Sterke stijging van toeristenverkeer op Schouwen-Duiveland in de toekomst L. A. van OPSTAL, „rust roest" staat kwantitatief en kwalitatief sterk ook west-java eist autonomie het weekoverzicht In Goes, de zich snel ontwikkelende stad, die het centrale punt wordt van het Delta-plan, zijn te koop: enkele bijzonder I fraaie en geriefelijke, onder architektuur gebouwde huizen. Zeer aantrekkelijke financieringsmogelijkheden en aankoop met gering bedrag aan eigen geld mogelijk. Voor volledige nauwkeurige inlichtingen, die gratis en voor de aanvrager geheel vrijblijvend worden verstrektwende I men zich tot i Jacoba van Beierenstraai 1 - Tel.: K 1100-2584 - Goes. Stroom moet opgevangen Streekplan van nut voor kop van Schouwen (Van onze redakteur) „Er zijn talrijke factoren die een aanzienlijke toeneming van het toe ristenverkeer ook in de Westhoek aannemelijk maken. In dit opzicht is een ontwikkeling aan de gang die vergeleken zou kunnen worden met de opkomst van het toerisme in de zeventiger jaren van de vo rige eeuw", aldus de heer M. C. Verburg, directeur van het Econo misch Technologisch Instituut in Zeeland, op een woensdagmiddag onder auspiciën van de Contact commissie V.V.V. gehouden con gres, onder voorzitterschap van de heer J. Stevense, in het Dorpshuis te Renesse. De heer Verburg behandelde in z(jn betoog de te verwachten toe komstige ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer. Voor 1870 was het toerisme een voorrecht voor enkelingen, aldus spr., maar na de opkomst zette de ontwikkeling sterk door en het is opvallend, dat er thans vergelijk bare factoren zijn, waarvan kan worden aangenomen, dat zij 't toe ristenverkeer in niet onbelangrij ke mate zullen stimuleren. De ont wikkeling „van herberg tot grand- hotel" staat nog niet stil. Spr. ver wachtte een optimale welvaarts stijging tot 1970 van 2 3 pet. Er is thans sprake van een sterke wij ziging der consumptiegewoonten, die zich doorzet in het proces van de recreatie. Voor reizen en trekken zal tot die periode twee maal zoveel geld kunnen worden uitgegeven en dit openbaart zich uiteraard in een toeneming van het toeristenverkeer. Belangrijk zijn in dit verband ook de verbeteringen van de zg. secundaire arbeidsvoorwaarden, als langere vakantie, vakantietoeslagen vijfdaagse werkweek e.d. Dit proces van intensivering zal nog in sterke mate worden bevor derd door de uitvoering van het Deltaplan. Zeeland krijgt hierdoor een snellere kans het bestaande vakuum op te vullen, door een ster kere doorstroming van het verkeer. Er komt immers een mogelijk zelfs halfuurdienst op Katseveer en door de nieuwe wegen na het Deltaplan wordt speciaal ook Schouwen-Dui veland sterker betrokken in het re- kreatieve verkeer in het zuiden des lands. Over de te verwachten ontwik keling en de economische beteke nis van het toeristenverkeer wordt thans door het E.T.I. een rapport opgesteld in opdracht van de Ka mer van Koophandel. Met name verwachtte drs. Ver burg een sterke toeneming van het dagbezoek aan Schouwen-Duive land. Deze verhoogde cirkulatie zal vooral zijn beslag krijgen na uit voering van het Drie-Eilandenplan en - als gezegd - door de nieuwe veerverbinding. Het is daarom dringend nodig zich thans reeds te bezinnen op de ontsluiting naar het noorden, aldus spr., die ook een stijging van het meerdaagsbezoek verwachtte in de eerstkomende vijftien jaar, zulks vooral ook gelet op de unieke kansen die het water toerisme gaat bieden. Nodig echter is, aldus spr., een wetenschappelijk onderzoek naar de te verwachten ontwikkeling, waarbij t.a.v. het so ciaal toerisme een uitgesproken taak ligt voor de autonome gemeen ten. Spr. besloot met een pleidooi voor het te ontwerpen streekplan voor de kop van Schouwen. Het komt aan op „planning" en niet op een overspoeld worden door het toerisme. Noodzakelijke „planning" De noodzaak van „planning" was ook het thema van de daarop vol gende diskussie. Verschillende sprekers gaven uitdrukking aan hun bezorgdheid voor de streek. Een massaal toeristenverkeer houdt gevaren in zich voor het typisch charmante van het duingebied. An derzijds werd er op gewezen dj men de ontwikkeling op een gegj ven moment maar niet zonder meer/] stilzitten kan. Het gaat er om hets massatoerisme op te vangen en eventueel te kanaliseren. De heer] Verburg wees in dit verband nóg] op de secundaire dam bij Bruinisse,1 die binnen vijf jaar zou kunnen/ worden aangelegd. Dit zal zijn ge-~ volgen hebben voor het toeristepv| verkeer op het eiland. De provin ciaal directeur V.V.V. de heer G>j W. Oskamp gaf hierna enkele richt lijnen, waaraan zomerhuizen, pen sions e.d. moeten voldoen. Bij de aanvang waren de congressisten welkom geheten door de burge meester van Renesse, mr. Lunsingh Tonckens. Het jaarverslag werd - bij ontstentenis van de secretaris de heer P. van Beveren - gelezen door de heer Borgmeijer. Op dit jaarverslag komen wij terug in het nummer van vrijdag a.s. EEN GESLAAGDE UITVOERING Ledental gestegen tot 250 Voor een geheel gevulde Concert zaal gaf gisteravond de gymnastiek vereniging „Rust Roest" haar jaar lijkse uitvoering. Niet minder dan 70 personen versterkten in het af gelopen jaar de lenige gelederen van de reeds bijna veertig jaar be staande vereniging, die hierdoor ïs uitgegroeid tot een ledental van 250. Het grootste deel hiervan bestaat uiteraard uit jonge gymenthousias- ten, maar zoals tijdens de uitvoe ring wel bleek, staan ook de vete ranen hun mannetje nog steeds. Niettegenstaande „ieder een beurt" moest hebben, is men er in geslaagd het programma verbazend vlot af te werken en het publiek verveelde zich dan ook geen ogen blik. Uit de gymnastische verrich tingen bleek wel dat met straffe hand leiding wordt gegeven. Het werd dan ook nergens slap of onge disciplineerd. Bijzonder veel aan dacht heeft „Rust Roest" ook ge geven aan de costumering en de dé cors die door eigen mensen zijn vervaardigd. Dit viel direct al op na de openingsparade en het zin gen van het Wilhelmus toen de hele (Vervolg van pagina 1) noemde - zich richtend tot de bruidsparen - hun huwelijksdag onder de huidige omstandigheden een belangrijke, een mooie, maar ook een moeilijke. Teruggedacht immers zal worden aan de familie en vrienden in Hongarije. Het ge heel verstoken zijn van contact legt vooral de bruidegoms een grote verantwoordelijkheid op de schou ders en daarom bond de commissa ris hen op het hart: „Zorg goed voor de kostbare panden u toever trouwd". „Moge Gods zegen op uw weg rusten", zo besloot spr., die als „bewijs van grote genegenheid voor de Hongaarse vrienden" aan de bruidsparen een zilveren lepeltje met het wapen van Zeeland aan bood. De commissaris ontving daar op van een der Hongaren een kleine plastic vlag in de nationale kleuren van Hongarije. Hoffelijk dankte jhr. de Casembroot voor dit geschenk met de woorden: „duizend maal dank. Ik hoop dat de Hongaarse vlag nog eens wapperen mag over een vrij Hongarije". Een Hongaarse meisjesgroep danste daarop een czardas op het straffe ritme van een viool. Enkele r.k. dames - leden van het Hulp verleningscomité - boden daarop de bruidsparen namens r.k. Zierik- zee een cricifix aan. Serenade „Kunst en Eer" Ongeveer tien over acht (de bij eenkomst was al vroeg begonnen) presenteerde zich de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer", dreu nend en imponerend, vooral toen werd gespeeld in de cantine. Zo wel de Hongaarse als de Canadese gasten waren verrukt over de „band", dat zijn programma be gon met het Hongaarse volkslied. De voorzitter, de heer P. Heering, bood namens „K. en E." de bruids paren zijn gelukwensen aan. Staande tussen de „Kunst en Eer"-mannen sprak de vertegen woordiger van de Canadese ambas sade, mr. Mc Kenzie, die zijn ge lukwensen voor de bruidsparen verbond aan alle goede wensen voor hun toekomst in Canada. Spr. gaf uitdrukking aan zijn warme er kentelijkheid jegens Nederland, die de voor Canada bestemde Honga ren tijdelijk wil huisvesten. Het speet spr. dat niet alle Hongaren direct naar Canada konden gaan, maar dit was niet mogelijk. De reis echter zal zoveel mogelijk bespoe digd worden en zodra er schepen beschikbaar zijn kan de reis wor den ondernomen. Verder werd gesproken door de vertegenwoordigster van het mini sterie van Maatschappelijk Werk, mej. Popa, die de bruidsparen een peper- en zoutstelletje aanbood. Tot slot sprak de heer Wilder- vank namens het ministerie van Sociale Zaken. De heer Wildervank bracht o.m. dank aan de sociale werkster mevr. Sluiter-Leistikov, die (vandaag - Red.) de dienst gaat verlaten. „Kunst en Eer" en de drumband brachten hierna de Manoeuvremars ten gehore, die de aanwezigen wer kelijk in de maag gevoelden. Een der Hongaren bood mr. Mc Kenzie een plastic Hongaarse vlag aan met een speechje, vertaald door de char mante Canadese miss Bella, leidster van de Canadese „social workers", die in de Hongaarse woonoorden werken. Comitélid gehuldigd Mevr. Sluiter dankte de heer P. D. Verstate voor het ontzaggelijk vele werk dat hij als comitélid ver zet heeft o; de Hongaren van dienst te zijn, Inzonderheid voor en op dit feest. Spreekster bood de heer Verstrate een kistje sigaren aan. De voorzitter van de arbeiders kampcommissie tenslotte bood de bruidsparen een presentje aan, een geste die bijzonder op prijs werd gesteld. De heer Jac. M. Luykenaar bracht een door hem getoonzette para phrase ten gehore van het Hon gaarse volkèlied, waarna mr. Dec ker van het Canadese Rode Kruis werd gehuldigd voor zijn diensten aan de Hongaren. Een bijzonder ge schenkje was voor hem een takje der bruidsbouquetten, die de brui den voor dit sympathieke doel af stonden. Tot na middernacht werd de bruiloft besloten met een dansje, waarvoor de muziek werd verzorgd door een bandje o.l.v. de heer Jan Canters. Tot op het laatst bleef het gezellig en onderhielden Nederlan ders en buitenlanders zich met el kaar op ongedwongen wijze. kleintjes zich konden uitleven in Assepoester, waarbij de declamatie werd verzorgd door mej. M. J. Boo- gerd. Ook in andere, ritmische oefe ningen viel de verzorgde aankle ding op, waarbij we denken aan de leuke Tirolerdans, aan het knap uitgevoerde „Rendez-vous" en de indrukwekkende slotdans „Fanta sie" op de tonen van Chopin's Im promptu. De jofigens van 6-9 ei? van 12-16 jaar zochten het laag bij de vloer. De grondgymnastiek werd door hen zeer vlot en met veel vaart ten uitvoer gebracht, waarbij een enkele ontsporing aanleiding gaf tot de gebruikelijke hilariteit in dè zaal. Ook de meisjes hielden van afwerken wat bleek uit de oefenia^ gen aan de laagbrug. De hoogrek- oefeningen waren weer lekker griezelig, de „ach's en wee's" ble ven dan ook niet achterwege. InL zonderheid de prestaties van de ve teranen J. v. d. Houten en J. Kos ters werden met daverend applaus beloond. Een lust voor het oog wa ren de knotsoefeningen der dames. De hierna volgende vrije oefenin gen vergden een krachtsinspanning tot het uiterste van de heren. Zo kwam met vaart het einde aan de ze avond die tot de konklusie leidt dat „Rust Roest" niet alleen kwan titatief maar ook kwalitatief sterk staat. De uitvoering werd bijge woond door de beschermheer bur gemeester mr. Dijckmeester die evenals de heer Mazure en de heer en mevr. Coumou door de voorzitter de heer P. J. van der Doe speciaal werden verwelkomd. De energieke leiding van de heer C. Timmerman en mej. R. Kosters werd alle hulde toegezwaaid voor hun belangeloos werk. Dit werd on derstreept met een bloemetje, dat ook werd gepresenteerd aan mej. Boogerd. Rest nog te vermelden het uitstekende optreden op deze avond van hetHammondkwartet J. J. Groenewoud uit Middelburg. De grime was in handen van de heer H. van Doorn. Heden (donderdag) Geen opgaven ontvangen. Morgen (vrijdag) Geen opgaven ontvangen. De Amerikaanse hulp aan het buitenland President Eisenhower heeft op zijn persconferentie te Washington verklaard tegen de voorstellen tot besnoeiing van de Amerikaanse hulp aan het buitenland gekant te zijn. Niets is belangrijker dan de hulp aan het buitenland, die hij liever wederzijdse hulp noemt. De president wilde niet voorspel len hoe lang het zal duren voordat Groot-Brittannië geleide projectie len van de Verenigde Staten zal ontvangen. Eisenhower zei, dat de bondge-j noten van de Verenigde Statei). recht hebben op de dingen, die hen op eigen gebied in staat zullen stel len zich te verdedigen. De presi^ dent zei nooit te hebben horen spreken over het overdragen van atoomladingen aan andere landen., Hij had van geen enkele regering, een dergelijk verzoek onder oger> gehad. Inkomstenbelasting over uitkeringen door de Duitse Bondsrepubliek aan nazi-slachtoffers Het ministerie van Financiën deelt het volgende mede: De Duitse Bondsrepubliek keert op grond van het „Bundesentschae- öigungsgesetz" aan bepaalde cate gorieën slachtoffers van het nazi bewind schadevergoedingen uit. Al naar gelang van de aard van het toegebrachte leed of de geleden schade hebben deze vergoedingen de vorm van een uitkering-ineens of van een periodieke uitkering. Op grond van de wettelijke bepa lingen zou over bepaalde uitkerin gen-ineens en over alle periodieke uitkeringen inkomstenbelasting ge heven moeten worden. In verband met de omstandigheid dat bedoelde vergoedingen in be langrijke mate het karakter van smartegeld dragen, heeft de minis ter van Financiën echter goedge keurd, dat alle uitkeringen-ineens van inkomstenbelasting zijn vrij gesteld. Voorts heeft de minister goedge keurd, dat in afwachting van de totstandkoming van een verdrag ter voorkoming van dubbele belas ting met de Duitse Bondsrepubliek aan de genieters van periodieke uitkeringen een vermindering van belasting wordt verleend. Het be drag van deze vermindering ver houdt zich tot de totaal verschul digde inkomstenbelasting als het bedrag van de periodieke uitkering tot het totale inkomen. Reeds onherroepelijk vaststaande aanslagen in de inkomstenbelasting mede betrekking hebbende op uit keringen ingevolge het „Bundes- entschaedigungsgesetz" zullen door de inspecteurs op verzoek van de belanghebbenden worden herzien. Een congres van Soendanezen, die de oorspronkelijke bevolking van West-Java uitmaken, heeft donderdag enkele resoluties aan genomen, waarin spoedig herstel van de veiligheid in de door ban den geterroriseerde gebieden van West-Java wordt geëist, alsmede vrijlating van de legerofficieren van Soendanese afkomst, die mo menteel gevangen worden gehou den. Voorts eiste het congres auto nomie voor de provincie West-Ja va. Het congres sprak evenwel ten stelligste de berichten tegen, als zou hier sprake zijn van een se- paristische beweging. Aanbestedingen Onderhoud polder Burgh cn Westland In het gemeentehuis te Burgh werd aanbesteed het jaarlijks on derhoud van de calamiteuze polder Burgh en Westland. Inschrijvers waren: D. Rentier, Noordgouwe f 50 000; J. M. Dekker, Brouwers haven f 48.500; P. de Jonge, Renesse f 48.350; H. Stouten, Brouwersha ven f 48.100; fa. van Dongen en de Voogd, Haamstede f 47.845. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten, werd het werk gegund aan de laagste inschrijver. Ring Zeeland Kon. Bond Chr. zangverenigingen Zaterdagmiddag 23 maart jl. hield de ring Zeeland van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumver enigingen in Nederland haar alge mene voorjaarsvergadering in de bovenzaal van hotel Meier, „De Opril" te Goes. 26 van de 44 aan gesloten verenigingen waren verte genwoordigd. Tijdens de bestuurs verkiezing werd de heer A. Bakker uit Zeeuws Vlaanderen gekozen in een vrijgekomen vakature. De voorzitter deelde mee, dat er een actie op touw is gezet om op Schouwen-Duiveland te komen tot een zangmiddag of -avond. Bij vol doende deelname zal deze vokale dag komende herfst in Zierikzee worden gehouden, waarvoor 15 ko ren zijn aangeschreven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ds. R. Boschloo 25 jaar predikant Woensdag 3 april a.s. zal het vijf- en-twintig jaar zijn geleden, dat ds. R. Boschloo van Wehl werd be vestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Boschloo werd op 31 juli 1905 te Almen in de gemeente Gorssel geboren, bezocht het christelijk ly ceum te Zutphen en studeerde ver volgens aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat kand. Boschloo in november 1931 door het provinciaal kerkbestuur van Friesland was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 3 april van het daaropvolgend jaar (1932) door zijn schoonvader wijlen ds. T. J. Jansen Schoonho ven van Oegstgeest, die van 1923- 1924 te Almen heeft gestaan, te Ei kerzee in de classis Zierikzee in het ambt bevestigd. Op 13 april 1947 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Wehl in de classis Doetinchem. Toen in de oor log de bevolking van Schouwen- Duiveland moest evacueren is ds. Boschloo van 1944-1945 enige tijd hulpprediker te Aalten geweest. Tijdens zijn vijftienjarige ambts bediening te Eikerzee was ds. Boschloo o.a. assessor van het clas sicaal bestuur van Zierikzee; quaestor van de ring Brouwersha ven en kerkvisitator in de provin cie Zeeland. Thans is hij nog quaes tor van de ring Doesburg. Ds. Boschloo deelde ons tenslotte nog mede, dat het niet in zijn be doeling ligt om een herdenkings rede uit te spreken en te recipiëren. Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer; matige tot zwakke wind in hoofdzaak tus sen west en noord; iets hogere mid- oagtempera turen. 29 maart. Zon op 6.25, onder 19.10. Maan op 5.21, onder 17.30. Nieuwe maan: 31 maart te 10.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 maart 2.26 v.m. 14.55 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 maart 2.04 v.m. 14.19 n.m. Een van zuidwest-Engeland af komstig storingsgebied trok woens dag in noordoostelijke richting ver gezeld van regen over ons land. Te- I gelijkertijd bewoog een restant van een oude oceaandepressie, dat zich bij Schotland bevond naar Dene- I marken. Beide systemen worden (gevolgd door een in betekenis toe nemende rug van hoge luchtdruk welke zich uitstrekt van noord west-Frankrijk tot bij IJsland. De I begrenzing van de zeer vochtige j lucht welke over de Golf van Bis- °aye naar west-Europa stroomde |en drogere lucht welke over de I Noordzee naar het zuidoosten ge voerd werd, liep donderdagmorgen |van midden-Duitsland over België midden-Engeland en vervolgens over Ierland naar de oceaan. Langs dit front kwam plaatselijk nog wat - r&gen voor maar het neemt verder in betekenis af. Op de oceaan be- I vindt zich een zeer groot en gecom pliceerd lagedrukgebied dat zich langzaam in oostelijke richting uit breidt, maar het weer in ons land de eerste paar dagen niet recht streeks zal beïnvloeden, zodat de maximumtemperaturen geleidelijk weer hoger zullen worden. Op de weg van Geldern naar Kevelaar is gisteravond een auto, I waarin de 30-jarige J. Gramser, va der van 2 kinderen, J. Lauf en h. Lauf, alle uit Siebengewald, geze ten waren, in een bocht geslipt en met grote snelheid tegen een boom gereden. G. werd daarbij op slag gedood. De andere twee moesten zwaar gewond naar een ziekenhuis I in Kevelaar vervoerd worden. De wagen werd opengescheurd. De mannen keerden terug uit Neuss, waar zij stukadoorswerk hadden verricht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2