isinii# voor al Uw DRUKWERK Maak een bijzondere, warme maaltijd met Uw nieuwe vleeslekkernij! Eet met smaak, eet vaak Smac %ê§i&ttS!S0 Hoe zit dat Vlees maakt de maaltijd 's Morgens, 's middags en 's avonds. Uw slager is een specialist op het gebied van vlees en vleeswaren. Daarom kunt u op uw „SPIRIT" SLAGER vertrouwen 's Woensdags ons bekende klassegehakt f 1.78 per 500 gram; verpakt in „Spirophaan". Blinde vinken uitsluitend van gemest kalfsvlees 54 cent per stuk Fricandellen 48 cent per stuk Vliegende schijven 40 cent per stuk. 3 voor 96 cent W eekreclame: Riblappen f 2.44 per 500 gram. Magere speklappen f 1,46 per 500 gram. Gekookte worst 200 gr. 64 cent 150 gram fijngebraden rollade 82 cent KLASSESLAGER FA. J. G. L. SIMMERS Visstraat 11 - Telefoon 1.2.3 TAFELTENNIS Zaterdag 30 maart a.s. wordt het toernooi DUBBEL SPEL gehouden in de „Graanbeurs" om 2 uur. Des avonds om 7.30 uur wordt gespeeld om het DAMES-KAMPIOENSCHAP Schouwen-Duiveland. Aanmelden: voor beide t/m woensdag a.s. bij Sport- huis DOGGER, Mol, Zierikzee. L-'iSfei Zierikzee - Telef. 32 HEERLIJK! Als U Smac op tafel brengt, serveert U iets bijzonders. Die UNOX-vl .'eslekkernij is mals, smeuïg en kostelijk van smaak. HANDIG! blikje open... Smac! Heerlijk! Wilt U Smac nog even bakken? Ga Uw gang, mevrouw, 't Is zo gebeurd. VOORDELIG! Smac slinkt niet. Smac is zo voordelig, dat U het vaak op tafel kunt brengen. Uw gezin geniet ervan. Nu ook In 200 gromt blikjes rijst kerrie e" Smac rruir de L X Onze nieuwe collectie zonierjaponnen is gereed U vindt in de fijne als ook in de goedkopere klasse zeer leuke modellen. Wij hebben ook speciaal grote maten voor gezette figuren, met ingezette mouw X Komt U eens even zien A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - Telefoon 255 Brouwershaven - Telefoon 76 Autorijschool Garage Gebr. de Jonge telefoon 86 - Zierikzee lest met Opel Record Erkend en gediplomeerd P.N.O.P. KEURK00PJES KEURSLAGER PLAATING Woensdag Zeer fijn GEHAKT 500 gram f 1.78 VERSE LEVERWORST buitengewoon lekker 24 ct. per 100 gram. 100 gram boterhamworst voor 34 cent Donderdag 4 Hamburgers voor f 1, 150 gram Palingworst voor 64 cent Adverteer regelmatig I Garagebedrijf Wü bieden aan: I Personenwagen: 1 Peugeot '54 - f 3495 in prima staat; voorzien van schuif- Idak, ruitensproeiers, kachel enz. type 203 Motorrijwielen: II Royal Enfield '54 f 975 250 cc Swinging frame; kopklepper en Buddyseat. Zeer goed. 1 Maico '55 f 775 250 cc; met Swinging frame en Bud- Idyseat. Bromfiets: 1 KAPTEIN MOBYLETTE 175,- Zwart. Laatste model. GEMEENTERAAD BRUINISSE Bestrating ten behoeve van de weegbruv voor rekening van gemeente Binnenkort aanleg van trottoirs in Burgemeester Hagelaan (Slot). Bij de rondvraag maakt de heer de Koning aanmerking op het wei geren door b. en w. van een eind bestrating ten behoeve van de weegbrug. De wethouder van open bare werken, de heer D. van den Berg, zegt dat het niet gaat de weegbrug tegen te werken, inte gendeel deze vereniging kan alle medewerking krijgen, maar men moet geen precedenten scheppen. De weegbrugvereniging floreert, dank zij de opheffing van de ge meenteweegbrug enkele jaren gele den, uitstekend, zodat het college op het standpunt staat dat de kos ten aan de bestrating verbonden door deze vereniging zelf moeten worden betaald. De heer de Koning bestrijdt dit standpunt. Hij wijst op het grote belang van de haven bij de weegbrug. De beide wethouders menen evenwel dat de weegbrug een groepsbelang dient en geen al gemeen belang. Tenslotte wordt het voorstel van de heer de Koning om de bestrating voor rekening van de gemeente te nemen aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Over de bestemming van de grond van de erven van Vessem, tot dusver ver pacht aan de heer K. Kik zal nader overleg worden gepleegd met de Herverkavelingscommissie. Voor de zoveelste maal wordt eveneens door de heer de Koning gesproken over het modderschip in de haven. Wethouder van den Berg vindt het jammer dat dit scheepje indertijd voor dit doel is gekocht en dat het gereed is gemaakt, om dat nu het personeel ontbreekt om het te bemannen, althans de be manning behoorlijk te betalen. De heer de Koning meent dat ex ploitatie zeer zeker mogelijk is, in dien men daarvoor een volledige bemanning volledig zal betalen, mits men het schip ook aan andere gemeenten verhuurt. Ook de heren Hogerheijde en Ju- melet wensen het vaartuig spoedig in dienst gesteld te zien, maar daar niemand een goede oplossing weet, wordt het onderwerp verwezen naar de in de vorige raadsvergade ring benoemde commissie, die dan met afgeronde voorstellen betref fende de exploitatie ter tafel kan komen. De heer van Popering stelt voor het vrijkomende gemeentelijke op slagterrein aan de Steinstraat als volkstuin te verhuren, maar b. en w. voelen er meer voor het terrein te bestemmen voor kinderspeel plaats. Nadrukkelijk wordt op verzoek van de heer Hogerheijde verklaard dat het aanleggen van een trottoir in de Burgemeester Hagelaan bin nenkort zal plaats vinden. De be woners willen daarover zekerheid hebben, in verband met het afstaan van de voortuintjes. De heer Jumelet vraagt meer po litietoezicht omdat in de nieuw bouw schade wordt toegebracht aan jonge boompjes en beplanting. Ook dringt de heer Jumelet aan op spoedige toewijzing van de volkstuintjes in de Padjes. Zij, die daar een tuintje krijgen toegewezen kunnen dit dan in gereedheid gaan brengen. De heer van Vessem informeert opnieuw naar de geluidsinstallatie. De PTT, aldus de voorzitter, onder zoekt de mogelijkheid of dit kan via de bestaande telefoonkabels. Hierna gaat de raad over in be sloten zitting teneinde zich te be raden over de plannen van aanleg van een nieuwe haven annex werk- haven voor het Deltaplan aan de Noorddijk. Radio-Boedapest heeft meege deeld dat Istvan Gente, de aan stichter van de moord op de voor zitter van de arbeidersraad der brieken ts Csepel, Jospeh Kalmar, gearresteerd is. TAFELTENNIS Om het persoonlijk kampioen schap van Schouwen-Duiveland Te Zierikzee werden in „Concor dia" zaterdagmiddag en -avond de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Schouwen-Dui veland tafeltennis A en B klasse gespeeld. Na spannende strijd moest Vasseur, die reeds tweemaal beslag op de titel wist te leggen, in de fi nale in F. v. d. Ende zijn meerdere erkennen. Hoewel de deelname minder groot was dan in de voorafgegane jaren, viel duidelijk een vooruitgang van de spelkwaliteit te konstateren. Buitengewoon spannend was poule 1 van de halve finale senioren waar een drietal heren gelijk eindigden zodat een drietal beslissingswed strijden noodzakelijk waren om uit te maken wie in de finale zou wor den geplaatst. In het B-tournooi wist L. v. d. Wekken beslag op de titel te leggen. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn. Poule 1 senioren: J. Vasseur-C. van Ves sem 1-2, D. van 't Leven-J. Rib- bens 1-2, J. Vasseur-D. van 't Le ven 2-0; C. van Vessem-J. Ribbens 2-1, J. Vasseur-J. Ribbens 2-1, C. v. Vessem-D. van 't Leven 2-0; ge plaatst C. van Vessem 3 p. en J. Vasseur 2 p. Poule II senioren: B. Lupgens-F. v. d. Ende 2-0, H. Hogerheijde-M. Haringman 2-0, B. Lupgens-H. Ho gerheijde 2-1, F. v. d. Ende-M. Ha ringman 2-0, B. Lupgens-M. Ha ringman 2-0, F. v. d. Ende-H. Ho gerheijde 2-0; geplaatst B. Lupgens 3 p., F. v. d. Ende 2 p. Poule III senioren: L. Stoutjes- dijk-L. de Vries 2-0, S. Westerhof- P. v. d. Berge 1-2, L. Stoutjesdijk- S. Westerhof 2-1, L. de Vries-P. v. d. Berge 1-2, L. Stoutjesdijk-P. v. d. Berge 2-0, L. de Vries-S. Wester hof 0-2; geplaatst L. Stoutjesdijk 3 p., P. v. d. Berge 2 p. Poule IV senioren: H. v. Lange- raad-J. v. d. Ouden 0-2, R. v. Lan- geraad-N. Beije 2-1, H. van Lange- raad-R. v. Langeraad 2-0, J. v. d. Ouden-N. Beije 2-0, H. v. Lange- raad-N. Beije 2-0, J. v. d. Ouden- R. v. Langeraad 2-0; geplaatst J. v. d Ouden 3 p., H. v. Langeraad 2 p. Halve finale poule I senioren: L. van Vessem-L. Stoutjesdijk 0-2, F v. d. Ende-H. v. Langeraad 2-1, C. van Vessem-Fr. v. d. Ende 0-2, L. Stoutjesdijk-H. v. Langeraad 1-2, C. van Vessem-H. v. Langeraad 0-2, L. Stoutjesdijk-F. v. d. Ende 2-0; gelijk geëindigd L. Stoutjesdijk 2 p., F. v. d. Ende 2 p. en H. v. Lan geraad 2 p. Beslissing om geplaast te worden: L. Stoutjesdijk-H. v. Langeraad 2-0, F. v. d. Ende-H. v. Langeraad 2-1, F. v.*d. Ende-L. Stoutjesdijk 2-0; geplaatst in finale F. v. d. Ende. Halve finale poule II senioren: B. Lupgens-J. v. d. Ouden 1-2, J. Vasseur-P. v. d. Berge 2-0, B. Lup gens-J. Vasseur 1-2, J. v. d. Ouden- P. v. d. Berge 2-0, B. Lupgens-P. v. d. Berge 2-1, J. v. d. Ouden-J. Vas seur 1-2; geplaatst in finale J. Vas seur 3 p. Finale senioren: F. v. d. Ende-J. Vasseur 2-0, F. v. d. Ende kam pioen. Poule I B tournooi: C. Berrevoets -B. v. d. Velde 2-0, M. Heijboer-J. Bienefelt 0-2, C. Berrevoets-M. Heijboer 2-0, B. v. d. Velde-J. Bie nefelt 0-2, C. Berrevoets-J. Biene felt 2-0, B. v. d. Velde-M. Heijboer 2-0; geplaatst C. Berrevoets 3 p. Poule II B tournooi: L. v. d. Wek- ken-H. Hage 2-0, H. Koper-J. Jong- schaap 2-1, L. v. d. Wekken-H. Ko per 2-0, H. Hage-J. Jongschaap 2-1, L. v. d. Wekken-J. Jongschaap 2-0, H. Hage-H. Koper 1-2; geplaatst L. v. d. Wekken 3 p. Poule III B tournooi: M. Hanse- A. v. Dijke 2-0, H, v. d. Ende-C. Stoutjesdijk 2-0, M. Hanse-H. v. d. Ende 1-2, A. v. Dijke-C. Stoutjes dijk 2-0, M. Hanse-C. Stoutjesdijk •2-0, A. v Dijke-H. v. d. Ende 1-2; geplaatst H. v. d. Ende 3 p. Poule IV B tournooi: R. Doele- man-A. Viergever 0-2, A. Bienefelt- B. Verschuur 2-0, R. Doeleman-A. Bienefelt 2-0, A. Viergever-B. Ver schuur 2-0, R. Doeleman-B. Ver schuur 2-1, A. Viergever-A. Biene felt 2-0; geplaatst A. Viergever 3 p. Finale B tournooi: H. v. d. Ende- A. Viergever 0-2, L. v.d. Wekken- C. Berrevoets 2-0, H. v. d. Ende- L. v. d. Wekken 0-2, A. Viergever- C. Berrevoets 0-2, H. v. d. Ende-C. Berrevoets 0-2, A. Viergever-L. v. d Wekken 0-2. Kampioen B tour nooi L. v. d. Wekken 3 p., 2e C. Ber revoets 2 p., 3e A. Viergever 1 p. 4e H. v. d. Ende 0 pnt. Nieuw type motor in ZZ 8 Door de firma P. Maaskant Zonen te Bruinisse werd in het motorschip Z.Z. 8, van firma J. Schot Zonen alhier, een 165 p.k. 8-cylinder Carl Kalble motor ge plaatst. Onder de bekende merken als Kromhout, Industrie, Deutz of Mercedes Benz is dit nieuwe merk dieselmotor eigenlijk een vreemde eend in de bijt en het was dan ook de eerste motor, die ook in bouw sterk afwijkt van de bestaande ty pen, die door de firma Maaskant van dit merk is geplaatst. De heer B. W. Schot was echter over de proefvaart zeer tevreden. met de chirurgie Alle waardering voor de tegen woordige chirurgie ten spijt, heb ben we moeten constateren, dat men in oude tijden hier ook al aardig mee gevorderd was. Uit Egyptische papyri is nl. geble ken, dat deze tak van heelkunde in het rijk der farao's reeds en kele duizenden jaren vóór Chr. op een hoge trap van ontwikke ling stond en dat verwondingen van schedel, neus, wervelkolom, arm, kaak, schouderblad, sleutel been en borst door „specialisten" werden behandeld. Zelfs uit tal van prehistorische vondsten is gebleken, dat niet al leen beenbreuken in het stenen tijdperk werden behandeld, maar ook schedeloperaties werden ver richt. Als men bedenkt, dat deze opera ties plaats vonden met als enig instrument een vuurstenen mes - ook wel silex genaamd - en dat in een tijd, waarin kennis van het menselijk lichaam, alsmede in zicht in sterilisatiemethoden to taal ontbraken, dan kan men hiervoor de grootst mogelijke be wondering hebben. Dit vuurstenen mes is het oudst be kende chirurgische instrument, waarmee in later tijden in Israël ook de besnijdenis werd verricht. In Egypte mocht bij het balsemen van de lichamen der overledenen alleen dit mes worden gebruikt. Ook in Babylonië moet de heelkun de al vroeg van betekenis zijn geweest, aangezien de kleitablet ten melding maken van speciale regelingen, waaraan chirurgen waren onderworpen. Voorts ver richtten de oude Indiërs plas tische operaties en hechtingen van gescheurde darmen, terwijl van de befaamde dokter Atreya bekend is, dat hij omstreeks 500 vóór Christus met goed gevolg breuken en staar opereerde. De operaties geschiedden in die da gen uiteraard niet zo vaak als te genwoordig en - naar wij ver moeden - zeker niet met een zo grote kans op een gunstige uit slag, maar beslist ongewoon wa ren zij ook weer niet. Dat blijkt o.a. uit de recepten, gegeven door Plinius en Discorides ter vermin dering van de pijnen bij heelkun dige ingrepen. Het instrumentarium van de chi rurgen uit die tijden bestond voornamelijk uit een collectie tangen, scharen, messen, haken en andere puntige en snijdende voorwerpen, die zo op het eerste gezicht wel enige gelijkenis ver toonden met de nu bestaande in strumenten, al zouden wij tegen woordig de meer hygiënisch blin kende stalen gereedschappen de voorkeur geven. Al met al blijkt maar weer, dat er niets nieuws onder de zon is (Nadruk verboden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6