Brits vliegtuig stort op huizen: 22 doden DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 15 MAART 1957 No. 18122 118e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbetaling f 3,90. per weeW 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' 1797-16S9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Na vlucht Schiphol-Manchester Vijf Nederlandse slachtoffers Een Viscount turbineschroefvllegtulg van de Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A., is donderdagmiddag, komende van Amsterdam, vlak bU het vliegveld Ringway van Manchester neergestort en in brand gevlogen. De vijftien passagiers en de vijf bemanningsleden van het viermotorige toestel kwamen om het leven. Het vliegtuig raakte bij de lan ding het uiteinde van de landings baan, doch veerde weer de lucht in en kwam enige honderden meters verder op twee huizen terecht. De huizen werden totaal vernield. Een derde huis werd beschadigd. In totaal zijn 22 mensen om het leven gekomen, te weten de inzit tenden van het toestel en een vrouw en haar zoontje, die onder de puin hopen van een der huizen waarop het vliegtuig terecht kwam werden bedolven. Ooggetuigen hebben, toen het toestel, scheef in de lucht hangend, laag over de huizen scheerde, harde knallen gehoord, waarna het vlieg tuig omsloeg en op de huizen te recht kwam. Het was de eerste maal dat een „Viscount" op een lijnvlucht ver ongelukte. Onder de slachtoffers van de Vickers Viscount bevinden zich vier Nederlanders. Van de zijde van de B.E.A. vernam het A.N.P., dat de volgende Nederlandse pas sagiers zich aan boord bevonden: L. de Swaan uit Amsterdam, M. de Swaan uit Amsterdam (twee broers) H. P. Hamann uit Enschedé en J. Voorthuis, een Nederlander, die in Oostduitse activiteit in west-Berlijn Volgens het vooraanstaande Oost duitse blad „Neues Deutschland" zouden Oostduitse communisten zijn aangezet door massale stakin gen in west-Berlijn een „koersver andering" te bewerkstelligen. De Oostberlijnse communistische par tijleider Alfred Neumann had op een vergadering van functionaris sen gezegd dat men de sociale strijd nauwer met de politieke strijd ver weven moet. Hij zei voorts dat het nationale front van alle partijen voortdurend massale acties in west- Berlijn van oost-Berlijn en oost- Duitsland uit op touw zou moeten zetten. Engeland woonachtig is. De elf an dere passagiers, die van Amster dam zijn vertrokken met bestem ming Manchester, zijn voor het me rendeel van Britse nationaliteit. De bemanning, die bij het ongeluk om het leven is gekomen, bestond uit captain T. E. Breheny, tweede be stuurder D. Palin, radiotelegrafist D. J. Denman en. de stewardess Daphne Newman. De naam van de steward alsmede van de elf andere passagiers zullen op een later tijd stip door de B.E.A. worden vrij gegeven. Hongersnood in zuid-Korea Volgens te Tokio ontvangen be richten heei-st in zuid-Korea een ernstige hongersnood. Ongeveer twee miljoen mensen, tien procent van de bevolking, hebben hulp no dig. Een groot aantal van hen zou zich met gras en ratten in het leven houden. Sinds de herfst van het vorige jaar zijn de oogsten in zuid-Korea slecht geweest. Om het voedselte kort te bestrijden is 58.000 ton rijst uit de Verenigde Staten ingevoerd. Amerikaanse hulp aan Israël Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de Verenigde Staten voornemens zjjn op korte termyn besprekingen met Israël aan te vangen over hervatting van de Amerikaanse hulp aan dit land. Deze hulp werd in oktober j.l., toen Israël Egypte aanviel, stopgezet. Lincoln White, officieel woord voerder van het „State Depart ment", die dit meedeelde, ver klaarde dat het hier gaat om eco nomische hulpverlening, waarvoor de Verenigde Staten 20.000.000 dol lar hebben uitgetrokken. White zei nog dat de 20.000.000 dollar indertijd beschikbaar waren gesteld voor leningen aan Israël, dat met dit geld overtollige Ame rikaanse landbouwprodukten kocht. Arabieren blazen spoorlijnen op De Egyptische pers, geciteer-d door de correspondent van Belga te Cairo heeft donderdagmorgen bekend gemaakt dat Arabische be togers, in de nacht van woensdag op donderdag, bij Beit Hanoen, het dorpje in de strook van Gaza, dat het dichtst bij de Israëlische grens ligt, spoorlijnen en telefoonverbin dingen tussen Israël en de strook van Gaza hebben opgeblazen. BOEDAPEST GELEEK OP LEGERKAMP OP VOORAVOND VRIJHEIDSDAG Politie en militie houden de wacht Boedapest geleek donderdag avond op een legerkamp. De hon derden politie- en militiemannen, die reeds in de voornaamste straten van de Hongaarse hoofdstad pa- trouiUeerden, ontvingen nog steeds versterkingen. Door de stad reden vrachtauto's met bewapende militairen, die juichten en de regering-Kadar lo vende leuzen riepen. ALS MAKARIOS VRIJKOMT... Cyprische verzetsbeweging wil strijd staken In Nicosia zijn donderdag vlug schriften van de Eoka, de Grieks- Cyprische verzetsbeweging, ver spreid, waarin verklaard wordt dat de Eoka bereid is alle operaties op te schorten „zodra aartsbisschop Makarios vrijgelaten wordt". De pamfletten waren, zoals ge woonlijk, ondertekend door „Dig- henis". Inde pamfletten wordt de re cente V.N.-resolutie aangehaald, waarin de hoop wordt uitgesproken dat een vreedzame regeling van het vraagstuk-Cyprus op basis van het V.N.-handvest zal worden bereikt. Gouverneur Harding heeft don derdagmiddag op een spoedverga dering met zijn militaire en burger lijke raadgevers het aanbod van de Eoka besproken. Prinses Gracia van Monaco heeft voor de eerste keer haar dochtertje prinses Caroline achtergelaten onder de hoede van het Zwitserse kin dermeisje Marg. Stahl om, naar zij hoopte, in Zwitserland een rustige vakantie door te brengen met haar gemaal prins Rainier. In Lausanne ging het echter b\j de aankomst van het vorstelijk paar al meteen mis doordat zich een duizendkoppige menigte om prins en prinses verdrong. De foto geeft een beeld van de benarde wandeling door de stad na de aankomst daar. De communistische leiders kwa men bijeen in het operagebouw, waar een ontvangst werd gegeven aan de vooravond van dë herden king, op vrijdag, dat 15 maart 1848 de opstand tegen het toenmalige Oostenrijkse bewind uitbrak (die met Russische hulp werd, neerge slagen). In overalls gestoken leden van de nieuwe arbeiderswachten, met blauwe petten op, hielpen politie en militie bij het patrouilleren. Er werden geen patrouilledien sten door Russische militairen ver richt. Wel werd ergens in Boeda pest een vrachtauto met bewa pende Sowjet-militairen, met stalen helmen op, gezien. In de omgeving van een Sowjet- russisch hoofdkwartier waren twee volledig bemande pantserwagens opgesteld. Atoombommen voor N avo-luchtst rij d- krachten Luchtmaarschalk graaf Bandon, bevelhebber van de tweede gealli eerde tactische luchtmacht, heeft donderdag te München-Gladbach verklaard, dat de luchtstrijdkrach ten van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie met atoombommen en de vliegtuigen om ze te ver voeren worden uitgerust. De vierde geallieerde tactische luchtmacht, die in zuid-Duitsland gestationeerd is, heeft reeds enige tijd atoombommen en vliegtuigen om ze te vervoeren. De tweede tactische luchtmacht in noordwest-Duitsland heeft al enige tijd de vliegtuigen om atoom bommen te vervoeren en „wij zul len de bommen krijgen", zo ver klaarde hij tegenover een groep van zeventien Nederlandse journa listen, die een bezoek aan Duits land brengen. Hij zei niet wanneer en vanwaar de bommen zullen ko men. Na een onderbreking van 131 dagen is er donderdag weer olie uit Irak in de olieopslagplaatsen van het eindstation te Tripoli in de Libanon binnengestroomd. De eer ste tankschepen voor de afvoer worden binnen een week verwacht. De Iraq Petroleum Company ver wacht in staat te zullen zijn 11 mil joen ton olie per jaar naar de Mid dellandse Zeekust te kunnen pom pen. Vóór november van het vori ge jaar gingen er 25 miljoen ton per jaar door de buisleiding. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Twee beelden van de tewaterlating van het nieuwe passagiers-vracht- schip van de K.N.S.M., de „Prins der Nederlanden", die donderdagmid dag op de werf van P. Srnit Jr. N.V. te Rotterdam plaats vond. Boven: het moment, waarop de fles champagne tegen de scheepshuid stuk slaat. Op het podium, rechts H.M. de Koningin, links Z.K.H. Prins Bernhard. Onder: onder hartelijk gejuich van de hoge gasten glijdt het schip naar zijn element. DE STROOK VAN GAZA Nieuwe Egyptische gouverneur aangekomen Generaal Hassan Abdoel Latif, die door de Egyptische regering tot burgerlijk gouverneur van de strook van Gaza Is benoemd, is donderdag van Cairo naar zijn ambtsgebied vertrokken om het be stuur over te nemen, aldus is in doorgaans betrouwbare kringen te Cairo meegedeeld. Later werd vernomen, dat gene raal Latif in Gaza was aangekomen. Radio-Cairo meldde eveneens, dat Latif in de stad was aangeko men, om 17 uur plaatselijke tijd. De Egyptische radio voegde er aan toe, dat hij door een menigte geestdrif tig werd begroet. Men gaf uitdruk king aan zijn aanhankelijkheid je gens president Nasser en eiste de terugkeer van het Egyptische be stuur. Latif werd begroet door een contingent van de internationale politiemacht, aldus de radio. Generaal Latif kwam met leden van zijn staf in een konvooi van zes jeeps uit El Arisj aan. President Eisenhower naar Bermuda President Eisenhower is donder dag met de kruiser „Canberra" uit Norfolk naar Bermuda, waar hij besprekingen zal voeren met de Britse premier MacMillan, vertrok ken. De president die er bleek en vermoeid uitzag, zal zes dagen aan boord van de „Canberra" vertoeven Luisteraars en kijkers in Nederland Het aantal ingeschreven radio ontvangtoestellen bedroeg op 1 maart 1957: 2.259.015 tegen 2.246 882 op 1 februari 1957. Het aantal aan gegeven televisietoestellen steeg van 112.076 op 1 februari 1957 tot 122.439 op 1 maart 1957. Het aantal draadomroepaanslui tingen kwam in dezelfde maand van 544.132 op 544.641. Volgens berichten uit Gaza werd de generaal door leden van de staf der internationale politiemacht be groet, maar er werd niet vermeld, of generaal Burns of dr. Bunche, die eerder op de dag in Gaza waren aangekomen, hem verwelkomden. Ontvangsten in Huis ten Bosch Gisteravond is de eerste van een drietal ontvangsten van H.M. de Koningin en Z.KH. de Prins der Nederlanden in het gerestaureerde Huis ten Bosch gehouden. Voor deze ontvangsten - beide andere worden op 21 en 28 maart gehouden - is een groot aantal per sonen uit alle geledingen uitgeno digd, zoals ministers van staat, le den van de rechterlijke macht, bur- secretarissen, kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders, de chefs van staven, secretarissen-generaal, le- d envan de rechterlijke macht, bur gemeesters van Den Haag en om liggende gemeenten, rectoren mag- nifici van Leiden en Delft, wethou ders en raadsleden van Den Haag, vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel, van bestuursbon- den van werknemers, dijkgraven, de besturen van de Haagse journa listenverenigingen en vele anderen. Om negen uur ontvingen de Ko ningin en de Prins de eerste groep genodigden met hun dames In to taal bewogen zich ongeveer 150 gasten in de zalen van het Huis ten Bosch. De Verenigde Staten hebben donderdag acht miljoen dollar ge schonken aan het bureau van de V.N. voor de Palestijnse vluchte lingen. Volgens de directeur van het bureau, Labouisse, functioneert het bureau slechts dank zij Ame rikaanse bijdragen en die van een klein aantal andere landen. Zichzelf geven is vaak no- diger dan geld geven.. j „Zuiderkruis" zal Waterman" vervangen Het emigrantenschip „Zuider kruis" zal de reis voortzetten, die begonnen was door de „Waterman", die gistex-en een aanvaring heeft gehad. De „Waterman" heeft opdracht gekregen naar Brest te varen. Van nacht vertrok de „Zuiderkruis" uit Rotterdam eveneens naar Brest. Daar zal de „Zuiderkruis" passa giers en bagage van de „Water man" overnemen en de reis naar Canada voortzetten. De „Water man" zal uit Brest naar Rotterdam varen voor reparatie. VERKLARING VAN MEVROUW MEIR „Als de Egyptenaren de Golf van Akaba weer blokkeren, zullen wij de blokkade met alle kracht van onze wapens breken", zo heeft de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Golda Meir donderdag voor het centrale comi té van de socialistische Mapai- partij verklaard. De kwestie-Gaza noemde mevr. Meir ingewikkelder, daar de oplos sing hiervan afhankelijk was van de houding van de grote mogend heden, die moeten bewijzen dat zij werkelijk een vreedzame regeling in het midden-oosten wensen. jaamslQde Diamanten Huwelijksfeest Het echtpaar Geleijnse-Pimme- laar vierde woensdag met hun kin deren en tal van kleinkinderen hun 60-jarige echtvereniging. Vele ken nissen en vrienden kwamen het diamanten echtpaar hun gelukwen sen aanbieden, onder wie ook de burgemeester Jhr. R. Röell. Des avonds bracht de harmonie „Witte van Haemstede" een serenade, waax-bij de voorzitter in zijn feli citatie opmerkte, dat dit nu de der de keer is, dat de harmonie een serenade bracht, wat naar zijn me ning gedurende het bijna 75-jarig bestaan van de muziek wel nimmer zal zijn voorgekomen. '||p J^óorduelle Propaganda-avond Ned. Blindenbond Deze week vond alhier in café Lokker-v. d. Zande een propagan da-avond plaats van de Nedex'land- se Blindenbond. In zijn openings woord sprak de heer Joh. v. d. Berg de bekende propagandist van de Blindenbond, er zijn voldoening over uit dat voor Noordwelle toch nog een flink aantal belangstellen den aanwezig was, hoewel een gro tere opkomst gerechtvaardigd zou zijn geweest. Hij dankte voorts het comité van voorbereiding voor het organiseren van deze avond. Ver volgens besprak de heer v. d. Berg het werk van de bond en de maat schappelijke zorg voor de blinden in het algemeen Ook de opleiding van blinden werd besproken, als mede het gebruik van Braille- schrijfmachines, de opleiding van blindengeleidehonden en de hoorn vliestransplantatie. Daax-na werd overgegaan tot de vertoning van de zeer boeiende fijm „Een van ons" die een beeld gaf van de moeilijk heden die een blinde heeft in het dagelijks leven. In de pauze die daarop volgde gaven een 14-tal aanwezigen zich op als donateur. Na de pauze werd een demonstratie gegeven met Brailleschrift die door de aanwezigen met grote belang stelling werd gevolgd, temeer om dat aan deze demonstratie een paar aardige verrassingen waren ver bonden. De heer v. d. Berg decla meerde hierna enkele gedichten, o.a. „De keuterboex-", „De dijk" en „Het geluk" van Adema van Schel- tema. Vexwolgens werd de film „Sport en spel door blinden" ge draaid, welke rolprent een beeld gaf over wat blinden kunnen pres teren op het gebied van sport, en spel. De heer v. d. Berg sprak hier na een slotwoord, waarin hij allen dankte die op enigerlei wijze had den meegewerkt om deze avond te doen slagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1