Britse strijdkrachten krijgen bepaalde geleide projectielen TriAM h DE ZIERIKZEESCHE COURANT FEESTVREUGDE BIJ HERDENKING MICHIEL ADRIAANSZ. DE RUYTER TANDARTSEN ZEGGEN OVEREENKOMSTEN MET DE ZIEKENFONDSEN OP AKKOORD SCHIJNT BEREIKT TUSSEN HAMMARSKJOELD EN EGYPTE MAANDAG 25 MAART 1957 No. 18127 113e Jaargang ZIERIKZEESCHEmNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) t 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - 1N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, iflA - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. '309. HOOP OP REGELING VAN STAKING VAN 200.000 BRITSE ARBEIDERS Dreigende spoorwegstaking voorkomen Besprekingen tussen werkgevers In de Britse scheepsbouwindustrle en vakbondsleiders hebben vrijdag een formule opgeleverd voor rege ling van de staking van 200.000 ar beiders van scheepswerven, die reeds ruim een week duurt. Het ministerie van Arbeid maakte bekend, dat een basis is gelegd die hervatting van de onderhandelin gen over de loonsverhoging van 10 °/o, die de stakers eisen, op heden (maandag) mogelijk maakt. Een woordvoerder van de werk gevers verklaarde, dat vorderingen gemaakt zijn, doch dat de staking nog niet afgelast is. Hij geloofde, dat dit zou gebeuren als definitieve overeenstemming bereikt zal zijn. De minister van Arbeid, Ian MacLeod, had de besprekingen van vrijdag, aan de vooravond van het begin van een nog ernstiger staking van meer dan een miljoen metaal bewerkers in tien belangrijke in dustrie-centra, gearrangeerd. Door het toekennen van loons verhogingen schijnt de dreigende spoorwegstaking voorkomen te zijn. De vakbondsleiders hebben vrijdag de aangeboden loonsverhoging voor het spoorwegpersoneel aanvaard. De meeste spoormannen krijgen een loonsverhoging van 3 °/o met terugwerkende kracht tot 26 no- Adenauer reageert op Boelganin's brief Bondskanselier Adenauer heeft zaterdag, in een commentaar op de brief van Boelganin, opgemerkt, dat de Russische premier helaas niet op de kwestie van de repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie in gaat. Adenauer zei in zijn brief van 27 febr. aan Boelganin juist in het bijzonder op dit punt de aandacht gevestigd te hebben. Zijns inziens is deze kwestie minstens zo belang rijk als de door Moskou gewenste regeringsbesprekingen over een Duits-Russische handelsovereen komst. Het ware toe te juichen, als beide kwesties spoedig op bevredi gende wijze opgelost konden wor den. Sterke aardschokken in San Francisco In het gebied van San Francisco zijn vrijdag in vier en een half uur tijds vier aardschokken gevoeld. Na de vierde beving riep de burge meester van San Francisco de raad voor hulpverlening bij rampen bij een. Dit orgaan is in het leven ge roepen om op te treden bij atoom- aanvallen. Alle scholen in het gebied van San Francisco werden ontruimd, evenals de zakenpanden te Dale City, tien kilometer ten zuiden van San Francisco. De eerste en de derde schok wa ren licht. De tweede en de vierde beving hadden tot gevolg, dat ge bouwen in de stad stonden te schudden. De hevige schokken gin gen gepaard met gerommel. De derde etage van een waren huis werd ernstig beschadigd, ge vangenen in een strafinrichting ge raakten in paniek en het telefoon verkeer in de stad liep vast door het grote aantal gesprekken. DE BERMUDA- CONFERENTIE De Ver. Staten hebben vrijdag op de conferentie van Bermuda Enge land er van op de hoogte gebracht, dat zij bereid zijn zich aan te slui ten bij de militaire commissie van het pact van Bagdad, dat Engeland, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan omvat, zo heeft James Hagerty, de woordvoerder van het Witte Huis, bekend gemaakt. Tot op heden deden de Ver. Sta ten slechts mee aan het werk van het pact op economisch gebied en bij de bestrijding van communisti sche ondermijningspogingen. De Italiaanse regering heeft vrijdag gunstig beschikt op een Ne derlands aanbod tot tewerkstelling van ongeveer 2.000 Italiaanse mijn werkers in Nederland. Zoals be kend heeft de Italiaanse regering na de mijnramp te Marcinelle be sloten, de uitzending van Italiaanse mijnwerkers naar het buitenland stop te zetten. Wat Nederland be treft zou dit besluit dus vervallen. vember en een verdere verhoging van 2 met ingang van 4 maart. Dit komt de Britse spoorwegen op ruim 145 miljoen pond sterling per jaar te staan. De staking van de metaalarbei ders, die zaterdag is ingegaan, om vat een miljoen man. Goudschat in tuin Een alleenwonende dame (mei. Gf. van Triet, Binnen haven 118) te Den Helder heeft in de tuin van haar woning een goudschat ge vonden, bestaande uit 700 gouden tientjes en 800 Engel se ponden. Verondersteld wordt, dat de (inmiddels overleden) vader van de vindster deze schat daar in bezettingstijd heeft begra ven. De dochter zou reeds geruime tijd een vermoeden hebben gehad van een op zulk een wijze door haar va der voor verlies behoed geld bezit. Na een ingesteld on derzoek bleek haar vermoe den gegrond. De politie ver klaarde van dit feit onoffi cieel kennis te hebben gekre gen. Volgens haar behoeft van zulk een vondst geen aangifte te worden gedaan. Vijfling te Roosendaal overleden Mevrouw van Hasselt-Heinen te Roosendaal heeft zaterdagmorgen tussen negen uur en kwart over tien in het Charitas ziekenhuis te Roosendaal een vijfling, drie jon gens en twee meisjes, ter wereld gebracht, die echter niet in leven is kunnen blijven. In de loop van de morgen overleden reeds vier van de vijf babies, Cornelis, Christina, Jacobus en Robertus. Om tien voor vier overleed ten slotte de eerstge borene, het meisje Catharina. Het gewicht van de babies lag tussen de drie en zeven ons. kleintjes uitjiO het binn.enlati.ct AMSTERDAM. In het R A.I.-ge- bouw te Amsterdam heeft de echt genote van de burgemeester, mevr. E. van Hall-Nijhoff de 12e interna tionale huishoudbeurs geopend. 's-GRAVENHACE. De tweede van een drietal ontvangsten van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden werd in het gerestaureerde Huis ten Bosch ge houden. Zoals bekend zijn voor de ze ontvangsten een groot aantal personen uit alle geledingen der samenleving uitgenodigd. 's-GRAVENHAGE In de Staats courant is een beschikking gepu bliceerd, waarbij met ingang van 23 maart de prijsstop „Limonade en Mineraalwater 1956" die op 28 december 1956 was afgekondigd, wordt ingetrokken. AMSTERDAM. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 45-jarige ijzerwerker A. L. Veen bij werk zaamheden in een dok bij de Am sterdamse Droogdok Maatschappij om het leven gekomen. DORDRECHT. Op de scheeps werf „De Biesbosch" te Dordrecht is het vrachtschip „Amstelsluis" te water gelaten. Dit schip wordt ge bouwd in opdracht van de N.V. Rederij „Amsterdam". DE BILT. Zaterdagmiddag om ongeveer kwart over één is op de rijksweg te De Bilt een ongeluk gebeurd (waarbij vijf auto's waren betrokken) dat het leven heeft ge kost aan de 23-jarige mej. J. Dam uit Nijebeets (Fr.) en tengevolge waarvan twee personen ernstig en zeven licht werden gewond. DELFT. De kerkvoogdij der Ne derlands hervormde gemeente te Delft heeft van een Delftse instan tie, die nog niet genoemd wenst te worden, de toezegging ontvangen voor de schenking van nog drie gebrandschilderde ramen voor de Oude kerk. APELDOORN. De 69-jarige wiel rijder W. J. Eijkman uit Apeldoorn, die vrijdag op de Arnhemse weg met een bromfiets in botsing kwam, is tengevolge van de daarbij be komen verwondingen in het St. Li- duinaziekenhuis te Apeldoorn over leden. Koninklijk Paar te Vlissingen H.M. de Koningin ontving de De Ruyter-penning Hoogtepunt van de herdenking van de 350 ste geboortedag van Michiel Adrlaansz. de Ruyter, die vrijdag begon te Vlissingen, was het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan de feestelijke stad. Een plechtige her denking vond plaats in de St. Ja- cobskerk, de kerk met de toren waarin Michiel ln zijn jongensjaren zijn onstuimige dadendrang bot vierde. Te half elf arriveerde het ko ninklijk paar op het vliegveld Woensdrecht, waar het o.m. werd begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, .ihr. mr. A. F. C. de Casembroot. Begeleid door gemotoriseerde rijks politie werd snel door Zeeland, naar Vlissingen gereden. Tijdens de rit door Middelburg kreeg het konink lijk paar reeds een voorproefje van de grote belangstelling in Zeeland voor dit historisch gebeuren. De begroeting van de hoge gasten te Vlissingen vond plaats bij restau rant „Brittannia". Het college van b en w. werd voorgesteld, waarna een negenjarig meisje een ruiker bloemen aanbood. Het gemeente bestuur van Vlissingen bood in „Brittannia" een noenmaal aan, waaraan 140 gasten aanzaten. Om half drie begaven koningin en prins zich op weg voor een korte rit door de stad. De herdenkingsdienst Aan het eind werd de St. Jacobs- kerk bereikt, waar in een plechtige herdenkingsdienst leven en streven .on de Ruyter werd herdacht. De vorstelijke gasten werden verwel komd door het dagelijks bestuur van de kerkvoogdij en enkele da mes in 17e eeuws costuum gesto ken. De burgemeester van Vlissin gen sprak een welkomstwoord, waarna de Marinierskapel zich liet horen. Een toespraak werd uitge sproken door de wnd. hoofdvloot- predikant ds. J. W. Sepmeijer. Het woord was daarna aan prof. dr. T. H. Milo, hoogleraar in de geschie- DE BERMUDA-CONFERENTIE Verdere coördinatie buitenlandse politiek President Eisenhower en premier MacMillan hebben in het commu niqué, dat na hun besprekingen van vorige week, op de Bermuda-eilan den, is uitgegeven, verklaard, dat zij bereid zjjn de Verenigde Naties van te voren op de hoogte te stel len van Amerikaanse en Britse atoomproeven, zodat buitenlandse waarnemers die kunnen bijwonen, als de Sowjet-Unie dat ook doet. Wat het Midden-Oosten betreft verklaren de Amerikaanse presi dent en de Britse premier, dat spoedige uitvoering van de recente resoluties van de algemene verga dering der Verenigde Naties inzake de strook van Gaza en de Golf van Akaba nodig ls. De beide staatslieden zijn het er in beginsel over eens, dat „ln het belang van de wederzijdse verde diging en economie de Verenigde Staten bepaalde geleide projectie len voor de Britse strijdkrachten beschikbaar zullen stellen". Zij erkennen, dat „er oprechte bezorgdheid bestaat dat voortge zette atoomproeven de radio-actie ve straling in de wereld mogelijk zal vergroten tot een peil, dat scha delijk zou kunnen zijn". Uit weten schappelijk onderzoek blijkt, dat dit niet zal gebeuren zolang men zich met de proefnemingen beperkt. De geleide projectielen zullen zijn uitgerust met atoomladingen, maar de Amerikaanse leden van gemeen schappelijke Brits-Amerikaanse groepen, die met de zorg voor de projectielen belast zijn, zullen de controle over de atoomladingen be houden. Afgezien van de vermel ding van overeenstemming aan gaande geleide projectielen, bevat het communiqué geen verdere in lichtingen over defensie-aangele genheden. De president en de premier ver klaren, dat zij „in een wereld van toenemende onderlinge afhanke lijkheid hun verantwoordelijkheid erkennen om te streven naar coör dinatie van hun buitenlandse po litiek, in het belang van een vrede welke gepaard gaat met rechtvaar digheid". Sneeuwstorm in de Verenigde Staten In de vijf zuidoostelijke staten van de Verenigde Staten woedt een zware sneeuwstorm. De wegen zijn versperd door meters hoog opge waaide sneeuw. Honderden auto mobilisten zijn gestrand in het noordoosten van Nieuw-Mexico, Texas, West-Kansas en in delen van Colorado en Nebraska. Patiënten moeten rechtstreeks betalen De „Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheel kunde" heeft het volgende mede gedeeld aan het A.N.P.: „De Nederlandse tandartsen ach ten het tegenover hun patiënten en tegenover hun beroep niet langer verantwoord voort te gaan met de uitvoering van hun taak op basis van de overeenkomsten welke thans met de ziekenfondsen gelden". Dat is de unanieme mening, die werd uitgesproken op de zeer druk bezochte algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, welke op vrijdag 22 en zaterdag 23 maart te Utrecht is gehouden. De huidige overeenkomsten van de ziekénfondsen en de tandartsen nopen de tandartsen hun patiënten te behandelen in een sneller tempo dan te rechtvaardigen is tegenover de mens, voor wiens gezondheids toestand de tandarts mede de ver antwoordelijkheid heeft tijdens en ook na de behandeling. Als gevolg hiervan hebben de tandartsen besloten per 1 april a.s. niet langer op deze basis te werken. Teneinde de ziekenfondsverzeker den echter niet te duperen zullen de tandartsen de behandeling nor maal voortzetten, met dien ver stande, dat de honoraria door de patiënten rechtstreeks met de tand artsen verrekend zullen worden. Afgewacht zal moeten worden in hoeverre de ziekenfondsen bereid zijn aan de hand van de door de tandarts afgegeven kwitantieformu lieren terugbetaling aan de verze kerden te doen. Aan het slot van de vergadering te Utrecht hebben de tandartsen hun besluit telegrafisch ter kennis gebracht van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid. denis van de overzeese gebiedsde len en van het zeewezen aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Na af loop begaven koningin en prins zich te voet naar het oudste deel van Vlissingen naar het huis van de heren Lampsins aan de Nieu- wendijk, waarin destijds de op drachtgevers van Michiel de Ruyter woonden In dit historisch pand, bewoond door de directeur van het Nederlandse loodswezen, de kapi tein ter zee C. ter Poorten, werd de thee gebruikt. Burgemeester mr. B. Kolff bood tijdens dit intermez zo namens het gemeentebestuur aan H.M. de koningin de de Ruyter- gedenkpenning aan. Omstreeks kwart voor vier begaf het konink lijk paar zich langs de Nieuwen- dijk en Beursplein naar het beken de standbeeld van de grote vloot voogd aan de boulevard de Ruyter. Burgemeester Kolff en de Hon gaarse predikant ds. J. A. I. Za- borsky hielden korte toespraken, waarna koningin Juliana en prins Bernhard een krans neerlegden bij het standbeeld. Om half vijf aanvaardden de vor stelijke gasten en hun gevolg de terugtocht, luide toegejuicht door de Vlissingse bevolking. Oestercultuur op Oude Tongse bank De Oude Tongse Bank, de schor ren, slikken en platen in de Greve- lingen, die de in het water liggende oever vormen van een gedeelte van het eiland Goeree-Overfiakkee be horen tot de Ambachtsheerlijkheid van Grijsoord en Klinkerland en zijn als zodanig eigendom van gra vin de Samblure te Hoogerheijde. De vorige rentmeester van genoem de Ambachtsvrouwe, wijlen de heer A. J. van den Berg, wiens familie enige geslachten lang deze bank had gepacht en die dus deze bank kende als geen ander, begon enige jaren geleden een gedeelte van de bank te gebruiken voor oestercul tuur. Ook vroeger had deze grond daarvoor gediend, maar in de jaren 1930-1950 was aan de oestercultuur op de Grevelingen blijkbaar niet de aandacht besteed door de toen malige pachters die zij verdiende. De opzet van de heer van den Berg slaagde. Bovendien vielen op een gedeelte van de bank oesters in de vrije natuur en dit alles heeft er toe meegewerkt, dat voor 't noord westelijk deel van deze gronden thans in oesterkwekerskringen uit Yerseke en Tholen weer grote be langstelling bestaat. Steeds meer percelen worden thans weer in cul tuur gebracht voor de oesterteelt. NIJMEGEN. Zaterdagmiddag is nabij Plein 1944 te Nijmegen de 57-jarige gehuwde bromfietser F. Hubers uit Nijmegen met zijn bromfiets tegen een bus van de ge meente Nijmegen gereden. Kort na de aanrijding is hij overleden. NAARDEN. Een motorrijder uit Muiderberg, de 32-jarige C. V., heeft, door zonder meer de voor- rangsweg Rijksweg no. 1 bij Naar- den op te rijden, een verkeersonge luk veroorzaakt, waarbij de 29-ja- rige motorrijder W. G. P. het leven verloor. Wijsheid is voor de ziel, wat j gezondheid is voor het lichaam vuuGfsAaven Vergadering gemeenteraad Op donderdag 28 maart a.s.; des avonds 8 uur, komt de raad der ge meente Brouwershaven in openba re vergadering bijeen ter behan deling van de volgende agendapun ten: Verlenen premies ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing; intrekking besluit garanderen geldlening; wijziging van de verordening op de heffing en invordering van schoolgelden aan de openbare scholen voor kleu teronderwijs in de gemeente Brou wershaven; verbetering van het straatgedeelte ter plaatse der Noor se woningen in de Nieuwstad; ver pachting grond in de Brouwerij; ruiling grond in het uitbreidings plan; voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs ingevolge artikel 55 der L O.-wet 1920 over het jaar 1955; vaststelling voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 103, zesde lid der L.O.-wet 1920 ten behoeve van de Bijz. La gere school voor het jaar 1956; ver huur zes woningen voor ouden van dagen aan het Bostonplein; ver huur visafslag; voorziening vaka- ture in het bestuur der B I.Z.M.; Wijziging politieverordening. De Zeeuwse Culturele Dag Aan het programma wordt naarstig gewerkt Op een te Middelburg gehouden vergadering is het programma be sproken van de Zeeuwse Culturele dag, die - zoals gemeld - dit jaar te Zierikzee zal worden gehouden. Als datum is voorlopig vastgesteld 29 juni. In de morgenuren zal een ont vangst plaats hebben in de mu seumzaal van het Zierikzeese stad huis. De opening 2al op originele wijze geschieden, waarna solomu- ziek zal worden uitgevoerd en mo gelijk een voorstelling wordt ge geven door een marionettentheater. In de middaguren staan verschil lende manifestaties op het pro gramma, als voordracht, koorzang, pianospel e.d., terwijl de dag be sloten wordt met een toneelvoor stelling door de winnaar van het Zeeuws Landjuweel, die op de be wuste datum zal worden bekend gemaakt. Diverse personen van Schouwen- Duiveland worden aangezocht hun medewerking te verlenen aan deze culturele dag. Nieuw leven Russische geleerden hebben in de bevroren grond bij de rivier Indigirka (Jakoetsia) een antediluviale triton - een groot schelpdier - ontdekt, die in bevroren toestand dui zenden jaren „geslapen" heeft. Zij zijn er in geslaagd de triton te ontdooien en tot nieuw leven te wekken, aldus meldt radAo-Moskou. Betrokken partijen moeten zich nog uitspreken Het onder Egyptisch toezicht staande „Persbureau voor het Mid den-Oosten" heeft zondag gemeld dat de Egyptische regering met de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, over eenstemming heeft bereikt over een oplossing van het geschil om het Suezkanaal. Een woordvoerder van Hammar skjoeld weigerde commentaar op het bovenstaande te geven. Later is te Cairo van gewoon lijk betrouwbare diplomatieke zijde vernomen, dat de besprekingen tussen Nasser en Hammarskjoeld „in de richting van een redelijke oplossing gaan"( waaraan werd toe gevoegd: „indien deze wordt be reikt, zal zij echter door de be trokken partijen moeten worden aanvaard, wil een overeenkomst tot stand komen"). Later werd nog van dezelfde zijde vernomen dat secretaris-generaal Hammarskjoeld en president Nas ser op de bijeenkomst van maan dagavond - die waarschijnlijk de laatste zal zijn - een overeenkomst zullen sluiten betreffende een „re delijke oplossing" van het geschil om het Suezkanaal, dat vervolgens aan de betrokken partijen zal wor den voorgelegd".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1