Zierikzees gemeentelijk gasbedrijf herdacht honderdjarig bestaan hoekje mm Een stijlvol feest Personeel ontving dank voor ijver en toewijding Op sobere maar zeer stijlvolle wjjze is dinsdag het 100-jarig jubileum herdacht van het gemeentelijk gasbedrijf. De honderjarige mocht tal rijke gelukwensen en geschenken in ontvangst nemen en ondubbel zinnig is gebleken, dat men zowel op het bestuurlijke vlak - in de avonduren was het provinciaal bestuur vertegenwoordigd door de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot - als van de zijde der burgerij, mee heeft geleefd en nog meeleeft met het wel en wee van het Zlerikzeese gasbedrijf, dat in de loop van de vervlogen eeuw vele moeilijkheden heeft moeten doorstaan. Het was dan ook de uitdrukkelijke wens van de Gascommissie de jubileumviering een eenvoudig karakter te geven, hoewel men een aanvankelijke gedachte het eeuwfeest stilzwijgend voorbij te gaan, heeft laten schieten. De jubileumviering begon in de middaguren met een bijeenkomst in „Mondragon", waar aanwezig waren de voltallige Gascommissie en het personeel van het gasbedrijf. Bij monde van de voorzitter mr. F. Th. Dijckmeester zijn de medewer kers dank gebracht voor hun werk, dat zij steeds - ten voordele van het gasbedrijf - met lust en ijver heb ben volbracht. Namens het perso neel werd een voorzittershamer aangeboden, die in de Commissie voor de gasfabriek en de straatver lichting door de voorzitter zal wor den gehanteerd. Nadien volgde een geanimeerde receptie, waarop talrijke autoritei ten hun gelukwensen aan de direc teur de heer J. Baas en de leden van de Gascommissie zijn komen aanbieden. Onder de felicitanten merkten wij o.m. op verschillende raadsleden, de directeur van de Kon. Zeelandia N.V., de heer M. Doeleman H.Jz., ir. M. A. L. Beun van de P.Z.E.M., ir. van Sloten van de Waterleidingmaatschappij, de heer Kwant, directeur van het P. T.T.-kantoor, de directeur van de Centrale Dienst, de heer A. J. Ar- gelo, alsmede de vertegenwoordig sters van alle vrouwenverenigingen ter plaatje. Bloemen en geschenken Op de receptie kwamen boven dien talrijke vertegenwoordigers van firma's waarmede het gasbe drijf zakelijke contacten onder houdt, hun gelukwensen aanbieden. Fraaie geschenken werden over handigd, w.o. een vaas in Delfts blauw en een elektrische klok. De heer M. Doeleman bood een lamp aan, die t.z.t. een plaatsje zal vin den in de nieuwe directiekamer. Een schat van bloemen vulde de zaal. Met uitzondering van de heer de Moor, die wegens ziekte verhinderd was, verenigden alle raadsleden en enkele genodigden zich 's avonds aan een maaltijd, waaraan ook aan gezeten werd door de Comm. der Koningin. Onder de aanwezigen be vonden zich verder de heer J. van Tuinen, referendaris bij de provin ciale griffie, de heer Steinkamp, namens de Vereniging van exploi tanten van gasbedrijven, de heer A. J. Argelo, de heer Koster, veri ficateur van de Vereniging van Ne- derladnse Gemeenten, de gemeente secretaris de heer E. H. Mulder en ex-wethouder J. Catshoek. In een toespraak herinnerde de voorzitter aan de beginperiode van het gasbedrijf en noemde inzonder heid de persoon van wijlen de heer Ochtman, die een belangrijke stoot tot de oprichting gaf. Jhr. mr. de Casembroot herinnerde aan de goe de verstandhouding tussen Gede puteerde Staten en de raad en gas commissie en wijdde aandacht aan de uitzonderlijke moeilijkheden, die het bedrijf in de oorlog meemaak te. De heer Koster wees in dit ver band op de wijze waarop het gas bedrijf in die tijd de burgerij van dienst is geweest. De heer Stein kamp vertoonde een serie histori sche lantaarnplaatjes over het ste delijk gasbedrijf, terwijl ook ver schillende raadsleden hun geluk wensen aanboden, o.w. het vrouwe lijk raadslid mevr. van der Werve- Schouls, die de onmisbaarheid van gas voor de huisvrouw onderstreep te. Het diner nam de gehele avond in beslag. Tweede Kamer CONFLICT INZAKE NOTA BESTEDINGS BEPERKING KON WORDEN VERMEDEN Twee moties blijvend onaanvaardbaar voor regering De Tweede Kamer heeft de be handeling van de nota inzake be perking van de bestedingen voort gezet. In haar antwoord op de bij de replieken gemaakte opmerkin gen heeft de regering twee van de vier tijdens het debat ingediende moties onaanvaardbaar verklaard. Het betreft de motie van de heer Janssen (KVP), waarin als oordeel wordt uitgesproken, dat de kosten van beperking der melkprijs verho ging tot 6 cent i.p.v. 10 cent (dooi de minister Hofstra becijferd op f 60 miljoen, op jaarbasis) gevon den zullen moeten worden in ver der gaande bestedingsbeperking in de sfeer van de rijksoverheid en voorts de motie van de heer Bie- wenga (AR) - mede ondertekend door leden van CH, KVP en WD - waarin het blokkeren van de be dragen gemoeid met de verhoging van de normen voor bedrijfsgebou wen in de kostprijsberekeningen voor garantieprijzen van landbouw- produkten (het gaat hier om een bedrag van f 50 miljoen) wordt af gewezen. De minister van Financiën, de heer Hofstra, merkt op, dat de heer Bruins Slot van mening was, dat er nog f 100 miljoen te vinden is op het overschotbudget. Als die te vinden zijn zal spr. er gaarne ge bruik van maken, maar eerder in het debat heeft hij al betoogd, dat het een zeer moeilijke zaak is. De heer Bruins Slot maakt er een prin cipiële kwestie van, maar het gaat naar 's ministers oordeel om de praktijk. f 50 miljoen De f 50 miljoen eigenaarslasten kunnen niet gevonden worden. De heer Tilanus heeft een verge lijking gemaakt met andere uitga ven. Maar deze f 50 miljoen vor men het laatste stukje in een land bouwbeleid van honderden miljoe nen. De regering kan geen verant woordelijkheid dragen als een be- EEN STRIJDVRAAG IN DE MOSSELWERELD Mossel Advies Commissie weigerde uitbreiding aantal Waddenzeepercelen Garnalenvissers mogen niet omschakelen Uitbreiding van de mosselcultuur door vermeerdering van het aantal beschikbare percelen op de Wad denzee is een punt dat op het ogen blik de gemoederen der mossel kwekers bezig houdt. De praktijk der laatste jaren heeft bewezen dat het juist op die gron den goed mossels kweken is, waar vroeger nooit mosselen werden ge teeld. Op nieuwe grond werden de laatste jaren door sommige kwe kers resultaten bereikt, die men vroeger niet voor mogelijk had ge houden en die de kwekers die de laatste jaren door misgewas hun mosselen niet konden verkopen, verlangend doet uitzien om ook een nieuw perceel te krijgen om op nieuw hun geluk te beproeven. De Visserij Inspektie in de Wad denzee meent dat er nog mogelijk heden liggen voor nieuwe mossel percelen in het zg. Oude Inschot, in de Noorderbalg en in het Bot- slenk-Oosterom. Sommige van deze gronden worden echter bevist door garnalenvissers en het is niet mo gelijk op dezelfde gronden garnalen te vissen en mosselen te kweken. Teneinde nu deze garnalenvissers schadeloos te stellen voor het ver lies van hun visgronden zouden garnalenvissers, die het ergst wer den getroffen moeten overschakelen naar het mosselkwekersbedrijf. De Inspectie der Visserijen in de Waddenzee meent dat dit kan, om dat gerekend mag worden op een jaarlijkse vraag van plm. 600.000 ton, een vraag waaraan door de huidige kwekers niet altijd kan worden voldaan, vooral nu gere kend mag worden dat de productie van de Zeeuwse percelen zal ver minderen. Er zouden 50 nieuwe percelen kunnen worden uitgegeven, waarbij de gewezen garnalenvissers als schadeloosstelling de beschikking zouden krijgen over plm. 7 percelen. De Mossel Advies Commissie (M. A.C.) stond echter huiverig tegen over uitbreiding van het aantal mosselkwekers. Te goed weet men nog uit de tijd voor de borlog, hoe overproductie funest is voor de ge hele bedrijfstak en overproductie is niet denkbeeldig als het aantal bedrijven regelmatig wordt uitge breid. Men gaf er daarom de voorkeur aan, het aantal percelen niet uit te breiden, temeer daar toelating van garnalenvissers in strijd is met de bepalingen van de Mosselverorde ning. Hierin wordt immers geëist dat wil men voor toetreding in aan merking komen, men op de hoogte moet zijn van het bedrijf. Men moet in dat bedrijf werkzaam geweest zijn en voldoende vakkennis heb ben. Besloten werd daarom de aan vraag tot toetreding van garnalen vissers af te wij zen. drag van f 50 miljoen ongedekt blijft. Het standpunt der regering te genover de motie-Biewenga blijft derhalve ongewijzigd. Uitstel met betrekking tot do blokkering acht spr. niet gewenst. Er moet z.i. thans een uitspraak worden gedaan aan de hand der gegevens, die nu beschikbaar zijn. Er kunnen zich omstandigheden in de loop van 1957 voordoen, die an dere maatregelen nodig maken. Die kan men niet voorzien. De blokke ring blijft de regering noodzakelijk achten. De blokkering De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, jde heer Mansholt, gaat vervolgens nog in op de kwestie der blokkering. Hij betreurt het, dat er bezwaren zijn ingebracht tegen de gerichte be steding, nl. ten behoeve der gebou wen. Want de opzet is een betere grondslag te leggen voor gezonde bedrijven in ons land. Daar wil ieder toch heen: gezonde bedrijven, waarop gezonde mensen kunnen le ven. Als de regering uitgaat ervan om voor die verbetering f 50 mil joen beschikbaar te stellen, dan ligt het zijns inziens toch voor de hand, dat er bepaalde voorwaarden worden gesteld. De regering is echter van mening, dat het stellen van de voorwaarden niet zo essentieel is, dat zij een con flict met de Kamer wil doen ont staan. Daarom is zij bereid de voor waarden te laten vallen. AANBESTEDINGEN Aanleggen en verharden van wegen op Schouwen-Duiveland Door de N.V. Grontmij. te op Zoom werd te Schuddebeurs voor de Herverkavelingscommissie Zeeland aanbesteed: het aanleggen en verharden van wegen over een lengte van circa 6.6 km. Hoogste inschrijver was F. Broeken te Breda voor f 349.900,laagste inschrijver C.V. v/h J. van 't Verlaat te Har- dinxveld voor f 312.400, Voorts werd, eveneens te Schud debeurs, aanbesteed voor de Her verkavelingscommissie Zeeland het aanleggen en verharden van wegen tot een totale lengte van 5.2 km. Hiervoor was de hoogste inschrij ver N.V. L. van Drunen te den Bosch voor f 345.000,en laagste inschrijver J. D. Janse te Middel burg voor f 295.700, Ouderavond kleuterschool te Nöordgouwe Werk der leerlingen werd bezichtigd In aansluiting op het eerder ge plaatste bericht inzake de verkie zing van de oudercommissie, ver bonden aan de openbare kleuter school te Noordgouwe, zij nog het volgende meegedeeld. Bedoelde ouderavond werd ge opend door burgemeester v. Wijk, die een uiteenzetting gaf omtrent het hoofddoel van het beleggen van deze avond, t.w. het verkiezen van genoemde oudercommissie. Vervolgens gaf dr. J. H. van El- dik, als voorzitter van de advies commissie verbonden aan de ge meentelijke kleuterschool, een uit voerig overzicht over het ontstaan en het belang van de school, als mede over de sociale en hygiënische ontwikkeling van het kind. In de pauze werden verversingen aange boden. Daarna gaf het hoofd der kleu terschool, mej. M. Provoost, een toelichting op de te vertonen film, benevens een nadere uiteenzetting over de vorming van de kleuter, waarbij zij in het bijzonder be lichtte: a. de geestelijke en licha melijke ontwikkeling; b. het so ciaal contact met de ouders en de kinderen; c. het fantasiespel der kleuters. „Het gaat niet zozeer om de algemene ontwikkeling, doch wel om het resultaat van het werk, wat de kleuter presteert", aldus mej. Provoost. Hierna vertoonde de heer J- W. Roskam, hoofd der o.l. school, de film „Onze kleuters" van de „Stich ting commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting" te 's-Gra- venhage. Deze film viel zeer in de smaak bij het gezelschap, getuige het telkens opklinkende gelach. Vervolgens gaf het hoofd der kleuterschool een verslag over het afgelopen jaar, waarna het werk der kleuters werd bezichtigd. Bij deze bezichtiging kwam duidelijk De Britse troepen in Malakka Groot-Brittannië heeft erin toe gestemd het aantal van zijn solda ten op het schiereiland Malakka met de helft te beperken, aldus een bekendmaking van Malakka's pre mier Abdoel Rachman. Op het ogenblik zijn er 12.000 Britse sol daten in Malakka, die de laatste acht en een half jaar tegen com munistische rebellen hebben ge streden. Sedert de tweede wereld oorlog zijn er ongeveer 500 Britse soldaten op Malakka om het leven gekomen. Wortel 4.096.000.000 Een tienjarige jongen, Ro bert Strom, heeft in een te levisieprogram te New York 64.000 dollar gewonnen door de wortel te trekken uit 4.096.000.000. Het antwoord 64.000 was voor de hand lig gend, daar het program „dc 64.000 dollar vraag" heet. Robert kan de volgende week terugkomen en proberen 128.000 dollar te winnen. Als hij verliest behoudt hij in elk geval reeds de gewonnen 64.000 dollar. Maar verliest hij niet, dan kan hij een week later de hoofdprijs van 256.000 dollar in de wacht slepen. naar voren dat de kleuter in school verband onder deugdelijke leiding zeer veel kan presteren. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze geslaagde avond geslo ten. Als een verheugend feit werd aangemerkt dat van de zijde der ouders meer belangstelling werd getoond dan bij vorige ouder avonden. Amerikaanse missie naar ket Mielilen-Oosten De Amerikaanse ambassadeur Richards, die aan het hoofd staat van een missie van zes personen naar het midden-oosten, heeft dins dag voor zijn vertrek gezegd, dat het zijn taak is uitleg te geven van president Eisenhowers resolutie over hulp aan het midden-oosten en dat de missie „niet zal trachten onze denkbeelden aan anderen op te dwingen". „De president en ik beschouwen deze missie niet als het begin van een uitgebreid nieuw hulpprogram" aldus Richards. Toch geen greep naar de macht op Borneo Zowel de Indonesische vice-pre mier Idham Chalid, als de woord voerder van de landmacht In Dja karta hebben woensdag ten stellig ste ontkend, dat de instelling van de „Lambung Mangkurat"-raad op Borneo zou neerkomen op een greep naar de macht door het leger in die provincie. Beiden verklaarden, dat de raad werd ingesteld overeenkomstig richtlijnen welke enige tijd geleden door de nationale veiligheidsraad werden gegeven. Ontginning Oostelijk Flevoland De ontginning van de nieuwe Zuiderzeepolder Oostelijk Flevo land gaat nu beginnen in het oos ten (nabij Kampen) en het noord oosten, alwaar de grond hoger is en dus ook eerder droog ligt. Een onafzienbare oppervlakte zand grond (vroeger bevonden zich ter plaatse bij de schippers beruchte zandbanken in het IJsselmeer) strekt zich kaal en onvriendelijk uit. Men kan zie her echter zonder gevaar op wagen, mits men niet te ver gaat en de plekken drijfzand in het oog houdt. Dagelijks werken er al de bodemkarteerders, die aan de hand van grondboringen de voorlopige bodemkaart preciseren. Men hoopt, dat binnen 3 4 jaren de eerste pachters zich in Oostelijk Flevoland zullen kunnen vestigen. De mogelijkheid om de stand van zaken in ogenschouw te nemen is open. De afd. Voorlichting der Di rectie Wieringermeer te Kampen laat excursies toe. IJMUIDEN. Bij het oversteken van een weg op het hoogoventerrein nabij het ertsveld is gistermiddag de 41-jarige uitvoerder J. van Dijk uit Velsen onder een achteruit rij dende auto gekomen. De man is ter plaatse overleden. Geen Belgisch standpunt inzake waterweg Antwerpen-Hollands Diep De Belgische regering is ten aan zien van de Schelde-Rijn verbin ding van mening, dat zij door de komende veranderingen door het Deltaplan geen standpunt in kan nemen met betrekking tot het gra ven van een waterweg tussen Ant werpen en Hollands Diep. Mocht het Deltaplan de bestaande water weg ongunstig wijzigen, dan wil zij hierover spreken op grond van de dan bestaande feitelijke situatie. De aanbeveling in het rapport Steenberghe-van Cauwelaert is t.a. v het Moerdijkkanaal van de baan. Het opheffen van de stop van Ternayen is rijp voor een verdrag. De verbinding van Gent met de Westerschelde wordt nog nader be zien en zal ook in principe in een verdrag uitkomen. West-Brabant behoeft dus met zijn ontwikkeling niet op een eventueel kanaal te wachten. Minister Luns heeft deze medede ling gedaan bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Za ken in de Eerste Kamer. E£N MUXtNPtG Uit TfxDS WlUMM NtïiEy HEEFT GEwEO ON /oooo DOLIDR OKT H'J MET PiL EN SOO& EEN QI/FPNT Z/tL SCHIETENWH REEDS ONDERWEG NMR JU DEL6/SCNE NONiSO. NQfMOOP VKNEEN ZEE? StOpfif StR'JO /N U/61 (EN&EiPND) TOEN DE SCIE'DS- PECHTER DE W/N1RPP VRn DE MfircH u/tRiep aprong piotsel/no een opge imin- OEN TOESCIOuwtR JN DE P/ND fN K/EP 7E6EN DL vEBl/EZER -DPT Hita JE Zo'ÓÓÓ MOETEN DOEN MEt EEN KONKENDE l IN/CSE D/8 ECt iS/NO DE W/NNPPR. lOl - LED/6 K-O Indexcijfers van landbouwprijzen januari 1957 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek was het alge meen landbouwprijsindexcijfer (ba sis: 1949/50-1952/53 100) in januari gelijk aan dat in december 1956, n.l. 114; in januari 1956 be droeg het 109 4.6 Het groepsindexcijfer voor ak- kerbouwprodukten onderging een lichte daling, nl. van 108 tot 107; (ten opzichte van januari 1956 (104) lag het 3 °/o hoger). Het groepsindexcijfer voor vee- houderijprodukten onderging een kleine verandering; het daalde van 116 tot 115 0.9 onder invloed van lagere prijzen voor varkens vlees en eieren. Vergeleken met januari 1956 (110) vertoont het in dexcijfer een toeneming met 4.5 Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren liep op van 124 tot 127 2.4 als gevolg van de hogere prijzen voor kunstmest stoffen, brandstoffen en hogere Io nen (compensatie van de A.O.W.- premie). In vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar liep het op van 116 tot 127 9.5 ®/o). Competitie damclub „D.O.S." te Dreischor Eindstand 11 maart 1957 Freek Roggeband 16 15 1 Franke Roggeband 16 13 3 9 6 0 0 1 7 7 2 7 8 1 6 10 0 5 9 2 3 11 2 3 13 0 Th. Nuyens M. Fonteine W. P. Roggeband Joh. v. d. Sande H. A. Fondse Kr. Dorst Joh. Bodbijl TAFELTENNIS Toernooi T.T.B. Schouwen-Duiveland Evenals vorige jaren organiseert de T.T.B. Schouwen-Duiveland ook dit jaar weer een toernooi om het kampioenschap van het eiland en wel op 23 maart a.s. Er wordt een A- en een B-toer nooi gespeeld en bij voldoende deel name ook een toernooi dubbelspel. Het A-toernooi is opengesteld voor elke inwoner van Schouwen-Duive land. Hieruit komt de kampioen voor het jaar 1957 voort. Het B- toernooi is alleen voor de le en 2e klasse-spelers van de Bond. Aangezien er gedurende het afge lopen seizoen behoorlijk is gespeeld is het spelpeil vergeleken bij vorig jaar weer wat opgevoerd. Men kan dus op het komende toernooi weer spannende en fraaie wedstrijden verwachten. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR s^v,. n Halverwege de trap staat Aram even stil en luistert. Buiten klinken nog steeds de hoornsignalen van de poortwachter en nu komt er ook leven in het stille gebouw; onder hem, in de hal, klinken voetstappen en opgewonden stemmen.... Haastig snelt Aram verder omhoog. Aan het einde van de trap hangt een zwaar gordijn. Zonder zich te bedenken duwt Aram het opzij en dan bevindt hij zich in een groot vertrek. Maar hij is niet alleen! Een man springt verrast uit zijn stoel op, terwijl een drinkbeker aan zijn hand ontglipt en rinkelend over de plavuizen rolt„Aram!" - „Conrad!" Een ogenblik staan de beide edelen roerloos tegenover elkander. Dan schiet de hand van de graaf met flitsende snelheid naar zijn zwaard. Zoevend glijdt het staal uit de schede en razend snel doet de heer van Tarente een uitval. Maar Aram, niet minder behendig, heeft zijn zwaard reeds geheven en rinkelend ketsen de wapens op elkaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6