ZIERIKZEESCHE 11 Nog niet te zeggen of Egypte burgerlijk bestuur in Gaza heeft overgenomen 'nui i - DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 18 MAART 1957 No. 18123 llSi ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.90, per week. 30 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIH OPGENOMEN 1797-1689 s ccr 1 Wet!.. 1 Wfci "1 ijiJ. ITShz, REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelsiraat 6, Zierikzee, Postbus na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Saoedi-Arabië „GEEN VRIJE VAART VOOR ISRAEL IN GOLF VAN AKABA" Radlo-Calro heelt omgeroepen, dat de regering van Saoedl-Arablë heeft meegedeeld niet te kunnen Instemmen met het verlenen van vrije vaart aan Israëlische schepen wier route door de Golf van Akaba voert. Saoedl-Arablë heeft de Verenigde Staten van zijn standpunt in ken nis gesteld. Radio-Cairo maakte melding van een verklaring, uitgegeven door het Saoedi-Arabische bureau voor omroep-, pers- en publiciteitsaan- gelegenheden, waarin werd gezegd dat Saoedi-Arabië „alle maatrege len zal treffen ter verdediging van zijn historische en wettelijke rech ten in de Golf van Akaba, met het doel de onschendbaarheid van zijn grondgebied en zijn territoriale wa teren te handhaven". Saoedi-Arabië, Egypte, Jordanië en Israël grenzen aan de Golf van Akaba. MEVROUW MEIR NAAR NEW YORK Met het oog op de ernstige toe stand In Gaza is de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, vrijdagavond van Jeruzalem naar New York vertrok ken, aldus is officieel in Jeruzalem bekendgemaakt. In de officiële verklaring wordt gezegd dat mevr. Meir naar New York is gegaan als gevolg van de aankomst van de Egyptische gou verneur in Gaza. Mevr. Meir reisde in een speciaal gecharterd vlieg tuig. Een hooggeplaatste functionaris van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de zen ding van mevr. Meir een „poging om het vraagstuk „Gaza" met di plomatieke middelen op te lossen voor men zijn toevlucht tot andere middelen neemt". TREINBOTSING IN FINLAND Vier en twintig doden In zuidwest-Finland zijn vrijdag twee exprestreinen op elkaar in gereden, waardoor 24 personen het leven verloren en 51 werden ge wond. De twee treinen, die beide een snelheid van ongeveer 80 km had den, kwamen met elkaar in botsing op een traject met enkel spoor tus sen Tampere en Haemeelinna. Vol gens ooggetuigen „steigerden de twee treinen als verschrikte paar den". Er bleef slechts een hoop ver wrongen staal en ijzer over. Onder de doden bevinden zich de twee machinisten. Van dertig der gewonden is de toestand ern stig. (Let op ev. veranderihg cijfers) DE VRIJMAKING VAN HET SUEZKANAAL Volgens een in New York gepu bliceerde officiële mededeling van de V.N. zal de verwijdering van de sleepboot „Edgar Bonnet" uit het Suezkanaal, die omstreeks 2 april zal zijn voltooid, de vaart van schepen door het kanaal mo- mogelijk maken. Het fregat „Aboekir" zal dan het enige obstakel zijn voor een her vatting in volle omvang van de scheepvaart door het kanaal. De berging van dit vaartuig zal vol gens de mededeling drie tot vier weken in beslag nemen. De Egyp tische autoriteiten hebben evenwel nog niet verklaard, dat alle ont plofbare stoffen uit het schip zijn verwijderd, aldus de bekendmaking van de V.N. Israël heeft ingestemd met het terugtrekken van zijn troepen uit het gebied langs de Golf van Akaba op voorwaarde dat Israëlische sche pen het recht van vrije vaart zou den hebben door de Straat van Tiran, bij de monding van de golf, en de golf zelf. GAZA De V.N.-politiemacht oefent een buitengewoon streng toezicht uit op alle reizigers, die naar de zóne van Gaza komen of deze verlaten. Ook alle voertuigen worden op drie ver schillende plaatsen van de weg zorgvuldig doorzocht. De Braziliaanse, Zweedse en Co- lumbiaanse soldaten hebben op verscheidene plaatsen van de weg loopgraven gemaakt en niemand mag voorbij zonder een streng on derzoek. Wapens zijn ten strengste verboden en alle reizigers moeten in het bezit zijn van persoonsbe wijzen. Een avondklok zonder uit zonderingen is afgekondigd voor het gehele gebied. Hongaren in Limburg herdenken opstand 1848 De 250 Hongaarse vluchtelingen, die in afwachting van hun vertrek naar Canada in Valkenburg ver blijven, hebben de opstand van 1848 herdacht. In een stille stoet trokken zij door de straten van het stadje en defileerden voor burge meester P. Breekpot. De stoet werd geopend door een vaandeldrager met de Hongaarse vlag. Dan volg den drie kinderen in Hongaarse klederdracht. Zij droegen een grote bloemenkrans. De nationale kledij hadden de ouders tijdens de vlucht uit Hongarije meegebracht. Achter de kinderen werd de vlag van de opstand gedragen: de nationale driekleur, waaruit het communis tische embleem was verwijderd. Deze vlag wapperde in de novem berdagen boven de Kilian-kazerne te Boedapest. Zij werd door de op standelingen geschonken aan de Maastrichtse kegelbond, die tijdens de hulpactie 8.000 voedselpakketten aan de Oostenrijkse vluchtelingen kampen afleverde. n Mosje Pijade, voorzitter van de Zuidslavische Nationale Vergade ring, is vrijdag in Parijs na een hartaanval overleden, zo meldt het officiële Zuidslavische persbureau „Tanjoeg". PASSAGIERS VAN DE „WATERMAN" STAPTEN OVER OP DE „ZUIDERKRUIS" „Transbarkatie" verliep uitstekend In de marinehaven Brest, aan het meest westelijk deel van de Franse oreaankust, heeft zicli zaterdag en zendag een - vermoedelijk - uniek voorval in de geschiedenis van de zeevaart afgespeeld, dat de Franse havendeskundigen ter plaatse met min of meer verbaasde ogen heb ben aanschouwd. Want zaterdagochtend vroeg meerde in de niet voor grote pas sagiersschepen bestemde haven van Brest het door de aanvaring be schadigde s.s. „Waterman" (9.000 ton) met 800 passagiers aan boord en nauwelijks 24 uur later, zondag morgen, kwam een uiterlijk en in nerlijk congruent schip, het s.s. „Zuiderkruis", langszij, geheel uit en toegerust om de last van het ge havende zusterschip over te nemen. Met deze operatie, waaraan en kele opvarenden spottend de naam „transbarkatie" gaven, is zondag ochtend met grote spoed en ijver begonnen. De bagage kon vrij ge makkelijk van het ene ruim naar eenzelfde plaats in het andere scheepsruim worden overgeladen; de passagiers behoefden slechts Vele netelige kwesties blijven hangende Dr. Ralph Bunche, plaatsvervan gend secretaris-generaal der V.N., heeft zondag te Cairo In antwoord op vragen, om de berichten dat de Egyptenaren het burgerlijke be stuur in do strook en de stad Gaza hebben overgenomen, te bevesti gen of tegen te spreken, verklaard: „Het is onmogelijk de vraag in de vorm waarin zij is gesteld, te be antwoorden, daar dit vele dingen zou inhouden". In antwoord' op een vraag, of het V.N.-leger naar de bestandslijnen was opgerukt, antwoordde Bunche: „Dit is gedeeltelijk reeds geschied". A.F.P. meldt uit Jeruzalem dat de Amerikaanse ambassadeur bij de Israëlische regering, Adward Law- son, bij het onderhoud, dat hij zon dag met de Israëlische premier Ben Goerion heeft gehad, deze de vraag heeft gesteld wat hij eigenlijk be doelde met zijn uitlating dat Israël zich gerechtigd achtte „vrijheid van handelen te hernemen", nu de Egyptenaren naar Gaza waren te ruggekeerd. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Ben Goerion gewei gerd heeft deze vraag van de Ame rikaanse ambassadeur te beant woorden. Lawson zou voorts de nadruk hebben gelegd op het belang, dat zijn regering hecht aan het hand haven van de vrede in de strook Onrust onder Oostduitse arbeiders „Neues Deutschland", orgaan van de Oostduitse comunistische partij, heeft melding gemaakt van een re de van een partijfunctionaris te Halle, die zinspeelde op moeilijkhe den in de industrie en bij de ver zorging van de bevolking in oost- Duitsiand. De functionaris, Franz Bruk, weet het bestaan van „scha delijke en vijandige ideologieën" onder de arbeiders in de chemische industrie, die haar zwaartepunt in het gebied van Halle heeft, met na me aan propaganda van westerse radiostations. De kabinetscrisis in Indonesië VOORZITTER P.N.I. KABINETSFORMATEUR President Soekarno heeft vrij dagavond de voorzitter van de P.N.I., Suwirjo, benoemd tot for mateur van een nieuw kabinet om aan de crisis in het land het hoofd te bieden. President Soekarno zei, dat dit kabinet, na zijn totstandkoming, de vorming van een nationale raad ter hand moet nemen binnen het ka der van de presidentiële conceptie, die op 21 februari werd bekend gemaakt. President Soekarno zei ook, dat hij wenste, dat Suwirjo een kabinet vormt, dat „snel en met beslist heid kan optreden". De president verklaarde niet, dat hij Suwirjo gevraagd had een ka binet te vormen, waarin alle par tijen vertegenwoordigd zijn, zoals Soekarno in zijn „plan tot redding van de natie" voor ogen zag en dat deelneming van de communisten zou betekenen. van Gaza en het aangrenzende be- standsgebied. Mevr. Meir ln Amerika Zondagavond is te New Yoi-k van kringen der Verenigde Naties ver nomen, dat Foster Dulles er maan dag bij mevrouw Meir op zal aan dringen, dat de Israëlische regering zal instemmen met het legeren van troepen der V.N. aan Israëlische zijde van de bestandslijn. Israël heeft zich tot dusverre hiertegen verzet, aanvoerend dat van die zijde „geen gevaar voor een aanval dreigt". Doch sommige westerse diplomaten vrezen dat, in- diwn Israël onverzwakt aan dit standpunt blijft vasthouden, presi dent Nasser mogelijk zijn toestem ming aan het internationale politie- leger, om op Egyptisch gebied te verblijven, zal intrekken. De republikeinse senator Jacob Javits heeft zondagavond te New York in een televisie-uitzending ge pleit voor een boycot van het Suez kanaal, „die president Nasser daar zou treffen, waar hij het meest kwetsbaar is, namelijk economisch". De senator meende, dat de Ver. Staten bereid moesten zijn hiervoor een bedrag van 250.000 dollar over te hebben. V.N.-STRIJDMACHT IN MEI UIT EGYPTE? In aflossing kan niet worden voorzien De V.N.-strijdmacht zal wellicht in mei aanstaande verplicht zijn zich uit Egypte terug te trekken, zelfs zonder dat president Nasser hierom verzoekt, aldus de corres pondent van Belga te Cairo. Het is namelijk nagenoeg zeker, dat vijf contingenten in mei Egypte zullen verlaten, zonder dat men in hun aflossing kan voorzien. De diensttijd - zes maanden - van de contingenten der drie Scandi navische landen (Zweden, Noorwe gen en Denemarken) verstrijkt in mei en de leden ervan, allen vrij willigers, zijn niet voornemens hun verbintenis te verlengen. Hun of ficieren zeggen dat niemand hen zal kunnen tegenhouden. Men weet nog niet of de drie Scandinavische Kadar naar de Sowjet-Unie Premier Kadar van Hongarije zal naar verwachting spoedig naar Moskou vertrekken voor bespre kingen met de Sowjet-leiders, al dus berichten die uit de Sowjet- hoofdstad te Boedapest zijn ont vangen. De premier zou heden (maandag) of dinsdag in Moskou aankomen, maar in officiële Hongaarse krin gen' kon men dit niet bevestigen. In deze kringen had men eerder verklaard, dat er tussen beide lan den besprekingen zullen worden ge voerd over economische, politieke en militaire kwesties, in de tweede helft van deze maand. Men zei, dat Kadar waarschijnlijk aan het hoofd van de delegatie zal staan. DE BILT. Zaterdagmorgen te kwart voor vier hebben de seismo- grafen van het K.N.M.I. een zeer sterke aardbeving opgetekend, De haard daarvan was vermoedelijk weer gelegen in de omgeving van de Aleoeten. De magnitude van deze aardbeving bedroeg 7 Vz. landen bereid zijn hen te vervan gen. De persberichten uit die lan den laten dit niet verwachten en de UNO-strijdmacht heeft nog geen mededeling hierover ontvangen. In de kringen van de V.N.-troe- pen verklaart men verder dat de Zuidslaven en Finnen eveneens voornemens zijn zich terug te trek ken en dat beide landen hun troe pen niet zullen vervangen. Oasen der stilte Bijinenkort zal in de west- Duitse Bondsdag een wets ontwerp tot oprichting van twintig nationale parken in west-Duitsland worden inge diend. Die „oasen der stilte" zullen gevestigd worden op de eilanden van de Noordzee, in de alpen, in het Beierse Woud, in het Zwarte Woud, het Harzgebergte en de Spes- sart. In Rijnland-Wéstjalen zouden nationale parken aangelegd worden in het Ze vengebergte en het Wester- wald, in Sauerland en de Eifel.De Bondsrepubliek be zit tot dusver slechts één nationaal park, dat van de Lunebur{jer heide. Landbouwer onder trekker De 47-jarige landbouwer J. Cla- risse uit Ens (N.O.P.) is vrijdag morgen tijdens het eggen op zijn land onder de trekker terecht ge komen en op slag gedood. Het on geluk is vermoedelijk gebeurd door dat de trekker achteruit schoot. Er waren geen getuigen van het on geluk. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. hun hut in het gehavende schip te verlaten en 'over te stappen naar eenzelfde hut met hetzelfde num mer in de „Zuiderkruis". Tegen het eind van de zondag middag was de „grootscheepse" operatie voltooid, dank zij de inr tensieve arbeid en nauwe samen werking met regeringsinstanties, rederijen en bemanningsleden. De Nederlandse en Hongaarse emi granten konden toen met de „Zui derkruis" hun weg naar het nieuwe vaderland vervolgen, terwijl de aan bakboord-achterzijde opengereten „Waterman", voorzien van een zee waardigheidscertificaat, terugkeer de naar Rotterdam voor reparatie, die, naar verwacht wordt, vier of vijf dagen in beslag zal nemen. Voorzitter N.V.V. over bestedingsbeperking De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer C. W. van Wingerden, heeft voor de Vara-microfoon het stand punt van het N.V.V. bij de maat regelen inzake de beperking van de bestedingen nog eens toegelicht. Spreker stelde vast, dat de onge rustheid van het N.V.V. over het evenwicht in de lastenverdeling na het debat in de Tweede Kamer be paald niet is geweken, integendeel. Hij bracht in herinnering, dat mi nister Suurhoff naar aanleiding van de door de vakbeweging ge stelde grens waarboven de kosten voor levensonderhoud niet zouden mogen stijgen heeft toegezegd, dat overleg zal worden gepleegd als die grens onverhoopt zou worden over schreden. „Wij moeten de minister en de regering toch wel zeggen", aldus de heer van Wingerden, „dat wij er niet gerust op zijn of het moment, waarop dit overleg zal moeten plaats vinden, nog wel ver af is". De onderwijzers- salarissen De bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg voor het onder wijzend personeel bij het lager on derwijs heeft opnieuw over de re geringsvoorstellen inzake de onder wijzerssalarissen vergaderd. Naar aanleiding van in de ver gaderingen van februari door de organisaties gemaakte opmerkin gen, heeft de regering ten aanzien van enkele punten nieuwe voor stellen bij de commissie aanhangig gemaakt. De commissie zal op 26 maart opnieuw bijeen komen om over de gewijzigde voorstellen te beraadslagen. De De Ruyter-hcrdenking Grote marine-parade te den Helder De 350ste geboortedag van luite nant-admiraal Michiel Adriaansz de Ruyter zal in Den Helder op 25 maart worden gevierd met een pa rade van de Koninklijke Marine die, naar verwacht wordt, de groot ste zal worden welke ooit in Ne derland is gehouden. Hieraan zullen deelnemen twee compagnieën adel borsten met vaandel en vaandel- wacht, een compagnie reserve-of ficieren, drie compagnieën mari niers met vaandel en vaandelwacht, zes compagnieën matrozen, een de tachement Marva's, het geheel be staande uit vier bataljons, voorts de Marinierskapel van de Koninklijke Marine met tamboers en pijpers en vliegtuigen van de Marinelucht vaartdienst. Als paradecommandant zal fun geren de luitenant-kolonel der ma riniers W. A. van Heuven. De pa rade zal worden gehouden op het nieuwe haventerrein, dat voor het publiek toegankelijk zal zijn. President van de Philippijnen verongelukt President Ramon Magsaysay van de Philippijnen is zondag door een vliegtuigongeluk om het leven ge komen. Het toestel, waarmee hij naar Manilla vloog, had nog 26 per sonen aan boord, waarvan slechts één de ramp overleefde. Carlos Garsia, die onmiddellijk uit Canberra, waar hij de confe rentie van de ZOAVO-raad bij woonde, is teruggekeerd, zal Mag saysay opvolgen. De oliebollenaktie, welke vo rige week werd gehouden door het Comité Ontspanning Ouden van Dagen te Brouwershaven, heeft het mooie bedrag van f 307,20 (bruto) opgebracht. Namens de bejaarden is een woord van dank aan orga nisatoren en afnemers hier zeker op zijn plaats. ZIERIKZEE Met schot in schiettent opende burgemeester mr. Dijckmeester ijshazar Dankwoorden aan adres van burgerij cn zakenstand Met een eerste schot in de schiet tent heeft burgemeester mr. Dijck meester vrijdagmiddag de bazar ten bate van de Zierikzeese IJsvereni ging op originele wijze geopend. Kort nadien werden de verschil lende stands bezet en begon het publiek reeds mondjesmaat, maar later - vooral 's avonds - toe te stromen. In een tevoren gehouden ope ningstoespraak had de burgemees ter zich prijzend uitgelaten over het door de vereniging genomen initiatief op eigen kracht - zij het met behulp van de overheid - te streven naar de totstandkoming van een Ijsbaan en middels deze bazar zich te verzekeren van de verder benodigde gelden voor deze Ijsbaan. De burgemeester gaf uiting aan de vreugde van het gemeentebe stuur over de genomen initiatieven en achtte de ijsbaan een belangrij ke aanwinst voor de gemeente. Hierop immers kan het Hollands wintervermaak bij uitstek plaats vinden. Spr. hoopte dan ook dat het publiek „ijs en weder dienende" in de toekomst zal genieten van het geen met zoveel voortvarendheid is tot stand gebracht. Spr. prees dat de vereniging niet op de overheid alleen heeft gesteund, maar met eigen krachten heeft gezorgd dat de baan er kwam. Met betrekking tot de bazar hoopte spr., dat hij vele bezoekers zal mogen trekken. De totstandkoming van de baan Tevoren had de voorzitter van de IJsvereniging, de heer B. J. Franke, uiting gegeven aan zijn bewonde ring voor de medewerking van de Heidemaatschappij en enkele aan nemers in de gemeente, die bij de totstandkoming van de baan een grote rol hebben gespeeld. Spreker noemde dit een voorbeeld van hulp verlening zonder weerga. De heer Franke zette nog eens uiteen waar voor de gelden nodig zijn. In het algemeen zal de outillage (pomp, verlichting, ijstent e.d.) hiermede worden gefinancierd. Een woord van dank sprak hij aan het adres van de burgerij, in zonderheid de Zierikzeese midden stand, die de fraaie prijzen voor de bazar beschikbaar stelde. Uit het enthousiasme voor deze bazar is wel gebleken dat de belangstelling voor de ijssport op peil is en deze rekreatie in de winter is ook wel zeer noodzakelijk, aldus de voor zitter, die tenslotte in de persoon van de voorzitter der bazarcommis- sie, de heer L. Broekema, alle medewerksters en medewerkers hartelijk dankte voor hun werk. Een apart woord van dank kreeg de koninklijke harmonie „Kunsten Eer", die in de avonduren een uit gebreide muzikale wandeling door de stad maakte, aldus het publiek attenderend op de ijsbazar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1