PEurlQQ ENGELSE STAKINGEN DUREN VOORT Nog geen overeenstemming werknemers en werkgevers Stakers willen tien procent loonsverhoging De besprekingen tussen werkge vers en vertegenwoordigers van werknemers in de scheepsbouwin- dustrie zQn maandag geëindigd zonder dat er overeenstemming is bereikt. De leiders der vakbonden hebben direct verslag uitgebracht over de toestand aan de Britse mi nister van Arbeid. De werkgevers zouden een loons verhoging van vijf procent hebben aangeboden. Zij zouden als tegen prestatie van de vakbonden hebben geëist dat geen eisen tot loonsver hoging meer gesteld zouden worden voor de duur van tenminste een jaar. Zoals bekend heeft het verbond van vakverenigingen in de scheeps bouw- en metaalindustrie een loonsverhoging van 10 procent ge- eist. De leiders van het verbond zou den naar men aanneemt, bereid zijn om aan de eis van de werkge vers te voldoen, mits de loonsver hoging voldoende is om de gestegen kosten van het levensonderhoud in het afgelopen jaar te dekken. De leiders van de vakbonden van scheepsbouwarbeiders weigerden het aanbod voor een loonsverho ging van vijf procent en besloten de staking voort te zetten. De leider van de werknemers vertegenwoordigers bij de onder handelingen verklaarde, dat de vakbonden een verhoging willen Bijzondere bijeenkomst over Euromarkt en Euratom De Beweging van Europese Fe deralisten, B.E.F. belegt op 13 april a.s. in het Kurhaus te Schevenin- gen een bijzondere bijeenkomst, ge wijd aan de zojuist in Rome onder tekende verdragen betreffende een Europese Economische Gemeen schap (Euromarkt) en een Europese Gemeenschap voor Kernenergie (Euratom). Deze bijeenkomst bedoelt een bij drage te leveren tot een goede voor lichting en meningsvorming om trent de verdragen, waarvan de be tekenis voor de toekomst van Euro pa en van ons land zeer groot kan zijn. De voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de Brusselse onder handelingen, de heer dr. J. Lint horst Homan, zal een algemene toe lichting geven op de verdragen, zo als deze thans zijn komen te luiden. Daarnaast zal het woord gevoerd worden door de heer A. Borstlap over het werknemersstandpunt, de heer mr. dr. B. J. M. van Spaen- donck over het werkgeversstand punt, terwijl prof. mr. L. G. A. Schlichting zal spreken over de po litieke betekenis van de verdragen Britten gaan H-bom afwerpen Vier Japanners staken Vier Japanners, die in 1945 bij de ontploffing van de atoombom bo ven Hirosjima gewond zijn, zijn dinsdag een hongerstaking begon nen uit protest tegen de komende Britse waterstofbomproeven op Christmas Island. Zij hebben zich geïnstalleerd aan de voet van het gedenkteken dat in Hirosjima is opgericht ter nage dachtenis van de duizenden slacht offers van de aanval in 1945. Zij willen hun protest volhouden tot in de Ver. Naties overeenstemming over het verbod van atoomproeven bereikt is. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, die in Egypte besprekingen heeft gevoerd, zal dezer dagen naar New York terugkeren zonder een bezoek aan Israël te hebben gebracht. Dit maandagavond in kringen van de V.N. te Cairo medegedeeld. die tenminste gelijk is aan de loonsverhoging van 12 shilling en six pence, die de arbeiders het vorig jaar hebben gekregen. De werkgevers boden echter vier shil ling minder aan voor geschoolde arbeiders en nog minder voor on geschoolde. Antlers dan vroeger In de nieuwe richtlijnen, die 1 de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken aan de t onderofficieren - instructeurs van het Westduitse leger ge- zonden heeft, wordt de in- t1 structeurs die belast zijn met de opleiding van de rekruten voorgeschreven zich te ont- houden van elke „ontijdige i1 en onmiddellijke" vertrou- welijkheid. - De minister 1 brengt de instrukteurs in herinnering dat „fouten eer- 1 der door een onverwachte 1 grap dan door gesnauw ver- 1 beterd moeten worden". Van de instrukteur wordt voorts 1 gevraagd dat hij „kalm blijft" bij „elk blijken van kwaadwilligheid". Bij het niet opvolgen van een bevel moet dit herhaald en uitge- legd worden. In de richtlij- nen verzet de minister zich ook tegen „collectieve disci- plinaire straffen". GAAT MELKPRIJS OMLAAG? Op het ministerie van Econo mische Zaken wordt thans de vraag bestudeerd of de melkprijs in het westen van Nederland met één cent verlaagd dient te worden, of ge handhaafd moet blijven op het hui dige peil. Een verlaging met één cent per liter melk in de niet-gesaneerde gebieden is naar van ministeriële zijde aan de Algemene Vereniging voor de Melk voorziening is mede gedeeld op zijn plaats, omdat de gebruiker gedurende het afgelopen half jaar een halve cent per liter teveel heeft betaald. Het ligt dus voor de hand dat in het komende tijdvak van 1 april tot 1 oktober een halve cent te weinig voor de melk per liter berekend wordt. De melkhandelaren voelen hier nu echter weinig voor, daar de melk prijs in juni weer verhoogd wordt met betrekking tot de maatregelen wegens de bestedingsbeperking. Ingezonden mededeling De grootste sortering Gratis advies van onze binnenhuis-architect Moeilijkheden voor met neger gehuwde Nederlandse vrouw Voortvloeiend uit de rassenscheiding Volgens admiraal Jerauld Wright de bevelhebber van de Amerikaan se Atlantische vloot, neemt men aan dat Russische onderzeeboten in steeds grotere getale in de Atlan tische oceaan verschijnen. Wright zei: „Wij nemen ze van tijd tot tijd waar". In april hoopt de 27-jarige me vrouw A. Matimba-van Hoorn uit Gouda, waar haar ouderlijke wo ning is, naar Rusape in Zuid-Rho- desia te gaan, waar haar man, de 25-jarige advocaat Patrick Matimba al enige tijd werkzaam is. Toen mej. van Hoorn enige jaren geleden in Engeland verbleef om de Engelse taal te leren, maakte zij kennis met de neger Patrik Ma timba, die in Londen rechten stu deerde. Het paar trouwde in 1952 hoewel het volgens de wetten van Zuid-Rhodesia geoorloofd is dat twee mensen van verschillende huidskleur een huwelijk aangaan, wordt niet toegestaan dat een kleurling woont in de Europese ge bieden, of een Europeaan in de Afrikaanse gebieden van deze Brit se kolonie. Mevrouw heeft thans voor haar en voor haar ruim anderhalf jaar oude dochtertje een immigratievi sum van Zuid-Rhodesia gekregen zodat haar niets in de weg staat naar dat land te gaan. Aangezien haar echtgenoot thans tijdelijk werkzaam is in het magazijn van de missie van de „St. Faith's Church of England", is het hem toe gestaan op Europees gebied van de kolonie werkzaam te zijn. Mevr. Matimba mag in Afrikaans gebied wonen als zij werkzaam is bij een missie, zij mag op Europees gebied wonen als zij dat doet zon der haar echtgenoot. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mevr. Matimba herhaaldelijk gewaar schuwd zich ernstig te beraden voordat zij onder de huidige om standigheden naar Zuid-Rhodesia zou gaan. Zij geniet, ondanks het feit dat zij gehuwd is met een bui tenlander, nog de bescherming van Nederland. Daaraan komt eerst een einde wanneer zij een difinitieve aanvraag tot het verkrijgen van de nationaliteit van haar echtgenoot zou indienen. ZIERIKZEE Eindles landbouwcursus C.B.T.B. Onder leiding van de heer P. J. van den Berg, land- en tuinbouw- onderwijzer te Haamstede, werd op maandagavond 25 maart 1957 in een lokaal van de bijzondere school te Zierikzee de eindles gegeven van een landbouwcursus 3e leerjaar 1956-1957, aldaar door de C.B.T.B. georganiseerd. Na opening der bijeenkomst met gebed stelde de heer van den Berg de examenvragen, die door de cur sisten tot zijn tevredenheid werden beantwoord. Een diploma werd uit gereikt aan: H. J. Natte, Dreischor; Ph. J. Hanse, Kerkwerve; P. M. Flikweert Gz., A. R. I. van den Hoek Cz. en L. van Klinken Sz., Nieuwerkerk; J. J. Bolijn, P. A. van Mourik Wz. en J. v. d. Sluis Gz., Zierikzee. Namens de C.B.T.B. sprak de heer M. Krabbe een woord van geluk wens tot de leerlingen waarbij hij hen opwekte tot verdere studie en tot een goede verzorging van het machinepark op de boerderij. Een der leerlingen dankte de heer van den Berg voor het gegeven on derwijs en bood hem namens alle leerlingen een stoffelijk blijk van waardering aan. Na een dankwoord van de heer van den Berg sloot de ze de laatste lesavond met dank gebed. Van belangstelling gaven blijk wethouder Verheijen, de secretaris van de C.B.T.B. te Zierikzee en een tweetal leden van de commissie van toezicht. De heer B. G. Eylander, onder wijzer aan de openbare lagere school alhier heeft per 1 juni a.s. een benoeming in gelijke functie aanvaard aan een school voor voortgezet lager onderwijs te Hen gelo (O.). Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doet. examen klassieke letteren, de heer C. van de Vlasakkers te Zierikzee. De heer van de Vlasakkers is do cent aan het prof. Zeemanlyceum alhier. BURGH-HAAMSTEDE Automatische telefoon centrale in gebruik gesteld Heden (dinsdag)middag om 1.00 uur is de automatische telefoon centrale aan de Weststraat te Haamstede, gelegen achter het hulp-P.T.T.-kantoor, in gebruik ge steld. Na de ingebruikstelling - in aanwezigheid van een aantal geno digden - vond een bijeenkomst plaats in hotel ,,'t Wapen van Burgh". Lö/v/ve/natre Wijkgebouw Groene KrUis In het verslag - opgenomen in het nummer van maandag - van de I algemene ledenvergadering van de Groene Kruisvereniging, werd ge meld dat de vereniging een bijdrage heeft ontvangen van f 100,- van de Stichting Steunfonds voor de Ne derlandse Kinderbescherming. Dit moet echter zijn f 1 0 0 0,-. Ter aanvulling wordt nog mede gedeeld, dat de wijkzuster in 1955 twintig en in 1956 acht en zestig bezoeken heeft afgelegd voor de kraamzorg. |^jÓosterland Kleine strubbeling in Hongaars woonoord (Eigen bericht). Naar wij vernemen is er een kleine strubbeling voorgekomen in het Hongaarse woonoord alhier, als gevolg van het feit dat het tijdstip van de warme maaltijd is opge schoven van 12 naar zes uur. Dit houdt verband met de tewerkstel ling van een 20-tal bewoners van het woonoord, die door bemidde ling van het Gewestelijk Arbeids bureau te Zierikzee passend em plooi hebben gevonden. De maatre gel viel blijkbaar niet in erg goede aarde, met als gevolg dat de Hon garen gisteren hun eten lieten staan, respektievelijk niet afhaal den om te gebruiken. De burgemeester van Oosterland deelde ons desgevraagd mede, dat er geen sprake is van moeilijkhe den, die niet op passende en voor alle partijen bevredigende wijze zouden kunnen worden opgelost. De burgemeester was voornemens hedenmiddag met enkele vertegen woordigers uit het woonoord een gesprek te voeren en hij was er te voren reeds zeker van, dat hierdoor de zaak volledig zal worden ge klaard. Hij wees er ons nog op dat bepaalde moeilijkheden altijd wel eens voor kunnen komen en zeker onder de uitzonderlijke omstandig heden, waarin de vluchtelingen zijn komen te verkeren. De sfeer in het woonoord te Oosterland is altijd even goed geweest en het vertrouwen mag bestaan, dat hier in geen verandering in ongunstige zin zal komen. Nederlandse zeelieden redden 23 drenkelingen van brandend schip Liberiaanse kustvaarder stond in lichter laaie De kapitein van het m.s. „Sene- galkust" (eigendom van de N.V. Nederlandse tank- en paketvaart- maatschappij te Amsterdam), heeft aan zijn rederij verslag uitgebracht over de moedige redding door zijn bemanning van 23 drenkelingen van de Liberiaanse kustvaarder „Fer". De „Senegalkust", die in de Hol- land-West-Afrika lijn vaart, was op weg van Takoradi naar Grand Bassa, zo vertelt kapitein Kuipers in zijn rapport, toen in de nacht van 25 op 26 februari een licht schijnsel werd waargenomen, dat afkomstig bleek te zijn van een kleine kustvaarder. Aan boord van het schip - de „Fer" - woedde ken nelijk een oliebrand en de voort durende ontploffingen, die werden waargenomen, wezen op de aan wezigheid van drums met benzine. Op het eerste gezicht leek het on mogelijk dat er zich nog levende wezens aan boord zouden bevinden. Een half uur later hoorde men aan boord van de „Senegalkust" een uit het water opklinkend hevig geschreeuw, van een 12-tal dren kelingen die zich aan drums had den vastgebonden of op luikplan ken lagen uitgestrekt. De derde stuurman C. Doeksen, die met het commando was belast, zag kans met behulp van een buitenboord gereedhangende barkas elf mensen uit het water op te pikken en aan boord te brengen. De kapitein van de „Fer" was er reeds eerder in ge slaagd langs een touw aan boord te klimmen. Met de inmiddels even eens gevierde motorreddingboot, werd het zoeken naar nog meer Oud ei Uit de universiteit van Col gate (Hamilton, New York) is een ei van een dinosaurus, dat 70 miljoen jaar oud is, gestolen maar later onbe schadigd weer teruggevon den in een kerk te Hamilton. Het ei, dat in 1923 in de woestijn van Govi gevonden was, was verzekerd voor 10 duizend dollar. Er bestaan nog twee van dergelijke eieren, beide in het natuur kundig museum van New York. K Heden (dinsdag) Zierikzee: Foyer Concertzaal, 8 uur, lezing dr. Saalborn (Z.V.U.); Huis van Nassau (bovenzaal), 8 uur, Breishow; Huis van Nassau, 7.30 uur, Jaarfeest Ger. jeugdvereni ging „Bouwen in lentetijd". Morgen (woensdag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, uit voering g.v. „Rust Roest"; Kerk- geb. Ger. Gemeente, 7.30 uur, Tijdrede, S.G.P. afd. Zierikzee. Renesse: Dorpshuis, 14.30 uur, V. V.V.-congres. Noordgouwe: Café v. d. Weijde, 7.30 uur, ledenvergadering Groene Kruis. Brouwershaven: Rode Kruisfilm- avond. drenkelingen voortgezet. Volgens de kapitein van de „Fer" moesten er in totaal 26 mensen aan boord zijn geweest. Later werden nog twee mensen opgepikt, zodat nog twaalf opvarenden zoek waren. Onder hen moesten zich ook enige vrouwen en kinderen bevinden. Het speuren naar de overleven den werd onverdroten voortgezet en stuurman Doeksen, die zich tot dicht bij het als een fakkel bran dende wrak waagde, ontdekte dat er zich nog mensen aan boord be vonden. Hij riep ze toe in het water te springen, hetgeen ze echter niet durfden. Hij ging oten met de bar kas langszij het brandende schip en slaagde er in drie vrouwen, twee kinderen en vier mannen uit de vuurzee te redden. Nederland en de gemeen schappelijke markt In een artikel in de „Frankfur ter Allg Zeitung" over Nederland en de gemeenschappelijke markt wordt onder meer gezegd, dat de Nederlandse kritiek vooral gericht is op het voorgenomen buitenta rief van de douane-unie. Dit dreigt vele grondstoffen en halffabrika ten, die de Nederlandse industrie uit derde landen moet invoeren duurder te maken en aldus van na delige invloed te zijn op de con currerende kracht van haar afge werkte produkten. Voor vele grondstoffen - b.v. voor alumini um - vrezen de Nederlanders zelfs, dat het buitentarief van de douane unie, dat immers hoger zal zijn dan hun eigen nationale douanetarief, hen dwingen zal voortaan, in plaats van in overzeese landen, te kopen bij de verticaal opgebouwde con currerende ondernemingen in de douane-unie. Daarbij komt nog de ontevredenheid over de uitzonde ringen en marktordeningen, welke voor de landbouw in de douane unie in het voornemen liggen. Ook zijn de Nederlanders niet tevreden over, wat er op het gebied van verkeer zal geschieden. Studieconferentie over maatschappelijk werk De Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk houdt vandaag en morgen, naar eerst thans bekend wordt, in het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist een beslo ten studieconferentie over „Eenheid en verscheidenheid in het maat schappelijk werk". Aan de hand van zeven preadviezen zal nader worden ingegaan op de verhouding tussen algemeen maatschappelijk werk en gespecialiseerd maatschap pelijk werk, met name voor wat be treft de kinderbescherming, het be drijfsmaatschappelijk werk, het zie- kenhuismaatschappelijk werk, het schoolmaatschappelijk werk, het maatschappelijk werk voor minder- validen en het clubhuis- en bijzon der buurthuiswerk. Een tweehonderd deskundigen uit het uitvoerend werk en uit or ganisatorische functies zowel uit de kring van het algemeen als van het gespecialiseerd maatschappelijk werk zullen na een algemene ter reinverkenning en positiebepaling trachten te komen tot een aantal conclusies, welke de verdere ont wikkeling van het maatschappelijk werk en de coördinatie en integra tie binnen het veelomvattende en rijkgeschakeerde terrein van het maatschappelijk werk gunstig kun nen beïnvloeden. Lemd- VOUCJ Kostenbesparing door verduur zaming van hout In het agrarisch bedrijf wordt op ruime schaal met hout gebouwd en gewerkt. Dat is begrijpelijk, want hout heeft als materiaal zeer veel voordelen. Het is licht en sterk en laat zich gemakkelijk hanteren en bewerken. Niet alle hout echter zal even duurzaam zijn, d.w.z. de ene soort is veel beter dan een andere be stand tegen de vernielende invloe den van insekten (houtworm bijv.) of van schimmels (o.a. houtzwam). Daarom is het van groot belang, dat wij de duurzaamheid kunnen vergroten door het hout te behan delen met conserveringsmiddelen (te verduurzamen). Bij de bouw van nieuwe boerde rijen in de Wieringermeerpolder heeft men indertijd ruimschoots ge bruik gemaakt van conserverings middelen. Dat is weer al een lange tijd geleden en intussen zijn naast de reeds bekende, nieuwe conser- veringsprodukten in de handel ge komen. Er zijn conserveringsmid delen voor nieuw hout en voor reeds gebruikt hout. Hout dat voortdurend in aanra king komt met grond en water (weidepalen bijv.) vraagt een an dere verduurzaming dan dakruiters Bij de bouw van stallen kan men door gebruik van het juiste con serveringsmiddel tevens ongedierte weren of doden. Ook zijn er midde len die men kant en klaar voor ge bruik kan aanschaffen en waarme de men in de minder drukke tijd zelf aan het werk kan gaan om het hout van stallen en hokken te be schermen tegen aantasting. Zelfs het hoge vochtgehalte van nat hout behoeft in vele gevallen geen be letsel te zijn voor het indringen van het conserveringspreparaat. Prak tisch bestaat er voor elk gebruiks- doel een goed middel. Het verdient dus zeer zeker aan beveling voor elk doel het geschik te conserveringsmiddel te kiezen. Men vrage daarom vooraf advies van deskundige zijde. Hiervoor kan men zich wenden bijv. tot het In stituut voor Tuinbouwtechniek of de Plantenziektekundige Dienst, beide te Wageningen. Met dit artikel hebben wij er op willen wijzen, dat het van zeer veel belang is, in land- en tuinbouwkringen wat meer aan dacht te schenken aan de verduur zaming van hout. Vroegtijdig ver val van hout is te voorkomen, mits men de juiste maatregelen treft. Goede conservering betekent een belangrijke besparing, die ruim schoots de kosten van het conser veren overtreft. Als onbehandelde afrasteringspalen twee jaar mee gaan en verduurzaamde palen 12 jaar, dan wil dat zeggen dat de kos ten voor aanschaffing en plaatsing van een afrastering in het eerste geval over twee jaar moeten wor den omgeslagen, omdat deze elke twee jaar terugkomen, terwijl in het tweede geval, de verduurzaam de palen dus, pas na twaalf jaar vernieuwd behoeven te worden. Verduurzaming betekent dus be sparing. Verwachting tot woensdagavond: Zelfde temperaturen Vrij veel bewolking met enkele verspreid optredende buien; zwakke tot matige wind tussen zuid en west; minder koude nacht; morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 27 maart. Zon op 6.29, onder 19.07. Maan op 4.39, onder 15.21. 28 maart. Zon op 6.27, onder 19.08. Maan op 5.01, onder 16.25. Nieuwe maan: 31 maart te 10.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 maart 0.45 v.m. 13.18 n.m. 28 maart 1.40 v.m. 14.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 maart 0.27 v.m. 12.50 n.m. 28 maart 1.21 v.m. 13.39 n.m. HET WEEKOVERZICHT Het front van een kleine, nu bij de noordkust van Schotland gele gen depressie, trok de laatste 24 uur langzaam over de Britse eilan den naar het oosten. In de nanacht bereikte de frontbeweging Neder land. Voordien waren er langdu rige opklaringen met het gevolg dat de nacht kouder was dan voor heen. Op tal van plaatsen werden minimum temperaturen van 4 of 5 graden gemeten. Alleen in het uiterste westen van het land kwam het kwik niet beneden 7 of 8 gr. Op de westelijke oceaanhelft be vindt zich een gecompliceerd de pressiesysteem, dat zich slechts langzaam in oostelijke richting ver plaatst en daarom de eerstkomende dagen het weer in ons land nog niet kan beïnvloeden. Het boven Engeland gelegen front nadert nu ons land. Het zal op en kele plaatsen wat lichte regen brengen. Ook achter het front kan hier en daar nog wat regen vallen, maar de neerslag zal van weinig betekenis zijn. Doordat er veel be wolking blijft zal de komende nacht minder koud worden dan de voorgaande. Rechtzaken Vyf jaar tegen vrouw die kind verdronk De arrondissementsrechtbank te Arnhem heeft de 29-jarige vrouw G. H. P. uit Oosterbeek, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met af trek en voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering, omdat zij volgens de tenlastelegging haar drie maanden oude zoontje op 10 maart 1953 in een regenput had vedronken. Het misdrijf kwam aan het licht, doordat in 1956 het bu reau bevolking in Oosterbeek na een huistelling het in het register ingeschreven kind niet meer kon vinden. De officier van justitie had tegen de zeer berouwvolle vrouw zes jaar gevangenisstraf geëist en voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. KRANIG KNAAPJE Een 10-jarig Amsterdam mertje, Henk Mesman, heeft gistermiddag na schooltijd het leven gered van een 5- jarig buurtgenootje, Jan Dol- stra, door onmiddellijk ge kleed in de Kattenburger vaart te springen en Jantje die circa 3 meter van de kant in ernstig gevaar verkeerde, weer op het droge te brengen Het landelijk meicomité (samen gesteld uit P.v.d A. en N.V.V.) deelt mede dat de meileuze voor dit jaar luidt: „Met een verenigd Europa naar een vrije en welvarende we reld". Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 25 maart 1957 Andijvie f 20-35; Spinazie f 36- 39; Jonathan f 7-18; Golden Del. f 19-37; St. Rémy f 25; per 100 kg. Sla A f 16; Sla B f 10-12; Bloem- kool f 24-47; Radijs f 13-15; per 100 stuks en bos.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2