen, dat er ten aan zien van de vrijmetselarij nogal veel onjuiste en zelfs dwaze me ningen bestaan. Menigeen zal daar om de gelegenheid aangrijpen over de vrijmetselarij nader te worden ingelicht. Deze gelegenheid wordt door de te houden voordrachts avond geboden. Simavi-collecte (Ingezonden bericht). De te Zierikzee van 25-30 maart gehouden Simavi-collecte bracht het mooie bedrag op van f 260,32. Alle gevers en allen die hebben meegewerkt om deze collecte te doen slagen, hartelijk dank! Het plaatselijk Simavi-comité. Een agrarische manifestatie Talrijke evenementen zijn tn voorbereiding In de maanden die nog resteren voordat de grote Z.L.M.-landbouw- tentoonstelling te Zierikzee wordt georganiseerd, zal er nog veel zweet geofferd worden op het altaar van de organisatie dezer omvangrijke manifestatie, die de ogen van duizenden - en heus niet uitsluitend landbouwers - zal richten op het herbouwde Schouwen-Duiveland. De organisatoren putten hun fantasie en werkkracht uit, want voordat alles in de puntjes is, moeten werkelijk alle bronnen van inspiratie en werkkracht worden aangeboord. De grote dagen z(jn 5, 6 en 7 juli en als op die data de vlaggen wapperen boven het tentoonstellingsterrein, zal het twintig jaar geleden z(Jn dat het eiland een dergelijke agrarische tentoonstelling beleefde. In 1937 kwam de Z.L.M. hier ook met een ten toonstelling. Normaliter is het eiland na negen jaar aan de beurt. De tentoonstelling daarvoor was in 1928. In 1944 zou Schouwen-Duiveland weer aan de beurt zfo'n geweest, maar toen ontbrak uiteraard de prak tische mogelijkheid tot het organiseren van de expositie, die terecht genoemd wordt het hoogtepunt van het landbouwjaar. En in 1953 was de toestand al net zo. De ramp haalde een streep door de rekening. Allerlei voorbereidingen waren getroffen, maar Schouwen-Duiveland had helaas andere, zaken aan het hoofd dan het organiseren van een tentoonstelling. In het rampjaar Is er zelfs in de provincie helemaal geen tentoonstelling gehouden. In 1957 echter krijgt het eiland opnieuw een kans. Weliswaar is het in de agrarische wereld op Schouwen-Duiveland nog niet alles botertje tot de boom en noopt het aflopend getij in de landbouw in het algemeen tot voorzichtigheid, maar niettemin durft de Z.L.M. het aan de tentoonstelling dit jaar te Zierikzee te organiseren, waarbij zich een unieke gelegenheid zal voordoen te tonen wat het eiland tot dusverre heeft bereikt. Zo ge zien kan er honderd procent ent housiasme bestaan voor deze land- bouwexpositie en het mag gezegd, dat de organisatoren ook met dit enthousiasme zijn bezield, hetgeen - gelet op de zeer vele noodzake lijke voorbereidende werkzaam heden - ook wel nodig is. Het dagelijks bestuur van de Kring Schouwen-Duiveland der Z. L.M. heeft ons Inzicht gegeven ln de bestaande plannen voor de ten toonstelling, die werkelijk een ma nifestatie van de eerste orde lijkt te zullen worden en die zonder twijfel grote belangstelling trek ken zal. Op donderdag 4 juli zal de ten toonstelling worden geopend door de commissaris der koningin in de provincie Zepland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Als plaats van de tentoonstelling is gekozen het industrieterrein van Zierikzee, na bij de Engelse kade. In de middag van dezelfde dag wordt de alge mene vergadering gehouden, waar op door een prominent deskundige het woord zal worden gevoerd. Na dien vindt een ontvangst plaats ten stadhuize door b. en w. van Zie rikzee en de genodigden. De dag wordt besloten met een diner. Op de donderdag en zaterdag vin den excursies plaats over het eiland voor allen, die belangstelling heb ben voor het peil dat herstel en op bouw van het eiland tot dusverre hebben bereikt. De excursisten zul len starten vanaf Zierikzee of Zijpe. In de tochten worden opgenomen de duinstrook, de caissons, de her- verkavelingswerken en de her bouwde dorpen. Reeds wordt via inlegvellen in de landbouwbladen voor deze rondtochten propaganda gemaakt. Ook mensen van de streek kunnen zich opgeven er voor (bij het secretariaat). Juist in verband met het feit dat het eiland in het algemeen en de Z L.M. in het bijzonder veel be langstelling heeft getrokken in an dere provincies, verwacht men iets van deze rondtochten. Zuiver agra risch gezien is een zaak als de sa nering en de struktuurwijziging op het eiland immers een voorbeeld voor anderen. Leven elders over eenkomstige plannen, dan kan op Schouwen-Duiveland worden ge zien hoe het in de praktijk gaat. De tochten worden gereden met bussen, waarin iemand aanwezig zal zijn, die voorlichting geven kan. De grote r(jtoer Op de vrijdag zal de grote tradi tionele rijtoer over het eiland wor den gehouden, waar de tentoonstel ling-bezoekers van overwater (voor al de Walcherenaren) zoveel be langstelling voor hebben. Aan deze rijtoer (die 's morgens om 9 10 uur begint) wordt deelgenomen door 125 partikuliere auto's en 30 autobussen. Gedacht wordt aan plannen de jeugd in de verschillende dorpen op een of andere wijze bij deze rij toer te betrekken, door het beschik baarstellen van vlaggetjes o.l.d. In de morgenuren vinden de keu ringen plaats van de aangevoerde paarden en het rundvee. De tentoonstelling zal zeer hete rogeen van samenstelling zijn. Ver schillende commissies zijn Inge steld om de onderdelen te verzor gen. Er komt een stand verzorgd door het landbouwhuishoudonder- wijs, de plattelandsvrouwen, de Landbouw jongeren Gemeenschap en de Zeeuwse Plattelands Meis- jesbond. Interessant wordt de stand der landbouwwerktuigen, omdat hier aan een unieke prijsvraag is ver bonden. Deze prijsvraag is reeds aan de landbouwers voorgelegd en bestaat uit het aangeven van de meest gewenste landbouwinventaris voor bedrijven van resptievelijk 12, 30 en 50 ha. Voor de tuinbouw (al leen Schouwse fruittelers kunnen meedoen) zijn de oppervlakten ge kozen van 5 en 10 ha. Voor deze prijsvraag zijn geld prijzen uitgetrokken van f 150 en f 50. De jury zal bestaan uit deskun digen van het Instituut voor Tuin bouwtechniek en het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisa tie, aangevuld met streekdeskun- digen en vertegenwoordigers van de Voorlichtingsdiensten. Te zien zullen zijn inzendingen pluimvee, konijnen en mooie dui ven in groepsverband, waarbij ver schillende rassen en mooie dieren zullen zijn te bewonderen. Verder komt er een bijenshow met demon- stratiekasten. Een interessante gei teninzending is in voorbereiding. Een weitje zal worden gereserveerd voor geitelammeren Een stand zal zijn gewijd aan de tuinbouw, te verzorgen door tuinbouwers en bloemisten. Ook een zulvelstand is in voorbereiding, verzorgd door de V.Z., de C.M.M.C en de controle verenigingen. Ook de land-tuin- bouw en rijksveeteeltconsulenten verlenen aan deze stand hun mede werking. Aangevraagd is verder het rijdend postkantoor van het staatsbedrijf der P.T.T., dat een eigen (tentoonstellings) stempel zal gebruiken. Ds Rijkswaterstaat ii gevraagd om materiaal, w.o. de ma quette van de dijkdichting bij Ouwerkerk. Aan de Herverkave ling en de Cultuurtechnische dienst is gevraagd op meer uitgebreide wijze dan bij andere gelegenheden, ten toon te stellen welk groots werk op Schouwen-Duiveland is ver richt. Een prettige bijzonderheid is nog dat een deel van de tentoonstelling zal kunnen worden ondergebracht in een door de Kon. Zeelandia N.V. gebouwde loods ter plaatse. In het algemeen mag gesteld dat ook van de zijde van het gemeentebestuur van Zierikzee de grootst mogelijke medewerking wordt verkregen bij het organiseren van deze tentoon stelling, die een oppervlakte zal be slaan van niet minder dan acht ha. Rest nog te vermelden dat be sprekingen gaande zijn met de Pro vinciale Stoombootdiensten voor het inleggen van extra boten op de lijn Zierikzee-Kartseveer en met de R.T.M. voor een pendeldienst Zijpe- Zierikzee. Met recht mag verwacht worden dat de Z.L.M.-tentoonslel- ling het hoogtepunt wordt van 1957. Een bijzondere omstandigheid is nl. dat de derde Fokveedag op het eiland, samenvalt met de tentoon stelling. Samenvattend worden ge keurd de warm- en koudbloedpaar- den, het rundvee, schapen en gei ten. Bovendien vinden de voorkeu ringen plaats der landelijke ruiter3, deel uitmakend van de landelijke rij verenigingen van West-Brabant en Zeeland. De beste stellen zullen in de middaguren een demonstratie geven. De vrijdagmiddag wordt ge opend met een show van gepri meerde dieren, terwijl de landelij ke ruiters een springconcours geven en demonstraties geven in dres suur. De middag zal verder worden opgeluisterd door grondgymnas- tiekoefeningen van een 150-tal meisjes van de landbouwhuishoud- scholen te Zierikzee en Haamstede. Bovendien mag het optreden wor den verwacht van de Jan Willem Friso-kapel te Assen. Over een avondprogramma wordt nog nagedacht. Het streven bestaat nl. de tentoonstelling tenminste ge durende een avond open te houden. Op donderdag is de tentoonstelling geopend van 12-7 uur, op vrijdag van 9- (waarschijnlijk) 9 uur en op zaterdag van 10-6 uur. Op de za terdag vinden atletiekwedstrijden plaats op het sportpark „Bannink", waaraan wordt deelgenomen door leerlingen van de huishoudscholen in Zeeland. Een sportieve strijd wordt dan gestreden om het scho lenkampioenschap van Zeeland. Voor de zaterdagmiddag wordt ge dacht aan een eventuele herhaling van de grondgymnastiekdemonstra- ties door leerlingen der huishoud scholen. Bovendien ligt het in het voornemen een voetbalwedstrijd te organiseren tussen twee eerste klas elftallen. De club Elinkwijk (met Piet Kraak als doelverdediger) is hiervoor reeds benaderd. Men is nog op zoek naar een andere club. Verwacht wordt wel dat in de avonduren te Zierikzee wat ver tier zal zijn te vinden, eventueel te organiseren door de gemeente, de midden stand of beide.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1