hoekje kaas Doé méér met Dreischor gaat proef nemen met alarmering door middel van klokgelui i/PABBII \^j~~Lierik-zee Thomas Magyar speelde voor de jeugd Het was ongetwijfeld een bijzon der grote eer voor de jeugd van Schouwen-Duiveland gistermiddag in het Verenigingsgebouw te Zie- rikzee te mogen luisteren naar de befaamde violist Thomas Magyar. Het concert, dat bijgewoond werd door leerlingen van de Technische school en - een tweede voorstelling - door de meisjes van de Land- bouwhuishoudschool, werd georga niseerd door de Stichting School- concert, onder auspiciën van de Z.V.U. De uitgevoerde werken werden op zeer sympathieke wijze door de kunstenaar van verklaring voor zien. Het peil van de uitgevoerde werken behoeft onzerzijds uiter aard geen kommentaar. De naam van de kunstenaar is een begrip in de muziekwereld. Hierdoor is het ook wel te verstaan dat de uitge voerde werken direkt aanspraken bij de jongelui, die over het alge meen genomen toch nog weinig be kend geacht mogen worden op het terrein der muziek. Thomas Ma gyar bracht o.a. ten gehore een Spaanse wals van Manuel de Falla en 6 bijzonder mooie Roemeense werkjes van Bela Bartok. Het pro gramma werd besloten met 2 stuk jes van de Hongaarse komponist Dohnényi, nl. een Zigeunerlied en een zeer virtuoze Bruiloftsdans. Het programma werd intens door de jeugd beluisterd, die een rijke middag heeft beleefd. De violist werd begeleid door de pianist de heer Niesing. T)reischor Afd. Verbond voor Veilig Verkeer De afdeling Dreischor van het Verbond voor Veilig Verkeer ver gaderde in het café „De drie scha pen" Namens het voorlopige komité opende burgemeester A. H. Ver meulen deze vergadering en heette de aanwezigen welkom. Allereerst werd overgegaan tot verkiezing van een afdelingsbe stuur. Hierin werden gekozen de heren A. H. Vermeulen, M. van Immerzeel, J. J. Schot, J. den Haan en W. van der Werf. De bestuurs functies werden als volgt verdeeld: de heer A. H. Vermeulen, voor zitter; de heer M. van Immerzeel, tweede voorzitter; de heer J. den Haan, eerste secretaris; de heer J. J. Schot, tweede secretaris en de heer W. van der Werf, penning meester. Na deze bestuursverkiezing werd overgegaan tot de vaststelling van de statuten en huishoudelijk regle ment, die in haar geheel werden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter stelde voor de uit reiking van de diploma's en insig nes aan de geslaagde deelnemers van het schoolexamen op de avond van het praktische gedeelte van het examen op feestelijke wijze te doen plaats vinden. Besloten werd de ouders van de geslaagde leerlingen hierbij uit te nodigen. Voorts werd besloten op deze avond een verkeersfilm te vertonen met eventuele lezing over ver keersproblemen. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal worden gevraagd deze avond te verzorgen. De avond, die tevens tot propaganda-avond zal worden gemaakt, is voor ieder vrij toegankelijk. Verder zal wor den onderzocht of het mogelijk is met eigen krachten een verkeers- tafel te vervaardigen. Modellen hiertoe zullen bij het Verbond voor Veilig Verkeer worden aange vraagd. In de rondvraag werd nog ge sproken over een wedstrijd in het veilig rijden voor beroepschauf feurs, de toestand van de plaatse lijke Boogerdweg en hoeveel leden tot de vereniging zijn toegetreden. De voorzitter deelde mede dat de vereniging mqmenteel 70 leden telt. Over de beide andere vragen zal de voorzitter nadere inlichtingen vragen bij het Verbond voor Veilig Verkeer. ïj^Brutnisse Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op zaterdag 23 maart om 9.30 uur in openbare vergadering bij eenkomen. In deze openbare vergadering zullen enkele ondergeschikte pun ten worden behandeld, als aanslui ting op de waterleiding van 26 in het onrendabele herverkavelings- gebied van de polder Bruinisse lig gende percelen; vaststelling van het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten en vaststelling van de 9e wijziging gemeentebegroting 1956. Eveneens vaststelling van de voorlopige ge meenterekening 1955 en regeling kinderbijlage gemeentepersoneel 1 October t.m. 31 december 1956. Daarna gaat de raad over in gehei me zitting om de havenplannen te bespreken, die in het kader van de Deltawerken zijn ontworpen. Ingezonden mededeling Gtvr. werkster ug.g.u. Kaashandel WELTEVREE. Niet vlug genoeg getojien: nu maar een onsje kopen.' Snelle sollicitatie/ elke dag KAAStractatie! Inderdaad. KAAS is 'n bijzonder onweerstaanbare tractatie. Iedereen vliegt er op af. Kaas op da boterham, gebakken kaasplakken....'t is alle maal even lekker en gezond. Daarom fluks naar XJw winkelier gesneld en een heerlijk, voedzaam stuk KAAS uit eigen land ln huis gehaald rAkkaix ut Het N<dwU>d> 2w«*>W,< Wat ontstemming over uitvoering rioleringswerken Onder voorzitterschap van bur gemeester A. Vermeulen, vergader deze week de raad der gemeen te. Na het uitspreken van zijn (reeds gepubliceerde) nieuwjaars rede, werd overgegaan tot afwer king van de agenda. Bij de ingekomen stukken wordt behandeld de vaststelling door Ged. Staten van de gemeente-rekeningen over de jaren 1953 en 1954; de goed keuring en de gunning van de bouw van 8 woningwetwoningen. Z.h.s. wordt besloten in te stem men met het voorstel van Ged. Sta ten tot verhoging van de bezoldi ging der wethouders. Koninklijke goedkeuring is ont vangen op de Verordening op de heffing en invordering van school gelden aan de openbare kleuter school. Verder is door Ged. Staten goed gekeurd de Verordening tot wijzi ging van de bouwverordening. Van de inspekteur van het Lager onderwijs in de inspektie Goes is bericht ontvangen dat deze gemeen te niet voorkomt op de urgentie- lijst scholenbouw 1957 van het mi nisterie van O. K. en W., zodat dit jaar niet met de bouw van een nieuwe openbare lagere school kan worden begonnen. Een schrijven van de raad van Brouwershaven inzake de huisves ting van de Beatrixschool wordt zonder discussie voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van aansluiting bij het I.Z.A. wordt opnieuw afwij zend beschikt. De voorzitter deelt verder mede dat de alarmering van de brand weer thans onvoldoende is en b. en w. offerte hebben gevraagd: le. het plaatsen van een elektrische luid- installatie in de toren f 1689; 2e. het plaatsen van een sirene op de slangendroogtoren f 1450. De heer J. v. d. Doe (P.v.d.A.) vraagt nader inlichtingen omdat hij niet over tuigd is van de noodzakelijkheid van deze uitgaven. De heer Moer- mond (Vrij. Kiesver.) zegt liever tot aanschaffing van een sirene over te gaan, wanneer de raad zou besluiten uitgaven voor de alarme ring voor de brandweer te voteren. De voorzitter zegt dat wanneer tot aanschaffing van een elektrische luidinstallatie zou worden overge gaan iedere dag hiervan gebruik zou kunnen worden gemaakt, ter wijl de kerkvoogdij genegen is een jaarlijkse vergoeding aan de ge meente te betalen voor het gebruik van deze installatie. Ten slotte doet de heer Vane (P.v.d.A.) het voorstel om met de beslissing hierover te wachten tot de volgende vergade ring teneinde alsnog een proef te nemen met alarmering door mid del van klokgelui. Dit voorstel wordt door b. en w. overgenomen, zodat dit punt van de agenda wordt afgevoerd. Ten behoeve van het sportterrein stellen b. en w. voor om over te gaan tot de aankoop van een Gra- vely-roterende grasmaaier waarvan de kosten bedragen f 2265 en een frees voor f 640. Een grasmaaier Alle leden zijn voor de aanschaf fing van een grasmaaier, zodat daartoe wordt besloten. Over een frees lopen de meningen uiteen. De heren Klaasse en Vane zijn van mening dat deze frees slechts een of twee jaar voor het sportterrein kan worden gebruikt en deswege niet voldoende rendabel zal zijn. De overige leden hebben hierover nog onvoldoende oordeel zodat wordt besloten de beslissing hierover aan te houden tot een volgende ver gadering. Besloten werd tot de wijziging van de begroting 1956 en 1957. De raad besluit z.h.s. zijn goed keuring te verlenen aan het plan, opgemaakt door de Centrale Dienst „Noord-Zeeland", voor de restau ratie en het herstel van de water- snoodschade aan het gemeentehuis. De voorzitter deelt mede dat Mo numentenzorg een subsidie zal ver lenen. Bij de rondvraag vraagt de heer A. M. de Vlieger (Chr. partij) naar de mogelijkheid van het plaatsen van een wachtlokaaltje bij de bus halte. De voorzitter zegt toe hier naar te informeren. Verder vraagt de heer de Vlieger hoe het staat met de demping van de waterloop bij de Oostheul. Thans wordt deze gebruikt als vuilnis stortplaats door vele bewoners. De voorzitter zegt hierover reeds en kele malen te hebben gesproken met de herverkaveling. Hij zegt toe nogmaals op spoed te zullen aan dringen. De heer v. d. Doe informeert wanneer definitief de riolerings werken zullen zijn beëindigd. Er is, voor met de aanleg werd begonnen, door vele deskundigen aangedron gen om spoed te maken, toch zien we geen deskundigen meer die ons zeggen hoe we uit de moeilijkheden moeten komen wat betreft de Bo- gerdweglozing en de vele tekortko mingen die zijn ontstaan De voor zitter zegt dat aan het Technisch Adviesbureau van de Ver. Ned. Ge meenten brieven zijn uitgegaan waarin het college van b. en w. op spoed heeft aangedrongen tot op heden onbeantwoord zijn gebleven. Het college is ook niet te spreken over de uitvoering van deze rio- lerings- en bestratingswerken. Wet houder Klaasse licht nog toe, dat in januari is toegezegd van de zijde van dit architectenbureau, binnen veertien dagen prijsopgave te ver strekken van doortrekking van de riolering van de Welleweg - voor de lozing - naar de plaats waar de zuiveringsinstallatie zal worden ge bouwd. Tot heden is hierop nog geen bericht ontvangen. De voorzitter deelt mede, dat het besluit tot de bouw van een kleed lokaal op het sportterrein niet kon worden uitgevoerd, omdat bij de aanbesteding de laagste inschrijver meer dan f 2.000,hoger was dan het geraamde bedrag ad f 5.000, In een volgende vergadering zullen b. en w. met nieuwe voorstellen ko men, tegelijk met voorstellen tot exploitatie van het sportterrein. tQrik'zee Schooljeugd deed verkeersexamen Hard wordt gewerkt de school jeugd de nodige kennis van de ver keersregels en praktische ver- keerskennis bij te brengen. Daar toe strekken ook de periodieke ver- keersexamens, waaraan een groot deel van de schooljeugd deze week werd onderworpen. Het examen bestond uit een theo retisch en een praktisch gedeelte. Het praktisch gedeelte werd afge nomen in het plan-Buijse. ZelïS een verkeerslicht werd hierbij inge schakeld. De resultaten zijn de volgende: van de o.l .school namen 61 leer lingen deel, waarvan er 11 werden afgewezen; van de Chr. Nationale school namen 24 leerlingen deel, waarvan geen enkele leerling af gewezen werd; van de b.l.o.-school 17 (8) en van de R.K. parochiale school 20 (2). Óosterland. De boerderijen bouw Was de boerderijenbouw in de gemeente Óosterland vorig jaar in hoofdzaak geconcentreerd in de Maatje Jobs Haringweg en in de Nieuwe Rampertseweg, thans is de Hoge Maireweg centrum van deze tak van bedrijf. De boerderij voor de heer H. J. van de Zande, welke nieuw gebouwd is, is bijna gereed, terwijl men ook bezig is de boerderij „Mon Desir", die ge heel was verwoest door de waters nood, voor rekening van de heer Kik te herbouwen. Ook de voor malige boerderij; „De Zeijler" wel ke voortaan de naam van „Hoge Mairehoeve" zal dragen, wordt grondig hersteld. Niet alleen dat hier een grote landbouwschuur zal worden gebouwd, ook het woon huis, dat na de brand in 1912 werd gebouwd, en eveneens door het water werd geteisterd, zal een grondige vernieuwing ondergaan. Al met al zal de Hoge Maireweg een geheel nieuw aanzien krijgen. Land- vouu Export van witte kool naar oostzöne van Duitsland De waarnemend voorzitter van het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen, de heer A. P. de Boer, heeft op een vergadering van de Langedijker groentecentrale ge zegd, dat er kans is voor afzet van vijf miljoen kg of 500 spoorwagons van 10.000 kg witte kool naar de oostzöne van Duitsland. Dit zou een ruiltransactie betekenen met in te voeren industriële goederen uit dat land. Het Centraal Bureau van veilin gen streeft krachtig naar de tot standkoming van deze transactie; het slagen daarvan is afhankelijk van de regering. De Nederlandse afdeling op de wereldtentoonstelling Brussel 1958 zal onder meer een agrarische in zending omvatten, die de bezoekers een indruk zal geven van hetgeen ons land in deze sector presteert. Meisje - Dansers - Sicilië - Strand Rumbonen en Menselijk Het was al twaalf uur geweest, maar nog liep er lief (en bleek) een heel klein meisje in de cantine van het Hongaarse kamp, op de onver getelijke feestavond, die deze week werd gehouden, om de vluchtelin gen eens uit de sfeer van alledag te halen. Het meisje was de lieveling van de hele zaal. Van gindse dame kreeg ze een reep chocolade en van de zangeres mocht ze een Zuid- Amerikaanse hoed opzetten. Ze dribbelde bedrijvig heen en weer, maar dat was wellicht om de slaap te verdrijven. Het was een facetje van een wat men zou kunnen noemen verbroederingsbijeen komst, die vele opwekkende ele menten had. De arbeiders deden ook mee op die feestavond. Eiland man zag ze dansen op hun wollen sokken, op hun pantoffels en één was er zelfs op klompen. Ze rook ten sigaren die mannen en ze hiel den bij het dansen hun pet op, maar dat mocht de pet niet druk ken, want zo nauw werd er niet gekeken. De schare vluchtelingen zo eens overziende, komt men ge makkelijk tot de conclusie, dat men hier met een sociaal gemengde groep te doen heeft. Er is van al lerlei slag mensen en het is begrij pelijk, dat het voor velen wel heel moeilijk valt zich in een kamp thuis te voelen. De „kampsfeer" is een gevaar en te hopen is slechts, dat al deze getroffenen straks in Canada zo snel mogelijk zullen worden opgenomen in het normale leven en op eigen wieken kunnen gaan drijven. Een meevallertje bij de opening van het Groene Kruis-gebouw te Scharendijke was, dat Eilandman na afloop „even" (zo iets doet men altijd even), over de dijk is gewipt en daar op het strand heeft uitge zien over het woelige Brouwers- havense Gat. Het is daar een vol maakt oord. Iemand zou kunnen komen en er palmen neerzetten. Hij zou zich wanen op Sicilië. Ove rigens peinzen ook te Scharendijke mensen over verre landen, al was het alleen de wijkzuster maar, die eerst een kijkje gaat nemen in Ca nada en daarna naar Nieuw Zee land gaat. Een ondernemende zus eer zou Eilandman zeggen, maar zo zijn verpleegtsters wel. Overi gens zou Eilandmangesteld dat hij te Scharendijke woonde nim mer weggaan. Hij zou iedere avond zijn wandeling maken over de dijk en (proberen) zomer en winter, van het krijtwitte strand de zee in te gaan. Iedere morgen zou hij in het koepeltje gaan zitten om het op gaan van de zon te bezien en des avonds een glaasje drinken in de dorpsherberg. Hij zou er volledig gelukkig zijn en gewoonweg nooit over Canada of Nieuw Zeeland peinzen. Terugkerende lot de nuchtere werkelijkheid heeft Eilandman nog het avontuur te vertellen van een Zierikzees hondje, dat in een (erg) onbewaakt ogenblik een doos bon bons te pakken heeft gekregen. Het waren hoe kan het zo treffen geen onschuldige bonbons, maar rumbonen en elke boon smaakte nog lekkerder dan de vorige. Ons hondje werd kort daarop opvallend leutig en begon wartaal te blaffen, waarvan niemand iets verstond. Het arme dier waggelde over de straat en nimmer was een honde- roes zo diep als van deze rumboon viervoeter, die de eigenaar wel al tijd als een echte vriend zal be schouwen. Hij was zo menselijk ■w Afl£KtKf> R££D ££N Au£T Gtneic NOL *RV£ nuTonoA-i.nr reoin een twen. TOCH Dt *oi/t-£ RRR/vEEXDE hou -fj Z'JN KT!O Of Oi A£STou40£K£»LHaTS sezeren zet. dut d£1£ ett re- fat* wfs gekedentf£n gelootde n£n eenre* h-et en nu weio toch veeootioeen /N NEM-MWl EISTE D£ DfOt S'T At£UV HEynoiDS EEN SCMDEVEHGOEDinG OM- Df)T D£ tUW HfMC TOEVERTROUWDE t/EZ jwe oud£ j/nny lh whence de thrp - loeek md losóemnhkt wmdoooh ze vhn de thap v/el en hftan. enkel kneusde lOuwerkerk Vergadering Culturele Vereniging De laatste avond in het seizoen werd door de Culturele Vereniging verzorgd door de bekende schrijver Willem van Iependaal, die zijn le zing hield over humor en taal. De spreker werd ingeleid door de voor zitter de heer C. P. Kuyper. Wat de humor betreft, aldus de schrijver, is het niet goed er over te zitten piekeren, maar „je moet er tegen aanlopen". Het volk schept taal, maar er wordt ook erg veel taal bedorven (b.v.: „vreselijk amuseren"). Op onnavolgbare wijze gaf de spr. vele staaltjes van volkshumor ten beste. „Humor", zei hij, „is bijna altijd in wezen tragisch". In de pauze bestond er gelegenheid, boeken van de schrij ver te kopen. Hierna gaf de spr. nog zeer vele voorbeelden van: zeemanshumor, boerenhumor, militaire humor met cynische inslag, „black-outjes", lijmkithumor, boeven- of galgen humor, onbewuste humor en jood se humor. Bij het laatste stond hij wat uitvoeriger stil. Met kleine simpele middelen kunnen grandi oze successen bereikt worden. Ook gaf hij een voorbeeld van een mop met frappering en overfrappering. Alles bijeengenomen een avond, waarop ieder met volle teugen heeft genoten van de zeer geestige en rake manier, waarop de begaaf de kunstenaar de taal, volkstaal en volkshumor tot zijn publiek bracht. De kerkdienst in de ether Omtrent de zondagmorgen a.s. te houden kerkdienst, die later op de dag over de zender Hilversum I zal worden uitgezonden, vernemen wij nog nader dat in deze dienst aan dacht zal worden besteed aan de 350ste geboortedag van Michiel Adriaensz. de Ruyter. Een aardige toevalligheid is dat de plaatselijke predikant, ds. Franke, geruime tijd in de stad van Machiel - Vlissin- gen - heeft gewoond. 's-GRAVENHAGE. Bij K. B. is mej. dr. A. de Waal te Utrecht, oud-staatssecretaris van onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Voorts is aan mej. de Waal met ingang van 16 maart 1.1. toegekend de persoon lijke titel van raadadviseur-hono rair bij het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR T. 25. In de vroege ochtend, terwijl de zon nog slechts aarzelend haar zwak schijnsel door de morgennevels werpt, rijdt een zonder ling heerschap door de bossen van Tarente. Bij een kleine boeren hoeve aangekomen, laat de ruiter zich van zijn schamel, schonkig ros glijden en neemt het gebouw aandachtig op. Zijn lange, rode puntneus steekt hij speurend in de wind, als een jachthond, die het wild tracht op te sporen. „Hmm", snuift de vreemdeling dan ontevreden, „het lijkt warempel wel of ook hier geen levende ziel te vinden is. Alle boeren schijnen hier de kuierlatten te nemen.' Kom, laat ik eens op onderzoek gaan". Met grote passen beent de man het stille erf op, waar alleen een paar eenzame kippen haastig wegfladderen bij zijn nadering. Maar als hij de voordeur bijna bereikt heeft, gaat deze plotseling open en een jonge boerendochter staart de vreemde bezoeker vol verbazing aan. „Uw dag begint wel bijzonder fortuinlijk, m'n braaf kind", zegt de vreemdeling op hoogdravende toon. „Het moet wel een ongekende eer voor u zijn, kennis te mogen maken met de beroemde, ja ik mag wel zeggen befaamde Jonker Tobias Bluff von PlaudersteinJ"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6