ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE Makarios' ballingschap ten einde DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET ZWEEDSE RODE KRUIS-ZIEKENHUIS Zweedse hulp maakte bouw van Rode Kruis-ziekenhuis mogelijk VRIJDAG 29 MAART 1957 No. 18130 113e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. waarin Opgenomen 1797-1669 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1f Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Weer vrijgeleide aan rebellen aangeboden De Britse regering heeft donderdag in het parlement bekendgemaakt, dat zU de vrijlating heeft bevolen van aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus b(J Griekenland, uit z(jn ballingschap van de Seychellen. Ook ls de vrijlating gelast van de drie andere Cyprioten, die met de aartsbisschop In ballingschap zijn gegaan. De minister van Koloniën, Len nox Boyd, zei, dat deze stappen zijn genomen met volledige instemming van de gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk Harding. De minis ter zei, dat er in het huidige sta dium geen sprake van kan zijn, dat de aartsbisschop en zijn drie land genoten naar Cyprus terugkeren. Verder deelde minister Lennox Boyd mee, dat de gouverneur be reid is de leider van de Eoka, kolo nel Grivas, onmiddellijk een vrij geleide aan te bieden voor het ver trek van de verzetsleider van Cy prus om een snelle terugkeer van de vreedzame toestand op het eiland te bevorderen. Dit aanbod voor een vrijgeleide staat ook open voor andere buitenlanders die lid zijn van de Eoka en zich op Cyprus schuil houden. Het aanbod zal worden uitgebreid tot Britse onderdanen, die bij deze organisatie zijn aangesloten, indien zij beloven niet naar Brits gebied te zullen gaan zolang de noodtoe stand op Cyprus nog van kracht is. Eerder had de minister van Ko loniën meegedeeld, dat de aarts bisschop een verklaring had afge legd, waarvan afschriften ter be schikking zouden worden gesteld. De luchtvaartonderlian- {lelingen in Washington Drs. E. H. van der Beugel, de Ne derlandse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, die aan het hoofd staat van de Nederlandse delega tie, welke op het ogenblik in Was hington deelneemt aan luchtvaart besprekingen, zal vandaag een on derhoud hebben met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dules. Dit onderhoud was aanvankelijk op donderdag vastgesteld. In diplomatieke kringen is men van mening, dat het uitstel een hoopvol teken kan zijn, van Neder lands standpunt beschouwd. De pogingen van Nederland om meer landingsrechten in de Ver enigde Staten te krijgen en een normale overeenkomst over de bur gerluchtvaart te sluiten, zijn op krachtig verzet van de Amerikaan se binnenlandse luchtvaartbelan- gen en van het Congres gestuit. Drs. van der Beugel zei woensdagavond dat voor het einde van de week zal vaststaan of zijn missie geslaagd dan wel mislukt is. Mollet wint vertrouwensstemming De regering-Mollet heeft in de vroege ochtenduren van vandaag (vrijdag) het vertrouwen van de Nationale Vergadering gekregen bij een stemming over een motie in zake het binnen- en buitenlandse beleid van het kabinet. Het was de drie-en-dertigste maal, dat hét kabinet, dat veertien maanden geleden aan het bewind kwam, een vertrouwensvotum won. De Britse regering kon deze ver klaring echter niet beschouwen als het duidelijke beroep op de Eoka tot beëindiging van de geweldda den, dat de regering had gewenst, maar zij achtte het onder de hui dige omstandigheden niet langer noodzakelijk de detentie van de aartsbisschop voort te zetten, aldus de minister. Lennox Boyd zei, dat de gouver neur van de Seychellen gelast is het vertrek van de aartsbisschop Makarios en de drie andere Cypri oten met het eerste beschikbare schip te regelen. De bewindsman zei verder, dat er geen sprake van kan zijn, dat "de noodtoestand op Cyprus onmid dellijk wordt afgeschaft Dit zal ge schieden, zodra het mogelijk ge acht wordt. Varen langs de Deltawerken De niet-ingewijde Nederlander, die hoorde en las van wat onze wa terbouwkundigen zullen gaan pres teren bij het Delta-object, zal bin nenkort met eigen ogen kunnen zien, wat er zoal staat te gebeuren. Nog deze zomer, waarschijnlijk reeds in mei a.s. zal de heer R. E. den Herder uit Harderwijk, een van de gebroeders, die de plezierdienst Harderwijk-Amsterdam (Holland- Veluwelijn) onderhouden, met een grote rondvaartboot zes maal per dag rondvaarten organiseren langs de in uitvoering zijnde projecten van de Deltawerken. Ongeveer vijf kwartier zal de tocht duren. Daar er dit jaar nog maar betrekkelijk weinig van de grote werken te zien zal zijn, beperkt de ondernemer zich het komende seizoen nog tot het Haringvliet. Wanneer er evenwel voldoende animo bij het publiek zal blijken te bestaan dan zal de „Deltaplan", zoals het jongste idee is gedoopt, zich ook tot Zeeland uitstrekken. DE ZIEKENFONDSRAAD OVER DE TANDARTSENKWESTIE De Ziekenfondsraad heeft zich in een gisteren gehouden vergadering beraden over de situatie, die van 1 april 1957 ten aanzien van de tand heelkundige hulp aan ziekenfonds verzekerden kan ontstaan als ge volg van het. afbreken der onder handelingen tussen de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en de organisaties van ziekenfondsen. Gelet op de mogelijkheid, dat tandartsen van 1 april 1957 af zich niet meer op de tot dusverre gel dende voorwaarden aan de alge mene ziekenfondsen verbonden zul len achten, heeft de raad. gecon stateerd dat: 1. de ziekenfondsen aan voren bedoelde tandartsen geen betalin gen meer kunnen doen; 2. de wettelijke en reglementaire voorschriften niet toelaten, dat aan ziekenfondsverzekerden, die 'da 31 maart 1957 hulp van een tandarts als vorenbedoeld ontvangen, een tegemoetkoming in de kosten wordt verstrekt. De Ziekenfondsraad, overtuigd van de ernstige bezwaren, welke hieruit voor de verzekerden voort vloeien, acht het van het grootste belang, dat zo spoedig mogelijk voor de gerezen moeilijkheden een oplossing wordt gevonden. Mits dien heeft de raad besloten onver wijld aan partijen te verzoeken hem op de kortst mogelijke termijn in kennis te stellen van alle feiten en en gegevens, die aan de onderhan delingen ten grondslag hebben ge legen, opdat hij zal kunnen beoor delen, of stappen zijnerzijds moge lijk zijn. Donderdag zijn Z.K.H. Prins Bernhard en minister Algera tijdens een korte plechtigheid in Den Haag tot „Skippers" van de K.L.M. benoemd. We zien de nieuwe skippers hier met links de president-directeur van de K.L.M.de heer 1. A. Aler, terwijl zij na de uitreiking van de diploma's het bij het „Skipperschap" behorende glaasje bekijken. DE SOWJET-UNIE WAARSCHUWT ISRAEL EN FRANKRIJK De Sowjet-Unie heeft donderdag „extremistische kringen" in Israël en Frankrijk ervoor gewaarschuwd geen geweld te gebruiken tegen de landen van het Nabije en het Mid den-Oosten. Volgens het persbureau Tass is in „Sowjet-regeringskringen" ge zegd, dat het ontketenen van een nieuwe aanval op Egypte een ge vaarlijke toestand zal scheppen. Er zal dan het gevaar bestaan van een militair conflict over een uitge strekt gebied, met ernstige gevol gen voor de zaak van de vrede. Volgens Tass bereidden „extre mistische kringen" in Israël en Frankrijk een nieuw en gevaarlijk militair avontuur voor. Israëlische politici en Franse bla den hebben onlangs steeds meer mededelingen gegeven over de voorbereiding van een nieuwe aan val van Israël op Egypte, aldus Tass. Israëlische politici hebben on omwonden bedreigingen geuit aan het adres van Egypte. Dergelijke provocerende verkla ringen negeren op demonstratieve wijze de beslissingen van de Alge mene Vergadering van de Ver. Na ties", aldus Tass. „Zij tonen op on dubbelzinnige wijze aan, dat de Verenigde Staten Israël een soort garanties hebben gegeven, die te gen de Arabische landen gericht zijn". Gezegd is, aldus het Russische persbureu, dat deze waarborgen bestaan uit een afspraak zonder wettelijke kracht tussen de Ameri kaanse en de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken. Wereldgezondheidsdag Bij gelegenheid van Wereldge zondheidsdag op 7 april heeft de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de V. N., een boodschap uitgegeven, waarin hij wijst op de nauwe be trekking tussen voeding en gezond heid. Gebreken in de voeding, zo als tekorten aan vitamine, proteïne en dergelijke, leiden tot verschil lende ziekten. Het was in 1935 in de volkenbond dat voor het eerst van een „huwelijk tussen gezond heid en landbouw" gesproken werd en dat omvat een der beginselen die tot oprichting van de F.A O. (voedsel- en landbouworganisatie) leidden, de organisatie die in het belang van de volksgezondheid de leden-staten bij het tot ontwikke ling brengen van de landbouw wil helpen. De economische aspecten moeten hierbij de volle aandacht hebben, aldus de directeur-generaal Schouwen-Duiveland staat aan de vooravond van de algehele voltooiing van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. De bouw van dit fascinerende object werd mogelijk door een vorstelijke gift van het Zweedse volk dat recht heeft op onze altijddurende dankbaarheid. Op de andere pa gina's van dit nummer publiceren wij een volledige beschrijving over en van dit ultra moderne ziekenhuis, dat zeer binnenkort door de patiënten zal worden betrokken. Minister Staf vraagt ruim f 81 miljoen meer voor 1956 De minister voor Defensie beeft voor land-, zee- en luchtstrijd krachten in het begrotingsjaar 1956 ruim f 81 miljoen meer nodig dan aanvankelijk was geraamd. Bij de Tweede Kamer zijn twee wetsontwerpen ingediend tot wij ziging van de begrotingen van Oor log en van Marine voor 1956. De begroting van Oorlog moet met f 60 miljoen worden verhoogd en die van Marine met ruim f 21 miljoen. De bedragen zijn nodig voor aan- scl/iffingen en voorzieningen in verband met de bijzondere omstan digheden, die zich bij de opbouw van de landmacht en de lucht macht voordoen en voor wat de Wim Kan en Corrie Vonk in Nederland terug „Laat mijn man het maar ver tellen, ik weet het toch niet zo pre cies meer en dan komt het nog fout in de krant", zo begon Corrie Vonk toen zij en haar echtgenoot Wim Kan zich achter de grote confe rentietafel in de Europahal van Schiphol schaarden om de talrijke journalisten van dagbladen, radio en televisie te woord te staan. En Wim Kan, bruin gebrand dooi de Afrikaanse zon, nam het woord over. In een praatje van ruim een half uur heeft hij verteld over de indrukken van de vier leden van het gezelschap: zijn vrouw, Cilly Wang, Wim de Vries en hemzelf, opgedaan tijdens de toernee van ruim twee maanden. Zestig uur hebben zij gevlogen over 20.000 km en daarbij kwamen nog 15.000 km met auto of trein. 's-GRAVENHAGE. Gisteravond werd de laatste van een drietal ontvangsten door H.M. de Konin gin en Z K.H. Prins Bernhard in het Huis ten Bosch gehouden. marine betreft voor het grootste deel voor personeelsuitgaven. In het algemeen zijn de thans aange vraagde gelden nodig wegens de stijging van lonen, kostwinnersver goedingen, pensioenen en derge lijke. Deze kosten waren aanvan kelijk gedekt uit gelden die be stemd waren voor de materiële op bouw van de defensie. Elektronische reken machine bij Heiae-Mij. Ruim 20.000 werknemers van de Nederlandse Heide Maatschappij zullen hun salaris voortaan elektro nisch berekend krijgen en dat werk zal dan niet meer dan een deel van de dag vergen, fouten zullen uitge sloten zijn en de werknemers krij gen in hun loonzakje een specifi catie van wat hun wordt uitbetaald, iets dat tot nu toe niet mogelijk was. Een en ander is meegedeeld door de president-directeur van de Nederlandse Heide Maatschappij, ir. H. J. A. Hendrikx, bij de inge bruikstelling van een elektroni sche administratiemachine, de IB. M Magnetic Drum Data Processing machine, de eerste van deze aard in Nederland. De komende voorjaarsbeurs De 68ste Jaarbeurs, die dinsdag a.s. zal worden geopend, zal kleiner in omvang zijn dan de beurs van het vorige jaar. In de reeds vroeger genomen beslissing van de handel in bouwmachines en apparatuur voor mijn- en wegenbouw om voor lopig althans eenmaal per twee jaar te manifesteren, ligt de oor zaak, dat ruimtelijk gesproken de totale oppervlakte kleiner is door de geringere bezetting van het bui tenterrein. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Lees luisterend, aandachtig l luisterend en lees overgegeven Prinses Wilhelmina bezocht Pulchri Studio Prinses Wilhelmina heeft donder dagochtend een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van schilder werken van mevrouw Roelofs- Blackman, die tot en met zondag in Pulchri Studio te 's-Gravenhage wordt gehouden. Zij onderhield zich geruime tijd met de 80-jarige schilderes, die van 1920 tot 1936 le rares is geweest van Koningin Ju liana en van wier vader zij zelf nog les heeft gehad. Prinses Wilhelmina die voor de eerste keer na de oor log een bezoek bracht aan Pulchri Studio, kocht op deze tentoonstel ling de bloemschildering „Wilde roosjes" die mevrouw Roelofs- Blackman verleden jaar maakte. Hoge sprong Drie Tsjechoslowaakse para chutisten hebben woensdag een wereldrecord op het ge bied van parachutespringen gebroken. Zij sprongen op een hoogte van 12.500 meter uit een bommenwerper en pas na een vrije val van 11.800 meter, waar zij 195 seconden over deden, trok ken zij hun parachutes open. Het oude record stond sedert 1955 op naam van zeven Russische parachutisten, die een vrije val van 10.413 me ter maakten. kleintjes uil het binrxei APELDOORN. Op de Arnhemse- weg te Apeldoorn ls de 69-jarige mevr. J. Geijteman uit Apeldoorn aangereden door een trekker met oplegger, bestuurd door E. W. uit Borger. Mevr. Geijteman, die plot seling de weg overstak, werd te gen het wegdek geworpen en zwaar gewond overgebracht naar het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn, waar zij in de loop van de avond aan haar verwondingen is bezwe ken. SLUISKIL. Donderdagmorgen te half elf is voor de kade van de cokesfabriek te Sluiskil de 38-jarige schippersknecht G. R. uit Rotter dam verdronken. De man viel van het Nederlandse sleepschip „Flot- tille" uit Rotterdam, dat geladen met kolen voor de kade bij de co kesfabriek kwam. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en vier kinderen achter. AMSTERDAM. Uit het water van de Admiralengracht heeft de poli tie het levenloze lichaampje opge haald van een vijfjarig jongetje uit de Judsonstraat. De oorzaak van het te water geraken van het kind is de politie nog niet bekend. Vervulling van stoute droom Voldoende personeel kon worden aangetrokken Het nieuwe Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee is de ver vulling van een stoute droom, die reeds vóór de ramp - ztf het be scheidener - werd gedroomd. De Zweedse hulp heeft de bouw van een ziekenhuis van deze grootte mogelijk gemaakt. Vóór 1953 be stond een plan van f 1miljoen, waarvoor in principe toestemming was verleend. Door de ramp kwa men de plannen in de kast, maar juist ook door de ramp kwamen ze er (heel wat drastischer) weer uit. De Zweden toonden zich uiterst gul en coulant en volledige over eenstemming werd bereikt bij een eerste bespreking die de genees heer-directeur dr. H. Ezendam met de Zweedse autoriteiten voerde. Tijdens die bespreking in Zweden werd de basis gelegd voor de bouw van het fantastische ziekenhuis, dat thans op de ingebruikneming staat te wachten. Een speciaal Bu reau Ziekenhuisbouw Zierikzee werd in het leven geroepen en de architect ir. J. J. van der Linden te Amsterdam werd met de op dracht tót de bouw belast. Gerekend kan worden dat ge start kan worden met gemiddeld vijftig zestig patiënten, waarvan het aantal echter kan worden op gevoerd. In de praktijk komt het er op neer dat een personeelslid nodig is voor één patiënt. Vrijwel het gehele verpleegsterkorps is ge reed. Er zijn vijftien nieuwe krach ten aangetrokken. De topfuncties zijn bezet. Tot geneesheer-directeur is benoemd dr. H. Ezendam te Noordgouwe, tot directrice zuster A. van der Weg, tot hoofdzuster van de interne afdeling zuster M. Monster, tot hoofd van de chirur gische afdeling zuster E. Egresy- Heirsch en tot hoofd van de huis houdelijke afdeling mej. B. J. H. Mooiweer. De amanuensis-chauf feur de heer P. Kommer zal ook in het nieuwe ziekenhuis zijn functie vervullen, evenals de administra teur de heer A. Padmos. Gepoogd zal worden in het zie kenhuis een eigen opleiding te krij gen, zodat ook krachten uit de streek (en verder eventueel daar buiten) kunnen worden aangetrok ken. Bij de opening op 11 mei zal het ziekenhuis reeds in vol bedrijf zijn. De tuinaanleg, de toegangswegen en de riolering zijn geschonken door de gemeente Zierikzee. Een nieuwe toegangsweg is ontworpen vanaf de Blokweg naar het nieu we ziekenhuis (Emil Sandströmweg) terwijl de Schuurbeque Boeyeweg wordt doorgetrokken tot de Koning Gustaafweg door het Kaaskenswa- ter, zodat een doorlopende verbin ding wordt verkregen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1