LEXINGTON SPOEL OM die melkfles! Bestedingsbeperking remt bestrating van Marktplein te Brouwershaven Weg voor Noorse woningen in Nieuw stad wordt verbeterd Donderdagavond kwam de raad der gemeente Brouwershaven in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Bij de ingekomen stukken, w.o. diverse goedgekeurde raadsbeslui ten, bevindt zich een dankbetuiging van het bestuur van de afdeling Brouwershaven van de Stichting Scholendienst voor de toegewezen subsidie. Van het bestuur van de Kring Schouwen-Duiveland der Z. L.M. is een verzoek binnengekomen om een bijdrage te verkrijgen i.vjn de te houden landbouwtentoonstel ling. De raad besluit om een bij drage te verlenen van f 0,10 per inwoner. Aan G.S. zal worden me degedeeld dat met de voorgestelde verhoging der wethoudersbezoldi gingen, per 1 januari 1957, akkoord wordt gegaan. De voorzitter geeft vervolgens di verse mededelingen. De heer De Kup, tandarts te Haamstede, zal per 2 april a.s. aanvangen met de zitting in 't wijkgebouw alhier, zo dat in een grote behoefte zal wor den voorzien. De Noorddijkstraat en Poortdijkstraat zullen worden herbestraat; de sluisbouw vordert goed, waardoor de dam op de Markt zal kunnen verdwijnen. De beste dingsbeperking remt momenteel de bestrating van het Marktplein. De boombeplanting op de Markt is niet geslaagd, doordat de grond niet aan de eisen voldoet en er een ziekte heerste onder de geplante iepen. Volgende week zal worden begonnen met de beplanting van de begraafplaats en het Boston plein. Het beschadigde lijkenhuisje zal worden afgebroken. Aan de Stichting Maatschappelijk Werk zal een subsidie worden verstrekt. Het aantal woningzoekenden in en ook van buiten de gemeente neemt in getal toe. Door de gemeente zijn de aangebrachte letters op het Dr. Ittmannhuis geschonken aan het Groene Kruis. Wegens het bezit van een eigen boot e.d. heeft de gemeente Brouwershaven gemeend de aangeboden vletten niet te moe ten accepteren. De bouw van de burgemeesters woning vordert goed. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat van de heer H. P. de Munck, hoofd der openbare la gere school, bericht is binnen gekomen behelzende de mede deling dat hij leerlingen gaarne zal opleiden voor het toela tingsexamen Middelbaar On derwijs. Deze mededeling is ten zeerste toe te juichen, aldus burgemeester Van Leeuwen. Op het verzoek van de heer J. P. Priem om een premie van over heidswege t.b.v. het vervangen van een privaat met ton door een pri vaat met waterspoeling te kunnen ontvangen, wordt gunstig beslist. De kosten voor de gemeente be dragen hiervoor f 50,Eveneens is een verzoek om premie ten be hoeve van het verbeteren van een woning aangevraagd door de heer J. van Nieuwenhuize voor de wo ning Haven Noordzijde 21. De kos ten hiervoor bedragen f 500,Ook dit verzoek wordt ingewilligd. De garantieverklaring inzake een 2-tal geldleningen van het Groene Ingezonden mededeling Bouw twintig woningwetwoningen Donderdag is op de Hogenboom- polder een aanvang gemaakt met het uitzetten van de twintig wo ningwetwoningen. Met de bouw hoopt men zeer spoedig een begin te kunnen maken. 'oordgouu/Q De medio maart alhier ge houden collecte ten bate van het Leger des Heils heeft opgebracht f 118,55. Kruis te Brouwershaven ten be drage van f 5.000,wordt inge trokken, aangezien het Groene Kruis inmiddels een geldlening heeft kunnen sluiten, waarvoor geen garantieverklaring van de ge meente wordt vereist. In de verordening schoolgelden kleuteronderwijs worden enige van ondergeschikt belang zijnde wijzi gingen" aangebracht. Aangezien de weg voor de Noorse woningen in de Nieuwstad in een zeer slechte staat verkeert, waar door veel last wordt ondervon den van overtollig water, besluit de raad een crediet te verlenen om tot grondige verbetering te kun nen overgaan. Het betreft hier het maken van een cunet, het aanbren gen van drie straatkolken, aan te sluiten op de riolering, het aan brengen van zand en puin, het leg gen van een molgoot, het leggen van keien en het aanbrengen van vauatol op het wegdek. De heer Rentier te Noordgouwe is bereid dit werk uit te voeren voor de som van f 1757,M.a.st. besluit de raad dit crediet te verlenen. Verpachting grond B. en w. stellen voor de grond in de Brouwerij, waarvan de pacht 10 november 1957 afloopt (huidige pachter de heer Viergever) te ver pachten aan de heer C. E. Hoekman alhier. Destijds heeft de heer Hoek man bij de aanleg van het sport terrein afstand gedaan van zijn grond met de toezegging, dat hij t.z.t. de vrijkomende grond in de Brouwerij zal kunnen pachten. Een gedeelte, ter grootte van 11 a en 20 ca, wil betrokkene ter beschik king van de gemeente laten, ter verpachting als volkstuintjes. De overige grond (62 a en 20 ca) wil hij gaarne aanvaarden. B. en w. stellen voor deze grond onderhands te verpachten aan de heer Hoek man voor de tijd van zes jaren voor de som van f 111,96. De heer A. Duinhouwer zegt het niet met de zienswijze van b. en w. eens te zijn. Z.i. gaat er nu een groot gedeelte tuingrond naar een landbouwer, die straks via de ver kaveling ruimschoots aan zijn deel komt. Volgens de heer Duinhouwer snakken genoeg mensen naar een stukje tuingrond, hetgeen weth. v. Nieuwenhuize tegenspreekt. (Hij weet dit uit ervaring in de Nuts- polder). De voorzitter zegt dat het hier gaat om een belofte gestand te doen, welke reeds in 1952 is ge daan. Daar staat tegenover, dat de grond achter de nieuwe begraaf plaats en de woning van de heer Hanse als gemeentelijke tuingrond in de toekomst zal vrijkomen. De heer v. d. Wekken staat geheel ach ter het voorstel van b. en w. om de belofte aan de heer Hoekman na te komen. Met de stem van de heer Duinhouwer tegen wordt dit voor stel aangenomen. De raad gaat akkoord met het ontwerp-besluit inzake ruiling van grond met de heer Flohil alhier. Dit behelst grond, die geruild is met de heer Westerweel enerzijds en de gemeente anderzijds, welke nodig was voor de aanleg van een weg van de Zuidwal naar het Bos tonplein. De grond welke geruild is met de heer Westerweel, is gedeel telijk bestemd als ruilobjct met de heer Flohil. (Slot volgt in ons volgend nummer). Ingezonden mededeling from America's Best Tobaccos STEEDS FAVORIET! CONTACTCOMMISSIE V.V.V. Koude en vocht benadeelden toeristenverkeer op Schouwen-Duiveland niet Financieringsmoeiltfkheden by V.V.V.-gids Ondanks de koude en het vocht in het vorige toeristenseizoen is het bezoek aan Schouwen-Duiveland, met name in de Westhoek, nog toe genomen in vergelijking met an dere jaren, althans wat betreft het aantal overnachtingen. Het aantal eendagsbezoekers evenwel daalde. Meer gasten dan normaal kwamen uit de Westhoek voor een dagbe- zoek aan Zierikzee. De avondbe zoeken aan het verlichte Zierikzee evenwel waren niet talrijk. In zes weken tijds bezochten 1500 bezoe kers de schilderijententoonstelling te Zierikzee. Meer Duitsers bezoch ten deze streek dan andere jaren. In de Contactcommissie V.V.V. be stond een goede samenwerking. De uitgifte van een gids voor Schou wen-Duiveland nadert zijn vol tooiing. De financiële middelen vormen nog een probleem. Rond geleid werd een groep Indonesiërs en een aantal Engelsen, die een film maken voor de Shell. In juni maakte een Amsterdamse reisver- eniging een excursie naar het eiland (800 personen). Een h.b.s.- klas uit Zaltbommel is reeds jaren vaste klant voor rondleiding in Zierikzee. Het personeel van de Zuid Hollandse Uitgeversmaat schappij, maakte bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan een rond rit over het eiland (240 personen). Het jaarlijkse feest van de Konink lijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" werd te Zierikzee gevierd. Herinnerd wordt in het jaarverslag van de Contactcommissie V.V.V. aan de vertoning van de serie's kleurendia's en de excursies van de Vogelwacht. Voor dit jaar wordt een spoediger bezetting der zomer huisjes verwacht. Aangedrongen wordt op een rechtstreekse verbin ding Zierikzee-Roosendaal. De kaat ste bus uit Zierikzee vertrekt te vroeg om veel mensen gelegenheid te geven de avondverlichting te zien, waarvoor de gemeente zich veel moeite en kosten getroost. In dit verband zou het wenselijk zijn dat in de Westhoek op donderdag avond geen bijzondere manifesta ties plaats vinden. Kerh nieuws Geref. Kerken Kaart spelen op zondag De kerkeraad van de Gerèfor meerde kerk van Barneveld heeft zijn verontrusting en afkepring uitgesproken tegen het zich imtoe- nemende mate bezighouden 'met het kaartspel op zondag door Ge reformeerde gezinnen. Ingezonden mededeling FILMPROGRAMMA N.V. CONCERTZAAL „LE ROUGE ET LE NOIR" film naar boek van Stendhal Het filmprogramma in de Con certzaal opent deze week met een film, spelend in de oudheid. De film „De koningin van Saba" verplaatst ons duizend jaar voor Christus. Koning Salomo wil de staat Gad aan zijn koninkrijk toe- PREDIKBEURTEN Zondag 31 maart Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds Duyvendak (voorber. H.A.), 7 uur ds Rijks; Ver.-gebouw: 10 uur ds v. Royen (gezinsdienst). Kerkwerve: 2.30 uur ds v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds v. d. Grift Burgh: 10 uur dhr Malipaard. Haamstede: 10 uur ds Swaak, 7 uur ds v. d. Ban. Rc- nese: 10 uur ds v. Liere. Noord- welle: 7 uur ds v. Liere. Elkerzce (in de noodkerk te Scharendijke): 10 uur ds v. d. Ban. Brouwersha ven: 10 uur ds Groot. Zonnemaire: 10 uur ds v. Wijck. Noordgouwe: 10 uur ds Buinink. Dreischor: 7 uur ds Duyvendak. Ouwerkerk: 7 uur ds Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds Westerhof. Oosterland: 10 uur ds Rijks, 6 uur ds Buinink. Sirjans- land: 10 en 6.30 uur dhr Sijthoff. Bruinisse: 10 en 5 uur ds J. den Hoed uit Tholen. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds v. Dieren. Geref. Kerk Zierikzee; 10 en 5 uur ds Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur ds Meijer. Renesse: 7 uur ds Meijer. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds Kamper. Brouwershaven: geen opg. ontv. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds A. Schippers uit Colijnsplaat. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr Bec ker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds A. K. Krabbe uit Hillegom. Brui nisse: 10 en 3 uur ds Pontier uit Vlissingen. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds A. G. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur leesdienst, 6 uur ds Kleisen. Kerkwerve: 10 en 3 uur ds Kleissen (H.A.). Haamstede: 10 en 3 uur ds v. d. Klis (H.A.). Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds Bel uit Krabbendijke. Ooster land: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds Bel uit Krabbendijke. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 u. leesd. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur dhr. Gebraad. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel 't Wapen van Burgh). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. voegen, welke staat zich tracht te verenigen met het koninkrijk Saba voor een gemeenschappelijke aan val tegen Jeruzalem. Dit is het spectaculaire gegeven voor de grootse romantische rolprent die in het weekend in de Concertzaal draait. Salomo's zoon Roboam ver trekt naar Saba om te trachten daar wat meer aan de weet te ko men. Hij redt daar de schone doch ter des konings Balkis uit de wur gende greep van een slang. Deze redding bezorgt Roboam de eeuwi ge liefde van Balkis. Volgens de vreselijke wet van de god van Saba mag Balkis echter niet trou wen „zolang de berg niet zal heb ben gesproken". Het wordt alle maal nog erger als Roboam wordt herkend als spion van koning Sa lomo. Balkis' liefde slaat om in haat. Het leger van Saba belegert Jeruzalem. Roboam komt in ge vecht met een vijand. Hij doorklieft zijn helm en ziet dan zijn gezicht: het is Balkis. Zij wordt gevangen genomen en later vrijgelaten om dat zij eenzaam wil sterven in de vallei der stilte. Het loopt allemaal echter goed af door de grote wijs heid van koning Salomo, die de ware betekenis heeft begrepen van de woorden van de god van Saba. Balkis hoeft zich niet aan haar woord te houden en kan met Ro boam trouwen. Geheel anders van karakter is de film „Viktoria en haar huzaar", die geheel is ingesteld om oog en oor te bekoren. Het gaat hier om een beroemde revue-ster uit Amerika, die met haar directeur een reis naar Europa maakt, gedreven door heimwee naar haar geboorteland. Er komt op die reis van New York naar Budapest wat liefdesverdriet om de hoek kijken maar vooral ook veel vrolijkheid. Het loopt ook dit maal weer goed af als op het juiste moment het zinnetje „Moge je je altijd gelukkig bij mij voelen" ge sproken wordt. „Viktoria en haar huzaar" zijn te bewonderen zon dagmiddag en dinsdagavond in de Concertzaal. Op de culturele filmavond gaat het Franse produkt „Le rouge et le noir", naar het werk van Stendhal, dat verscheen in 1830. In „Le rouge et ne loir" hebben Gérard Philipe en Danielle Darrieux de hoofdrol len. De kardinale figuur in het boeiende verhaal is Julien Sorel, de zoon van een dorpstimmerman „die Latijn heeft geleerd" en daar door komt hij in een milieu, dat het zijne niet is. Hij zou zich volledig in dit milieu thuis kunnen voelen, maar de minzaamheid van zijn su perieuren ondergaat hij als een ver nedering. Ideaal van Sorel is Na poleon, maar zij die hem omringen hebben de revolutie van 1789 ern stig onderschat en dit schept tus sen hem en hen een onoverbrug bare kloof. Op bijna logische wijze wordt Sorel verstrikt in een aantal liefdesavonturen, om zich - en dat is het vreemde aan zijn liefdes - min of meer op zijn omgeving te wreken. Hij komt echter voor de rechtbank en moet voor zijn daden boeten met de dood. Stendhal's fi guren worden in dit filmwerk bijna „griezelig" echt getekend. Spanningen tussen de kerk en de communistische partij in een klein Italiaans dorp ontladen zich rond de figuur van de priester Don Ca- W'AT UQT Pi BIET Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer Wolkenvelden afgewisseld door opklaringen; droog weer; zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost; iets koudere nacht, mor genmiddag iets hogere temperatu ren dan vandaag. 30 maart. Zon op 6.22, onder 17.12. Maan op 5.41, onder 18.36. 31 maart. Zon op 6.20, onder 17.14. Maan op 6.01, onder 19.43. 1 april. Zon op 6.18, onder 19.15. Maan op 6.24, onder 20.51. Nieuwe maan: 31 maart te 10.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 maart 3.03 v.m. 15.29 n.m. 31 maait 3.34 v.m. 16.01 n.m. 1 april 4.07 v.m. 16.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 maart 2.37 v.m. 14.48 n.m. 31 maart 3.06 v.m. 15.18 n.m. 1 april 3.35 v.m. 15.50 n.m. Springtij: 2 en 16 april. Doodtij: 10 en 25 april. HET WEEROVERZICHT Een oud en in betekenis afne mend depressiegebied trok donder dag over de Noordzee naar Dene marken en noordwest-Duitsland. Het veroorzaakte in de nacht in het noordoosten van ons land nog wat regen. Aan de achterzijde van de kern draaide de wind naar noor delijke richtingen en werd betrek kelijk koude lucht over de Noord zee ons land binnen gevoerd. Daar er echter over het algemeen veel bewolking was en nogal wat wind, waren de minimumtemperaturen opnieuw boven normaal. De rug van hoge luchtdruk welke de op vullende depressie volgt neemt nog steeds in betekenis toe. Er vormde zich daarbij boven Scandinavië een nieuw hogedrukgebied. Dit breidt zich in zuidoostelijke rich ting uit waardoor de wind in ons land naar oostelijke richtingen ruimt. De kans op regen is daarbij de komende paar dagen zeer gering, die op opklaringen neemt toe. De nachtelijke minimumtemperaturen zullen waarschijnlijk iets lager worden en de maximumtemperatu ren weer wat hoger. Kees Pruis overleden Te zijnen huize is gisteravond na een langdurig lijden op 68-jarige leeftijd overleden de cabaretier en revue-artist Kees Pruis. Bijna een halve eeuw heeft Kees Pruis op de planken gestaan en tal van succes sen geoogst. Voor het laatst is hij opgetreden op de laatste avond van het vorige jaar (voor militairen in Ermelo). Volgens de uitdrukkelijke wens van de overledene zal de begrafenis in alle stilte geschieden. millo, in de boeiende film „De klei ne wereld van Don Camillo", met de Franse acteur Fernandel in de hoofdrol. De film is gemaakt naar het gelijknamige boek van Giovan ni Guareschi en is te zien in hotel Bom. Ingezonden mededeling Half vol water, schudden maar: Twee seconden en 't is klaar! Bus - Roddel - Onzekerheid - Struikelblok Vliegertje en Naastenliefde Een leerzame busreis heeft Eiland man achter de rug. In die bus zat een aantal dames, dat 't bijzonder druk had over een blijkbaar actu eel onderwerp: de HongarenVol gens de dames waren de Hongaren „een stelletje uit de Pusta, die ze maar direct terug moesten sturen". De roddel droop van de wanden van de bus, die zich gemoedelijk door Schouwen-Duiveland slinger de. De roddel werd venijniger. „Als ze hun geld pas hebben", zo ving Eilandman op, „doen ze niet anders dan snoepen en vrHele flessen wijn worden naar binnen geklokt". „Zo dames, doen ze dat, die Hon garen", dacht Eilandman. Zouden die zo spreken er wel eens bij stil gestaan hebben, hoe erbarmelijk triest en ellendig deze mensen er feitelijk voorstaan? Want zo is het, ook al zijn we wel eens geneigd dit. te vergeten. Er is volstrekte onze kerheid over het lot van de fami lie. De toekomst voor deze jonge mensen is onzeker, want luin ver wachting, dat ze over enkele maan den in Canada allemaal in een auto rijden, behoeft persé niet uit te komen. Maar helaas is er meer. De hier vertoevende Hongaarse jonge ren hebben geleefd onder een mens onterend regiem, dat het met de morele waarden heus niet nauw neemt. Ze zijn ontredderd, geplaatst als ze pas zijn in een vrijheid, waarvan ze de diepste betekenis niet kunnen peilen. Gelukkig had Eilandman ook een gesprek ergens op Schouwen-Dui veland met een sociale werkster, in een der woonoorden. Het meisje zwoegt hele dagen, zonder zich een ogenblik te ontzien, om de Honga ren bij te staan in hun verbijsteren de moeilijkheden. Moeilijk is die taak, omdat de taal een bijna on overkomelijk struikelblok vormt. De jongeren willen hun berstens vol geladen hart zo graag uitstof ten, maar ze kunnen het niet. Een jongen was er, die iedere dag diep in de put zat omdat de post nooit iets voor hem bracht. Geen krant, geen brief, niets. De sociale werk ster peinsde er over hoe ze hem zou kunnen helpen en zei elke keer als de post hem weer had overge slagen, het hoopgevende: „tomor row" (morgen). Maar ook de vol gende dag bracht de post niets. Toen kreeg ze het idee hem zelf een leuke prentbriefkaart te stureii. Het vliegertje ving een heerlijke bevrijdende windvlaag. De jongen was gelukkig als een kind en barst te in tranen uit over zoveel men selijke goedheid. Hij kon en kan het nog niet begrijpen. Voordat die kaart kwam heeft hij misschien wel eens een fles wijn gedronken en misschien zullen er onder ons wel zijn, die het „wijze" hoofd schudden. Maar hebben ze zelf al liefde gegeven aan hen die zo ver trapt zijn en berooid, geestelijk verlaten en eenzaam? Nog altijd rekenen de Hongaren, die twaalf jaar atheïsme achter de rug heb ben, op de christelijke naastenlief de. Het is echt hun enige en mis schien wel laatste kans.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2