Fantasierijke oplichter maakte den Haag onveilig PJEURLOq DE KABINETSFORMATIE IN INDONESIË De Haagse politie heeft woensdag een 40-jarige inwoner aangehouden die blijk heeft gegeven van een al te rijke fantasie. Deze man, een zekere H. v. d. A., begaf zich dezer dagen naar een bekende bankin stelling te Den Haag, vertelde daar dat hij uit Saoedi-Arabië kwam waar hij zes ton had verdiend in de olie en verzocht, „daar zijn geld nog in de Verenigde Staten op de bank stond", vast een chequeboekje te mogen ontvangen. Hij vertelde en passant ook nog dat hij van zijn fortuin een bedrag van drie ton aan zijn vrouw wilde schenken en van de zijde van de bankinstelling in kwestie adviseerde men hem be leefd dat hij dit dan eerst door een notaris in orde moest laten maken. De man moet een geloofwaardige indruk gemaakt hebben want het eind van het liedje was. dat hij een chequeboekje alsmede een bank giroboekje ontving. Deze waren v. d. A. zeer welkom. Hij trok zon der dralen de stad in en begon met voor 475 gulden aan lederwaren te kopen. Hij betaalde deze met een cheque en slaagde er zelfs nog in hierop contant wisselgeld terug te krijgen. Ook zijn pension betaalde Ingezonden mededeling De grootste sortering Gratis advies van onze binnenhuis-architect 1enk7.ee Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond De afd. Schouwen ^an de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen or ganiseert op dinsdagavond alhier een breishow, die wordt verzorgd door de Leithen Wolfabrieken. Een drietal mannequins zal een aantal zeer verschillende wollen kleding stukken tonen, w.o. jumpers, ves ten, jasjes, sporttruien, japonnen, kinder- en herenkleding. De show is toegankelijk voor iedereen. BURGH-HAAMSTEDE Cabaret-avond Végé-winkeliers Tjokvol was „Tavenu" van hotel Bom woensdag, toen de heer A. de Bruine, mede namens zijn collega's uit Burgh en Haamstede, een kort openingswoord sprak op een caba ret-avond, die door de gezamenlij ke VéGé-winkeliers aan hun klan ten werd aangeboden, verzorgd door het amateurgezelschap uit Roosendaal „Klaver Vijf", dat met als titel „Tempo", inderdaad in een vlot tempo, een afwisselend pro gramma van Brabantse „kolder" over de zaal uitstortte, waardoor het publiek nauwelijks gelegenheid kreeg op adem te komen en van het ene lachsalvo in het andere viel. Het meest kon ons nog de accor deonist bekoren, die met virtuosi teit zijn instrument hanteerde en de zaal tot meezingen wist te brengen. In de pauze werd aan de bezoekers een kop VéGé-koffie aangeboden, terwijl een vertegenwoordiger een kort propagandistisch woord voor de VéGé-artikelen sprak. Ook werd in de pauze een aantal artikelen verloot, waarna aan het eind de heer A. W. v. d. Zande, zowel het publiek als de spelers dank zei voor hun aanwezigheid. f aamstede Aafje Top trad op voor „Nut" Na een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen, in het bizon der tot mej. Aafje Top, door de voorzitter van het Nutsdeparte- ment de heer M. L. J. Fokker, leidde hij met een korte voorbe spreking van het boek „Kostbaar gif" van Mary Webb, de bekende voordrachtskunstenares in en ver leende haar vervolgens het woord voor haar voordracht, waaraan zij gaarne gevolg gaf. Op uitstekende wijze droeg zij deze mooie roman, die speelt op het platteland op de grens tussen Engeland en Wales, voor, waarbij zij door haar mimiek en stem de in dit boek voorkomende figuren voor de aandachtig luisterende zaal deed leven. Zozeer was het publiek in de ban van haar voordracht ge vangen, dat het even duurde voor het applaus opklaterde, om haar te danken voor deze mooie voor dracht. De voorzitter was dan ook aan het eind de tolk van de aanwezigen toen hij haar - na dankwoorden - een tot weerziens toeriep. hij met een ongedekte cheque. Ver volgens kocht hij een scheerappa- raat, dat hij later naar de bank van lening bracht, hetgeen hem ook weer eens 25 gulden opleverde. Hij kocht verder nog een duur costuum en stapte vervolgens een juweliers- zaak binnen waar hij twee kostbare horloges aanschafte die hij even eens met een cheque betaalde. De bankinsteUing had intussen, nadat van alle zijden cheques bij haar waren ingediend, begrepen dat v. d. A. haar maar iets op de mouw had gespeld en diende een klacht in bij de politie. Deze slaag de er al spoedig in v. d. A. te ar resteren die reeds eerder met de politie te maken had gehad. Toneelavond in Dorpshuis Zaterdagavond zal de Zeeuwse vereniging „Zeelandia" te Rotter dam in het dorpshuis het toneel stuk ,,'t Was in Meie" opvoeren. Het toneelstuk zal geheel in het Zeeuws worden opgevoerd. De ver eniging „Zeelandia", welke in 1920 werd opgericht, heeft reeds in tal van plaatsen in ons land met veel succes diverse toneelstukken op de planken gebracht. pjffirut'/u.y.ye Zendeling sprak over Suriname De heer Nassy, een onderwijzer uit Suriname, die momenteel in Ne derland vertoeft in verband met zijn verdere studie, heeft op de bei de lagere scholen een zeer interes sante uiteenzetting gegeven over het land Suriname en het leven van zijn volk. Zijn verhalen werden door middel van een filmstrip aan schouwelijk voorgesteld. Was het verschijnen van iemand met een niet blanke huidskleur op de school al een zeker evenement in het jeugdleven, de beelden over het vangen van apen en het doen en laten van de medicijnmannen bij de Bosnegers wekte bij de jeugd grote hilariteit. Ook de Indianen die momenteel nog in de oerwouden leven, kwamen op het witte doek en de heer Nassy boeide de kinde ren met het vertellen van hun le vensgewoonten. Aangrijpend was de mededeling van de heer Nassy, dat hij vroeger op de Zendings school bij een blanke onderwijzer had gezeten en zo in aanraking is gekomen-met het evangelie. Later kwam hij zelf voor de klas te staan en mocht hij het gehoorde evan gelie aan zijn eigen volksgenoten doorgeven. Het werk van de Evan gelische Broedergemeente in Suri name breidt zich steeds uit, wat het aantal gedoopte christenen betreft Mars voor „Goed zo"-actie De muziekvereniging „Nu met Hope" heeft het initiatief genomen een muzikale mars door de gemeen te te maken, waarbij leden van de Hervormde Vrouwenvereniging met bussen huis aan huis zullen collec teren voor de Goed Zo-actie. Wij twijfelen niet of voor deze steun aan „Goed Zo" zal flink in de bus worden geblazen. Laat Bruinisse in de zak tasten opdat een goed re sultaat mag worden bereikt. Heden (vrijdag) Zierikzee: Concordia, 7.30 uur, 2e uitvoering Scheldeklanken (voor bejaarden); Ver.gebouw, 8 uur, jaarvergadering Chr. Ger. jon gens- en meisjesclubs. Nieuwerkerk: 7.30 uur, ouderavond School met de Bijbel. Morgen (zaterdag) Zierikzee: Huis van Nassau, 3 uur, jaarvergadering S.D.K.B.; Con certzaal, 8 uur, 7 broers zoeken 7 bruidjes (a.l.). Haamstede: Bioscoop hotel Bom, 8 uur, De levensroman van Richard Tauber (a.l.). Noordgouwe: Café v. d. Weijde, 7.30 uur, uitvoering ver. Bellamy uit Dreischor. Renesse: Dorpshuis, 8 uur, 't Was in de mei, toneelavond door de Zeeuwse ver. te Rotterdam. Ingezonden mededeling Olifanten houden oppasser voor de gek! Dat olifanten bijna menselijk pret kunnen hebben, blijkt uit een ver haal over hetgeen bij circus Sarra- sani gebeurde. Een der olifanten was er door on achtzaamheid van de oppasser in geslaagd, een sleutel te bemachti gen. De man, spoedig door collega's geassisteerd, trachtte het kostbare voorwerp terug te krijgen. Maar allen liepen van het kastje naar de muur. Gorgelend en gichelend van plezier gaven de olifanten de rij langs de sleutel door, dan was hij weer hier en dan weer ginds Dit is ook een van de tientallen kijkjes achter de schermen, waar over u kunt lezen in het circusal bum „De Bonte Droom van het Cir cus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circus kenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterle^e- rancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, te 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden on der rembours. Vermeld vooral dui delijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatsjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zon- Volgende week gevarieerd filmprogramma in Zierikzeese Concertzaal „Weg ohne Umkehr" een schokkend tijdsbeeld Met het weekeinde draait in de Concertzaal de hier reeds eerder besproken film „Zeven broers zoe ken zeven bruidjes", de geestige historie van een aantal boerenzoons die op wel heel drastische wijze zich van echtgenotes voorzien en daarbij door de omstandigheden een handje worden geholpen. Nadien volgt de film „Tussenlan ding in Parijs" (Escale a Orly) met Dany Robin en Dieter Borsche. De ze film geeft een treffend beeld van de lotgevallen der verschillende reizigers, die op doorreis of als eindbestemming het Parijse vlieg veld Orly aandoen. Daar is een sympathieke vliegenier die het aan stuurt op een „avondje uit" met een charmante employé, die op het vliegveld werkt. De afspraak loopt telkens heel erg mis. Dan is er een filmproducent, die een filmster komt afhalen en tussen die twee zit het ook al niet goed, omdat de ster niet wenst te spelen wat de producent voorschrijft. Het lijkt allemaal onschuldiger dan het is, want als ontdekt wordt dat in ge hoorapparaten, die de sympathieke monsieur Petit (Heinz Rühmann) vervoert, verdovende middelen ge smokkeld worden, komt de politie er aan te pas. De film vervolgt de levensdraad van de verschillende figuren tot aan een ontknoping, die wonderlijk genoeg nog al gelukkig is. Een typisch Frans produkt, knap verfilmd naar een roman van Curt Riess. Een produkt van klasse draait op de culturele filmavond. Het is de bekroonde film „Weg zonder terug keer" („Weg ohne Umkehr"), een Duitse film met Ivan Desny, Ruth Niehaus, René Deltgen e.a. De film tekent een schrijnend tijdsbeeld en speelt in de oostzöne van Duitsland, waar een meisje geraakt in de strikken van een Russische majoor, die gebruik maakt van een ontstane dwangsituatie. Het meisje komt in contakt met een Russische kapitein, belast met het opvoeren van de produktie in een fabriek. Door al lerlei oorzaken gaan de ogen van de kapitein open voor het schande lijk regiem, waaraan de mensen onderworpen zijn en zowel de ka pitein als het meisje vinden de weg tot elkaar. Dit moet natuurlijk op een breuk uitlopen met ditzelfde re giem en beiden besluiten te vluch ten. Dan echter grijpt de majoor in en het meisje wordt ontvoerd naar de oostzöne. In hotel Bom te Haamstede gaat de zeer,fraaie film „De levensroman van Richard Tauber", waarin een treffend beeld geschetst wordt van de tragiek in het leven van de grote zanger. Het is begrijpelijk dat voor al de muziek (de zang) in deze film een voorname plaats inneemt. De rol van Tauber wordt vertolkt door Rudolf Schock. Een gave film, die warm valt aan te bevelen. Kerkn teuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (toez.): J. H. Cirkel, Woudenberg; te IJmond (wijkgem. IJmuiden) toez.: H. S. J. Kalf, Bennebroek. Aangenomen naar Saaxum (Gr.): vikaris W. Straatsma, Utrecht. Bedankt voor Leiden: L. Kievit, Woerden. Ger. Kerken Beroepen te Nieuw Beets (Fr.): kand. T. W. A. Rijper, Amersfoort. Bedankt voor Leidsendam: J. van Reeven, Hardenberg. Burgerlijke stand - Zierikzee Geboren. 15 maart: Marinus Pie- ter, z. van Bernardus Nicolaas Ra- via en Cornelia Johanna Wesdorp; 15 maart: Aartje, d. van Ernst Knoop en Cornelia van Erk, wo nende te Nieuwerkerk; 18 maart: Lijntje, d. van Leendert Tolenaars en Wilhelmina van Breugel; 19 maart: Gerda Leonie, d. van Jan Groenendijk en Johanna Aariana Hoekman. Ingezonden mededeling De beste serie van 1957 20 - 22 - 27 - 31 en 36 ct ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wij zoeken een actief persoon die zich wil belasten met het Correspondentschap in de gemeente Kerkwerve. Brieven aan de redactie onder motto: „Correspondent" TWEEDE KAMER Ontwerp wijziging winkelsluitingswet '51 ingediend Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Win kelsluitingswet 1951. Het wetsont werp heeft de strekking tegemoet te komen aan in de praktijk geble ken behoeften. Koopavonden Gebleken is, dat in de steden het sluitingstijdstip der winkels van 21 uur op de Sinterklaas- en Kerst koopavonden onvoldoende is om aan de behoefte van het publiek te voldoen. Daarom wordt voorgesteld dit tijdstip te verschuiven naar 22 uur. Bovendien is het wenselijk ge bleken, dat onder de Sinterklaas koopavonden steeds een zaterdag avond valt. Is dit niet het geval in de daartoe bij de wet vastgestelde PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk Zondag 24 maart Zierikzee: Grote kerk: 9.30 en 7 uur ds M. H. Knijff uit Arnhem; 11 uur ds v. Royen (doopdienst); Ver.-ge- bouw: 7 uur ds v. Royen. Kerk werve: 10 uur ds v. d. Grift (bid stond voor het gewas). Serooskerke: 1.30 uur ds v. d. Grift (bidstond voor het gewas). Burgh: 10 uur ds Swaak (H.D.). Haamstede: 10 uur ds v. Vliet, 7 uur Renesse: 7 uur ds v. Liere. Noordwelle: 10 uur ds v. Liere. Eikerzee (in noodkerk te Scharendijke): 10 uur ds v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds Groot. Zonnemaire: 10 uur ds v. Wijck. Noordgouwe: 10 uur ds Buinink (H.D.). Dreischor: 10 uur ds Duy- vendak (H.D.). Ouwerkerk: 10 uur ds Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds Rijks. Sirjansland: 10 uur dhr. Sijthoff, 6.30 uur leesdienst. Brui nisse: 10 en 5 uur vie. van Dijk. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds v. Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds M. E. Monsees uit Dordrecht (H.A.). Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur ds Meijer. Renesse: 7 uur ds Tiemers- ma. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds Kamper. Brouwershaven: geen opg. ontv. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds D. Hoornstra uit Hoofddorp. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr Bec ker. Oosterland: 10 uur leesdienst, 5 uur dr Becker. Bruinisse: 10 en 2 uur cand. Chr. v. Ulden uit den Haag. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 ds Smit (H.A.). Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds v. d. Klis, 6 u. ds L. Kleissen, schipperspredikant. Kerkwerve: 10 uur ds Kleissen, 6 uur ds v. d. Klis. Haamstede: 10 u. ds Meijering, 3 uur ds v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur ds Heerschap uit Borssele. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oos terland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur dienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 u. leesd. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur dhr. Gebraad. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel 't Wapen van Burgh). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. periode van 29 nov. t.m. 4 dec., dan geschiedt zulks op de zaterdag, die aan deze periode voorafgaat. Tegen de mogelijkheid de win kels op 24 december langer open te houden zijn van verschillende zij den bezwaren geuit. Daarom wordt voorgesteld voor 24 december het gewone sluitingstijdstip van 18 uur te doen gelden. Overigens blijft de mogelijkheid bestaan, dat de ge meenteraad één koopavond per week, mits niet op zaterdag, instelt voor alle winkels of voor bepaalde groepen van winkels, zelfs op ver schillende dagen in de verschillende delen der gemeente. Halve-dag-sluiting Gebleken is, dat in plaats van de bestaande opheffing der halve-dag- sluiting voor winkels in dezelfde week, waarin een Christelijke of nationale feestdag valt, er eerder behoefte is aan een opheffing van de halve-dag-sluiting, die aan een dergelijke feestdag voorafgaat. Een daartoe strekkende wijziging is met het oog hierop in het ontwerp op genomen. Ook de halve-dag-slui ting, die aan 6 december voorafgaat zal komen te vervallen. Zeeuwse boekenmarkt Op 30 maart zal in boekhandel Van Bentheim en Jutting te Mid delburg de eerste Zeeuwse boeken markt worden gehouden, waaraan door een zestiental schrijvers en schrijfsters zal worden deelgeno- HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindt iedere dag plaats in onze drukkerij, waar wij wedijveren hef drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren ZIERIKZEE TELEFOON 32 Iets hogere temperatuur Verwachting tot zaterdagavond: Meer bewolking, voornamelijk in het zuiden van het land; op de meeste plaatsen droog weer en iels hogere temperaturen; aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. 23 maart. Zon op 6.39, onder 19.00. Maan op 2.37, onder 11.10. 24 maart. Zon op 6.36, onder 19.02. Maan op 3.16, onder 12.10. 25 maart. Zon op 6.34, onder 19.03. Maan op 3.49, onder 13.13. Laatsté kwartier: 23 maart te 6.04. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 maart 8.18 v.m. 20.52 n.m. 24 maart 9.23 v.m. 22.00 n.m. 25 maart 10.45 v.m. 23.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 maart 7.55 v.m. 20.30 n.m. 24 maart 9.01 v.m. 21.42 n.m. 25 maart 10.24 v.m. 23.14 n.m. Doodtij: 25 maart. HPT WEEROVERZICHT De denressie bij IJsland vulde geleidelijk op en verplaatste zich in westelijke richting. Boven het Noordzeegebied, onze streken en centraal Europa is de luchtdruk flink gestegen en daarmede samen hangend vormde zich boven zuid- Duitsland een nieuw hogedrukge- bied. Onder invloed van dit hoge- drukgebied kwamen in ons land de afgelopen nacht langdurige opkla ringen voor waardoor de tempera tuur aanzienlijk daalde, plaatselijk tot om het vriespunt. Het lage-druksysteem op de oce aan, dat gisterenochtend ten noor den van de Azoren was gelegen, verplaatste zich in vertraagd tempo naar het oosten. Het centrum ver toont twee afzonderlijke lage-druk- kernen, waarvan de noordelijkste nu in de richting van IJsland koerst, terwijl de zuidelijke zich in de richting van de Golf van Bis- caye beweegt, In verband daar mede zal de wind in onze streken uit zuid tot zuidoost waaien, waar bij zachte lucht uit Frankrijk en zuid-Duitsland wordt aangevoerd met geleidelijk meer bewolking en mogelijk hieren daar wat regen in het zuidwesten van het land. „Vaders pappot" :j: In het dorp Dedemsvaart in •j* Overijssel is Jtet dubieus ge- X worden o er in den vervol- ge van „moeders pappot" dan wel van „vaders pappot" ge- sproken moet worden. Onge- veer twintig heren volgen daar nl. aan de Chr. Lagere landbouwhuishoudschool een speciaal voor hen georgani- v seerde kookcursus om, zo no- dig, de vrouw des huizes in •j« noodgevallen te kunnen ver- vangen. Onder de cursisten bevinden zich onderwijzers, a een landbouwer, een kapper en een handelaar in bouw- Y materialen. Holland Festival in Utrecht Op de begroting voor dit jaar heeft het gemeentebestuur van Utrecht een bedrag van f 38.000 uitgetrokken voor garantie ten be hoeve van het Holland Festival. Het programma van evenementen, te Utrecht in de periode van 15 juni tot 15 juli te houden in het kader van het Holland Festival 1957, be staat uit opera, ballet, toneel en muziek. De Nederlandse Opera geeft op 17 juni een uitvoering van Igor Stravinsky's „The Rake's Progress" onder leiding van Erich Leinsdorf. Geen overeenstemming met Nalidatnl Ulama De kabinetsformateur Suwirjo heeft heden (vrijdag) het bestuur van de nationalistische party P.N.I., waarvan hy zelf voorzitter is, me degedeeld, dat hy er niet in is geslaagd overeenstemming to be reiken met de Islamietische Nah- datul Ulama over de samenstelling van het nieuwe kabinet. De Nahdatul Ulama eiste opname van de Masjumi in het kabinet, zonder communisten, terwijl de P.N.I. een kabinet verlangt met nationalisten en Nahdatul Ulama als kern, en met uitsluiting van Masjumi en de communisten. Tijdens een donderdagavond tus sen de formateur en de leiding van de Nahdatul Ulama gehouden bij eenkomst, welke in een gespannen atmosfeer verliep, hielden beide partijen aan hun standpunt vast. In Islamietische politieke kringen wordt verwacht, dat Suwirjo zijn mandaat, dat thans een week oud is, vrijdagavond aan president Soe- karno zal teruggeven, doch de vice- voorzitter van de P.N.I., Mangun- sarkoro, verklaarde vrijdag nog steeds optimistisch te zijn over de kansen van Suwirjo voor het vor men van een kabinet. Hij sprak categorisch tegen, als zou Suwirjo reeds van plan zijn geweest zijn mandaat terug te geven, doch dat Soekarna geweigerd had het te aan vaarden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2