Raadsel in Nijmegen Chr* Landbouwhuishoudschool te Bruinisse wordt 1 sept* geopend hoekje i Proces tegen aannemers van sloopwerken gewonnen Onder voorzitterschap van bur gemeester Michaël is kwam de ge meenteraad zaterdagmorgen in openbare vergadering bijeen. Na opening deelde de voorzitter mede dat de erven van wijlen de heer A. J. v. d. Berg bezwaar ma ken tegen het raadsbesluit om de Bergstraat open te stellen voor fietsen en bromfietsen. Noch de raad, noch de voorzitter, willen over dit punt met de erven v. d. Berg een proces aangaan, zodat het raadsbesluit in kwestie wordt vernietigd. De voorzitter deelde vervolgens mee dat het proces tegen de aan nemers van de sloopwerken van de tramhuizen is gewonnen. De aannemers zullen een gedeelte van de aanneemsom terug moeten be talen. De aansluiting van 26 percelen aan de waterleiding in de polder „Bruinisse" zal de gemeente f 13.000 kosten. (10% van de aansl.kosten). Er zijn nog meerdere percelen die evenmin aangesloten zijn. Indien de betrokkenen de aansluitingskosten geen bezwaar vinden, kunnen de raadsleden zich ook met de voor gestelde regeling verenigen, die dan ook zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Besloten wordt vervolgens de ge meentelijke garantie voor de Bouw- kas van Ned. Gemeenten te ver hogen met f 10.000. (Door de Bouw- kas zal n.l. een geldlening moeten worden gesloten van f 7.000.000). Daar de gemeente er in is geslaagd een kasgeldlening te vinden, behoeft het crediet bij de Bank van Ned. Gemeenten niet tot f 450.000 te worden opgevoerd. Wel voor zover als noodzakelijk zal blijken om de lopende kapitaalsuitgaven te finan- sieren. Mee- en tegenvallers De negende wijziging van de ge meentebegroting over 1956 bevat zowel mee- als tegenvallers. Mee vallers zijn de verhuring van het gemeentehuis, de ontvangsten van kaai- en havengelden, de reini- gings- en precariorechten, de ont vangsten wegens bietenopslag aan de havendijk en de verhuur van sommige woningen. Ook het onder houd van de ambtswoning van de burgemeester heeft minder gekost dan was geraamd. Hoger dan de raming waren de kosten van verlichting en verwar ming van het gemeentehuis, reis- H.M. de Koningin naar de gouden „ILSY" Het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft van het secreta riaat van H.M. de Koningin be richt ontvangen, dat Hare Majes teit gaarne gehoor zal geven aan de uitnodiging de zesde internatio nale luchtvaartgebouw Ypenburg op Pinkstermaandag, 10 juni a.s., bij te wonen. Met deze zesde „Ilsy" zal het gou den jubileum der K.N.V.V.L. wor den gevierd. Oudewater blij met ooievaar Vrijdagmiddag is in Oude water de ooievaar terugge keerd, die zijn nest heeft op het dak van het zestiende eeuwse stadhuis, en heeft daarmede een traditie van drie eeuwen voortgezet. In de Oud-Hollandse raadzaal van Oudewater hangt een schilderij van de Utrechtse schilder Stoop die in 1650 de uitmoording van het stad je door de Spanjolen in 1575 vereeuwigde, op dit grote doek is ook een ooievaar op zijn nest te zien. Vader ooie vaar is gelijk begonnen met zijn woning in gereedheid te brengen voor de komst van de wederhelft die gewoonlijk veertien dagen later arri veert. KADAR BESMEURT DE REVOLUTIE De Hongaarse premier Kadar, die een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, heeft in Leningrad gezegd dat zijn regering een tegenrevolu- tie heeft verijdeld die 15 maart, de jaardag van de revolutie van 1848, had moeten beginnen. „Ten koste van grote verliezen heeft het Hongaarse volk geleerd dat het zg. nationale communisme een schepping is van de imperialis ten. Er bestaat geen nationaal com munisme", zei Kadar. De premier ontkende dat de op stand van november een „revolu tie" zou zijn geweest, zoals men in het westen beweerde. „Wij zijn ver ontwaardigd over soortgelijke uit latingen die zekere verwarde in tellectuelen in ons eigen land zich veroorloven". De novemberopstand was „uit gevoerd door Amerikaanse, Britse en Franse imperialisten". en verblijfkosten, exploitatiekosten badhuis, onderhoud van pompen en riolen alsmede diverse andere kos ten. Wethouder Van Gilst verzocht aantek^ngte hebben tegenge- stemd^^HPte wijziging regeling Stichtf^Weeuwse Muziekschool. Hierna werd de gemeentereke ning 1955 ter voorlopige goedkeu ring aangeboden. De totale inkom sten van de gewone dienst bedra gen f 595.306,60 en de uitgaven f 595.836,19, alzo een nadelig slot van f 529,25. De uitgaven van de kapitaaldienst belopen een bedrag van f 6.473.869,70, hiertegenover staat slechts f 5.857.105,92, zodat 't nadelig slot van de kapitaaldienst bedraagt f 616.763,78. De kind er bij slag verhoging aan het gemeentepersoneel werd toege kend. De chr. landbouwhuishoudschool wordt 1 september 1957 geopend. Aan de totstandkoming van deze school heeft met voortvarendheid meegewerkt de heer Baar, de nieuwe secretaris van de C.B.T.B. Daar het departement van O., K. en W. geen kapitaal investeert voor een nieuwe school, zal door de C.B. T.B. zelf een gebouw moeten wor den gehuurd, waarbij gedacht is aan de oude chr. school in de Post- straat (thans verenigingsgebouw). Mits dit gebouw als repetitielokaal voor de muziekvereniging gehand haafd blijft en er uitvoeringen met bal na in mogen worden gegeven, is het bestuur bereid deze school te verhuren. De C.B.T.B. verklaarde zich met deze voorwaarden ak koord en beschikt over een bedrag van f 20.000 uit de „commissaris- senpot" om dit gebouwtje te laten opknappen. Het voormalige houten kerkje aan het Beijersdijkje zal op het plein worden geplaatst en één geheel gaan vormen met het ver enigingsgebouw. De raad verklaarde zich akkoord met alle plannen. Aan architect De Jonge te Zierikzee is bereids op dacht gegeven een en ander uit te werken. WERKHAVEN DRIE-EILANDENPLAN BINNEN TWEE MAANDEN GEREED Derde object: dam Kats-Katseveer Naar vernomen wordt zal binnen twee maanden de aanleg van de werkhaven voor het Drie-eilanden plan tussen Veere en Vrouwen polder geheel gereed zijn. Deze haven dient als opslag- en aanvoerhaven van materialen voor de dam van Vrouwenpolder naar Kamperland. Over drie a vier we ken zal de gehele havenkom uitge baggerd zijn tot op een diepte van vijf meter min N.A.P. Eind van dit jaar moet ook de ringdijk voor de sluis bij Kats (het werk is inmiddels aanbesteed) ge reed zijn. Het derde object dat wordt aan gevat is dan de dam Kats-Katse veer. Daarna zal de dam Kamper land-Vrouwenpolder worden aan gelegd. De plaats van de dam Kats- Katseveer is gunstig door het wan- „ZEVEN GLAZEN" Michiel de Ruyter- tentoonstelling geopend Vier jongens van de matrozenop- leiding op de „Pollux" hebben za terdagmiddag in het Rijksmuseum te Amsterdam de nationale ten toonstelling geopend, waarmede de 350 jaar geleden te Vlissingen ge boren Michiel Adriaenszoon de Ruyter als mens, koopvaardijoffi- cier en grootste vlootvoogd van de gouden eeuw wordt herdacht. Zij „sloegen zeven glazen", zoals de scheepsterm luidt, op een 17de eeuwse scheepsbel, die door De Ruyter is veroverd op een Franse kaperkapitein, hesen aan een mid den in de grote zaal staande ra de Nederlandse driekleur en trokken daarna seinvlaggen in top, waar mede de initialen M. A. R. van De Ruyter en het cijfer 350 werden uitgebeeld. De expositie zal over drie maan den van het Rijksmuseum naar Vlissingen verhuizen en daar nog tot 16 september a.s. te zien zijn. Televisietoren te Goes in september gereed Ondanks tegenslagen sedert de bouw in 1955 begon, zal de Zeeuw se televisietoren in september a.s. als eerste TV-zendstation zijn vol tooid. Nog voor de zenders te Roer mond, Markelo en Smilde. Zeer binnenkort zullen te Goes de eerste beeldsignalen worden ontvangen. Nog niet bestemd voor de kijklusti ge Zeeuwen, doch slechts voor proefnemingen. De verstgevorderde torens worden n.l. ingeschakeld bij de proefnemingen voor de over dracht van beeldsignalen. Tussen Lopik, Mierlo en Loon op Zand (to rens zonder zendmast) vindt reeds een druk uitwisselingsverkeer plaats. In september, wanneer de Zeeuw se toren, die samen met zijn mast 150 meter hoog wordt, is voltooid, zal Zeeland reeds van de veel be tere beeldoverbrenging kunnen ge nieten. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vakature, ontstaan door het overlijden van mr. C. J. A. M. ten Hagen te Nij megen, mejuffrouw mr. T. F. Le- maire te Amsterdam benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Ka mer. President Soekarno heeft maan dag zijn opdracht aan kabinetsfor mateur Suwirjo gewijzigd en hem thans belast met de vorming van een kabinet van deskundigen, dat krachtig en juist kan optreden en een nationale raad zal moeten vor men in overeenstemming met de presidentiële conceptie. tij, er is dus weinig stroom. Zou eerst de dam tussen Walcheren en Noord-Beveland worden aangelegd, dan zou in de Zandkreek een te grote opstuwing van het Ooster- scheldewater plaats hebben. De dij ken zijn hierop niet berekend. L,Ot\/xe/natr<3 Heropening café Onder grote belangstelling vond alhier zaterdagmiddag de herope ning plaats van café G. v. d. Berge, voorheen in exploitatie door de heer A. J. Flohil. De zaal van het café was keurig in de bloemen ge zet, terwijl vrolijke muziek zorgde voor een aangename stemming. De zaak werd geopend door de heer W. Flohil, zoon van de vroegere caféhouder. Zowel het gemeente bestuur had bericht van verhinde ring gezonden, als het bestuur van de muziekvereniging „Nut en Uit spanning", zulks in verband met het overlijden van de heer T. Plaa- ting. Het woord werd gevoerd odor de heer Braber, die de ondernemer succes toewenste met de zaak en de behoefte aan een studielokaal onderstreepte. Namens de polder Zonnemaire sprak de heer Goe- mans en de heer L. C. Berman na mens Maatschappelijk Hulpbetoon ten de caféhouder voor de prettige ten de caféhouder voor de pretige ontvangst. Verder werd nog ge sproken door de heer J. de Rijke, namens de IJsclub, de heer J. Kore- man, namens „La Fortuna", de heer L. B. van Ast namens de Loterij- club, de heer J. Deïst namens de polder Nieuw Bommenede en de heer J. v. d. Bijl namens de land- bouwvereniging „Ceres". Na het officiële gedeelte bleven de aan wezigen nog enige tijd gezellig bij een. Kerknieuws Ger. Kerk ZONNEMAIRE. Bedankt voor de Gereformeerde Kerk te Zonnemai re kandidaat P. van Breugel, Am sterdam. ma/tam economie De K.L.M. maakte winst in 1956 De Koninklijke Luchtvaartmaat schappij N.V. boekte in 1956 aan vervoersinkomsten f 405.647.000 (v.j. f 348.087.000), aan overige inkom sten (incl. inkomsten uit deelnemin gen) f 28.579.000 (27.638.000), aan winst bij verkoop van verouderd materieel f 409.000 (792.000) en aan belastingvermindering wegens in vesteringsaftrek f 11.400.000 (8 mil joen), waartegenover staan salaris sen, Ionen en sociale lasten f 139.969.000 (120.920.000), materia len, diensten van derden en diver sen f 155.356.000 (131.687.000), ben zine en olie f 63.722.000 (56.246.000), afschrijvingen vliegend materieel f 43.410.000 (38.386.000), dito op overige duurzame activa f8.231.000 (7.867.000), interest f 357.000 (207 duizend), belasting naar winst f 11.943.000 (10.249.000), waarna een winst resteert van f 23.047.000 (18.955.000), waaruit wordt voorge steld f 13.5 miljoen te bestemmen voor toevoeging aan reserves en een dividend uit te keren van 7 (v.j. 6) procent. (Vorig jaar werd f 10.5 miljoen aan de reserves togevoegd). Heden (mandag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, Ze ven broers zoeken zeven bruid jes (a.l.). Haamstede: Bioscoop hotel Bom, 8 uur, De levensroman van Richard Tauber (a.l.). Morgen (dinsdag) Zierikzee: Foyer Concertzaal, Z.V. U., lezing dr. Saalborn; Huis van Nassau (bovenzaal), 8 uur, Brei- show. IN ZiVEDEN zat EEN PRXf KORDEN GENOMEN Dcc* MISDADIGERS /V/^^ MEER. 'N K Ai E CEUEM ONDER PE BRENGEN, MAAR IVGOEO GEMEMUEERDE. KAMERS. ALLEEN 2u'p,£ ZjCW GOED gedragen mogen daarin logeren... ME PüRFP EU NOG PE ZEGGEN DAP mispaap Nier <.coNr EEN AMERIKAANSE SJER.' FLAATSPE DE VOLGENDE ADVERPENP'E VR'J GEZEL HET neer ARE LAND ZOENT' RENN/S— MAKING MEP DAME /N NEP PS2/P VAN ££N PROCTOR.. 0R/EVEN MEP roPO VApiDE TRACTOR. AAN EO HE AU VAN D/P SLAP.' De Engelse minister voor de be voorrading, Aybrey Jones, heeft verklaard, dat, wanneer de be staande druk op het pond sterling, welke veroorzaakt werd door de stakingssituatie, zeer ver zou gaan, dit wel eens op een nieuwe deva luatie zou kunnen uitlopen. U brengt uw radio toch ook niet 's avonds bij de buren Toneelgroep „Zeelandia" speelde in Dorpshuis Voor een goed bezette zaal van het dorpshuis trad zaterdagavond het toneelgezelschap der Zeeuwse vereniging „Zeelandia" te Rotter dam voor het voetlicht met het to neelstuk ,,'t Was in de Meie" van J. Bus, in het Zeeuws bewerkt door J. A. Verlinde. De vice-voorzitter der Culturele Vereniging Renesse, de heer M. de Feiter, opende deze avond met een kort welkomst woord, waarbij hij zich speciaal richtte tot de Rotterdamse gasten, die zich bereid hadden getoond de moeilijke reis naar Renesse te on dernemen. Tevens wekte hij de aan wezige dames op deel te nemen aan de emmertjesactie van een be paald wasmiddel, waarvan de ba ten ten goede komen aan de cul turele vereniging. Op buitengewoon vlotte wijze werd hierna het blijspel door de tonelisten opgevoerd. Het publiek, dat aandachtig het stuk volgde, genoot met volle teugen van de vele komische momenten die hier in voorkwamen. Aan het slot dankte de heer M. de Feiter de tonelisten voor de mooie avond welke zij hadden aan geboden. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij de dames een presentje aan. Namens de vereni ging „Zeelandia" sprak de heer J. de Jonge woorden van dank tot de aanwezigen voor de buitengewoon prettige wijze waarop zij het to neelstuk hadden gevolgd en het gulle applaus dat zij bij ieder be drijf en na afloop moch'ten ont vangen. Neem de Zierikzeesche Nieuwsbode voor U ALLÉÉN .J„;m;^X"XmX~X"X"X~X~XmXmX"X~XmX"XmX«X~X"X,*X~X"X~X"X~X' Burgh II-Brouwershaven I 1-1 In deze wedstrijd bleken de bei de voorhoedes niet bij machte om van de geboden kansen te profite ren en zo hun club aan de over winning te helpen. Over het geheel genomen was het een gelijk opgaan de strijd, waarbij de voorhoedes het juiste spelinzicht en het nodige doorzettingsvermogen misten. Met het gelijke spel zullen zowel Burgh als Brouwershaven zich tevreden kunnen gevoelen. Na ruim 20 min. spelen nam Brouwershaven de lei ding toen doelman v. d. Pol een voorzet van links niet onder con trole kon krijgen en Bokelaar een niet te missen kans kreeg door de bal maar net over de lijn te tikken (0-1). Burgh probeerde hierna de bakens te verzetten maar in de Brouwse verdediging bleek vooral Kooman en in laatste instantie doelman v. d. Bos een grote strui kelblok. Door tijdig uitlopen wist d. Pol, in het Burghdoel, enige gevaarlijke aanvallen te onder scheppen. Na de rust kwam Brou wershaven het eerst aan het woord, maar de Burghverdediging kon steeds de als los zand aan elkaar hangende aanvallen onderscheppen. Geleidelijk aan nam Burgh het ini tiatief over en na ruim een kwar tier spelen wist linksbinnen Hanse op fraaie wijze een voorzet van rechtsachter v. d. Bos in het net te koppen (1-1). Burgh ging hierna weer verslappen en Brouwershaven kreeg tot tweemaal toe een prach tige kans, toen v. d. Pol een voor zet verkeerd beoordeelde, om de leiding te nemen. Het laatste kwar tier was voor Burgh, maar verder dan een mooi boogschot van links buiten de Jonge tegen de staander wisten ook zij het niet te brengen. Aanvraag vogelvergunningen De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat formulieren voor aanvragen om vergunning voor het doden of vangen en daarna ver voeren van beschermde vogels, die schade toebrengen of overlast ver oorzaken of zulks dreigen te doen, ter gemeente-secretarie verkrijg baar zijn. Zierikzee, 25 maart 1957. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. FEUILLETON Aanhoudend zacht Verwachting tot dinsdagavond: Over het algemeen veel bewol king en plaatselijk enige regen; matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest; weinig verande ring in temperatuur. 26 maart. Zon op 6.32, onder 19.05. Maan op 4.16, onder 14.16. Nieuwe maan: 31 maart te 10.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 maart 12.08 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 26 maart 11.44 v.m. n.m. Doodtij: 25 maart. HET WEEROVERZICHT Het zaterdag boven Scandinavië ontstane gebied van hoge druk is sindsdien langzaam naar het zuid oosten getrokken. Vanochtend be vond het centrum zich met een druk van 1044 mb. in West-Rus land. Om het hogedrukgebied ont wikkelde zich tijdens het week einde over Polen, een groot deel van Duitsland, Denemarken en ook over het noorden van Nederland een krachtige oostelijke stroming, waarmee koude continentale lucht werd aangevoerd. In Leeuwarden en Eelde steeg zondag de tempe ratuur tot slechts 8 graden, ter wijl elders in het land 13 of 14 gr. werd bereikt. Intussen is in het zeegebied tussen Azoren en Portu gal de druk flink gestegen. Langs de noordflank van het aldus ont stane hogedrukgebied is een vrij krachtige zuidwestelijke stroming tot ontwikkeling gekomen, waar mee nu zachte oceaanlucht naar het Europese vasteland wordt ge voerd. Voorafgegaan door een fron tale regenzone zal deze zachte lucht ons morgen bereiken. In verband hiermede blijven de temperaturen de eerstkomende dagen boven nor maal. •X«X~X"X->X~X~X"X"X"X~X«X- T Op dit ogenblik hoorden zij bei den, hoe over de weg zware voet stappen gingen. Even later verna men hun scherp luisterende oren een vlug hijgend geluid. Daar lie pen mensen, die een hond aan een riem hadden. En meteen begreep Ohlquist, dat dit mensen waren, die het meisje achtervolgden, want plotseling kraakten takjes en bla deren, toen de naderbij komenden de weg verlieten. De hond volgde het pad, waaróver het meisje was gevlucht, maar de mannen, die het dier vasthielden, namen niet de minste moeite hun komst geheim te houden. „Help mij!" Sven Ohlquist schrok er even van. Mej. Ilescu had plotseling zijn arm gegrepen, die zij met beide handen krampachtig vasthield. Hij voelde, dat zij beefde. Zij had waar schijnlijk grote angst voor de men sen, die daar kwamen. „Help mij!" De stem smeekte nu. ,„Zij achtervolgen mij. Zij willen mij doden!" o o o Inspekteur Sven Ohlquist vraagt en vertelt. Inspekteur Sven Ohlquist was nog een jonge man, maar zijn poli tieloopbaan had hem toch een en ander doen meemaken. Niettemin, wat hij nu deed, had hij nooit ge daan. Om de een of andere reden - hij wist zelf niet eens duidelijk, wat hem bewoog - voelde hij zich ge drongen, mej. Ilescu voor haar ach tervolgers in veiligheid te brengen. Toen .zij met doodsangst in haar stem had gezegd, dat zij gevaar liep, had Ohlquist haar onmiddel lijk geloofd. Hij handelde zonder de minste aarzeling. „Houd me vast!" beval hij fluis terend. Zij begreep het niet goed, maar de inspekteur bukte zich, nadat hij was opgestaan, en tilde haar op. Een slanke, atletische gestalte was Sven zeker niet, maar wie meende, dat hij over weinig lichaamskracht beschikte, vergiste zich. Hij begon voorzichtig over de bosgrond te lo pen. Daarbij maakte hij weliswaar wat gedruis, maar dat hinderde niet, want de naderende mannen, overtuigd, dat de vluchtelinge nog vrij ver weg was, of dat zij toch niet kon ontkomen, maakten veel meer rumoer. Ohlquist liep door het bos, even wijdig aan het pad, waarover zij gekomen waren, maar juist in te genovergestelde richting. Op een gegeven ogenblik waren de mannen met hun hond alleen maar van hen gescheiden door een aantal strui ken, terwijl hij met zijn last half achter een boom bleef staan. De mannen trokken voorbij, terwijl het hijgen van de speurhond nu dui delijk hoorbaar was. Toen ging de inspekteur verder, terug naar het zandpad, waarop de achtervolgers in de andere richting lie pen. Al gauw zou de hond hen naar de plaats voeren, waar mej. Ilescu te gen de boom was gaan zitten en dan? Op het pad zette Sven het meisje neer. Hij greep haar hand en trok haar voort. Zij had trouwens wei nig aansporing nodig. Haar ver moeidheid was zeker voor de vrees geweken, want eerst liep zij de in- G. PLANTEMA 30 I spekteur veel te vlug. Maar hij was niet van plan haar op eigen houtje te laten gaan, zodat hij haar hand stevig vasthield. Spoedig schikte zij zich naar zijn tempo en toen duurde het nog maar even, voordat zij uit het bos en weer op de grote weg waren gekomen. Daar bleef Ohl quist even staan. Uit het bos klon ken stemmen. De hond moest de plek hebben bereikt, waar mej. Ilescu had gezeten en tot verrassing van z'n baas wilde het dier nu ver moedelijk, zij het misschien aarze lend, het spoor van de inspekteur volgen. Aangezien deze het meisje over enige afstand had gedragen, kon de hond haar spoor niet vinden al bleef de mogelijkheid, dat het dier op het spoor van de inspekteur meteen flauw de geur van de vluchtelinge ontdekte. De weg was duister en volkomen stil. Rechts lag villa Estella in de duisternis, links waren de twee kleinere woningen, waarin de Ver- hagens en hun naaste buren woon den. Daarachter lag weer villa Eikenheuvel, waar mej. Ilescu van daan was gekomen. Inspekteur Ohlquist aarzelde niet lang. Langs de rand van het bos, nog achter de bomenrij die de weg omzoomde, ging hij in de richting van de wo ning van Ernst, mej. Ilescu's hand hield hij steviger vast, want zij had even pogingen gedaan om de an dere kant op te gaan. Blijkbaar was zij bang, dat hij naar het huis van de familie Nabarescu ging, waaruit zij om nog onbekende redenen was weggevlucht. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2