Telefoonautomatisering voor gemeenten Burgh en Haamstede in bedrijf Een stap vooruit Automatisering Schouwen-Duiveland in de herfst gereed (Van onze redacteur) Met het verwijderen van een enkel zgn. versperringsstopje én het draaien van z(jn eigen telefoonnummer op de kiesschijf, heeft burge meester Jhr. A. van Citters dinsdagmiddag de telefoonautomatisering voor de gemeenten Burgh en Haamstede in bedrijf gesteld. Het was 1.00 uur precies toen de burgemeester deze handeling ver richtte in de nieuw gebouwde centrale - achter het aan de Weststraat gelegen hulppostkantoor der P.T.T. Op datzelfde moment knipten vele telefoonabonnees de draden door die hen met de ouderwets geworden apparatuur verbond en waren z(j opgenomen in het automatisch tele foonnet, waarop zij echter voorlopig nog slechts lokaal kunnen tele foneren. Voor interlokale gesprekken moeten overdag de mensen nummer 9 draaien om een verbinding aan te vragen. De avond- en nachtgesprekken gaan via het kantoor te Zierikzee. Even tevoren hadden ook de technici in de centrale ijverig de draden doorgeknipt. De tijdelijke| overplaatsing volgens het oude' systeem van de telefooncentrale naar het nieuwe gebouw, had zijn zin gehad en de verbindingen kon den worden verbroken, waarna de nieuwe apparatuur in werking kwam. De centrale voor het be- drijfsgebied Burgh-Haamstede is ondergebracht in een sterk isole rend gemaakt gebouwtje, waar de hoofdverdeler en de verdelers op gesteld staan, die geheel automa tisch werken, zodat hier normaal geen personeel is gestationeerd. De centrale kan een 300-tal nummers bedienen, terwijl er thans 260 zijn aangesloten. Bij de apparatuur be hoort een teller, die de hoedanig heid van de gesprekken registreert. De ingebruikstelling geschiedde in tegenwoordigheid van de voor zitter van de P.T.T.-kamer ir. R. Diks, de heer L. van Sluis van de technische dienst P.T.T., de heer J. Kwant, directeur van het P.T.T.- kantoor te Zierikzee, de wethou ders van Haamstede - bij ontsten tenis van burgemeester Jhr. R. Röell - en van de gemeente Burgh, alsmede burgemeester van Leeu wen van Brouwershaven, lid van de P.T.T.-kamer. Na afloop van de officiële inge bruikstelling bood burgemeester van Citters het personeel van de oude telefoondienst een taart aan, voorzien van een (romige) draai schijf, als symbool van de moderni sering der telefoonverbinding. De automatisering van het eiland Nadien vond in hotel ,,'t Wapen van Burgh" een bijeenkomst plaats, waarop allereerst het woord werd gevoerd door burgemeester, van Citters die de telefoonautomatise ring voor Burgh en Haamstede schetste als een belangrijke mijl paal. Spr. bracht dank aan het per soneel van het postkantoor en wilde namens alle abonné's getuigen, dat zij altijd op prettige wijze werden bediend. Lang zal er nog worden gedacht aan die oude tijd, meende spr., die nog eens herinnerde aan de gemoedelijke wijze waarop het vroeger (een dertig jaar geleden) zelfs in een stad als Amsterdam toeging. Spr. hoopte dat spoedig het gehele eiland zal zijn geautomati seerd, hetgeen een verbetering in houdt, ook al gaat er wel iets van de charmante bekoring van vroeger verloren. In de persoon van de heer Kosten dankte hij nogmaals het personeel hartelijk voor de uitste kende diensten aan de abonné's be wezen. Ir. Diks gaf daarna een uiteen zetting van de wijze waarop de te lefoonautomatisering op Schouwen- Duiveland zijn beslag krijgt. Het eiland is verdeeld in een aantal be drijf sgebieden, waarvan Bruinisse reeds lokale automatisering heeft. Na Burgh en Haamstede volgt Drei- schor, Noordgouwe en Zonnemaire, Voor Brouwershaven is ten zuiden van de gemeente een centrale ge bouwd, en evenzo voor het bedrijfs- gebied Scharendijke, Eikerzee, Loo- perskapelle en Serooskerke. Een ander bedrijfsgebied omvat Renes- se en Noordwelle. Zierikzee kon niet eerst worden geautomatiseerd, omdat aan de grote centrale ter plaatse uiteraard veel meer werk zaamheden, wat betreft de instal latie, zijn verbonden. In oktober kan de Zierikzeese centrale in be drijf komen, waarmede de algehele automatisering een feit zal zijn. Aanvullend zal werken een nog te bouwen straalzendertoren, die op de zendertoren te Goes werkt, die tevens in het televisienet wordt in geschakeld. Op 1 januari 1957 bedroeg het aantal telefoonaansluitingen op het eiland 1975. Voor de oorlog bedroeg dit aantal 860, zodat een sterke stij ging valt te constateren. De heer J. Kwant sprak hierna een dankwoord aan het adres van de heer van Dijke voor zijn uitste kende diensten op het postkantoor bewezen aan de abonné's. Speciaal als nachttelefonist heeft hij zich vele opofferingen getroost. De wethouder van Haamstede, de heer M. den Boer, noemde de auto matisering een grote stap vooruit. Spreker prees de aktiviteit van de kantoorhouder de heer Kosten, die bij zijn normale werkzaamheden voor de telefoon veel werk heeft moeten verzetten. Spr. dankte ook de technische dienst in de persoon van de heer L. van Sluis. Ook wethouder Bolkenbaas van Burgh bracht alle hulde aan het personeel. Verschillende vragen werden hier nog gesteld, die door ir. Diks wer den beantwoord. En intussen gons de het in de centrale te Haamstede, want de abonné's wilden wel eens een proefje nemen, hoe het ging op de nieuwe manier. Het ging best en dat betekent gelijk een pluim voor de P.T.T.-technici, die op het punt van draden, stoppen en scha kelborden heus van wanten weten. OVER LUISTER- EN KIJKGELDEN Steeds meer televisie-ontvangers in Nederland De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen meent, zo deelt hij de Eerste Kamer in zijn Memorie van Antwoord mee, dat verhoging van de luisterbijdragen inderdaad achterwege zou kunnen blijven als de wereldomroep uit de staatskas zou worden bekostigd, tenminste voor wat de naaste toe komst betreft. Men moet op den duur echter met stijging van de exploitatielas ten rekening houden. Over de kijk gelden merkt de minister op, dat deze in 1957 met een totaal van f 4.500.000 (waarvan f 250.000 in- ningskosten voor de P.T.T.) een flink eind boven de geraamde f 3.900.000 zullen uitkomen. Overi gens bedragen de uitgaven voor de televisie nog het dubbele van de inkomsten en het zal niet mogelijk zijn voor de beeldomroep meergeld Gevonden voorwerp Een dezer dagen vond een man een portefeuille met 1.400 Deense kronen f onge veer 740 gulden) in het Deen se stadje Kolding. Hij bracht haar netjes naar de politie. De politie gaf hem de porte feuille dinsdag terug, omdat zij tussen de papieren in de portefeuille een persoonsbe wijs had gevonden met zijn naam en adres. Het bleek zijn eigen portefeuille te zijn. De man wist echter niet dat. hij haar kwijt was. aan de bloembakken Begin april is de juiste tijd om te beginnen met het vullen van de bloembakken, de versiering van vensterkozijnen en van het balkon. Om met goed succes een bloemen- bak te maken dient men er voor te zorgen, dat er waterafvoer is, men bereikt dit door in de bodem van de bak een paar gaten te boren en er voor te zorgen, dat de bak naar achter wat afloopt, als dit tenmin ste kan met het oog op passerend publiek, anders moet de bak naar voren overhellen. Onder in de bak legt men potscherven. Een bloem bak maakt men van stevig hout, dat met schroeven aan elkaar be vestigd wordt, om vroegtijdig los laten van planken te voorkomen. Aan de binnenzijde bestrijkt men de bak met menie, de buitenkant verft men in de kleur van het huis. Als grondmengsel neme men compostaarde, bladaarde en een beetje verteerde koemest. Dit alles zeven en heel goed door elkaar mengen. De vulling van de bak met dit grondmengsel moet geschieden op het tijdstip, dat men de bloemen plant. Bij het ontbreken van be schutting aan de zuidwest- of zuid oostkant, neme men geen planten die erg broos zijn van stengel, ten einde breken te voorkomen door de veelal straffe wind. Eerst nat maken Wil men potplanten in de bak plaatsen, dan zorge men er voor de aarde eerst door en door nat te ma ken, waarna men de planten ge makkelijk uit de pot kan tikken, men bereikt hierdoor eveneens dat de planten gemakkelijker „aan slaan". Als bloemenvulling voor het voorjaar heeft men keuze uit twee jarige bloemen, zoals violen, muur bloemen, vergeet-mij-nietjes, pri mula's, Afrikaantjes. Een fuchsia doet het ook heel goed, evenals een geranium. Muurbloemen en geraniums Hebt U meer dan één bak, dan neemt u natuurlijk in een andere bak andere soorten. Muurbloemen zijn ook erg mooi en ruiken boven dien heerlijk. Ook hiervan kan men plukken, de hele kamer ruikt er naar en voorwaar geen sterke lucht maar een prettig aandoende reuk. Staande en hangende geraniums doen het ook steeds goed en bloei en lang, men kan er vrijwel de ge hele zomer plezier van hebben, maar dit kan ook nog zodra de vi ooltjes zijn uitgebloeid. (Nadruk verboden). beschikbaar te stellen dan op de begroting uitgetrokken is. Het televisiebeleid van de rege ring op lange termijn, zo deelt de minister voorts mee, is in de eerste plaats afhankelijk van de vraag of een systeem van commerciële te levisie zal worden aanvaard. Voor wat de belangstelling van het pu bliek voor de televisie betreft, geeft de minister een opgaaf van het aan vankelijk geraamde aantal toestel len in de afgelopen vier jaren en het aantal toestellen, dat werkelijk bleek te worden gebruikt. Per 1 juli van dit jaar zal Nederland on geveer 150.000 televisie-ontvangers tellen, een aantal dat de televisie- raad aanvankelijk op 45.000 had geraamd. BRITSE STAKING BREIDT ZICH UIT De arbeiders in de machinebouw hebben besloten hun staking tot Londen uit te breiden. Aan een half miljoen arbeiders daar is ver zocht zaterdag het werk neer te leggen. De vakverenigingsleiders zeggen dat zij tot deze maatregel gedwon gen z\jn door de houding van de werkgevers, die weigeren te onder handelen „en blijkbaar onverschil lig staan tegenover de gevolgen daarvan". De komende Britse proeven Volgens een bericht in de „Man chester Guardian" van woensdag zullen bij de komende proeven op Christmas Island drie waterstof bommen tot ontploffing worden gebracht. De eerste proef zal in mei geno men worden, de latere in juni, al dus de wetenschappelijke medewer ker van het blad. KERKNIEUWS Ds. J. van Vliet nam afscheid van zijn gemeente te Haamstede In een goed bezet kerkgebouw nam ds. J. van Vliet, Ned. Herv. predikant te Haamstede, dinsdag avond afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Ommeren. In deze dienst waren aanwezig met de consulent ds. J. Swaak, verschillen de collega's uit de ring, vertegen woordiger van de Classis, de Ger. predikant ds. J. Meijer en vertegen woordigers van de verschillende kerken in de gemeente, alsmede b. en w. van Haamstede. Deze dienst werd aangevangen met het zingen van Ps. 123 1, ter wijl na de geloofsbelijdenis Ps. 27 vs. 7 gezongen werd. Na gebed en Schriftlezing werd aan de hand van de tekst uit Handelingen 20 27 en 32: „Want ik heb niet achtergehou den, dat ik u niet zou verkondigd hebben al de raad Gods" en „En nu broeders! ik beveel u Gode, en den Woorde Zijner genade, Die machtig is u op te bouwen, en u een erfdeel te geven onder al de geheiligden", als het ware rekening en verantwoording gedaan van zijn prediking gedurende de 9 jaren, dat hij de gemeente Haamstede gediend heeft, waarbij hij er op wees, dat hij misschien wel eens te streng was, doch dit deed om God te die nen, wat voor hem het allerbelang rijkste was. Tot slot van deze dieast werd nog gezongen Gez. 282 1-5. Hierna verleende de consulent ds. Swaak het woord aan verschillende sprekers, nl. ouderling Krijger uit Chauffeur gedood bij botsing tussen twee vrachtauto's Politieman gedood bij onderzoek Dinsdagavond te ongeveer 24.00 uur is de 26-jarige vrachtauto chauffeur P. H. B. uit Gorinchem, vader van vier kinderen, gedood, toen hij met zijn vrachtwagen met oplegger op de Rijksweg 12 onder de gemeente Woudenberg van ach teren op een stilstaande vrachtauto met oplegger botste. Tijdens het onderzoek, dat de rijkspolitie woensdagochtend naar deze botsing instelde, is een van de politiemannen, die op de weg bezig waren, door een vrachtauto overreden en gedood. Terwijl n.l. een verkeersgroep van de rijkspo litie Bilthoven en twee politieman nen van de rijkspolitie Woudenberg bezig waren met het onderzoek en het verkeer leidde, dat gestremd werd, naderde een auto en deze werd niet opgemerkt door de onge veer 46-jarige opperwachtmeester C. uit Bilthoven. De man werd ge grepen en op slag gedood. Rechtzaken Drie jaren geëist tegen leden van inbrekersbende De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. Zaaijer, heeft woensdagmorgen te gen de 21-jarige kantoorbediende Rokus N. en de 21-jarige scheeps- tuiger Johan M. S., beiden uit Rot terdam, ieder een gevangenisstraf van drie jaren, door te brengen in een jeugdgevangenis, gerequireerd, omdat zij inbraken hadden ge pleegd en bij een van deze inbraken een nachtwaker hadden mishan deld. De jongemannen behoorden tot een bende van negen leden, die in de afgelopen jaren een zeer groot aantal inbraken hadden gepleegd in Rotterdam, Wassenaar, Delft en Voorburg. De jeugdige bendeleden gingen vaak per scooter of bromfiets op inbraak uit. Zij namen weg wat zij konden vinden. Zo stalen zij bij voorbeeld bij een inbraak in een woning te Wassenaar, in de nacht van 29 april van het vorige jaar, tien gouden dameshorloges, die de bewoonster op zicht had. Bruinisse, die namens de Classis sprak, ds. van Wijck van Zonne maire namens de ring, ouderling H. Zijta namens de kerkeraad, D. J. Braai namens de kerkvoogdij, ds. J. Meijer namens de andere kerken in Haamstede, die daarbij oun. op de goede samenwerking wees, waardoor interkerkelijk werk mo gelijk was. De burgemeester, Jhr. R. Röell, dankte namens het ge meentebestuur voor de goede sa menwerking, die er steeds was tus sen burgerlijke en kerkelijke over heid. Hij memoreerde de bijna 9 jaar, dat ds. van Vliet als herder hier gearbeid heeft met liefde en plichtsbesef. Ook wees hij er op, dat ds. van Vliet in het algemeen be lang van de gemeente heeft gear beid, waarbij hij noemde de stich ting van de Landbouwhuishoud- school en de Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen. Ook mevrouw van Vliet betrok hij in zijn dank woorden, die steeds klaar stond als er geholpen moest worden, waarbij hij wees op de Vrouwenver-collec ten en de laatste tijd ook voor de Hongaarse vluchtelingen. Hij wens te tenslotte beiden Gods zegen in hun nieuwe omgeving. Nadat ook ds. van der Grift van Serooskerke nog een kort woord gesproken had, dankte ds. van Vliet voor de tot hem gerichte woorden, waarbij hij in het bijzonder de heer D. J. Braai dankte voor zijn hulp en steun on danks zijn hoge leeftijd. Hierna zong de gemeente Ps. 79 4 en 7. Op verzoek van ouderling H. Zijta zong de gemeente de scheidende predikant de zegenbede Ps. 121 4 toe. Van de gelegenheid om ds. en mevr. van Vliet in de consistorie de hand te drukken maakten velen na afloop van deze dienst gebruik. ANNA-JACOBAPOLDER Onderscheiding op Hohnerconcours Op het te Essen gehouden Hoh- ner-concours op 24 maart jl. werd aan Eva Roth, alhier, in de cate gorie kinderen tot 10 jaar, de grootste onderscheiding met beker uitgereikt. Het behaalde aantal punten bedroeg 91 pet. De Indische minister zonder portefeuille Krisj na Menon heeft woensdag in het parlement van In dia verklaard, dat Egypte er geen bezwaar tegen heeft dat het vraag stuk van het recht van Israël op vrije vaart door het Suezkanaal naar het internationale gerechtshof verwezen wordt. Hoorn 600 jaar stad ln een bijzondere zitting heeft de gemeenteraad van Hoorn dtnsdapauond hel feit herdacht, dat op 26 maart 1356 hertog WUlem V van Beieren, graaf van Holland, aan Hoorn stadsrechten ver leende. Er waren op deze bij eenkomst vele genodigden aanwezig. De burgemeester mr. dr. B. R. Canneman, hield een herdenkingsrede, tvaarin hij vele bijzonderhe den over de ontwikkeling van liet stadsbestuur weer gaf. Door de voorzitter van de Hoornse Gemeenschap, de heer Grabowsky, werd het tegenwoordige gemeente be stuur dank gebracht voor al hetgeen er na de oorlog tot stand is gebracht. De prae- ses van het feestcomité, mr. P. S. Winkel, overhandigde de burgemeester de speciale feesttoeter om daarmee dui zenden vreemdelingen naar Hoorn te lokken tijdens de feesten, die gehouden zullen worden van 26 juni tot 13 juli. HAARLEM. In de nacht van dinsdag op woensdag is in een zie kenhuis te Haarlem de 50-jarige machinebankwerker J. C. Boeree uit Haarlem aan de gevolgen van een hem overkomen bedrijfsonge val overleden. In de machinefa briek aan het Spaarne, waar de heer Boeree werkzaam was, stond een timmerman op een 15 meter hoge steiger een balk door te za gen. De timmerman verloor het evenwicht, waardoor de balk viel, omsloeg, en tegen het hoofd van de machine-bankwerker terecht kwam met het genoemde noodlottige ge volg. ARNHEM. In Arnhem, waar ge middeld zeventien ongevallen met dodelijke afloop per jaar voorko men, is dit jaar al het tiende do delijk ongeluk gebeurd. Op de Rozendaalseweg werd de 83-jarige Arnhemmer A. Blok aangereden door een autobus en vrijwel op slag gedood. In een gemeenschappelijk com muniqué dat woensdag in Teheran is uitgegeven na de besprekingen die de speciale afgezant van pre sident Eisenhower, James Richards met de Perzische premier, Hoessein Ala, heeft gevoerd, wordt opnieuw verklaard, dat Perzië het plan van president Eisenhower voor het mid den-oosten steunt. Dank zy goede prezen TOCH NOG BEVREDIGENDE UITKOMSTEN IN DE FRUITTEELT IN 1956 Ondanks de zeer slechte klima tologische omstandigheden in 1956 en de slechts matige oogst, heeft de fruitteelt in ons land dat jaar in het algemeen, dank z(j de goede prijzen die voor de produkten wer den verkregen, nog wel een bevre digende uitkomst gegeven. Dit is de mening van de voorzit ter van de Nederlandse Fruittelers organisatie, de heer C. Boudewijn, die op de gisteren in Utrecht ge houden jaarvergadering van deze organisatie sprak. De voorzitter constateerde met voldoening dat ook dit jaar weer is ervaren dat de opnemingscapaciteit van de bin nenlandse markt toeneemt. Wat de exportmogelijkheden voor het fruit betreft, moet rekening worden ge houden met een steeds toenemende concurrentie op de exportmarkten. De heer Boudewijn noemde het af nemen van de export van appelen naar Westduitsland verontrustend, tengevolge van de concurrentie van het Italiaanse fruit op deze, voor ons zo belangrijke, markt. Ook in andere west-Europese landen be speuren wij in de laatste jaren de invloed van de Italiaanse concur rentie. Sprekende over de gemeenschap pelijke markt, die zo juist is tot stand gekomen, moet volgens de mening van de voorzitter van de N.F.O., onze fruitteelt zo efficiënt mogelijk gevoerd worden en zal er gestreefd moeten worden het beste fruit tegen de laagst mogelijke kost prijs te telen. Nauwlettend zal toe gezien moeten worden op de kwali teit van het door ons te leveren produkt en zoveel mogelijk tege moet moeten worden gekomen aan de eisen die de afnemers in het ex portland stellen. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR 28. „Zo, daar ligt dus dataddersnest", snuift Jonker Tobias verachtelijk, als hij de voet van de steile klip bereikt heeft en omhoog blikt naar de massieve toren die daar hoog boven hem op de top ligt. „Een mooie troep hier in Tarente, niets dan afge knapte boomstammen en lege boerderijen! Het wordt tijd, dat Tobias Bluff von Plauderstein de zaken eens recht komt zetten! Vooruit, m'n dapper ros, de vijand tegemoet!" Moeizaam sjokt het schonkige, oude paard de helling op. Doch halverwege de top trekt de edelman eensklaps haastig de teugels strak en drijft zijn rijdier het kreupelhout in. De grote poort zwaait langzaam open en enige mannen treden naar buiten. Dan ziet Jonker Tobias, vanuit zijn schuilplaats, hoe een lange rij vreemde voorwerpen naar buiten gebracht wordt. Reusachtige brozen buizen zijn het, liggend op de assen van grote, lompe wagenwielen. Langzaam, terwijl zij worden tegengehouden door stevige paarden, worden de dingen de helling afgerold, dicht langs de plaats waar Jonker Tobias vol ver bazing vanuit zijn schuilhoek toekijkt. „Ik weet niet wat voor on- tuig dit is", mompelt deze in zich zelve, „maar veel goeds steekt er zeker niet achter!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6