Raadsel in Nijmegen AMSTLEVEN levensverzekering Kruidenkracht! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 12 MAART 1SS7 No. 18120 Hongaarse Joodse gemeenschap uit Zelkepolder uaar Canada vertrokken Reis wordt gemaakt met de „Waterman" rige van de ruim 800 opvarenden zijn gewone passagiers. Deze eerste groep Hongaren wordt begeleid door de sociale werkster Bella, die zich 20 jaar geleden uit Hongarije in Canada vestigde en daar psychologie ging studeren. Na de recente gebeurte nissen stuurde de Canadese rege ring haar en enkele collega's naar Oostenrijk en zij begeleidde de Hongaren naar Nederland, waar zij hen inlichtte over Canada. Zoals gemeld bevond zich onder de groep die gisteren vertrok, ook de Hongaarse Joodse gemeenschap uit het woonoord Zelkepolder te Zierikzee. Agnes Jeledin, die reeds vloei end Engels spreekt, de boekhouder Bela Kotanyi, die in Hamilton pad destoelen wil gaan kweken, en de elfjarige Marika uit het gezin van vader en moeder Varkony en de zusjes Eva en Anna: allen behoren zij tot de Hongaren, die in Canada een nieuw leven willen beginnen. Zij maken deel uit van de twee duizend, die na de gebeurtenissen in november jl. tijdelijk gastvrij heid in kampen in ons land kregen in afwachting van hun vertrek naar Canada. Gisteren was het zover, dat de eerste groep - 312 personen omvat tend - de reis naar haar nieuwe vaderland begon. Zij waren naar Rotterdam gereisd en scheepten zich in aan boord van het regerings schip „Waterman", dat gistermid dag vertrok, 19 maart in Halifax en 21 maart in New York wordt ver wacht. Nog vier of vijf schepen zullen de overige Hongaren uit ons land naar Canada vervoeren. Ver der reizen met dit schip nog 200 Nederlandse emigranten naar Ca nada, 250 naar Amerika en de ove- Miljoenendans der sigaretten Uit door het C.B.S. gepubli ceerde gegevens blijkt, dat in 1956 de kleinhandelswaarde van de voor binnenlands verbruik beschikbaar geko men tabaksprodukten vol gens de afgeleverde bande rolles 852,6 miljoen gulden heeft bedragen tegen 782,5 miljoen in 1955 en 131,8 mil joen gulden in 1938. Per hoofd van de bevolking komt dit uit op f 78,33 tegen resp. f 72,80 en f 15,19. Hierbij moet er echter met nadruk op worden gewezen, dat deze uitkomsten kunnen afwijken van de werkelijke consump tie in de genoemde jaren, daar deze gegevens betrek king hebben op de hoeveel heid tabaksprodukten welke ter beschikking zijn gekomen van fabrikanten en impor teurs voor binnenlands ver bruik. Wat de hoeveelheden betreft, blijkt de hoeveelheid sigaretten in 1956 in verge lijking met 1955 aanzienlijk te zijn gestegen, nl. van 11.734 miljoen stuks tot 13.149 miljoen stuks, in 1954 be droeg de hoeveelheid 11.296 miljoen stuks, en in 193S 4.766 miljoen stuks. De hoe veelheid sigaren nam toe van 850 miljoen stuks in 1954 tot 906 miljoen in 1955 en 942 miljoen stuks in 1956. Ingezonden mededeling Bij Hheumatiscbe Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Hruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mi nerale zouten waaruit 't is samen gesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende or ganen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzui verheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. De toestand in de Gaza-strook V.N.-politieleger stelt „voorlopige" regering" in Het internationale politieleger van de V.N. heeft zondag in Gaza een „voorlopige regering" ingesteld en de Deense kolonel Carl Ingholm tot militair gouverneur benoemd. Meer dan duizend bestuursamb tenaren heben geweigerd met het voorlopige bestuur mee te werken, zolang zij hiervoor niet de toestem ming van de Egyptische regering hebben gekregen. Deze regering heeft nog niet officieel op de in stelling van het nieuwe bewind ge reageerd. Zoals bekend hebben de Israë liërs er steeds op aangedrongen, niet opnieuw Egyptenaren in de kuststrook toe te laten om nieuwe aanvallen op Israël van dit gebied uit te voorkomen. Frankrijk en En geland steunen het Israëlische standpunt en zij staan een inter nationalisering van het gebied on der beheer van het politieleger der V.N. voor. De bevolking van de kuststrook- houdt echter dagelijks betogingen voor terugkeer van het Egyptische bestuur. Deense archeologen hebben bij opgravingen in Bahrein een drie duizend jaar oude w.c. ontdekt, die met water spoeling werkte. JEUGD MOET WORDEN WEERHOUDEN VAN HET ROKEN Verband op statistische gronden tussen roken en longkanker De op verzoek van de directeur- generaal van de Volksgezondheid door de voorzitter van de Gezond heidsraad ingestelde commissie van onderzoek omtrent een mogelijk verband tussen roken (in het bij zonder het roken van sigaretten) en longkanker, stelt in haar rapport dat zij op statistische gronden tot de overtuiging is gekomen dat een samenhang tussen beide bestaat. De vraag of hier sprake is van een causaal verband, en zo ja in hoeverre, kan de statistiek uiter aard niet beantwoorden, zo heeft de commissie verder in haar rap port opgemerkt, doch andere mo gelijke, eveneens uitvoerig bestu deerde factoren, bleken in dit op zicht alle minder in aanmerking te komen dan het roken. De commis sie heeft, naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mededeelt, kortgeleden haar rap port uitgebracht. Mede op grond van deze over weging is de minister van Sociale Het wordt lente Degene die in de maanden okto ber of november geen rozen heeft geplant, kan dat nu doen in de maanden maart en april. Een roos is een wat kieskeurige plant, wat betreft de grond waarin zij staat. Bovendien verlangt zij diep bewerkte grond. Voor klei gronden neemt men doorvroren bagger, grof zand en verteerde koe mest. Voor de veengronden grof zand, doorvroren klei en korte ver teerde paarde- of varkensmest. Per m2. heeft men een goedgevulde kruiwagen nodig. Op de plaats waar de rozen geplant moeten wor den, moet de grond tot een diepte van 50 a 60 cm. worden uitgegraven en opgevuld worden met bovenbe doeld grondmengsel. De mest moet goed vermengd worden en er dient bij het planten rekening mede te worden gehouden dat de wortels niet met de mest in aanraking mogen komen. Voordat de bestelde planten aan komen, moeten de vakken gereed zijn, omdat de rozen direct na aan komst geplant moeten worden. Het kan zijn, dat de wortels bij aan komst aan de droge kant zijn. Is dit het geval, dan moeten ze eerst enige uren in het water gelegd worden. Eventuele gebroken of ontvelde worteldelen glad afsnijden met het snijvlak naar beneden. Het planten De plantgaten moeten ruim en diep zijn, zodat de wortels vrij kun nen hangen. De wortels moeten in het midden van het plantgat ge houden worden, de grond rondom afgestoken worden, zodat aan alle zijden losse grond tussen en onder de wortels kan komen. Tijdens het aanvullen de grond stevig aandruk ken. De in het voorjaar geplante rozen moeten flink gegoten worden en bij droogte moet dit herhaald worden. Stamrozen plant men op "dezelfde diepte als ze ook op de kwekerij hebben gestaan. Ze moeten in de volle zon staan en beschut worden tegen de noordoosten wind. De bo vengrond van rozenvlakten moet steeds los worden gehouden door schoffelen. Stamrozen geve men een plaats achter in of op zij van de tuin, nim mer in het midden. Samen met struikrozen geven ze een groots effect. Als het zomer wordt Tot de verzorging in de zomer maanden behoort allereerst het op de juiste wijze snijden der bloemen. Minstens vier of vijf volwassen bla deren moeten op het bloeihout blij ven om nieuwe scheuten te geven. Uitgebloeide bloemen moeten direct verwijderd worden. Indien een trosroos geheel is uit gebloeid dan moet de tak terugge- sneden worden boven het punt waar zich een nieuwe scheut ont wikkelt of het eerste volwassen blad onder de tros. Bij alle door- bloeiende rozen moet zo gehandeld worden. Park- en botanische rozen mogen niet gesnoeid worden. Bij het verwijderen van bloemen van leirozen zo min mogelijk blad weg nemen. Nieuwe scheuten ontwikkelen zich bij de voet der plant. Het op binden van deze scheuten is een zomerkarweitje. Voor kleine tuinen kieze men een rustig groeiende soort, men vrage advies aan de rozenkweker. In tui nen waar meer dan een vak met rozen beplant is, lette men op kleu- renharmonie en gelijke groeihoogte en bloeiwijze. Koop bij voorkeur geen rozen op de markt! Men heeft daar geen zekerheid omtrent soort echtheid en kwaliteit. Voor het af zetten van terreinen neme men een soort roos met veel scherpe doorns en zware takontwikkeling. (Nadruk verboden). Zaken en Volksgezondheid van oor deel, dat stappen dienen te worden ondernomen om de jeugd van vroegtijdig en sterk roken te weer houden. De minister hoopt daar mede te bereiken dat bij een vol gende generatie van volwassenen de nu reeds verontrustende stijging in de frequentie van longkanker zich niet zal voortzetten. De Gezondheidsraad heeft thans een nieuwe commissie in het leven geroepen, die tot taak heeft na te gaan op welke wijze de jeugd het beste kan worden benaderd en voorgelicht omtrent de aan het ro ken als gewoonte verbonden ge varen. Deze commissie heeft boven dien tot taak richtlijnen aan te geven die door daarvoor in aan merking komende instanties kun nen worden gevolgd. \enesse Lezing MeesToxopeüsvoor Culturele Vereniging De bovenzaal van het Dorpshuis was zaterdagavond goed bezet toen de heer Mees Toxopeüs, oud-kapi tein van de reddingsboot „Insulin- de", een kauserie hield over zijn ervaringen bij het redden van schipbreukelingen. Namens de Cult. Vereniging sprak de heer M. de^ Feiter een welkomstwoord. Vlot" en boeiend vertelde hierna de heer Toxopeüs van een aantal reddingen aan de Nederlandse kust. 34 jaar is spr. verbonden geweest aan de Red dingmaatschappij. Als jongen van 12 jaar koos hij reeds het ruime sop. Op dertigjarige leeftijd werd hij lid van de bemanning van een reddingboot. Gestationeerd op het iland Rottumeroog verrichtte hij in 1917 zijn eerste redding. Op aan grijpende wijze vertelde spr. van de strijd tegen de elementen, voor het eigen behoud en om dat van an deren te redden. Velen zijn bij het redden van hun medemensen ge bleven, als bijv. de bemanningen van de „Van Heel", en de „Bran- daris". Deze schepen vergingen in dezelfde nacht bij reddingspogin gen. De reddingsboten voldeden niet meer aan de eisen, maar geld gebrek stond ingrijpende wijzigin gen in de weg. Na vele proefnemin gen vond men echter toch het ge schikte type boot en het geld. Dit was het type met aan de onderzijde een verzwaring van 8000 kg. en aan een der zijkanten een inlaattank die volliep als de boot om zou slaan, waardoor deze zichzelf weer op richtte. Bij de bouw van de „Insu- linde" was de heer Toxopeüs een jaar op de werf aanwezig. Het schip werd vele malen door een kraan ondersteboven in het water gelaten, waarbij het zich steeds weer, na ruim een minuut, opricht te. Voor de pauze vertelde de heer Toxopeüs tenslotte nog van de red ding van 14 opvarenden van een Finse boot, w.o. 4 vrouwen. Na de pauze vertoonde spr. een aantal lichtbeelden. Uitvoerig ging hij ook in op de totstandkoming van de reddingsmaatschappij. Geleidelijk aan is het beter gegaan. Op het scherm werden verschillende pro- jekties getoond van bekende red ders als Dorus Rijkers, Koen Bot e.a. Aan het einde van de avond gaven enkele personen zich op als ondersteunend lid van het red dingswerk. De heer de Feiter sloot vervolgens de bijeenkomst met een dankwoord aan de spreker. P.v.d.A.-CONGRES Mr. Burger pleit voor niet-socialistische „doorbraak-partij" Kwestie van „geestelijke bewoonbaarheid van Nederland" De uitslag van de Tweede Ka merverkiezingen was en is van doorslaande betekenis voor het geestelijk klimaat van het Neder landse volk der toekomst, aldus mr. J. A. W. Burger in zijn inleiding op het zesde congres van de Partij van de Arbeid, vorige week te 's-Gravenhage gehouden. In die zin, zo vervolgde hij, over treft die uitslag verre het partij belang. Hier is de zaak van de gees telijke bewoonbaarheid van geheel Nederland in het geding. Het is buiten twijfel, zo ver volgde mr. Burger, dat er duizen den in den lande wel reeds zijn gewonnen voor de gedachte van de doorbraak, maar niet voor de ge dachte van het socialisme. Het zou mijns inziens het Nederlandse po litieke leven ten goede komen in dien er naast onze partij een niet- socialistische partij bestond die, hoezeer zij in haar maatschappe lijke doeleinden ook met de P.v.d.A. mocht verschillen, in elk geval de gedachte van de doorbraak met ons gemeen zou hebben. De betekenis van de werkge meenschappen in onze partij kan moeilijk overschat worden, zo ging spreker verder. Telkenmale blijkt de onhoudbaarheid van de doctrine der confessionele partijen als het zelfde geestelijke uitgangspunt eigenlijk tot een en dezelfde po litiek in een gegeven situatie moe- Chimpansee als kunstschilderes In de dierentuin van Balti more zijn zondag jl. door een chimpansee vervaardigde „schilderijen" verkocht, en kele. tot prijzen van 25 tot vijftig dollar. De directeur van de dierentuin, Arthur Watson, zette uiteen hoe de zeven-jarige Betsy haar „schilderijen" vervaardigt. Hij spant nat gemaakt pa pier, ivaarop zich klonters verf bevinden, in de kooi van Betsy uit. Deze gaat dan de verf uitwrijven, waarvoor zij haar vingertoppen, ellebogen of zelfs haar tong gebruikt. Betsy „schildert" sinds 1953. Zij heeft 27 „schilderijen" vervaardigd. Watson heeft tien hiervan weggegooid, doch de andere zijn volgens hem verkoopbaar en er zijn er, als hiervoor vermeld, in derdaad enkele van verkocht. ten voeren, ongeacht alle indivi duele, materiële en traditionele verschillen. Dat neemt echter niet weg, dat zoals in ons beginselpro gramma in waarderende zin wordt erkend, iemands geestelijke gezond heid in relatie staat tot zijn poli tieke inzichten. Op de eerste dag van het congres heeft men verder zich lange tijd bezig gehouden met een voorstel van het partijbestuur inzake Nw.- Guinea. Het voorstel van het partij bestuur luidde: „Het congres is van mening dat Nederland de ontwik keling van de volken van Nieuw- Guinea tot zelfbeschikking in vrij heid dient te bevorderen, in voort durende bereidheid tot aanvaarding van een internationale rechtsrege ling voor de status van 't gebied". 7 april wereldgezondheidsdag De wereldgezondheidsdag op 7 april a.s. zal dit jaar internatio naal tot onderwerp hebben: „Ge zondheid en voeding". In Nederland zal dit onderwerp onder de aandacht worden gebracht door voordrachten, tentoonstellin gen en excursies. Hierbij zal de aandacht worden gevestigd op de samenhang tussen voeding en volks gezondheid, en op hetgeen door de internationale technische bijstand der Verenigde Naties aan de min der ontwikkelde gebieden op dit punt wordt verricht. De herdenking van de verjaar dag van de Wereldgezondheidsor ganisatie zal in ons land geschieden in nauwe samenwerking tussen de afdeling internationale volksge zondheidszaken van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de directie internationale or ganisaties van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de Nederlandse in lichtingendienst voor de Verenigde Naties, de informatie-attaché van de Verenigde Naties in Nederland, de Voedingsraad en het Instituut voor T.N.O. SOESTERBERG. Gisternacht om streeks twee uur is op de Amers- foortse-straal te Soesterberg een personenauto, bestuurd door de heer Loots uit Huis ter Heide door tot nu toe onbekende oorzaak ter hoogte van de woningstichting „Ons Belang" van de weg geraakt en te gen een boom gereden. De heer L. werd bij de botsing op slag gedood. De mede-inzittenden: zijn echtge note, een vriend en diens vrouw, de heer en mevrouw Hartsen uit Apeldoorn, werden zwaar gewond; zij zijn naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Apeldoorn over gebracht. DE TOESTAND IN HONGARIJE Volgens gezaghebbende kringen te Boedapest hebben de Hongaarse autoriteiten nabij de hoofdstad een interneringskamp heropend om de mensen onder te brengen, die bij de huidige intensieve politie-actie tegen „contrarevolutionairen" wor den aangehouden. Het kamp werd in de „Stalinistische periode" ge bruikt, maar het was sindsdien ge sloten. Naar te Boedapest verluidt, is de politie begonnen leden van de boe renpartij en de beweging van kleingrondbezitters te arresteren, onder wie Szabo, die deel heeft uitgemaakt van de regering van Imre Nagy. Ingezonden mededeling hi krulden rit de kracht vao de natuur. Rn de natuur blijft voor tnena en dier DB bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjea, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist je*. verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwtjze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN, Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. klet/\.ijes uit#» A.et hinne/iicijxd ELSPEET. Bij Elspeet is gister ochtend een klein militair vliegtuig, een eenmotorige Piper Cub veron gelukt. De vlieger is, naar men bij informatie van de zijde van de luchtmachtvoorlichtingsdienst mee deelde, licht gewond. AMSTERDAM. Een dronken automobilist, de 32-jarige D. B., heeft in de vorige nacht in de Utrechtsestraat te Amsterdam de 29-jarige serveerster mej. M. L. Peik, die hem op de fiets tegemoet kwam, aangereden. Het zwaar ge wonde slachtoffer is na aankomst in het Binnen gasthuis overleden. De automobilist schoot ineens naar de linkerweghelft waar de verveer ster reed. Zij werd gegrepen en meegesleurd. 's-GRAVENHAGE. Z.K.H. Prins Bernhard zal aanwezig zijn bij de tewaterlating van het m.s. „Prins der Nederlanden" door H M. de Ko ningin op donderdag 14 maart te Rotterdam. a De volgende maand wordt in Elath, aan de Golf van Akaba ge legen, een Amerikaanse tanker met ruwe olie verwacht, aldus heeft het Israëlische blad „Jerusalem Post" maandag meegedeeld. Volgens het blad, dat regeringskringen citeert, zal de 10.000 ton metende tanker de binnen een maand gereed zijnde Israëlische buisleiding van Elath naar Beersjeba van olie voorzien. Ingezonden mededeling FEUILLETON Nadat het dienstmeisje naar haar werk was teruggegaan, keken de beide politie-inspekteurs elkaar aan. Ohlquist had het gesprek kun nen volgen, doordat zijn zwager hem als vertaler ter zijde stond. „Ja", merkte inspekteur Broek man op, „nu zijn we dus zover, dat we hebben vastgesteld, dat de heer Van der Zuyden door een onbeken de is doodgeschoten. En diezelfde onbekende zal vermoedelijk de heer Maroniu, die hem achtervolgde, eveneens om het leven hebben ge bracht". ,Zo ziet het er inderdaad uit", stemde Ohlquist toe. „Het kan nu misschien verhelderend werken, als we mej. Ilescu vragen, wie de onbekende jongeman eigenlijk is, die gisteravond door de heer Van der Zuyden zo onaangenaam werd behandeld". De heer Nabarescu, een slanke donkere man van een jaar of veer tig, ontving de beide inspekteurs en mr. Ernst Verhagen, die op verzoek van inspekteur Ohlquist was mee gegaan, in zijn werkkamer op de eerste verdieping van Eikenheuvel. Hij was kennelijk verwonderd, be zoek van de politie te ontvangen en de mededelingen over het ge beurde schokten hem zeer. Vooral de tijding, dat dr. Maroniu als het tweede slachtoffer was gevallen, trof hem. „Kende u dr. Maroniu goed?" in formeerde Broekman. „Enigszins wel", gaf de Roemeen toe. „Dr. Maroniu heeft een chemi sche fabriek en ik heb in Nijmegen een laboratorium zoals u zult we ten. Juist de laatste jaren heb Ik op door G. PLANTEMA verzoek van dr. Maroniu een aan tal proeven verricht, omdat hij op zijn fabriek daarmee niet tot een bevredigend resultaat kon komen. In verband met deze experimenten reisde hij af en toe naar Nijmegen en dan was hij mijn gast. Zo was het ook ditmaal". „En uw andere gast, mej. Ilescu?" „Mej. Ilescu is een nicht van mijn vrouw. Zij is voor het eerst in het land. Zij komt van een landgoed in Roemenië en vorig jaar hebben wij een paar weken bij haar ouders ge logeerd. Zij stelt veel belang in Ne derland en daarom hebben wij haar gevraagd, deze zomer bij ons te ko men". „Kende zij dr. Maroniu?" „Neen", antwoordde de heer Na barescu, „zij hebben elkaar hier le ren kennen. Ik vreesde eigenlijk dat mijn gasten niet bijzonder met elkaar overweg konden. Dr. Maro niu was een levendige, spraakzame man en hij toonde een beetje nei ging om mijn andere gast gemeen zaam te behandelen. Zij is erg ge reserveerd en kon dat niet goed hebben". De heer Nabarescu verliet de ka mer om mej. Ilescu te verzoeken, bij de politiemannen te komen. Toen deze met hem terugkwam, za gen zij, dat de Roemeen zijn aan getrouwde nicht al van het gebeur de op de hoogte had gebracht. On getwijfeld was het meisje, want ouder dan twintig jaar kon zij moeilijk zijn, getroffen door de me dedeling, maar zij bleek zich vol komen te beheersen. „Het is misschien een beetje pijn lijk", begon inspekteur Sven Ohl quist, die beter Frans sprak dan zijn Nijmeegse kollega en daarom op diens verzoek de vragen stelde, „om u te vragen ons te vertellen, wat er gisteravond is voorgevallen. Maar u zoudt ons toch een grote dienst bewijzen. U bent immers met de drie heren naar villa Estella gegaan?" „Dat is zo", antwoordde mej. Ilescu. „Ik had er weinig lust in, maar de heren Jörgensen en Ma roniu verzochten mij, nog even mee naar binnen te gaan, omdat zij vreesden, dat de heer Van der Zuy den anders burengerucht zou ma ken. De bedoeling was dat wij bij elkaar zouden blijven, totdat het gelukt was de heer Van der Zuyden enigszins bij zijn positieven te bren gen. Daarom riep de heer Jörgen sen een dienstbode, die koffie zette en brood bracht. Door de koffie en het eten werd het gewenste resul taat bereikt en toen kon ik rustig hierheen gaan. Gelukkig had ik een sleutel, zodat het niet nodig was in dit huis iemand te wekken, want u begrijpt, dat het al laat was gewor den". „Van onenigheid tussen de drie heren was natuurlijk geen sprake, toen u vertrok?" informeerde Ohl quist. „U begrijpt, wij mogen de theorie, dat één van hen de moord pleegde, niet uitschakelen". „Integendeel, van onenigheid was geen sprake", gaf de Roemeense da delijk te kennen. „De heer Van der Zuyden had zelfs, toen ik wegging, min of meer zijn ekskuses gemaakt over zijn gedrag". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5