Staat van oorlog en beleg in Indonesië Betoging (zonder incidenten) in stad Gaza DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 14 MAART 195? No. 18121 118e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTC.N EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetali.13 f 3.90. per week. 30 cent. losse nummer* 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (mi» 15 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-im REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32. na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Kabinet geeft mandaat terug Nadat het Indonesische kabinet woensdagavond had besloten zyn mandaat aan president Soekarno terug te geven, heeft de president vandaag (donderdag) de staat van oorlog en beleg voor geheel Indo nesië afgekondigd. Na de speciale kabinetszitting, die v(jf uur duurde, heeft het kabinet een communique uitgegeven. Dit zegt: „Alle pogingen tot uitvoering van een reorganisatie waren vergeefs". Het kabinet besloot ztfn mandaat aan het staatshoofd terug te geven op donderdagochtend 10 uur plaatselijke ty<L De kleine Islamietische partij P. S. I.I. heeft haar twee ministers uit het kabinet teruggetrokken twee uur vóór de laatste kabinetszitting eindigde. Deze partij had „inte grale reorganisatie van het kabi net" met inbegrip van de premier geëist. Het coalitiekabinet-Ali Sastroa- midjojo Is b(jna 12 maanden aan het bewind geweest. Het was het zestiende kabinet sedert de afkon diging van de Indonesische onaf hankelijkheid in augustus 1945 en het zesde kabinet sedert Nederland de soevereiniteit in december 1949 overdroeg. Verklaring van Soekarno President Soekarno verklaarde woensdagavond, dat hij zijn defi nitieve beslissing over zijn plan „tot redding van de natie" „binnen enkele dagen" zou bekendmaken na de standpunten van verscheidene partijen en organisaties met be- bij Israëlische klacht de Veiligheidsraad Israël heeft zich woensdag by de Veiligheidsraad beklaagd over her leving der aanvallen, die Egyp tische zelfmoordbrigades lndertyd vanuit Gaza op zy'n gebied uit voerden. De permanente Israëlische ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Abba Eban, heeft in een nota, die hij aan de huidige raads voorzitter, de Rus Sobolef, heeft overhandigd, verklaard dat de „herleving dezer aanvallen door Israël buitengewoon ernstig wordt opgevat, daar hierdoor een toe stand van groot gevaar wordt ge schapen". HET SUEZKANAAL De Egyptische kanaalmaatschap pij heeft woensdag in een circulaire aan scheepvaartmaatschappijen be kendgemaakt, dat Egyptische func tionarissen de tonnage zullen me ten van schepen die het Suezkanaal willen passeren. Aan de hand van de meting wordt dan het tolgeld bepaald. Het Suezkanaal is op het ogen blik bevaarbaar voor schepen tot 500 ton. Woensdag werden een Grieks en een Italiaans schip ver wacht. trekking tot zijn plan gecoördineerd te hebben. Hij legde deze verkla ring af tegenover een delegatie van de zeer linkse vakbond van spoorwegarbeiders en van de vak bond van openbare werken, die hem bezochten om mede te delen, dat zij zijn plan steunden. De president zei, dat, hoe meer delegaties hem bezochten en uiting gaven aan hun steun, „hoe meer ik ervan overtuigd ben, dat mijn plan rechtvaardig en juist is". Het kabinet Ali Sastroamidjojo raakte geleidelijk op de achter grond sedert december, toen offi cieren van het leger op Sumatra de macht in handen namen. De grote Islamietische partij .Masjumi en twee kleine partijen traden in januari uit het kabinet, omdat zij meenden, dat het alle gezag ver loren had. In maart werd het gezag getrotseerd door oost-Indonesië, zuid-Sumatra en Borneo. Schietpartijen in Havanna Rondom het paleis van president Batista en elders in Havanna zijn woensdagmiddag schietpartijen be gonnen. Tanks van het leger kwa men later de wachtposten bij het paleis versterken. Zij openden het vuur op de aanvallers. Sinds enige maanden voeren op Cuba opstandelingen een guerilla tegen het bewind van Fulgencio Batista, die in maart 1952 door middel van een staatsgreep aan de macht kwam. Rekenkundige hond Een jonge Engelse dashond „Heidi", die voor radio en televisie verbluffend juiste antwoorden geeft op eenvou dige rekensommetjes door een aantal keren te blaffen, vormt een raadsel voor Lon- dense dierpsychologen. Vraagstukken als: vijf min een plus twee gedeeld door drie lost het dier snel op en blaft dan twee maal. ZEER KRITIEKE DAGEN Dringend verzoek van Israël aan de Ver. Staten om te handelen met betrekking tot Gaza „De Israëlische regering heeft er by de Amerikaanse autoriteiten op aangedrongen onverwyid drastische stappen te doen, om een einde te maken aan de huidige ontwikkelingen in Gaza", aldus is woensdag te Jeruzalem in officiële Iraëlische kringen vernomen. Een hoge Israëlische ambtenaar verklaarde: „Dit zijn zeer kritieke dagen. Indien de Verenigde Staten thans niet ingrijpen, zal dit door Nasser worden uitgelegd als een vrijbrief voor een terugkeer der Egyptenaren naar de strook van Gaza en een doen herleven van de omstandigheden, die aldaar vóór oktober 1956 heersten". De ambtenaar verklaarde ook nog dat communisten, die in Gaza in de gevangenis zaten, doch na het vertrek der Israëlische troepen op vrije voeten werden gesteld, de leiding hebben van de in dit gebied tegen de Verenigde Naties ontke tende actie. „De communisten werken nauw samen met de ultra-nationalisten, in de hoop populair te worden on- Hulp voor getroffen gebieden Ten behoeve van de slachtoffers der aardbevingen in Griekenland heeft het Nederlandse Rode Kruis een partij dekens, textielgoederen en toiletartikelen gestuurd aan het Griekse Rode Kruis. Zee. r veel wapens in omgeving Ongeveer zevenduizend Arabieren hebben woensdag In Gaza onder leiding van de nieuwe burgemeester van de stad, Moenir El Rajes, be toogd voor terugkeer van het Egyptische bestuur. Er deden zich geen incidenten voor. De V.N.-troepen bleven achter hun prikkeldraadver sperringen en hielden hun wapens uit het gezicht. De betoging eindigde na twee uur. De betogers riepen leuzen als „Leve Nasser", „Wij willen Egyp te" en „Weg met de Eisenhower- leer". Dit heeft een V.N.-woordvoerder woensdag verklaard op een pers conferentie in een vooruitgescho ven controlepost van de V.N. bij de Israëlische grens. „Het was een vreedzame betoging", zo zei hij. In antwoord op vragen verklaar de de woordvoerder dat de voor naamste taak van de V.N -troepen is infiltratie over de bestandslijn te verhinderen. Toen hem werd ge vraagd, wat er gedaan wordt met mensen, die in het bezit van wapens betrapt worden, antwoordde hij: „De wapens* worden, tegen ont vangstbewijs, in beslag genomen. Er worden geen arrestaties ver richt". De woordvoerder voegde hier aan toe, dat nog niemand wegens wa penbezit was aangehouden, uitge zonderd de drie mannen die een fa- De Hongaarse vluchtelingen RUIM 170.000 UITGEWEKENEN VERLIETEN OOSTENRIJK 17.000 Hongaren in Joego-Slavië De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, en de hoge commissaris van de Ver. Naties voor de vluchtelingen, Llndt, hebben dinsdag de leden der Ver. Naties opnieuw opgeroepen geld beschikbaar te stellen voor hervestiging van de Hongaarse vluchtelingen die nog in Oosten rijk en Zuid-SIavië verblijven. Van de 170.743 Hongaren die tot 1 maart 1957 naar Oostenrijk zijn gevlucht, zijn er 117.394 naar elders vertrokken. Twee- tot drieduizend vluchtelingen zijn uit Oostenrijk naar Hongarije teruggekeerd. Men verwacht dat er aan het eind van dit jaar nog een 20.000 vluchte lingen in Oostenrijk zullen zijn. Het is niet onwaarschijnlijk, dat enige duizenden vluchtelingen voor on bepaalde tijd in Oostenrijk zullen verblijven. Naar Zuid-SIavië zijn bij elkaar ruim 17.000 Hongaren uitgeweken. Slechts 237 van hen zijn naar an dere landen gereisd en 976 keerden naar Hongarije terug. De reste rende vluchtelingen in Zuid-SIavië zijn in noodkampen ondergebracht. Er zullen ten minste twee nieuwe grote kampen gebouwd moeten worden met een accomodatie van in totaal 10.000 mensen. Tot op 1 maart hebben de vol gende landen Hongaarse vluchte lingen opgenomen: Argentinië 443, Australië 3.426, België 3.149, Brazilië 354, Canada 13.505, Chili 155, Columbia 72, De nemarken 1.105, Frankrijk 8.878, west-Duitsland 11.560, IJsland 52, Ierland 541, Israël 1.581, Italië 3.807, Luxemburg 199, Nederland 2.958 (en 2.003 op doorreis naar Ca nada), Nieuw-Zeeland 617, Noor wegen 1.011, Spanje 14, Zweden 4.031, Zwitserland 10.325, Turkije 443, Zuid-Afrika 1.024, Engeland 18.115, Ver. Staten 27.958, Uruguay 3 en Venezuela 62. milie aangevallen hadden en door V.N.-militairen betrapt waren. De woordvoerder bevestigde, dat de spoorlijn tussen Gaza en Israël ten noorden van Gaza is opgebla zen, vermoedelijk door verzetsstrij ders die willen verhinderen dat voorraden van de V.N.-troepen en de Arabische vluchtelingen langs deze weg naar Gaza worden ver voerd. Het uitgaansverbod in Gaza is verzacht. Het geldt nu van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Zelfs kinderen bewapend „Er zyn zeer veel wapens in de strook van Gaza. Ik heb kinderen van tien tot veertien jaar gezien die met geweren en machinepisto len liepen", aldus heeft een Deense officier tegenover een vertegen woordiger van A.F.P. verklaard. Hij vervolgde: „Wij hebben met wapens lopende burgers aangehou den, daar generaal Burns dit heeft verboden. Wij namen de wapens in, die wij vervolgens bij de plaatse lijke Arabische politie moesten in leveren. Deze beijvert zich dan, om de wapens weer aan inwoners van Gaza uit te reiken". De officier verklaarde ook dat de drie leden van Egyptische zelf moordbrigades, die gearresteerd en aan de Arabische politie waren overgeleverd, door deze naderhand weer waren vrijgelaten. De overwegbeveiliging in Zeeland Binnen enkele weken zal de ge hele spoorlijn Roosendaal-Vlissin- gen van een geheel automatische stations- en overwegbeveiliging zijn voorzien Er wordt naar gestreefd nog voor de Zeeuwse electrificatie- feesten (27 april) gereed te komen. Dit betekent dan voor de spoorwe gen het einde van de derde fase in het groots opgezette tienjarenplan voor de beveiliging. Het traject Amsterdam-Roosendaal is al eer der geautomatiseerd (evenals Eind hoven-Venlo), zodat van Amster dam tot Vlissingen de gehele be veiliging door een vernuftig auto- matenstelsel zal worden bediend. Nederland heeft elektronische administratiemachine Op het hoofdkantoor van de Ne derlandse Heide Maatschappij in Arnhem zal op 28 maart de nieuw ste electronische administratiema chine door de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche, in gebruik worden ge steld. Dit is het eerste toestel van deze aard in Nederland. Het is, zo der de noodlijdende Palestijnse vluchtelingen, die tweederde van de bevolking van Gaza uitmaken. Zij gaan hierbij te werk volgens Sowjetrussische richtlijnen", aldus deze hoge Israëlische ambtenaar. Betsy krijgt eerste opdracht Betsy, de chimpansee van de dierentuin van Baltimore, die met haar vingers schildert, heeft een hoogtepunt in haar kunstenaarsloopbaan bereikt De directeur van de dieren tuin, Arthur Watson, heeft verklaard, dat de zevenja rige chimpansee, wier schil derijen als kunstwerken verkocht worden, haar eerste opdracht heeft gekregen. Het dagblad „Winnipeg Tribune" heeft Betsy opgedragen iets abstracts te maken, getiteld „Winnipeg in de winter". b Ongeveer 100.000 personeelsle den van Fanse openbare bedrijven zijn woensdagmorgen in staking ge gaan. Alle vakbonden staan achter de staking, die uitgeroepen is om kracht bij te zetten aan bepaalde looneisen. Ze wordt gehouden van 13 tot en met 16 maart en van 20 tot en met 23 maart. werd van de zijde van de Neder landse Heide Maatschappij meege deeld, ongeveer gelijk aan de ma chine, waarop in Parijs bij het be gin van dit jaar de salarissen van 70.000 Nederlandse ambtenaren be rekend werden. De machine zal bij de Nederlandse Heide Maatschappij voor de landelijke loonadministra tie en voor vele andere administra tieve werkzaamheden worden be nut. Tot de vele mogelijkheden, die dit uit Amerika geïmporteerde ap paraat heeft, behoort o.m. het kun nen opzoeken van 400 getallen van 10 cijfers per seconde. Groot is het offer aan mensenlevens, dat het moderne verkeer dagelijks eist, groot en eveneens zeer betreurenswaardig is het offer aan natuur schoon, dat jaarlijks - en vooral in Nederland - wordt gevraagd. Aan de weg Amersfoort-Apeldoorn onder Voorthuizen, is op het ogenblik, juist in de tijd van het ontluikend groen, eeii droef voorbeeld te zien van het verslinden van natuurschoon door de verkeersmolocheen van de mooiste beukenlanen van Nederland, naar men zegt aangeplant in de tijd van Napoleon, valt hier onder de bijlslagen van de houthakkers, omdat de weg moet worden verbreed.. - De fotograaf, die een kijkje nam op deze weg, waarlangs per dag een 7.000 a 8.000 auto's razen, had op deze tragedie zo zijn eigen kijk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bij de glans van het goud zien zelfs gekken er wijs uit. Sombere Amerikaanse stem over Indonesië De „Baltimore Sun" schreef in een hoofdartikel de toekomst van Indonesië somber in te zien. „Indien het land ook maar in eni ge mate democratisch wil blijven, ligt wellicht het antwoord voor een natie van zoveel eilanden, rassen, geloven en dialecten, in een of an dere federale regeling". Het blad meent, dat de plaatse lijke eisen van regionale economie voortspruiten uit een bepaalde ja loezie tegenover het centrale gezag op Java, die nog uit de koloniale tijd dateert. Om de tegenstellingen nog te ver groten, heeft de regering in Dja karta zich vanaf het begin der on afhankelijkheid dermate ondeskun dig en ondoelmatig getoond, dat president Soekarno kortgeleden zijn handen ophief en verklaarde, dat het westerse systeem van een parlementaire regering niet ge schikt is voor Indonesië. „Wat hij in de plaats daarvan voorstelt, is niet geheel duidelijk, doch wel omvat het onder meer het opnemen van de communisten in zijn adviserende raad, en misschien ook in zijn kabinet". „Soekarno's plan zal waarschijn lijk niet werkende toekomst van het land is somber", aldus de „Baltimore Sun". LAATSTE NIEUWS De staat van oorlog en beleg in Indonesië Door de afkondiging van de staat van oorlog en beleg over geheel In donesië, heeft president Soekarno thans als opperbevelhebber der strijdkrachten practisch dictatoriale bevoegdheden. De president maakte de afkondi ging van de staat van oorlog en be leg, welke donderdagmorgen half elf plaatselijke tijd van kracht werd bekend na zijn onderhoud met pre mier Ali Sastroamidjojo die In het Merdeka-paleis het ontslag van het kabinet aan de president had aan geboden. De president verklaarde, dat spoedig een nieuw kabinet zal ge vormd worden. Verwacht wordt, dat Soekarno zal instemmen met een compromis, dat voor een nieuwe regering tot stand kwam tussen de nationalis tische partij en de Nahdatul Ulama, doch politieke waarnemers menen, dat zulk een kabinet niet door de gebieden buiten Java zal worden gesteund.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1