hoest? weg hoest! Gedeputeerde Staten onthielden goedkeuring aan uitbreidingsplan Haamstede DEumJïQ Vergadering deelnemers rationele veevoedings kern op Schouwen-Duiveland „De koe aan het woord" (D. Vrijdag vergaderden in het „Huis van Nassau" te Zierikzee de deel nemers aan de rationele veevoe- dingskem op Schouwen-Duiveland. Bij afwezigheid van de voorzitter de heer D. Eveleens, stond de verga dering onder leiding van de heer J. van der Bijl te Zonnemaire, die in zonderheid ir. K. Donker, weten schappelijk medewerker op de „Schothorst" verwelkomde. In en kele afleveringen willen wij hier het belangwekkend betoog van ir. Donker publiceren. Ir. Donker besprak in zijn inlei ding de algemene moeilijkheden, waarmede een voorlichter op vee- voedingsgebied heeft te kampen en ging daarna over tot het bespreken van de begrippen der moderne vee voeding. Hij merkte echter op dat de mo derne veevoeding niets nieuws geeft doch slechts berust op begrippen die oudere boeren door jarenlange praktijk en goede opmerkingsgave reeds wisten doch het niet bewij zen konden. Spreker vertelde niet aan de hand van cijfermateriaal en droge theo- riën maar liet de koe aan het woord De koe zal de mens wel vertellen wat hij nodig heeft. Wanneer het vee in de herfst op stal komt grijpt de mens ruw in, want in de natuur zou de koe het gras volgen naar het zuiden wan neer de winter aanbreekt,omdat gras het meest volmaakte veevoe der is. Dit is echter in onze omstan digheden onmogelijk en dus gaat het op stal. De mens moet dus de voeding op stal zoveel mogelijk aanpassen aan de voeding van het verse gras in de wei. Alle voedingsstoffen zitten voor het dier in plantencellen die omge ven zijn door een taaie harde cel- wand, bv. biggen moeten het gras goed fijn kauwen anders heeft het geen waarde omdat de harde wan den van de cel niet verteerd wor den en dus de voedingsstoffen niet vrij komen in tegenstelling tot het rund welk een rijk bacterieleven in de maag heeft. Een bacterie is de kleinste vorm van plantaardig wezen. Deze tasten de celwand in zijn geheel aan waar door alle voedingsstoffen beschik baar komen. Ingezonden mededeling Westelijke antwoorden aan Moskou De diplomatieke vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben maandag in Moskou de antwoorden van hun re geringen op de Sowjet-voorstellen inzake het midden-oosten overhan digd. De voorstellen waren door de in middels afgetreden Sowjet-minis- ter van Binnenlandse Zaken, Sje- pilof, op 11 februari aan de weste lijke grote drie toegezonden. De Sowjet-minister stelde ontruiming van alle militaire bases van vreem de mogendheden in het midden oosten voor, alsmede terugtrekking van alle vreemde troepen. De antwoordnota's van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten zijn, naar verluidt, gelijk. Slechte zomer toch veel vreemdelingen In Amersfoort heeft de Provin ciale Utrechtse Bond voor Vreem delingenverkeer, zijn jaarvergade ring gehouden onder leiding van mr. E. A. M. J. van de Weijer, bur gemeester van Bunnik. Vorig jaar is gebleken, dat een uiterst slechte zomer nog geen slecht vreemdelingenverkeer be hoeft te betekenen. De organisaties van vreemdelingenverkeer zijn over de resultaten van 1956 zeer tevre den. Toch is het goed te bezinnen wat er gebeurd zou zijn wanneer het eens goed weer zou zijn ge weest, want dan zou de hotel- en pensionaccomodatie zeer tekort zijn geschoten. Het streven moet er dan ook op zijn gericht in dit tekort verbeteringen aan te brengen. Speciaal door deze bacteriën kan het rund het gras (voor 30 pet.) vol ledig omzetten, in tegenstelling tot alle andere dieren welke dit slechts voor 7 pet. doen. Naar verhouding eet het varken meer gras dan de koe maar haalt er veel minder uit. Door de bacteriën worden tevens het onmisbare B vitamine in de pens gevormd. Het vitamine B dient voor: le. de ontleding van het voer; 2e. goede werking van het zenuw gestel; 3e. vorming van een gezonde huid en haar. Daarom kijkt de boer op de markt naar de huid en het haar zo dat hij uit ervaring weet dat dan de pens (dus de verwerking van het voer) al of niet goed is. Bacteriën zijn ook in staat de la gere vetzuren te vormen zoals azijnzuur. Dit azijnzuur is al 120 tot 130 jaar bekend maar werd meestal versleten als zijnde een verlies. Nu is men er achter gekomen dat het een rol speelt in het rund als de brandstof in de motor. Het melkvet wordt voor meer dan de helft door het azijnzuur ge vormd. Hieruit volgt dus dat wanneer er te weinig bacteriën zijn er minder melkvet gevormd wordt. Land-A tuZMÖ Magnesium vraagt onze aandacht Iedere grondgebruiker weet, dik:- wijls uit eigen ervaring, welke fu neste gevolgen een eenzijdige be mesting van onze cultuurgronden met zich meebrengt. Proefnemingen tonen steeds weer het grote belang aan van een even wichtige bemesting met stikstof, fosforzuur, kali en kalk. De resul taten zijn eensluidend: zonder even wichtige bemesting uitputting van de grond en een belangrijke oogst- derving. Ook magnesium is een onont beerlijke plantenvoedende stof. Op lichte gronden met een te lage pH, die tevens arm zijn aan organische stof, komt magnesiumgebrek veel vuldig voor. Dit verschijnsel treedt echter ook op bij kalkrijke gronden waar de kalktoestand in orde is. Hier kan een overmaat aan kali de magnesiumopname door de plan tenwortel belemmeren. Waar magnesiumgebrek in het gewas optreedt, kan een gift kiese- riet nog vrij snel genezing brengen. Maar voorkomen is beter dan ge nezen. Gebruil; op gronden die ge voelig zijn voor magnesiumgebrek daarom steeds magnesiumhoudende meststoffen, dus als fosforzuur- meststof Thomasmeel (deze mest stof bevat tevens kalk, die de mag nesiumhuishouding gunstig beïn vloedt), als kalimeststof magne siumhoudende kaïniet of patentkali en als kalkmeststof koolzure mag- nesiakalk en magnesia kiezelkalk. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 11 maart. Bin nenlandse granen (ochtendbeurs), officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe: rode, op vochtconditie f 27,75-28,10. Voedergranen: zeer kalm. Zomer- gerst naar kwaliteit f 22,25-23, extra daarboven; haver, naar kleur, droogte en kwaliteit f 19-22, extra blanke f 22,50; rogge, doorsneekwa liteit f 21,50, gedroogde f 22,50, bak- rogge geschoond f 23,50. Peulvruchten: prijshoudend. Br. bonen in de puike soorten f 50-51, groene erwten - zonder handel - f 30-40, schokkers - flauw - f 40-61. Alles boerenschoon. Aardappelen ROTTERDAM, 11 maart. KI ei- aardappelen, 35 mm opw.: Eigen heimers f 10-16, Bintjes f 7-7,75, Bevelanders f 13-13,50, Meerlan- ders f 10-11, Furore'f 10-11; k 1 e i- aardappelen, 40 mm opw.: Alpha's f 7-7,50, Bintjes en Alpha's voor export weinig vraag; zand aard appelen, 35 mm opw.: Libertas f 9; voer aardappelen f 4,50. Prijzen berekend per 100 kg en op de hand els voorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Subsidie voor Vogelwacht Raad wil verdere verbetering wethouderssalarissen Maandagmiddag 11 maart kwam de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Jhr. R. Röell in openbare vergadering bij een. Afwezig was wegens ziekte de heer A. van Nieuwenhuize. Na opening van de vergadering spreekt de voorzitter de wens uit dat de heer A. van, Nieuwenhuize spoedig algeheel hersteld zal mogen zijn. Op daartoe gedaan verzoek en op voorstel van b. en w. besluit de raad aan de heer J. C. Jonker een tegemoetkoming toe tfe kennen ex artikel 13 der L.O.-wet 1920 we gens bezoek van een zijner kinde ren aan een lagere school te Zie rikzee. Een verzoek van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" ter verkrij ging van subsidie over 1956 en 1957 wordt ingewilligd en de subsidie vastgesteld op een bedrag van f 25 per jaar. Een verzoek van de heer W. M. Kloet, houdende bezwaren tegen een hem opgelegde aanslag in de schoolgeldbelasting wordt door de raad niet ingewilligd omdat de aan slag geheel terecht is opgelegd. Hierna komt in behandeling een rondschrijven van Ged. Staten in zake voorgenomen verhoging van de jaarwedden van de wethouders. De voorzitter meent dat de voorge stelde verhoging niet voldoende is, in deze gemeente is voor de wet houders veel te doen op velerlei ge bied. Het college van b. en w. houdt zeer veel vergaderingen, terwijl de gemeente door de grote uitgestrekt heid, de vele eigendommen en ge meenteterreinen ook voor de wet houders veel werk met zich mede brengt. De heer P. Slager vindt het droevig dat de raad niet zelf mag bepalen welke jaarwedde de wet houders toekomt. De raad besluit unaniem niet accoord te gaan met de door Ged. Staten voorgestelde verhoging, doch aan te dringen op verdere verbetering van de wet- houderswedden voor deze gemeente Op voorstel van b. en w. wordt besloten voor de wethouders ten laste van de gemeente een ongeval lenverzekering aan te gaan, zodat zij, indien zijn bij de uitoefening van hun taak een ongeval overko men daarvoor verzekerd zijn. Een door b. en w. voorgestelde wijziging van de verordening op de heffing van schoolgeld kleuteron derwijs, wordt z.h.s. aangenomen. Op voorstel van b. en w. wordt eveneens z.h.s. besloten een door de Bouwkas Nederlandse Gemeenten aan te gane geldlening tot een be drag van f 10.000 te garanderen. Betreffende een door de gemeen te gestelde garantie tot een bedrag van f 200.000 ten behoeve van het rusthuis „Duinoord" alhier, aange gaan in rekening-courant-over eenkomst, wordt op daartoe gedaan verzoek van de Stichting Rusthui zen „Westelijk Schouwen" besloten dit bedrag met f 50.000 te verhogen. Het uitbreidingsplan Naar aanleiding van een schrij ven van de Herverkavelingscom missie tot medewerking door de ge meente tot aansluiting van alle per celen in het onrendabele gebied in deze gemeente, wordt tot deze me dewerking besloten. Inzake enkele percelen, die niet op de lijst van aansluitingen voorkomen, zal nader worden geïnformeerd. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten dat goedkeu ring is onthouden aan het ingezon den uitbreidingsplan, wordt beslo ten aan het Stedebouwkundig Bu reau Schat Schutte te Middel burg opdracht te verstrekken tot het maken van een nieuw uitbrei dingsplan. De voorzitter licht nader toe de plannen tot egalisatie van de uit breiding algemene begraafplaats, waartoe een „verklaring van geen bezwaar" is aangevraagd bij Ged. Staten. Betreffende de onlangs gehouden openbare aanbesteding van de bouw van 20 woningen, deelt de voorzitter mede dat nog niets na ders bekend is inzake de gunning. De voorzitter merkt op dat in de Zierikzeese Nieuwsbode van 12 fe bruari jl. een ingezonden stuk is verschenen over de afname van het strand bij de vuurtoren. Dat dit in gezonden stuk niet was onderte kend door de inzender, geeft te den ken, aldus de voorzitter. De voorzitter deelt mede dat de volgende vergadering in behande ling komt een verzoek van' de Zeeuwse Muziekschool inzake toe treding, alsmede een voorstel voor verbetering van de straatverlich ting langs de Kloosterweg. De heer van Waveren betreurt het dat na vele maanden daartoe opdracht te hebben ontvangen dooi de plaatselijke aannemer de heer Prince, nog steeds niet is overge gaan tot het overplaatsen van een gebouwtje naar de Landbouwhuis- houdschool om te dienen voor was lokaal. De Suez-kanaalkwestie Gebeurtenissen stellen Frankrijk in 't gelijk De Franse minister-president Mollet heeft maandagavond voor de Franse televisie gezegd, dat de gebeurtenissen in Gaza hebben aan getoond dat de Fransen het bij het juiste eind hadden toen zij Nas ser's houding veroordeelden en dat hij de indruk heeft dat de Ameri kanen tot het besef komen dat Frankrijk daarin gelijk had. Over zijn besprekingen in de V.S. zei Mollet dat te weinigen beseffen welk een groot belang de Ameri kanen stellen in de zaak van de Europese eenwording, „waarmee zij zich zelfs willen verbinden". „Onze gedachte Europa met Afrir ka te verbinden, schokte de ver beelding van onze Amerikaanse vrienden", aldus Mollet. De Franse premier verklaarde voorts dat hij gaarne een herorganisatie van de Verenigde Naties zou zien. MporÊkk 1400 Hongaarse voetballers in het buitenland Het Hongaarse blad „Nepakarat" maakt melding van het feit dat on geveer 1400 Hongaarse voetballers, die sinds de Hongaarse opstand in november jl. naar het westen zijii gevlucht bij de Hongaarse voetbal bond het verzoek hebben ingediend toestemming te verkrijgen om zich bij buitenlandse clubs te mogen aansluiten. De Hongaarse voetbal bond wil echter zijn standpunt niet wijzigen en wil geen enkele voet baller vrijgeven. Land- Ir. M. A. Geuze spreekt over „Landbouwproblemen" Op zaterdag 16 maart zal voori de kamerkringvereniging Dordrecht van de Chr. Historische Unie, de' heer ir. M. A. Geuze, lid van de'. Eerste Kamer der Sta ten-Generaal en voorzitter van de Zeeuwse Land-" bouwmaatschappij, in het Groot- handelsgebouw te Rotterdam spre ken over het onderwerp: „Land bouwproblemen". Poolonderzoeker admiraal Byrd Admiraal Richard Byrd, de man die het eerst over de Noord- en Zuidpool heeft gevlogen, is maan dag in de ouderdom van 68 jaar te Boston overleden. Byrd werd verleden jaar be noemd tot algemeen leider van de operatie „Diepvries" der Ameri kaanse vloot in het Zuidpoolgebied. De toestand van zijn hart belette hem evenwel het toezicht ter plaat se uit te oefenen over de poolex peditie. In 1926 maakt Byrd een verken ningsvlucht over de noordpool. Het jaar daarop vloog hij met nog twee vliegers over de Atlantische Oce aan. Zijn vlucht over de Zuidpool geschiedde in 1928. Smokkelgat exit Het bekende smokkelgat in het zuidelijk gangenstelsel van de Sint Pietersberg zal eerstdaags definitief verdwij nen. Door de mergelafgra vingen is deze onderaardse doorgang, daterend uit de eerste wereldoorlog, thans van de groeve uit te zien. Het smokkelgat was destijds de enige verbinding tussen het noordelijke en het zuide lijke gangenstelsel. Heel wat smokkelaars hebben deze doorgang gebruikt om onge zien over de Nederlands-Bel gische grens te komen. Kerft, nieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogkarspel-Lutje- broek: S. de Jong, kand. te Amster dam; te Kethel (toez): J. A. Poel man, vikaris te Wassenaar. Ger. Kerk Bedankt voor Bouchout (België): K. J. Schaafsma, Rotterdam-Delfs- haven; voor Oude Pekela: H. Hor- tensius, .Engwierum; voor Smilde: J. Banga, Vleuten-De Meern (U.); voor Gouda (vac.-A. Nijhuis): P. Robbers, Rotterdam. Ger. Kerken (ar.t 31 K.O.) Beroepen te Nijkerk op de Velu- we: J. van Dijk, Waardhuizen. Bedankt voor Bussum: K. Brü- ning, Rijnsburg. Chr. Ger. Kerk Tweetal te 's-Gravenhage-oost: W. van Heest, Rozenburg en A. H. Schippers, Hillegom. Oud Ger. Kerk Beroepen te Zundert (N.Br.): G. J. Zwoferink, Kampen. Zeeuwse ouderlingenconfcrentie De jaarlijkse Zeeuwse ouderlin genconferentie van de Ger. kerken zal dit jaar gehouden worden op woensdag 10 april a.s. in de Ooster- kerk te Goes. In de morgenvergade ring zal ouderling A. Sandee van Nieuwdorp refereren over: „Wat leest, wat hoort, wat ziet men in onze gezinnen?" en in de middag vergadering ds. Y. J. Tiemersma van Zierikzee over: „Hoe activeren we de gemeente?" Enkele personen zijn uitgenodigd om vragen te be antwoorden. Ned. Herv. Kerk Stoffelijk overschot van ds. A. C. G. den Hertog ter aarde besteld Op de algemene begraafplaats Crooswijk is maandagmiddag het stoffelijk overschot van ds. A. C. den Hertog, emeritus-predikant te Rotterdam, ter aarde besteld. Aan het graf werd niet gesproken. Te voren was in de Prinsekerk een herdenkingsdienst gehouden. Voor ganger was ds. M. J. C. Visser, de wijkpredikant van de overledene. Er is een schok gegaan door het hart van honderden Rotterdammers zei hij, toen woensdagavond het be richt zich verspreidde dat ds. den Hertog overleden was. We hadden het gevoel, dat hij nog zo midden in het leven stond. Al was hij reeds emeritus-predikant, hij diende de gemeente nog steeds. Ook bezocht hij nog de huizen van bewaring in Den Haag, Dordrecht en Rotterdam, doceerde, hij aan scholen en was hij nog „de opbouwdominee". Het is geen wonder, aldus zei de predikant verder, dat op dit eigen lijk ongelegen uur de kerk overvol is, want duizenden zijn dankbaar voor wat zij in hem ontvingen ge durende de 42 jaar dat hij hier ge leefd en gewerkt heeft. „Uust Uust" - Spelletje - Kast - Lodrijn Ver - en Dichtbij Erg Een Zierikzeese man (een keurige man) ontwaakte 's nachts, hief het nog wat slaperige hoofd op en heeft toen - met opgestoken wijsvinger - de alarmerende woorden „uust uust" gesproken, waarmede hij zijn inmiddels eveneens ontwaakte echt genote altent wilde maken op een vreemd knagend geluid. Kent U dat „uust" midden in de nacht? Nu, het is alsof het huis opeens vol spook- geluiden is en menig hart gaat sneller kloppen, want zoals gezegd „uust" heeft iets alarmerends. Er tuas dus een knagend geluid, waar van de bron nabij het dak bleek te zetelen. Met het fiere in de nacht „uust" roepende mannen eigen, is de ontwaakte uit zijn bed gestapt, heeft haastig wat aangeschoten en is naar buiten gegaan. Het luiste rend oor vernam niets dan de verre branding van de zee. Alles was ver der stil. Teruggekeerd op de slaap kamer was het ook nog stil, maar toen de uit-bed-stapper zich weer ter ruste had gelegd, was het geluid er plotseling weer. De man zat weer stijfrecht in bed, de wijsvinger om hoog gestoken en zei „uust". Weer naar buiten, weer luisteren, weer niets ontdekken. Enfin, dat spelle tje is zo nog een uurtje doorgegaan en het echtpaar is nu zover dat er ratten als katten in de goot krij gertje spelen. Weliswaar hebben ze de ratten nog niet gezien, maar 't moeten ratten zijn, afkomstig van de inmiddels afgegraven zandzak- kendam. Een onaangename zaak dus, die nog extra onaangenaam wordt door een ander verschijnsel, dat de gemoederen bezig houdt in het huis van de uit-bed-stapper. Er is een. kast, waaruit bij een bepaal de wind zeer verontrustende en de neus beledigende geuren opstijgen. Eilandman heeft zijn neus ook in die kast mogen steken bij wijze van proef. Het was niet mals vrienden. De vrouw des huizes is intussen de wanhoop nabij. In haar schortezak draagt zij steeds een flakon lodde- rijn, waarmede zv ieder moment van de dag de kamer besprenkelt. Dal is een zeer aangename verfris- Aanhoudend warm voorjaarsweer Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met weinig bewol king; zwakke tot matige zuidooste lijke wind; weinig verandering in temperatuur. 13 maart. Zon op 7.02, onder 18.42. Maan op 15.38, onder 5.14. 14 maart. Zon op 6.59, onder 18.44. Maan op 17.02, onder 5.44. Volle maan: 16 maart te 3.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 maart 0.31 v.m. 14 maart 1.39 v.m. BROUWERSHAVEN: 13 maart 0.13 v.m. 14 maart 1.17 v.m. Springtij: 18 maart Doodtij: 25 maart. 13.13 n.m. 14.14 n.m. 12.42 n.m. 13.38 n.m. HET WEEKOVERZICHT Een gebied van hoge druk. waar van het centrum met een baro meterstand van 1033 m.b. van ochtend in Roemenië lag, blijft het weer in vrijwel geheel Europa be heersen. Overal is het zonnig en komen temperaturen voor die on gewoon hoog zijn voor de tijd van het jaar. In Nederland, België, noord-Frankrijk en Engeland steeg de temperatuur bijna overal tot boven 15 graden. Uit zuidwest- Frankrijk werden temperaturen van 20 tot 24 graden gemeld, ter wijl aan de noordkust van Spanje, waar de lucht als een fohnwind van het Cantrabisch gebergte neer streek, maxima van 30 en 31 gr. werden bereikt. Aangezien de luchtdrukverdeling nog waar weinig verandert, zal ook het zonnig en droge weertype voortduren. Tienjarige jongen kwam onder wagen In de Voorstraat te Franeker, ter hoogte van de ouderlijke woning, terwijl de vader voor het raam stond en nog waarschuwend op het raam tikte, trachtte gistermiddag de tienjarige J. W. Metselaar op de laatste van twee aan een tractor gekoppelde wagens te klimmen. De jongen ging tussen beide wa gens in en het gelukte hem zich op te werken, doch 50 meter ver der kwam hij te vallen en kreeg de wielen van de laatste wagen over zich'heen. Hij liep zelf nog naar huis, doch zakte daar ineen. Per ambulance werd hij naar het Diakonessenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Ingezonden mededeling De grootste sortering ge^rèlklCêhMii). sing, maar door de tegenstelling krijgt de geur nog meer reliëf. Een vraag is intussen wat speelt zich precies in de dakgoot en wat pre cies onder de vloer af? Want de kast zelf is kraakhelder, zodat met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid mag worden aange nomen, dat cr iets beneden het maaiveld niet pluis zit. Eïlandman heeft ziels met de familie te doen, maar hij ziet voorlopig geen oplos sing. Rattengestoei in de goot went en men zegt ook wel „waar het geurt, is het warm". Alleen deze schamele troost zou hij de echtelie den willen meegeven. Maar met de erkenning, dat het niet veel is. Voorlopig doen die goot en die kast meer pijn dan het hele Suezkanaal, want zo zijn wij mensen immers. Erge dingen ver van huis is ver erg, maar zo'n rat hoort men ieder uur van de nacht en de kast geeft zijn doeceurljes weg als het zo uitkomt maar heus meestal onverwachts. Dat is dichtbij erg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2