Vijf Hongaarse paren beloofden elkaar trouw in stadhuis te Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT De luchtvaartbesprekingen in Washington Krachtig verzet in de V.S. tegen inwilliging Nederlandse verlangens SUEZKANAAL OP 10 APRIL OPEN DE S0WJET-UNIE GAF NOORWEGEN ERNSTIGE WAARSCHUWING DONDERDAG 28 MAART 1857 No. 18129 113e srtftóg ZIERIKZEESCHEHN1EUWSB0D ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (mar. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. tjlel.''92,1 na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 13/677" Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. lakenman Ochtmari, Zierikzee - Redakteur: M. J BIJ DE VAATE - Tel. 309. Mogelijkheid van compromis niet uitgesloten Drs. van der Beugel, de leider van de Nederlandse delegatie by de luchtvaartbesprekingen In Washington, heeft woensdagmiddag een onderhoud gehad met de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Christian Ilertcr. Na afloop verklaarde h(j: „Wy zyn tot geen enkel besluit gekomen". Drs. van der Beugel zei, dat er in de V.S. een krachtig verzet is tegen inwilliging van de Nederlandse ver langens. Volgens hem konden de verslaggevers zelf hun conclusie trekken uit het feit, dat hij voor woensdag en donderdag extra-bij eenkomsten had gearrangeerd met de plaatsvervangende onder-minis ter van Buitenlandse Zaken Robert Murphy, die hij woensdagochtend had gesproken, met onder-minister Herter en met minister Dulles. Laatstgenoemde zou hij donderdag middag ontmoeten. De leider van de Nederlandse de legatie verklaarde te verwachten, dat binnen enkele dagen zal blijken of het overleg een succes of een mislukking is. De mogelijkheid van een compromis achtte hij niet uit gesloten. Drs. van der Beugel betreurde het, dat de delegatie alleen met de Amerikaanse regering contact heeft en niet tegelijk met het Congres. Hij zei, dat de Nederlandse onder handelaars zowel vóór als na de bijeenkomst van de senaatscommis sie voor buitenlandse handel, had den gehoord over het binnenlandse verzet in de V.S. tegen uitbreiding van de activiteit van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen in het land. In dit verband merkte hij op dat de V.S. niet het enige land zijn waar men zowel met binnenlandse als met buitenlandse factoren reke ning moet houden. „Op een zeker „Kussens mee" Welgemoed stapten twee automobilisten dinsdag jl. een „motel" „motor hotel", dus een hotel voor autorij ders te Minneapolis, in de Ver. Staten, binnen. Het ge leken zo op het oog heel nor male bezoekers, totdat zij op een gegeven ogenblik naar hun auto terugkeerden, de kussens er uit haalden, ze onder de armen namen en er het hotel weer mee binnen wandelden. En dit was de hoteleigenaar, 'die toch in zijn leven merkwaardinge dingen had gezien, wel iets te gortig. Hij belde de politie op en deze, nieuwsgierig, kwam spoedig kijken. De kussens werden in beslag ge nomen en ontleed. En zij bleken vol valse twintig dol larbiljetten te zitten. De 2 automobilisten, drukkers van beroep, hadden voor een aar dig, zij het vals appeltje voor de dorst gezorgd: 400.000 „dollar". ogenblik moet men kiezen", aldus de Nederlandse delegatie-leider. De commentaar, welke president Eisenhower op zijn persconferentie had gegeven op de luchtvaarton derhandelingen, zag drs. van der Beugel als een bevestiging van de Nederlandse mening, dat de presi dent het overleg met grote belang stelling en sympathie volgt en dat hij zal doen wat in zijn vermogen ligt om dit te doen slagen. De delegatieleider verklaarde ver volgens, dat er tot dusver by de onderhandelingen „veel te veel tyd Is gebruikt voor het uitwisselen van het dogmatisme van de luchtvaart- politiek, zonder tot de kern van de zaak te komen". Hy weigerde ech ter büzonderheden te vertellen, op grond van een afspraak tussen de twee delegaties. Drs. van der Beugel zei te ver wachten, dat hij volgende week woensdag Washington zal verlaten, na maandag en dinsdag aldaar be sprekingen te hebben gevoerd met minister Staf. Als het er naar uit zou zien, dat men tot een akkoord kan komen - hetgeen in het ko mende weekeinde wel duidelijk zal zijn - zou het overleg wellicht maandag en dinsdag worden voort gezet. Eorjne ijzerertsreserves in Siberië Het nieuwsbureau der Sow jet-Unie Tass, maakte bekend, dat in Si berië, bij de rivier de Ob, ten noor- d envan Tomsk, ijzerertsreserves zijn ontdekt, die de grootste beken de reserves ter wereld zijn. De reserves zijn volgens Tass tientallen miljarden ton groot en overtreffen de reserves van 23 mil jard ton bij het Bovenmeer in de Verenigde Staten, welke tot nog toe als de grootste ter wereld be schouwd werden. De politieke adviseur van presi dent Nasser, Ali Sabri, heeft don derdag bekendgemaakt, dat het Suezkanaal op 10 april voor grote schepen opengesteld zal worden. Sabri verklaarde, dat de Egyp tische regering de Vereniging van kanaalgebruikers niet erkent. Zij zal zelf alle tolgelden innen en een deel ervan opzij leggen voor onder houd en ontwikkeling van het Suez kanaal. Ook Britse en Franse schepen zullen gebruik mogen maken van het kanaal, aldus de verklaring, die gepubliceerd is door het fciad „Al Sjaab". Nota onverdedigbaar volgens Eisenhower „Een Sowjetrassische nota, waar in wordt verklaard dat het Noorse volk „er duur voor zal betalen", wanneer het toestaat dat delen van zyn land worden gebruikt voor de aanleg van bases, die tegen de Sowjet-Unie zouden kunnen wor den gebruikt, is onverdedigbaar", aldus heeft president Eisenhower woensdag op zyn persconferentie verklaard. De president zei dit in antwoord op een vraag over hetgeen een ver slaggever een „schending van het handvest der Verenigde Naties" noemde, omdat de Sowjet-Unie Noorwegen in haar nota „mët ge weld dreigt". Hij voegde hieraan toe dat de Verenigde Staten het recht van elk land erkennen om de maatregelen te nemen, die het voor zijn veilig heid noodzakelijk acht. „Russische verklaringen in de geest van de jongste Sowjet-nota aan Noorwegen zijn dan ook volstrekt onverdedig baar", aldus Elsenhower, die voorts verklaarde niets te weten omtrent enig streven of plan, dat had ge leid tot deze Sowjet-beschuldiging aan het adres van de Noorse re gering. „Toen ik in 1951 als opperbevel hebber der NAVO-strijdkrachten naar Europa ging, uitte de Sowjet- Unie overeenkomstige bedreigin gen", zo zei hij nog. De „voorjaarssneeuwstormen" in Amerika hebben al weer heel wat slachtoffers geëist - voornamelijk automobilisten. Toch is ook een mo derne trein soms machteloos tegenover het geweld van de ontelbare sneeuwvlokken: in Kansas kon een trein met 255 mensen erin het niet langer bolwerken tegen de koude massa en sneeuwde in. De inzittenden moesten wachten op een reddingsteam met een sneeuwploeg om hen te ontzetten. Lichamelijk letsel liep niemand op, al moesten twintig rei zigers een behandeling ondergaan wegens een tekort aan zuurstof; zij kwamen nl. uit de vijf eerste - geheel onder sneeuw bedolven wagens. Jn Praag is het burgerlijk huwelijk voltrokken tussen de Amerikaanse Olympische kampioen kogelslingeren Harold Conolly en het Tsjechische sportier ar esje Olga Fikolova, waarover door het lang uitblijven van de toestemming van de Tsjechische regering, zoveel is te doen geweest. - De foto toont het jonge paar (midden), links Dana Zatopekoya, de vrouw van de beroemde lunge-afstandloper Emile Zatopek, die we rechts op de foto zien. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men kan beter afgunst dan medelijden opwekken. Rode Kruis boekte goed resultaat in Zeeland Het Zeeuwse Rode Kruis is het afgelopen jaar goed voor de dag ge komen. De jaarlijkse inzameling bracht f 53.011 op, d.i. 78,5 pet. van het streefbedrag, hetgeen een re cord is, daar een dergelijk percen tage in Nederland nog nimmer is bereikt. Zeeland veroverde daar mee voor de vierde maal het cam pagne-herinneringsbord. De afd. St. Philipsland werd we derom kampioen van Nederland, omdat zij het geweldige percentage van 434,5 pet. van het streefbedrag haalde, hetgeen eveneens een re cord betekende (no 2 had 231,3 pet.) Opmerkelijk is dat in Zeeland 8 van de 25 afdelingen over 1956 bo ven de honderd pet. van het streef bedrag uitkwamen. Het aantal leden bereikte een aantal van 20.000 in Zeeland. Dit betekent dat ongeveer 30 pet. der Zeeuwse gezinnen lid is van het Ned. Rode Kruis. Een uniek bruiloftsfeest Commissaris der Koningin bood presentjes aan „Het zal wel nimmer voorgeko men zfjn in de lange geschiedenis van Zierikzee dat vyf paren geiyk- tydig in de echt werden verbonden en stellig geen vyf Hongaarse echt paren". Zo begon burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester woensdagmorgen zyn welkomsttoespraak tot de vgf Hon gaarse paren, die onder grote pu blieke belangstelling het stadhuis hadden betreden, naar boven wa ren geleid en hun plaatsen in de trouwzaal hadden ingenomen. Er is heel wat administratief werk nodig geweest om de huwe- lyken te laten doorgaan. De paren legden in handen van de ambte naar van de burgeriyke stand de eed af, dat zg geen geboorte-akte of akte van bekendheid konden overleggen. Van al die moeilijkheden om te voldoen aan de wettelijke eisen gewaagde de burgemeester, die er zijn vreugde over uitsprak dat ten slotte alles in orde is gekomen, waarna hij overging tot de plech tige voltrekking van de huwelijken. De burgemeester nam de eden af, waarna de heer Hekman de huwe lijksakten voorlas, die daarop wer den vertaald door de in het woon oord Zelkepolder verblijvende tolk Voor verschillende minderjarige bruiden was de toestemming nodig van de toeziende voogdessen, ow. mevr. Dijckmeester geb. Jvr. de Brauw en de echtgenote van bur gemeester Laurense te Oosterland. Mede als getuigen traden op de kampleiders van Zelkepolder en Oosterland, alsmede enkele secre tarie-ambtenaren. Onder het snorren van de came ra's en het opflitsen van de foto lampen, werden de huwelijken een voor een voltrokken. Ver van huis en haard verdreven stonden bruid en bruidegom, de rechterhanden ge vat en deden de plechtige belofte elkander als man en vrouw te aan vaarden. De plechtigheid nam ruim een uur in beslag en nadat het laat ste paar elkaar trouw hadden be loofd, sprak de burgemeester zijn gelukwensen uit er aan herinne rend, dat de mooiste relatie was bevestigd, die voor mensen op deze aarde is weggelegd. Onder de huidige omstandighe den zal het niet gemakkelijk zijn aan deze relatie inhoud te geven, losgeslagen als de jongelieden zijn uit eigen omgeving en met een on zekere toekomst voor ogen. De lief de jegens elkaar en de liefde van God tot de mensen evenwel zijn de pilaren, die nu de nodige steun ge ven, aldus de burgemeester, die voor de bruidsparen hoopte dat zij een mooie herinnering aan deze dag zullen bewaren, Spr, hoopte ten slotte dat allen geluk en voorspoed zullen vinden in de wereld. Niet minder groot was de be langstelling in de kerk van de H. Willebrordus, waar de huwelijken werden ingezegend door de Hon gaarse aalmoezenier pater Radani. Vooral enkele bruidjes waren zeer onder de indruk en tranen werden geplengd, hetgeen gezien de om standigheden werkelijk niet ver wonderlijk was. De bruiloftsmaaltyd Na de kerkdienst troffen allen elkaar ln de gezellige kantine van het woonoord, aan het eind waar van de vijf bruidsparen hadden plaats genomen. Mede zaten aan burgemeester mr. Dijckmeester en echtgenote, de leden van het Zie- likzeese Hulpverleningscomité, mej Popa vertegenwoordigster van het ministerie van maatschappelijk werk, de heer Haveman, de heer Wildervank van het ministerie van sociale zaken, de verschillende so ciale werksters in de woonoorden en de op Schouwen-Duiveland ten dienste van de vluchtelingen staan de Canadese functionarissen. De gerechten werden aangedra gen door in keurig zwart gestoken Hongaarse dames. De zaal was hel der verlicht door de filmlampen van een tweetal Zierikzeese ama teurfilmers, die het unieke gebeu ren op de filmband vastlegden. Het bruiloftsmaal bestond uit kippen soep, kip in paprikasaus, noedels en gebak. Burgemeester Dijckmeester riep de aanwezigen, o.w. ook de Hongaarse aalmoezenier pater Ra dani, een hartelijk welkom toe. „Meestal zijn bij een bruiloft fami lieleden en vrienden aanwezig", al dus vervolgde de burgemeester, „maar helaas is dit thans niet het geval". Spr. hoopte echter dat de bruidsparen genoegen zouden wil len nemen met de Inwoners van Zierikzee en Schouwen-Duivelana, om in de plaats van de familieleden als vrienden op te treden. Zierikzee beschouwt het als een grote eer, dat vertegenwoordigers uit de burgerij deze bruiloft mogen bijwonen. Mr. Dijckmeester richtte %ich hierna tot de aanwezigen uit Canada, her innerend aan de grote vriend schapsbanden die er bestaan tussen Canada en Nederland, inzonderheid sinds de Canadese strijdkrachten mede ons land hielpen bevrijden. Het was spr. een genoegen, dat zo vele Canadezen met hun aanwezig heid deze bruiloft wilden opluiste ren. Ook de vertegenwoordigers van de ministeries werden verwelkomd, waarbij de burgemeester de hoop uitsprak dat zij de indruk zullen meenemen, dat er te Zierikzee een 'k Zo kwam 'tvoorelkaar t Hoe kwam de fantastische bruiloft van de vijf Hon gaarse paren voor elkaar? Een vraag die stellig velen zal interesseren. Het is alle maal zo gegaan: het Comité Hulpverlening zorgde voor de bruidsbouquetten en het diner. De trouwringen wer den geschonken door het Ca nadese Rode KruisDe Hon garen kookten de maaltijd, terwijl de versiering en het tafeldienen werden verzorgd door leden van het comité en Hongaren, o.l.v. de heer P. Verstrate. v goede verstandhouding bestaat tus sen de bevolking en de Hongaarse vluchtelingen. Spr. wenste de vluchtelingen verder het allerbeste toe in hun toekomstig vaderland Canada, waarvan de meesten thans nog maar een vage voorstelling hebben. Hierna was het woord aan bur gemeester Laurense van Ooster land, die er op wees dat het te Zie rikzee-geen feest zou kunnen zijn, als de Hongaren uit Oosterland hier niet naar toe waren gekomen. Spr. gaf uiting aan zijn bewondering voor de keurige maaltijd en bood namens het Oosterlandse comité aan elk der bruidsparen een klokje aan. Spr. deelde nog mede dat de in het woonoord te Oosterland ach tergeblevenen, verrast zijn met een zakje bruidssuikers. De echtgenote van de kampchef mevr. Schilp, bood de bruidsparen daarna, namens de gehele kamp staf een presentje aan in de vorm van een siermolentje, opgeschikt met papier in do Hongaarse kleu ren. De feestavond Het Comité Hulpverlening orga niseerde in de avonduren een feest in de vrolijk versierde cantine, spe ciaal gearrangeerd voor de bruids paren, maar tevens toch ook wel om de verschillende mensen in en rond het kamp eens in de bloe metjes te zetten. Hoogtepunt van deze bijeenkomst was de komst van de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, die, sprekend op de hem be kende wijze, vooral het hart van Hongaren en Canadezen stal. Aan een aparte tafel, rechts vooraan in de zaal, hadden de bruidsparen plaats genomen. Jhr. de Casembroot (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1