i Ontdel hoe snietteloos wit I ^nieuwe Omo wast J^rkwerve Een nieuw pak... een nieuwe inhoud! Omo - dat wast pas smetteloos wit Zo de Ouden zongen... hoest? weg hoest! z.v.u. Ontdek dat en nog veel meer: 3 Ontdek die stralende witheid! Douwe Egberts ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 28 MAART 1957 No. 18129 ZEELAND WENST EIGEN POLITIE OPLEIDING Ook Zierikzee voelt voor deelneming aan gemeenschappelijke regeling De huidige toestand bij de op leiding van het lagere politieper soneel der gemeenten is niet be vredigend, zo schrijven burgemees ter en wethouders van Middelburg aan de raad. Er bestaat hiervoor geen centrale opleiding. Wel hebben de vier grootste ge meenten in ons land een eigen op leiding, maar de overige gemeen ten verzorgen zo goed en zo kwaad als het gaat een eigen opleiding. Daarom bestaat de wenselijkheid tot oprichting van een of meer scholen voor lager gemeentelijk politiepersoneel waarvan ook Zee land nut zou kunnen hebben. Er bestaan drie van dergelijke inrich tingen, nl. te Wassenaar, te Over- veen en te Heerlen. De Zeeuwse gemeenten met ge meentepolitie hebben samen per. jaar misschien een behoefte van vijf of zes lagere politieambtena ren. Uiteraard is het uitgesloten hiervoor een school op te richten. Vandaar, dat het plan is opgeko men, dat de Zeeuwse en Zuid-Hol landse en eventueel nog andere ge- Officiële opening nieuwe Groene Kruisgebouw Zaterdag 30 maart a.s. zal om 2.30 uur het nieuwe Groene Kruis wijk- gebouw te Kerkwerve officieel ge opend worden door de weled. heer A. de Lange te Goes, wnd. voorzit ter van de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" te Utrecht. Deze heugelijke gebeurte nis valt samen met het 40-jarig ju bileum van de afdeling Kerkwerve van het Groene Kruis. Alle leden en hun echtgenoten zijn uitgeno digd tussen 7 en 8 uur 's avonds het nieuwe wijkgebouw te komen be zichtigen, waarna om 8.15 uur in het Verenigingsgebouw het 40-jarig jubileum zal worden herdacht. Zr. de Vries zal op deze avond een schimmenspel opvoeren. meenten zullen samenwerken. Mid delburg wenst deelneming aan deze gemeenschappelijke regeling. Ter- neuzen voelt niet veel voor deelne ming, Goes, Vlissingen en Zierikzee daarentegen wel. De kosten zullen ongeveer f 1100 per adspirant be dragen. Ingezonden mededeling Ouderavond Chr. School Vanwege de chr. school te Kerk werve werd dinsdagavond in het Verenigingsgebouw te Kerkwerve een ouderavond gehouden, waarbij ditmaal aanwezig waren de leer lingen van de hoogste klassen der school. Onder leiding van het hoofd der school, de heer van Veen, werd in grote lijnen de geschiedenis van het Oranjehuis doorgenomen, waar bij aansluitend vragen werden ge steld juist als in een normale les gebeurt. Gezamenlijk zowel als in dividueel werden hierna door de leerlingen verschillende versjes en spelletjes ten tonele gevoerd die zeer in de smaak vielen, gezien de grote aandacht waarmee de ouders de verrichtingen gadesloegen. Na de pauze sprak het hoofd der school over de noodzakelijke samenwer king die er tussen ouders en onder wijzend personeel moet zijn. Aan het einde van de avond, die ook bij gewoond werd door burgemeester Franke, bracht hfet hoofd der school dank aan mevrouw de Ridder uit Burgh die meer dan een half jaar aan de school heeft waargenomen. Vieuuerkerk. Jaarvergadering „Blijvend Contact" In de „Meebaal" alhier werd de jaarvergadering van „Blijvend Con tact" gehouden. De voorzitter de heer Moermond te Dreischor, be treurde het dat de opkomst zo ge ring was en weet dat aan de „ver gaderingmoeheid" nu het seizoen reeds zover gevorderd is. Allereerst werd door hem een overzicht van de werkzaamheden der vereniging gegeven en daarnaast de bereikte resultaten in de landbouw over het afgelopen jaar. Door hem werd de samenwerking met de landbouw- vereniging „Eendracht Bindt" als zeer prettig genoemd. De secretaris werd dank gebracht voor het vele werk dat hij voor de vereniging verricht. De rekening sloot met een nadelig slot van f 30,17. Het batig slot van het vorige jaar was f 158,22 zodat nu nog in kas is een bedrag van f 128,05. Door de heren L. v. d. Have en J. C. v. d. Voo werd de re kening gecontroleerd en in orde be vonden. Aan de beurt van aftreden was het bestuurslid de heer M. Kloet, welke als zodanig werd her kozen. In de tweede helft van juni zal getracht worden weer een twee daagse reis te maken. De keuze is naar Groningen-Friesland of Lim- burg-België; een en ander zal na der worden bezien. Ook staat op het programma een bezoek aan de suikerfabriek en vlasfabriek, of aan de proefboerderij Scheldemonden en de Frieslandhoeve. De heer Eve- leens stelde voor de leerlingen van de landbouwschool te Maartens dijk (Utr.) een tegenbezoek te laten brengen, waarvoor bij voorbaat lo gies voor deze werd gevraagd. Wan neer dit doorgaat zal de heer Eve- leens een programma samenstellen welke objecten bezocht zullen wor den. De voorzitter dankte hierop de leden en de heer Eveleens -voor hun opkomst en sloot daarna de verga dering. Door de jongedames Elly de Braai, S. Dalebout, N. Flikweert, Dr. A. Saalborn sprak over Dostojefski's epos van de Karamazoff's „Apocalyptisch verzet tegen klassieke Westen" In een even briljant als bezield betoog, heeft dr. A. Saalborn, do cent in de letterkunde, dinsdag avond in de foyer van de Concert zaal gesproken over Dostojefski's epos van de Karamazof-familie. Op deze, onder auspiciën van de Z.V. U. gehouden lezing, is de eminente spreker er in geslaagd, de ziel van het Rusland van voor de revolutie op indringende wijze te schetsen met behulp van enkele rake litte raire typeringen en op deze wijze - zij het indirect - meer begrip we ten op te wekken voor het Rusland van heden. Dr. Saalborn schetste Rusland als vertegenwoordigster van het apocalyptisch verzet tegen het klassieke westen. De Russen immers kennen geen cultuurver ering in west-Europese zin des woords. Het zijn nihilisten, zelfs degenen die diep in zich de gods dienst weten. De aversie tegen het schone „an sich" vond men daar reeds in de zestiger jaren van de vorige eeuw. In de 19e eeuw kwam tot volle bloei wat nu pas bij de avant garde-jeugd wordt gevonden. In de Russische litteratuur van die dagen vond men de ondergang be schreven van de verfijnde fin-de- siècle-families op een wijze, die bij ons in bv. Couperus zijn pendant vindt. „De gelovige Rus kon god loochenaar worden, omdat het lij den zo oneindig was", aldus spr. Alle cultuur wordt gezien als een station, met bij Dostojefski de we reldharmonie als einddoel. Het Rusland is niet te meten met ge wone maten. Het is tot uitersten in staat, beïnvloed als het werd in de geschiedenis door de Hunnen, Byzantium en het westen. Van on- I. Hoek, T. Jumelet, B. Kort, I. Peute, W. Quist, E. Radewalt, K. Radewalt, B. Stoutjesdijk, E. To- rensma en G. Westerhof, werd een collecte voor SIMAVI gehouden, welke een bedrag van f 76,60 heeft opgebracht. gekende invloed is ook geweest de koude, de hongersnood en de ein deloze troosteloosheid van de na tuur. Ten tijde van Peter de Grote, aldus spr., waren er de Slaviono- phielen, die het „oorspronkelijk Christendom" - de Grieks Ortho doxe kerk - wilden herstellen en het „wij moeten de wereld geluk kig maken" van deze Messiaanse roeping (die toen niets te maken had met het politieke imperialisme van thans) zit in wezen nog als on dergrond van het Russische stre ven. Dieper ging spr. daarna in op het leven van Dostojefski, dat in te genstelling met Tolstoi, een aaneen schakeling was van ellende, met de verbanning naar Siberië als diep tepunt. In die ellende ontdekt Dos tojefski echter de mens in de mens, wiens levenspad overstraald wordt door het goedzijn uit de jeugd en de periode van de levensavond. Zo wordt de duisternis in zijn werken verlicht door een eschatologische liefde, zulks in tegenstelling met de zinloosheidsgedachte bij vele mo derne schrijvers. In „De gebroeders Karamazof" vinden we intussen het beeld van Dostojefski's eigen jeugd terug. Het geeft de geschie denis van een vader en zijn drie zoons: Dmitri, Ivan en Aljosja. De vader is de sanguinistische wellus teling, de losbandige genotzuchtige. De uitersten bij de zoons zijn de intellectuele nihilist, die martelaar wordt van eigen negativisme en de „vrijgeblevene van de Karamazofs" de heilige en goede, stralend van innerlijke kracht, een lichtende pool. Thema van het boek zouden wij kunnen noemen de onnoemelijk rijke gedachte: „de tranen van een kind zijn belangrijker dan de ge hele wereldgeschiedenis". De pro blem en uit dit boek, losgeweekt uit de 19e eeuwse mentaliteit, zijn onze problemen, aldus spr., die zijn be toog illustreerde met gedeelten uit de Karamazof-roman, die hij op zeer indringende wijze wist voor te dragen. Dr. J. J. Westendorp Boer- ma, die ook de spr. inleidde, dankte deze in hartelijke bewoordingen voor de onnavolgbare wijze, waar waarop hij begrip wist te wekken voor de Russische geestesgesteld heid. Ingezonden mededeling Eén oi twee Rennies en dat Brandend maagxuur ls geblust - on-mld-del-lijkl Dat is voordeel extra met Rennies: U bent nooit in twijfel over het resultaat. „Zou het helpen?" is nooit in het geding, want Rennies helpen on-mid-del-lijk, van de ene minuut op de andere. En zo is de zuurbrand nauwelijks uitgesla gen of dat simpele tabletje ge smolten op Uw tong heeft die snerpende pijn in de kiem ge smoord. Probeer 't met Rennies, bij de eerste aanval de beste dat U een hap eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van Uw maag tot hoog in de keel: „Stop!" zegt Uw Rennie en de brand is geblust. Veemarkt ROTTERDAM, 26 maart. Aan voer 5843 stuks vee (weektotaal 7481) t.w.: 550 vette koeien en os sen, 1867 stuks gebruiksvee, 130 vette kalveren, 234 graskalveren, 2506 nuchtere kalveren, 85 varkens, 182 biggen, 86 paarden, 2 veulens, 154 schapen en lammeren, 32 bok ken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,20-3,40, f 2,95-3,20, f 2,80- 2,90; vette kalveren f 3,15-3,30, f 2,90-3,10, f 2,70-2,80; slachtpaar- den f 2,55-2,35-2,25. Prijzen per stuk: graskalveren f 490-390-300; nuchtere kalveren f 47-42-36; biggen f 58-50-44; scha pen f 150-125-100; lammeren f 140- 125-100; kalf- en melkkoeien f 1150- 975-750; vare koeien f 890-750-660; vaarzen f 800-700-550; pinken f 560- 460-360. i - 1 Ontdek die prettige geur! Zodra U de nieuwe OMO gaat gebruiken merkt U hoe „helder" de geur is. 't Wassen wordt er voor U zoveel plezieriger door! 2 Ontdek dat lang schuimende sop! Zelfs in het hardste water ontstaat een intens werkzaam sop, met stevig schuim. Schuim dat blijft staan, ook als Uw witte was klaar is en het bonte goed een beurt krijgt. 't OMO-sop doet wat het belooft. Weg vlek ken, weg grauwheid. Stralend, smetteloos helder wappert het goed aan dc lijn. U straalt ook van voldoening. 4 Ontdek OIVIO's bijzondere veiligheid! OMO's pittige werkzame sop is o zo zorg zaam voor het goed. Door en door veilig is het, ook voor wasmachine of wasketel. o as aas <60 v Deze speciale Pickwick-theepot is nu verkrijgbaar voor750 pun ten, verpakt bij Douwe Egberts koffie en thee. Deze fraaie pastelkleurige thee pot is op de volgende punten beter: Tuit kan niet lekken. 2 Grote opening, waardoor ge makkelijker schoon te maken. 3 Het hoge kraogdeksel blijft stevig bevestigd tijdens het schenken. U kent de rest van het spreekwoord. Zo'n kleine meid heeft best gehoord dat moeders thee altijd wordt geroemd en zij weet ook het antwoord van moeder: Waarom mijn thee zo goed smaakt? Omdat het Pickwick Thee is van Douwe Egberts! Zo gaat de voorkeur voor Pickwick Thee over van oud op jong en: Jong geleerd, oud gedaan! Alom wordt Pickwick Thee verkozen... 0111 zijn geur....om zijn bijzonder rijke smaak... om zijn royale, goudkleurige afschenk... de kenmerken van een echte Engelse melange. Verwen uw gezin en verwen uw gasten met Douwe Egberts Pickwick Thee! Ceylon Melange na cl. Engelse Melange cl. Pickwick Theezakjes: doosje van 20 stuks 100 cl. doosje van 10 stuks 52 cl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 9