Raadsel in Nijmegen SPOEL OM die melkfles! ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE VBIJDAG 22 MAAKT 1937 NO. ïsias DE SOWJET-UNIE ZOEKT WEER CONTAKT MET WESTDUITSE BONDSREPUBLIEK Mikojan waarschijnlijk naar Bonn Smirnof ga als zijn persoonlijke mening, dat Westduitse strijdkrach ten tot een sterkte van 100.000 man - de bij het verdag van Versailles voor de Reichswehr vastgestelde omvang - aanvaardbaar zouden zijn. Als Duitsland herenigd zou zijn, zou over de totale sterkte der Duitse strijdkrachten onderhandeld moeten worden. De Sow jet-ambassadeur in west- Duitsland, Smirnof, heeft woensdag voor hU aan bondskanselier Ade nauer een nieuwe boodschap van premier Boelganin overhandigde, op een persconferentie in Bonn verklaard, dat een bezoek van de Sowjet-vlce-premler Mikojan aan de bondsrepubliek „waarschijnlijk" is. Er zijn onderhandelingen over een uitnodiging aan Mikojan voor een bezoek aan de Duitse industrie- tentoonstelling in Hannover gaande. Wij gaan er van uit, aldus Smir nof, dat spoedig vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sow jet- Unie en west-Duitsland ontwikkeld kunnen worden. Om alle bestaande moeilijkheden tussen beide landen op te lossen, is tijd en geduld nodig. De Nederlandse Rode Kruis-hulp aan Hongarije Het Nederlandse Rode Kruis heeft gedurende de laatste vier maanden 271 wagons met hulpgoe deren voor de Hongaren naar Oos tenrijk gezonden. Deze wagons, waarvan er 154 aankopen van en schenkingen aan het Nederlandse Rode Kruis vervoerden, 13 goederen van andere organisaties in Neder land en 104 goederen van buiten landse Rode Kruisverenigingen e.a., bevatten in totaal 3.442.426 kg. hulpgoederen. Verder werden in november en december van het vorig jaar met dertien auto- transporten, bestaan de uit 35 vrachtauto's (gedeeltelijk met aanhangers) 417.748 kg. hulp goederen naar Oostenrijk vervoerd, hetgeen samen met de wagonladin gen 3.860.174 kg. ofwel bijna 4 mil joen kg hulpgoederen betekent. Per 15 maart was in totaal een bedrag van f 4.900.000 gestort op girorekening 777. In het maartnum mer van zijn officieel orgaan geeft het Nederlandse Rode Kruis een voorlopige verantwoording van de besteding der gelden. Hieruit blijkt, dat in totaal voor een bedrag van f 3.429.169 aan hulpgoederen ver zonden werd. „AU jonge zwemmer" De Russische schrijver Doe- dintsef, wiens roman „Het dagelijks brood is niet vol doende" over de gehele we reld nogal wat stof heeft doen opwaaien, heeft op een conferentie van schrijvers te Moskou de drijfveren ver teld, die hem tot het schrij ven van deze roman hadden aangezet, aldus het Sowjet- letterkundig blad „Litera- toernaja Gazeta". Zijn ver klaringen hebben volgens het blad onder zijn gehoor een storm van protest ten gevol ge gehad. „Toen ik in de oorlog in een loopgraaf lag en de Duitse Messerschmits onze toestellen zag neerhalen ben ik tot in mijn diepste wezen geschokt. Immers, ik had altijd horen vertellen dat onze vliegtuigen beter en verder vlogen dan alle an dere", aldus Doedintsef, die vervolgde: „Ik heb niets wil len zwart maken maar ik wil niet dat wat ik gezien heb nog eens gebeurt. Daar toe heb ik het recht. Schrij vers moeten evenals jonge zwemmers bewegingsvrijheid hebben. Maar ik voel me steeds als een kind aan een leiband". In het Hongaarse staatsblad is een decreet gepubliceerd, dat de bewegingsvrijheid beperkt van de genen, die staatsgevaarlijk worden geacht. Men kan worden verban nen voor een bepaalde tijd, onder politietoezicht worden geplaatst of verplicht worden op bepaalde tij den van de dag binnenshuis te blijven. Deze maatregelen kunnen niet worden toegepast op mensen boven 60 jaar of met twee of meer kinderen beneden 10 jaar, op min derjarigen, 2wangere vrouwen en ernstige zieken. n De Poolse minister van justitie, Marian Rybicki, heeft een parle mentscommissie meegedeeld, dat er van de driehonderd rechters, die tijdens de Stalinistische periode ten onrechte waren ontslagen, ze ventig in hun oude functie zijn her steld. Dit kon niet met alle betrok kenen gebeuren, doordat vele niet in hun oude beroep willen terug keren. Door samenwerking van de Egyp tische politie en de strijdmacht van de Verenigde Naties in Egypte, zijn in de Sinai Arabische smokkelaars in verdovende middelen gearres teerd en is smokkelwaar ten be drage van ongeveer twee miljoen gulden in beslag genomen. De smokkelaars hadden leden van de politiemacht van de Verenigde Na ties opium en hasjiesj aangeboden en hun bovendien verzocht hulp te verlenen bij het vervoer van ver dovende middelen. De militairen stelden onmiddellijk de Egyptische politie van het aanbod in kennis en bij een schijntransactie werden de smokkelaars gearresteerd. De voorgenomen vermindering van de Britse troepensterkte in Duitsland met 13.500 man, achtte Smirnoff onvoldoende. De Sowjet- Unie heeft vermindering van de bezettingstroepen met één derde voorgesteld. Ingezonden mededeling Vergadering sportver. „Duiveland" Onder voorzitterschap van dhr. A. Bakker vergaderde dezer dagen de sportver. „Duiveland" in de Conferentiekamer. De voorz. open de met een welkomstwoord de bij eenkomst, die, wat betreft het vrouwelijk deel maar matig was bezocht, en deelde één en ander mede, betreffende de lotgevallen der vereniging. Het ledental, aldus spr. steeg in 1956 met 25, terwijl verder de perikelen werden be sproken, welke zich voordoen in de afdeling Gymnastiek, met name het punt van de intraining der voet ballers. Besloten werd tenslotte één uur per week te trainen, onder leiding van de heer Vane. Na de notulenlezing door de heer J. A. van Waasdorp, volgde het financieel verslag door de heer D. P. van der Werf. Bedoeld vérslag, dat sloot met een bedrag over '56 van f 3114,93, in ontvangst en uit gaaf, werd door de vergadering, i.e. de kascommissie, goedgekeurd. Hierna werd het voetbalprogram ma voor het zomerseizoen vastge steld. Getracht zal worden, hierin, vooral de junioren een kans te ge ven zich te ontwikkelen als goede voetballers. •In de rondvraag, hierna kwam slechts weinig naar voren. In het slotwoord, dat hierop volgde, wek te de voorzitter de leden op om ook weer in het komende jaar hun beste beentje voor te zetten, en zich in alle opzichten „Sportief" te tonen. Hierna sluiting. Kerknieuws Ger. Kerken Beroepen te Bolnes: Th. Vollen hoven, Bergentheim; te Hasselt: kand P. van Breugel, Amsterdam; te Nieuwerbrug a.d. Rijn en te Tijn- je: kand. Th. W. A. Rijper, Amers foort; te Alphen ad. Rijn: H van Benthem, Wieringerwerf; te Bo- zum: kand. H. Langenbrug, Em- mercompascuum; te Kampen: A. W. Meeder, Spijkenisse. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Montfoort: G. J. van Reenen, em. miss. pred. van Amsterdam. Bedankt voor de benoeming tot hulpprediker te Bozum (Fr.): G. J. van Reenen, em. miss pred. van Amsterdam; voor Ruinerwold-Koe- kange: B Wentsel, Pingium; voor Hazerswoude: J. Banga, Vleuten- De Meern. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Hoek (Z.V1.): kand. J. Strating, Den Haag. Aangenomen naar Niezijl-Kom- merzijl: kand. J. M. Goedhart, Kampen. Bedankt voor Buitenpost, Nijver dal en Zalk en Veecaten: kand. J. M. Goedhart, Kampen. Ger. Gemeenten Beroepen te Kalamazoo (Michi gan, U.S.A.): H. Rijksen, Vlaardin- gen. Ned. Herv. Kerk Dinsdag 26 maart a.s. neemt ds. J. van Vliet afscheid van z(jn gemeente te Haamstede Ds. J. van Vliet zal dinsdag 26 maart a.s. afscheid nemen van de Hervormde gemeente van Haam stede en zondagmiddag 7 april a.s., na 's morgens vooraf te zijn beves tigd door ds. E. S. de Lint van Lienden, vroeger te St. Philipsland, om half drie zijn intree doen als predikant van de Hervormde ge meente te Ommeren (in de classis Tiel), waar hij de opvolger wordt van ds. H. J. de Bie, die in januari van het vorige jaar naar Alblasser- dam is vertrokken. Ds. van Vliet werd op 1 februari 1895 te Utrecht geboren, was eerst vele jaren werkzaam in het be drijfsleven en begon op ongeveer 38-jarige leeftijd te studeren. Hij bezocht toen eerst het avond-ly ceum te Amsterdam, deed daarna staatsexamen en studeerde vervol gens aan de Rijksuniversiteit te Urecht. Nadat kand. Van Vliet in november 1941 door het provin ciaal kerkbestuur van__Groningen was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk, was hij eerst enige maanden hulppre diker te Utrecht en daarna tot maart 1944 nog ongeveer 16 maan den te Utrecht. Op 12 maart 1944 deed ds. Van Vliet, na vooraf te zijn bevestigd door ds. G. J. Derk- sen van Utrecht, toen nog te Groede, zijn intree in zijn eerste gemeente Breskens, vanwaar hij op 30 mei 1948 naar Haamstede vertrok. Tijdens zijn bijna negenjarige ambtsbediening te Haamstede gaf ds. Van Vliet mede de stoot tot de oprichting van de interkerkelijke stichting voor Protestants-christe lijk huishoud-onderwijs, waarvan hij zes jaar voorzitter is geweest. ZIERIKZEE Lezing over het zwakzinnige kind voor de afdeling van de N.C.V.B. Stichtingen grote zegen voor het kind Woensdagavond hield de afdeling van de Ned. Christen Vrouwen bond haar maandelijkse bijeen komst in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. De presidente, mevr. A. M. Baas- Kloet las, nadat gezongen was Ps. 118 11, Joh. 5 1-16, waarna zij een korte overdenking hield n a.v. het 14e vers. In aansluiting hierop werd gezongen Gez. 62 1 en 4. De presidente richtte hierna een woord van welkom tot de talrijke aanwe zigen en in het bijzonder tot de spreekster van deze avond, mej. zr. W. van Kuijk, hoofdverpleegster van de dr. mr. W. v. d. Berghstich- ting te Noordwijk. Zij deelde nog mede dat de eerstvolgende bijeen komst op woensdag 10 april zal worden gehouden, waar ds. H. R. Timmerman uit Yerseke hoopt te spreken over „De Man van Smar ten". Zr. van Kuijk sprak hierna over het onderwerp „Het gelukkige le ven van het zwakzinnige kind". Zij verdeelde haar inleiding in drie ge deelten, nl. 1. het zwakzinnige kind thuis; 2. de v. d. Berghstichting o.a. wat de inrichting zelve betreft; 3. het leven van de kinderen in de stichting. In het eerste gedeelte ver telde spr. o.a. dat vele ouders er tegen opzien hun kinderen naar een stichting als deze te zenden, maar dat zij later inzien welk een grote zegen dit voor hen is, daar zij hier hun gevoel van minderwaardigheid verliezen. Zij deelde ook nog een en ander mede over het oprichten van de stichting door dr. mr. W. v. d. Bergh predikant te Voorthui zen. Thans zijn er in Nederland 5 stichtingen, waar ca. 4000 zwakzin nigen zijn opgenomen, waarvan in Noordwijk plm. 1200. In het 2e ge deelte liet zij de stichting zelve zien door de ogen van de vader van één der patiëntjes. Hierbij kwam duidelijk uit hoe de kinderen te ruggebracht worden tot de natuur en hoe zij met planten, bloemen en dieren omgaan, waarvoor zij grote liefde krijgen. De 3 prachtige win tertuinen en het hertenkamp dra gen hiertoe in hoge mate bij. Ver der vinden zij veel vermaak in de speeltuin met zijn talrijke attribu- en. In het 3e gedeelte wees zr. van Kuijk er o.a. op dat hier inderdaad van „een gelukkig leven" van de kinderen gesproken kan worden, daar het gestichtidee geheel ont breekt en de kinderen met veel liefde en vriendschap worden ver pleegd Ook onderling bestaat er grote vriendschap tussen de patiën tjes. Speciaal ging spr. ook nog in op het christelijk karakter van de stichting, wat o a. tot gevolg heeft dat de kinderen vaak een zegen voor elkaar, maar ook voor anderen kunnen zijn Al wordt dan ook het verdriet van de ouders niet wegge nomen, toch is de verpleging van de kinderen in de v. d. Berghstich ting een balsum in de wonde en kunnen de ouders dikwijls God danken voor dit gebroken leven. Aan het einde van de avond kon de presidente getuigen van een bij zonder geslaagde bijeenkomst, waarin de aanwezigen met diepe ontroering kennis hadden genomen van hetgeen de spreekster had ver teld. Zij dankte haar dan ook har telijk voor haar inleiding, waarin haar liefde voor het zwakzinnige kind zo duidelijk tot uiting kwam. Zij wenste haar ook verder Gods zegen toe op haar werk. Nadat een couplet van het beken de lied „Houdt gij mijn handen beide" was gezongen, eindigde zr. van Kuijk met dankzegging. Nog zij vermeld dat deze avond zich drie nieuwe leden opgaven. Ingezonden mededeling Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige „Margriet'', is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Waslijst met problemen Eisenhower en Britse premier houden conferentie te Bermuda Midden-Oosten de urgentste kwestie President Eisenhower en de Britse premier MacMïllan, zijn donderdag te Bermuda officieel be- gonnen met een bespreking van in ternationale vraagstukken waarvan het midden-oosten de urgentie is. De conferentie duurt drie dagen en wordt gehouden in de Midocean Club, die zwaar bewaakt wordt. Woensdagavond hebben Eisen hower en MacMillan met hun mi nisters van buitenlandse zaken, Dulles en Selwyn Lloyd, een voor bereidend gesprek aan een diner gehad. Naar verluidt besloten zij het. midden-oosten als een voor rangskwestie te beschouwen. Een mogelijke boycot van het Suezkanaal, ingeval Egypte onder scheid zal maken ten nadele van de Brits-Franse scheepvaart, zou een van de door Eisenhower en MacMillan ~te overwegen maatre gelen zijn. Engeland zou een der gelijk voorstel gedaan hebben. De houding van de V.S hieromtrent is echter niet duidelijk. Naar men verwacht zal de agen da de volgende punten bevatten: 1. het midden-oosten (getracht zal worden de meningsverschil len ten aanzien van Gaza uit de weg te ruimen); 2 een regeling voor de kwestie van het Suezkanaal; 3. de leer van Eisenhower; 4. de Amerikaanse politiek t.a.v. het pact van Bagdad; 5. de Europese defensie en Enge- lands voornemen om troepen uit Europa terug te trekken; 6. de hereniging van Duitsland; 7. de Europese samenwerking op economisch gebied en op het terrein van de kernenergie; 8. de houding tegenover de Ver enigde Naties, die naar Enge- lands gevoelen niet in staat zijn belangrijke problemen, zoals die in het midden-oosten, op te lossen; 9. de handel met communistisch China; 10. een algemene schatting van de communistische dreiging in het verre oosten. 's-GRAVENHAGE. In tegen woordigheid van de Nederlandse gezant in Oostenrijk, mr. E. Star Busman, en van dr. V. A. M. Beer man als vertegenwoordiger van de hoge commissaris voor het vluch- telingenwezen in Oostenrijk, is woensdag in het Weense industrie gebouw de „Nederlandse vereni ging voor de Hongaarse middel bare school op de IJselberg" opge richt. kleintjes uitt& het öinnenl 's-GRAVENHAGE. Met vijftien partituren in zijn bagage zal het Concertgebouworkest maandag a.s. naar Engeland vertrekken voor een toernee, die tot 7 april zal du ren. Het orkest zal staan onder leiding van dr. Eduard van Beinum ROTTERDAM. De reparaties aan het s.s. „Waterman", dat de vorige week op de Atlantische Oceaan een aanvaring had met het Itali aanse vrachtschip „Merit" en toen via Brest, waar de passagiers over stapten op de „Zuiderkruis", naar Rotterdam terugkeerde, hebben 'n vlot verloop. Daarom is thans be sloten dat het schip op donderdag 28 maart a.s. van de Lloydkade te Rotterdam zal vertrekken naar Australië met de ruim 800 passa giers, onder wie ongeveer 500 Hon garen uit het vluchtelingenkamp te Salzburg, die aanvankelijk op 19 maart met de „Zuiderkruis" naar Australië zouden reizen en wier vertrek toen moest worden uitge steld. 's-GRAVENHAGE. Op de vierde Duitse kampeertentoonstelling, welke van 6-14 april a.s. te Dus- seldorp wordt gehouden, zal ook Nederland met een inzending ver tegenwoordigd zijn. ROTTERDAM. Het nationale mo nument voor de koopvaardij dat bij de Leuvehaven aan de oever van de Maas te Roterdam is ge plaatst, zal op woensdag 10 april door prinses Margriet onthuld worden. Ingezonden mededeling Melk is 't best voor elk (en properheid 't best voor melk)l FEUILLETON door G. PLANTEMA 29 Toen Ohlquist enkele ogenblikken later bij het hekje aan de weg was aangekomen, zag hij de donkere ge daante op een tiental meters af stand gaan. De weg was niet goed verlicht, want de enige in de na bijheid staande lantaarn was onge veer voor het hek van Eikenheuvel, maar hij ontdekte toch, -^dat de vluchtende een kleine gestalte had, die in een zwart of donkerblauw pak was gekleed Terwijl hij zich dit realiseerde, hoorde hij, dat bij het huis van de Nabarescu's enkele mensen op gedempte toon in een vreemde taal tegen elkaar spraken. Even later knerpte het grint van een der voetpaden, wat er op wees, dat de mensen, die het huis net hadden verlaten, in de tuin liepen. Ohlquist nam een vlug besluit. Hij had tennisschoenen aan, omdat hij vroeger in de avond met zijn zwager een paar sets had gespeeld op een nabij gelegen baan. Hij juichte inwendig, want de rubber zolen veroorloofden hem een bijna geluidloze tred. Dit kwam hem van pas, nu hij, aan de overkant van de weg, achter de nog steeds rennende gestalte aan ging. De vluchteling had nu het bosgedeelte bereikt, dat villa Estella voorafging. Een ogen blik meende de inspekteur, dat de donkere figuur van plan was, naar het huis van Van der Zuyden te gaan, maar hij zag dat hij zich ver giste. Even voordat de vluchteling het hek van villa Estella bereikte, stak hij snel de daar heel duistere weg over, zodat hij aan dezelfde kant liep als de Deense politieman. Het pad slingerde zich eerst tien tallen meters door 't bos, daar steeds dieper invoerend, maar op de duur toch min of meer evenwijdig aan de weg, die zij even tevoren hadden verlaten Plotseling hoorde de inspekteur, dat de voetstappen meer van rechts kwamen. Het pad moest daar een scherpe bocht ma ken of er moest een zijpad zijn. Dit laatste bleek het geval Ohlquist stond op de samenkomst van beide bospaden even roerloos te luisteren. Ja, de voetstappen waren er nog, maar de vluchteling liep minder snel. Hij betreurde dit volstrekt niet, want de achtervolging vergde veel van zijn adem, omdat de don kere gestalte eerst een verrassende snelheid had ontwikkeld. Nu begon de vluchtende blijkbaar buiten adem te raken en een tikje ver moeid te worden. Langzaam, met bijna slepende stap, ging de don kere gestalte in dit nachtelijke uur nauwelijks te onderscheiden, vlak langs een boom Even steunde hij er met een hand tegen. Toen zag de inspekteur tot zijn verrassing, dat de vluchteling ging zitten. Hij moest wel erg moe zijn! Daar zat hij, zo zwaar ademend, dat het op zuchten leek. En hij keek niet achter zich, terwijl Ohlquist naderde, als een schaduw over de verende bodem. Met het hoofd in de handen steu nend, zat de vluchteling ineenge doken. Ohlquist stond achter hem, zonder dat zijn komst was opge merkt. Zwijgend keek hij op de donkere gestalte neer. Even aarzel de hij, toen zat hij, voordat de ander had kunnen opschx-ikken, naast de vluchteling op de grond. „Wel, ma demoiselle Ilescu?" zei hij zachtjes, op vragende toon. Er ging een schok door de gestal te Ineens zat hij rechtop, van schrik een geluid uitstotend, dat meer op een snik dan op iets an ders geleek. Zelfs in de duisternis zag de inspekteur, dat twee don kere ogen hem verschrikt aanstaar den. Daarna bleef het stil, enkele sekonden lang. „Een vreemde ontynoeting, mid den in de nacht", ging de inspek teur op fluisterende toon verder. „U bent wel haastig uit het huis van uw oom weggegaan!" Het was mej. Ilescu inderdaad. Maar Sven zag, dat zij gekleed was in een donkere overall, terwijl een ceintuur zorgde, dat dit wat onge wone kledingstuk niet als een zak om haar gestalte hing. Verder droeg zij over haar zwarte haren een nauw kapje van donkere stof en vooral dit had hem aanvankelijk op de gedachte gebracht, dat hij een man achtervolgde. Reeds dadelijk in het bos had een vage impressie van een hem bekend voorkomend parfum de inspekteur verrast. Nu hij naast haar zat, kon hij dit par fum goed bemerken, hoewel mej. Ilescu het heel bescheiden had ge bruikt. Zijn opmerking lokte geen ant woord uit. Het Roemeense meisje bleef roerloos zitten. Haar eerste schrik was voorbij. Zij staarde hem niet meer aan, maar had het ge zicht afgewend en keek naar de grond „Is er iets, dat niet in orde is?" informeerde hij. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5