In afgelopen jaar werd wederopbouw van Oosterland voldongen feit Raadsel in Nijmegen Verhandige KNimiTI RADION wast witter en zachter! L e/l" <ouv RADION brengt mode-primeur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag u maart 1957 No. isiri Raad voor overplaatsing van Beatrixschool Onder voorzitterschap van bur gemeester Laurense vergaderde de gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter stelde in zijn openingstoespraak vast, dat 1956 een voorspoedig jaar is ge weest voor de wederopbouw. Dank zij medewerking, die van alle zij den werd ondervonden, is die we deropbouw thans een feit gewor den. De weder-ingebruikstelling en opening van het gemeentehuis heeft plaats gehad. In de adoptieve sfeer werd zeer reële hulp verleend. Het straat- en rioleringswerk te Ooster land werd zo goed als opgeleverd. Te Sirjansland kwamen deze wer ken eveneens tot stand. De brand weer te Oosterland en die te Sir jansland werden georganiseerd. Te Oosterland werd de brandweerga rage geopend. Een aantal bejaar denwoningen werd in gebruik ge nomen. De herbeplanting kwam goeddeels gereed. Aan de toekomst wordt nog gewerkt. Een uitbrei dingsplan werd vastgesteld. Nood zakelijk is nog het aanbrengen van een rioolzuivering. De landelijke re geling van het aanvragen van een verklaring van geen bezwaar, in verband met de investeringsbeper kingen, is belangrijk. Gehoopt wordt, dat de voorgenomen werken zoveel mogelijk zullen kunnen wor den verwezenlijkt en het bestaande bouwplan uitgevoerd. Eilandelijk noemde de voorzitter het tot stand komen van het Rode Kruis zieken huis en van een centrale werkplaats te Zierikzee. Verder de noodzaak van meer opzichters bij de centrale dienst, om het toezicht op gemeen tewerken meer tot haar recht te la ten komen. Geëindigd werd met de hoop uit te spreken, dat door ge meenschappelijk overleg zo goed mogelijk leiding aan de zaken dei- gemeente zal worden gegeven en dat Gods zegen daarop zal mogen rusten. De agenda Mededeling werd gedaan van een aantal door Ged. Staten goedge keurde raadsbesluiten. Vervolgens werd besloten tot ver koop van grond aan diverse perso nen. Aan de wed. C. P. Capelle werd een toeslag verleend van 15 pet. op de premie, ingevolge de pre mie- en bijdrageregeling woning bouw 1953 voor de aankoop vaneen Zweedse geschenkwoning. Voorts werd besloten een rijks voorschot aan te vragen voor het verbeteren van de woning in de Kerkstraat. Met het plan tot verbouw van de conferentiezaal werd ingestemd. Het eerder genomen raadsbesluit tot invoering van eenrichtingver keer werd gewijzigd en aangevuld. Toegestaan is het verkeer op het Kerkplein en vanuit de Korte Ach terweg naar de Kerkstraat en van het straatje tussen de gebouwen van J. M. Kesteloo en C. de Vin van de Lange Achterweg naar het Groenendaal, de Lange Achterweg van de Boerenleenbank tot Bij de Vaatë voor niet-gemotoriseerd ver keer. Verder werd besloten met de N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten een overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente zich tot een bedrag van f 10 000 verbindt, rechtstreeks de tijdige betaling van rente en aflossing te waarborgen van door de Bouwkas te sluiten geldleningen. Ten behoeve van de Christelijke Bewaarschool werd voor 1957 de vergoeding voor het kleuteronderwijs bij voorschot vast gesteld op f 1784,50, t.w. f 1300 voor de lokalen en f 484,50 voor het aantal kleuters. Tevens werd als data waarop de algemene toelating van kleuters, die de leeftijd van vier jaren hebben bereikt, bepaald op: iedere eerste dag van de maand Het voorschot, bedoeld in artikel 103, zesde lid der L.O.wet 1920 werd ten behoeve van de lagere school, staande onder bestuur van de Ver eniging tot het verstrekken van la ger onderwijs op reformatorische grondslag vastgesteld op f 3226,24. De Beatrixschool In principe werd besloten een be drag van f 0,67 per inwoner te re serveren op de gemeentebegroting 1958 voor de uitbreiding van de Beatrixschool. Het voorstel van de gemeenteraad van Brouwershaven om een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid van huisves ting van de Beatrixschool in het straks voormalige ziekenhuis te Noordgouwe heeft de instemming der vergadering. Tot een adhaesie- betuiging aan dit voorstel werd niet besloten, omdat deze aangelegen heid reeds de aandacht van de Commissie van Beheer dezer school heeft. Met het concept-besluit van Ged. Staten tot herziening met ingang van 1 januari 1957 van de bezol diging van de wethouders in Zee land werd akkoord gegaan. Daarna werden enige regelen getroffen in zake de bezoldiging van het ge- meentepersoneel De verordening op de heffing van reinigingsrechten werd gewijzigd in die zin, dat alleen belasting ver schuldigd is voor die maanden, wanneer werkelijk van de diensten van de reinigingsdienst gebruik wordt gemaakt. De voorzitter werd benoemd tot vertegenwoordiger der gemeente op de vergaderingen van de Stichting Werkplaats Schouwen-Duiveland. Ten slotte kwam in behandeling een verzoek van de postduivenhou- ders te Sirjansland om ontheffing van het verbod om duiven te laten uitvliegen in de periode 15 maart - 15 mei. Verzocht werd de dieren ge legenheid te geven tot uitvliegen né 7 uur 's avonds. Het nut van uit vliegen werd door de raad erkend, doch de schade, welke in het ver leden aan de landbouw is toege bracht, is beduidend gebleken. De voorzitter stelde voor bij wijze van proef het verzoek toe te staan. Met 5 tegen 2 stemmen werd dit voor stel verworpen. Vóór stemden de heren van der Maas (G.B.) en Bolle (S.G.P.). De rondvraag Bij de rondvraag verzocht de heer Bal (C.H.) straatverlichting voor een donker gedeelte van de Burg. van der Havestraat. De voorzitter deelde mede, dat dit stuk nog af gewerkt moet worden. Heeft de aandacht. De heer Beije wees op een mis leidend lichtpunt in de Oud-Heilige weg. De heer Zeijler (V.V.Dnoem de in dit verband ook het lichtpunt bij de ingang van de Lage Ram- pertseweg. De heer Boogert (S.G. P.) informeerde naar het aanbren gen van een lichtpunt in de omge ving van de familie Krakeel. De voorzitter zei, dat belanghebbenden reeds nut hebben van de natrium- verlichting op de rijksweg en zelf kunnen zorgen voor het aanbrengen van een buitenlicht. Op een vraag van de heer Boo gert of reeds iets bekend is over het leggen van de waterleiding naar de woningen in de polder ant woordde de voorzitter ontkennend. De heer van der Maas (G.B.) sprak over het nog steeds voorko men van het niet-branden van straatlantaarns te Sirjansland. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat op zaterdag 6 of 13 april de officiële opening van het ver enigingsgebouw te Sirjansland zal plaats vinden. Haamstede, in de uren 22.00-08.00, alsmede op zon- en feestdagen krij gen zij verbinding met het kantoor Zierikzee. Deheer Joh. v. d. Sluis f Te Bruinisse overleed op 87-ja- rige leeftijd de heer Joh. van der Sluis. Omstreeks de eeuwwisseling vestigde de heer van der Sluis zich als landbouwer in de Bruinisser polder. In de loop der jaren werd hij lid van de Dijkraad en gezwo rene van het calamiteuze water schap Bruinisse, welke functies hij vele jaren bekleedde. Ook was hij gedurende vele jaren lid van het bestuur van de Vereniging tot Be vordering van Gereform. school onderwijs. Door het vertrek van een der zoons die het bedrijf van zijn vader voortzette, naar de Noord Oostpolder, kwamen in 1955 de be drijfsgebouwen en gronden van de hofstede van de heer van der Sluis ter beschikking van de Stichting Beheer Landbouwgronden. De te Bruinisse gehouden col lecte voor de Zending heeft ruim f 520 opgebracht. Hiervan was ruim f 40 bijeengebracht door de kinde ren van de Zondagsschool. Land- Toneel- en muziekconcours L.J.g. Dat de landbouwjongeren van Schouwen-Duiveland op het gebied van het toneel hun mannetje staan, blijkt wel uit de uitslag van het toneel- en muziekconcours, gehou den op zaterdag 9 maart te Goes. Hier waren landbouwjongeren uit geheel Zeeland bijeen om in een vreedzame kamp te strijden om de erepalm, wie het beste voor het voetlicht kwam. Schouwen-Duive land wist zich met het stuk „Klep tomanen" van J. J. Rentmeester de tweede plaats te veroveren, achter West Zeeuws Vlaanderen, dat eer ste en voor Zuid-Beveland, dat der de werd. Het toneel was in de meerderheid, want tegenover 7 to neelstukken stonden slechts 3 mu zieknummers. Deze laatste werden gebracht door de afdelingen Tholen Hoek en Groede en hierbij werd Hoek eerste met „Mazurka" van Delibes en „El Capitan" van Sousa. Tweede werd Groede. Het stuk waarmee West Zeeuws Vlaanderen op toneelgebied eerste werd, was „Arme Rijken" van Nono. De afde ling Schouwen-Duiveland deed voor de eerste keer aan het concours mee. De SIMAVI-collecte (Ingezonden). In de week van 25-30 maart wordt in verschillende gemeenten op het eiland de jaarlijkse SIMAVI- collecte gehouden. De opbrengst van deze inzameling zal in de eer ste plaats worden aangewend voor de bestrijding der kindersterfte op Nieuw-Gninea. Buiten de grote- stads-centra ligt het sterfte-cijfer helaas erg hoog. Een foutieve ver zorging van het kind en onkunde op het gebied van de hygiëne zijn de voornaamste oorzaken van het leed. Door dokters en zusters moet veel voorlichtend werk worden ge daan. Méér kampongverzorgsters moeten worden opgeleid en meer consultatie-bureau's en Moedercur sussen moeten worden opgericht. De plaatselijke SIMAVI-comité's doen een warm beroep op harten en beurzen der burgerij. HELPT allen mede om deze SIMAVI-col lecte te doen slagen! Laat Neder land metterdaad tonen, dat het lot van de zieke Papoea-kinderen ons ter harte gaat. Géén welvaart daar zonder een goede gezondheid. Geeft allen naar vermogen bij de komen de collecte! Het SIMAVI-Comltó. feuilleton door g. plantema Trekking loterij IJsvereniging Om misverstanden te voorkomen delen wij mee dat de trekking van de loterij vanwege de Zierikzeese IJsvereniging zal plaats hebben op de 2e dag van de bazar, de 16e maart, 's avonds in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau". BURGH-HAAMSTEDE Lokale automatisering telefoonnet Op dinsdag 26 maart te 13 uur zal het telefoonnet Burgh-Haamstede lokaal worden geautomatiseerd. De abonné's van Burgh-Haamstede kunnen dan zonder tussenkomst van een telefoniste de aangeslote nen van het eigen net bereiken. In terlokale gesprekken dienen echter nog aangevraagd te worden. Daar toe draaien de abonné's het cijfer 9. Op werkdagen krijgen zij dan in het tijdvak van 08.00-22.00 uur ver binding met het kantoor Burgh- „Waarom ging dr. Maroniu toen i niet naar huis?" „De heer Van der Zuyden wilde nog een paar juwelen laten zien", was het antwoord. „Ik had geen lust om daarvoor nog bij hen te blijven. Ik had spijt genoeg, de uit nodiging van dr. Maroniu aangeno men te hebben om die avond mee uit te gaan". „Inderdaad", zei Ohlquist, „ik kan het me voorstellen, mademoi selle. U hebt in het koncertgebouw nog een onaangename scène mee gemaakt. Wie was eigenlijk de heer, tegen wie de heer Van der Zuyden zich zo grof uitdrukte?" Mej. Ilescu haalde heel even de schouders op. „Hoe hij heette, weet ik niet", gaf zij ten antwoord. „Ja, wij noem den hem monsieur André, want zijn familienaam konden wij niet onthouden. Maar verder kende ik hem niet. Ik meen, dat dr. Maroniu hem kende, tenminste, toen wij in de zaal kwamen, ging hij dadelijk op hem af. Monsieur André was zeer beleefd en ik was blij, dat hij enkele keren met mij wilde dansen" „Kende de heer Van der Zuyden hem ook?" „Ik geloof van niet, maar met ze kerheid kan ik dat niet zeggen. Zij spraken niet tegen elkaar, maar uit wat de heer Jörgensen mij later vertelde, maakte ik op, dat naar zijn mening die twee toch geen on bekenden voor elkaar waren". „Weet u misschien, of die mon sieur André hier in de buurt woont?" „Dat weet ik helaas niet. Hij ging gisteravond alleen weg en hij woon de dus misschien in de stad. Maar ik meen mij te herinneren, dat hij een keer gezegd had, met vakantie hier te zijn". „Dus ook al een vreemdeling", zei inspekteur Broekman. „Ik vrees dat we over die jongeman niet veel wijzer zijn geworden". „Ik kan u niets meer over hem vertellen", antwoordde mej. Ilescu. „Voorzover ik heb begrepen, kende dr. Maroniu hem oppervlakkig, maar op welke manier hij hem heeft leren kennen, weet ik niet. Ik had hem zelf nooit eerder gezien". „We zijn u in elk geval dankbaar voor uw welwillendheid om ons al les te vertellen, wat u weet", zei inspekteur Ohlquist. VIJFDE HOOFDSTUK. Waar is de Rotterdamse jongeman? Inspekteur Ohlquist en mr. Ernst Verhagen wandelden twee dagen later door Nijmegen. Het was min of meer een zoeken op goed geluk, want op aandringen van de advo- kaat had zijn zwager er in toege stemd, met hem door tal van stra ten te lopen, in de hoop, toevallig de onbekend gebleven jongeman André te ontdekken. „We hebben één kans op de mil joen", opperde Ohlquist, toen hij tenslotte na lang aandringen zijn tegenstreven opgaf. „Het ia volko men dwaasheid, in een stad te gaan uitkijken naar een vreemdeling, die daar misschien met vakantie rond loopt, maar die, wanneer hij twee moorden heeft gepleegd, zoals som migen menen, toch ongetwijfeld al lang ergens anders heen gegaan zal zijn". „Zeker!" stemde Verhagen toe, „maar het staat helemaal niet vast, dat die jongeman de moorden ge pleegd heeft. Daar ben jij ook van overtuigd. Als hij er inderdaad niets mee te maken heeft, zal hij nog rustig in de stad zijn. Vooral omdat de politie voorlopig geen in lichtingen aan de pers geeft, zodat er betrekkelijk weinig ruchtbaar heid aan het geval is gegeven. En een vreemdeling zal de praatjes, die over het geval de ronde doen, zeker niet zo gauw te horen krijgen als de bewoners van Nijmegen zelf". „Je gelooft dus, dat die onbeken de André nog niets van de moorden hoeft te weten", stelde Ohlquist vast. „Je kunt gelijk hebben. Maar zelfs als hij nog in Nijmegen is, blijft het een gok, of wij hem ont dekken. Maar je zult je zin hebben" Zij waren door de binnenstad ge gaan, hadden langs de winkelstra ten geslenterd, in de grote café's gekeken, op een terras gezeten, maar geen spoor van de gezochte gevonden. Aan de hand van het sig nalement, dat mej. Ilescu, de heer Jörgensen en de kelner Leesman hadden gegeven - en hun beschrij vingen stemden vrijwel overeen - was ook de Nijmeegse recherche al aan het speuren geweest. Dit had evenmin sukses opgeleverd. (Wordt vervolgd). Volgens niouw systoomf Tientallen exclusieve modellonl Waar wilt U mee beginnen, mevrouw? Met een leuke rok en blouse voor Uzèlf. Een schat tige pyjama voor Uw dochtertje? Een sportieve speelbroek voor de zoon? Dit - en nog véél meer! - helpt Radion U maken... eenvoudiger dan ooit met verbluffend handige knip patronen: geniale vinding van de Bella mode experts! Elk patroon wijst U vanzèlf de weg naar de nieuwste voorjaarsmode. En elk patroon is geschikt voor vele maten. „MODESHOW" ACHTER EÏ.K PAK RADION! Achter het pak Radion dat U straks haalt zit een spe ciale kaart. Daarop staan 3 van de tientallen exclusieve lentemodellen. Aan Uw volgende pak Radion is wéér zo'n kaart, met 3 èndere modellen, enz. Hoe meer Radion U dus koopthoe groter Uw keus wordt! AAN ELK PAK RAOION 'N EENVOUDIGE BESTELKAART! '■f. Vul die even in, geef Uw keus aan, plak 30 cent extra '(1 aan postzegels op. Spoedig daarna kunt U Uw eigen - mode-creatie laten bewonderen! Gratis het boeiende Bella modeboekje! Bij elk knippatroon ontvangt U gratis het Bella modeboekje.... dat een complete handleiding voor Uw patroon bevat. Plus tal van modetips, praktische wenken, wasadviezen; enz. Even een patroon bestellen en U hebt het! Model 143

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 9